Nummer 37. Donderdag 8 Mei 1884. 7e Jaargang. B Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. De soldaat van de landweer. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Eene Novelle. v. i;atmrw. BT*iHtiinv»3,-&ftti' t j.nrjryi vnBsnswKr ■iAH,«wujwafggsmgf° s^ggisi'a.l5M3a5jeeg>ggg|r"yirrB?g>jff ■M».yw ^smmrww! De Echo van het Zuiden, Si Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 centperregel Burgemeester en wethouders van Waalwijk gezien het schrijven van den ijkerchef van dienst te 's Bosch van den 28 April jl., brengen ter kennis der ingezetenendat de herijk der maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben op 8, 9, 10 en 12 Mei a. s., van des voor middags 972 tot des namiddags 3 uur. Waalwijk, 30 April 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES (L. b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. De burgemeester van Waalwijk brengt ter ken nis der ingezetenendie jacht-viscnakten of kostelooze vergunning tot uitoefening der vis- scherij mochten verlangendat zij zich tot ver krijging daarvan ter secretarie moeten aanmelden op Maandag den 12 Mei, des voormiddags van 9 tot 12 uur. Waalwijk, 30 April 1884. De burgemeester voornoemd P. VAN ES, 1. b. De senaat heeft Zaterdag de staatsbegrooting aangenomen met 38 tegen 6 stemmen terwijl 6 leden zich onthielden. Na nog de beraadsla ging te hebben geëindigd over het wetsontwerp betrekkelijk de wijze waarop de stemmingen zullen plaats hebbeuen dit ontwerp met de wijzigingen voorgesteld door de commissie te hebben aangenomen met algemeene stemmen is de senaat tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Over de in 1885 te houden wereldtentoon stelling te Antwerpen worden eenige belangrijke bijzonderheden gemeld. Het tentoonstellingsge bouw zal 22 hectaren 220,000 meter opper vlakte beslaanuit ijzer gebouwd worden en met zink bedekt zijn. De eerste steen werd de vorige week gelegd en het eerste ijzeren gebint zal omstreeks med°. Juni worden opgericht, wat van eenige plechtigheid zal vergezeld gaan. Den 2n Mei 1885 wordt de tentoonstelling geopend. De conditiën van het verhuren van den grond „Vriend zeide Bomer „deel gij dien on- gelukkigen de treurige tijding mede ik kan het nietZeg hun de redenendie mij tot dezen maatregel dwingentroost hen met het vooruitzicht op betere tijden er. verzeker hun dat zij later weder in hunne vorige plaats zullen hersteld worden." „Het zal geschieden." Nog verschillende aangelegenheden werden er besprokenwaarna men aan den arbeid toog. In het aangrenzend kantoor hadden de klerken reeds hun dagwerk onbezorgd begonnen. Hoe geheel anders was het in het hart van hun chef gesteld De verliezen die hij tot heden geleden had konden hem niet veel schaden maar wie was in staat den duur der stremming in alle handelstakken te bepalen waaruit nog aanzien lijker verliezen moesten voortvloeien. Hoeveel ondernemingen nauwelijks begonnen stonden eensklaps stil. De aanbouw van een nieuw fabrieksgebouw was gestaakt. Nieuwe machines, die aangenomen en betaald waren moesten on gebruikt blijven liggen. De uitgaven waren tot heden dezelfde bleventerwijl de ontvangsten bijna geheel opgehouden hadden. De opgelegde kapitalen had Bomer gedeeltelijk bij een soliden bankiergedeeltelijk in kolenmijnen geplaatst die eerst later winsten zouden afwerpen. In de magazijnen lag een massa papierdat op afleve ring wachtte. De toestand van den fabriekant was in dezen oogenblik verre van gunstig. Om de loopende betalingen te kunnen doenwas hij genoodzaakt geweestgeld van zijnen bankier en de daarbij gevoegde voorrechten zijn gunstiger dan die te Amsterdam zijn geweest. De maat schappij van exploitatie belast zich namelijk met het lossen en laden ter plaatse van alle collis die niet zwaarder wegen dan 1500 kilo'sen welke haar niet later dan 15 April 1885 zullen worden toegezonden. M. a. w. de exposant zal ter plaatse niets te betalen hebben mits voldoende aan de gestelde eischen voor het iosscn op de kade of aan het station voor het transport, het bergen der leege kisten, het weg voeren der collis na de expositienoch voor het wederom bergen van de goederen in de waggons of bet terugbrengen er van op de kade; wat inderdaad een groot voordeel voor de inzen ders is. Betreffende lasten boven de 1500 kilo's kan hij in onderhandeling treden met de maat schappij voor hel laden en lossenwaarvoor matige prijzen zullen worden berekend. Art. 23 van het reglementdal bovenstaande beschikkingen inhoudtbetreft de verschillende huurprijzen van den grond in de zalen der industriële inzendingen in de machinengalerij in de zalen der scheepsvaarttentoonstelling er. op het terrein varieerende van 30 tot 150 fr. per gebruikten vierkanten meter. Met de expo santen van bloemen planten gewassen, perken enz. handelt de maatschappij onder'shands. De betaling der huurprijzen geschiedt op den 15n September a. s. In de zalen der nijverheid kost de vierk. meter, bij een hoogte van 3 meter, 70 fr., en iu de afgezonderde ruimte 150 fr. Voor uitstallingen van meerdere hoogte dan 3 meter wordt naar evenredigheid meer berekend. Onder die prijzen is begrepen de algemeene versiering der zalen het laden en lossen aan kade of station en het bewaren van ledige kisten en pakgoed. In de centiale galerijen is de prijs, atgezonderd of niet 25°/0 hooger. In de machine-galerij is de prijs voor stil staande machines, 70 fr. per vierk. meter. Maar voor machinesdie minstens 4 dagen per week 5 uren lang in werking zijnzal 50% minder betaald worden. De prijs voor scheeps- en tuin- bouw-producten is 30 fr. per vierk. meter. De aanvragen om toelating, behoorlijk geteekend en gefrankeerdmoeten gedaan worden uiterlijk 1° Juli 1884. op te vragen en ook heden wachtte hij eene nieuwe remise. Tegen tien uur kwam de post bode. Hessier ontving de brieven en nieuwsbla den. „Is er geld bij vraagde de patroon. „Neen." „Ik heb toch bevolen spoed te maken. Het bevreemdt mij De boekhouder reikte hem de brieven toe die hij opende. ,/Voorzichtigheidriep hij „voorzichtigheid Nieuwe waren nieuwe kredietIk waag het niet meer. Goede huizen wankelen Börner gaf de geopende brieven aan den boek houder terug die ze vluchtig doorlas. „Mijn God riep de fabriekant uit. „Wat is er?" Hessier moest hem den brief, dien zij patroon was begonnen te lezen uit de bevende handen nemen. Ook de boekhouder verbleektenadat hij er een blik in geslagen had. „Dat is verschrikkelijkstamelde hij. De bankier is failliet en gevlucht. „Hessier hebt gij hem geheel gelezen. Ik vertrouw mijne oogen niet.„ „Een bekend rechtsgeleerde zendt ons het bericht sn drukt de hoop uit den voortvluchtige iu handen te krijgen „Wat baat datzoo hij niet betalen kan? O, wie had ooit zoo iets van dien man kunnen den ken den oudsten en vertrouwdsten bankier in onze provincie Hessier nu ben ik geruineerd! mijn verlies bedraagt in deze vijftig duizend thaler llessler antwoordde niethij had de laatste regels van den brief gelezen die weiüig uitzicht gaven op redding. De bankierdie sedert lang het algemeene vertrouwen bezathad inderdaad een frauduleus bankroet gemaakt en was ont vlucht na zijn grootboek vernietigd te hebben. De tentoonstelling zal minstens vijf maarden durenen de prijzen voor de verloting zullen uitsluitend uit de tentoongestelde voorwerpen worden aangekocht. Als doel der tentoonstelling wordt opgegeven bevordering van algemeene bekendheid met den voortieffelijken toestand van Antwerpen als han delshaven sedert- het Belgische gouvernement gedurende de laatste vijfjaren daaraan millioenen heeft te koste gelegd en anderdeels om de voort brengselen van dat rijk hoofdzakelijk als indus- triëel land op uitvoerartikelen ingerichtaan de naburen tc toonen en van de andere zijde bekend te worden met hetgeen door andere, natiën op dit gebied van nijverheid handel en scheepvaart wordt voortgebracht. Van naburen en vrienden in Europa is reeds de toezegging tot deelneming ontvangen, als van Engeland Frankrijk Duitschland Nederland ItaliëOosteurijk, Zwitserland, Rusland, Spanje en Portugalen met grond verwacht men dat ook Amerikade verre Oost en Afrika eene plaats zuUen innemen in evenredigheid tot het belangdat aan deze volken in Belgie gehecht wordt. Te Brussel is dezer dagen de zeer gerucht makende zaak der gebroeders Peltzer weer ter sprake gebracht. De redacteur van een te Brussel verschijnend weekblaadjeonder den titel van L'Hotei de Ville heeft in zijn blad medegedeeld, dat Armand Peltzerdie ter dood veroordeeld is welk vonnis in levenslange gevangenisstraf is veranderdonschuldig is en dat zijn broeder Léon slechts als een medeplichtige aan den be kenden moord op Bernays gepleegd is te be schouwen. Reeds geruimen tijd geleden heeft hij deze mededeeling in zijn blad gedaan en elke week is hij weder op de zaak teruggekomen hopende dat de justitie zich deze zaak zal aan trekken en hem inlichtingen zal vragen. De zaak heeft nu nog meer ruchtbaarheid verkregendoordat een dagblad le Nationaal beige dezer dagen alle berichten uit genoemd weekblad heeft overgenomen. Andere Belgische bladen waaronder de In- dépendance Beigegelooven echterdat de onthullingen die de redacteur van l'Hotel de Ville in staat is te doen van zeer geringe be- De ontsteltenis der beide mannen laat zich niet beschrijven, Hessier had gaarne getroost, maar hij had geen woorden. Zijn heerschend gevoel :vas toorn over de schurkachtigen bankier hij balde de vuisten en drukte ze tegen zijn voorhoofd. „Is dat een tijd stamelde hij. „Mijn God, wat moet daarvan worden De schurk maakt van de treurige tijdsomstandigheden ten zijnen voordeele gebruik en de eerlijke man moet ten gronde gaan." „Men eischt betaling van mij, ik moet betalen „Er is nog slechts weinig geld in kas." „Weldra vervallen eenige wissels „Verlies de moed nietwaarde vriend." „Wat is er te doen wat moet ik beginnen?" „Ik zal trachten heden nog geld te krijgen." „Maar waar, waar?" „Geduld slechts zeide de boekhouder op vriendelijken toon. „Niemand waagt het geld te leenendaar alle handelszaken onzeker zijn." „Echter zal ik het beproeven. Wij moeten het verliesdat ons getroffen heeftgeheim houden en een opgeruimd gelaat toonen. Zoodra de algemeene stilstand ophoudt maken wij onzen voorraad te gelde en de ramp is geëindigd. De stap, dien ik doen wil is wel te verontschuldigen." Het gelukte den boekhouder in zoo ver zijn patroon gerust te stellen dat deze zijne tegen woordigheid van geest behield. Het verlies schok te de fabriek wel doch bracht haar niet ten va', zoo er van nu af met de meeste voorzichtigheid gehandeld werd. De eerste schrik was voorbij; men besprak nu de noodige bezuinigingen die op staanden voet moesten worden ingevoerd. Het lot der armé werklieden ging den braven Börner zeer ter harte; had hij niet geweten, dat grootere fabrieken werklieden hadden afgedanktdan ware hij ontroostbaar geweest. Hessier las hem zelfs couranten-artikelen voorwaarin kennis teekenis zijn en velen beschouwen een en ander als een manoeuvre van genoemde bladen om de aandacht van het publiek op hun blad te vestigen en daardoor den verkoop per nummer te doen vermeerderen. Te Antwerpen werd Zaterdagmorgen in de Antwerpsche bank een jongmen3ch bestolen. Hij had aan een loket 2000 francs ontvangen in twee biljetten vau 1000 francs en terwijl hij zich naar een ander loket begaf om de bankbiljetten te wisselen werd hem zijn portefeuilledie hij met de biljetten in een zijzak had gestoken gestolen. Toen het zijn beurt was om geholpen te worden miste hij de portefeuille. Uit eene officieele opgave blijktdat de ver tegenwoordiging sedert 1871 meer dan twee milliard aan credieten heeft toegestaan voor aanschaffing van nieuw materieel, voor paarden, voor vestingwerken, enz. Dit alles is aangevraagd eerst bij de zoogenaamde liquidatie-begrooting later bij buitengewone budgetten. Voor 1885 verlangt de minister van oorlog nog 85 millioen. Een paar honderd millioen zullen naar de be rekening dan nog de volgende jaren vereischt worden. Het nieuwe crediet voor Tongkon zal omstreeks 40 milloea bedragen. Zoodra de kamers weer bijeenkomen (den 20sten dezer) zal de minister van marine en koloniën het bij de vertegenwoordiging aanvragen. Het zal strekken tot onderhoud van het ex peditiekorps en tot aanvulling van het materieel in Fraukrijks tuighuizen die de troepen van het noodige voorzien hadden. De hertog van Nemours heeft zijn hotel in de Avenue van het Bosch van Boulogne openbaar ten verkoop aangekondigd, en hij denkt Parijs metterwoon te verlaten. Dit, merkt een der bladen op schijnt aan te duiden dat de hertog weinig vertrouwen heeft in de troonsver- heffing van zijn neef, den graaf van Parijs. Terwijl Campi, de nu te Parijs terecht gestelde geheimzinnige moordenaarzoo druk besproken werd heeft bijna niemand gerept van van zijn slachtofferDucros. gegeven werd dat zelfs regeeringen van steden en andere autoriteiten reeds begonnen of te be ginnen werken haddon uitgesteldten einde uitgaven te vermijden. „Wat wilt gij nu doen, Hessier?" „Een kapitaal van twaalf tot vijftien duizend thaler redt ons." „Zeker zekermaar hoe dat te krijgen „Buurman Kohier heeft immer eene welgevulde kas dat weet ik. De zonderlinge man scheidt niet makkelijk van zijn geld ons echter zal hij niet weigeren." „Kohierzeide de patroonterwijl hij het hoofd schudde. „Ik weetvriend wat gij zeggen wiltbe proeven wij hetde slechte tijden rechtvaardigen alles. Dat ik voorzichtig te werk gaan moet, is buiien allen twijfel, Behalve hij is er niemand hier in de gemeentedie helpen kan. Eu wij hebben spoedig hulp noodig." Börner gaf na eenige aarzeling zijne toestem ming want het betrof hier niet alleen de dekking van eenige wissels die eerlang vervielen maar ook het uitbetalen der werkloonen. „Ga dan met God riep de fabrikant. „Ach, dat ik zulke tijden moet beleven De voormiddag ging voorbij. Met het slaan van twaalf uur gingen de beide mannen aan tafel. Hermine wachte hen in de eetkamer. Zij had dien dag haren vader nog niet gezien zij ijlde hem te gemoet en drukte, zoo als altijdeen kus op zijne wangen. Ont steld trad zij achteruit. „Wat scheelt u vader „Verontrust u nietmijn kind de last der zorgen die mij druktzal spoedig opgeheven zijn. Ik lijd niet alleen onder den druk der treurige tijdsomstandighedende krijgdie dreigt los te barsten heeft het vertrouwen ver zwakt en ledigt de geldkisten

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1