■l li X Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Amerika. BINNENLAND. 1/ I In de Temps brengt Jules Claretie den ver moorde in herinneringdie een weinig bekend, maar verdienstelijk dichter waswiens verzen meermalen van medelijden getuigden juist voor de maatschappelijk ontevredenen en door armoede verbitterdenwaarvan Campi een zoo treurig voorbeeld was. Ducros vraagt waarom een lijdend mensch niet een weinig bitter zou mogen zijn bij het hooren van hei lachen der gelukkigen. Waarom zoo vroeg hijmoet de aarde wZon zacht en schoon voor d' een zoo hard en somber wezen //Voor wie genoodzaakt is er blootvoets door te gaan En een knodsslag van Campi is het loon ge weest voor zijn meegevoel. PARIJS 5 Mei. Bij de gisteren plaats gehad hebbende gemeenteraadsverkiezingen zijn te Parijs gekozen zeven leden van de rechterzijdeonder welke de heer Amédée Dufaure, zoon van wijlen den oud-ministerzestien onafhankelijke repu blikeinen of opportunisten, onder welke dr. Desprès (die verzet heeft aangeteekend tegen de verwijdering der geestelijke zusters uit de zieken huizen) en vier-en-twingtig autonomisten. In 33 wijken moet er eene herstemming plaats hebben. Waarschijnlijk zal de rechterzijde daarbij vier nieuwe zetels veroveren. Bij de meeste andere herstemmingen schijnen de autonomisten het te zullen winuen van de opportunisten. Naar luid van de telegrammen uit de provin ciën mag men onderstellen dat de gematigde republikeinen in de groote steden de overwinning zullen behaald hebben op de onverzoenlijken maar verreweg in het grootste gedeelte van het land hebben de verkiezingen slechts een plaat selijk karakter. De samenstelling der nieuwe gemeenteraden schijnt aan te duiden dat deze zich veeleer met gemeentelijke aangelegenheden dan met de staatkunde zullen bezig houden, hoewel de raden over het algemeen genomen eene republikeinsche kleur hebben. Naar luid van een telegram uit Ha» ana bevatte het tuighuis waar eene ontploffing plaats had 1 millioen patronen 200,000 kilo buskruit en 1 ton dynamiet. Van de 27 soldaten, die zich in het magazijn bevonden zijn slechts 8 gered. Te Madrid is een luitenant-kolonel en te Cadix zijn eenige militaire en burgerlijke personen gearresteerd. Te Bejar en in Estramadura zijn oproerige aankondigingen aangeplakt. In de provincie Gerone is eene bende opstandelingen geslagen en naar Frankrijk gevlucht. Men maakt zich ongerust, dat de op 12 April van New-York naar Glasgow vertrokken stoom boot State Florida verongelukt is. De kapitein van de te Bristol aangekomen stoomboot Devon meldtdat hij Zondag 11. twee leêgeaan de State Florida toebehoorende reddingsbooten op nam. De genoemde gezagvoerder houdt het echter voor waarschijnlijk dat de schipbreuke lingen door voorbijvarende schepen zijn opgeno men. Er waren 120 passagiers aan boord van de State Florida. Het geruchtdat dynamiet zou ontdekt zijn in een winkel nabij het Strand te Londen is overdreven. Er zijn alleen eenige patronen gevonden dienende voor pistolen en kinderge weertjes. LONDEN5 Mei. Heden namiddag heeft hier een hevig onweder gewoed hetwelk veel schade heeft aangericht. Een geweldadige vuur klomp is op Blackfriarsroad neergevallen en op de straatsteenen uiteengeslagen. Een juist voor bijkomende trein ontsnapte nauwelijks aan het gevaar. Aan boord van het waarschij olijk verongelukte stoomschip State of Florida waren twee Neder- landsche passagiersgenaamd Van der Rey en J. J. Bakkerbeiden naar Rotterdam. z/De handelaars zijn als zinneloos 1" zeide de boekhouder. „Zoo is het altijd geweest. De eerste schrik moet overwonnen worden. Zoodra zich weder behoefte doet gevoelendan herleeft de handel wederBovendien geloof ik niet dat het tot oorlog komen zal. De wapening wordt tot het uiterste toe voortgezet en men sluit den vrede voor er één schot gedaan is. Duitschers kunnen tegen Duitschers niet vechten. De oude bondsdag heeft zich zelve overleefd hij is een overtollige instelling geworden, nadeelig voor eiken vooruitgangmen zal zonder strijd een volksparlement samenroepen, zoo als Pruisen heeft voorgesteld, en de zaak is afgeloopen. Een groot tolverbond moet ieder handelaar wenschen, opdat hij vrijelijk zijne ondernemingen naar alle oorden in Duitschland kunne uitstrekkenO. nog herinner ik mij den tijdtoen de reiziger twee- a driemaal daags op een tolgrens stiet dan werd men onderzocht als een misdadiger en moest rechten betalen, om er bij te schreien. Die ramp is geleden en zal ons wel niet meer treffen. Elke hervorming wordt van eene gisting voorafgegaandeze heeft thans een aanvang genomen." Hessier zou verder gegaan zijn met de ont wikkeling zijner denkbeelden zoo Hermine hem niet aan het eten herinnerd had. De brave oude was een liefhebber van eene goede tafel en een goed glas wijn. Voor beide wist de dochter des huizes uitmuntend te zorgen. Het gesprek gedurende den maaltijd was niet zoo levendig als anders al deed de fabrikant zijn best zijne zorgen te verbergen hij kon toch niet opgeruimd schijnen. Voor de eerste maal in zijn leven be- Het plan rcor de groote militaire manoeuvres, die door den keizer altijd worden bijgewoond is reeds vastgesteld. Zij zullen in de maand September plaats hebben en evenals gewoonlijk zullen tal van buitenlandsche officieren, en, naar men zegtook Duitsche en vreemde vorsten in het gevolg van den keizer aan deze manoeuvres deel nemen. Het gerucht dat ook het Italiaan- sche koningspaar of koning Humbert alleen hierbij tegenwoordig zal zijn verdient nog bevestiging. Onmiddelijk na afloop der manoeuvres gaat de keizer naar Baden-Baden. Dat de Pruisische regeering het met het Vaticaan eens geworden zou zijn over den te benoemen opvolger van kardinaal Ledochowski als bisschop van Posen- Gnesen wordt door de Moniteur de Rome tegengesproken. Te Praag is de keizerin Maria Anna van Oos- teniijk weduwe van keizer Ferdinand I, in den ouderdom van 80 jaren na een ongesteldheid van slechts twee dagen overleden. Ferdinand I werd in 1836 tot koning van Hongarije en Boheraen gekroond en deed in 1848 afstand van den troon ten behoeve van zijn neef Frans Josef, den tegenwoordigen keizer. Het hof zal den rouw aannemen voor den tijd van drie maanden. Een viertal gewapende roovers vervoegden zich dezer dagen ten kantore van de Medicine Lodge-bank in Kansas (Yereenigde Staten). Zij eischten geld en toen hun dit geweigerd word, schoten zij op den kassier en den directeur. De eerste werd gedood de tweede ernstig gewond. De mannen vluchtten te paard, maar een der tigtal burgers zetten hen na. Zij werden na een vervolging van eenige uren, waarbij zij zich heftig verweerden gevaten naar de gevangenis ge bracht. Maar 's nachts haalde een verwoede volksmenigte de roovers uit hunne cellen en paste de lynchwet op hen toe. Een werd doodgeschoten en de drie anderen hing men op. Waalwijk, 7 Mei 1884. De heer F. A. D. van der Klokken, bur gemeester dezer gemeente, verschijnt sedert eenige dagen weder ten raad huize, is opnieuw begonnen de gemeentestukken te teekenen en heeft gisteren de vergadering van B. en W. bijgewoond en gepraesideerd. Men mag hieruit opmaken, dat hij zijn ambt weder zelf denkt te vervullen. Eene eenigszins vormelijke overname der functienvan den oudsten wethouderdie dezelve» gedurende ruim zes maanden heeft waargenomen, schijnt niet te hebben plaats gehaddit zal ook wel minder noodig zijn geweestten minste als het waar is wat verhaald wordtdat namelijk de heer Yan der Klokken, gedurende den ganschen langen tijd dat hij den heer Van Es zijne (des bur gemeesters) werkzaamheden liet verrichten en zijne verantwoordelijkheid liet dragen, het burgemeesters-insigne steeds onder zich heeft gehouden en alle gemeentestukkendie per post aankwamen, zelf heeft ontvangen en geopenden ze eerst daarna ten raadhuize heeft laten bezorgen. Eenige dankbetuiging aan den heer Yan Es voor zijne belangelooze bemoeiingen schijnt er ook niet te hebben kunnen overschieten. Der Mohr hat seine Schuldig keit gethan der Mohr kann gehen. Sedert nu ongeveer 8 dagen verkeert onze gemeente in bijna voortdurende agitatie, PIL.—BW—■■Illl JJIIIIIjl vond hij zich in zulk een pijnlijken toestand dien hij noch door voorzichtigheidnoch door inspanning had kunnen afweren. De plotselinge was als een bliksemstraal uit een heldere lucht neergevallen. De verstandige dochter ken de hare vader te goed om niet te weten dat alleen zware slagen den moed van den volharden den industrieel konden doen buigen. Angstig beschouwde zij zijne kommervolle gelaatstrekken. wZijt gij ziek, vader?" vraagde zij na het eten. Börner zag zijne bekoorlijke dochter met een pijnlijken lach aan. «Ik ben slechts ontstemd," antwoordde hij. „Het doet mij leed de helft der werklieden te moeten ontslaan „Hoe zoo „Om duizend dringende redenen. Vraag het aan Hessierhij zal het u zeggen." De fabrikant trad in zijne kamerwaar hij gewoon was na het eten een half uur te rusten. Heden zat hij stil op de sofa en fluisterde zacht in zich zelf: „Het zou verschrikkelijk zijn, zoo ik mijne betalingen moest staken. Al word ik er door de tijdsomstandigheden en schurkach tige handelsvrienden toe gedwongen het blijft niet te min schande. De goede naam dien ik gedurende een reeks van ja en heb verworven het met zorg bespaard vermogenalles is ver loren. Mijne inrichtingmijn werk waarop ik zulk een hoop gebouwd had gaat in vreemde handen over. Ik moet den slag afkeeren het koste wat het wil Neen ik laat mij niet van dit plekje verdrijven dat mij zoo lief en dier baar geworden is. Zoo ik bezitter blijf, dan kan ik na de doorgestane schokken met vernieuw- tengevolge van onaangenaamheden tusschen twee buren. De zaak is namelijk deze. Een der buren vond het verleden Woen- dag goed een groote planken schutting te laten bouwen, 7 a 8 M. hoog, en wilde die daarna doen plaatsen vlak tegen het huis van den anderen buurzoodanig dat het licht in dezes beneden- en bovenkamer, waariu reeds sedert 26 a 27 jaar ramen gestaan hadden, geheel werd onderschept. Deze hiermede niet gediend, tracht dit op alle mogelijke wijze te belettenhetgeen de we derzij dsche partijen noodzaakt voortdurend op hun qui vive te zijn. Natuurlijk trekt dit de aandacht van het publiek dat dikwijls in grooten getale op de been is ën dan met groote luidruchtigheid zijne goed- of afkeuriug te kennen geeft. Een lied is reeds voor de gelegenheid gemaakt en wordt drukop gezongen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de pooten van bovenbedoeld getimmerte, die nog wel met ijzer beslagen waren, door gezaagd, zoodat het lieele gevaarte langs het dak, waartegen het stond, naar beneden schoof en eenige pannen medenam. De af gezaagde palen zijn behoorlijk bij de eigenares voor de deur gezet. Heden morgen werden op nieuw de gaten gegraven, waarin de heining zou komen te staantoen zij gereed waren werden ze echter door de tegenpartij, tot groot genoe gen der omstandersweder terstond dicht geworpen. Dat er bij al die geschiedenissen dikwijls koddige tooneeltjes plaats hebben zal wel niet behoeven te worden gezegd. Men is nieuwsgierig hoe dit alles zal af- loopen zeker is 't dat de taak der politie onder al die omstandigheden niet gemakkelijk iswij vertrouwen dat alle ingezetenen dit zullen beseffen en dus deze mannen, die enkel hun plicht doen, niet zullen molesteeren. Gisteren bij gelegenheid dat te Baard wijk de bruiloft gevierd werd van den heer J. A. J. van Heijst burgemeester, met mejuf frouw A. C. van Dijk, van Ginneken, wap perde als blijk van belangstelling en vreugde de nationale driekleur van alle huizen dier gemeente. Mogen alle wenschen vervuld wordendie de inwoners voor hunnen bur gemeester en zijne aanstaande vormendan wacht het jeugdige paar zeker een overge lukkige toekomst. Dezen nacht was er brand zichtbaar in westelijke richting van hier. Men deelt ons heden morgen mede dat het veerhuis te Capelle is afgebrand. De heer H., burgemeester van Alfen, bij Tilburg, heeft met al de leden van zijn huisgezin op geheimzinnige wijze zijne ge meente verlaten. In verband met deze ver dwijning loopen verschillende geruchten, die wij meenen alsnog aan onze lezers te moeten onthouden. Onder eene hevige onweersbui is giste ren (Dinsdag) morgen te Goorle een man door den bliksem getroffen. Yreeselijk ver minkt en de kleederen geheel aau flarden gescheurd werd zijn lijk in de nabijheid van het kerkhof gevonden. Dit jaar zullen worden opgeroepen om in den wapenhandel te worden geoefend, gedurende hoogstens 35 dagen 1. Van de lichting 1881 de verlofgangers, die behooren tot het regiment grenadiers en jagers, de overige regimenten infanteriede kompagniën der hospitaal-soldaten, de regimenten veld—artill., de korpsen rijdende artilleriepontonnierse n de kracht werkenmaar zoo ik mij laat ver drijven moet ik van nieuws af aan. beginnen. Eer en verstand gebieden mij te volharden o, mocht liessler geld weten te krijgen tot welken prijs ook De fabrikant dacht aan zijne dochter niet de eer van den koopman ging bij hem boven alles. Hij was trotsch op hetgeen hij had tot stand gebracht en dat wilde hij voor zich be houden. Bovendien ging hem ook de nieuwe fabriek zeer ter harte welke hij begonnen was te bouwen. Tot nu toe was hij van den water stand afhankelijk geweest, die in het midden van den zomer vaak zeer laag was; de stoomkracht zou voortaan het water voor een gedeelte ver vangen zoodat het werk nooit weder zuo be hoeven gestaakt te worden. De eer van der. uitvinder stond niet minder op het spel dan die van den fabrikant. Even als haren vader klopte ook der dochter het hart angstig. Hermine dacht aan haren ge liefde die een gevaarvolle loopbaan te gemoet ging. De staatkundige meening van den boek houder was niet in staat geweest haar geheel gerust te stellen. De leadingartikelen in de nieuwsbladen en de berichten over de uitrustingen van Oostenrijk en Pruisen op groote schaal waarvan zij in den loop van den voormiddag gelezen had alles voorspelde hei spoedig uitbre ken van den oorlog. Voortaan bemoeide Her mine zich met de staatkunde uit liefde en bezorgd heid voor haren vaderzij was verbitterd over den bewerker van het conflict en verborg dit den boekhouder niet. „Gij hebt gelijk hernam Hessier „doch er is niets aan te veranderen. Laat ons de dingen genietroepen uitgezonderd voor wat betreft de regimenten veitt—artilleriede millicien-verlot- gmgers der lichting van 1881, die ten dezen jare van het wapen der cavalerie bij de trein- compagnien zijn overgeplaatst en 2. Van de lichting 1882 alleen de verlof gangers die behooren tot de regimenten vesting artillerie en het korps genietroepen. Op de door de Zuider-Stoomtram-Maat- schappij geëxploiteerd wordende tramlijnen Breda OosterhoutOosterhoutGeertruidenberg en OosterhoutDongen zijn in de afgeloopen maand vervoerd resp. 9150, 4792 en 2911 personen. De opbrengst van het personen vervoer bedroeg f 4170.08, die van het goederenvervoerf1153.I8V2 en der posterij f 145.66. De rechterlijke en justitieele ambtenaren, die zich maanden achtereen onledig hielden met de instructie in de zaak der Leidsche vergiftiging hebben thans eenige verademing gekregen. Na onafgebroken vermoeiende werkzaamheden toch is dezer dagen de inventaris kunnen worden op gemaakt van het zeer omvangrijk dossier. Wan- ueer men nagaat, dat het onderzoek heeft geloopen over 27 vergiftigingen, waarvan voor 18 althans de verklaringen der talrijke getuigen, de verslagen der deskundigen de opgaven der verdachte en al hetgeen met een en ander samenhangt, in schrift zijn gesteld, dan kan men zich een flauw denkbeeld vormen van de uitgebreidheid van dit proces. Het zal thans niet lang meer duren dat de stukken door den rechter-commissaris aan den officier van justitie zullen worden medegedeeld. Volgt dan de zaak geregeld den gewonen loop dan zuilen eerlang al de stukken tot de zaak betrekkelijk naar den procureur-generaal worden verzonden. In elk geval wordt de behandeling van dit rechtsgeding in de openbare terechtzitting niet voor het laatst van dit jaar tegemoet gezien. Omtrent de verdachte vrouw vernemen wij dat haar gezondheidstoestand niet van den gun stigste aard is. Van wroeging of berouw is niets bij haar te bespeuren. Wel moet zij in de on telbare verhooren hebben doen blijken, dat sommige harer vergifiigde famielie-leden haar meer aan 't hart gingen dan anderen. Ook uit een physiologisch oogpunt bplooft het proces merkwaardig te zullen worden, daai er moet gebleken zijn dat de verdachte van al de vergif tigingen slechts een voordeel van f 50 heeft gehad, waarvan men gerust mag zeggen, dat zij 1/5 voor zich zelve aan drank heeft besteed en de rest zeer gul ronddeelde aan vrienden en bekenden. Daaraan is wellicht niet vreeraddat men aanvankelijk in de instructie aan monomanie heeft gedacht maar in den verderen loop daarvan moet gebleken zijn, dat de geiingheid van het voordeel, dat de vrouw heeft bekomen ook daarin moet gezocht worden dat het haar niet altijd gelukt is zich van de fondsboekjes meester te maken of bij de fondsboden op tegenstand stuittezoodat haar ten slotte slechts weinig uitkeeringen werden gedaan. Hierin moet ook de knoop liggen, dat de vergiftigingen niet eerder zijn ontdekt. H. C. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft A. D., oud 18 jaar wonende te Zundert, ver oordeeld tot 18 maanden celstraf wegens kin dermoord voor de eer*te maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Vrijdag is naar het huis van arrest te Gouda overgebracht Zekere R., beschuldigd zijn vader te Hekendorp zoo ernstig te hebben mishandeld dat deze is overleden. De verslagene is de mole naar van Rijswijk op den Oukoopschen molen onder genoemde gemeente. Zijn zoon heeft de gruweldaad in eene vlaag van krankzinnigheid begaan. Andermaal had op de fabriek der firma Backei Rueb te Breda een ongeluk plaats. Een jongen was aangewezen tol het vervoer van ijzeren platen die geladen waren op een wagentje. Ee nige dezer platen gleden van den wagen en de jeugdige bestuurder kwam daar onder met een zijner beenen welk lichaamsdeel daardoor zoo danig brak dat het denkelijk zal moeten worden afgezet. nemen zooals zij zijn en richten wij ons er naar". „Waar gaat gij heen Hessier „Ik moet voort „Het is nauwelijks één uur." „Ik heb iets belangrijks te verrichten." „Gaat gij naar het werkvolk „Ja 1" „Lieve hemel, is daar niets aan te veranderen „Voor het oogenblik niet." „Het is om wanhopig te worden!" riep Her mine weenende. „De staatsbestuurders moesten meer acht geven op de belangen hunner onder danen die in nood en ellende gebracht worden. „Hoogere belangen mogen daaronder niet lijden. Wanneer de handel bloeit verdienen ook de werk lieden. Duitschland moet groot en machtig worden het mag niet onder bijzondere belangen lijden dan eerst is het goed. Tot wederziens, mejuffrouw Hermine. Troost u alles zal zich nog wel schikken." „Als mijn vader geruineerd zal zijn." „Zoo ver zal het niet komen." „Hij is reeds op den weg tot ziju ondergang. Achware ik niet zoo zwakkonde ik door een machtspreuk hem redden De boekhouder verwijderde zich snel. „Een goede dochter dacht hij. „Zij begrijpt den toestand haars vaders geheel en heeft, van haar stand punt beschouwd gelijk. Later zal ik het haar ophelderen trachten wij eerst den dreigenden storm af te weren." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2