- en ZIIVEBEN en KRISTALLEN- x Schuldbrieven. uitloting" ADYERTENTIËN. Waalwijk en Omstreken. VOORHANDEN Antoon Tielen 315de STAATSLOTERIJ. W. TIMMERMANS ZONEN, P. VAN DORTMOND G*., met zilver gemonteerd, Waalwijk. Een Duitscher zekere Ernst Schaber, had zijn vaderland verlaten om tc Amsterdam zich een bestaan te verzekeren. Sedert kort had hij zijn intrek genomen in een befaamd huis in de Handboogstraat, en geraakte hij in kennis met M. Klombs welke kennismaking eene meer in nige verstandhouding ten gevolge had. Spoedig echter ondervond Schaber datalthans in zulk eene omgeving de liefde niet bestendig van duur ishetgeen in den morgen van Dinsdag 11., tus schen 10 en 11 ure, tot eene treurige daad aanleiding gaf. Zij die hij lief had was hem ontrouw geworden er volgde twistbij welke Gelegenheid Schaber een bijl greep en de vrouw eene ernstige wonde aan het hoofd toebracht. Hij werd door een agent van politie aangehou den en de vrouw naar het gasthuis geleid. Na verbonden te zijn keerde zij in de woning in de Handboogstraat terugdoch werd door de houdster van het huis op straat gezet waarna door de goede zorgen der politie ter verdere zij De verpleging in het gasthuis werd opgenomen, dader werd naar de cel gebracht. De zaak van Gijsbertus Van der Voort die op den avond van den 25sten November zekeren lloodjes te Zulfen van het leven berooide, door hem in den IJsel te werpen endezeu,toen hij weer boven kwam met steenen den schedel te verbrijzelenwerd voor het gerechtshof te Armhem behandeld. Wel ontkende beschuldigde aanvankelijk op de terechtzitting den doodslag met voorbedachten raad te hebben gepleegd doch kwam later op zijne woorden terug en bevestigde in allen deele zijne verklaring, voor den rechter-commissaris af gelegd. De adv.-gen., jhr. mr. Sandberg,achtte zoowel den doodslag als den voorbedachten raad bewezen en reqnireerde dus wegens moord levenslange tuchthuisstraf. De verdediger, mr. K. M. G. de Meijier oordeelde wel de bekentenis door den besch. afgelegd voor zooverre den doodslag betrof, door bijomstandigheden genoegzaam gestaafd, geenszins daarentegen de voorbedachten raad, die, volgens spr., alleen steunde op de bekentenis van den beschuldigde zonder ingevolge 439 S. V., door eenige omstandigheid van elders te zijn bevestigd. Verdediger meende, dat in dezen geen veroordee ling wegens moord, maar alleen wegens doodslag moet volgen. De gulle bekentenis, door besch. afgelegd, waardoor deze de taak der justitie zoo gemakkelijk had gemaaktwas, meende spreker, zoo al niet eene verzachtende omstandigheid, dan toch een lichtpunt in deze afschuwelijke zaak te noemen. De uitspraak werd door het gerechtshof op a. s. Donderdag bepaald. Omtrent den brand te Haarlem, waarbij twee menschen het leven lieten wordt gemeld dat de oorzaak waarschijnlijk eene .gasontploffing is. De brand ontstond omstreeks kwart voor drieën in de Kruisstraat in een perceel, waarvan het bene denhuis werd bewoond door den winkelier in bedden garen band enz. F. J. Lijnkamp; boven door den heer N. F. Stades leeraar aan het gymnasium, en boven-achter door mej. E. A. De Nijs eigenares van het perceel en hare 20-jarige nicht. Toen de brand ontdekt werd, stond het benedenhuis reeds van voren tot achter in volle vlam en konden de bewoners daarvan slechts met moeite gered worden waarbij Lijnkamp en zijne vrouw brandwonden bekwamen. De heer Stades is door middel van een ladder door de buren gered maar roej. De Nijs en hare nicht kwamen in de vlammen om. Redding was inderdaad niet meer mogelijkomdat als in een oogwenk het geheele huis in lichtelaaie stond. Het perceel is geheel uitgebrand de belendende perceelen, die reeds waren aangetastzijn door de brandweer behouden maar hebben veel waterschade beko men. Door de hitte zijn van vier winkels aan den overkant de spiegelruiten gesprongen. Alles was tegen brandschade verzekerdbehalve de inboedel van het perceelbewoond door den kleermaker F. Bruinsvoort. De lijken der beide verbrande vrouwen zijn van onder de puinhoo- pen te voorschijn gehaald. Vrijdag middag is door de justitie ander maal door middel van den meer besproken sterken electro-magneet, een onderzoek ii gesteld naar den nog altijd vermisten nagemaakten bui tensleutel waarmede de diefstal ten postkantore te Breda is bedreven doch men mocht er niet in slagen hem op te halen. Het volgende geval van kindermoord wekt te Nieuwepekela veel ergenis. Voor eenige dagen werd een kistje bezorgd bij een oud zeekapitein, dat echter geweigerd werd daar de man afwezig was. Ook de afzendstereene weduwe met drie kinderenwilde de kist niet terugnemen. De politie met de feiten in kennis gestelddeed onderzoek en vond in de kist het lijk van een pasgeboren kindje. De weduwe is dan ook naar Winschoten vervoerd en moet reeds bekend hebben het kind op den weg tusschen Winschoten en Pekela gedood te hebben. Zij had het plan opgevat om naar Amerika te vluchten, waarmede zij gelukkig wat laat is geweest. In de Midd. Ct. komt het volgende inge zonden stuk voor Naar aanleiding van het in vele bladen be sproken duel tusschen twee officieren waarover ook door u in afkeurenden zin is geschreven verzoek ik u de volgende mededeeling, uit mijn Indische loopbaan onthouden in uw blad wel te willen opnemen. Het voornaamste doel van mijn schrijven is om het onchristelijke, onwettige, ja het bespottelijke van het duel in 't licht te stellen. Een jong officierdie zijne opleiding aan de militaire academie had ontvangen en aan wiens vorming de ouders dus veel ten koste hadden gelegd wordt overgeplaatst bij het Indische leger. Hij zit doodbedaard en zoo fatsoenlijk mogelijk in de sociëteiteen ander officier, mede afkomstig van het Ned. legeren bekend als een eerste vechtersbaastreedt eenigszins opge wonden de sociëteit binnen en slaat den jongen luitenant vrij onzacht op den schouder zoodat deze verschrikt en verontwaardigd opspringt en den klapuitdeeler vrij duidelijk te verstaan geeft, dat hij met zijn present volstrekt niet ingenomen is. De aanvaller trekt zijn sabel en antwoordt zijn jongeren collegadat deze van die sabel krijgen kan wat hij hebben wil en hij een lafaard is wanneer hij het aanbod niet aanneemt. De jonge luitenant niet erg gesteld op het aange bodene door den als meester op de sabel bekend staanden ruziezoeker beklaagt zich bij zijn chef over de anti-officiersachtige behandeling van zijn aanvaller, tevens mededeelende dat zij, volgens zijne meeningden officier onwaardig is. De klager wordt gestraft met (ik meen) 14 dagen streng arrest en krijgt later van den commandant van het leger eene missivedat hij zijn eervol ontslag moest aanvragen dewijl hij anders niet eervol uit den dienst zou worden verwijderd omdat hijin plaats van te duelieeren zich bij zijn chef beklaagd had. De officier, wien slechts de keus werd gelaten tusschen- eervol en niet- eervol ontslagkoos het eerste. Weg waren zijne illusiën en die zijner ouders, en de officier, niet gefortuneerd zijndezag zichbij gebrek aan iets beters verplicht tokobediende te worden. De aanvaller ontving (ik meen) 4 dagen provoost voor zijne klapdistribuitie. Commentaar is overbodig. Een ander officier maakt van de afwezigheid vau een kapitein gebruik, om eene ongeoorloofde betrekking met diens vrouw aan te knoopen de kapitein daagt den verleider tot een twee gevecht uitde kapitein krijgt een flinken sabel houw op den koop toe en.hij is gewroken Weder een ander officier weigert een duel omdat hij van oordeel is dat het ae ontvangen beleedigiug niet uitwischthij wordt dood ver klaard door zijne kameraden hij krijgt den raad om den beleediger wederkeerig te beleedigen, en uitgedaagd wordende, het duel aan te nemen, dewijl hij anders uit het leger zal verwijderd worden hij duelleertkrijgt een geduchten sa belhouw in de zijwaaraan hij een jaar lijdenda is geweest, en nu is hij waardig om in't leger to blijven En wij christenen, wij beschaafde Europeanen doen ons best om de barbaarsche rechtspraak en executie van negers en t.q. aan de kaak te stellen wij zijn zoo arrogant om hen te willen beschaven. Zou het niet verstandiger van ons zijn om eerst ons zeiven te beschaven dan onze blanke broe ders en zusters, en daarna te beginnen aan zwarten andere werelddeelen Wij zien zoo spoedig den splinter in eens anders oogdoch den balk in ons eigen oog in 't geheel niet. Te Roermond is door de justitie een on derzoek ingesteld naar het volgende geval. Een paar jaar geleden trad een meisje beneden de 16 jaren in den echtzonder 's koinngs toe stemming doch met behulp van papieren harer oudere zuster. Van de oudere zusterdie on gehuwd is werd de vorige week de geboorte van een kind aangegeven waarop men bij den burgerlijken stand tol de ontdekking kwam dat de eerste zich van valsche papieren bediend heeft om te huwen. Lena Groeneweg oud 20 jaaren Maaike Groenewegoud 22 jarenbeiden in Overmaasche kleederdrachthebben de vaderlijke woning te Strijen verlaten. Zij bevinden zich waarschijnlijk te' Dordrecht of omstreken. Hare opsporing wordt verzocht Men schrijft uit Ylissingen van Zondag Eene groote zeilboot van het Belgische loods wezen is bij de Schoone Waardin tegen het paalwerk geslagen en was in een oogwenk vernielddaar bij den hevigen wind de boot weigerde te draaien. Gelukkig konden zich alle opvarenden intijds bergen. Bij den feilen Z. W. hadden de schepen het op de reede nog al hard te verduren en geraakte van een paar de ankerspil onklaarzoodat die bij handzamer weder naar binnen zullen moeten komen om te repareeren. Een twaalfjarige knaap te Utrecht hac Zondag nadat een trein van het station Oosterspoor naar Amsterdam aan den overweg voorbijgegaan was, de onvoorzichtigheid onder de sluitboomen door te kruipennog vóór deze geopend waren met het treurig gevolg dat een terzelfder tijd van Amsterdam ko mende sneltrein hem greep en gevaarlijk wonden aan hoofd en beenen toebracht, zoodat hij spoedig daarop een lijk was. Te Oudepekela had een ongeval plaats op het stoom-tichelwerk van den heer G. H Strating. De 20jarige zoon van den brand meester Koolman die bezig was de machine te smerenhad 't ongeluk met één der raderen in aanraking te komenen werd daarmee viermalen in 't ronde geslingerd zoodat zijn toestand zeer bedenkelijk is. Hoofdborstlinkerarm en beide beenen zijn ernstig gewond, zoodanig dat men vreest, dat de ongelukkige beide beenen zal moeten missen. Hij werd zoo spoedig mogelijk naar Groningen vervoerd en in het academisch zie kenhuis ter behandeling opgenomen. Nadat de zoon van den landbouwer A. te Ylissingen 18 dagen geleden spoorloos was verdwenenis thans zijn lijk gevonden in den watergang, niet verre van de plaats, waar men vermoedde dat hij in benevelden toestand is te water geraakt. De arbeider van de hofstededie naar het land ging ontdekte in den vroegen morgen het lijk drijvende. Niet het minste spoor van geweld was te ontdekkenen niets van hetgeen hij gewoonlijk bij zich droeg, werd vermist. Zondagvoormiddag woei te Hillesluis door den hevigen wind en kapwagen.omver, waarin vier jongelieden "waren. Het paard daardoor verschrikt, holde met het onderstuk door. Het gelukte echter aan A. Bremken het paard bij een der teugels te grijpen waardoor het in eene heining terechtkwam tengevolge waarvan ongelukken werden voor komen. Dit is niet de eerste maaldat Bremken zich verdienstelijk heeft gemaakt, o. a. bij het redden van kinderen uit het water. Het lijk van den schaapherder HTheeu- wen uit Halendie 20 April jl. verdronk is den 2 Mei onder de gemeente Buggenum uit de rivier de Maas opgevischt. Zondavond kregen een Duitscher en een Zwitser in de kazerne te Harderwijk twist. Ofschoon de twist vrij hoog liep, had een Hollander de voldoening de twistenden te scheiden. Nadat beiden kalm naar hun bed gegaan en in schijn verzoend waren stond de Duitscher stil op nam een mes, en bracht .aarmede den Zwitser verraderlijk eene be- angrijke verwonding toe. Ongemerkt sloop Maandagmiddag een laveloos gekleed persoon den kelder binnen den bekenden winkel van délicatessen van van de firma Cirio te Amsterdam op de Prins Hendrikkade waar hij eene kist met levende igyptische kwartels opengebroken en eenige dezer uitheemsche vogels gestolen heeft. De niet buitgemaaktewel een vijftigtal, von den een goed heenkomen in de vrije natuur. Anders was het gesteld met den dader, een ouden bekende van de politiedie, terwijl hij bezig was met het plukken van de gesto len vogels gearresteerd en naar het politie bureau overgebracht werd. Een begin van brand is dezer dagen te 's-Gravenhage nog bijtijds in het gebouw der Teeken-academie ontdekt. Ware hij niet aanstonds geblusclitdan zou deze brand waarschijnlijk kostbare offers hebben geëischt. Door een nog onbekende oorzaak had eenig vlaggedoek vlam gevat. Het vuur had zich reeds aan het houten beschot en aan den vloer medegedeeldin de onmiddellijke na bijheid van de neg niet ontpakte schilderijen van levende meesters, welkeingezonden waren voor den salon van 1884. Gelukkig tastte het vuur deze kunstschatten niet aan. Na dit voorval zijn zeer strefige voorschriften gegeven omtrent het gebruik van vuur en licht in het academie-gebouw. Bij het zoeken naar een gaslek in een winkel te Arnhem kwam men tot de eenigzins vreemde ontdekkingdat in een der compo sitiebuizen de muizen een betrekkelijk groot gat hadden geknaagd. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half één barstte even buiten de voorm. Koepoort te Leiden een hevige brand uit in eene bergplaats van bloembollengereed- schappen van de heeren De Graafbloe misten onder Zoeterwoude. Door den zeer sterken wind was er aan blusschen geen denken. Twee spuiten ééne van het dorp en ééne van de firma De Heyder uit Leiden, bepaal den er zich dan ook enkel toeom de nabij gelegen perceelen tegen het vuur te vrijwaren. Te Haarlem is door de politie een loodgietersknecht, Joost Jan Even, oud 27 jaren die zich aldaar had schuldig gemaakt aan een diefstal van vloerkleedenkarpetten en looperswelke reeds in beslag zijn geno men, in hechtenis genomen en naar Amsterdam overgebracht. De hooge raad heeft bij een Maandag gewezen arrest uitspraak gedaan in de bekende zaak van J. G. H. W. en J. L, H. W., bankiers te Yenloodoor het gerechtshof te Anhem veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en vier jaren correctioneele gevangenisstraf wegens bedriegelijke bankbreuk en verduis tering van gelden. De raad oordeelde de aangevoerde cassatie middelen ongegronden heeft mitsdien het beroep verworpen. Mede werd verworpen de cassatievoorziening van J. G., door het gerechtshof le 's-Hage veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf ter zake van diefstal van een koe uit eene weide onder Hillegersberg. Adv.-gen. mr. Yan Maanen heeft vervol gens conclusie genomen in ds zaak van den proc.-gen. bij het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch tegen arrest van dat hof, waarbij E. J. werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valschheid in geschrifte. De conclusie strekte tot vernietiging van het arrest en verooi'deeling vandengerequireerdetot 5 jaren tuchthuisstraf en twee boeten van f50. De uitspraak is bepaald op 3 Juni. Dezelfde ambtenaar van het Openb. Min. heeft vervolgens tot verwerping geconcludeerd ten aanzien van het cassatie beroep van J. W. M. B., te Amsterdam door het gerechtshof aldaar veroordeeld wegens misbruik van ver trouwen en bedriegelijke oplichting. Ook in deze zaak is de uitspraak bepaald op 3 Juni. Daarna werd behandeld het beroep van A. van W. te De Rijp, veroordeeld door het gerechtshof te Amsterdam tot 9 maanden eenzame opsluiting en eene boete van f 12.50 ter zake van misbruik van vertrouwen. Dit beroep werd toegelicht door mr. Ph. A. Haas van Amsterdam. Hij ontwikkelde twee mid delen en trachtte aan te toonen, in deze geen sprake kon zijn van betaald wordenden arbeid, en ten andere dat was rechtgedaan op de verklaring van een getuige, die blijkbaar niet ter terechtzitting was gehoord. Nog behandelde de raad de voorziening van H. Y. te Haarlem tegen een arrest van het gerechtshof te Amsterd., waarbij hij wegens be driegelijke bankbreuk, door het verduisteren van goederen tot zijn boedel behoorendeis veroordeeld tot l1/2 jaar eenzame opsluiting. Ook dit beroep werd door mr. '.laas toegelicht. Naar zijne meening kon het overbrengen van goederen naar Rotterdam gelijk in deze had plaats gehad, niet als eene verduistering worden aangemerkt. In beide zaken zal het Openb. Min. den 19 Mei conclusie nemen. LOONOPZAND, 6 Mei. In de raads vergadering van heden zijn tot onderwijzer aan de openbare school alhier benoemd de heeren De,Kort, van Stiphout, en Conradi, Boxtel. van getrokken prijzen. (Naar de geschreven lijst.) 3de klasse. Trekking van 5 Mei. No. 12603 f25000; no. 16581 f 1500; no. 4826 en 16326 ieder f 1000 no. 16457 f400; no. 19805 f200; nos. 652,3986 4108 4828. 11364, 14374 en 16921 f100. 3de klasse. Trekking van 6 Mei. No. 133 f 5000 no. 2418 f 2000; no. 20596 f1000; nos. 4725 en 11376 elk f200; nos. 551 en 7764 elk f100. voor Ingevolge art. 5 van het reglement worden belanghebbenden uifgenoodigd tot inleve ring van spaarboekjes ter bijschrij ving van rente en ontvangst der hun komende bedragen. De inlevering moet geschieden voor 1 Juni e. k. bij de heeren Kassiers te Waalwijk of bij den heer Burgemeester te Kaatsheuvel. Waalwijk 30 April 1884. HET BESTUUR. eene nieuwe SORTEERING KI als suikervazensuikermandensigarenstellen schrijfgarnituren compotes olie- en azijn stellen zuurstellenadvocaatstellenboter vlootjes en kaasstolpeneierdoppen, theebus sen peper-, zout-, en mosterd vaten', tafel en dessertmessen voorsnijmessen en vorken, vleeschvorkensuikerschepjes en suikerstrooi ers koffie- en likeurlepeltjestafelschellen enz. enz. van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Waalwijk maken bekenddat in hunne in het openbaar te houden vergadering op Dinsdag den 20 Mei a. s. voorm. 11 uur, de uitloting zal plaats hebben van a. 1 Schuldbrief groot f500, van de geldleening van 1878. b. 2 Schuldbrieven ieder groot f 500, van de geldleening van 1882. Waalwijkden 6 Mei 1884. YAN DER KLOKKEN burgemeester F. W. VAN LIEMPT secretaris

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3