binnenland! Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. Een hevige brand heeft te Ivry, bij Parijs, een houtzagerij en een waskaarsenfabriek in de asch gelegd. De gesmolten stearine vloeide bij stroomen en het duurde geruimen tijd voor de talrijke van alle zijden aangerukte brandweer mannen de vlammen meester waren. Persoonlijke ongelukkeu kwamen er niet voor, maar de schade is zeer groot. In de beide fabrieken werkten ruim 200 arbeidersdie nu voor het oogenblik zonder middel van bestaan zijn. Ook in het zuiden van Europa is het weder thans alles behalve zomerachtig. Te Madrid o. a. huivert de bevolking van koude plast de koude regen onophoudelijk nederen is ieder, van den koning tot den bedelaar, door een catarrhe aange tast. In Grenada valt sneeuw, in Catalonie staan de landerijen onder waterin Valencia herinnert men zich geen koude als dezeen te Sevilla stookt men als men ul. een schoorsteen heeft. De zee staat hol en de eene schipbreuk volgt de andere op de kusten. De weinige vreemden, die in Spanje thans zijn hebben heimwee naar de gemoedelijkeverwarmbare kamers van hun ne noordelijke woonplaats. De hygiënische tentoonstelling te South-Ken- sington is Donderdag middag door den hertog van Cambridge geopenddie de aandacht ves tigde op het internationale karakter dezer ten toonstelling en de hoop uitte dat zij voor alle landen nutiig zal zijn. Gladstone en verscheidene ministers benevens de Lord-Mayor bezochten de tentoonstelling. Een vreeselijke dynamiet-ontploffing heeft Donderdag ochtend plaats gehad in de fabriek van Nobel te Ayr in Schotland. Vier personen zijn er in omgekomen. Gordon's lot en de wijze, waarop hij door de Britsche regeering behandeld werd en] thans in de steek wordt gelatenblijft bij toeneming de belangstelling wekken. De onlangs door de regeering openbaar gemaakte stukken trouwens stellen thans het publiek in staat beter te oor- deelen. Het voornaamste wat daaruit blijkt is zeker weldat Gordon eigenlijk nooit heeft ge had wat men zou kunnen noemer. eene zelfstan dige zending. Men hoort te Londen weder van verschil lende aanrandingen (zoogenaamd garotting) door straatroovers in den omtrek van de Theemskaden. Een heer is daar o. a. bij het Royal Hotel op het drukste gedeelte kort na middernacht aangevallen door eenige mannen die hem om een lucifer vroegen, maar hem, terwijl hij daar naar zochtop den mond en op het achterhoofd sloegen en hem half verworgden en met al het geld dat hij bij zich had, de vlucht namen. De aangevallene werd in een half bewusteloozen toe stand gevonden met al zijn voortanden uit den mond geslagen. Te Derendorf bij Dusssldorp had een vrouw, toen zij met haar man naar het veld ging, hare drie kinderen waarvan de oudste 6 jaar was, in een kamer opgesloten. Door een onbekend toeval ontstond in de kamer brand de brand weer werd geroepen de deur opengebroken en men vond de lijken der drie kinderen reeds ge heel verkoold. De Moniteur de Rome meldtdat voor een paar dagen de kardinaal-staatssecretaris Jacobini eene tweede nota betreffende de zaak der Pro paganda Eide aan 's pausen nuntiussen in het buitenland gezonden heeft. In dat stuk wordt nader uiteengezet, dat de rechten van den heiligen stoel door den maatregel legen de Propaganda verkort worden gelijk dit ook in 't licht gesteld is in de protesten en adressen die van het episcopaat in de geheele wereld zijn uitgegaan. In de nota wordt verder gezegd dat de heilige stoel elke regeling van de hand wijstwelke de waardigheid en de rechten der Propaganda aantast. Onder de studenten der Napelsche hooge- school hebben ongeregeldheden plaats gehad die den rector noodzaakten de coleges te «luiten. Bij de heropening werden de onordelijkheden hernieuwd en verscheidene hoogleeraren verhin derd college te geven. In de Italiaansche kamerwaar het ge beurde ter sprake kwam, verklaarde de minister van onderwijsmet kracht de orde te zullen herstellen zonder aanzien des persoons. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat in de laatste tijden weer een aantal personen in hech tenis genomen isverdacht van nihilistische woelingen. Onder hen zijn verscheidene artille rie officieren en te Moskau veel studenten. Te St. Petersburg trof een aantal personen hetzelfde lotonder welken verschillende beambten van het departement van justitie en eene Poolsche dame die aan het hoofd stond van een opvoe dingsgesticht voor vrouwen. Gedurende het afgeloopen jaar zijn 206,893 landverhuizers in Canada aangekomen. Dit is het grootste aantaldat zich ooit in een jaar in Canada gevestigd heeft. Gedurende een zwaren mist te Chiacago liep Maandag een goederentrein van den Grand Trunk spoor op een stilstaanden passagiers trein waardoor twee passagiers gedood en vijftien hevig gewond werden. Omtrent de State of Florida, het stoomschip dat sedert eenige dagen werd vermist verneemt men uit New-Yorjcdat het stoomschip Titaniavan Glasgow, Father-Point is gepasseerd aan boord hebbende 24 personen van het stoomschip State of Florida dat ten gevolge van aanvaring met een bark in volle zee zou gezonken zijn. De kapitein van de Tita nia meldtdat van de 167 personendie zich aan boord der Slate of Florida bevonden, slechts 44 zijn gered. De bark had eene equipage van vijftien manwaarvan slechts de kapitein en twee man gered zijn. De geredde personen zijn vermoedelijk te Quebec aan land gezet. Ook wordt er nit New-York een ander ongelukdat op zee heeft plaats gehad ge meld. De Nevadadie te St. Johns (New- Foundland) binnenliepwas den 3 Mei in bot sing gekomen met de Wilsonboot Romano uit Huil. De Romano zonk. De passagiers en de bemanning werden gered en met de passagiers van de 'Nevada opgenomen door de boot St. Laurentdie op weg naar Havre is. De Nevada is zwaar beschadigd. WAALWIJK. Naar aanleiding van den 35n verjaardag der troonsbestijging van Z. M. koning Willem III zal de liedertafel //Oefening aen Vermaak" van Waalwijk en Bezooijen, Zondag den llMeia.s., 's middags ten 12 ure, eene buitengewoon luister rijke matinee geven. Het programma zal enkel uit vaderlandsche stukken zijn samengesteld. Waalwijk, 10 Mei 1884. Bij kon. besluit zijn o. a. benoemd, buiten bezwaar van 's rijks sehatkist, tot leden der jury voor de toekenning van bekroningen op de internationale landbouwtentoonstelling te Amster dam in 1884 Afdeeling I. Paarden, a. Nederlandsche en inlandsche gekruiste A. Straven Jzn. te Ba- bylonienbroek. Afdeeling II. Rundvee, c. Zeeuwsche en andere niet genoemde veeslagen Louis Segers te Ro- zendaal. Afdeeling X. Akkerbouwgewassen. Hop. M. L. Mommersieeg Pzn te Vlijmen. Te Baardwijk heeft zich eene commissie gevormd met het doel den burgemeesterden heer J. A. J. van Heijst, eene feestelijke ontvangst te bereiden, bij gelegenheid dat ZEd. Achtb. met zijne echtgenoote zijn intrede in die gemeente zal doen. De commissie bestaat uit de volgende heeren Jos. H. A. Loeft, president, H. H. Breuer, vice-president, H. M. van Deursen, secretaris, W. Van Woenselvice-secretaris en J. C. Roermund penningmeester. Gedwongen wapenstilstand tusschen de buren van wier onaangename verhouding wij in ons vorig nummer verhaalden. Woensdag namiddag namelijk maakten eenige jongelieden gebruik van de afwezigheid der politie om zich te werpen op de houten schutting, de oorzaak van al het leed. Anderen volgden hun voorbeeld en in enkele minuten lag 't heele gevaarte uit elkander en de stukken wijd en zijd verstrooidalles onder een luid hoerah der omstanders. De volgende avonden was er nog wel veel volk op de been, wel wordt er nog gezongen, maar, nu de aanleidende oorzaak is opgeruimdwordt men langzamerhand kalmer en onze gemeente begint weder haar gewoon uiterlijk te krijgen. Heden morgen omstreeks 4 uur zijn te FBezooijen dpie huizen bewoond door vijf huis gezinnen benevens twee schuren in de asch gelegd. De brand schijnt ontstaan te zijn in het huisbehoorende aan den heer Victor Dumoulin en bewoond door M. Brekers en Th. van Dalen. De daarachter liggende schuur was in gebruik bij den heer Dumoulin en diende tot bergplaats van leder enz. Het tweede huis met daarachter gelegen schuur behoorde aan en was in gebruik bij J. de Groot. Het derde behoorde aan de weduwe Adr. van der Geld en was bewoond door haar en M. de Krieger. Het vuur greep zoo snel rondom zich heen, dat in een oogenblik alle vijf de gebouwen meest met riet gedektin lichte laaie vlam stonden. Aan redden viel niet te denken. Eenige der bewoners hadden geen tijd meer om zich te kleeden en ontkwamen slechts in nachtcostuum aan de vlammen. De brandweer van Bezooijen en van Waalwijk stelde alle pogingen in het werk om den brand tot de aangetaste perceelen te beperkenhetgeen dan ook mocht gelukken. Het woonhuis en de machinale schoenfabriek vau den heer Dumoulin en een ander huis van de wed. Van der Geldwaarin het hulpkantoor der brievenpost is gevestigdalle drie geheel steenen gebouwen met pannen gedektliepen wel een oogenblik gevaarmaar het stille weder en de richting van den wind brachten er veel toe bij om de ramp niet nog giooter te maken. Van de inboedels is weinig geborgen. Tot het verbrande behoort een partij leder van den heer Dumoulin een vet varken en een geit van J. de Groot en de huwelijksuitzet van de dochter van Brekers die zich binnenkort in den echt zou begeven. Ook zegt men dat de spaarpen ningen van verschillende ingezetenendie bij Brekers in bewaring waren, bij het onheil zijn gebleven. De Groot heeft zelf zijn paard nog losgesneden, waarbij zijn kleederen vlam vatten. Van de oorzaak is niets bekend. Voor zoover wij op 't oogenblik kunnen nagaan waren ge bouwen en inboedels bij verschillende maatschap pijen verzekerd. Het berichtvoorkomende in ons vorig nummerdat het veerhuis te Capelle zou zijn afgebrand, berust op een misverstand. Het antwoord van den minister van finan cien op het kamerverslag over de klassenbelasting is bijna gereed en kan in de volgende week bij de tweede kamer verwacht worden. Men deelt uit Londen mede, dat de Engel- sche inzendingen voor de aanstaande internatio nale landbouwtentoonstelling te Amsterdam meer dan 200 in aantal zullen zijn en eene gezamenlijke oppervlakte van meer dan 3000 vierkante meter zullen bedragen. Dezer dagen heeft de //eerste Ned. Verze keringmaatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken" te 's-Hage aldaar eene circulaire in grooten getale verspreid onder den werkenden stand ten einde het doel van de verzekering tegen ongelukken het doen voortbestaan van de waarde der werkkracht bij overlijden of on bekwaamheid tot arbeiden duidelijk uiteen te zetten. Wij vestigen gaarne ook van onze zijde nogmaals de aandacht van werklieden en werk gevers op het zoo nuttige van deze instelling, die door zeer geringe maandelijksche premiën veelal nog geen cent per dag de geldelijke gevolgen van de vaak voorkomende ongelukken in hooge mate verzacht, Voor een uitkeering van f 500 bij den dood van den kostwinner tengevolge van een ongeluk, voor eene vergoeding van f500 bij levenslange gebeele of gedeeltelijke onbekwaam heid tot werken, of voor eene.dagelijksche toelage van f 0.50 bij tijdelijke ongeschiktheid voor den arbeid zal b.v. cec bakkersknecht niet meer dan Wfl-Ji, een fitter of smid slechts 22, een steen houwer, hoefsmid en dergelijken 27 fccent per maand d. i. niet meer dan even Va ,°f 1 ceDt per dag behoeven uit te leggen. Door gedep. staten van Noord-brabant is goedkeuring verleend aan de bekende overeen komst aangegaan tusschen de prov.-staten van Noord-Bra'oant en het college van regenten te 's-Bosch nopens de verpleging van armlastige krankzinnigen. Tevens is aan den raad ingevolge art. 6 der armenwetde ontvangst bericht van zijn besluit tot oprichting eener nieuwe instelling van wel dadigheid en is daarmede tevens afwijzend be schikt op het verzoek van eenige ingezetenen om evengemeld besluitals in strijd met de wet, ter vernietiging aan den koning voor te dragen. Door de arrond.-rechtbank te Breda is, bij ordonnantie in raadkamer van 2 dezer verwezen naar den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Bosch F. X. Bouwens gewezen concierge van het stedelijk ziekenhuis te Bredadie be schuldigd wordt in die betrekking verschillende oneerlijke handelingen te hebben gepleegd. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak ven den Heer J. A. R. Kijmmell, vroeger burgemeester te Havelte thans zonder beroep en wonende te Assen. Gelijk reeds vroeger door ons is medegedeeld, werd deze oud-burgemeester beschuldigd van op 17 Juni jl. een huwelijk te hebben voltrokken in eene andere gemeente (Steenwijkerwold), ten huize van de bruid en in tegenwoordigheid van 4 in plaats van 6 getuigen voorts dat hij later de akte in duplo heeft ingevuld, daarin schrijven de dat het geschied was te Havelte en in het openbaaren dat de vader van den bruidegom er bij tegenwoordig was geweesthetgeen niet het geval was. Het hof heeft den heer K. schuldig verklaard aan het als ambtenaar in het opmaken van een akte tot zijn post behoorendebedriegelijk de omstandigheden daarvan veranderen door valsche feiteü als waar uit te maken en veroordeeld tot 6 maanden celstraf en f 50 boete. Het woonhuis, grenzende aan de met stoom gedreven bukskin-fabriek van de heeren Van Gorp en De Wijs op het Goorke te Tilburg, is totaal afgebrand. Oorzaak onbekend. Ouder Vlijmen is een paard met een veulen door den bliksem gedood. In het achterhuis eener bouwmanswoning in de Zuidhollandschen polder onder Dussen brak Dinsdagavond omstreeks 10 uren een hevige brand uitdie het gebouw en aanhoorigheden in korten tijd in asch legde. Drie paarden vier kalveren en vier varkens kwamen in de vlammen om en van den inboedel kon weinig gered worden. Oorzaak onbekend. Woensdagochtend ontstond brand bij P. van Laarhoven herbergier en koopman in visch, wild en glaswerk te Geldrop. De man lag nog op den zolder te slapentoen in het beneden vertrek, waar glaswerk aanwezig was met stroo in manden gepakt, de vlammen uitsloegen. Door de hulp der buren gelukte het den vuortgang te beletten. Men verdiept zich in gissingen naar de oorzaak van den brand. Het huis was voor f 4900 verzekerd. Woensdagavond is tegen de spoorbrug in de Maas te Gennep gevaren een groot schip geladen met steenen. Het is gezonken en ligt onder den waterspiegel. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de heer N.» die zich huiswaarts begaf, verra derlijk in de Arkelstraat te Gorinchem aangevallen en met een scherp voorwerp gestoken. De aange vallene is 's morgens gevonden en thuis gebracht. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Den dader heeft men nog niet in handen, doch men vermoedt hem te kennen. De politie is ijverig in de weer. In den nacht van 5 op 6 dezer werd te Roermond ingebroken in het kantoor van den heer Jos. Stienon. koopman in Namensche-steen en steenkolen. Alle pogingen, tot zelfs met bijtel en hamer, om de brandkast te openen, zijn echter mislukt. De daders hebben zich moeten tevreden stellen met het medenemen der postzegels. Tusschen de dorpen Linnen en Brochterbeek, bij Roermond, ging een paard ep hol, dat voor een kar gespannen was. De eigenaar J. Frencken geraakte onder de kar, die over hem heenging, en werd zoodanig gekwetst dat men voor zijn leven vreest. Men schijft van het Nieuwediep aan het Utr. D. Naar wij vernemen, is door de heeren aannemers (zoogenaamde „Gouden Ploeg"), belast roet de geniewerken van het fort Erfprins alhier, aange nomen een kapitaal werk, namelijk het verbeteren en inrichten der haven te Buenos-Ayres. op den voet van die te IJmuiden. Zij zullen daartoe engageeren een paar honderd Hollandsche werk lieden, vooral krachtige polderjongens, die met dergelijke werken vertrouwd zijn en die, behalve vrijen over- en terugtochtf 36 en meer per week zouden verdienen. Reeds verscheiden werk lieden moeten zich bereid verklaard hebben, tot dat doel derwaarts te vertrekken. In den laatsten tijd werden de bewoners in de omstreken der gemeente Voorburg veront rust door verschillende baldadigheden op hunne ervengewoonlijk des nachts bedreven zonder dat het mocht gelukken een spoor van de kwaad willigen te ontdekken. De vernielingszucht openbaarde zich bij voor keur in het stukwerpen der ruiten van villa's het afmaken van eenden het te water werpen van op buitenplaatsen aanwezige voorwerpen zooals wagens kortomin het toebrengen van schade. Aan den brigadier der rijksveldwacht, gestati oneerd te Voorburgis 't met opoffering van menig uur zijner nachtrust, thans mogen gelukken, een van de vermoedelijke daders aan de justitie over te leveren te weten den 18jarigen B., uit Leidschendam die zich indertijd vermaakte met het lichten der lampen uit de straatlantaarns in zijne woonplaatswelke hij vervolgens door de ruiten van de eerste de beste woning smeet. Twee zijner kameraden wellicht niet geheel vreemd aan de nachtelijke expeditiën zijn als getuigen in ue zaak betrkken. Op ds uiterwaarden onder Ferwerderadeel, hei zoogenaamde Noorderleeg dat pas sedert eenige dagen door het vee betrokken waszijn in den storm van Donderdagnacht jl. twaalf run deren en één paard verdronken. Door hun on bekendheid met het terrein wisten ze bet opstu wende zeewater niet te ontwijken. Zoo men weet, behoort het Noorderleeg aan eenige eigenaars, die elk voorjaar hierin scharen bij opbod ver huren. De beesten moesten zoolang blijven liggen, tot de respectieve eigenaarsdie in verschillende oorden der provincie woonachtig zijn, ze erkend hadden voor de hunne. Hiermee ging vrij wat oponthoud gepaard, zoodat de meeste koeien voor het gebruik ongeschikt zijn. Een tweetal runderen vond men zelfe tegen den dijk van Ameland naar den vasten wal aangespoeld. Jl. Woensdag heeft te Woudsend een vrij hevige brand gewoed. Hij ia ontstaan bij den koemelker A. de Bock. Het woonhuis en de daaraan verbonden hooischuur «ij.i geheel afge brand. Het huis was verzekerd, doch het hooi en de inboedel niet. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Niet dan met groote moeite heeft men met behulp van twee spuiten de belendende huizen kunnen behouden. Gelukkig was er geen wind anders waren de gevolgen vreeselijk ge worden. Het brandende hooi verspreidde zich heinde en ver, zoodat bijv. het linoen van twee bleeken op geruimen afstand is verbrand. In de Scheveningsche boschjes waren Woens dag een paar jongens bezig nachtegaalsnesten uit te halen. Dit zag een Scheveningche politie agent, De Bes geheeten. Om ze niet te doen schrikken maande hij hen zeer bedaard aan dit verboden werk te staken en zich voorzichtig te laten afglijden. Daaraan gaven zij gevolg; niet echter om den dienaar te antwoorden op de vragen, die hij hun krachtens de bevoegdheid van zijn ambt stelde, maar om zich geweldig te verzetten, toen zij bemerkten, dat er aan ontsnappen niet te denken viel. Beide jeugdige knapen gingen zoover, dat zij hun messen trokken en daarmede den dienaar bedeigden, die evenwel onvervaard verdere dadelijkheden voor kwam, door de jongens in bedwang te houden, totdat een aankomende wagen met twee Scheve- ningers er op genaderd was, wier hulp hij re- quireerde. Schier op dat oogenblik schoot ook deadsistent boschwachter v. d. Horst toe en aan hun gezamelijk optreden gelukte het met veel inspanning de beide deugnieten op den wagen te brengen, die intusschen door eenige dienaren van Scheveningen was to gemoet gegaan op het gerucht, dat er aan den weg zwaar werd gevochten Men reed met den wagen tot het Haagsche veer, waar men de beide deugnieten met veel moeite daaraf kreeg. Zóó woest waren zijdat zij zich door trappen en schoppen allerhevigst verzetten tegen de dienaren, die hen nu naar het bureel overbrachten en de kleinste der twee voegde v. d. Horst, die hem de handboeien had moeten aanleggen, om hem meester te blijven, toe: Draai zoo niet, anders bijt ik jou je klauwen af. Gelukkig dat niet alle vrouwen zoo zijn, als die in de Nieuwstraatte Amsterdam die toen zij thuis kwamen bemerkten, dat haar man beschonken washem eerst tal van scheJdwoor-

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2