Nummer 39. Donderdag 15 Mei 1884. 7e Jaargang. r III illiltl »t Tl* Will, IllMIl ffl Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakingen. De soldaat van de landweer. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Eene Novelle. VII. csm i ijiiiiiib miimi—..u «i h-mbb De Echo van bet Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 'J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat- si'ng opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclameslö cent perregel Burgemeester en wethouders van Waalwijk brengen in herinnering, dat krachtens art. 228 der gemeentewetin verband met de bepalingen der Wet van 8 November 1815 (Staatsblad no 5) de vorderingen ten laste der gemeente over het afgeloopen dienstjaar zijn verjaard, wanneer zij niet vóór of uiterlijk op 30 Juni 1884 zijn inge leverd. Met het oog daarop wordt een iederdie iets over het jaar 1883 van de gemeente te vorderen heeft in zijn belang uitgenoodigd zijne rekeningen ten spoedigste in te zenden, ten einde zich voor schade te vrijwaren. Waalwijkden Mei 1884. Burgem. en wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN L1EMPT. De burgemeester van de gemeente Waalwijk roept mits deze op zoodanige ingezetenen die op den eersten Januari dezes jaars hun 25ste jaar van ouderdom zijn ingetredennamelijk die ge boren zijn in 1859, benevens de zoodanige, die zich van buitenlands binnen de gemeente gevestigd hehben voor zoo verre zij nog in eene der klassen van de schutterij vallenom zich tusschen den 15 Mei en 31 Mei aanstaande, ter secretarie van het gemeentebestuur te Waalwijk voor den dienst der schutterij te doen inschrijven zullende tot het ontvangen van hunne aangiftete dier plaats dagelijks, gedurende den voormiddag van 9 tot 12 uren, worden gevaceerd, de invallende Zon en feestdagen hiervan uitgezonderd. Tot naricht van de belanghebbenden dient Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd alle Nederlandersbinnen het rijk hun gewoon verblijf houdendeen alle vreemdelingen binnen het rijk woonachtigwelke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hehben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke ver klaring, hetzij door het overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan voor zoo verre zij in de voor rechten van Nederlanders kunnen deelen. Dat de aangifte tot de inschrijving in allen gevalle door de ingezetenen van den hiervoren bedoelden ouderdom behoort gedaan te wordenook dan zelfs wanneer de belanghebbende vermeenen mochttot de vrijgestelden of uitgeslotenen van den schutterlijken dienst te behooren. Dat zijdie in meer dan eene gemeente hun verblijf 'houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstd. „Gij kunt helpen, zoo gij wilt. Eiken waarborg dien gij vei langtzult gij hebben. „Spreek van geen waarborgBörner is een man van eerdie niet zal leenenals hij niet weet terug te kunnen geven. En gij mijnheer Hessierzoudt de hand nooit tot iets leenen wat niet op goede gronden rnst.„ „Daarvan is God mijn getuige!,/ „Ik herhaal hetdat ik zonder groote opoffe ringen niet in staat ben aan het verlangen van Börner te voldoen. Het is echter mogelijk...." „Gij zult mijn patroon er voor eeuwig door verplichtenzeide de boekhouder aangedaan. „De eer van een koopman hangt van eene stipte betaling afbinnen weinige dagen vervallen er wisselsGij kent het gevoel van eer en de fierheid van BörnerDoe wat gij kunt, mijn heer ambtman „Börner heeft toch zeker een bankier?,, Het gesprek staakte. Hessier kon op deze vraag niet antwoorden. „Mijnheer ambtman," begon hij na eenige oogenblikken, „ik ben de eerste geweestdie er aan dacht de noodige gelden ter leen te vragen en dit aan mijn patroon voorsteldede tijds omstandigheden zijn thans van dien aard dat wij die alleen tegen hoogen interest bij eenen bankier zouden kunnen bekomen. Als een ge trouw bediende van mijn heer zoek ik hem tegen nadeelen te behoedendoch ik ben ook Börner's vriend.-., hij heeft geen geheimen voor mij. Ik heb u, mijnheer, een bewijs willen geven vau mijn groot vertrouwendoor u de schutterij aanwezig isen dat bijaldien in de verschillende gemeenten waar iemand verblijf houdt of den zetel van zijn vermogen heeft gevestigd, alleen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaan dezelve zich moet doen inschrijven in de gemeente alwaar hij voor de personeele belasting is aangeslagen moetende de ambtenaren zich doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Dat zij die bevonden zullen worden zich niet voor den eersten Juni dezes jaars te hebben doer, inschrijven, door het plaatselijk bestuur ambtshalve zullen worden ingeschrevenen ter zake van hun verzuim in eene geldboete ver vallen, terwijl dezelve daarenboven, zonder loting bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijkendat er tijdens de verzuimde in schrijving geene redenen tot uitsluiting of vrij stelling ten hunnen aanzien bestonden. Eu worden overigens de ingezetenen aangemaand om zich tijdig van een geboorte extract te voox*- zien en zxch alzoo van hunnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk geschiede en zij niet komen te vervallen in de straffen hij de wet bepaald. Waalwijk10 Mei 1884. De burgemeester voornoemd. VAN DER KLOKKEN. Met de vrijspraak van den ex-kanunnik Bernard, zegt de Etoile beige is de zaak der bisschop pelijke kas van Doornik nog niet uit. Gelijk bekend ishangt er een proces tusschen den vroegeren en tegenwoordigen bisschop, de heeren Dumont en Durousseauxover den eigendom van een belangrijk deel van den inhoud dier kas. In dit proces nu is dezer dagen de pro cureur Golbet geïntervenieerd om in den naam van den staatkrachtens art. 539 van het bur gerlijk wetboek de Doorniksche millioenen op te eischen als hebbende geen eigenaar en dus be- hoorende aan den staat. De Etoille merkt opdat deze interventie bovenal de aandacht trekken moetnu zij ge schiedt onmiddelijk na de weigering der kamer om een parlementair onderzoek in te stellen naar de doode hand. LEUVEN 12 Mei. De gedenkdag van de heropening der universiteit alhier wordt heden verlegenheid van mijn vriend te schetsen „Mijnheer Hessier, ik heb u altijd als een braaf man hooggeschat!" „Dat is mij zeer aangenaam." „Vertrouwen wekt vertrouwenErken thans, hoe hoog ik u schat. Ik spreek met u thans rond en deel u iets mede, waarvan niemand eenige kennis draagt. Gij zult het diepste geheim van mijn hart vernemen. Gij hebt ongetwijfeld op gemerkt, dat ik sedert lang de fabriek niet be zocht heb „Heeft iemand u beleedigd?" „Hoor mij bedaard aan en oordeel dan zelf. Mijn vader was de peet van Hermine „Dat weet ik. Ook ik was doopgetuige." „Reeds als kind wekte de dochter van mijn buurman mijne groote belangstellingwelke toenam, toen het meisje eene maagd werd. Al ben ik eenige jaren ouder dan zij, zoo weerhield mij dit toch niet, een levensplan te ontwerpen, dat voor haar en mij voordeelig worden kon. Dit plan hield mij zoodanig bezig, dat ik aan geene andere verbintenis dacht; ik verwaarloosde mijne vrienden en kennissen en leefde alleen om mijn eenmaal opgevat voornemen ten uitvoer te brengen eindelijk werd het mij zoo eigen dat ik Hermine in oprechtheid liefhad. Ik beefde bij de gedachte dat zij eenen anderen boven mij de voorkeur zou kunnen geven. Daarom heb ik het haar niet aan stille oplettendheden doen ontbreken en deelde haar eindelijk bij gelegenheid van haren geboortedag mijne liefde en wenschen mede. Hermine, wier verstandelijke ontwikkeling ik moet bewonderen, sneed op eene zeer kiesche wijze alle hoop voor mij af en beloofde, dat zij omtrent mijn aanzoek tegen iedereen het diepste stilzwijgen bewaren zou. Zij moet woord ge houden hebbenhad zij geklapt, dan zou Börner dezen stap niet gedoogd hebben. Ik bemin Hermine thans nog even oprecht als en morgen plechtig gevierd. Alle Belgische bis schoppen alsook verscheidene deputatiën van buitenlandsche univsrsiteiteu enz., namen deel aan den historischen optocht. Er is een talrijke me nigte op de been, De kamer van koophandel te Rouaau heeft van den minister van openbare werken een brief ontvangen, waarin hij verklaart zijne toestemming te geven tot eene door bedoelde kamer voorge stelde schikking ter uitvoering van de ontworpen havenwerken te dier stedewaarvan de kosten geraamd zijn op 9,500,000 fr. De kamer zou die som aan den staat willen verschaffen een derde als bijdrage en de overblijvende twee derden bij wijze van voorschot aan den staat af te lossen in twintig jaarlijksche termijnen te beginnen met 1887 en met eene rente van 4 pet. De kamer zou dan eene leening sluiten van 9,500,000 fr. waarvan de interest, voor wat de vaste bijdrage van het eene derde dier som betreft gedekt zou worden door eea tonnegeld van 55 centimes op de te llouaan binnenkomende schepen. Een Parijzenaar stelde onlangs een proces in tegen zijne vrouw, die zich schandelijk tegen over hem misdragen had en zag haar tot drie maanden gevangenisstraf veroordeelen. Nu heeft in zulke gevallen volgens de wetde man het rechtzijne vrouw gratie te verleeneu. De man maakte van dat recht geen gebruikmaar de president der republiek verleende gratie en ver anderde het vonnis in eene boete van 1000 francs. De beleedigde echtgenootdie beweert dat het recht van gratie in dit geval hem uitsluitend toekwam heeft nu den procureur der republiek een proces aangedaan om herstel van het oor spronkelijke vonnis te krijgen. Een tweede nog zonderlinger rechtsquaestie staat met dit proces in verband. De scheiding tusschen de beide echtgenoten is uitgesproken maar de liqudatie der goederen is nog niet tot stand gekomen en de man zou dus nuals hoofd des gezinsuit zijn' kas de boete moeten betalendie door zijne bemoeiingen aan zijne schuldige echtgenoote werd opgelegd. De Times behelst een telegram uit Shang hai waarin gemeld wordt dat te Tietsin door weleerik verberg het nietdat zij mij groote smart veroorzaakt heeftEen man op mijne jaren gevoelt dieper dan de jongeling, die vurig en lichtvaardig daar henen ijltmisschien ben ik een weinig romantischmisschien had ik haren vader mijn geheim moeten mededeelen die mij ongetwijfeld zou ondersteund hebben het is echter mijn karakter eigen, alles aan mij zeiven alleen verschuldigd te willen zijukort om waarde mijnheer Hessierthans kent gij de reden waarom ik tot nu toe ongehuwd ge bleven ben. Meen nietdat ik daarom eenigen haat jegens mijn buurman koesterneen hij is met de zaak geheel onbekendmaar hij mag het wel vernemen dat ik voor mijn schoonva der elk offer zou gebracht hebben ook het lee nen van een kapitaal onder de moeilijkste om standigheden. Ik gevoel dat ik niet ongehuwd kan blijvenDaar Hermine het meisje mij ner oprechte liefdemij afwijstzal ik een hu welijk uit berekening moeten aangaanAlles dringt er mij toeinzonderheid hebzuchtige neven en nichtenOnder zulke omstandighe den kan ik mijn vermogen niet verbrokkelen ik heb het in zijn geheel noodig. De oorlog voorspelt nog booze tijden ook mij staan ver liezen te wachten daar ik als suikerfabrikant tot de koopmanswereld in betrekking sta misschien heb ik er reeds geleden terwijl ik nu met u spreekdat alles samengenomen heeft invloed op mijn besluit. Ik moet voorzich tig zijn en mijne eigene toekomst niet uit het oog verliezen. Ontslaat Hermine mij van de treurige noodzakelijkheid elders eene vrouw te zoeken dan ben ik in staat mijn bunrman met daden te ondersteunen. Dat mijne echtgenoot een schitterend lot wachtbehoef ik u niet te zeggenHer mine gaat bij mij boven alles zij zal in mijn huis volkomen meesteres zijn. Wat zij ten vootdeele haars vaders zal willen den kapitein Fournieruit naam van Frankrijk, en door Li-Hung-Chang, China's vertegenwoor diger een verdrag is geteekend waarbij China Frankrijk's protectoraat erkent over Tongkin en Annam naar de thans bestaande grenzen dier lauden. Beide partijen zullen nader de quaestien betreffende de uitoefening van de politie aan de grenzen en de tolrechten regelen. Als voor waarde is aangenomen dat Tongkin en Annam opengesteld worden voor den algemeenen handel. China betaalt geen oorlogsvergoeding. De minister Ferry deelde Maandag ochtend dit nieuws mede. President Grévy heeft daarop tegen 3 uur eenen ministerraad bijeengeroepen. Weer heeft de jury, ditmaal te Parijs, te oordeelen gehad over een meisjedatverleid door een jonkman die haar trouwbelofte had gedaan maar die zich vervolgens van haar af gewend had om liet hof aan eene andere sclioone te maken bloedige wraak heeft genomen. Het meisjeMarie Féralkinderjuffrouw, had haren minnaar een kok, Courtois geheeten, een ware Lovelaceherhaaldelijk verklaard datzoo hij haar bedroogzij het hem duur zou betaald zetten. Courtois schijnt dat niet zoo zwaar op genomen te hebben en ginggelijk gezegd zijn fortuin beproeven bij eene andere, die hem niet afwees. Marie kocht toen een revolver wachtte Courtois op en loste twee schoten op hemde eene kogel trof hem in den halsde andere links van de borst. Hij zakte ineen badende in zijn bloed. Marie (het was binnens huis gebeurd) vluchtte op straat doch een voor bijganger die hare opgewondenheid had opge merkt sprak haar aan. Marie antwoordde „Hij is nog niet dood, maar ik heb nog vier kogels voor hem bewaard." Eenige perso nen maakten zich toen van haar meester en de zen mocht het niet dan na veel moeite gelukken de revolver uit hare handen te wringen. Een kogel is Courtois uit de wond gehaald maar de andere niet. Hij leeft nogzijn toe stand is echter bedenkelijk. De jury heeft Marie vrijgesproken. Doch wat vooral verwondering wektde advocaat-generaal heeft na het pleidooi van haren verdediger afgezien van de beschuldiging ofschoon de getuigen niets bijgebracht hebben wat niet reeds bekend was. doen zal mij goed zijn want haar wil zal de mijne zijü. Gij .hebt mij een geheim medege deeld thans kent gij ook het gewichtigste mijn9 levens." Kohier begon de kamer op en neder te loo- pen als wilde hij den boekhouder den tijd geven tot overleggen. Het verhaal van zijn geheim scheen hem in opgewonden stemming te hebben gebrachthij droogde het zweet van zijn loor- hoofd en loosde een diepen zucht. „Heer ambtman „Wat belieft u vriend „Ik ben zeer verbaasd over hetgeen ik verno men hebt." „Dat wil ik gaarne gelooven." „Ik moet er bijvoegen ik gevoel eene geheime vreugde. Eene verbintenis van Hermine met onzen geachten buurman is ook reeds bij mij opgekomen. Ik ontken het nietWel heb ik er nog niet van gesprokenmaar gekoesterd heb ik het plan evenwel De kleine oogen van Kohier begonnen te fon kelen. „Hessier," vraagde hij, „hebt gij Hermine gadegeslagen "Ja „Bemint zij misschien een ander?" „Ik zou niet weten wien. Zij leeft geheel afgezonderd en gaat alleen met haar vader uit. Bezoeken ontvangen wij nietgij kent toch onze oude leefwijze." „Maar mijn vriend Hermine is twee jaar op een kostschool in de stad geweest „Dat is zij en het zij tot hare eere gezegd, zij heeft er zeer geprofiteerd." „Meent gijdat zij daar wellicht in kennis met iemand kan gekomen zijn die „Tk zou het tegendeel kunnen gelooven." „Vriend als dit mocht zijn 1" (wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1