Engeland. Zwitserland. Italië. Turkije. Eusland. BINNENLAND. De personendie door de rechtbank te Valenciennes veroordeeld waren wegens deel neming aan de onlusten te Denainhebben meerendeels ontheffing gekregen van hunne ver dere straf. Wat de andere veroordeelden aangaat, namelijk die te Anzin en elders in het depar tement du Nord zich aan de wet vergrepen hebben de minister van justitie heeft ook te hunnen aanzien inlichtingen gevraagd aan het parketengelijk hij in een brief aan den heer Testelin senator van genoemd departement, verklaard heefthet zal hem hoogst aangenaam wezen als de inlichtingen van dien aard zijn dat hij aanleiding vindt den president der re publiek voor te stellenaan dezen insgelijks kwijtschelding van deD overigen straftijd te ver- leenen. dat de Egyptische quaestie op die bijeenkomst, welke men ook liever te Constantinopel gehouden zag, moest behandeld worden in haren vollen omvang. Dit antwoord zalal doet het de conferentie natuurlijk nog niet dadelijk mislukken, hoogst waarschijnlijk wel weer tot veel onderhandelens aanleiding geven en met Frankrijk is men ook nog niet gereed. In het Engelsch lagerhuis echter is door Gladstone ronduit verklaard, dat het ter sprake brengen van andere dan financieele aangelegenheden het karakter der conferentie wel geheel zou veranderen, maar dat de Britsche regeering niet weigeren zouindien eene der andere mogendheden soms eenige ander belang mocht willen ter sprake brengen zich met de behandeling daarvan in te laten. vordert, zijn recht óf geheel verloren ziet of daaraan weinig heeft. Een inrichting, die deze beide gebreken, die de rechtspleging in ons land aankleven, tracht te gemoet te komen, voorziet derhalve in een werkelijk bestaande behoefte. En zulk een tegemoetkoming biedt de nieuw-opge- richte maatschappij Themis aan. De maatschappij heeft ingezien, dat zij, gesteund wordende door een advocaat of procureur, die zijn beste krachten aan haar wil wijden meer kan aanbieden dan andere dergelijke inrichtingen. Bij deze toch wordt de zoogenaamde zaakwaarnemerij, hoe dan ook, uitgeoefend, maar Themis wil meer. Zij biedt haar leden rechtsgeleerden bijstand in den waren zin des woords aan. Hare leden kunnen een aan de maatschappij speciaal daarvoor verbonden rechtsgeleerde gratis consultceren; kos ten voor het voeren van een proces worden vaak in het geheel niet gevorderd, dikwijls tot een minimum gereduceerd. Het proces zelf wordt in den kortst mogelijken tijd beëindigd. Daar enboven krijgt ieder lid nauwkeurige informaiiën omtrent deJ|soliditeit van wien ook. Voeg daarbij dat de maatschappij door haar uitstekende rela- tiën in staat is om haar leden, op elk gebied van handel en nijverheid, de specialiteiten, gros- sisten en détaillisten aan te wijzen, men oordeele dau of in Nederland eene maatschappij te vinden is, die hare leden zóéviel aanbiedt. Door ged. staten is goedkeuring verleend aan de plannen tot verbetering van de rivier de Keersop van de uitmonding in de rivier de Dommel tot den Westerhovenschen watermolen. De wer ken, waarmede eerlang zal kunnen worden aan gevangen, zijn begroot op ongeveer f 10,000. Men schijft uit Zes Gehuchten: Sedert geruimen tijd laat de goede verstand houding tusschen den burgemeester en de leden van" den gemeenteraad hier veel te wenschen over. Dit heeft thans tot ongelegenheden van vrij ernstigen aard aanleiding gegeven. Op den 22en April ontving de burgemeester een schijven van de wethouders, waarin zij hun ontslag aan den raad aanboden. Tegen 30 April werd eene raadsvergadering belegd, waaiop niemand ver scheen dan de burgemeester. Op den 3en Mei werd eene nieuwe vergadering belegd; andermaal waren alle leden afwezig. De burgemeester schreef nu eene derde vergadering uit, ditmaal op de in art. 49 der gemeentewet, alinea 2 en 3 voor- gescheven wijze; ook toen was de burgemeester weder alleen. De vergaderingen van burgemeester en wethou ders blijven eveneens achterwege. Sedert 21 April is driemaal eene vergaderiug belegd, doch geen der wethouders verscheen. De tusschenkomst van het gewestelijk bestuur is ingeroepen om aan dien toestand een einde te maken. De N. B. Ct. deelt mede, dat tegen den notaris v. M., in het kanton Heusden, eene vervolging is ingesteld, ter zake van het vervaar digen eener gefingeerde hypotheek en het desbe- wust gebruik maken daarvan. Een onprettige vergissing of hoe men 't noemen wil, ondervond dezer dagen een dorps bewoner in Noord-Brabant. Wegens overtreding der jachtwet, was hij veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen gevangenisstraf subsidiair. De man betaalde de boete en ontving quitantie. Eenigen tijd later ontving hij van de maréchaussee namens het openbaar ministerie, een bevel om zich aan te melden om de uitgesproken -straf te ondergaan. De man liet zijn quitantie zien en kwam niet. Nu liet het O. M. hem arresteeren en hij werd onder geleide van twee maréchaussée3 naar de hoofdplaats geleid cn in de gevangenis gebracht. Gelukkig dat de directeur der gevangenis een verstandig man is, die zag, dat hier een schro melijk abuis plaats had. Deze bracht het geval ter behoorlijke plaats ten onderzoek voordat hij den man opnam. Het gevolg was dat de man weder naar huis kon gaan. Aar. wien nu de schuld dezer onwettige arres tatie P En ais die man steunende op zijn goed rechtzich eens met geweld had verzet De leening, groot f 1.800,000, uitgeschreven door de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen is niet volteekend geworden. Dien tengevolge is aan de aandeelhouders de liquidatie der maatschappij voorgesteld. In eene Donderdag gehouden buitenge.wone vergadering is eene commissie benoemd om te trachten door samenwerking van aandeelhouders alsnog het benoodigde kapitaal bijeen te brengen. Lukt dit niet dan zouden 1900 werklieden zonder werk raken. Bij requisitoir van den officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te Breda werd het 24jarig dienstmeisje C. S., geboren te Zwaluwe, wonende te Breda't welk verdacht wordt van kindermoordverwezen naar den procureur-gene raal bij het gerechtshof te 's-Bosch. Door de arrond.-rechtbank évenwei is bij ordonnantie in raadkamer van 9 dezerde genoemde buiten vervolging gesteld tegen welke beslissing noch tans de genoemde officier van justitie in verzet is gekomen. Voor de eindexamens der E. H. B. scholen in Noordbrabantte Breda te houden hebben zich 9 candidaten aangemeld nl. 2 leerlingen der K. H. B. S. te Tilburg4 leerlingen der E. H. B. S. te 's-Bosch en 3 uit Breda. Deze week zijn eenige personen uit Slie- drecht naar Buenos-Ayres vertrokken om aldaar in verschillende betrekkingen geplaatst te worden aan de kapitale havenwerken aldaar. Onder de vertrekkenden behoort o. a. J. Kalis, die vroeger reeds in Japan is werkzaam geweest. Wel een bewijs dat Nederland, vooral inzake havenwerken, hoog in den vreemde staat aangeschreven. Vrijdag zou het I2jarig loopjongentje van den heer v. Gooi, schoenmaker te Breda een bood schap gaan verrichten in de Eeigerstraattoen hij onderweg een zijr.er makkers, Léon van Dijk genaamd ontmoette. Deze had een fleschje spiritus in de hand en scheen er aardigheid in te hebben om dit vocht aar, het bruisen te krijgen door onderaan het fleschje lucifers te ontbranden. Aangezien zich geen kurkje op het fleschje bevond en de jongen den inhoud daarvan met den duim afgesloten hield zoo spoot het bruisende vocht, zoodra de duim van den hals der flesch was weggenomen, in het aangezicht van J. Verspillen, het bovenbedoeld loopjongentje. Het kind kreeg den vollen inhoud in de beide oogen sloeg on- middelijk ter aarde en werd door eenige voor bijgangers ter verpleging ingedragen bij dr. Hof man. Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd verleendzal het kind hoogstwaarschijnlijk voor altijd zijn gezicht moeten derven. Naar wij vernemen heeft de politie zich de zaak aange trokken. Een van vroeger bekende manier van op lichten werd dezer dagen weder toegepast. Een schoenwinkelier op de Utrechtschestraathad verleden Zaterdag eenige paren laarsjes ter be zichtiging gezonden aan een opgegeven adres op den Zwanenburgwal. Toen hij Maandag daarop naar de beslissing liet vernemen moest hij tot zijn nadeel bespeuren dat een ander zijn loop jongen reeds voor was geweest, aan wien men de bottines omdat hij zich ais de knecht van den winkelier voordeed had medegegeven. Onder de gemeente de Werken bij Wer kendam is het huisdoor P. Gioeneveld be woond met schuur en het grootste gedeelte van den inboedel door brand vernield. De brand nam zoo snel toedat aan blusschen niet te denken viel en ook eene naast- bijstaande schuur van I. Ippel afbrandde. Huis, schuur en inboedel waren verzekerd. Zondag is te Hansweerd zekere W. S., knecht van schipper Fransen in hechtenis ge nomen beschuldigd van moord op een Zweed- schen matroos te Antwerpen. Hij bekende de misdaad. Bij gelegenheid van de zilveren bruiloft van den heer H., aan de Burgerslootbrug te Zijpehad een droevig ongeval plaats. Terwijl, om ruimte te winnen een biljart op zijn kant tegen den muur was gezet, speelden een paar kiuaeren in de onmiddelijke nabijheid daarvan. Plotseling viel het biljart om dat neerkwam op het hoofd en den rug van een zesjarigen knaap. Het kind was terstond dood. Een allerdroevigst waarschuwend voorval heeft te Noordlaren plaats gehad. Een meisje, tusschen vijf en zes jaren kind eener weduwe, komt spelende met eenige kinderen uit de school, langs den weg waarop zij twee aan elkander gehechte wipkarren ontmoeten. Zooals kinderen wel meer doen loopen zij in weerwil van de waarschuwing der geleiders dicht bij en tegen de karren op. Ongelukkig komt een der meisje te struikelen en valt zóó, dat het hoofd door het rad van de geladen kar wordt verbrijzeld en het kind oogenblikkelijk den geest geest. - Betreffende de Leidsche vergiftigingszaak vernemen wij dat de behandeling van het rechts geding niet kan verwacht worden voor Maart of April van het vólgend jaar. Er zijn niet minder dan 57 gevallen te onderzoeken waaromtrent vermoeden van vergiftiging bestaat. Om al die gevallen tot klaarheid te brengen, is er natuurlijk een lange tijd van voorbereiding noodig. Laatsleden Vrijdagavond begeleidde de reeds bejaarde voerman v. O. met zijnen zoon den vracht wageu van Oirschot naar Tilburg op de terugreis. De vader ging achter de kar, de zoon ter zijde van het paard. Laatstgemelde schijnt door eene tot nu toe onbekende oorzaak gevallen te zijn, met het gevolgdat het wiel der kar hem over de armen en de borst gingzoodat hij niet buiten gevaar verkeert. Te Woudrickem is een kind geboren met 6 vingers aan de rechterhand daarbij waren 2 duimen. Een dezer is afgezet. In de gevangenis te Amsterdam zijn bin nengebracht drie vrouwen, allen bij verschillende diefstallen op heeterdaad betrapt. Twee harer leg den er zich in den laatsten tijd op toe in geringe buurten des nachts diefstal te plegen van het op latten aan de straat te drogen gehangen waschgoed in veel gevallen somtijds de eenige plunje van de bewoners dezer buurten. Nog in het bezit gevonden van een gedeelte van het gestolene werden deze diefeggen door een paar wakkere rechercheurs opgespoord. De derde volgde meestal des nachts beschonkenen wien zij geld of kostbaarheden afhandig maakte. Een knecht van de te Middelburg liggende stoomboot Zeeland die in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks één uur zich aan boord wilde begeven is te water geraakt. Niettegen staande zijn hulpgeroep spoedig eenige omwonen den op de been bracht, mocht het niet gelukken den drenkeling te redden. Hij werd een paar uren later levenloos opgehaald. Te Oud-Alblas is de hofstede van den heer W. met bijna alles wat daarin geborgen was en daaronder ook het huisraad door de vlammen vernield. Naar men verneemt was niets verze kerd. Te Donderen was dezer dagen een 15jarige jongen bezig schijf te schieten met een pistool, toen zijn zusje van 7 jaren onverwacht naderde en door den knaap aan het hoofd werd gewond, met het treurig gevolg, dat het meisje eenige oogenblikken later den geest gaf. Op het Hofspui te 's-Gravenhage werd Zondag een dronkaard zóó verbitterd tegen een Aan de Standard wordt uit Soeakin bericht dat Osman-Digna, volgens rapport van spionnen, voornemens is de stad aan te vallen, en dienten gevolge de Engelsche mariniers weder landden terwijl de oorlogsschepen zich gereed maakten ter verdediging. De Observer zegt dat Engelands regeerir.g geen gehoor gaf aan den wensch van den khe- dive, dat Egypte op de conferentie zou vertegen woordigd zijnom inlichtingen te kunnen geven aangaande den toestand van het land. Egypte zal dus noch direct noch indirect op de conferen tie vertegenwoordigd wezen. Uit Kaïro werd aan de Observer gemeld, dat de hoofden der Engelsche militaire macht last hebben gekregen zich voor te bereiden op eeue eventueele expeditie om Gordon te ontzetten, en dat deze expeditieindien zij niet overbodig mocht worden in October onder YVolseley zou plaats hebben. Meruweheen zuidelijker gelegen punt waarmede nog telegraphische gemeenschap bestaat, is door de opstandelingen bezet. Het geheele land ten zuiden van Debbah is in vollen opstand. Een der bataljons van het Egyptische leger, onder bevel van Engelsche officieren en thans te Assouan liggendegaat naar Waidihalfa en zal binnen eenige dagen worden vervangen door een detachement cavalerie. De moudir van Dongola heeft zijne aanvraag om versterkingen hernieuwd. Hij zegtdat zoo hem die gezonden worden hij op zich neemt den voortgang van den opstand te beletten. Omtrent de ramp der State of Florida deelt dr. Andrew Steele scheepsdokter aan boord der groote mailboot, het volgende mede ;,Te 10 uur ongeveer van den bewusten avond, was ik bezig in mijne kajuit te lezen. Ik kwam van het deken had daar bespeurd dat het een heldere nacht wasde starren fonkelden aan den trans. Plotseling hoorde ik een geklep in de machinekamerals een sein voor den machinist om achterwaarts te stoomen met alle macht. Te gelijker tijd werd ik verward getrappel gewaar op het dek. Ik begaf mij derwaarts, waar ik duidelijk de raas en zeilen zag van een groot zeilschipdat regelrecht op ons afkwam. Het licht aan bakboord was duidelijk zichtbaar. De mannen op het dek schreeuwden. Onmiddelijk daarop greep de aanvaring plaats. Ons vaartuig rolde naar stuurboord op eene golfen daarna stiet het andere schip in het onzenagenoeg midscheeps aan stuurbood. De schok demorali seerde iedereen volkomen. De mannen riepen j/Naar de booten!" maar velen waren al te zeer geschrokken om de handen uit de mouw te steken, zelfs nadat de booten uitgebracht waren. Het zinken der mailboot ging ie snel dan dat de be manning veel doen kon om menscheulevens te redden. De stewardess werd in eene boot neer gelaten maar geene andere vrouw bevond zich op het dek. Ik ging in eene der booten. Binnen luttele oogenblikken gingen beide schepen omlaag. Men vond den kapitein en twee manschappen der bark in het waterwaar zij zich aan rond drijvende voorwerpen vastklampten. Men nam hen op wij waren in onze boot met ons vier- en-veertigen. Twee dagen lang dreven wij rond, zonder voedsel of water. Het weder was fraai maar wij hadden veel van de koude te lijden. Wij scheidden ons af van de.twee andere uit gebrachte booten. Den 20sten trokken wij de aandacht der Noorsche bark Theresa, naar Que bec bestemd. Zij vischte ons op en men beje gende ons zeer hartelijk. Twee dagen later droeg zij twintig onzer over aan de bark Louise, eveneens naar Qnebec bestemddaar de provisiën op- raakten." De New-Yorksche correspondent der Standard seintdat algemeen aan de stoomboot de schuld der aanvaring gegeven wordtdoch waarep die algemeene uitspraak rust wordt niet gezegd. De kapitein was koeldloedig, al te koelbloedig, zegt de derde stuurman Allan. De arme man schijnt het hoofd te hebben verloren. De toe stand der booten zonder uitrusting en water, is ernstiger beschuldiging. Deze verdient ernstig on derzoek. In de Engelsche stad Peterborough is het gasthuis door brand vernield. De zieken en de oppasseressen ruim honderd iu getalwerden allen gelukkig gered en naar elders overgebracht. Ook een deel van het huisraad kon men nog in veiligheid brengen. De brand woedde twee uren met goote hevigheid. Twee mannen die bij het blusschen hielpen werden gevaarlijk gewond. Aangaande de beraamde conferentie te Londen over de financieele aangelegenheden van Egypte is nog altijd weinig met zekerheid te melden. Uit goede bron echter verneemt de Kölnische dat Turkije geantwoord heeft en wel, geheel in Frankrijk's geest, met de verklaring, Te Zurich logeerde dezer dagen een vreem deling in een hotel. Hij gaf zich voor een geheim politieagent uit en droeg den portier op hem een valschen baard te verschaffen omdat hij een postdief moest opsporen. Doch het bleek der Zuricher politie welhaastdat de man zelf de dief wasdie te Ulm uit de postkas 10,000 mark ontvreemd had. Bij Cereain Lombardije, zijn twee spoor treinen in botsing gekomen, met het noodlottig gevolg dat in het geheel 31 personen gekwetst werden waaronder 28 militairen van een ba taljon dat van Legnano naar Verona overge bracht werd. Zeventien der gekwetste soldaten konden hunne reis vervolgen. Het ongeluk is als zoovele andere te wijten aan de onachtzaamheid van een wisselwachter die onverwijld in hechtenis genomen is. Uit Konstantinopel wordt van den 6en dezer aan de Temps geschreven dat in het district Bedrazuid-oostelijk van Bagdad de pest epi demisch heerscht. De aangetaste plaatsen zijD Djessan Medeli en Zorbatia terwijl ook onder de nomadische Arabische stammen dier streken vele gevallen voorkomen. Te St. Petersburg is Vrijdag 11., volgens den Morning Posteen officier der Eussische marine, zekere kapitein Dobrochowskiin hechtenis ge nomen. Groote hoeveelheden dynamiet zouden ten zijnen huize in beslag zijn genomen. Waalwijk, 14 Mei 1884. Jülaandag avond hadden wij het genoegen de leerlingen der volkszangschool onder leiding van de heeren Frans de Cortie G. van lerscl en Jacques Pulles, alhier, te hooren zingen. Gaarne bekennen wij dat wij zeer verrast stonden over de vorderingen door de jeugdige zangers gedurende het korte bestaan der school, reeds gemaakt. Nietteganslaande de goede verwach tingen, die wij koesterden van het onderwijs door drie zoo uitstekende leeraren gegeven konden wij niet veronderstellen zooveel goeds te zullen hooren als werkelijk het geval was. De jongelieden zongen met een zuiverheid en zekerheid, die men gewoonlijk slechts bij meer geoefende zangers aantreft; men kon goed merken dat elk hunner het door hem gezongene volkomen meester was en dat hij niet op zijn buurman hoefde te steunen. Wij durven dan ook allen die belang stellen in de edele toonkunst, gerust aanraden, Zaterdags of Maandags avonds zich eens naar het repetitie- locaal te begeven. Wij zijn zeker dat zijeven als wij hoogst voldaan zullen terugkeeren. Als de leden van den raad en van de plaat selijke schoolcommissie de zangschool eens met hunne tegenwoordigheid willen vereeren dan zullen zij zich kunnen overtuigen dat de subsidie van f50, aan die inrichting toegekend, nuttig besteed zijn en heerlijke vruchten voor de toe komst beioven. Naar wij vernemen hebben zich reeds een vijftal sollicitanten voor de betrekking van di recteur der gemeente-gasfabriek alhier aangebo den. De weleerwaarde heer Prinspredikant 'bij de hervormde gemeente alhierheeft het beroep naar Hem fprov. Noordholland) aange nomen. Te Kaatsheuvel is Maandag namiddag de bliksem geslagen in den stoom- koren- en schorsmolen van den heer Teurlings. Aan den molen werd aanmerkelijke schade toegebracht. Te 's Gravenmoer sloeg de bliksem in de voorkamer ten huize van de dames L., zonder evenwel veel schade of brand te veroorzaken. De burgemeester der gem. Alfen, die zich onlangs zonder orde op zijne zaken gesteld te hebben uit de gemeente verwijderde, heeft den koning eervol ontslag als burgemeester gevraagd; de gemeenteraad verleende hem, op verzoek, eervol ontslag als secretaris. Het is een treurig maar helaas een waar feitd;:t het hoogst moeilijk is in Nederland recht te verkrijgen. Men laat zich gewoonlijk afschrikken door de hooge kosten, die een advo caat of procureur voor het voeren van dikwijls een eenvoudige procedure vraagt, terwijl, wanneer men somtijds met inspanning van alle krachten de gevraagde som bijeengebracht heeft door lengte van tijd die het voeren van een proces

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2