X IV- ADYERTENTIËN. ECHTVEREENIGING j M. Hülsken J. M. Ingenhaaf. J. B. Hoogeweegen, De leder-industrie op de tentoon- stelling te Nizza. ,J. A. J. VAN HEUST, A. C. VAN DIJK, politieagent, die hem verzocht zijn weg te willen aaan dat hij dien beambte eensklaps aangreep. Al worstelend vielen beiden op den grond. De dronken man nam den agent zijn sabel afen bracht hem daarmede zulk een hevigen slag op het hoofd toe dat het bloed met stroomen uit de wond golfde. Inmiddels gelastte een luitenant van de veld—artillerie die bij dit tooneel tegen woordig was aan eenige soldaten den woeste ling te grijpen en ten minste zoolang vast te honden tot er meer politiemacht kwam opdagen, wie het gelukte met behulp van de militairen den weerspanneling naar het bureau op de Haven te brengen. De gewor.de agent ontving bij een apotheker de eerste geneeskundige hulp. In de gemeente Achtkarspelen had onlangs een voerman zijne geldbeurs verloren waarin eene tamelijk groote som geld was geborgen. Hij wanhoopte reeds aan de mogelijkheid van het verlorene terug te krijgen toen tot zijne groote verbazing de geheele beurs hem ongeschonden werd teruggebracht door niemand anders dan zijn eigen hond. Het trouwe dier had de beurs ergens onderweg gevonden, en had zich daarmede ijlings naar zijn baas gespoed. Zaterdaf1 ontstond te Maashees in eene schuur van deD heer Boven» brand, die zóó snel toenamdat weldra het raadhuis de onderwij zerswoning benevens twee huizen aan de over zijde mede werden aangetast. Door krachtdadige inspanning en behulp van 4 brandspuiten werd men den brand in zooverre meester, dat hij zich bij de schuren van den heer Bovens en van den landbouwer Heiligers bepaalde. Die schuren zijn geheel afgebrand met al den voorraad hooi, stroo. De schade aan schooi en raadhuis en andere gebouwen zoomede aan meubels enz. is nogal van belangdoch alles was bij verschillende maatschappijen verzekerd behalve de schuur van den heer Bovens. Een treurig, vreeselijk voorval heeft Maan dagmiddag te Groningen plaats gehad. Een persoon te Leeuwarden woonachtig en niet gunstig bekend was daar gekomen ten huize van zijn hoogbejaarden vaderden heer W. in de Oude Ebbingestraatwaar hij weldra zoo lastig werd, dat de hulp van de politie moest worden inge roepen. Zij werd verleendmaar J^on het vree- selijke feit niet beletten. De woestaard viel in wilde drift op zijn vader aan en bracht dezen met eene groote schaar bij het bedrijf gebruikt, ernstige wonden toe aan 't hoofd. Met moeite werd hij gearresteerd. De vadereen achtenswaardig grijsaard, ver keert in een toestand die voor 't oogenblik niet direct gevaarlijk maar op zijn hoogen leeftijd niettemin bedenkelijk is. De ontaarde zoon is een man van 54 jaar. De commissaris van politie te Gouda waar schuwt d e ingezetenen tegen de zoogenaamde firma Heijstek en Co., die uit verschillende plaatsen bestellingen doet op elk gebied en nimmer be taalt. In Gouda heeft die firma dezer dagen ook bestellingen a contant gedaan om te verzenden naar Dordrecht, terwijl de Wiefkaart het post merk Amsterdam droeg. Uit Wanneperveen wordt aan de Mepp. Ct, gemeld -. „Voor eenige dagen had hier een niet alledaagsch voorval plaats. Een huisvader, die zijn tcedere wederhelft gedurig onthaalde op een dracht stokslagen had zich des morgens van huis begevenna zijne echtgenoote eerst een geduchte kastijding te hebben toegediend. De laatste vreezende dat dien dag nog wel een tweede editie kon volgenmaakte van zijn af wezigheid gebruik om een andere woDing te huren en dit nieuwe lokaal te betrekken. Alvorens zij met de verhuizing enz. geheel gereed was keerde de ega terug en maakte een einde aan de verdeeling der roerende goederen, waarmede de vrouw bijna gereed was. Zij had haar aandeel ook bijna weggevoerd behalve een kind en een daarbij behoorende wieghetgeen de man wei gerde aan haar af te staan. Een rechtspraak als die van wijlen koning Salomo achtte men hier niet noodigdes nacht drongen eenige on kenbare mannen gewapend met fuikstaken, in de woning en maakten zich meester van het kind en de wieg. Een en ander werd aan de moeder ter hand gesteld. De huilende klanken, welke later uit de woning van den vader werden vernomen weet men niet te verklaren of deze uit liefde voor het kind of uil respect voor de fuikstaken moesten worden aangemerkt." Te .Kesssenich brandde jl. Maandag eene groote pachthoeve toebehoorende aan den baron Michels van Kessenich voor het grootste ge deelte af. Oorzaak niet bekend. Het verbrande was verzekerd. Uit Keulen wordt geschrevendat een zekere Renner die aldaar een kantoor van in formatie en inkasseering hield, onder den fraaien titel „SecuritasDonderdag-avoDd met zijne kasten bedrage van ruim 30,000 M. (het geld van anderen) op den loop is gegaan. Ver moedelijk heeft hij zich naar Nederland of naar Belgie begeven. Te Willemstad sloeg de bliksem in eene overdekte schuit en verschroeide het beddegoed van de daarin zich bevindende slaapstede. Ge lukkig was niemand nog ter ruste gegaan. DEUNEN 12 Mei Donderdag 8 Mei vierden Jan Bakkers en zijne echtgenoote, Hendrika Van der Ven het feest hunner 50jarige echtvereeni- ging- De buren hadden voor eene passende versiering gezorgd. Aan den ingang van den tuin voor het huis der jubilarissen stond een flinke eereboog terwijl van daar tot aan het huis een dubbele rij van groen was aangebracht. Vele bewoners van de Hei toonden hunne deelneming in het feest door het uitsteken nationale vlag. De beide oudjesdie nog eene goede gezond heid genieten werden gedurende den dag door familieden vrienden en kennisspn bezocht en geluk gewenschtterwijl de harmonie van het dorp aan het feestvierende paar eene serenade brachtdie de feestvreugde en het geluk der oudjes zeer verhoogde en eene menigte volks voor het huis der jubilarissen verzamelde. Over belangstelling bij hun feestvooral van de geheele buurthebben de feestvierende echte lieden dus niet te klagen gehad, daar bovendien eene menigte stoffelijke bewijzen dier belangstel ling aanwezig waren een geheel kamertje was namelijk met geschenken als gevuld. Moge het God behagen de oude luidjes nog vele gelukkige jaren te schenken. Ik mag dit schrijven niet eindigen alvorens hulde gebracht te hebben aan onze verdienstelijke harmoniedie steeds gereed is de feesten te Drunen met hare muziek op te luisteren. Dat zij aan deze prijzenswaardige gewoonte trouw moge blijven isgeloof ik, de wensch van geheel Drunen. MAASTRICHT, 11 Mei. Heden is de rij der feesten geopend met een concert in het Stadspark, gegeven door het 53ste regiment infanterie uit Aken en georganiseerd vanwege de St. Serva- tius-sociëteit. Prachtig weder begunstigde de uitvoering van het welgekozen programma. Het was eene goede gedachte, de feesten op die wijze te beginnen. Onder de verdere feestelijkheden moet ook nog worden gerangschikt de tentoon stelling van vee en landbouwproducten, door de vereeniging tot bevordering der veemarkten uit geschreven. Men ziet daar vele der nieuwste gereedschappen voor den landbouwzoomede eenigeprachtigeexemplaren van paarden, runderen en varkensalles bestemd om Dinsdag a. s. als prijzen voor de loterij te dienen. Voor het overige heeft onze stad een recht feestelijk aanzien doordien van bijna alle huizen de nationale driekleur wappert. Morgen heeft de opening der kerkelijke feesten plaats. Ons bezoek aan de Eransche schoenmakers en fabrikanten voorzettende is thans de beurt aan de heeren Dubois et ses fils te Parijs die kennelijk aan den tentoonstelling hebben deelgenomen om hun afzet aan schoenwin kels uit te breiden. Immers, elk paar is geprijsd per dozijn. De schoenen en laarzen der heeren Dubois zijn over het algemeen minder puntig, zoowel wat het heeren- als wat het dameswerk aan gaat. Verlakte schoenen en bottines zijn in de minderheid. Bottines met laken treffen wij veel aan. Over het algemeeu zien we hier le bon ordinaire sterk en goed werk. De heer Adr. Challet te Chartres doet zich kennen als een specialiteit voor extra zwaar werk. Hij stelt niets ten toon dan mannen-schoeiselwaarvan de zolen bezet zijn met ijzeren en koperen nagelsdie een hal ven Nederlandschen duim uitsteken. Als eenige afwisseling geeft hij eenige paren bot- tinnes te zienwaarvan de geheele zolen bezet zijn met naaisel van zwaar draad: van gepikt dik touw zou ik bijna zeggen. De heer Challet legt zich uitsluitend op dit soort van werk toe en heeft den naam dit ook het best te kunnen leveren. Het kontrast tusschcn de expositie van den heer Adr. Challet en zijn buurman op de tentoonstellingde heer C. Sablonnière wel te onderscheiden van zijn naamgenoot den burgemeester van Kampen in de rue Montmartre te Parijs is groot. Stelt de eerste het zwaarste schoenwerkdat bestaat, ten toonde laatste laat ons uitsluitend luxe-werk voor dames zien schoentjes en bottines van zijde en satijnvan fluweel en goudleder, waaronder wij inzonderheid een paar prachtige dameskuitbottines opmerken van gemattelasseerd rood satijn met fijn wit bonten rand en Louis XV hakken, die z66 mooi zijn dat we ons haast met die ondingen verzoenen zoudenmaar let welik zeg kaastenge weet hethaast is nog niet half, zegt het spreekwoord. Ik zou wel lust hebben elk stuk, dat de heer S. exposeert in het breed te beschrijven, om de eenvoudige reden dat ik bijna geen keuze weet te doen. Maar, alles noemen gaat nietik zou dan de halve courant noodig hebben. Ik ben dus wel verplicht te kiezen, en vestig daarom de aandacht vooral op een paar lage paars satijnen damesschoentjes, welke aan de achterzijde oploopen tot aan den kuit. Wat men noemt „slot* aan voet en been wordt gehouden door twee paars satijnen bandenwaarvan de een is aange bracht over de wreef en een om het been ter hoogte van den kuiten wijders op een paar lage schoentjes van dof zwart chevreau met scherpe omhoog gekrulde punten. Als de Parijsche schoenmakers bekend zijn voor hun onvergelijkelijk schoon dameswerk, dan heeft de heer Sablonnière ongetwijfeld deel aan dien roem. Zijn werk is in alle opzichten onberispelijk fraai: fraai van model en met de meeste zorg bewerkt. Als ik schoenmaker was en ik hield er een salon op na, dan zette ik een paar schoenen of bottines van den heer Sablonnière in mijn salon onder een stolpzooals een ander er een vaas met gemaakte bloemen neerzet. Volgt de heer Torques te Paudie ons een collectie heeren- en dameswerk laat zien, waarvan de zolen rondom zóóver uitsteken dat de schoenen zelf op een voetstuk schijnen te staan. Alweereven als die bovenmatig lage en breede hakken, een overdrijving van de Engelsche mode. Als men op een re- genachtigen dag met een paar bottines van den heer Torques uitgaat, dan verzeker ik udat men heel wat modder bij moeder de vrouw thuis brengt. In het belang van den huiselijken vrede zou ik daarom vooral in Holland niemand aanraden een retourkaartje naar Pau te nemen om zich daar bij den heer Torques een paar schoenen te laten aanmeten Zooals ik u zeide laat de heer Adr. Challet te Chartres ons prachtig, zwaar werk zien. De kunst om dit genre te maken schijnt inheemsch te zijn in de familie Challet. Althans stelt de heer L. Challet te Ver sailles een broeder van Adr. evenzeer uitstekende schoenen met spijkers ten toon. Toch is de een geen concurrent van den ander. Adr. legt zich toe op schoenen bij de gendarmeriede pompiers enz. in gebruik, terwijl de specialiteit van L, bestaat in een iets lichter soort, in visschers- en jachtschoe- nen. Hoe de prijs van een schoen of laars afhankelijk is niet alleen van de bewerking, maar ook en vooral van de kwaliteit van het leder, welke er voor gebruikt is, doet deze laatste duidelijk uitkomen door 4 paar schoenen van volkomen gelijk model en gelijke be werking ten toon te stellen, doch van 4 verschillende kwaliteiten van leder en daar door allen verschillend in prijs. Naast den het r L. Challet staat een groote vitrine van den heer Aug. Erétin te Parijs, waarin het pièce de milieu gevormd wordt door zijn edeles... papieren konterfeitsel door zijn phothographisch portret in keurig rood fluweelen lijst achter glas. De heer Frétin is wat men noemt „een knappe vent"; of hij getrouwd is weet ik nietmaar zeker zullen heel wat dames die zijn portret gezien hebbenzich een paar schoenen bij hem komen laten aanmeten; men kan nooit weten hoe een koe een haas vangt Zeg niet dat gij het dwaas vindt voor een schoenfabrikant want dat is de heer Frétin om zijn portret te exposeeren. Als men middelmatige schoenen maakt, maar er knap uitziet, kiest men de wijste partij om aan zijn photopraphie de eereplaats in zijn vitrine in te ruimen. Ik zeide udat de heer Frétin fabrikant isen ik neem daar niets van terug. Ik moet er echter bijvoegen dat hij tevens een beste klant is van heel veel andere fabri kanten. Of dat nu komt omdat hij zoo verbazend veel te doen heeft of omdat hij zelf zoo weinig fabriceert booze tongen beweren het laatste weet ik niet. Ik constateer alleen het feit. De heer Frétin heeft op de tentoonstelling tot buurman den heer J. van Biema, uit de rue Paradis te Parijseen genaturaliseerde FranschmanHollander van geboorte. Zijn naam en zijn werk deden de jury alhier twijfelen aan zijn nationaliteit en de man brieven van naturalisatie heeft daarom zijn moeten overleggen. De heer v. B. stelt alleen vrouwen- en kinderwerk ten toon. Ware hij thuis ge bleven inderdaadwij zouden er niet veel aan verloren hebben. Zijn modellen zijn zéér middelmatig en missen in den regel de vlugheiddie wij in de meeste vitrines om hem heen opmerken. Als nieuwigheid merken we hier een paar wit lederen badschoenen opwaarvan de zool voor aan den punt een veilingsstuk heeft ter lengte van 8 of 4 Ned. duimeneen vinding die niets moois heeft en waarvan ik het practische nut ook geenszins inzie. Is de heer v. Biema een fabrikant, de heer Perchelletplace Vendöme te Parijs wiens expositie thans aan de beurt isis dit niet. Hij is een schoenmaker met een aristocratische clientèle. Zelfs al wist men dit niet, dan zou zijn inzending dit al ge makkelijk doen vermoeden. Hij stelt rijk werk ten toonmaar niets opzichtigs. Het meest gevoelde ik mij aangetrokken donr een paar eenvoudig, maar allerkeurigst bewerkte zwart fluweelen dameslaarsjes. Trouwens al zijn dameswerk is beter dan zijn heeren artikelen. Vrouwen- en mannenwerk even goed te maken is een kunst die, zelfs bij de Parijsche schoenmakers, maar hoogst zeldzaam gevonden wordt. In de vitrine van den heer Perchellet mogen we ook een paar dames pantoffels van rood marokko met gespenvierkante neuzen en Weener hakken, niet onopgemerkt voorbij gaan. Zij zijn uit één stuk met de meeste zorg bewerkt. De laatste Parijsche schoenmakermet wien wij ons hebben bezig te houdenis de heer F. Pinetuit de rue Paradis. In de eerste plaats komt dezen lof toedat hij niets overdrijft. Zijn Louis XV hakken zijn hoogmaar niet te hoog. Zijn Engelsche zijn laag en breed maar niet te laag of te breed. Zijn puntschoenen zijn niet te puntig en zijn overstekende zolen steken niet te ver over. De lieer Pinet, is in een woord een man van smaak. Zijn modellende dessins van zijn borduursel en van zijn stiksel bewijzen dit voldoendemaarhij is nog meer dan dathij is een man die zijn vak tot in alle onderdeelen verstaat; hij is een uitmuntend werkman. In Amsterdam ont ving hij ten vorigen jare een eere-diploma hier blijft hij thans buiten mededinging; hij is jury-lid. Thans blijft mij nog over een iuzending te vermelden van den heer J. Calissano te Bastia op Korsika. Ik doe dit alleen volledigheidshalve, want waarlijkde beste dienst dien ik den heer C. kan doen, is mij van een bespreking van zijn werk te onthouden. Behalve een aantal Franschenzeide ik hierbovenexposeert een Rus. Het is de heer Paschoud te Stary-Krima, die een paar fraaie visscherslaarzen zond en een kleine vitrinedie vol gegooid is met een twintig heeren- cn damesschoenen en laarzen. Zij zijn er als eenvoudig uit een zak in uitge stort. Of dit een Russische mannier van exposeeren isweet ik nietmaar dat het een slechte manier isweet ik wèl. Het is materieel onmogelijk goed te zien wat er eigenlijk staat. Voor zooverre ik echter zien kan geloof ik niet dat wij er veel bij verliezen; het meeste schijnt lomp en plomp werk te wezendat de Russische schoenen-industrie weinig eer aandoet, te minder daar deze feitelijk nog zulk slecht werk niet levert. En hiermede ben ik aan het einde gekomen van mijn verslag van de leder-industrie zooals die vertegenwoordigd is op de inter nationale tentoonstelling te Nizza. Mijn totaal-indruk over het leder zelf in vergelij king met de producten onzer looierijen gaf ik reeds. Wat de schoenfabrikaadje aangaat, daaromtrent merk ik op dat wij hier veel luxe-werkbijna geen goedkoop geen zoo genaamd „burgerwerk" aantreffen. Sterkte, deugdzaamheid is bij luxe-werk van onderge schikt, zelfs van zéér ondergeschikt belang. Het komt daarbij hoofdzakelijk, zoo niet uitsluitendaan op sierlijkheid en in dat opzicht moeten wij de vlag strijken voor de Franschen. Gaan wij evenwel de courante artikelengaan wij le bon ordinaire na waarbij deugdzaamheid een voorname factor is dan blijf ik bij mijn reeds bij een vroegere gelegenheid uitgedrukt gevoelen: dan verkies ik het Hollandsche, speciaal het Noordbra- bantsche werk. B. v. S. 1 VIJFTIG-JARIGE 0 j onzer geliefde ouders en f Hunne dankbare kinderen caX) behuwd- en kleinkinderen.f miLArnhem, 15 Mei 1884. GETROUWD Burgemeester van Baardwijk met die, mede namens wederzijdsche familièn harteiij- ken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstellingbij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Ginneken, 13 Mei 1884. tTe Botterdam overleed heden in| den ouderdom van 88 jaren, onze grootmoeder en behuwd-grootmoe- der Mevrouw de weduwe geboren van Tomputte. M. A. J. RITS-Hoogeweegen. Mr. H. C. F. RITS. Waalwijk13 Mei. 1884. 1

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3