Duitschland. Egypte. BINNENLAND. Amerika. Oostenrijk, uitvoeringen' Rusland. Te Woolwich is weer eene zeer veront rustende ontdekking van dynamiet gedaan. Men vond tegen een der muren van het tuighuis een blikken doos staan met zeven pond buskruit en iets verder eene tweede doos met veertig zoo genaamde détonateurs voorwerpen om kruit of dynamiet te doen ontploffen. Beide doozen wor den op het oogenblik onderzocht. Het ziet er ditmaal niet naar kinderspeelgoed uit. Niet tevreden met het alreeds geplaatste gedenkteeken op het graf van haren onvergete- lijken John Brown gaat koningin Victoria volgens Truth nu ook nog in de groote zaal van het kasteel te Balmoral een levensgroot bronzen standbeeld plaatseu van dezen phoenix aller kamerdienaars. Het bovenbedoelde grafteeken bestaat uit eene fraaie gebeitelde zerk die een aantal inschriften draagtgetuigende van de buitengewone gene genheid der vorstin voor haren „trouwen dienaar en beminden vriend". Doch niet alleen op het graf van John Brown zeivenook op de graven van zijnen vader en zijne moeder, van verschei dene zijner broeders en zusters ja zelfs op die van 's mans grootvader en grootmoeder heeft de koningin gedenkteekenen doen plaatsen van on vergankelijk graniet Een reiziger voor een juweliers firma te Londen, die er-n portefeuille waarin hij voor ongeveer 2000 diamanten hadin de buitenborstzak van zijn jas gestoken hadmoest die onvoor zichtigheid duur boeten. Hij kwam namelijk tot de onaangename ontdekking dat hij zijn por tefeuille kwijt was en tot dusverre heeft hij haar nog niet terug. Een advokaatSchortland genaamd is te Modburgbij Plymouth [gevangen genomen onder beschuldiging van moord op zijn vrouw met medeplichtigheid van zekeren William Ry- dersdie zich ook in hechtenis bevindt. Shortland vestigde zich voor eenigen tijd te Modburg als ondernemer van spoorwegen en bestuurdervan landbouwondernemingen in Austra lië en kort daarna schaakte hij de dochter van een grondeigenaar in den omtrek welk roman tisch avontuur door een huwelijk en een verzoe ning met de ouders besloten werd. Eenige dagen geleden vond men de jonge vrouw dood in een vijver op het landgoed harer ouders, iu staande houdingmet een lichte wond aan het voorhoofd. Haar man was sedert eenigen tijd voor zaken op reis naar Australië en zij had volgens getuigenis harer moeder denzelf den dag een zeer hartelijke^ brief uit Brisbane van hem ontvangen. Deze droeg wel niet dat postmerk maar Shortland had hemzooals hij schreefbij een schrijven aan een advocaat te Plymouth ingesloten. Niemand wist den geheimzinnigen dood van de arme Mrs. Shortland te verklaren tot het nu toevallig uitkwam dat Shortland in het geheel niet uitlandig was, maar zich al dien tijd verborgen had ten huize van Ryders. Dit deed de ver denking van moord op beiden vallen, en zij wer den onmiddellijk gevangen genomen. Het stoffelijk overschot van Mrs. Shortland zal nu opgegraven en opnieuw onderzocht worden en de vijver waarin zij gevonden werd zal men droog makenom te zien of er ook voetstappen in den kleiachtigen bodem zijdie als bewijs zouden kunnen gelden. Het proces wegens hoogverraad tegen den Pool- schen schrijver Kraszewski en kapt. Hentsch is nu voor het rijksgerecht te Leipzig in behan deling. Verscheidene getuigen zijn gehoord. Volgens een voorgelezen officieel rapport van Von Bismarck, bestond reeds sedert 1864 te Parijs een Poolsche vereeniging die het herstel van Polen's onafhankelijkheid ten doel had, die zich militair-statistische berichten uit geheel Europa verschafteen werden na ontbinding van het centraal bestuur dier vereeniging, de le den door de Eransche regeering en vooral door Na eenige oogenblikken zeide de fabrikant z/Het bevalt mij niet, dat Kohier dwangmid delen bezigt. Een eerbaar meisje laat zich niet verkoopen." „O, mijn vriend van die zijde moet gij de zaak niet beschouwen." „Een huwelijk is geen handelszaak." „Volgens de inzichten van ons, Duitschers. De Franschen zijn hierin veel practischer dan wij. Alles wordt vooraf nauwkeurig geregeld en bepaaldHebt gij dan nimmer van een huwelijkscontract gehoord Neen zulk een contract is geen hinderpaal voor het geluk der gehuwden; ik geloof zelfs dat het geluk er des te meer door verzekerd wordt, daar alle geschillen vooraf uit den weg geruimd worden. En, op den keper beschouwd, is toch alles in het leven niets meer dan handel. In de eerste jaren moge er nog van liefde sprake zijn, maar later..,. Neen, de ervaren vader moet verder zien dan de onervaren dochter, hij moet de toekomst in het oog houden en zijn kind zeggen wat zij doen moet, opdat zij later geen berouw hebbe. Wat is in den regel de grond van ongelukkige huwelijken Gebrek aan geld. Ik heb mij steeds van het huwelijk ont houden, omdat ik aan eene vrouw geen levens lang bestaan verzekeren konde. Bedenk eens, zoo ik gehuwd was'' en de tegenwoordige crisis maakte mij broodeloos Geld en goed blijven de grondslagen van alle aardsch geluk. Dat weten de meuschen ook weldaarom streven zij er naar. Hermine zal er u later dankbaar voor zijn, dat gij haar een rijken echtgenoot gegeven hebt." Zoo redeneerde de oude vreier. Hij had zijne woorden kunnen sparen, want Börner had zqn Gambetta gebruiktvoor het verschaften van berichten uit Duitschland, Oostenrijk en Rusland. Het middelpunt van die inrichting was te Dresden en Kraszewski was belast met het betalen van de leden. De beschuldigden blijven ontkennen. In het krankzinnigengesticht te Schöneberg, bij Berlijn, hebben vijf daar opgesloten krank zinnige misdadigers brand gesticht in een bijge bouw waar zij met 166 anderen verpleegd wer den. Op het uur dat allen naar de eetzaal waren gebrachtslopen zij naar een der slaapzalen. Zij sloten daar de deur slaken de bedden in brand met lucifers, die zij in hel geheim machtig wisten te worden en in de verwarring, door den brand veroorzaaktvluchtten zij langs beddelakens door de veusters in den tuin. Met behulp van onverwijld ontboden militairen, werden de vluchtelingen gevat en de krankzin nigen allen in de beste orde uit het gebouw gebracht. De Berlijnsche brandweer had den brand in de slaapzaal spoedig gebluscht. In een kolenmijn bij Heizein Neder- Hessenzijn verscheidene arbeiders door een raijn-gas-ontploffing gedood. Te Gehaus in het Thüringer Wood is een treurig ongeluk voorgevalen. Aldaar werden sedert 3 Mei drie meisjes kinderen van 2 on bemiddelde weduwen gemist. Alle nasporir.gen bleven vruchtelooszelfs kon men zich geen voorstelling maken waarheen de kinderen zich begeven konden hebben. Den 5den dezei 's mor gens werden de kinderen tot groote ontsteltenis der moeders in een groote kist gevonden. Bij de kist stond een stoeldie blijkbaar door de kinderen gebruikt was om er in te klimmen. Het zware deksel was van een ijzeren haak voorzien die bij het dichtvallen van het deksel zoo vast geklemd was dat het voor de kinderen onmo gelijk was het deksel weder op te lichten. Het geschreeuw der kinderen was door den wind die Zaterdagavond woedde, niet gehoord. Volgens het oordeel van den geneesheer moeten de arme slachtoffers spoedig gestikt zijn. Het is bewezen, dat Negajew een tijdlang door artillerieofficieren te Nowgorod verborgen is ge worden. Er hebben aanhoudingen plaats gehad op groote schaal. Onder de aangehoudene officieren is Schatilow, zoon van den bevelhebber van het 15e legerkorps. Negajew is naar Amerika ontsnapt. Rusland verlangt zijne uitlevering. Omtrent den grooten brand, waardoor Port- Said werd geteisterdverneemt men nog de volgende bijzonderheden. De vlammen braken op verscheidene plaatsen tegelijk uit, om welke reden men vermoedt, dat er brandstichting heeft plaats gehad. Door een sterken wind aangewak kerd stond binnen een uur de geheele wijk der Arabieren, in de nabijheid van het kerkhof in brand, zoodat het onmogelijk was aan redding te denken. De spuiten van de Suezkanaal- raaatschappij en van verschillende groote handels huizen kwamen op het eerste alarmsein op de plaats des onheils, doch door gebrek aan water konden de spuiten niet werken. Eenige Arabi sche kinderen, die door de ouders in den steek vvaren gelaten, zijn verbrand. Het stoffelijk ver lies is zeer belangrijk en wordt door de arme Arabieren zeer gevoeld. Ongeveer 1500 woningen werden in de asch gelegd, waardoor 6000 per sonen zonder dak waren. Op het eerste bericht van de ramp liet de khedive tenten verstrekken, en zond toen 3000 pd. sl. om in de eerste be hoeften te voorzien. De Europeanen te Port- Said brachten reeds fr. 18,000 voor de noodlij denden bijeen. 3 Carnaval, quadrille, (op ver zoek) Rotsehuhe. 4 Scène et arie concertante, solo voor clarinette met acc. van pianoBergson. 5 Galop. Brohm. In de kamer had Dinsdag een heftig tooneel plaats. De liberale partij was er ditmaal bij uitzondering in de meerderheid, door afwezig heid vau vele conservatieve afgevaardigden en zij bewerkte de verwerping van een kanalenwet. De voorzitter verklaarde echter toch de wets- voordracht voor aangenomen, en antwoordde op de heftige protesten der linkerzijde, dat zijne stem beslissend was. De liberalen verlieten daarop de zaal, met de verklaring, dat zij niet terug zouden komen. De president, de heer Smolka, heeft nu eene verklaring afgelegd, waarin hij, onder betuiging van zijn leedwezen over het gebeurde, toch zijne opvatting handhaafdeen zijn voornemen te kennen gaf om voortaan, teneinde misverstanden te voorkomen, altijd hoofdelijk te doen stemmen. Volgens de jongste berichten bleef de linker zijde nog steeds afwezig. Zaterdag is tusschen Slotwina en Bochnia, in Galiciebrand ontstaan in den postwagen van den trein die van Weenen naar Lemberg stoomde. De brand is ontstaan door de ont ploffing van een postpakket, hetwelk, naar men vermoedt, dynamiet bevatte. De postwagen is geheel vernield en de geheele iohoud verloren gegaan. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaanslechts een postbeambte is licht gewond. De trein kwam tengevolge van deze gebeurtenis een paar uren later te Lemberg aan. Men schrijft de daad aan de Weener anarchisten toe. Groote faillissementen worden uit Amerika gemeld en nog grootere zijn te duchten. l)e Metropolitan National bank staakte hare beta lingen, welk voorbeeld onmiddellijk door meerdere fondsenhandelaars gevolgd werd. De toestand wordt als zeer gespannen beschouwd. Van de verliezen, die geleden zijn, kan men zich een flauw denkbeeld vormen als men uit eene be cijfering in de „Daily News" verneemt, dat de geheele waarde der Amerikaansche spoorweg papieren in de laatste drie jaren 237,000,000 dollars, zegge 5921/2 millioen gulden gedaald is. Generaal Grant heeft bij het faillissement der firma Grant Ward te New York zijn geheel vermogen verloren. De expresident der Veree- nigde Staten zal dus voortaan moeten leven van de rente van het nationaal geschenk van 250000 dollars, dat het Amerikaansche volk hem bij zijn aftreden schonk en dat onvervreemdbaar op zijn hoofd is vastgezet. Een kapitalist ergens in PennsylvaDie, zoo' verhaalt een Amerikaansch blad, legde onlangs een aantal banknoten als waschgoed op een gras veld te drogen. Hij had het kostbaar papier niet een bank willen toevertrouwen, maar het grond begraven en het was dt onder den vochtig geworden Met zijn vrouwzijn dochter en een paar knechts hield hij twee dagen lang de wacht bij zijn schat, totdat de banknoten gedroogd waren. Maar na die zonderlinge handelwijze was het uit met zijn rust. De uitgestalde banknoten waren een lokaas" geweest voor dieven. Driemalen kort na elkander, drongen gemaskerde roovers iu zijn huis en hij raakte duizenden dollars kwijt aan die onwelkome gasten. Daarom heeft de rijke man nu besloten, zijn dierbaar geld toch maar aan een bankier in bewaring te geven. Waalwijk, 17 Mei 1884. Bij kon. besl. is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Kaatsheuvel c. a. R. J. Jannette, thans te Drachten c. a. Mgr. A. Godschalk, bisschop van 's-Bosch, heeft benoemd tot pastoorte Udenhout den weleerw. heer P. Van de Walder nieuw op gerichte parochie 't Wijbosch den weleerw. heer J. C. Van Vroomhoven: tot rector: in het klooster te Reek den weleerw. heer J. B. Van der Heijden; in het gesticht te Coudewater (Rosmalen) den wel eerw. heer A. li. J. A. Crefcoeur; tot kapelaan: te Tilburg, parochie 't Heikeden weleerw. heer H. J. A. Pistorius; te Schijndel den weleerw. heer A. M. Van Erpte Goorle den weleerw. heer F. C. L. Van Boeckelte Rosmalen den weleerw. heer T. A. Vau de Laarte Afferden den eerw. heer B. F. Arts, priester van het seminarie. In de tweede kamer is gisteren de beraad slaging over de interpellatie-Bahlmann omtrent de exploitatie van de lijn Amersfoort—Nijmegen voortgezet. De hh. Mees en Tak drongen aan op wettelijke regeling van deze exploitatie. Zij wilden niet oordeelen over de beste wijze van exploitatie maar achtten de zaak zoo gewichtig dat de wetgever worde gekend. Zij en de heer van Kerkwijk kwamen sterk op tegen het bewe ren van den minister dat er geen lijn Amersfoort —Nijmegen zou zijn. De wet van '75 kende geen lijnvakken maar wel degelijk die lijn met het doel om Amsterdam met den Beneden-Rijn te verbinden. Was er voor het gedeelte Kesteren —Valburg reeds concessie voor de exploitatie verleenddan vroeg men da~.rvan overlegging van het kon. besluit. De hh. Reuther en van Kerkwijk betoogden de wenschelijkheid van exploitatie-opdracht aan de Hollandsche spoorwegm. De heer Bahlmann stelde ten slotte voor eene motie: dat omtrent de uitgifte in exploitatie van het staatsspoor AmersfoortNijmegen wettelijke voorzienig wen- schelijk is. De minister van waterstaat bestreed die motie. Het algemeen belang was voor de regeeiing de aenige maatstaf. Kan het doel niet bereikt worden naar de bestaande wettelijke bepalingen dan moest zij bij de wetgevende macht komen, maar een verbintenis daartoe zou slechts haar kracht ^tegenover de maatschappijen verzwakken. De heer J. van Tuyl Gz., opzichter en ar chitect te Heusden heeft bij den minister van waterstaat enz. concessie aangevraagd voor den janleg van eene telefoonverbinding tusschen TDrunen en het rijkstelegraafkantoor te Heusden. Die verbinding zou dan voor het publiek verkeer worden opengesteld. Aan het gemeentebestuur van Drunen is eene geringe subsidie gevraagddie zekerals overi gens de condities aannemelijk zijn, geen bezwaar zal opleveren. Waarschijnlijk zal door dit particuliere initiatief de welvarende en handeldrijvende gemeente Dru nen zich dus weldra aan het groote telegraafnet verbonden zien. De politie heeft ontdekt dat de meeste officie ren, inclusief de stadskapiteins van de 22ste artilleriebrigade te Nowgorod, en van de 40ste te Saratowtot de revolutionnairen behooren. WAALWIJK. Zondag 18 dezer 's middags ten 12 ure, zal door de harmonie FEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Der gute Onkel, marsch, Korn. 2 Souvenir d'Amsterdam J. Kessels. besluit reeds genomen. Door berekening had de koopman zijn plan ontworpen, zijne trotschheid, om den bangen tijd met moed het hoofd te bieden, had het tot rijpheid gebracht. „Welaan!" riep hij. „Ik zal met mijne dochter spreken. Kohier is een achtingswaardig man, hij zal Hermine in eere houden." „Hij zal haar op de handen dragen, vriend. Gij kunt haar inderdaad geen gelukkiger lot bereiden. Hermine is verstandig genoeg dit te begrijpen." „Zorg gij voor de loopende zaken, intusschen zal ik mijne familieaangelegenheden regelen." Börner verliet het kantoor. Hij vond zijne dochter in de woonkamer. Angstig zag Hermine haren bekommerden vader aan, terwijl hij van de drukkende omstandigheden en de meer dan treurige tijden sprak. „Ach, vader, gij brengt treurige tijding." „Ik breng tevens eene aangename, eene troost rijke lijdingwelke wanneer zij verwezenlijkt wordt, mijne smart met een slag doet verdwijnen en den treurigen gezichtseinder opheldert. Geloof mij dat het hart tan den vader niet minder be klemd is, dan dat van den koopman. Uw geluk hangt van het mijne af. Ik heb slechts voor u gewerkt, slechts voor u mijne ondernemingen uitgebreid." „Vader, ik haak niet naar pracht en glans ik heb immers de macht niet u eenige eischen te stellen." „Maar ik weet wat ik u schuldig ben," riep Bomer, wien de inleiding tot hetgeen hij zeggen wilde door de bescheidenheid zijner dochter werd verzwaard. „De uitslag van mijn moeitevol leven en streven zal de verwachtingen niet teleurstel len, die gij met recht van mij koestert..., ten minste tegenover de wereld. Wij kunnen on mogelijk van het standpunt afdalen, welks be reiking mij zooveel moeite gekost heeft." „Gij wildet van eene aangename tijding spre ken, vader „Aangenaam maar tevens gewichtigde ambtman Kohier heeft om uwe hand gevraagd." Borner zweeg en zag zijne dochter scherp in de oogen. „Kohier?" riep zij meer verrast dan ver schrikt. De rijke en algemeen hooggeachte Kohier." „Ik ken den ambtman te weinig, vader." „Maar hij kent u en schat u hooghij heeft u sedert lang in stilte gadegeslagen en bemind." Hermine vouwde de zacht bevende handen. „Vader", fluisterde zij, al wilde ik geen acht slaan op het verschil iu jaren, zoo zijn er toch nog andere redenendie mij eene verbintenis met den ambtman niet wenschelijk doen toe schijnen. Vergun mij dat ik deze ernstige zaak rijpelijk overwege." „Ik heb voor u overwogen, ik heb voor u gedacht, mijn kind, en ik ben tot de erkenning gokomen, dat Kohier de beste partij is, die zich voor u zou kunnen opdoen. Ook ik was ouder dan uwe zalige moeder en wij hebben toch in den gelukkigsten echt geleefd, een echt, dien de dood helaas, maar al te vroegtijdig verbroken heeft. Doch ik wil u het gevraagde niet weigeren; overweeg, maar vergeet niet te bedenken, dat ik als fabrikant aan den rand des afgronds sta en dat ik verloren ben als Kohier mij met zijn vermogen niet redt. Herminevergeet dat niet. Ik wil het u openhartig bekennen, dat ik op Omtrent het aanstaand bezoek van onzen koning en koningin aan Brussel, komen van verschillende kanten berichten van groote feeste lijke toebereidselen. Zelfs wordt verzekerddat het feestbetoon van onze Zuider buren zoodanig zal zijn dat aller verwachtingen nog overtroffen zullen worden. Aan de Haagsche bladen Dagblad en Vader- uwe bewilliging mijn eenige hoop gevestigd heb. Het ligt in uwe hand mij voor smaad en schande te bevaren. Laat alle kleingeestige bedenkingen varen en volg den raad van uwen ervaren vader, die het alleen goed met u raeenen kan. Zoo ik niet wist dat Kohier u gelukkig maken zou, dan zou ik van mijn wensch afzien en zelf liever ongelukkig zijn dan u in het verderf te storten. Gij zuil een benijdenswaardige echtgenoot zijn en daarbij het zalige bewustzijn bij u omdragen uwen diep beproefden vader gered te hebben. Gij kenv mijnen moed.... die moed is bezweken. Nogmaals, Hermine, vergeet uwen vader niet." De fabrikant verliet de kamer. Hermine barstte in tranen los. „Hetgem ik vreesde", zeide zij zacht, „heeft plaats gehad.... Kouier wil mij dwingen hem mijne liaid te geven. Zijn gelaat had altijd iets terugstootends voor mij en ik heb medelijden met hem gehad, omdat ik mijn afkeer van hem niet kon orerwinnen thans moet ik hem ver achten, Hij weet, dat hij mij door zijne her haalde aanzoeken ongelukkig maakt.... en toch maakt hij van het ongeluk mijns vaders gebruik, om met geweld zijn doel tc bereiken. Hij rekent op mijne kinderlijke liefdeop mijn angst en vrees. Wat moet ik beginner. Frederik verlaat mij morgen, mijns vaders nood neemt toe met eiken dag, alles dringt mij tot een besluit.... Mijn God, waartoe zal ik besluiten Pik raag met Frederik niet te rade gaan, ik mag hem de ver schrikkelijke positie niet mededcelen, waarin hij mij achterlaat, ik zou hem daardoor het afscheid te smartelijker maken. Neen hij zal er thans niets van vernemen. Ik zal alleen den strijd wagen... Moge de hemel mij genadig zijn." Pijnlijk waren de uren die zij in de eenzaam heid doorbracht. Wordt vervolgd,

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2