Nummer 44. Zondag 1 Juni 1884. 7e Jaargang. h Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON? Bekendmakingen De soldaat van de landweer. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Eene Novelle. Gemeenteraad van Waalwijk. ggfe. Mwaaii^^asHgs»Ka5c«srii^OT»«58a^3atiB3r^.;-^r fflssww: wkwmsbhhss» Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steinek,Hamburg. Reclamesl5 centperregel Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijkontvangen hebbende aanschrijving van zijne excellentie den heer commissaris des konings in deze provincie van den 2 Mei 1884 3e afdeeling (Blijblad no. 45). Gelet op de 2e zinsnede van art. 139 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72). Maken bekend Dat het te houden onderzoek (inspectie) van de verlofgangers der nationale militie in deze pro vincie voor deze gemeente zal plaats hebben op Woensdag den 11 Juni des voormiddags om 10 ure ten raadhuize der gemeente. Dat tot de bijwoning van die inspectie zijn ge houden De miliciens der lichtingen van 1880 1881 1882 en 1883, voor zooveel zij voor 1 April in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de voorschriften der aangehaalde wet onder anderen luiden als volgt: Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukkenliem bij zijn vertrek met verlof medegegevenvan zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naasbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij het onder zoek verschijnt; 2o. die daarbij verschenen zijnde zonder gel dige reden, niet voorzien is van de in het voor gaand art. vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofgangerwien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegdbij het onderzoek tegenwoordigdan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zicb niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den militie-commis saris te richten aan den Burgemeester der woon plaats van dien verlofgangeraangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen XII. Zwaar was de strijddien de dochter met zich zelve te voeren had. Dat haar vader in grooten nood verkeerdewas haar duidelijk genoeg gebleken uit het ontslaan van een aantal der werklieden en de stilte die op de anders zoo drukke fabriek heerschte. Börner zelf sloop treurig door de verschillende vertrekken en beefde, zoo vaak de postbode het huis naderde. Hermine vreesde voor de gezondheid van haren vader die eiken dag bleeker en neerslachtiger werd. Was hij anders gewoon telkens naar den nieuwen aanleg zijner fabriek te gaan thans scheen hij die plaats te vermijden als konde hij de staking der werkzaamheden niet verdragen. Het grootste gedeelte van den dag bracht hij op zijn kantoor doorvraagde iemand naar hem dan" was het immer de boekhouderdie zijn patroon verte genwoordigen moest. En ook Hessier, de anders zoo kalmebedaarde Hessierdie gewoon was alle dingen van hunne lichtzijde te beschouwen, scheen treurig en nedergedrukt. z/Hesslervraagde zij hem in het geheim /,is er nqg geen verandering gekomen //In tegendeelhet wordt met den dag erger." wGij zelf meendet toch i/Volgens de laatste berichten is de oorlog on vermijdelijk." Hermine verbleekte. //Zoo is het dan waar fluisterde zij berende. «Nu is er geen einde aan de ellendedie over dec ganschen handelsstand komen zal." z/Mijn God z/Ons inzonderheid treft de geheele zwaarte van den toestanddaar ons fabrikaat niet tot de provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebracht. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld is de verlofganger verplichtop den daartoe door den militie commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor liera te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofgangerdie zich bij herha ling schuldig maakt aan het feit, sub. 4o'van art. 141, bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militiecommissaris verschijnt, of, aldaar ver schenen zijnde, in het geval verkeert sub 2o en 3o van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam maken, dat zij gedurende den tijd, dien het onder zoek duurt, en in het algemeen wanueer zij in uniform gekleed zijnvolgens het aangehaalde art. 130 2e en 3e lid der wetworden geacht onder de wapenen te zijn, en het crimineel wet boek en het reglement van krijgstucht te lande op hen van toepassing is. En opdat niemand onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze na afkondiging op de gewone •wijze, worden aangeplakt ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Waalwijk28 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voorn., De burgemeester, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN L1EMPT. OPENBARE VERGADERING y\ van Dinsdag 27 Mei n.in. 7^2 uur. y Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige openbare vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De deuren worden gesloten en de openbare vergadering geschorst. Na de wederopening der deuren deelt de voorzitter mede, dat er zal gestemd worden over eeu voorstel van den heer Zijlmans, om de be noeming van een directeur der gasfabriek te ver dagen, indien Van Dijck zich dezen avond niet verklaart of hij zich al dan niet candidaat stelt voor die betrekking. De heer Van der Heijden „Ik ben van noodzakelijkste levensbehoeften behoort. Ja, zoo svij een goed liggend kapitaal hadden zoodat wij de crisis konden doorstaan dan waren wij gered. Handelden wij in meel, brood en vruchten of granendan waren er nu goede zaken te doen." «Mijn vader heeft immers vrienden z/Allen verkeeren in hetzelfde gevaar." //Zoo is de opperhoutvester, die een welgesteld man zijn moet „Mejuffrouwhernam de oude man driftig „denk aan dien man niet „En waarom nietHessier „Vooreest heeft hij geen vermogen dat Ï3 van algemeene bekendheid en ten tweede zou uw vader zich tot hem niet willen wenden zelf als Grasberg de eeuige op de wereld was, die hem kon helpen. Hij zou eerder willen sterven, dan van zijnen buurman een dienst te vragen. Zet die gedachten uit uw hoofd want zij zijn even onuitvoerbaar als de voortzetting onzer fabriek zonder geld. En uw vader heeft gelijk ik moet hem gelijk geven." „Derhalve weet gij de oorzaak dier verschrik kelijke vijandschap vraagde Herminazonder den schijn aan te nemen van hem te willen uithooren. „Zoo half en half, en wat ik niet weet kan ik raden." „Deel zij mij mede geachte vriend smeekte zij op vleienden toon. „Om 's Hemelswil nietriep de boekhouder. „Men zwijgt over dergelijke dingen en vergeet ze zoo het mogelijk is. De opperhoutvester is voor ons als dood. Herminevergun mij deze gelegenheid tevens te baat te nemen om u een raad te geven. Uw vader aarzelt bij u aan te dringen de strijd dien hij in zijn binnenste streed, staat op zijn-gelaat geschilderd ge loof echter vrijdat hij dag noch nacht rust heeft mijn arme vriend ia verloren zoo ei gevoelen, dat het voorstel van den heer Zijlmans niet kan in aanmerking worden genomen. De leden zijn opgeroepen tot het doen der benoeming van een directeur. Dat nu de aauvraag van Van Dijck is verdwenen doet niets ter zake; hij staat op de candidatenlijst en ieder lid, dat wil, is vrij hem te stemmen." De voorzitter „ln zekere mate ben ik het met u eens maar de vraag is, hoe de aanvraag van Van Dijck is zoek geraakt." De heer Zijlmans: „Ik wil ock tegenover het publiek de zaak uitleggen; de leden van den raad zijn op de hoogte, maar het publiek niet. Aan de aan den raad overgelegde stukken var. sollicitanten naar de betrekking van directeur der gasfabriek, ontbreekt de aanvraag van Van Dijk nu zijn er leden die veronderstellen dat Van Dijck zelf ze heeft ingetrokken daar dit natuur lijk invloed zou kunnen hebben op de stemming heb ik voorgesteld, teneinde eerst zekerheid te hebben, de benoeming te verdagen totdat Van Dijck zich omtrent zijne candidatuur zal hebben verklaard." De heer Van der Heijden „En ik heb daar tegenover gesteld, dat dit .onnoodig was, daar Van Dijck op de lijst der candidaten voorkomt en daarom ook gestemd kan worden." Na eenige discussie wordt het voorstel Zijlmans aangenomen. Tegen de leden Van der Heijden Mombers, dr. Van Heijst en dr. De Haau. De heer Van der Heijden „Mijnheer de voor zitter is het nu als regel aangenomendat voor 't geval de benoeming van daag niet ge schiedt en ir.tusschen de stukken van een ander sollicitant zoek raken, de benoeming zal uitge steld wordentotdat ook deze candidaat zich nader verklaard heeft De voorzitter„'t Zou een moeielijke zaak worden maar volgens het nu gestelde princiep zou het zoo moeten gebeuren." De heer Zijlmans „De raad is ten volle in de gelegenheid zoo iets te voorkomen. Men doe "b. v. de stukken in de stembus en verze gde die." De heer Mombers „Dit is onmogelijk als de stukken ter visie liggen." De voorzitter schelt. De veldwachter verschijnt. niet spoedig uitkomst komtEn echter heeft hij mij verboden te trachten u tot een besluit over te halen „Vader vader snikte Hermine. „Ik kan het niet over mijn hart krijgen ik moet het u zeggen in weerwil van zijn verbod. Uw goede vader heeft niets op de aarde dat hij meer liefheeft dan u „O ja dat weet ik „Bewijs gij dan ook dat gij hem liefhebt." „Hessier is er dan geen andere uitweg?" „Kohier is de eenige redding." „Dat is verschikkelijk!" snikte het arme meisje. Wij hebben alles gewikt en gewogen doch wij zijn tot geen gunstig resultaat kunnen komen. Komen er eeuige crediteuren op., die langs rech terlijken weg betaling vorderen dan is uw vader geruineerden zal hij bij anderen zijn brood moeten zoeken. Dat zou te hard zijn Dezen slag overleefde hij niet. Van mij zeiven wil ik niet spreken gaarne stond ik mijne spaarpen ningen afzoo ik hem daarmede konde helpen doch mijn klein vermogen is niets meer dan een droppel water in den oceaanGij alleen kunt redding aanbrengen en daarom is het uw plicht als dochterhet gevaar van het hoofd uws va ders af ie wenden. Besluit vrijwillig datgene dat uw vader geen moed genoeg heeft u te be velenO zijn zielstoestand is verschikkelijk dat zie ik duidelijk. De liefde tot zijn kind voert strijd met de eer en den trots van den koopman. Mejuffrouw moet ik het u dan herhalen het is geen offer dat gij brengtzoo gij uwen vader redtneen gij verzekert in de eerste plaats uw eigen geluk en ook dat van hemdie zoo veel voor u gedaan heeft." Hessier reikte haar bewogen de hand. „Ik heb mijn plicht volbrachtvoegde hij er bijterwijl hij zich verwijderde. Hermine die den moed niet had hare be denking in het midden te brengenbleef als De voorzitter gelast hem Van Dijck te gaan zoeken aan de gasfabriek, ten huize zijner ouders of waar hij zou hooren dat hij zich in de ge meente bevond, en hem te verzoeken dadelijk in den raad te verschijnen. De veldwachter af. De voorzitter„Gedep. Staten hebben den raad, naar aanleiding van ingekomen bezwaar schriften inlichtingen gevraagd omtrent den hoofdelijken omslag, en wel lo. Hoeveel ten honderd wordt voor hoofde lijken omslag van het inkomen der belasting schuldigen geheven 2o. Op hoeveel is het vermoedelijk inkomen van den adressant geschat en welk is de aanslag; 3o. Wanneer is uwe beslissing aan den be langhebbende medegedeeld. Gelief bij de beantwoording der voorlaatste vraag de bronnen zooveel mogelijk op te geven, waaruit het vermoedelijk inkomen voortspruit. De eerste worden door het kohier zelf uitge wezen de laatste zal een punt van overweging moeten uitmaken bij den raad. Waaruit de vermoedelijke inkomsten van Van der Kolk voortspruiten In dit geval vermeen ik uit vaste goederen en vermoedelijk uit kapitaal in porte feuille." De heer Van der Heijden „Hij is gepatenteerd als zaakwaarnemer en ik geloof dat hij het daarmede zeer druk heeft. Ik zou dus zeggen uit vaste goederen en verdiensten." De heer Van Es „Mijnheer de voorzitter, wij zijn gewoon den hoofdelijken omslag te behan delen met gesloten deuren ik geef in overwe ging dit ook nu te doen." De voorzittei „Ik zie hiervan de noodza kelijkheid niet in 't is alleen de vraag waaruit vermoedelijke inkomsten van reclamanten voort spruiten." De heer Van Es „Ditzelfde moet besproken worden bij de vaststelling van het kohier, en geschiedt dan met gesloten deuren." De heer lloffmans „Publieke behandeling is in 't belang van Van der Kolk." De voorzitter „'t Publiek mag gerust weten waaruit iemands inkomsten voortspruiten." De heer Van Es „Het is gebruikelijk dit met gesloten deuren te behandelen. Vindt mijn voor tga»!agawi 11 versteend staan. Des avonds aan tafel kwam het haar voor als was haar vader bleek en verma gerd hij at weinigstaarde somber voor zich en sprak gedurende den maaltijd geen enkel woord. Het gesprek dat Hessier trachtte aan te knoopen had geen voortgangdaar Hermine slechts met moeite hare smart kon onderdrukken, „Vader vraagde zij na het eten „hebt gij mij niets te zeggen Treurig schudde hij het hoofd. „Neen zeide hij treurig. „Gij kent den last, die mij druktik "kan niets doen om hem af te wentelen mijne kracht is te zwak." De fabrikant verliet met zijn boekhouder het vertrek. „Goede God dacht de dochter „in welken toestand zie ik mij thans gebrachtAl beminde ik ook mijn Erederik niettoch zou ik mij door den ambtman niet aangetrokken gevoelenik veracht hem tot in het diepst mijner zielTot wien moet ik mij wenden Wie zal mij raad geven helpenbij wien kan ik mijn hart uit storten Achdat ik zoo eenzaam en verlaten ben Slapeloos bracht zij den nacht door. Den volgenden morgen zat zij nog aan haar toilettoen er zacht aan de deur werd geklopt zij deed open. Suze stond op den drempel. „Mag ik binnen komen, mejuffrouw vraagde de jonge vrouw bedeesd. „Wel zeker." Suse sloot de deur achter zich. „Ik heb u gewacht." „Zijn wij geheel alleen „Niemand kan ons storen." „Ik heb dezen morgen een brief ontvangen." „Van uw man „En dit briefje was er in gesloten. Ik heb mij gehaast het u te brengen." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1