BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, «tel geen ondersteuning dan kan ik er niets aan doen." De heer Timmermans Wz.: „Ik deel in zoover 't gevoelen van den heer van Es dat het een constant gebruik isden hoofdelijken omslag met gesloten deuren te behandelen dat bijna overal gevolgd wordt. Het onderwerpelijke geval maakt nochtans wel een uitzondering't geldt alleen eenige eenvoudige vragen van ged. st., die reeds uit het kohier zelf blijken, en vervolgens de bronnen van inkomsten deze laatste blijken uit het bij de behandeling van den hoofdelijken omsl. genotuleerdeeen ander antwoord zou ik niet geven." De bronnenwaaruit volgens den raad de vermoedelijke inkomsten voortspruiten, worden nu opgegeven als volgt Yan Yan der Kolk uit landhuizen zaak- waarnemerij en vermoedelijk kapitaal in porte feuille. A. J. Verhoeven uit huizenland en ver gunning. Van d. Wijngaerd, kapitaal in portefeuille en vast goed. Een der leden meent gehoord te hebben dat V. d. Wijngaerd al zijne vaste goederen heeft te gelde gemaakt. De voorzitter „De heer Zijlmans zou daarvan wellicht meer kunnen mededeelen." De heer Zijlmans „In 't algemeen zijn alle bronnen van inkomsten reeds vroeger uitvoerig behandeldwij kunnen dus volstaan met een resumé daaruit aar. ged. st. te zenden; wanneer dit nu weder besproken moet worden komt men onwillekeurig in geheimen." De voorzitter „Ik meende zeker te weten dal de heer v. d. Wijngaerd die zaak met den heer Zijimans besproken heeftdaarom vraag ik eenvoudig om nadere inlichtingen." De heer Van Es//Mijn voorstel om de deuren te sluiten vond geen bijval; in 't openbaar zal ik echter niets zeggen." De heer Timmermans Wz.Als wij weer in verdere discussies tredenja dan ben ik het met den heer van Es eens." De heer Van Es Iemand kan b. v. groote vaste eigendommen hebbendie echter met hypotheek bezwaard zijn." De voorzitter„De raad is niet gerechtigd dit te onderzoeken." De heer Van Es „De raad is integendeel wel degelijk verplicht daarmede rekening te houden." De veldwachter komt binnen en deelt mede dat van Dijck daar isde voorzitter gelast den veldwachter van Dijck te verzoeken een oogen- blik te wachten. Veldwachter af. De heer Zijlmans „Verdere debatten zijn niet noodig daar dit alles reeds breedvoerig is behandeld." De heer Van Riel: De heer Van Es beweert dat zijn voorstel niet in aanmerking is genomen, 't Blijkt nu echter dat het wel degelijk bijval vindt. Ik ben 't met den heer Timmermans eens dat 't onnoodig is de deuren te sluiten, als men zich eenvoudig bepaalt tot de beantwoording der vragen door ged. st. gesteld maar als mee verder gaat dan wei." De voorzitter„Ik richt alleen tot den heer Zijlmans de vraag of de heer v. d. Wijngaerd vast goed heeften ik meen dat daar niets tegen kan zijn. 't Voorstel van Es heeft overigens geen steun ondervonden. Ik voor mij heb niets tegen 't sluiten der deuren ofsshoon ik er de noodzakelijkheid niet van inzie." De heer Timmermans Wz.„De heer Van Es heeft het voorstel gedaan deze zaak met gesloten deuren te behandelende heer Van Riel ondersteunt hetik doe dit thans ook." De heer Van der Heijden „'t Komt mij doelmatiger voor enkel de vragen van ged. st. te behandelen. Als wij de zaak met gesloten deuren gaan behandelen zal al het vroeger be sprokene nog eens herhaald worden en dan hebben wij om 12 uur nog niet gedaan De heer Timmermans Wz.„Dit zal niet kunnen de voorzitter zal vragen doen. waaruit wel discussies zullen volgen 't is beter dat dit met gesloten deuren geschiede." Het voorstel van den heer Van Es in stemming gebracht zijnde wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Van der Heijden en Van Heijst. De deuren worden gesloten. Na eenigen tijd worden dezelve geopend en Van Dijck in de raadszaal geroepen, waarna de deuren weder gesloten worden. Na heropening der deuren verlaat Van Dijck de raadszaal en wordt de lijst van sollicitanten voor de betrekking van directeur der gasfabriek voorgelezen. De voorzitter „Alle stukken hebben ter visie gelegen als de heeren bereid zijn, kunnen wij dus tot stemming overgaan of verlangen zij soms eerst voorlezing van al de stukken er zijn er een massawij zullen dan met de voorlezing laten beginnen." De heer Van Heijst„Ik acht dit niet noodig daar alle leden wel op de hoogte zullen zijn." De voorzitter„De benoeming zal dus geschie den op de bestaande instructie met dien ver stande, dat voor de werkzaamheden als gemeente-* architect afzonderlijk zal worden betaald." Bij de eerste stemming werden uitgebracht Op P. Gloudemans te Waalwijk 5 stemmen op J. Van Dijck te Waalwijk 5 op C. A. Halffman te Middelburg 1 stem bij de 2e stemming op P. Gloudemans en J. Van Dijck ieder weder 5 stemmen, terwijl een briefje in blanco was. Alsnu werd bij loting J. van Dijck als de benoemde aangewezen. De voorzitter deelt mede dat het onlangs opgenomen kapitaal van f 3000 is afgelost en aan rente betaald 40,46 't is noodig dienover eenkomstig de begrooting van 1883 te wijzigen. Conform beslotan. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen de volgende stukken I. Goedkeuring van Gedep. Staten op de wijziging der begrooting van 1884, noodig door het uittrekken van een post van f150 voor het maken van een brandput. Aangenomen voor kennisgeving. II. Verslag der teekenschoolcommissie. Ter visie. III. Schrijven der kamer van koophandel te 's Bosch betreffende de concessieaanvraag voor een stoomtramweg 's Bosch-Waalwijk met een zijtak naar Heusden. Voor kennisgeving aangenomen. IV. Adres van Krabbendam c. s., zich be klagende over den slechten toestand der pomp op de markt en verzoekende dat daarin worde voorzien en dat er op of nabij de markt urinoirs geplaatst worden. De voorzitter „Ik geloof dat deze aanvraag juist iser bestaat wel eene verordeningmaar 't is moeilijk proces-verbaal tegen de overtreding daarvan op te maken zoolang er geen urinoirs zijn er zou geen moeilijkheid zijn tegen het plaatsen van een urinoir tegen het huis van Van Riel en van Verwie!." De heer Van Es „'t Zou beter zijn iets op de markt te zetten. In den Bosch zijn er ver schillende o. a. op de Parade-plaats die zijn goed men zou er hier b. y. een kunnen plaatsen op de markt tusschen de boompjes. 't Zal wel niet mooi zijn, maar 't is algemeen gerief." De heer Van der Heijden 't Best is B. en W. op te dragen eenige geschikte plaatsen op te zoeken." De voorzitter„Vroeger is dit punt meer besproken en zijn proeven genomen. Wat die urinoirs in 's Bosch aangaatzij zouden de markt ontsierenen als men er binnen inkomt ziet en leest men er veel wat lang niet aardig is." I)e heer Van Heijst„Als ik mij niet bedrieg zijn er nog urinoirs voorhanden." De voorzitter„Het doet mij pleizier, mijn heer Van Heijstdat gij mij de hand toereikt. Ik heb uit het verslag van de raadsvergadering in de courant gezien dat er over urinoirs ge sproken was; ik meende dat er een vermist was. Indertijd toen de rioleering gemaakt is, hadden Gerris en Govers permissie gegeven een urinoir tegen hun huis te zettendaarvan is echter niets gekomen en een er van is hier blijven liggen. Dezen heb ik gekocht en betaald. Een staat er hier achterern op de binnenplaats van het postkantoor en een ligt er bij Verboeven aan den Hoek. In diezelfde vergadering is ge sproken over de heg, die rondom de openbare begraafplaats gestaan heeft. De verkooping van den grond dier begraafplaats heeft krachtens raadsbesluit plaats gehad en bij het verlagen van het terrein moest natuurlijk de heg vervallen. Deze is door den gemeentewegwerker verkocht en verantwoord. Een partijtje dat er overge schoten was heb ik gezamelijk met mejuffrouw Verwiel gekocht en betaald. Dit is de geschie denis van de urinoir en van de heg. De heer van Heijst„Mijnheer de voorzitter, ik heb altijd gemeend dat de leden van den ge meenteraad en ook de burgemeester niets van de gemeente mochten koopen." De voorzitter „Dit is volkomen juist, mijn heer van Heijsten du is mij ook zeer goed bekend maar ik -heb de heg van den gemeen tewegwerker gekocht en niet van de gemeente." De heer van Heijst„Mijnheer de voorzitter, ik dank u voor de gegeven inlichtingen." B. en W. worden belast met. de zorg voor de p'aatsing van urinoirsterwijl het in orde maken van de pomp op de markt aan Adr. van Wijk zal worden opgedragen. V. Verzoekschrift van Evers om te mogen aansluiten aan de buizen die het water afvoeren naar den kerkhofsloot. De voorzitter„Dit behoort bij het R. C. kerkbestuur te huis. Wij hebben van den pas toor permissie om in den kerkhofsloot uit te waterenmaar hebben niet het recht om dit aan anderen toe te staan." De heer van Es „Wij kunnen de permissie verleenen onder voorbehoud van goedkeuring door het kerkbestuur. De buizen, waarin Evers moet aansluiten, zijn van de gemeente." De voorzitter „Als hij bewijst, dat het kerk bestuur er niets tegen heeft, dan kunnen wij hein permissie geven." VI. Verzoek van den commandant der schut terij om de schietbaan in orde te maken. De voorzitter: „Vroeger werd een verlenging van 50 M. wenschelijk geachthiertegen was bezwaarnu zou men dezelve in orde willen hebben op dezelfde lengte als zij thans is dit kan echter nu niet in den raad behandeld worden wij zullen van Dijck nu hij benoemd is, de kosten laten opnemen en dan de zaak in behandeling brengen. VII. Schrijven van de brandmeesters. De voorzitter„Ik stel voor deze stukken ter visie te leggen voor de leden om ze in de volgende vergadering te behandelen." De heer van der Heijden „De raadsleden hebben ze reeds gelezen wij zouden wel gaarne het idee van het dag. best. daaromtrent vernemen." De voorzitter „Ze zijn nog niet in de ver gadering van het dag. best. besproken. Aangehouden. De voorzitter„Wij zouden nu gevoegelijk de openbare vergadering kunnen sluiten. We hebben nog eenige besprekingen te houden over de schutsluismaar hierbij heeft het publiek minder belang. 't Geld alleen de benoeming eener commissie en de daarvoor eventueel noodige fondsen aan te wijzen." De heer Van Riel„Van Dijck is nu benoemd als directeur der gasfabriekzijn salaris als bouwkundige moet nader worden bepaaldmet het oog op verschillende hangende werken diende dit te geschieden." De voorzitter „Ik zou dit uitstellen tot de volgende vergadering. Overigens ben ik van gevoelen dat wij een gemeente-architect zeer noodig hebben." De heer Timmermans Van Turenhout. „De raad zal dan dienaangaande esn voorstel van B. en W. verwachten." De heer Van der Heijden „Er zijn meer bouwkundigen als van Dijckdie heeft reeds veel werk met de fabriek." De voorzitter „Is er nog een van de heeren, die het woord verlangt De heer Van Heijst„Mijnheer de voorzitter, lang geleden heb ik voorgesteld trottoirs in onze gemeente te leggendit onderwerp is in den raad herhaaldelijk besprokenonlangs is nog aan B. en W. opgedragen een tweeledig plan te laten maken. Nu vraag ik aan B. en W. of dat tweeledig plan gereed is. "Voorzeker zal iedereen gaarne verbetering zien in den toe stand der stoepen in deze gemeentedie een scha ndaah zijn in de provincie." De voorzitter „Met studie heb ik de notulen nagelezen en ook gezien dat aan B. en W. de last was opgedragen een bestek te laten maken. Dezen morgen nog heb ik den wethouder Van Es gevraagdhoever de zaak gevorderd was. Hij antwoordde mij dat het bijna klaar was en spoedig gereed zou zijn als Van Dijck benoemd was." De heer Van Es ,,'t Is zoo goed als klaar, binnen weinig tijd zullen wij het kunnen over leggen." De heer Van Heijst„Hoelang is dat, binnen weinig tijd een jaar of twéédrie De heer Van Es„Wij hebben altijd de zuinigheid in 't oog moeten houdenanders was 't wellicht lang klaar geweest. Nu zal 't spoedig volgen." De voorzitter: „De heeren zullen allen wel op de hoogte zijn hoe het met de schutsluis staat. De heer Van Es zal ons wellicht nog nadere inlichtingen kunnen geveD." De heer Van Es „Bij dergelijke gewichtige zaken hadden wij natuurlijk de hulp van andere menscheu; noodig. Zoodra wij vernamen dat de schutsluis niet in de onteigeningswet was opge nomen, zijn wij van onze zijde beginnen te werken. Wij zijn toen te rade geworden te trachten eene commissie te vormen van invloedrijke per sonen om in deze onze belangen te behartigen. De volgende heeren hebben verklaard zich de benoeming tot lid dier commissie te laten wel gevallen Jansen burgemeester van Tilburg Mutsaers vice-president der kamer van koop handel te TilburgSprengers te Heusden Van Tienhoven te Werkendam en Dr. Van Heijst te Waalwijk, leden der prov. st. van Noordbrabant, Van Dijk, burgemeester teJJSprang.JTimmermans presid. der kamer van koophandel te Waalwijk, terwijl de president der kamer van koophandel te Tilburg, de heer Diepen, zich nog niet verklaard heeft." Hierna volgden besprekingen over de finan- cieele zijde, die onze verslaggever minder geschikt achtte voor openbaarmaking, weshalve hij zich verwijderde. De regeering is voornemens het eeuwfeest van de revolutie van 1789 luisterrijk te vieren en met het oog daarop in 1889 te Parijs eene wereldtentoonstelling te houden. Het volgende bericht van de Parijsche Temps wekt eeuig opzien. Met betrekking tot het pro- ces-Kraszewski bericht dit blad namelijkdat de heer Wolowskidie genoemd is in den be kenden brief van Bismarck, aan dezen thans een brief heeft geschreven waarin hij hem herin nertdat bet kabinet van Berlijn hem (Wo lowski) in het jaar 1882 de uitbetaling van honderdduizend gulden 'sjaars gedurende drie jaren beloofde, als hij zijn weekblad in een da gelijks verschijnend Pruisischgezind blad wilde veranderen. Met de blokkade van het eiland Madagas car is door den vice-admiraal Miotdie den 8sten dezer het bevel over het eskader heeft aanvaard een aanvang gemaakt, en de Fransche regeering is voornemens krachtdadig op te treden. Dit verklaarden de heeren Jules Ferry en Peyron officieel aan de commissiedie met het onder zoek van het ontwerp betreffende de credieten ten behoeve der Fransche expeditie op Madagascar is belast. De twee ministers hebben hun ver trouwen te kennen gegeven in het succes van deze blokkade en het zou ook bepaald verwon derlijk zijn, wanneer zulk een krachtige maatregel de llovas niet handelbaar maakte. Nabij Tourcoing is eene bende valsche munters ontdekt. Een hunner, Joseph Henninck, is gevat. Men vond een aantal valsche Belgische vijffrankstukken met het beeld van Leopold II en het jaartal 1873 bij hem. Vijf leden van Henninck's familie hielpen hem ter verspreiding der valsche munt. Zij hadden de vlucht genomen, toen de gendarmes hen wilden oppakken. In de Cortes heeft Zaterdag de afgevaardigde Gamazo verklaard dat de regeering bij de ver kiezingen de vrijheid zoozeer gekortwiekt had dat aan een eerlijken strijd bij de stembus niet gedacht is kunnen worden. De heer Romero Robledominister van bin- nenlandsche zaken1, antwoordde dat de jongste verkiezingen de eerlijkste zijn geweestdie ooit in Spanje gehouden zijn en voegde er bij, dat de minderheid hare zetels in het parlement te danken had aan de goedwilligheid der regeering. Hierop barstte de minderheid uit in afkeurend rumoer en de heer Sagasta eischte van den mi nister, dat hij de afgevaardigden der liberalejmin- derheid zou noemen die in de kamer gekomen waren door de goedwilligheid der regeeringof zijne bewering zou intrekken. De minister nam ten slotte zijne woorden terug. In de overstroomende streken is het water aan het verminderen. De schade kan nog niet berekend worden. Zij za! zeker zeer groot zijn, maar het verlies van menschenlevens is gelukkig gering. In Murcia zijn 409 huizen geheel vernield en 514 andere zwaar beschadigd. Op een der Philippijnsche eilanden is een gedeelte der bevolking opgestaan onder een zoogenaamden profeet. Er werden troepen tegen de opstandelingen afgezonden die hen uiteen dreven met een verlies van 38 dooden en ge wonden. Het bevestigt zich dat Zulu-land na Enge- land's zoogenaamde regeling der zaken ten prooi aan de jammerlijkste anarchiethans weer een koning heeftDini-Zulu, een zoon van Cetawayo, dat hij algemeen als zoodaning is erkend en dat de Transvaalsche boeren aan de zaak een werk zaam aandeel hebben genomen. Bij de kroning zijn 10,000 personen tegenwoordig geweest. De Boeren hebben beloofd Dini-Zulu te be schermen zoolang hij de met hen getroffen be palingen nakomt. Hij heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin hij algemeene amnestie verleent. Hij heeft zijn ernstigen wensch geuit om den vrede te handhaven en verklaarde zich naawgezet te zullen houden aan de grenslijn door de Engelsche regeering vastgesteld. De Boeren zullen het toezicht houden op den loop van zaken en de bevelen des konings ten uitvoer brengen. Het moet in Engeland eenen eigenaardigen indruk maken deze zaak zoo bedaardelijk te zien redderen door de voor kort nog zelfs voor zelf bestuur door velen onrijp geachte Boeren. Volgens de jongste berichten uit Cairo is het nog niet zeker dat Berber zich aan de volgers van den malidi heeft overgegeven. Slechts eeDe kleine afdeeling opstandelingen zou de stad omsingeld houden en met den gouverneur de zonderlinge overeenkomst hebben gesloten dat de stad zich zou overgeven wanneer Khartoem het doet. De Pall Mall dringt er met den meesten nadruk op aan datnu het nog tijd blijkt aan Berber hulp zal worden gezonden. Bij Dongola blijkt inderdaad de rust te zijn hersteld. De gouverneur dier stad maakt zich sterk met 7000 man geheel Soudan te bevredigen. Dus ook hier weer eenvoudig eene quastie van het zenden van versterkingen. Beschamend in dit opzicht voor de Engelsch- Egyptische regeering is een schrijven van Slatin- Beywaarin het heet dat hijna twee jaren tegen de rebellen te hebben stand gehouden en al zijn voorraad verbruikt te hebben steeds te vergeefs wachtende op de herhaaldelijk aange vraagde hulpzich ter. slotteteneinde verder nutteloos bloedvergieten te vermijdenheeft moeten overgeven. Bij den bondsraad is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van het toltarief. Daarbij wordt verhooging der bestaande rechten voorgesteld voor de volgende artikelen: kant, borduurwerk, pronk- veeren brandewijn rum kunstbloemen, mous- seerenden wijn andere wijnsoorten op flesschen cacao chocolade zijden horloges horloge standaards enz. Voor Nederland is de wijziging van het toltarief op cacao het belangrijkst. Op ruwe cacaoboonen blijft het recht per 100K.G. onveranderd op 35 markt. Daarentegen zal voortaan worden gehe ven van gebrande cacaoboonen 45 mark ge malen cacao chocolade en chocolade-surrogaten 70 mark (tot dusver 60). In de laatste jaren werd van dit artikel uit Nederland veel uitge voerd. Prins Wilhelm is uit Rusland te Berlijn teruggekeerd en onmiddelijk door den keizer ontvangen. De keizer hield Donderdag te paard de groote voorjaarsrevue in tegenwoordigheid van alle prinsen en prinsessen en van de groother- toginneu van Baden en van Mecklenbnrg Schwerin. In den omtrek van Weenen heeft een zwaar on weder groote schade aangericht. Een jonge boer werd door den bliksem gedood. Verscheidene huizen geraakten in brand en in een daarvan kwam een oude man in de vlammen om het leven. Voor eenige dagen werd te Weenen de 26 jarige Adolf Januszcinski in hechtenis genomen die in Aleandrow (Russisch Polen) geboren is en sedert enkele jaren te Weenen onder den naam van Adolf Jiinger gewoond had. Hij was bij de electrische tentoonstelling, die verleden te Weenen is gehouden als ingenieur werkzaam en maakte een bijzondere studie van ontplofbare sloffen. Bij eene huiszoeking werd een compleet laboratorium gevonden benevens een aantal valsche passen. Volgens het oordeel van deskundigen is Janus zcinski een uitmuntend scheikundige.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2