Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. afloopenmoordend en plunderend en gedekt door de bewondering der landlieden, die in deze mannpn de waardige opvolgers van Zamarilla en Juan Cabeliero zien. Zoo hoog zien onze domme boeren tegen de roovers opdat zij in staat zouden zijn een standbeeld voor hen op te rich ten met een basreliëfvoorstellende een geweer en een dolk gekruist boven de hut van een armen landman die door hunne edelmoedigheid uit de ellende bevrijd is. Wie zou hen hier bandieten durven noemen? Melgares en Yizco worden vereerd als helden en als het eenmaal zoover komen mocht dat de beul een einde aan hun leven maakte, zouden er bittere tranen om hun dood geweend worden. Aan den roep van edelmoedigheiddie van hen uitgaathebben zij het te danken, dat de dorpen, de wegen en de bergen van deze streken geheel onveilig gemaakt worden door de twee grandes capitaneszooals men ze noemtdie zich lang zamerhand heer en meester voelen over ieders leven en bezittingen ten spot van de erkende wereldlijke macht. Zij zijn zoo goed hoor ik te'kens antwoorden wanneer ik het rechts gevoel mijner omgeving tracht wakker te schudden brave meDschen doen zij nooit kwaad zij bidden dagelijks hun rozenkrans en stelen alleen om te eten. En dan rijden zij zoo dapper, dat zij twintig gendarmes op de vlucht jagen Ons landvolk heeft den bandolero lief; zijn avontuurlijk leven trekt hen aan en doet hen zekere misdaden eerst vergoelijken en weldra bewonderen. Dat laat zich begrijpen. Maar hoe het gouvernement kan toelaten dat Yizco en Melgares stelen moorden en branden, van die bezigheid letterlijk een beroep maken dat gaat mijn begrip te boven. Wat er in deze streken omgaat is werkelijk niet te beschrijven, en worden de baudieten soms achtervolgdwelnu ik heb u reeds gezegd dat zij op de gren zen leven wip de grens over, en zij zijn veilig voor de guardia civildie de grenzen van hare provincie niet mag overschrijden. Het leven is hier ondraaglijk voor alle welgestelden en het boerenvolk verliest hoe langer hoe meer alle gevoel van recht en billijkheid, terwijl zij elkaar heldendaden der bandolero's vertellen. Ik zal u niet alle verhalen en legendendie omtrent Melgares en Vizco in omloop zijn mededeelen, maar het is een feit dat deze beide bandieten eiken dag nieuwe lauweren verwerven en dat twee jaar ongestraft oponthoud in deze streken hun in elk opzicht de overwinning heeft bezorgd. Het is een schandeIedereen hier kent hen in de dorpen en op het land. Zij rijden op prachtig uitgedoste paarden dragen rijke klee deren hebben een talrijk gevolg zoowel van manneD als van vrouwen, helpen de behoeftigen, verschrikken de zwakken, berooven de machtigen en steken den gek met vervolgingen en vervol gers. Wie durft hen aanklagen Allen zijn op hunne hand allen helpen hen voort. Engeland's hoofdstad werd Vrijdag andermaal door dynamiet-ontploffingen en geruchten van andere ontploffingen in de grootste opschudding gebracht. Even over negenen Vrijdagavond hadden in St. James square, bij Pall Mall, drie achter eenvolgende ontploffingen plaats twee aan den eenen kant van het square en de derde aan den anderen kant. De vensterruiten van de Army club, de Junior Carlton club en van het huis van het parlementslid Watkin Wynn werden verbrijzeld, maar gelukkig werd niemand gewond. Eene groote volksmenigte verzamelde zich natuurlijk dadelijk in groote ontsteltenis op de plaats van het ongevalen men werd er niet kalmer optoen omstreeks half 10 eene andere ontploffing geschiedde in Scotland Yard, waar het hoofdgebouw van politic is gevestigd. Ook daar werden een aantal vensterruiten verbrijzeld, maar tevens ook eenige personen gekwetst. Later vond men ook nog, vóór het ontplofte gelukkig een zakje met niet minder dan zeventien pakjes dynamiet en voorzien van eene lont bij het Nelsonmonument op Trafalgar Square. De staatsinspecteur Majendie stelde 's nachts een voorloopig onderzoek inmaar de ware omvang van de ramp in Scottland-yard bleek eerst den volgenden ochtend. Het dynamiet vernielde het voornaamste politiegebouw aldaar geheel en alterwijl het puin den grond bedekte. De tapperij aldaar leed mede zwaar. De schade, aangericht op het St. Jamesplein, is minder be langrijkdoch de grondverdieping van de Junior Carltonsocieteit biedt niettemin een treurig schouw spel aan vele ramen zijn verwoestde kelders onder den straatweg zijn ingestort, de straatstee- nen werden opgelicht en omhoog geworpen. Et telijke personen zoowel in Scottland-yard als op St. Jamesplein zijn gekwetstenkelen ge vaarlijk maar het i9 wonderbaarlijk dat er nie mand is gedood; de Junior Carltonclub was propvol, daar vele leden van de Epsom-wedrennen waren teruggekeerd. De grootste ontsteltenis heerschte in den omtrek en werd vermeerderd door de volslagen duisternis, waarin de buurt werd gedompeld omdat alle gaslampen door de ontploffing uitgingen. De politie zette zoo spoedig mogelijk a'le toegangen naar het St. Jamesplein Whitehall af. Den geheelen nacht bewoog zich een enorm publiek tusschen beide plaatsen heen en weereene talrijke politiemacht bewaakte alle staatsgebouwen. Tot dusver is nog niemaud gearresteerd ofschoon herhaaldelijk het tegendeel wordt verteld. Ook the Times geeft het vermoeden te kennen dat door Gladstone met Erankrijk on derhandeld wordt over een plan tot iuvoering eener Europeesche controle over Egypte en over het vaststellen van een bepaalden termijn voor de ontruiming. Het blad is daarmede al bij zender weinig ingenomen en acht de verklaring van Gladstonedat het resultaat der onderhan delingen intijds aan het parlement zal worden medegedeeld al zeer weinig geruststeellend. Tegenspraak vindt bij de andere bladen de mededeeling vaiv de Pall Mall Gazette dat de regeering zich met de Porte zou hebben verstaan omtrent het zenden van Turksche troepen naar Soudan. Het ontwerpdezer dagen door de regee ring bij het lagerhuis ingediend strekkende om voor pachters den aankoop van grond gemakke lijker te maken houdt in dat voortaan onder zekere voorwaarden aan den pachter, die grond koopen wil, van regeeringswege de geheele som tegen eene rente van 3% percent en aflossing in 33 jaar kan worden voorgeschoten. De koopprijs werdt geregeld door de landwet commissie en eene plaatselijke commissie zal daarenboven óók nog in de zaak worden gekend. In het geheel echter zal het rijk op die wijze niet meer dan 20 millioen pond mogen uitleenen en niet meer dan 5 millioen in het jaar. De bladen melden het overlijden van Sir Bartle Eróre die zich als gouverneur der Kaap kolonie eenen niet in alle opzichten even gun- stigen naam heeft gemaakt. In een telegram van den gouverneur van Dongola wordt het gerucht der overgave van Berber tegengesproken. In strijd met dat gerucht meldt hij tevens dat de gouverneur van Berber de opstandelingen heeft geslagen. Ook het ge rucht der overgave van Khartoem spreekt hij tegen. Gordon zet den strijd tegen de opstan delingen voort. In de provincie Dongola was het rustig. Dezer dagen werd in de gevangenis van Lincoln een vrouw die haar man vermoord had, opgehangen de eerste vrouw sedert twee jaren aan wie in Engeland een doodvonnis voltrokken werd. De terechtstelling leverde een verschrik- kelijken aanblik op want de veroordeelde kreeg een zenuwtoeval en verweerde zich wanhopig. Maar de nieuwe beulBerryverrichtte zijn treurig werk veel beter dan zijn voorganger, de dronkaard Bluns. Bij de eerste-steenlegging van het nieuwe Duitsche parlementsgebouw op 9 Juni a. s. stelt de keizer zich voor dus verneemt de Kreuz- zeitung eene korte redevoering te honden. Z. M. stelt in de zaak buitengemeen veel belang en regelde alles zelf. De uitnoodigingen zijn reeds verzonden. Een te Ereiburg, in Baden, gevangen ge nomen nihilist Bouligin genaamd moet het slachtoffer van een noodlottige vergissing zijn. Men heeft hem namelijk gevat in plaats van een ter dood veroordeelden nihilist, Deutch genaamd, op wien hij eenigszius gelijkt. Zijn vrienden stellen nu ijverige pogingen in het werk om te bewijzen dat hij Deutch niet is, en hem zoo voor een wissen dood te behoeden. Een 85-jarige grijsaard te Avollino heeft een zijner medeburgers met een geweerschot gedood. De oorzaak schijnt, volgens een ltaiiaansch blad, gezocht te moeten worden in.... een liefdesge schiedenis. Men herinnert zich het drama in de kazerne te Napels dat den 13 April 11. plaats had, toen de soldaat Misdea vijf zijner kameraden in de slaapzaal doodschoot en nog verscheidenen ver wondde. Thans heett hij voor den krijgsraad terecht gestaan, welke hem ter dood veroordeelde, ondaaks de warme pleidooien van zijn verdediger, die hem krankzinnig verklaarde. Juist toen de krijgsraad het vonnis uitsprak had in dezelfde kazerne een tweede drama van dergelijken aard plaats. Een soldaatdie door een sergeant was gestraftsloeg den sergeant neder en blesseerde hem doodelijk. Dit voorval dat juist samenviel met bovengenoemde uitspraakmaakte veel in druk. Waalwijk, 4 Juni 1884. Wij laten hier den inhoud volgen van het schrijven, door de brandmeesters aan onzen ge meenteraad gerichtde vereenigingwaarvan daarin sprake is is de vereeniging /Brandweer" te Waalwijk die zich ten doel stelt de belangen der brandweer te behartigen en het onderling vriendschappelijk verkeer der brandmeesters te bevorderen. Aan den gemeenteraad van Waalwijk. Ondergeteekenden wenden zich met gepasten eerbied tot UEd. Achtbaremet beleefd doch dringend verzoek dat door u inzage worde genomen van bijgaand reglement (namelijk van de vereeniging //Brand weer") en dat het door u worde goedgekeurd en bekrachtigd dat de directie der vereeniging worde bijgestaan door eene commissie te benoemen door en uit den raad dat den brandmeesters een jaarlijksch salaris worde toegekend en wel aan ieder der drie op- perbrandraeesters f 25 en aan ieder der brand meesters f 10 dat in de gemeente een voldoend aantal brand putten worden gemaakt dat spuit no 1 worde vervangen door eene van doelmatiger constructiedie vlugger en met minder personeel kan bediend worden dat eene betrekkelijk geringe geldsom ter onzer beschikking worde gesteld voor het doen van kleine onvoorziene uitgaven en dat den nacht wakers worde gelast, bij het uitbreken van brand gedurende den nachtten spoedigste de brand meesters te wekken. Daar het ons eenig doel is onzen medeburgers hulp te verleenen de orde onder het brand weer-personeel te handhaven en de brandweer zooveel in ons vermogen is tot meerdere vol maaktheid te brengen teneinde in staat te zijn bij voorkomende rampen iederen inwoner in 't bijzonder en de geheele gemeente in 't algemeen voor lijfsgevaar en financieele schade te behoeden, durven wij van u eene gunstige beslissing hopen, vooral wat de gevraagde subsidie betreft. Motieven hiervoor aan te voeren zal wel on- noodig zijndaar toch niemand zal beweren dat enkele personen verplicht zouden kunnen worden geheel onbezoldigd ten dienste van 't algemeen werkzaam te zijn. Onverhoopte ver werping van ons verzoek zou daarbij de brand weer tot moedeloosheid kunnen stemmen, waarvan de nadeelige gevolgen niet zouden uitblijven. Met de meeste hoogachting teekenen wij na mens de brandweer. De commissie enz. Wij veroorloven ons de vrijheid aan ons gemeentebestuur in overweging te geven of, bij de droogte die zoo aanhoudend heerschtde tijd nog niet gekomen zou zijn om de straten een of meermalen daags te laten besproeien. Verleden jaar is door de goede zorgen van B. en W. eene besproeiings-machine daargcsteld, flie wij echter slechts eenmaal het genoegen hadden op straat te zien verschijnen. Van 't jaar zagen wij ze nog niet. 't Is te hopen dat zij meer diensten zal be wijzen dan bij dien enkelen proeftocht, anders zou zij de gemaakte kosten wezenlijk niet waard zijn. Bepaald schijnt men in onze gemeente een sterke antipathie te koesteren tegen alle mogelijke schuttingendie door den eenen buur geplaatst worden om den nevenbuur het uitzicht over des eersten erf te beletten. In den nacht van Zaterdag op Zondag althansis eene heining die met zoodanig doel geplaatst waseenvoudig geheel uit den grond genomen door den tuin naar achteren gedragen en daarna in den spoor- wegsloot geworpen. De daders van dezen tour de force zijn niet ontdekt. De kermis en nakermis te Drunen zijn zonder groote stoornis afgelooppu, ofschoon er wel eenige vrees bestond voor ongeregeldheden op Pinkster-Maandag. Zondag avond namelijk was er te Drunen gevochten tusschen Drunensche en Waalwijksche jongelui, waarbij een soldaat, te Breda in garnizoen van zijn wapen misbruik gemaakt hadzonder echter veel kwaad te stichten. Ook bestond er naar aanleiding van een twistdie de vorige week had plaats gehad, een veete tusschen Drunen en Vlijmennaar aanleiding van dit een en ander verwachtte men Maaudagavond wel vechtpartijen. Alles is echter, daar de politie tijdig was onderricht met een sisser afgeloopentot groot genoegen van alle weldenkende, rustige burgers. Zondag namiddag is het huis bewoond door J. van Berkel op den Hil gemeente Loonopzand afgebrand een kalf en een schaap zijn in de vlammen omgekomen. Naar men zegt, zou de oorzaak van den brand te zoeken zijn in het spelen van kinderen met lucifers. De minister Heemskerk heeft geen reden om bijzonder tevreden te zijn over de met 40 tegen 31 stemmen aangenomen wijziging der onder wijswet. 't Is wel is waar zijn ontwerp en dat van de heeren Mackay c. s. is er door teruggenomen; maar het is zoodanig geamendeerd en juist op de gewichtigste punten, dat het bijna niet te herkennen isterwijl bepalingen, die bestemd waren om aanmerkelijke wijzigingen in de be staande wet te maken verworpen werden. Het artikelhoudende strafbepalingen tegen bet kwetsen van godsdienstige begrippen van andersdenkenden bleef ongewijzigd zooals het in de oude wet luidtde voorgestelde verandering der restitutie van rijkswege ten doel hebbende, in plaats van 30% over al de uitgaven van het onderwijs 40% over de tractementen der onderwijzers te verleenenwerd verworpen en vervangen door een amendement van den heer Van Gennepstrekkende om die restitutie te laten zooals zij is en alleen niet te verleenen over de kosten van onderhoud en van aanschaf fing van schoolmeubelenboeken enz.; terwijl ten slotte de minister r.og introk zijn voorstel om aan geene enkele gemeente een buitengewoon subsidie voor onderwijzersuitgaven toe te kennen, als zij geen schoolgeld heft. Z. K. II. Alexanderprins van Oranje die zich reeds sedert het begin der vorige week ongesteld gevoeldewas in de laatste dagen bedlegerig en volgens opgaaf der geneesheeren lijdende aan gastrische koorts. Een ziekte-bulletin Zondag namiddag door de doctoren dr. Vinkhuijzen Jr. en Van Wie- ringhen Borski afgegeven en ten paleize van Z. K. H. neergelegd vermeldde deze betreu renswaardige wending in 's prinsen gezondheids toestand welke zelfs Zondag avond, te oordeelen naar de berichten abtoen bekend geworden in de omgeving van Z. K. 11. bezorgheid begon'in te boezemen wegens verschijnselen van bedenke- lijken aard die zich bij den doorluchtigen zieke openbaarden. Tegen den nacht had de lichaamstemperatuur reeds 41 graden bereikt. De toestand van den prins was Maandag na een rustigen nacht dezelfde; de koorts houdt aan. In de le Tilburg gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Noordbrabantsche Maat schappij van landbouw is besloten voor de in dit jaar te Amsterdam te houden internationale landbouwtentoonstelling f 500 bijeen te brenger.. Tevens bleek uit het verslag over 1883 dooi den secretaris uitgebrachtdat op 1 Jan. 11. de maat schappij uit 20 afdeelingen bestaat met 1916 leden, die eene jaarlijksche contributie van f 2 betalen. Het hoofdbestuur bestaat uit de heeren J. A. van der Burgh te Breda eere-voorzitter Is. Jansen Kanters Tilburg, voorzitter; V. E. M. Scholten van Aschat te Rozeudaalonder-voor zitter en A. L. C. Daamen Tilburg, algemeen secretaris-penningmeester. Met 1 October dezes jaars is er gelegen heid tot plaatsing van leerlingen aan de rijks kweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. De leerlingen genieten van het rijk huisvesting, voeding verpleging en onderwijs gedurende twee jaren ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw, een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige inwonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Alleen zij worden opgenomen of kunnen als uitwonende leerlingen worden toegelaten die: lo. van 20 tot 30 jaren oud zijn 2o. behoorlijk lager onderwijs met vrucht genoten hebben 3o. niet lijden aan een voor de uitoefening van het beroep als vroedvrouw hinderlijk lichaamsgebrek, en in het algemeen eene goede gezondheid genieten; 4o. van onbesproken zedeiijk gedrag zijn ten blijke waarvan aan den geneeskundigen inspecteur een bewijs moet worden overgelegd afgegeven door den burgemeester harer woonplaats binnen eene maand vóór den dag der overlegging, welk bewijs niet op gezegeld papier geschreven en niet aan registratie onderworpen behoeft te worden. De drie beschuldigden in zake den bekenden diefstal aan het postkantoor te Breda op 29 April jl. zijnde Willem Johannes Ballintijn 44 jaren, sigarenmaker, Johannes Hendricus Moors, 46 jaren brievenbesteller en Zacharias Abraham van Hal47 jaren kleermakerallen wonende te Bredazijn verwezen naar den procureur- generaal van het gerechtshof te 's Bosch. Tengevolge van de felle droogten in ver band met de reeds begonnen veenverbranding die ons telken jare in Mei vele onaangename dagen bezorgt treedt de vrees voor veen- en boschbranden in Drente meer en meer op den voorgrond. Bijna geen jaar gaat voorbij of het berokkent in die streken groote schade: bosschen worden verwoest huizen bedreigd en zijn niet altijd, trots alle moeitetegen vernieling gevrij waard. Ook nu weder is dit het geval. Op meer dan eene plaats neemt het vuur eene dreigende houding aan en wordt onverdroten krachtsin spanning gecischt om het gevaar af te wenden. Te Terheijden bij Breda heeft Vrijdag na middag een felle brand gewoed bij den landbouwer T. van den Broek waar men bezig was met broodbakken. Wegens gebrek aan water konden de spuiten r.iet werken. Huis en schuur zyn verbrand. Een varken is mede in de vlammen omgekomen. Het perceel met den inboedel waarvan nog veel kon gered worden was ver zekerd. Een metselaarwerkzaam ten huize van een heer te Vlissingen is na het ontstaan van eene kleine woordenwisseling door dezen met een tuinharksteel zoodanig afgeranseld dat zijn linkerarm als verlamd en hij buiten staat is zijn werk te verrichten. Bij de politie is aangifte gedaan van deze mishandeling. Zekere H. B. te Ittersura had zich on langs als remplacant verbonden en bezegelde dit verbond met een stevig glas sterken drank. 'sAvonds wat zwaar in de beenen en het hoofd wordende legde hij zich op den spoorweg te slapen. De laatste trein van dien dag moest nog komen. Doch daarin had onze gast geen erg. De trein naderde raakte hem den voet, waarvan een stuk vel werd gereden met het gevolg, dat hij onmiddelijk onder geneeskundige behandeling moest gesteld worden. Het had erger kunnen wezen. Aan het verslag door den heer Wisse den 28 Mei in de vergadering der Nederl. maatschappij voor elcctriciteit gedaan ontleenen wij hei vol gende: Ten gevolge van de werkzaamheid der ven nootschap begint de elektrische verlichting hier te laude meer en meer in toepassing te komen. Het vestigen van centrale stations is nog in voorbereiding. De verlichting in den Park schouwburg gaf alle reden tot tevredenheid. Sto ringen kwamen niet voor en zijn ook schier niet te voorzien dewijl reserve-toestellen bij eenig ongeval oogenbiikkelijk en onmerkbaar in werking treden. De bestaande en nieuwe ir.slallatiën met gloei- en booglichten in de gist- en spiritusfa briek te Delftin de Zwem- en Badinrichting en de brood- en meelfabriek beantwoorden ge heel aan de verwachting. De elektro-verlichting van het groote badhuis (maatschappij Zeebad Scheveningen) met terras is, met ingang van dit badseizoen mede aan de maatschappij opge dragen terwijl nog onderhandelingen gevoerd worden om die verlichting belangrijk uit te breiden. In onze koloniën werden verschillende installatièn duurzaam aangebrachthoofdzakelijk in de Vorstenlanden, terwijl nog diverse opdrach ten in den oosthoek van Java thans in aanleg, gedeeltelijk reeds uitgevoerd zijn. Te Steenbergen is een ruim 2jarig knaapje in eene sloot i.abij de ouderlijke woning ver dronken.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2