BINNENLAND. Italië. Turkije. Amerika. UITVOERINGEN. Op feestdagen worden van conducteurs op de spoorwegen buitengewone diensten gevorderd, lietgeen aan een conducteur op de lijn Berlijn- Maagdenburg liet leven heeft gekost. Bij Babels- berg viel Maandagavond een conducteur van vermoeienis van de treeplank en was onmiddel lijk dood. Op dezelfde lijn hebben twee andere conducteurs door het afglijden van de treeplank hun dood gevonden. Toen verleden week een gezelschap uit Berlijn langs de Schöneberger weide huiswaarts keerde, hoorde men eensklaps een dof geklaag, dat uit eene diepte scheen te komen. Men zocht langs da kanten der weide en ook in het hooge gras, zonder echter iets te vinden, terwijl het gesteun en geklaag toch steeds aanhield. Einde lijk wendde men zich tot een ouden boom, toen eensklaps een der heeren riep: „Hier zit een kind in!" In een oogwenk zaten twee heeren in den boom en toen bemerkten zijdat boven in den stam een opening en de boom zelf geheel hol was. Spoedig haalden zij er een knaapje van 6 jaren uit, dat, sprinkhanen zoekende, niet op het gat in den stam gelet had en naar beneden was gevallen, llceds acht uren had de knaap in dit donkere benauwde hol doorgebracht en zou zeker hier omgekomen zijn, zoo hij nog niet bij tijds was opgemerkt geworden. Juni, ten 12 ure, in de zaal Musis Sacrum 1 Vertrouwen Abt. 2 Aan de Phantasie Meijroos. 4 Zauber der Nacht Kreutzer. Waalwijk7 Juni 1884. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het tusschen Nederland en Frankrijk gesloten han delsverdrag heeft den raad van state verlaten en kan spoedig bij de staten-generaal verwacht worden. Een vreeselijke gebeurtenis heeft te Verona eene voorstelling in den schouwburg afgebroken. De acteur, die een der hoofdrollen vervulde, werd op het tooneel door een beroerte getroffen en viel dood neder. Toevallig waren de vader en de moeder van den ongelukkige, die uit Livorno gekomen waren om bij het aanstaande huwelijk van hun zoon tegenwoordig te zijn, onder de toeschouwers, hetgeen de consternatie nog ver hoogde. Sabattini zoo heette de acteur was slechts 23 jaar oud en had zich reeds een gunstigen naam in verschillende steden van Italië verworven. Te Gonstantinopel werd de chef van een con fectiemagazijn in zijn winkel dóór twee individuen aangevallen en mishandeld. Hoewel ernstig ge wond, schoot hij nog vier revolverschoten op de aanvallers af, zonder hen echter te treffen. Als reden dezer mishandeling wordt de weigering der firma opgegeven om hare magazijnen op Zondag te sluiten. De kwaadwilligeu zijn ver moedelijk door concurrenten tot deze daad aan gezet. In den nacht van 19 op 20 Mei heeft op het eiland Kishm bij de Perzische golt een ernstige aardbeving plaats gehad. Volgens berich ten uit Teheran zijn niet minder dan 12 dorpen verwoest en 200 personen gedood. Kishm is het grootste eiland van de Perzische golf. Het is 112 kilometer lang en 19V2 km. breed. De bevolking, die uit circa 5000 Ara bieren bestaat, oefent een bloeieuden handel op de kust uit. Een ontzettend gevolg van de Amerikaansche faillissementen wordt uit Albany bericht. Daar heeft eene vrouw, die krankzinnig was geworden door het verlies van haar geld, dat zij in een der tenietgegane banken belegd had, vijf harer kinderen gedood en daarep zichzelve met haar zesde kind, door een voorbijkomenden spoortrein laten overrijden. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooijenop Zondag 8 P—PunB—a^a—^r^kwiWBaacanBBMcanBa— Dirk staarde de vrouw met groote oogen aan. //Gij behandelt mij weder zoo koel en terug stootend," stamelde hij„en toch ben ik nog altijd uw vriend en nog altijd doet het mij ge noegen als ik u zie." „Dat mag niei meer zijn, gij moogt u aan mij niet meer laten gelegen liggen. Goeden dag en goeden avond is tusschen ons genoeg. Ik ben gehuwd en ken mijne plichten. En zoo gij nog inderdaad mijn vriend zijtZooals gij zegtlaat mij dan rustig mijn weg gaan." „Neen Suze dat kan ik niet „En waarom niet vraagde zij verschrikt. „Omdat ik u zoo veel te zeggen heb." „Ik mag en wil naar u niet hoooren." „Het zal u berouwen, Suze. Stoot uwen besten vriend niet van u riep de zoon des schouts met bevende stem. „Ik verlang niets van u dat uwe eer kan schaden. Al zijt gij slechts de vrouw van een houthakkertoch acht ik u even hoog als die eens rijken boers. Ik heb reeds tienmaal kunnen trouwen maar ik wilde niet. Suzeik wil het u niet verwijten dat gij mij afgewezen hebt." „Wat wilt gij dan eigenlijk van mij?" vraagde zij beschroomd. „Wat ik wil „Ik ben nu eenmaal gehuwd en kan u geen hoop meer geveD al wilde ik. Kies u eene rijke vrouw en denk aan mij niet meer." Dirk sloeg met zijne vlakke hand op zijn bonten pet. „Dat is gemakkelijk gezegd!" riep hij met een vertwijfelden lach. „Als of dat zoo maar ge makkelijk ging. Suze wees niet langer boos op mij." „Dat ben ik immers niet?" „En tochgij denkt nog altijd dat het mijne schuld isdat uw man zijne betrekking als klerk verloren heeftomdat ik toevallig met den griffier bekend ben." De minister van financien brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in den loop van dit en het volgende jaar tachtig commiezen der vierde klasse der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging wegens tractement en toelage van f 480 's jaarsdat de verzoekschriften om toe lating tot het voorschreven onderzoek vóór den len Juli 1884 bij het departement van financien moeten zijn ingekomen en desverkiezende kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de stukkenwelke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. Bij de aanbesteding, den 3 Juni 1884 te Amsterdam door het departement van koloniën gehoudenwaren de minste inschrijvers voor perceel 3 divers laken van Dooren en Dams te Tilburg f 697, perc. 26, divers leder, T. M. v. Grinsven, 's Bosch f 1447,2 5, perc. 27, 145 vellen pinklederJ. ElzasWinterswijk f 1789,01 perc. 28, 65 vellen vetleder, W. P. van Beugen en Co., Amst. f 1355,90, perc. 29,- divers leder, J. Elzas, Winterswijk f 1375,05 De voor Noorrlbrabaut ontworpen provin ciale begrooting voor 1885 bedraagt in eind cijfer aan inkomsten f 711,455,23^/2 en aan uitgaven f711,154,06. Onder de posten van inkomsten komen voor: opcenten op 's rijks belastingen f 355,445,4372; bijdragen van 't rijk in de kosten van aanleg van een kunstweg van Gestel naar de Belgische grenzen f 12,000; nieuwe geldleening f 176.000. Onder de uitgaven zijn vermeld .- jaarwedden enz. van ambtenaren in dienst der provincie doch niet ter prov. griffie werkzaam, f30,950 voor aanleg en onderhoud van wegen en bruggen f214,407 voor re/.ten en aflossingen van geïd- leeningen f 114,200; voor uitkeering aan rijk, gemeenten en waterschappen voor de opheffing der tollen f41,788,67 voor bijdragen aau ge meenten in de kosten voor verpleging van arme kraukzinnigen f 15,000 voor bijdragen in de kosten van aanleg of verbetering van gemeente en polderwegen f 65,000 voor bijdrage aan de gemeente Bergenopzoom in de kosten van ver betering der rivier de Zoom f41,760; voor bijdrage van 't rijk in de kosten der werken tot verlegging van den Maasmond f100,000 voor bijdrage in de kosten van verbetering der rivier de Dommel f 3666,66. Van 5 dezer tot en met 31 Juli a. s. zal het rijkstelegraafkantoor te Heusdenin het belang van den vruchtenhandelop werkdagen open zijn vau 71/2 tot 12 voor- en van 2 tot 8 uren namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten, de weefschool, die wegens de geringe deelneming met 1 Oct. zou opgeheven worden in stand te houden hetgeen door eenige industrieelen was verzocht. Aan het dagelijksch bestuur is opgedagen eene oproeping te doen voor een directeur dier school op een jaarwedde van f2000. „Laat mij gaanDirkik wil het voortaan niet meer gelooven." De jonge vrouw achtte het raadzaam, zich van dien verschrikkelijken mensch met goedheid te ontslaan. Suze, bewijs mij nu, dat gij niet meer boos op mij zijt. „Waardoor „Behandel mij niet als uw vijand." „Zeg mij dan wat ik doen moet." „Gij zijl uw broodwinner kwijtdaar Arnold vertrokken is. Onze gemeente is te klein om veel voor de achtergeblevenen der opgeroepen landweer te doen ook zou ik niet gaarne zien, dal gij aan iemand onderstand vraagdet." „Ik zal mijn zelve wel kunnen redden!" her nam zij snel. Laat dat maar aan mij over." „Maar gij moet met uwe oude moeder geen gebrek lijden. Suze ik bied u ongevraagd mijne hulp aan wijs mij niet af." Dirk sprak deze woorden op zulk een harte- lijken toou dat de jonge vrouw er door getroffen werd. „Laat ons eens openhartig met elkander spreken," begon zij na eene korte stilte. „Ik slel het op den rechten prijs dat gij mij geen gebrek wilt laten lijdenMaarDirk wat verlangt gij daarentegen van mij, als ik uw aanbod aanneem? Zeg het mij rond uitwant onbaatzuchtig is uw aanbod niet." „Gij verlangtdat ik openhartig zijn zal „Ja, dat is het beste, wat wij doen kunnen." Dirk nam zijn pet af en droogde zich het zweet van zijn voorhoofd. „Ik wil wachten riep hij op eens „ik wil geen ander meisje aanzien er is niemand buiten u, die ik tot vrouw verlanggij weet niet, wat ik geleden heb. Suzebeloof mij mijne vrouw te worden „Waanzinnige //Nog nietdat verlang ik niet maar men Verder werd beslotenniet over te gaan tot de openbare verpachting van het ophalen van straatvuilmaar bij wijze van proefneming dit voor een jaar in eigen beheer te nemen. Ingekomen was een verzoekschrift van de heeren Crans Sc Co. te 's Hageals vertegen woordigers der firma John Howard Co. te Londentot hel bekomen van concessie voor den aanleg en de exploitatie eener drinkwater leiding in deze gemeente. De raad besloot dit verzoek aan te houdentotdat men met die Engelsche heeren zal hebben geconfereerd. De raad der gemeente Kapelle heeft aan den minister van waterstaat te kennen gegeven dat bijaldien, zooals uit het ontwerp van wet tot verlegging van den Maasmond blijkt de over gangen in de veren over de nieuwe rivier kos teloos zullen zijnvan het Kapelsche veer geen gebruik meer zal worden gemaakt, waardoor de gemeante een aanzienlijk nadeel zal lijden. De raad verzoextof wel het veer te doen onteige nen óf de overgangen in het Keizersveer en in dat te Drongelen niet kosteloos te doen geschieden. - Op 91-jarigen leeftijd overleed deze week te 's-Gravenhage de gepens. generaal Duyker, die na eene roemvolle krijgsmansloopbaan in 1866 uit den actieven dienst was getreden en na den dood van admiraal Lucas tot kanselier der Ne- derlandsche ridderorde was benoemd welke betrekking hij echter wegens zijn hoogen ouder dom slechts enkele jaren bleef vervullen. Hij was^ kommandeur van den Ned, Leeuw en Groot kruis van de Eikekroon. Zijn eerste veldtocht dagteekent uit het jaar 1809 in Oostenrijk. De hoogbejaarde krijgsman genoot in den Haag de algemeene achting. De aanstaande algemeene reglementen der tentoonstelling te Antwerpen zijn thans verschenen. Belangstellenden, die dezelve niet mochten hebben ontvangen, kunnen er bij onzen uitgever inzage van nemen. Naar aanleiding van eene minder gunstige beoordeeling van den toestand der Noordbrabant- sche Stoomtramweg mij., opgenomen in de N.E.Ct. van 31 Mei jl., werden aan dat blad eenige na dere inlichtingen verstrekt. Daarin wordt uit eengezet dat de redenen, die het onmogelijk maak ten over 1883 eenig dividend uit te keeren, nu voor een groot deel vervallen zijn. Zoo werd in dat jaar pl. m. f 6700 op de winst- en ver liesrekening gebrachtals verlies op de uitgifte der obligatiën terwijl de post onderhoud van weg, werken en materiaal, waarvoor de exploi tatie-rekening van 1883 met f 11,000 werd bezwaard voortaan volgens het oordeel vaG den len commissaris fungeerend directeur, niet meer dan circa f 7000 zal bedragen. Voorts wordt gemeld datdoor het vervallen van het tractement van den afgetreden directeurdie niet vervangen zal worden en door eenige an dere bezuinigingen ongeveer f 4000 's jaars be spaard zal kunnen worden, terwijl 5 aand., welke wijlen den directeur behoorden, door de mij. zijn overgenomen en bij de reserve gevoegd, en voorts nog voor ongeveer f 3000 is afgeschreven. Dat het personenvervoer zich niet uitbreidt in dezelfde mate als dat der goederen, wordt voor een groot deel toegeschreven aan den tegenwoordigen min gunstigen toestand van den handel in de Lang straat. Van 1 3 Juni, dus gedurende de Pink sterdagen, vervoerde de Noordbrabantsche stoom tram 2847 pesonenmet eene opbrengt van f 565 of pl. m. f 0.20 per persoon. Van het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoora zijn niet minder dan 23 miliciens met de Pink sterdagen gedeserteerd. Een dezer werd reeds Maandag goed geknevelden onder geleide van een korp. der mariniers bij zijn korps teruggebracht terwijl de overigen Dinsdag en Woensdag vrij- kan hot niet weten wat er gebeuren kanin den oolog blijven er zoovelen op het slagveld en Arnold zou ook onder dezen kunnen zijn „Gij zijt een afschuwelijk mensch riep de jonge vrouw uit. „Denkt gij aan zoo iets Kunt gij zoo iets wenschen Arnold is uw vijand omdat ik zijne vrouw ben gij hebt hem 'altijd zoeken te benadeelen..,.. Mijn God, kan ik nog, langer hier vei toeven en spreken met- Zij wilde wegloopen. De boer belette bet haar. „Suze gij verstaat mij niet." „Ik doorzie u geheel en al." „Neen „Gij hebt een boos hait." Dirk was bleek geworden hij klemde zijne dunne lippen op elkander dat het bloed te voor schijn kwam. „Zoo laat ik u niet van mij gaan stamelde hij. „Gij moogt mij niet verlaten zonder mij te kennen. Ik beD geen slecht menschLaat mij uitspreken riep hij op woesten toon en stampte op den grond. „Gij veracht mij en weet nog nietwat ik wilIk wil zeggen als Arnold als soldaat sterven mocht het is im mers mogelijk Al wensch ik het nietzoo kan het toch gebeuren in den oorlog is niemand veiligzelfs de officieren niet. Nu dan Suze mocht dit onverhoopt gebeuren dan moet gij mijne boerderij betrekken met de moeder van Ar nold dat verlang ik gij moet de rijkste vrouw in het dorp worden. Natuurlijk kan er geen sprake van zijn zoo lang uw man leeft. Ik wil slechts dat gij het weet wijl een ander zou kunnen komen, die u tot zijne vrouw verlangt. Ik zal wachten zal doen als of ik u niet kende, want uwe eer moet onaangeroerd blijven. Be grijpt gij mij nu nog niet, Suze? Nu staat gij te schreien als een kind. Ik wilde u wegens uwe toekomst gerust stellenwees derhalve onbe kommerd. Arnold sterft er immers niet van, als willig terugkeerden, om dadelijk kennis te maken met de provoost. s - Het bulletin vau vrijdag voormiddag omtrent de ziekte van Z.K.H. den prins van Oranje luidt als volgt „Ofschoon de nacht verre van rustig was geven de verschijnselen geen redenen tot meer dere bezorgdheid." Van Vrijdag namiddag 31/2 uur meldt men ons „Ook gedurende den dag was de toestand van den kroonprins niet verergerd. „Wegens den besmettelijke aard der ziekte worden in het paleis krachtige ontsmettingsmaat regelen topgepast." Door ged. staten is voorgesteld het pro vinciaal subsidie van f4000 ten behoeve der teekenscholen in Noordbrabant te verdeelen als volgt Koninklijke school voor nuttige en beeldende kunsten te 's Hertogenbosch f880 het teeken instituut te Breda f 610; de teekenschool te Ber genopzoom f 355 te Eindhoven f405, te Grave f158, te Helmond f152, te Oosterhout f213, te Bozendaal f525 te Waalwijk f180, te Heusden f115, te Waspik 130 en te Zeven bergen f277. Door gedep. staten van Noordbrabant is in hunne vergadering van Donderdag, uitspraak doende in hooger beroepvernietigd het besluit van den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht in Noordbrabant en Limbargwaarbij het gebouw der openbare school te Heusden als schadelijk voor de gezondheid der leerlingen was afgekeurd. Te Dinteloord is Zaterdag afgebrand een strooklamp ter waarde van f 300, toebehoorende aan den landbouwer Bierens aldaar. Oorzaak onbekend. De belendende gebouwen bleven gelukkig voor 't vuur gespaard. Woensdag middag waren aan de brandweer kazerne op de Prinsengracht te Amsterdam eenige belangstellenden bijeenom de proefneming bij te wonen met een reddingstoestel bij brand, „de Touwweg" genaamd en waarbij men zich' langs een lijn aan een gordel kon laten afzakken. Een bediende van den uitvinder, den heer Yzer- man te 's Gravenhage, zou zich, met den gordel om uit het raam der 3de verdieping van het klimhuis naar beneden laten glijden. Nauwelijks had hij zich losgelaten of het touw brak, en de ongelukkige stortte van een hoogte van 15 Meter op den steenen grond neder. Toen hij door eenige brandweermannen in de wachtkamer gebracht waswerd hij door een spoedig aangekomen dokter onderzochten nu bleek dat hij zulke hevige verwondingen aan de armen er. den rug had bekomen dat men voor zijn leven vreezen moest. Hij is dan ook in het gasthuis overleden. Het lijk van den ongelukkige is naar men meldt, door de politie verzegeld ten einde een gerechtelijke schouwing te kunnen doen plaats hebben. Het toestel is in beslag genomen. Het schijnt zekerdat het vreeselyk ongeluk moet geweten worden aan nalatigheid of gebrek aan voorzorgen. Vanwege de politie wo dt een onderzoek ingesteld. Onder de gemeente Maasuiel is Dinsdag ochtend een moord gepleegd op zekeren M. Peeters. De verslagene was ongeveer 40 jaren oud en paardenslachter van beroep. Hij maakte steeds misbruik van drank en leefde in onmin met zijne familie. Nog eenige uren vóór den moord had hij twist gehad met twee personen in eene berg aldaar. De dader is tot hiertoe niet opgespoord kunuen worden. Bij het onderzoek is gebleken, dat M. Peeters door middel van een kogel gedood moet zijn. ik u zoo iets zeg. Komt hij ongedeerd terug, dan is liet goed. Gij bemint uwen Arnold meer dan mij en daarom draag ik hem geen kwaad hart toe. Ik wil alleen maar weten dat gij mij niet verachtdan zal ik gerust zijn en mijn noodlot dragen. Meer verlang ik waarachtig niet Hij haalde zijn zakdoek te voorschijn en wischte zijne oogen af. Met neergeslagen blik had Suze hem aangehoord; zij wilde het koste wat het wilde, vrede sluiten met den man wiens hartstocht zij thans voor gevaarlijker hield dan ooit. Zij stond daar im mers alleen, zonder beschermer en had noo- een langen weg geheel alleen af te leggen. „Dirk" begon zij beschroomd, „gij zegt achting voor mij te koesteren." „Bij mijne arme zielhernam de boer. „Dat mijne eer voor u eenige waarde heeft „Evenveel waarde als mijne eigeue eer!" riep Dirk terwijl hij zijne breede hand op zijne borst legde. „Bewijs het mij dan betoon thans een man van eer te zijn Laat mij met rust en bekom mer u volstrekt niet om mij opdat de menschen niets zeggen kunnen." Ach, dat wil ik gaarne!" „Zoo gij uw woord houdt, kan ik ook u achten, en zoo de goede God het wildat ik een tweede huwelijk zal moeten aangaan dan zult gij de man mijner keuze zijn. Hier hebt gij mijne hand ea op Het gelaat van Dirk was rood als de zakdoek, dien hij op den grond liet vallen. „Kan ik daar gerust op zijn vraagde hij stotterend. J „Dat kunt gijmaar ik ben aan niets gebon den zoo gij het een of ander tegen Arnold on dernemen durfi. Beidt mij geen onderstand meer aan houd u als kendet gij mij nietwaar gij mij ook ontmoeten moogt..,. ga mij niet na en kom ook niet in de nabijheid van mijn huisje." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2