Nummer 49. Donderdag 19 Juni 1884. 7e Jaargang. rru Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Li Bekendmakingen. De soldaat van de landweer. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Loting voor de schutterij. Eene Novelle. "M'4 De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen ioor het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 cent perregel De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt aan belanghebbenden bekend Dat de loting voor de schutterij tussclien de ingeschrevenen van dit jaar, zal plaats hebben onder toezicht eener commissie uit het bestuur ten raadliuize dezer gemeenteop Maandags den 30 Juni 1884 des namiddags ten 5 ure, wordende belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en op dato vermeldte laten vinden ten einde aldaar voor den dienst der schutterij te loten of dit door behoorlijke gemachtigden te laten doen; zul lende voor hen, die persoonlijk afwezend blijven en zich niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordigendoor een der leden van de commissie worden getrokken. En dat eindelijk aan belanghebbende personen bij de loting de gelegenheid zal worden openge steld om de redenen Van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken, ter kennisse van genoemde kommissie te brengen met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetenheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, IS Juni 1884. De burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. De burgemeester van Waalwijk verwittigt de ingeschrevenen voor de schutterijdat de alpha- betische naamlijst van al de personendie aan de schutterij, volgens de wet van 11 April 1827, in dit jaar moeten deelnementer visie voor een ieder zal liggen op het raadhuis dezer gemeente, van den 18 Juni 1884 tot den 25 Juni 1884 des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijnom ingeval hem op die lijst eenige personen of omstanaigden mochten voor komen die op dezelve nog zouden behoorén te worden aangeteekend of daarvan moeten wegval len deswege aan de commissie uit het bestuur met het toezicht over de loting belast kennis te geven. Waalwijk, 18 Juni 1884. Ds Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. XX. De jongeling zette zijn hoed op nam zijn kerkboekdat verguld op snede was en wilde vertrekken. „Gaat gij naar de kerk, Dirk vraagde zijne moeder verbaasd. „Zoo als gij ziet/' „De predikant zal recht verheugd zijn als hij u op onze plaats ziet zitten/' En Dirk verliet het huis. Wij weten de reden, die hem naar het Godshuis dreefhij wilde Suze zien. „Hij weet het welwat hij wil I" riep de zwakke vader lachende uit. „Jajahij kwam gisteren avond weder beschonken te huishernam de moeder. „Het drinken neemt bij hem hand over hand toezoodat het tijd wordt er een schotje voor te schieten." „Hij is in vroolijk gezelschap geweestdaar wordt dan een glaasje meer gedronken dan andersdat is mij ook wel gebeurdvrouw. Gij hebt van daag weer een booze bui. Stel u gerustis onze zoon eenmaal getrouwddan zal hij wel veranderen." „Dat loszinnige leven is hem liever dan eene vrouw. Zoo hij lust had om te trouwen dan zou hij het reeds lang gedaan hebben. Breng hem nu en dan zijn gedrag ernstig onder het ooganders beleven wij nooit veel goeds van hem. Katharina is een aardig, fatsoenlijk meisje, die daarenboven ook niet onbemiddeld is „Maar Dirk wil Katharina niet 1" „Hij moet ze nemen I" Het gemeentebestuur van Waalwijk gezien het adres van V. J. Hoffmans aldaar, verzoekende vergunning tot het oprichten eener azijnfabriek op een perceel gelegen alhier in sectie C nos 1742- 592; Gelét op de wet van den 2en Juni 1875, Staats blad no 95, tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengt het door den adressant gedane verzoek ter algemeene kennis. Met bericht, dat het daartoe strekkend ver zoekschrift met de bijlagenbedoeld in art. 5 dei- voorschreven wetop de secretarie der gemeente ter kennisneming is ter visie gelegd, en dat op den 14n dag na de dagteekening dezeszijnde den ln Juli 1884 door burgemeester en wet houders des voormiddags ten elf ure op het ge meentehuis eene zitting zal worden gehouden ten einde een ieder gelegenheid te geven zijne bezwaren tegen die oprichting, mondeling of schriftelijk in te brengen. Waalwijk, 17 Juni 1884. Het gemeentebestuur voornoemd, De burgemeester, VAN DEK. KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT, Maandag gaf de Moniteur Beige eindelijk de lijst van het nieuw benoemde ministeriezooals het na verschillende veranderingen definitief is vastgesteld. De officieele lijst luidt als volgt Malou chef van het kabinet en minister van financien Jacobs binnenlandsche zaken inbe grepen onderwijs Woeste justitie Beernaert landbouwVandenpeerenboom publieke werken; Moreau buitenl. zaken; Pontus oorlog. Het kabinet zou geen belangrijke wijzigingen brengen in de grondbeginselen der schoolwet en in beginsel het ontwerp op Je nationale reserve aannemen. In Augustus zou eene buitengewone zitting der wetgevende kamers gehouden worden. Volgens hel Handelsblad (van Antwerpen) moet eerstdaags in het officieel blad het decreet verschijnen waarbij de senaat wordt ontbonden verklaard. „Maar ik kan hem toch geen vrouw opdringen?" „Als het in zijn belang isis het uw plicht. Ik heb reeds zooveel woorden verspildheb mijn uiterste best gedaan om hen aan elkander te koppelenmaar Dirk zwijgt en laat mij praten. Katharina kan lien mannen krijgen..." En Dirk tien vrouwen hij behoeft naar geen fortuin te zienwij hebben genoeg. Elke boe rendochter is zijn slag nietlaat hem zijn gang maar gaan." „Man gij zult het u te laat beklagen zoo gij aan het liederlijke leven van uw zoon geen perk stelt. Sedert hij in dienst geweest isis hij geheel veranderd. Gij moet hem een weinig korter houdendat hij niet zooveel verteren kan." De schout stak zijn pijp aan. „Gij begrijpt het niet goed, vrouwbromde hijterwijl hij dikke rookwolken omhoog blies. „Ik ben de rijkste man van het dorp en zou mijn zoon laten leven als of zijn vader een daglooner was? Dat kunt gij begrijpen. Dirk moet eerst maar een weinig uithollen en dan is hij de beste mensch van de wereld. Wacht maarhij zoekt reeds eene vrouwmet welke gij tevreden zijn zult. Ik heb zoo mijn idee." De oude liep rookend de kamer op en neder. „Welnuwelk is dan dat idee „Dirk sluipt zoo dikwijls naar den papiermolen; hij wil het niet wetenmaar ik heb het toch bemerkt." „En waartoe zou hij daarheen gaan „Bomer heeft eene schoone dochterhij zelf is vroeger ook maar een gewoon molenaar geweest." „Man de hoogmoed maakt u waanzinnig Hermine Börner is eene aanzienlijke dame die lang in de stad geweest is zij zal ons landgoed nooit willen betrekken. Gij hebt altijd zulke grillen in het hoofddat deugt niet." De Brusselsche geestelijkheid heeft den goeden tact gehad de Sacramentsdag-processie niet te duen houden op de openbare straat maar binnen de kerk zoodat botsingen die bij de beslaande opwinding der gemoederen moeielijk hadden kunnen uitblijven zijn ver meden. In de gemeenten om Brussel waar de bevolking meer algemeen katholiek gezind is hadden de processiën plaats op de gewone wijze, zonder stoornis en zonder dat men er eene staatkundige demonstratie van maakte. Men verzekertdat de rekeningwelke de stad Brussel zal te betalen hebben voor de aangerichte schade door de ongeregeldheden na afloop der verkiezingen, 25000 francs zal be- loopen. In de Fransche kamer werd Zaterdag eene uitvoerige en levendige gedachtenwisseling gehou den over het amendementdoor den heer Lanessan op de legerwet ingediend en strekkende omna afloop van het eerste dienstjaarde manschappen aan een examen te onderwerpen welks gunstige uitslag hen van het overige van hunnen diensttijd kon vrijstellen. Het is eene verkapte poging tot opheffing van den driejarigen diensttijd. De minister van oorlog bestreed het amende ment en wel voornamelijk omdat het de vorming van goede onder-officieren weer moeilijker zou maken. Drie jaren dienst was daarbij waarlijk niet te veel. Lanessan zelf en Ribot verdedigden het voor stel laatstgenoemde zelfs op zeer heftige wijze, liij verweet den minister van oorlogdat hij zich door staatkundige berekeningen liet leiden om meer het te richten op het worstelperk der verkiezingen dan daarheen waar het land gevaar dreigde eene beschuldiging waartegen Cam- penon zeer bepaaldelijk protesteerde. Ten slotte is Lanessan's amendement met 263 tegen 201 stemmen verworpen. Een veertienjarig meisje, die bezig was op eenigen afstand van Amérieu landwerk te ver richten zag nabij den spoorweg een pakje op den grond liggen. Zij ging zien wat het was. Na „Vrouw," riep de schout„ik ben niets minder dan Börner Jawat meer is ik sta boven hem, want mijne betrekking van regeerings- persoon maakt hem tot mijn ondergeschikte. Wie zich zelf niet weet te waardeeren is geen kuip voor zijn neus waardIk weet wat ik doedus genoeg. Praat maar zulke zotteklap niet tot andere menschen." „Hoogmoed komt voor den val „Oik zal zoo gauw niet vallen riep de echtgenoot driftig. „Ik zou wel eens willen wetenwat mij ten val zou kunnen brengen Klimmen wil ik klimmenhoog zeer hoogBörner is ook groot geworden omdat hij zich zelf iets gemaakt heeft. Zwijg dus maar, gij praat naar uw kortzichtig verstandik ga mijn eigen weg, en doe, wat mij goeddunkt!" De schout verliet het vertrek en trok de deur met zulk een drift toe dat de vensters trilden. „Het is ongelukkig 1" dacht de vrouwin geene aangename stemming gebracht. „Een vader kan het over het geheel met zijn kind goed meenenmaar hij mag niet te ver gaan. Doe wat gij wiltvoegde zij er op bitteren toon bijmijne schuld zal het niet zijn als de jongen u tot schande brengt." Dirk Starke had intusschen de kerk bereikt. Het toeval was hem gunstigwant gelijktijdig met hem trad Suzein zondagsgewaad de kerk binnen. Zijn geheele gelaat werd vuurrood toen hij de bekoorlijke vrouw zagdie hem beschroomd voorbijging. Hij wachtte zich wel haar te groetenof door eenig teeken te ver raden dat hij met haar eene overeenkomst had aangegaan. Suze was toch een geheel ander mensch dan die bedeesde Katharina, met haar vlashaarvan wie zijne moeder immer den mond vol hadzij zag er in geheel niet uit als de irouw van een houthakker, die voor een karig dagloon zwoegtzelfs zag zij er niet eens uit het pakje een weinig geopend te hebben zag zij er twee armen en handen en eenige deelen van een vrouwelijk lichaam in. Het pakje was een weinig los gegaan en blijkbaar uit den trein geworpen. Terwijl het meisje bleef staan wachten tot iemaud kwam om de politie te waarschuwen, kwam een man naar haar toe sluipen en zeide tot haar„Laat mij dit pakjeik zal den booswicht trachten te ontdekken." En hij maakte zich meester van het pakje en ging in haast weg. Het meisje ging de politie van het voorgevallene in kennis stellen en gaf een beschrijving van den man die het pakje medegenomen had, doch men heeft men niet kunnen opsporen. Sedert eenige dagen vliegen groote zwermen Afrikaansche vlinders over Avignon die het zonlicht verdonkerenin de richting van het Noorden. Men vindt er bij, die dikker zijn dan een winterkoninkje. De koudere lucht van het Noorden meent men zal het reisgezelschap wel weer naar Afrika terugdrijven. De stierengevechten, die in Zuid-Frankrijk nog geoorloofd waren zullen daar nu ook voor taan tot het verleden behooren. Naar aanleiding van schokkende tooneelen bij onlangs te Nimes gehouden gevechtenheeft de minister van binnenlandsche zaken het 'oarbaarsche vermaak voor goed verboden. Bij de aankomst van de Amerikaansche stoomboot Labrador te Havre is zekere Franck- Cushmann kassier bij een der onlangs in Ame rika gesprongen banken, aangehouden. Hij had een som vau 50.000 franks bij zich benevens een aantal bankbiljetten die in den kraag van zijn jas waren genaaid. Yan de geblesseerden bij het ongeluk met den accenseur te Rijssel op tweeden Pinksterdag is nu reeds de zesde persoon overleden. Hierdoor is het getal dooden reeds tot negen geklommen. Bij den Parijschen gemeenteraad is een voorstel ingekomen tot het toestaan van een som van 100000 francs voor deelneming aan de tentoonstelling van Antwerpen. Het voorstel is naar de commissie van onderzoek verwezen. Te Chapereillaan bij Grenoble heeft een klompenmaker Jacquin genaamd zijn vader als eene getrouwde vrouw. „Al is zij arm," dacht Dirk, „ik trouwbaar, al was er de geheele familie tegen. De boeren zullen wel verwonderd zijn, dat ik hunne dochters voorbij gadaar bekommer ik mij niet over. Wie geld heeft is onafhankelijk en kan doen wat hij wil." Trotsch stapte hij "door de kerk naar zijne plaats. Daarop zag hij rond naar Suzedie hij tussclien twee oude vrouwen gezeten ontdekte. Zij bad met aandachtzong ernstig mede en luisterde oplettend naar de leerreden. Na afloop van den dienst verliet zij ijlings de kerk. Op het kerkhof zag Dirk haar in gesprek met Her mine Börner. Beiden "gingen door een zijdeur die zich in de hooge omheining bevonden verdwenen. Groote lust kwam bij hem op, om haar na te gaan hij ging echter zijn weegs daar hij het misnoegen van Suze vreesde. „Neen," dacht hij„ik zal haar dwingen zich aan hare belofte te houden, want door van mijne zijde haar bevel te volgen zal ik later recht van spreken hebben. De geheele geschiedenis zal niet lang duren de ontknooping zal spoedig plaats hebben. Ik blijf stil in het dorp en doe volstrekt niets. Mijn geld moge voor mij werken." Een oud man die met Dirk den zelfden weg gingsprak hem aan. ,/Zijt gij in de kerk geweestbuurman „Jadat ben ik." „Dat moet ik in u prijzen ,%Dirk in de kerk komt men tot goede beginselen." „Zoo, zoo, buurman Wilt gij daarmede mis schien zeggen dat ik slechte beginselen heb „Neen antwoordde de oude lachende. „Wat dan „Gij hebt volstrekt geen beginselen, en dat is bijna even erg ais wanneer^men slechte heeft. Gij hadt met de anderen mede uit moeten trekken." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1