Spanje. Engeland. Rusland. Amerika. BINNENLAND^ Duitschland. moeder en jongeren broedermet wie hij her haaldelijk twist hadmet een bijl om het leven gebracht. Hij werd kort na het volbrengen van de vreeselijke daad gevangen genomen. Men twijfelt of hij niet krankzinnig is; in den laatsten tijd gedroeg hij zich zoo zonderlingdat zijn vrouw van hem vluchtte en zich naar haar ou derlijk huis begaf. Te Xeres zijn onder den toevloed eener onafzienbare menigtezeven leden der bende van de Zwarte Hand die Bij de regeering niet in aanmerking konden komen voor eeue veran dering van strafter dood gebracht. Door Daily News worden thans de hoofdpunten medegedeeld van een tusschen Engeland en Frankrijk gesloten verdrag betreffende Egypte. Zij zijn de volgende De Engelsche troepen blijven in Egypte tot 1 Januari 1888 tenzij de Engelsche regeering het nuttig en noodig achte ze vroeger te doen vertrekken. De bezetting mag na dit tijdstip verlengd worden, wanneer de Engelsche regeering, door een der groote mogendheden ondersteund, de ontruiming ondoeltreffend acht. De voorzitter der kas voor schulddelging moet steeds een Engelschman zijn. Hij heeft eene beslissende stem. De quaestie der leening van acht millioen van de verlaging der rente enz. enz. blijven aan de conferentie overgelaten. Over deze punten dus besluit Daily News wordt thans door Engeland met de andere groote mogendheden onderhandeld. De uitslag daarvan zal Donderdag, uiterlijk Vrijdag a. s., in de beide huizen van het parlement medegedeeld worden. Uit Cairo wordt gemeld dat maatregelen genomen worden om den terugtocht van het garnizoen van Dongola gemakkelijk te maken altijd wanneer het vlucht voor de mahdi de stad bereikt. Men beweertdat hij in persoon met 35.000 man tegen Dongola oprukt. Wanneer deze stad dus meldt majoor Kitchener die te Korosko bevel voert wanneer Dongola den mahdi in handen valtzal hij spoediger te Cairo wezen dan Britsche troepen van Suakin en Berber uit Khartoum zullen kunnen bereiken. verdwenen. Na drie dagen te hebben gezocht vond men haar vermoord en beroofd in een bosch liggen. Alles is in de weer om den moordenaar op te sporen. Aan de Standard wordt uit Calcutta bericht, dat koning Theebaw van Birmah de koningin moeder vergiftigd heeft en de jongere zuster der koningin gehuwd. Een nieuwe brand woedde te Mandalay. Het heetdat een offensief en defensief verbond tusschen Frankrijk en Birmah ophanden is. Fransche ingenieurs zullen op het gebied van Birmah in de richting naar Tonking opmeten een spoorweg. Naar verzekerd wordt, houdt men zich aan het Engelsch ministerie van binnenlandsche zaken ernstig bezig met het overwegen van de wen- schelijkheid eener verscherping der straffen voor de aanleggers der aynamietontploffingen. Gedachtig aan de opgedane ondervinding in zake de garotters, die hun bedrijf spoedig staakten toen met begon hen met de cat o'nine tails af te ranselenwil men die straf ook voor de dy- namiet-mannen invoeren. Vele leden van het lagerhuis zijn er zeer voor. De nieuwe Cunard stoomboot Aurania, van New-York komendeis Woensdag bij dikken mist op de rotsen van Bul! Head, Dursey Island, het eerste land dat de Amerikaansche mailbooten in het gezicht krijgengeloopenen er als door een wonder zonder eenige assistentie afgekomen. Er waren 480 kajuits- en 120 tusschendekspassagiers aan boord die angstige oogenblikken hebben doorleefd. In een oogenblik waren alle booten te water gelaten, doch gelukkig bleken slechts eenige platen ingedrukt en be hoefde men het schip niet te verlaten. Toen onlangs in een kerk te Londen het huwelijk van een bekend predikant voltrokken zou worden, trad, terwijl men op de bruid wachtte, een dame in bruidstooi, door twee bruidsmeisjes vergezeld naar het altaaj nam den arm van den bruidegom en knielde naast hem neer. Zij wilde zich in plaats van de bruid op wie men wachtte met hem laten trouwen. Slechts met moeite kon men de onverwachte bruid ver wijderen. Het moet een dame geweest zijn die op den predikant verliefd was en die -door zijne verlo ving met een andere krankzinnig werd. Men vreest dat de oogst in Zuid-Rusland voor een groot gedeelte vernield zal worden door de sprinkhanenplaag. Er is nu een wetenschap pelijke commissie van landbouw- en insecten- kundigen benoemd om maatregelen te beramen ter bestrijding van de verwoestende diertjes. Haar werkkring strekt zich uit over de provinciën Bessarabië Cherson Taurida en Elkaterinoslaw. Verleden jaar werden ook, tusschen den Dnies ter en den Don honderden bijna tot den onder- gang gebracht door de vernielende sprinkhanen- zwermen. In het district Samarkand (Turkestan) zijn nu ongeveer 58000 menschen opgeroepen tot den verdelgingsstrijd tegen die insecten. Te Washingtonop de oevers der rivier Pontamac wordt thans de laatste hand gelegd aan een reusachtige pyramidedie in hoogte al de bestaande gebouwen'der wereld zal overtreffen. Zij is geheel van Marylandsch marmer gemaakt en zal 555 voet hoog zijn of 25 voet hooger dan de torens van Keulen thans het hoogste mo nument der wereld. De eerste steen dezer pyra mide was gelegd in 1848. Het gedenkteeken wordt opgericht ter eere van generaal Washington, eersten president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Krakzinnigen uit den jongsten tijd. Weldra zal de dag komenwaarop ieder werkman 's ochtends zal uitgaan met het vaste voornemen een burger te dooden, zoo leest men in „die Frei- heit" een anarchistenblad, dat te New-York ver schijnt. „Betaalt uw huur met niets anders dan met revolverschoten; als uw huisheer u betaling vraagt, antwoord hem dan met een kogel in den buik te jagen zoo eindigt de redacteur Most in zijn artikelwaaruit voldoende is af te leiden met welken geest de anarchisten bezield zijn. De Duitsche regeering heeft weer den invoer van Nederlandscli rundvee in Duitschland ver boden. Er wordt weer eens gemeld, dat Degajeff, de moordenaar van kolonel Sudeikin, in Duitsch land gevat zou zijn en uitgeleverd zou worden. Maar de berichten van zijne gevangenneming bleken zoo herhaaldelijk onjuist dat dit nog wel bevestiging vereischt. Men schrijft uit Keulen aan den N. R Ct, Er heerscht hier eene algeraeene sensatie we gens eene gruwelijke misdaad gepleegd op de echtgenoote van onzen Justizrath Carstanjen. De familie vertoefde sinds eenigen tijd op haar landgoed in Ober-Kasseiaan den voet van het Zevengebergte. Donderdag ochtend deden de ge- zameiijke familieleden aldaar eene wandeling naar Heisterbach, vanwaar mevrouw Carstanjen vroeger dan de anderen en geheel alleen terug keerde. Sinds dat oogenblik was zij spoorloos X Waalwijk, 18 Juni 1884. Het bestuur dezer gemeente heeft zich nader tot ged. staten gewend, met verzoek hare belangen iu verband met de uit te voeren werken tot verlegging van den Maasmond bij de hooge regeering voor te staan en wel hoofdzakelijk ter bekoming van de reeds vroeger gevraagde schut sluis tot verbinding der haven met de nieuw te maken rivier. Af— De prijsteekeüingen der leerlingen van de te'ekenschool alhier zijn verleden Zondag onder zocht door de heeren A. Schuil van 's Bosch en Wever alhier die zich op verzoek der teeken- schoolcommissie bereidwillig met die taak hadden belast. Met genoegen vernemen wij, dat beide deskundigen zeer tevreden waren over het werk, dat aan hunne beoordeeling was onderworpen. De prijsuitdeelingdie de commissie zich voorstelt zoo feestelijk te maken als haar bij de betrekkelijk beperkte middelen waarover zij te beschikken heeftmaar eenigszins mogelijk is zal waarschijnlijk in de tweede helft der vol gende maand plaats hebben. Op een ingekomen verzoekschrift van den heer J. van Tuijlarchitectwonende te Heus- den, dd. 12 Mei 1884 houdende verzoek om concessie^ voor de oprichting van een telefoon kantoor in de gemeente Drunenin aansluiting met het rijks telegraafkantoor te Heusden, heeft de gemeenteraad van Drunen in zijne openbare vergadering van 28 jl, onder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten besloten: aan genoemden heer Van Tuijl vergunning te verleenen om in de Lage Papesteeg de daarvoor noodige palen te plaatsenonder toekenning van eene subsidie uit de gemeentekas, ten bedrage van f75, uit te betalen een jaar na het in werking treden van het telefoonkantoor. Komt dit tot stand waaraan wij niet twij felen dan is het nijvere Drunen aan het wereld- telegraafnet aangesloteneen telegram op het telefoonkantoor in die gemeente aangeboden wordt binnen- en buitenlands verzonden tegen hetzelfde tarief, als op de rijkstelegraafkantoren in Nederland van toepassing is. Zoodra de concessies door de betrokken auto riteiten verleend zijn wordt met de daarstelling begonnen de noodige palen iiggen reeds gereed; de gemeenteraad van Oudheusden verleende in zijne vergadering vaD .29 Mei jl. toestemming tot het plaatsen van dezelve langs den publieken weg in den Elshout. Het kantoor te Drunen zal onder goedkeuring van den minister van waterstaat worden waar genomen door den brievengaarder J. van der Meijdenvoor het bezorgen der brievendie daar des voormiddags aankomen zal een ander persoon worden aangesteld; de door de gemeente verleende subsidie zal hoofdzakelijk strekken om dien besteller te salarieeren. Thans is bij de tweede kamer ingekomen het voor een jaar over en weder verbindend nieuwe traetaat met Frankrijk. Omtrent de volgende, onderdeelen van het Nederl. tarief wordt bepaald dat geen hoogere rechten zullen mogen toegepast worden dan de nu bestaande: Manufacturen van wol, katoen, zijde, vlas, hennepjute en andere gesponnen vezels aftreksels van verfhoutoliën, vaste, zuivere, plantaardige macaroni en ander deeg voor voor voedsel; kramerij, menbelen; modewaren, daaronder begrepen kunstbloemen en klee- dingstukkenreuk- en parfumerie-waren goud- en zilverwerk, bronswerk; caoutchouc en gutta percha (bewerkte voorwerpen van); papier van alle soorten aardewerk van alle soorten pruimen (gedroogde); glaswerk; wijn op fust en op fiesschenmet inbegrip van plaats belasting en accijns. Mits rechtstreeks uit Nederland aangevoerd zullen de navolgende Nederlandsche nijver heids-producten in Frankrijk slechts te betalen hebben een invoerrecht van opcenten daaronder begrepen Kaas, zachte, 3 fr. per 100 K., harde fr. 4boter versch en gesmolten) vrij; ge zouten fr. 2; versche riviervisch vrij zuren (oleïne) vrij(stearine) fr. 8; vernissen bereid met vaste olie of met vluchtige en vaste olie beide fr. 30; aardappelmeel fr. 16; kaarsen (bougies) van alle soorten (zonder de binnen landsche belastingen) fr. 16gedistilleerde drankenlikeuren 30 fr. per hectoliter vloeistof; fijn aardewerk (faïence blache cuite en dégourdi) wit of met glazuur van eene kleur overdekt Lfr. 8 per 100 K., versierd met eene enkele kleur ook fr. 8 it. met meer kleuren fr. 12; geweven stoffen a van katoen of meerendeels katoen, maar niet met zijde of floretzijde fr. 100; b van zuivere wol wegende per vierk. M. hoogstens 400 gr. fr. 140; w. 400—550 gr. fr. 123; w. meer dan 550 gr. fr. 106; c van wol gemengd, wegende per vierkante M. hoogstens 200 gr. fr. 140; van 200—300 gr. fr. 115; van 300—400 gr. fr. 90 van 400—550 gr. fr. 65 van 550- 700 gr. fr. 50; meer dan 700 gr. fr. 35; papierzoogenaamd fantaisiegekleurd, ge marmerd, gegaufreerd al of niet met metaal overtrokken fr. 15 alle andere soorten fr. 8 karton in bladen, eenvoudig gesneden en geperforeerd fr. 8.gesneden karton in kar tonnen doozen met eenkleurig papier zonder andere versiering fr. 12gesneden karton en andere kartonnen doozen fr. 30. Het wetsontwerp tot invoering eener klassen-belasting heeft thans het voorberei dend onderzoek reeds doorstaan en is door de commissie van rapporteurs rijp geoordeeld voor behandeling in openbare zitting. Gelijk tijdig kwam het bericht dat de regeering hare voorstellen tot tijdelijke versterking der rijks inkomsten had teruggenomen, met voorbehoud evenwel „eene verhooging van den accijns op het gedistilleerd'7 en eene „verbetering van tarief van invoerrechten" afzonderlijk in over weging te doen komen. In de voorgestelde klassenbelasting heeft de regeering eenige wijzingen toegegeven, maar de afschaffing der patentbelasting gehandhaafd. Ter voor ziening in den achterstand van 's rijks geld middelen is nu een wetsvoorstel bij de tweede earner ingekomen, strekkende om f60,000,000 onderhands ad 4 pCt. te leerien. Te Parijs had den 6den dezer, aan het dep. van buitenl. zakende nederlegging plaats der akten van bekrachtiging der over eenkomst tot bescherming van den 20 Maart 1883 tusschen onderscheiden staten waaronder Nederlandgesloten en van een afzonderlijk protokol, constateerende het voor behoud door Nederland in de voorloopige conferentie met betrekking tot de bescherming („pas encore") van octrooien van uitvinding gemaakt. De directie van het Nederlandsche Han delsmuseum te Amsterdamheeft tot een aantal industrëelen in Nederland de volgende circulaire gericht Voor lo. Juli a. s. worden de aanvragen voor plaatsruimte op de Antwerpsche tentoon stelling in 1885 ingewacht volgens door ons ingewonnen berichten, zal die termijn eene maand verlengd worden. De Fransche commissie voor deze tentoonstel ling is 29 Mei 1.1. benoemd, en is het in het belang der Nederlandsche tentoonstelling te hopen, dat ook de Nederlandsche commissie spoedig hare werkzaamheden zal kunnen beginnen daar dit voor de aan Nederland toe te kennen plaats in de gebouwen van groot belang zal zijn aange zien de beste plaatsen het eerst vergeven worden. Ten einde nu echter niet te laat te komen en intijds de best gelegene galerijen voor Nederland te kunnen doen reserveerenhebben wij ons beschikbaar gesteld tot het ontvangen van in schrijvingen van Nederlansche inzenders en ge schiedt zulks met goedkeuring van het uitvoerend comité der tentoonstelling. Alle inlichtingen zijn ten onzen kantore ver krijgbaar doch merken wij reeds nu op dat dc prijs per vierkanten meter, die aanvankelijk hooger schijnt dan die in Amsterdam in 1883, in werkelijkheid aanmerkelijk lager isieder inzender tochdie zich herinnert hoeveel de transportkosten door Amsterdam bij de inzending en terugzending, de zoogenaamde „manutation„ op het terrein en in de geoouwen, het bewaarloon der kisten enz. bedragen hebbenzal moeten toegeven datnu dit alles iu de 'plaatshuur be grepen iseene groote besparing op de totale kosten voor eene inzending verkregen is. Wij noodigen u dus uit uwe inschrijvingsbiljetten ous ten spoedigste te willen doen toekomen. Zoo de Nederlandsche commissie intijds benoemd wordtzullen uwe inschrijvingen aan haar ter hand worden gesteld, terwijl zij in het tegenover gestelde geval direct naar Antwerpen worden verzonden wij vermeenen zoodoende den zoo zeer gewenschten spoed, waardoor alléén het verkrijgen eener goede ruimte in het gebouw verzekerd kan worden te bevorderen. Bij de commissie voor de provinciën Zeeland, Noordbrabant en Limburg benoemd, tot het af nemen van een examen voor adspirantgemeente- secretaris of ambtenaar ter secretarie, die te Tilburg hare zittingen zal houden, hebben zich 18 can- didaten aangemeld waaruit 7 uit Zeeland en 11 uit Noordbrabant. Uit Zeeland hebben zich alleen uit Zuid- en Noord-Beveland candidaten aange geven zoodat WalcherenSchouwen Tolen en Zeeuwsch-Vlaanderen evenmin zullen vertegen woordigd zijn. De commissiewier president de heer J. F. Jansen burg. Van Tilburg is heeft tot haren secretaris aangewezen het lid H. G. Hartman Jz.secretaris van Goes. Heden is de commissie in zake de schut sluis aan de Waalwijksche haven', naar 's Gra- venhage vertrokken. Van officieele zijde wordt ons verzocht mede te deelen dat het uitvoerend comité van de tentoonstelling te Antwerpen besloten heeft, tot den len Augustus aanstaande te verlengen den termijn voor de aanvragen tot toelating op die tentoonstelling. De jongste berichten omtrent de" prins van Oranje bevestigen den gunstigen indruk, dien de laatste bulletins daaromtrent konden geven. Meer en meer ontvangt men grond om te hopen, dat de gunstige verschijnselen zich zullen bestendigen. Alle verontrustende teekenen hebben opgehouden. Aan diarrhee is de prins al sinds eenige dagen niet meer lijdende; de pijnen op de borst doen zich niet meer voorwaaruit mag worden opge maakt dat of de pneumonie geweken is of geene verdere uitbreiding verkreeg. De voornaamste grond voor deverwachting, dat de crisis voorbij isligt in het feit, dat polsslag lichaamstemperatuur (37 graden) normaal zijn verschijnselen welke te kennen geven dat de koorts gewekeö is. Dat de zieke ondanks deze aanwijzingen nog steeds zeer zwak is spreekt van zelf. Ook heeft den prins een zeker gevoel van matheid, terug werkende op zijn gestel ,nog niet verlaten, "Verleden Zondag avond werd te Baardwijk een bruiloftspartijtje gevierd. Toen dit afgeloopen was zijn de vader en moeder der bruid en deze zelve buitenshuis mishandeld en werden aan hun woonhuis een aantal ruiten ingeworpen. De politie doet onderzoek. Zaterdag avond omstreeks 6 uur heeft onder Tilburg aan de zuidzijde van den straatweg op Breda tegenover Dongerswijk een heide- en bosch- brand plaats gehad. De schade wordt op p.m. f 1000 begroot. Door de marechaussée van Maastricht is gevankelijk naar 's-Bosch overgebrachtom ter beschikking van den auditeur-militair aldaar te worden gesteld een milicien van het garnizoen te Maastricht die zich te Meersen heeft schuldig gemaakt aan ergerlijke mishandeling van een meisje. In zake den moord op 3 dezer gepleegd op M. Peeters onder de gemeente Maasniel, ver nemen wijdat de justitie te Roermond gronden gevonden heeftom tot de arrestatie van een zwager van den verslagene over te gaan. Vrijdag ochtend jl. werd op de Vischmarkt te Arhem aan eene dame uit den mantelzak eene portemonnaie met ongeveer f 35 aan papierengeld en specie ontrold. Meermalen hadden dergelijke diefstallen in den laatsten tijd plaats gehad, zon der dat men de handige zakkenrollers kon ont dekken. Aan de ijverige bemoeiingen van den hoofdagent van politie P. de Vos washet gisteren te danken dat de beide schuldigen eer. knaap van 8 en een van 11 jaarkonden worden opgespoord. Het bleek nu, dat de vaders dezer knapen zich het leeuwendeel van het gestolen geld hadden toegeëigend. Aan alle vier is voor- loopig een kosteloos logement aangewezen. Zaterdag middag omstreeks 3 uur is te Groningen een man van 74 jaar van het dak zijner woning, waar hij bezig wa3 eene afgeschoven pan te verwijderengevallen en op de stoep neergestort. Hij heeft beide armen gebroken en eene ernstige schedelbreuk bekomen en is aan de bekomen verwondingen bezweken. Kwart voor drie ongeveer brak Zondag morgen in de bakkerij van den heer Boerma in de Oosterstraat te Groningen een brand uit, die nog al gevaarlijk aanzien had en gemakkelijk aan een viertal knechts van den heer B. het leven had kunnen kosten. Deze sliepen nl. boven de bak kerij en ontwaakten eersttoen onder hen alles reeds vuur en vlam was zoodat zij nauwelijks tijd hadden om te ontkomen. Een van hen wierp zijne kist door een raam en sprong daarna zelf naar beneden waarbij hij zich aan een pols be zeerde. De brandweer was spoedig ter plaatse en had weldra het vuur gedoofdmaar toch is de bakkerij geheel uitgebrand en zijn de gereed schappen welke er ia stonden een prooi der vlammen geworden. Een en ander was verzekerd bij de assurantie-maatschappij van den heer Trip. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Het oudste lid der firma D. Tobias Zoon, de heer D. Tobia9tegen wien ook rechtsingang verleend wasis in hechtenis genomen en naar het huis vau arrest en justitie te Amsterdam overgebracht. Omtrent zijne beide voortvluchtige zonen is bij de justitie nog niets bekend. Door de politie te Alkmaar is de hand gelegd op eene gehuwde vrouw moeder van 6 kinderen die zich nu en dan bezig heeft ge houden met de lade te lichten van de sociëteit der R. K. jongelings-vereeuiging aldaar. Langen tijd heeft de politie moeite gedaan den dader te

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2