BRANDWAARBQRGKASTEN, ZOOLLEDER puik zwaai gez, ZOOLLEDER. BOTERHARDEL. GABRIELS, GEELEN Cie„ ^AANBESTEDING. Schoensmeer-Fabriek ADVERTENTIËN. bij J. BEERMAN een geschikt persoon, aan te besteden EEN1GSTE MEDAILLE. 315de STAATSLOTERIJ. solied bewerkt, van af f45 Wordt gevraagd, betaling a contant, op Zaterdag den 21 Juni 1884, Het verrichten van timmer-, metsel- en verfwerk aan het post- en telegraafkantoor alhier en het maken eener kast op de secretarie. Bekroond te Amsterdam, Nederlandsche Afdeelingmet de MERKeen Ster met opschrift „Stella Montebarco." vindenmaar steeds vergeefstotdat ze op het denkbeeld kwam het geld te merken. Een plotseling ingesteld onderzoek ten huize van bovenaaLgeduide vrouw op wie eenige ver denking was gevallen deed het gemerkte geld terugvinden. Armoede schijnt haar niet tot diefstal te hebben gebrachtdaar zij nog cenig geld op de spaarbank heeft staan. Toen Vrijdag namiddag de olifant van den circus Althoff van zijn stal naar het terrein der Roermondsche kermis werd gebracht wist hij aan zijn geleider te ontkomen liep al brullende door eene druk bezochte straatdrong in twee woningen binnen en werd eerst opgevangen, toen hij een der paarden van het paardenspel zag aan komen hetwelk hij toen heel bedaard volgde. Stukken heeft het logge dier niet gemaakt, doch dat er in die buurt een algemeene schrik heerschte, laat zich begrijpen. Na afloop van het vogelschieten op jl. Vrijdag namiddag te Beegden ("Limburg) heelt een 15-jarig jongeling, die een der geweren naar huis droeg en niet wist dat het nog geladen was, daarmede twee 20-jarige jongedochters getroffen. Eene er van is niet buiten 'levensgevaar; zij heeft het grootste gedeelte der lading in hoofd en borst gekregen. De dader is radeloos. Toen Vrijdag namiddag ten ongeveer 4 uren een arbeider in het heideveld te Nunspeet bezig was met dennen zaaien en daartoe, volgens daar bestaande gewoonteeerst de heide afbrandde sloeg eensklaps een wervelwind den man tegen den grond en deed de vlammen in een oogenblik dermate verspreiden dat een nabijstaand den- nenboschje in brand geraakteen een gedeelte daarvan ter grootte van pl. m. 1 hectarein asch werd gelegd. Bij de poging tot blusschen brandde de arbeider zich deerlijk de beide handen en het gelaat. Vrijdagavond laat is een jong man die met den laatsten trein naar Amsterdam zou ver trekken aan het station van het Holl. spoor te 's-Hage gekomenplotseling ineengezakt. Op last van dr. Stein wiens hulp was ingeroepen, naar het ziekenhuis vervoerd is hij kort na zijne opneming in het gesticht overleden. Het ver moeden is gerezen dat de dood het gevolg is van vergiftiging. Ten einde dienaangaande zeker heid te verkrijgen werd het lijk in het ziekenhuis geschouwd. De overledene bleek later te zijn dc student in de geneeskunde E. Hij stond in betrekking tot een vrouwspersoon in Den Haag woonachtig. Een nader bericht meldt nogdat de dood het gevolg moet zijn van zelfvergiftiging. Men heeft later bij hem een flescbje met pruisisch zuur opzak gevonden, een van de zwaarste vergiften, dat schier onmiddelijk den dood van den gebruiker ten gevolge heeft. Men mag dus aannemen, dat de drager van dat doodend middel op weg naar het spoorwegstation den zelfmoord bedreef. Vrijdag nacht omstreeks half 12 is een hevige brand ontstaan in de woning van den landbouwer Aart van de Kruisweg, te Zalk welke brand vermoedelijk in het achterhuis is ontstaan. In korten tijd stond het huis in lichtelaaie, zoodat de bewoners, door den schrik wakker geworden zich ternauwernood hebben kunnen redden. Bij het aanrukken der spuit was het huis bijna geheel afgebrandmen is er iu geslaagd door de flinke werking der Zalk- sche spuit het belendende perceel van den molenaar G. van Beekhuizen te vrijwaren. Van den inboedel heeft men niets kunnen redden terwijl mede 7 varkens en 1 paard in de vlam- mee zijn omgekomen. Van de Kruisweg heeft bij het redden van zijn 8-jarig dochtertje ernstige brandwonden bekomen aan het aangezicht en de handenhet meisje bekwam nog al erge brandwonden aan de beenen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Zaterdag omstreeks 3 uur liepen voor het station Zaandam twee zandtreinen tegen elkander. De een reed achteruit en stootte tegen den anderen die met volle vaarc vooruit reed de machine van den laatsten trein werd geheel vernield. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. Van den achteruitrijdenden trein zijn twee wagens geheel verbrijzeld en is een derde beschadigd. Een 17-jarige jongeling J. E. genaamd werkzaam bij den heer P. M. K., zadelmaker te Breda, heeft aan zijn meester op arglistige wijze ruim f 300 ontvreemd, van welke misdaad hij reeds tot bekentenis is gekomen. Gedurende da kermisweek moet deze nog jeugdige deugniet het grootste gedeelte van die som in verdachte huizen hebben zoek gemaakt zoodat daarvan nog slechts een klein gedeelte in zijn bezit was. Hij is naar het huis van arrest overgebracht. In de gemeente Gaasterland heeft iemand in drift den zoon zijns broeders, een 16-jarig jongelingzoodanig mishandeld, dat deze reeds bezweken is. In Brabant worden trouwens de klaver- en grasvelden met hout- en turfasch gemest waartoe aschhokken bij de boerderijen zijn gemetseld. Daar de run eigenlijk niets anders is dan eikenschors zal deze asch zeer zeker voldoen. De heer St. Andreu te Orthez, (Basses- Pyrenées) die meende dat liet niet aanging de run (de eikenschors die als looimiddel heeft dienst gedaan) weg te werpen in rivie ren of grachten, wijl niet altijd tuinman, landman of behoeftige boer zijn run kwamen afhalen, maakt er een meststof van. Hij heeft een oven gebouwd en verbrandt de run daarin tot aschwelke dienst doet in de wasscherijen en vooral als meststof, wat niet behoeft te verwonderendaar volgens profes sor Nessier de looischors 1.50°/o aanpotasch en 0.73 aan phosphorzuur bevat. De heer St. Andreu is bereid aan alle looiers inlich tingen te geven, hoe dergelijke oven dient te worden ingericht. De landbouwer betaalt die asch met f 1.25 het mud, en zij wordt zeer gezocht voor weiden en vochtige gronden. UJTTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Waal- •v/ wijk, betreffende den toestand van A. handel, scheepvaart en nijverheid over het jaar 1883. Algemeene beschouwingen. Hoewel de twee hoofdtakken van Waalwijks nijverheid, leerlooierij en schoenmakerij ook dit jaar weder weinig stof tot tevredenheid gaven, heeft men toch over 't algemeen niet zoozeer te klagen, vooral omdat de voortee kenen niet van dien aard warendat men op belangrijke beterschap mocht rekenen. Tegenover het feit, dat de schoenenindustrie nog altijd niet beantwoordt aan de rechtmatige wenschen en het volhoudend streven van onze fabrikanten, die vooral wegens de ge drukte prijzen en andere onafscheidelijke ge volgen van de voortdurende malaise geen genoegzame voldoening vindenmag toch erkend wordendat gedurende het jaar de meeste schoenmakerijen geregeld te werken hadden en dat de in den winter op voorraad gemaakte artikelen in het voorjaar vrij spoedig konden worden geplaatst. Wat onzen anderen tak van industrie namelijk de leerlooierijbetreftmogen wij ons niet ontveinzendat nog voortdurend wanverhouding tusschen grondstoffen en fabri kaat aan de voortvarendheid onzer leerlooiers in den weg staatzoodat dan ook in het afgeloopen jaar minder gewerkt werd dan in betere omstandigheden en in verhouding tot de werkkrachten zou geschied zijn. Met welgevallen vermeldt de kamer het succesdat onze industrie op de in 1883 te Amsterdam gehoudene internationale koloni ale en uitvoerhandel tentoonstelling heeft behaald. Deze bekroningen nemen voor onze in dustrie eene blijvende en gedenkwaardige plaats in en leveren het bewijs, dat zij buiten- landsche concurrentie krachtig het hoofd biedt. De jaar- en weekmarkten handhaafden haren goeden naam, het vertier en 't verkeer worden steeds drukkerterwijl uit de liier- achtergestelde cijfers blijktdat het aantal aangevoerd vee dat van vorige jaren ver heeft overtroffen. Is dit een verblijdend verschijnselmen vleit zichdat de toekomst onzer markt nog vrij wat gunstiger wordtzoodra de spoorweglijn Zwaluwe-'s Bosch in exploitatie komt. Buitenlandsche kooplieden rekenen er op, dat zij op de Waalwijksche markt steeds een ferm aantal prima hoornvee in alle soorten aantreffen. De scheepvaartbeweging duidt evenzeer vooruitgang aanterwijl het verkeer op het postkantoor niet onbelangrijk is toegenomen Alleen is het aantal telegrammen vermin derd de oorzaak daarvan is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de omstandigheiddat er in de naburige plaatsen zooals Kaatsheuvel, Waspik, Vlijmen-Nieuwkuik, sedert kort telegraaf-kantoren zijn opgericht, waarvan vroeger een groot aantal voor ons kantoor bestemd was. Van de staatsspoorweglijn Zwaluwe-'sBosch werden de aardenbaan en de rails gelegd van Geertruidenberg tot den Baardwijkschen Over laat en er is o. a. een begin gemaakt met den bouw van het station Waalwijk. Met gespannen verwachting ziet het publiek uit naar de voltooiing dezer lijn en naar de reeds zoolang verbeide openingwaardoor deze streek aan het wereldspoorwegnet on middellijk verbonden wordt. De kamer bewust van den grooten ommekeer, die zich in de Langstraat gaat voordoen bij de heropening der Oude Maasnam elke gepaste gelegenheid te baat om voor de scheep- vaartbelangen dezer streek uit te komen. In verschillende vergaderingen maakte deze aan gelegenheid het hoofddoel der besprekingen uit. Zij werd door het gemeentebestuur aangezocht om zijn adres dd. 4 September 1883 te steunen. In dat adres wendde genoemd bestuur zich tot z. excellentie den minister van waterstaat, handel en nijverheidom in verband met de heropening van liet Oude Maasjete verkrijgen 1°. Daarstelling eener schutsluis aan en ter verbinding van de Waalwijk sche haven met de nieuwe rivier, en 2°. Eeu stoombootveer tot herstel der te verbreken gemeenschap met het land van Heusden en Altena, daar te stellen aan de oostzijde van Waalwijk, in verbinding met den grintweg Waalwijk, Gansoijen, Ee- then Heusden, waar een vaste brug over het Oude Maasje bestaat. De kamer zond afschriften van dat adres, met verzoek van adhsesie, aan eenige kamers van koophandel, welker handelsbelangen naar hare meening met de onzen gepaard gaan. Het was haar eene aangename gewaarwor dingdat de kamers van Tilburg's Bosch en andere daaraan gereedelijk gevolg gaven, terwijl ook de kamer van Amsterdam na herhaald verzoek op krachtdadige wijze onze pogingen bij de hooge regeering voorstond. In vereeniging met het gemeentebestuur van Waalwijk Tilburg en eenige omliggende plaatsen, blijft de kamer onverpoosd werkzaam om dit hoogst nuttig werkwaarbij zooveel belangen zijn betrokkenvan de regeering te verkrijgen. De Waalwijksche haven toch vormt het centrum der scheepvaart van de Langstraat; voor Tilburg is zij tot hiertoe de eenige en onmisbare waterweg. Men mag aan den goeden uitslag haast niet twijfelen. Fabrieks— en Handelsnijverheid. Zoo als reeds hierboven in onze algemeene beschouwingen is vermeldwaren de winsten voor de looierij weer gering. Het gevolg daarvan wasdat er over 't algemeen minder gewerkt werd. Dit geldt echter hoofdzakellijk de zoolleerlooierij. De paardenleder-fabrikanten daarentegen, bleven op denzelfden voet doorwerken en kunnen zich zelfs beroepen op een vermeer derd debiet. Een dier fabrieken wordt gedreven met gemiddeld 15 tot 17 werklieden; het fabrie- kaat is uitmuntend. Ook de schachten-fabriek, in 1882 opge richt, breidt zich langzaam uit. De chagrijnleder-fabriek te Bezooijen welker oprichting in het vorig verslag is aangegeven werkte geregeld door en breidde zich gematigd uit. Van vele zijden mocht de fabrikant tevredenheid over de qualiteit en de billijkheid der prijzen inoogsten. De schoenmakerijen, zoowel machinaal als met handenarbeid, werken geregeld door. De loonen der werklieden werden bijna niet verminderdofschoon de tegenwoordige prijzen van het fabrikaat daartoe wel eenige aanleiding zouden geven. Eenige fabrikanten hebben tengevolge van het door hen behaalde succes op de tentoon stelling verschillende nieuwe relatiën verkre gen. Voor exporthandel leent zich naar de meening der kamer het schoenwerk uitmun tend zij heeft reeds dikwijls daarop gewe zen, er staat in dit opzicht nog een ruim veld ter bearbeiding open. Hebben wij in de vorige verslagen nu en dan op de belangrijkheid meer speciaal van de eene of andere zaak in deze streek gewe zen dan wenschen wij nu de aandacht te vestigen op een der oudste schoenfabrieken, namelijk op die der firma Gebr. Kievits te Bezooijen. Bedoelde fabriek heeft deze eigenaardige zijde, dat zij bijna uitsluitend door handen arbeid gedreven wordt. Ongeveer 7 0 man nelijke werklieden toch, behalve een talrijk stiksters-personeel, vinden bij haar voortdu rend volop werk. Bovendien wordt de groote hoeveelheid benoodigd zoolleder en verder ondertuig, zoomede een groot deel van het gebezigd overleder, op de looierij der firma gelooid en getouwd. Het behoeft geen betoog, dat de fabriek, welke nog steeds in voor uitgaande beweging iseen zeer gezocht fa brikaat levert en dat zij vooral in het bin nenland gunstig bekend staat. Met niet minder succes breidt de firma Gebr. De Bakker aldaar, hare leerlooierij, touwerij en schoenmakerij steeds uit. Even als vorige jaren werden de klomp laarzen voor de bemanning van de Willem Barentz alhier reeds voor den zevenden maaal gemaakt en geleverd. De door het departement van koloniën aanbestede schoenen werden weder door de zelfde fabrikanten alhier gemaakt. In de werkplaatsen van de naamlooze ven nootschap //de Nederlandsche fabriek van lederartikelen te Baardwijk, werden de werk zaamheden in het afgeloopen jaar met kracht hervat. Eene opdracht van het departement van oorlog tot levering van een tamelijk aanzienlijke partij militaire schoenen werd door de directie aanvaard. De zaken werden ook in andere richting uitgebreid, terwijl de fabrikatie van particulier schoenwerk min of meer op den achtergrond werd gedrongen. De concurrentie met bui tenlandsche fabriekenwaar tegen lagere loonen wordt gearbeid, verklaart deze gedrags lijn van de directie. Voor de Langstraat blijft het wenschelijkdat deze schoone in richting in bloei moge toenemen. In de inrichting tot machinale berei ding van leestklaar schoenwerk te Bezooijen, werd op denzelfden voet als vorig jaar door- den dienst 1883/84 voor zoover de patent registers alleen voor Waalwijk tot heden zijn opgemaakt1008 stuks De handel in huidenlederschors en traan was tengevolge van den minderen om zet in de leerlooierijen niet geanimeerd. De prijz. n der huiden waren bij afwisseling wel eens wat lagerdoch bleven in verhou ding tot die van het leder voortdurend te hoog. Dezelfde wanverhouding bestaat in de schorsook deze prijzen zijn te hoog voor den looier, zij gold f 4,50 a f5,75 per 65 kilog. gehakt. Op het einde van het jaar was de stemming zeer gedruktzoodat de markt ongeveer f 1.terugliep. Doordien men in het-bleksaisoen gunstig weder getroffen had was de qualiteit over het geheel wel zoo goed. In schoenmakersfournituren is de omzet nog steeds belangrijkde concurrentie in deze artikelen is groot. De handel in manufacturen en in koloni ale waren gaf redelijk goede uitkomsten. getrokken prijzen. (Naar de geschreven lijst.) 5de klasse. Trekking van 17 Juni. No 10708 f 1500; nos 2264, 8306, 14094 en 19608 ieder f 1000 nos 6775 en 8039 ieder f400; nos 6805 10944,12788 en 13168 ieder f200; nos 279, 2965,3157, 10769, 10819, 11693 13081 14570, 17101 17133, 17836 en 20369 ieder f100. Noorderstraat no 5 bij de Vijzelgracht Amsterdam. Adres Postkantoor Sappcmeer. Een BOTERH ANDELAAR te Amsterdam ZOEKT om tegen behoorlijke provisie BOTER direct van de landbouwers op te koopen en wekelijks naar Amsterdam op te zenden. Onnoodig zich aan te melden zonder solide borgen. Adres franco brieven motto Boter aan het bureau van dit blad. Het GEMEENTEBESTUUR van Waalwijk is voornemens des namiddags 7 uur, ten raadhuize aldaar in het openbaar De bestekken liggen van heden af ter visie ter secretarie. Aanwijzing op den dag der besteding des namiddags 2 uur. Inlichtingen geeft J. VAN DIJCK Jr., te Waalwijk. Het Gemeentebestuur voornoemd, VAN DER KLOKKEN burgemeester. E. W. VAN LIEMPT, secretaris. te gewerkt. Handel. Het getal uitgereikte patentbladen over 'Q

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3