Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLAND, te moeten worden. Reeds wendden zoowel En geland als Frankrijk zich met de door hen ge sloten overeenkomst tot de mogendheden en thans is het de Porte, die een woordje medespreekt. z/Tbe Times" meldt namelijk uit Constaniinopel, dat de Porte aan de groote mogendheden een circulaire heeft gezonden welker inhoud neer komt op het volgende: „De taak, door Engeland op zich genomen om in Egypte de orde te herstellen, is in zooverre vervuld, dat de Britsche troepen, welke het land bezet houden, zouden kunnen worden teruggeroepen. Mochten evenwel de groote mogendheden de tegenwoordigheid van een buitenlandsche militaire macht nog noodig oordeelendan zou Turkye of alleen, of piet Engeland, Frankrijk, Italië en Spanje vereenigd, hierin kunnen voorzien." Men begrijpt, dat de Engelsche regeering van deze medewerking niets zal willen weten, en het parlement, dat Frankrijks inmenging reeds met leede oogen ziet, nog Yeel minder. Inmiddels komt de Parijsche „Temps" met het bericht, dat een Engelsch-Fransch voorstel tot onzijdigverklaring van hel Suez-kanaal aan de goedkeuring der Europeesche mogendheden zal worden onderworpen op eene nieuwe conferentie, te houden na afloop der tegenwoordig zooveel besprokeneen omtrent welker totstandkomen nog altijd eenige twijfel geoorloofd is. Op den „Camber" en „Atlantic Railway" (New-Yersey) zijn twee treinen op elkander ge- loopen met het ongelukkig gevolg, dat acht spoorwegbeambten gedood werden en een belang rijk aantal gekwetst zijn. De „Reicusanzeiger" bevat het koninklijk Pruisisch besluit, waarbij de kroonprins tot voor zitter en "Von Bismarck tot ondervoorzitter van den opnieuw in 't leven geroepen staatsraad worden benoemd. Tevens svorden de namen op gegeven van 71 nieuwe leden van dit college. Onder dezen bevinden zich 42 staatsambtenaren en officieren 3 geleerden 6 geestelijken, 10 grondbezitters en 6 industrieelen. Onder de nieuw benoemden zijn o. a. de voorzitter van den rijksdag, de heer Von Levet- zow, de voorzitter van het heerenhuis, de hertog van Ratiboren de rijksdags-afgevaardigden Yon Arnim-BoitzenburgDietze, Gneist, Von Min- nigerode, Schorlemer-AlstVon Benningsen en Miquel. Ook de bisschop van Fulda moet zijn benoemd. Verscheidene Hamburgsche handelsfirma's zullen zich, naar men verneemt, tot den rijks kanselier wenden, met verzoek den vroeger reeds voorgestelden surtaxe d'entrepót in te voeren. De Nederlandsche handel zou bij invoering van dien surtaxegroot naleel ondervinden zegt het „Frankf. Journal" en het blad drukt de hoop uitdat men ons op die wijze zou kunnen dwiugen, niet meer de zalmen van onze naburen weg te vangen. Dinsdag werd te Hamburg een particulier telegram ontvangen, inhoudende dat de salpeter- depots der Hamburger firma H. Fölsch nabij Iquique (in Peru) in brand stonden. Nadere bijzonderheden niet bekend. Reuters agentschap meldt uit Berlijn, dat de rijksdag de literarische conventie met Neder land bij derde lezing, alzoo definitief, aangeno men heeft. Naar aanleiding der artikelen in de Times en de Parijsche bladen over de troonopvolging in Nederland doet de „Nordd. Allg. Zeitung" opmerken dat de Nederlandsche grondwet om trent de troonsopvolging duidelijke en onbetwij felbare bepalingen bevat die iedere vreemde inmenging uitsluiten en geen twijfel kunnen overlaten, dat eene poging om de Nederlandsche troonsopvolging tot eene Europeesche quaestie te maken reeds vooraf als mislukt mag worden beschouwd. De moordenaar van mevrouw Carslanjen uit Keulen is Peter üahlhausen, een 28jarige jonggehuwde dagloonerdie te Binxel woonde. Omtrent de aanleiding van zijn arrestatie ver neemt men dat Dahlhausen daags voor den moord te KöDingswinler waschgoed had gestolen. Bij het onderzoek, dat wegens dezen diefstal werd ingesteld, ontdekte de politie in de nabijheid van het bestolen huis sporen van scheef geloopen schoenen. Uit verdere nasporingen bleekdat Dahlhausen den vorigen avond met een ledige linnenzak in den omtrek was gezien, en dat hij toen scheefgeloopen schoenen had gedragen. Bij eene huiszoeking vond men enkele der gestolen voorwerpen en bovendien kleedingstukken die met bloed bevlekt waren. Dahlhausen zelf zag er toen zeer net uit met een nieuw pak en nieuwe schoenen. Op de vraag der politie hoe hij daaraan gekomen was, deelde hij mede, dal hij de schoenen gekocht had van het geld, dat hij zijne moeder had ontstolen, terwijl hij zich het pak te Bonn van zijn verdiend geld had aangeschaft. Dahlhausen werd ondanks zijne uitvluchten toch gearresteerd en aan een nieuw verhoor onderworpen. Toen hij aangaande de met bloed bevlekte kleederen werd ondervraagd en her haaldelijk met zich zelf in tegenspraak kwam, vatte men het vermoeden op, dat hij ook aan een moord schuldig moest zijn. Toen hij ten slotte niet kon aangeven, waar hij de laatste dagen geweest was, legde hij eindelijk een vol ledige bekentenis af. Hij verklaarde dal hij mevr. Carstanjen aan den weg in het bosch heeft ziej_zitten, en dat hij op haar toegesneld was met het doel haar te bestelen. Toen mevr. C. de vlucht nam, was hij haar nageloopen en had haar, toen zij in zijn macht was, geworgd. Vervolgens heeft hij haar vau alle zaken van waarde beroofd en het lijk in 't bosch gesleept. Met het geld was hij naar Bonn gegaan, waar hij zich de nieuwe kleedingstukken had aange schaft. Een groote en dreigende menigte volgde den wagen, die den moordenaar van Köningwinter naar Bonn bracht. Onmiddellijk na het bekend worden van den moord, was de vrees onder de in den omtrek verblijf houdende vreemdelingen zoo groot, dat reeds een twintigtal familiën, die den zomer aldaar dachten door te brengen weder vertrokken. Bij een hevig onweder, dat Zaterdag boven Baden-Baden losbrak slceg de bliksem in de veranda der restauratie Schloss Yburg, waar een vroolijk gezelschap bijeen zat. Verscheidene der aanwezigen werden bedwelmd en gekwetst en een dame, Frl. Jörger uit Waldkirch, werd gedood. Ook in een gebouw op den weg naar het Alte Schloss, sloeg de bliksem, en van een ge zelschap, dat daar schuilde, werden de tooneel- speler Dosz, van het Meininger gezelschap, zijn vrouw en een oogarts zoo ernstig gewond, dat zij naar het gasthuis gebracht -moesten worden. De geneeskundige commissie te Weenen houdt zich ernstig bezig met de ontsmetting van kap pers- en barbierswinkels het moet namelijk nog gebleken zijn, dat er haar- cn huidziekteu zijn, die uitsluitend door het gebruik van kammen en borstels van den eenen op den anderen persoon worden overgebracht en die zich als 't ware bij uitzondering in de genoemde fiiseer- en scheer winkels ophouden. De „dermatologen" zullen een ontsmettingsplan voordragen, waardoor alle gevaar wordt gekeerd. Te Pesth is een wisselkantoor gefailleerd, waarvan de firmanten voor meer dan 100,000 florijnen aan valsche wissels op den schoonvader van een hunner hebben in omloop gebracht. Het proces in zake den brand van het stadtheater te Weenen is afgeloopen. De directeur Bukowics is tot 150 gulden joete veroordeeld, omdat hij de tijdelijke vervanging van den portier door een brandwaoht had toegelaten en omdat hij geen wacht voor het gedeelte der toeschou wers had aangesteld. De drie overige beschul digden werden tot drie wekenacht en drie dagen arrest veroordeeldtwee van de beschul digden zijn vrijgesproken. De directeur Bnkowics is in hooger beroep gekomen. De „Stampa", een met de regeering in be trekking staand blad, spreekt de tijding van den „Moniteur de Rome" teu stelligste tegen, volgens welke de Italiaansche regeeriug van wege de politie te Londen het waarschuwend bericht had ontvangen, dat er verscheidene dynamieters uit Engeland ir. Italië waren aangekomen, en dat het Vaticaan eene waarschuwing had ontvangen om toch vooral op zijne hoede te zijn en goed wacht te houden in de St. Pieterskerk. Te Moskou stond dezer dagen een gouvernante, mevr. Bulach, terecht, die haar gewezen leerling, een schatrijke erfgename Mej. Masourine, lang zamerhand geheel onder haren invloed wist te krijgen en eindelijk de arme dame, als een krankzinnige opgesloten hield, om naar goed vinden te kunnen beschikken over het geld barer pupil, die zij dwingen wilde tot een schenking ten haren voordeele. Het bleek dat de listige intrigante zeer aan zienlijke sommen van het vermogen van mej. Masourine op haar eigen naam en op naam van hare kinderen in banken had belegd, en dat de ongelukkigedie zij opgesloten hieldin hare afzondering werkelijk bijna idioot geworden is. Het gerechtshof veroordeelde mevr. Bulach tot gevangenisstraf in Siberie en verlies van al hare burgerschapsrechten. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooijenop Zondag 22 dezerdes middags 12 uur. 1. Zauber der Nacht. Kreutzer. 2. Hymne. de Vliegh. 3. Choeur des Buveurs. Lintermans. Zondag 22 Juni, nm. 6 ure, in den tuin van den koninklijken doelen „Recht door Zee", door de harmonie l'Espérance. a Waalwijk, 22 Juni 1884. De commissie ter verkrijging van eene schut sluis aan en ter verbinding van de Waalwijksche haven met de nieuwe Maas heeft Donderdag hare opwachting gemaakt bij den minister van waterstaat enz. en met Z. E. breedvoerig dit belangrijk onderwerp besproken. Het verhandelde is natuurlijk niet voor open baarmaking bestemdalleen meenen wij wel te mogen mededeelen dat de commissie tevreden schijnt over den uitslag harer zending. Alle leden waren bij de conferentie met den minister tegenwoordig, bèhalve de heer P. Sprengerste Heusden. De heer mr. R. van de Werk toi dusverre lid van de tweede kamer voor het district Ze venbergen, heeft zich alle moeite gegeven om der commissie hare taak te vergemakkelijken en zooveel voor 't oogenbük in zijne macht was mede te werken tot eene bevredigende oplossing van een gedeelte der voor de Noord-Westelijke streek van Noordbrabant zoo belangrijke quaestie van dc heropening van het Oude Maasje. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Oosterhout, B. V. J. Mutsaers candidaat notaris te Tilburg. De welew. heer A. N. J. Willems is benoemd tot pastoor te Bladelin zijne plaats is benoemd tot kapelaan te Tilburg de weleerw. heer J. B. Nielen. De werkzaamheden aan de spoorwegliju Zwaluw's Bosch voor zoover betreft het ge deelte ZwaluweBaardwijk zijn met kracht voortgezet. De aardebaan is nagenoeg over de geheele lengte gereeduitgezonderd een klein gedeelte nabij Lage-Zvvaluwe en het emplacement Geer truidenberg. Het difioitief spoor is gelegd van af Lage- Zwaluwe tot aau het nog te maken emplacement Geertruidenberg en van Raamsdonksveer toi den Baardwijkschen overlaatterwijl de aardebaan met bovenbouw (ballast bedding) kan geacht worden gereed te zijn tusschen Hooge-Zwaluwe en Waalwijk met uitzondering van bovenaange haald gedeelte dat steeds in bewerking is voor de omlegging van de Docge met hare dijken. De eerste oplevering dezer werken, aangenomen door den heer N. van Haaren moet plaats hebben den 1 September 1884 en de 2de op zelfden datum 1885. De stationsgebouwen te Lage en Hoog-Zwa- luwe Waspik, Kaatsheuvel-Capelle, en Waalwijk zijn aangenomen door den beer Kalis. Op 't oogenblik zijn in bewerking die te Lage-Zwaluwe, Waspik en Waalwijk. Al de gebouwen moeten voor de le maal opgeleverd worden op 1 Mei 1885 en voor de 2e maal op 1 November 1885. De vooruit zichten voor eene spoedige exploitatie der lijn Zwaluwe's Bosch en zelfs van Zwaluwe-Waal wijk zijn, jammer genoeg voor handelen nijver heid, nog verre van bevredigend. Zoo is het station te Geertruidenberg nog niet aanbesteed en evenmin de bovenbouw van de brug aldaar. Met den bovenbouw van de brug in den Baard wijkschen overlaat zal waarschijnlijk vooreerst ook nog niet begonnen worden, in aanmerking genomen den slechten voortgang der werken in het Bossche inundatieveld en het nog steeds hangende wetsontwerp betreffende het stations emplacement en de Diezebrug nabij 's Bosch. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 30 Junides avonds te 8 uren. In de tweede kamer is het algemeen debat over de klassenbelasting aangevangen. De heer Wintgens bestreed het ontwerp. Afschaffing van de patentwet vond hij een ramp, invoering van de klassenbelasting een politieken misslag. Daardoor zou de reeds zwaar gedrukte lagere middenstand oneindig zwaarder worden belast. De heeren Oorver Hooft en Van Baar bestreden beiden de nieuwe heffingmet het oog op den reeds bestaar.den zwaren druk, doch vooral omdat zij een demoraliseenden invloed moet uitoefenen en tot groote willekeur aanleiding zal geven. Daartegenover vonden beiden de afschaffing van de patentbelasting ongemotiveerd, omdat daardoor de druk slechts verplaatst zou worden en de grond nu dubbel zal worden getroffen. De heer Lambrechts zou op dezelfde gronden tegeasfemmen vooral woog bij hem de vermeer dering van druk voor het grondbezit, ter bevoor rechting van handel en nijverheid. De heer De Bruijn Kops kon ook tot dusver niet medegaan met het ontwerp. Om eene vermeerdering van 21/2milioen te krijgen, is ver hooging van het gedistilleerd voldoende. De heer Dijckmeester zou voor het ontwerp stemmen, daar de inkomstenbelasting de verper soonlijking is van het liberaal beginselen af stemming de wanorde in de financiën zal laten voortduren. Hij bestreed alle exceptiën tegen deze wet aangevoerden had alleen bedenking tegen de dadelijke opheffing van het palent. De heer Rutgers zou tegen stemmen omdat handel en nijverheid ontlast zouden worden als patent werd afgeschaft, en daarentegen tegen over het grondbezit onrecht zou gepleegd wor den voor kleine boeren zeer drukkend. De heer van Delden achtte versterking van de middelen noodig. Hij was voor de wet maar achtte ook dadelijke afschaffing van het patent zeer gewaagd. Naar wij vernemen, zullen deafdeelingen der tweede kamer Maandag a. s. de handelstracta- ten met Frankrijk en Spanje onderzoeken. In de laatste dagen zijn zooveel aangiften van inzending van paarden en vee zoowel uit het buiten- als binnenland bij het uitvoerend comité der internationale landbouw-tentoonstelling ingekomen dat een belangrijke uitbreiding aan de stallen moet worden gegeven. Het gerechtshof te ,s-Bosch heeft uitspraak gedaan in zake tegen 1. F. X. B., oud 46 jaren, concierge van het stedelijk ziekenhuis te Breda, geboren te IJzendijke, wonende te Breda; beklaagde is schuldig verklaard aan valschheid in authenhiek geschriftdoor bijvoeging van verklaringen die deze akten moesten inhouden en doen blijken tweemalen gepleegden 't desbewust gebruik maken van die 2 valsche geschriften en met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 8 maanden celstraf en 4 geldboeten van f 5o bij niet-betaling te vervangeD door 3 dagen celstrcf voor iedere boete. Zaterdag-avond bevond de justitie van Breda zich te Tilburg om onderzoek in te stellen naar een aldaar plaats gehad hebbende vechtpartij, waarbij een persoon in den duim werd gebeten. Deze wond veregerde in korten tijd zóózeer, dat de ongelukkige in gevaar van sterven verkeert. Een persoon zekere V. d. M.verdacht van de verwonding is gevangen genomen. Deze week herdacht de heer M. Reijns, hoofd onderwijzer der openbare school wijk Kerk en tevens directeur der normaalschool te Tilburg den dag, waarop hij voor 25 jaar als hoofd aan die school werd benoemd. Te Te.teringen bij Breda heeft Zondag zekere Van der Listeen boerenarbeidereerst een geacht ingezetene om geld gevraagd voor een borrelen toen hij dit niet kreeg, hem een paar geduchte oorvegen gegeven waarop de aange vallene vluchtte. Daarop ging v. d. L. naar de herberg van Kanters waar hij twee personen uit Breda aantrof, die hij méde om geld vroeg, en toen ook dezen weigerden werd een hunner zekere V.tot driemaal toe zoo hevig door hem mishandelddat deze bloed heeft opgegeven en op het oogenblik niet buiten gevaar is. De rijkspolitie lieeft proces-verbaal opgemaakt. Bij een woordenwisseling tusschen twee onderofficieren van het 5e regiment infanterie te 's-Heriogenbosch bracht de sergeant L. zijnen tegenstander met een mes een steek in de borst toe. De gewonde is niet buiten levensgevaar, hij werd naar het hospitaal vervoerd. De dader is in hechtenis genomen. Onder de gemeente Someren, N. B., ontstond deze week brand in de schuur van W. Peels. Twee geiten kwamen in de vlammen om. De schuur brandde tot den grond afhet hui9 bleef gespaard. Alles was verzekerd. Maandag kwam een koopman in schoenen en laarzen bij deD winkelier A. A. Geerts, in de le Goudsbloemdwarsst., te Amsterdam, om geld, dat de laatste hem schuldig was, in te vorderen. Geerts had daar echter geen zin in en mishandelde den schuldeischer op ergerlijke wijze en eindigde met hem zoodanig in den vinger te bijten, dat hij in het gasthuis moest verbonden worden. Tegen den onwilligen betaler is procesverbaal opgemaakt. Het lijk van den j. 1. Woensdagavond op de Merwede verdronken 19jarigen zoon van den heer S. Heijmans te Gorinchem is tot heden nog niet opgevischt. Door den troosteloozen vader is aan den vinder van het lijk een som van f 50 uitgeloofd. Een kleermaker te Arnhem sloop een huis binnen waarvan hij wist dat de bewoners uit waren maakte zich van een horloge met ketting meester en verkocht het gestolene. Hij werd echter gevat en bleek eene oud bekende der justitie te zijn. Een 20jarige leidekker te Rothem woon achtig is te Maastricht van het dak der mili taire brood bakkerij gevallen en bleef op de plaat9 dood. De brutaliteit van sommigen gaat tegen woordig al te ver. Terwijl Maandag eene melk boerin in een winkel in de Lange-Brugstraat te Breda bezig was om geld terug te geven passeerde op dat oogenblik eene bejaarde „juf frouw", die zich de vrijheid veroorloofde de met melk gevulde koperen kan die de boerin zoo lang op de trottoir had laten staan op te ne men en onder haren mantel te stoppen, waarop zij dood bedaard haren weg voortzette. Toevallig werd de diefstal bemerkt en liep de boerin de diefegge na, die met het leukste gezicht van de wereld verklaarde dat zij geen erg had dat de kan aan de boerin toebehoorde. Ze had haar daarom maar meegenomen „omdat ze het zonde vond dat zulk een mooie kan zoo maar op het trottoir stond." Men verbeelde zulk een bruta liteit (N. Br. Ct.) Woensdag nacht is in de R. K. kerk en pastorie te Boekei bij Gemert ingebroken. Er werd gestolen 1 zilveren remonstans2 dito kelken 1 gouden kelk, 1 zilver wierookvat, 1 dito wierookpotje 1 deksel van een ciborie, 2 zilveren reliquiën L Onze Lieve Vrouwenbeeld, 1 gouden stel voor het allerheiligste en 1 blauw kleed voor de communiebank. Ook den voor handen wijn hebben de dieven zich toegeëigend. Op de kerkdeur stond geschreven Wij zijn met ons achten En gaan alle nachten Wij zijn te lui om te werken Daarom bestelen we de kerken. Te Vlissingen is door de politie in arrest genomen een der nachtwakers van de maat schappij de Scheldein wiens woning verschei dene zaken werden gevondenwelke van de fabriek dier maatschappij afkomstig zijn. Toen bekend werd dat hij verdacht was en men hem zou gevangen nemen trachtte hij, door in het water te springen een einde aan zijn leven te maken in welk pogen hij echter niet slaagde. (Midd. Ct.) De maréchausées te Ter Horst hebben der. gedeserteerden huzaar Chri9. Janssen uit het garnizoen te Venloo aangehouden om hem aan den auditeur-militair over te leveren. Woensdagmorgen was half - Montfoort in rep en roer. Eene moeder werd beschuldigd haar tienjarig kind op eene verregaande wijze mishandeld en daarna zonder voedsel alleen in huis achtergelaten te hebben. Door tusschen- komst der buren werd de politie met de toedracht dier zaak in kennis gesteld en bleek het verhaal maar al te zeer waar te zijn. Het kind is een buiten echt geboren voorkind der vrouw en werd tot voor korten tijd door anderen opgevoed. Sedert Zondag avond jl. worden uit het

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2