Nummer 52. Zondag 29 Juni 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Posterijen. BUITENLAND. Frankrijk. De soldaat van de land weer. STAAT VAN BRIEVEN Eene Novelle. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk ^--vi—ayyr WJtiwu|ï!wft'Mug|j«6gWB*3HaagswBasg«?B«gTsre!gHyr»,^. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, iranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, geldeny enz., franco te zenden aan den Uitgever. De Directeur van het Postkantoor te Waalwijk maakt bekend dat, met wijziging van het vroeger medegedeeldede eerste bestelling op Zon- en Feestdagen voortaan zal aanvangen na aankomst van den tram van 9 ure voormiddag uit Til burg, in plaats van te 7.30 voormiddag. Waalwijk, 26 Juni 1884 De Directeur voornoemd BAGGERMAN. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Mei. Van Waalwijk. Wed. D. J. Schaap en Cie., Amsterdam. Verzonden geweest naar Nederl. Oost-Indie. Jacobus vau Diem, Soerakarta. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. De president der republiek heeft een besluit van den Parijschen gemeenteraad vernietigd waarbij den prefect der Seiue verboden werd zijn intrek te nemen in het stadhuis. Tot onafzetbare leden benoemde de senaat den viceadmiraal Peyron minister van marine, en Eugène Pelletan. Uit Hanoi wordt gemeld, dat eene schen ding van het tractaat van Tientsin heeft plaats gehad. Daarbij had China ontruiming van Lang- Son beloofd. Vierduizend man geregelde Chinee- sche troepen nu, met geschut, hebben den 23u dezer van uit eene verschansing het Fransche garnizoen, dat derwaarts op weg was, aange vallen. De Eranschen hebben 7 dooden en 42 XXIII. „En ik be i de dochter eens misdadigers fluisterde zij in gedachten verzonken. //De men- schen zullen ons schuwen zullen den trotschen fabrikantdien zij voor rijk en eerlijk hielden, beschimpenVaderhoe hebt gij u zeiven zoo kunnen vergeten Twaalf duizend thaler ontbreken aan de hem toevertrouwde kas. O kende ik iemand, die ze mij konde leenen, ik zou hem op mijne knieën smeekenozoo Fiederik hier ware Neen ik mag hem niet ontrouw worden mijn hart siddert bij de ge dachte aan de mogelijkheidmaar miju vader, mijn vader Zij kwam lot geen besluit. Treurig ging zij naar bed nadat zij God innig om licht in de diepe duisternis gebeden had. Uitgeput naar lichaam en geestviel zij in eene onrustige slui mering. Den volgenden morgen gevoelde zij zich ongesteld en moest hare kamer houden. Hessier kwam bij haar. z/Hoe gaat het mijn vader!" vraagde zij. z/Hij tracht door arbeid zich afleiding te geven en dat is een geluk." wWaak over hem lieve Hessier; laat hem geen oogenblik zonder opzicht. O, beloof mij dat an ders besterf ik het van angst en smart z/Ik zal mijn plicht niet verzuimen verze kerde de grijsaard //maar denk ook gij aan uwen plicht als kind welks vervulling u niet moeilijk vallen kan. Zal ik aan Kohier schrijven? Hij verwacht eene uitnoodiging Eene rilling liep over al Hermine's leden; de naam van den ambtman die zulke afschuwe lijke middelen tot bereiking zijner oogmerken gebruikte, was een dolksteek in haar hart. Zij gevoelde hetdat zij in een zou zinkenals zij Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groole letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscbland worden alleen aa ngenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 centperregel gekwetsten. Generaal Négrier vertrekt met versterkingen. De overeenkomst met Engeland betreffende Egypte, waaromtrent door den heer Ferry eenige verklaringen in do kamer zijn afgelegd," is niet met algemeenen bijval begroet, daar men meent dat Frankrijk te veel concessiëu aan Engeland heeft toegestaan om een schikking le verkrijgen. Behalve de royalistische en radicale bladen, keuren ook republikeinsche bladen de voorwaar den, waarop de overeenkomst gesloten wordt, af. Om een einde te maken aan de vele in omloop zijnde geruchten omtrent manifestatiën en politieke onderhandelingen is prins Victor Napoleon voornemens eeniger. tijd Parijs te verlaten. II zal eerst een bezoek aan zijne moeder, prinses Clothilde, te Moncalieri brengen en van daar zal hij eene reis door Zweden maken. Er zijn te Parijs volgens een door het hoofd der politie medegedeelde statistiek, gedu rende dit jaar, van 1 Januari tot 15 Juni, 489 daden van moed en zelfopoffering door dienaren der politie gepleegd. Er werden nl. 167 misdadigers onder gevaar lijke omstandigheden gevat219 hollende paarden tot staan gebracht19 personen bewaard voor overrijden 15 drenkelingen gered 9 menschen voor den dood bewaard bij brand of ontploffin gen 45 branden in het begin gestuit en 15 dolle honden afgemaakt. In liet geheel bekwa men bij een en ander 161 agenten verwondin gen en een officier de paix werd gedood. Het groote nieuws van den dag is dat te Toulon de cholera is uitgebroken. Aanvankelijk had het gemeentebestuur de ver schijning der ziekte geheim gehouden, om de bevolking geen schrik aan te jagen en aan de dagbladen werd verzocht geen woord er van te spreken. Deze manier van doen wordt hoogelijk afgekeurd. Eindelijk werd Zaterdag het consigne opgeheven en de inwoners werden bij aanplak biljetten aangemaand om voorzorgen van reinheid, ■siïüifffiïysjsaüB met hem moest spreken. Zich moeite gevende om bedaard te blijven, vraagde zij z/Hessler, wanneer moet het geld in de kas der Krediet-bank zijn?" //Wanneer z/Gij zijt ook met deze zaak bekend ik weet dat mijn vader ze u heeft medegedeeld.// z/Vier weken kunnen nog verloopen." „Odring mij dan nietwanneer de nood ten top gestegen is das z/Die nood heeft reeds zijn hoogste punt bereikt, lief kind Eerst dan zal uw vader van de zorg, die zijne gezondheid ondermijnt, verlost zijn, wanneer het ontbrekende geld weder voorhanden is „Eu gij zijt buiten staat //Ozoo ik raad wist te schaffen reeds lang zou het geschied zijn Ik moet het u duizend maal herhalen het krediet is geheel verdwenen en de landerijen zijn zeer in waarde gedaald. Zoo de oorlog niet op het punt stond van uit te breken dan was er wel redden aan maar zoo als de zaken nu staan kan alleen de vriendschapshand hulp verleenenlangs den ge wonen weg, in den handel gebruikelijk, is het onmogelijk. Denk met kalmte na, oordeel zelve en gij zult bevinden dat een schitterend ver schiet zich voor u opent. Gij zult over een zeer groot vermogen kunnen beschikken, want Kohkr is de rijkste mensch in onze provincie buvendien aanbidt hij u zijne liefde voor u kent geen grenzen." Hermine moest onwillekeurig weenea. z/Frekerik Frederik dacht zij in onuitspre kelijke smart. ,/Ook gij bemint mij en ik heb u eeuwig trouw gèzworen omdat ook ik u be minde Moet ik dan eene meineedige worden Kan ik dat Zij bedekte haar gezicht met hare handen. Medelijdend zag de boekhouder haar aan. //Hermine, ik ga naar uwen vader en zal hem geruststellen. Gewen u aan de gedachtedat gij redden moet en weldra zal het vooroordeel enz. te nemen. Vanwege de overheid zijr. voorts verschillende maatregelen genomen. Onder auderen werd er een kamp buiten de stad gereed ge maakt, om, zoo noodigde bezetting der stad aldaar onder te brengen. Het bericht, dat deze vrecselijke ziekte zich te Toulon vertoond had, heeft niet alleen in Zuid-Frankrijk, maar ook te Parijs een panischen schrik veroorzaakt. Te Toulon waren Maandag reeds 17 personen aan deze gevreesde ziekte overleden, waarvan 2 op Vrijdag, 3 op Zaterdag en 12 op Zondag. Een der sterfgevallen had plaats in het stedelijk gymnasium, hetgeen den schrik onder de bevolking nog vermeerderde. De autoriteiten van Toulon alsook die var. Marseille hebbeD buitengewone voorzorgsmaatre gelen genomen. Een officieus bericht over deze zaak luidt Woensdag 1.1. werd de minister van marine per telegraaf in kennis gesteld, dat men voor het uitbreken der cholera te Toulon vreesde. Den 14n was een sterfgeval voorgekomen, doch daar elk jaar in het zuiden van Frankrijk en ook te Toulon enkele gevallen van cholera voor komen, hechtte men geer. gewicht aan dit be richt, te meer daar de laatste uit Tonkin aan gekomen schepen geen zieken aan boord hadden gehad. Den 20n kwamen twee sterfgevallen voor; een marineinfanterist stierf in het marinehospitaal en dc gepensioneerde scheepskapitein Duroch, te Dardonne in den omtrek van Toulon, overleed iu zijue woning. Zondag stierven drie maunen in het hospitaal en zeven sterfgevallen kwamen onder de burgerij voor. Alle maatregelen werden genomen om de manschappen der vloot en de schepen zooveel mogelijk van hei brandpunt der epidemie te verwijderen. De marine-infanterie werd naar St. Madrier verplaatst en de manschap pen op de reservevloot moesten aan boord blijven. Men is algemeen overtuigd dat de cholera niet door de schepen Sarthe, Mytho 6D Bien Hon, die het laatst uit China zijn aangekomen, is overgebracht, doch men schrijft de oorzaak aau de slechte wijze toe, waarop de afvoer der faecale stoffen in de stad plaats heeft. Men njmmmufimmummnm r■ibimhii overwonnen zijn dat u belet tot een besluit te komen. Gij hebt nog eenige dagen tijd daar zal ik voor zorgen. Gij moet nu geheel tot kalmte gekomen zijnwanneer gij uwen bruidegom zult ontvangen, die tevens onze redder uit grooten nood is." De oude boekhouder verliet de kamer. z/God dank zeide hij zacht tot zich zeiven, „zij weet allesnu zal zij wel tot een goed be sluit komen." Hermine stond op en zette zich aan de schrijf tafel zij wilde een brief aan Frederik opstellen. De pen beefde in hare hand zij moest ze weder nederleggen en tot bedaren trachten te komen. „Ik kan het nietik kan het niet snikte zij. „Het ontbreekt mij aan woorden, om hem het schrikkelijke van mijnen toestand mede te deelen. Hij zal zich te midden van het heetst van den strijd werpen om te sterven vertwij feling drijft hem in den dood. Eu moet ik hem voorliegen? Moet ik een hoop in hem opwekken, die reeds vernietigd is terwijl hij mijn brief leest Ik bemin ja maar hem hem alleen op deze wijde aarde Mijn God mijn God laat mij sterven dan beweent hij mij ten minste als zijne getrouwe bruid Zij liet haar hoofd op de tafel zinken. Eensklaps werd zij opgeschrikt door een luid geraas daar buiten. Verwarde stemmen lieten zich hooren het scheen een geweldig razen en tieren. Hermine vloog naar het venster. Een groep van omstreeks twintig werklieden stond voor de deur die naar het kantoor geleidde. De meesten dezer lieden schenen door het gebruik van sterken drank in eene opgewonden stemming te zijn. Met onstuimigheid eischten zij het hervatten van den arbeiddie zooder geldige redenen gestaakt was. De belhameleen ster ke reusachtige kerel, riep luidkeels „Geef ons van de kapitalen die wij voor u verdiend hebben Het is schande vlijtige arbei ders te laten verhongeren. Het is onze schuld nietdat de oorlog is uitgebrokenwij eischen koestert daarom de hoop, dat de epidemie tot deze stad beperkt zal blijven. Maandagmiddag is de gezondheidsraad van Parijs vergaderd geweest, ter bespreking van de maatregelen, die genomen moeten worden, inge val de choleia zich te Parijs vertoont. De minister van koophandel, antwoordende op eene vraag van den heer Rouerer, betreffende de cholera te Toulon gaf te kennen dat de ziekte volgens de rapporten der geneesheeren een geruststellend karakter had. Alle maatregelen zijn genomen om de ziekte op de plaats zelve le doen uitsterven. Het verloop der ziekte was als volgt Den 14n Juni vertoonde zich de cholera hel eerst bij een matroos die er aan stierf. Yan 14 tot 19 Juni had er geen enkel sterfgeval plaats. Den 19 kwam er een voor den 20n 2 den 21n 3; den 22n 13; den 23n 6; den 24n 1 en den 25n 7. Te Marseille blijft de gezondheidstoestand uit muntend. Een vrecselijk gevecht met een haai had onlangs plaats in een visschershut, tusschen Nizza en Villefranche. De twee visschers, die aldaar woonden, brachten 's avonds een grooten haai van 21/jj m. naar hui9 en legden het naar zij meenden doode dier in een hoek om het den volgenden morgen naar Nizza te brengen. Maar 's nachts werdeu zij wakker door het huilen van deD hond en het schreeuwen van de kindereu. Het zeemonster, dat slechts bewuste loos geweest was had weer bijgekomen den hond die voor het bed der kinderen sliep verscheurd en de moeder der kleinen die tot hun bescherming was toegesneld, een been tot onder de knie afgebeten. De mannen vielen het dier met hunne har poenen aan maar de lampen kantelden nm en zij moesten den strijd in liet donker voortzetten. Daarbij was, toen zij wilden vluchten, de sleutel van de deur nergens te vinden. Een buurman kwam hun echter te hulp. Hij nam door een raampje de kinderen in ontvangst werk en gij zijt verplicht het ons te geven. Maar zoo zijn al de fabrikanten „De boekhouder moet komen riep een schorre stem. „Hij zal zich daarvoor wel wachten antwoord de de lange. „Dan steken wij de fabriek in brand. Wij willen van honger niet omkomen „Laat ons het kantoor openloopnn Een oud werkman, die nog altijd werk had, trad den opgewonden hoop te gemoet. „Gij zijt krankzinig!" riep hij. „Wilt gij u voor uw geheele leven ongelukkig maken Gij hebt eerst den geheelen avond in de he: berg doorgebracht en weet nietwat gij doet." „Gij hebt goed praten riepen eenigen uit den hoop. „Gij, Kasper, hebt de bedreiging gedaan, van de fabriek in brand te steken ik heb het ge hoord en kan het getuigen „Iloe," riep Kasper, een woeste kerel, „wilt gij mij verklikken pluimstrijker „Slaat hem dood „Slaat hem dood huilde de menigtedie op den werkman aandrong. Hermine zag met schrik de vechtpartij, die zich ontwikkeldetoen andere werklieden den bedreigde te hulp kwamen. Er viel zelfs een schot. De komst van den boekhouder herstelde de rust. Hij deelde geld onder de ontevredenen uit en beloofde de voortzetting van het werk zoodra er weder meer levendigheid in den handel ontstond die thaus niet de minste verdienste afwierp. De kapitalen van zijn patroon, die zich thans niet vertoonde omdat hij ziek was, staken in de opgevulde magazijnen. Doch meer dan de vermanende woorden en beloften werkte het geld. Kasper verklaarde te willen er. noodigde zijne makkers tot den aftocht, die dan ook spoe dig plaats had. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1