Nummer 53. Donderdag 3 Juli 1884. 7e Jaargang. r Ei Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. De soldaat van de landweer. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Gemeenteraad van Waalwijk. Eene Novelle. tita<ivManr7,i8 TiariararATaogv .«»^*«n!ffian5MHa»aaEaK5!Erw»2! >$«Bss«sraesa o^y^?rr,<»*PJr.»>y^ppyy*y>wy wi)Wb^wfr^qgiL- '3 1 De Echo van M Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscliland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 centperregel para OPENBARK VERGADERING van Vrijdag 27 Juni n.iu. 7 uur. Tegenwoordig alle leden uitgenomen de heeren de Haan en van Riel. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na voorlezing gearresteerd. De heer Mombers zegt dat Dr. de Haan liera verzocht heeft den raad mede te deelen, dat hij door smartelijke omstandigheden verhinderd is de vergadering bij te wonen. De voorzitter antwoordt dat de raad deelt in het verlies door den heer de Haan geleden. De voorzitter //Mijne heeren er rusten op de gemeente verplichtingen en er moeten gelden betaald worden waartoe de kas op 't oogenblik niet in staat is. Wij hadden gemeend de gelden te krijgenbedongen bij het overnemen van den provincialen wegmaar daartoe is geen mogelijkheiddaar een post daarvoor op de provinciale begr. niet voorkomt en deze dus in de aanstaande zomervergadering eerst moet worden gewijzigd. Wij hebben geld noodig voor de aflossing die 1 Juli moet geschieden en voor de alsdan ver schijnende couponsverder moet f 2600 betaald worden ten behoeve der gasfabriek tractemen- ten van onderwijzers enz. tot een gezamelijk bedrag van f 6262. Wanneer de kas tijdelijk versterkt wordt met eene som van f 5000 dan kan alles geregeld zijn gang gaan maar die zijn ook noodig en wel voor 2 a 3 maanden langer zeker niet. Het 4/5 van het personeel krijgen wij eerst in September. B. en W. stellen dus voor onderhands f 5000 te leeDen om tijde lijk de kas te versterken onder bepaling, dat deze som in 3 maanden zal moeten worden afgelost." De heer Van der Heijden„Ik kan niet nalaten, mijnheer de voorzitter, eenigszins mijne verwondering te kennen te geveneensdeels over het aanzienlijk bedrag dat er noodig is XXIV. „Wij komen weldra weder!" riepen eenige stemmen. „De kleinigheiddie men ons als bedelaars toewerpt zal spoedig verteerd zijn." Vervolgens vernam men een woest gezang, dat langzamerhand in de verte wegstierf. Van nu aan werden de beide groote poorten dag en nacht gesloten gehouden. Als bedwelmd keerde Hermine naar hare kamer terug. Ook van den kant van het ruwe gemeen dat den toestand haars vaders niet kende, dreigde het gevaar haar armen vader. z,En ik kan hem redden dacht Hermine. „Zoo eene vermetele hand de fabriek in 'brand stakde magazijnen zijn opgepropt met voor raadAch Erederik zoo gij hier waart, gij zoudt ons beschermen Mijn vader heeft steeds welgedaan en thansnu hem daartoe de mid delen ontbreken bedreigt men hem. Die on dankbare menschen Zoo Kohier hen eens had aangehitstcm onzen nood tot het uiterste te drijvenja ik geloof hetik geloof het vast. De ambtman is tot alles in staat. Hij, die het ongeluk van zijnen naaste tot bereiking zijner baatzuchtige bedoelingen kan aanwenden heeft een slecht hart. Ohoe haat ik dien Kohier!" Zij beproefde nu herhaalde malen te schrijven; het gelakte haar niet. Treurig legde zij de pen neder en ging in den tuin, om in Gods vrije natuur hare smart te bestrijden en tot een heil zaam besluit te geraken. Reeds na eenige dagen verspreidde zich het geruchtdat er een bloedig treffen in Bohemen had plaats gehadwaarbij het Pruisische leger men heeft dit toch wel zien aankomen, waarom dan nog onlangs een aflossing gedaan? Ten an dere meen ik dat er als ik mij niet vergis een batig slot van f3000 bij dc vorige rekening overbleef; en nu komt er f 5000 te kort; ik begrijp er niets van." De voorzitter „De aflossing, waarvan de heer Van der Heijden spreekt, was door den raad bepaald en moest dus geschieden verder re kenden wij het geld van de provincie voor het overnemen van den provincialen weg te krijgen, maar toen dit onmogelijk bleek verviel alles hadden wij dit gehaddan was leenen niet noodig geweest." De heer Van der Heijden „Maar was dit bedrag in de begrooting begrepen Ik geloof het niet." De voorzitter „Daar weet ik niets van, ik was er niet bij toen de begrooting is opgemaakt." De heer Van Es „Ik zal wel inlichtingen geven door de gemeente is nog te vorderen van rijk en provincie f.1200 daarbij is een som voor werkzaamheden aan de gasfabriek uitge trokken die dezen zomer moeten gebeuren; nu moeten er nog kosten gemaakt worden voor de buizen; dit bedraagt ongeveer f 1000 de be taling hadden wij wel 3 maanden kunnen wachten, maar dit is zondedaar wij dan de korting verliezen en zoo zijn er meer andere zaken een schip kolen voor de gasfabriek werd anders op 3 maanden gekocht, nu krijgen wij korting; als dit a'les drie maanden later was gekomen dan was er meer ingekomen maar 't is noodza kelijk op de percenten te letten." De heer Van der Heijden „Nu ja om die percenten te verdienen zou het gek zijn te leenen, maar 't is zooals de voorzitter zeide noodig omdat de aflossingen op 1 Juli niet kunnen geschieden." De heer Van Es -. „Ja den voorzitter gezegd." De heer Van der Heijden meenten is ook reeds de uitgeschrevende belastingschuldigen hebben dan bijna een jaar tijd om te betalen dit is voor hen veel gemakkelijkerdan komen de betalingen beter in." dit is reeds door „Bij andere ge- hoofdelijke omslag eene glansrijke overwinning behaald had. Des nachts las Hermine de dagbladen opdat niemand den ijver mocht bemerken waarmede zij de gebeurtenissen gadesloeg. Zij had kunnen juichen bij de berichten der overwinning, want ook Erederik had deze zege helpen bevechten van welke men de eenheid en de grootheid van Duitschland verwachtte. De dochter van den fabrikant was een vaderlievend, een echt Duit3ch meisje. Ach had zij het maar geweten of haar Erederik nog leefde Bij het leed dat haren vader trof, kwam nu nog de onzekerheid over het lot van haren geliefde. Hermine wapende zich met waren heldenmoed zij klaagde nietals Suze bij haar was zij sprak veelmeer met geestdrift over de Pruissische wapenfeiten. „Het is mij zoo bang om het hartdacht de jonge vrouw„dan eerst zal ik gerust wezen als ik een brief van mijn man ontvangen heb." Maar de eene dag verliep na den andere en de met angst verwachte brief kwam niet. Alzoo bleef Hermine zonder tijding van Frederik. Dik wijls zaten de beide vriendinnen zwijgend en treurig bij elkander, elk harer wilde sterker schijnen dan zij was. „De soldaat heeft te velde niet immer tijd en gelegenheid om te schrijven zeide Suze. „Ook zijn de veldposten niet altijd zoo stipt als de gewone posten voegde Hermine er bij. „Onze boekhouder weet datik heb hem ge polst." In weerwil dier pogingen om elkander gerust te stellenbraken zij dikwijls in tranen uit; dan omarmden en kusten zij elkander, als wilden zij zeggen wij zullen gemeenschappelijk het bittere leed dragenwillen getrouw elkander bijstaan tot er betere tijden komen. In zulk een oogenblik had Suze eens den moed te vragen „Gaat het uwen vader iets beters Hermine schudde hét hoofd. Devoorzitter „De hoofdelijke omslag is reeds in bewerking, maar wij kunnen daarmede niet afwerken alvorens de bes'issing van gede puteerde staten bekend is." De heer Van der Heijden: .,IIoe het zij, in een geordend huishouden weet men vooruit wan neer er aflossingen moeten gedaan worden en zorgt men daarvoor klaar te zijn. 't Komt mij voor dat het er nog al ruw naar toe gaat, met dat tijdelijk en eeuwig leenen." De voorzitter„Als wij het geld van de provincie voor de overname van der. provincialen weg nu gekregen hadden was eene tijdelijke leening niet noodig." De heer Van der Heijden ,,üus als wij den weg niet hadden overgenomenen daarvoor toevallig nu geen geld moesten ontvangen dan kwam er nu f 5000 te kortdie niet andgrs dan door eene leening konden gedekt worden, 'i ls altijd gezegd dat de som die de gemeente voor die overname kreegveel te klein was maar dat wij hem moesten overnemen om er meester over te zijnnu zitten wij voor het onderhoud en de reparatie van den weg, en het geld, ons daarvoor toegekend is reeds op voordat het ontvangen is." De heer Timmermans Van Turenhout„En de f 6000, die verleden jaar voor trottoirs be stemd warenzijn die ook al weg De secretaris: „Ja die zijn ook al voort; maar men moet in deze rekening houden met den toestand. In de eerste plaats zij opgemerkt dat ver schillende posten der begrooting van 1883 mer kelijk zijn overschreden en ook nieuwe posten gedecreteerd zijn tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 3000. O. a. werd de post, exploitatie en verbetering der gasfabriek overschreden met ruim f1600. Bestrating der YVesterhavenkade met ruim f 500 en nog verschillende andere posten uitma kende het zooevengenoemde bedrag. Op de begrooting voor 1884 werd bereids f3000 geraamd als vermoedelijk batig saldo der rekening over 1883 terwijl ten laste van het dienstjaar 1884 al groote betalingen zijn gedaan als rente van door de gemeente aan- „Er is in onze omstandigheden nog niets veranderd wij leven als op een vulkaan die zich des nachts openen'en ons verzwelgen kan. Mijn vader gelijkt een schim hij is dezelfde man niet meerdie hij kort te voren was." „Hoop slechts, hoop slechts!" „En waarop zou ik hopen „Als het gevaar het hoogst is gestegen is de hulp het meest nabij „Dat hebt gij mij reeds zoo dikwerf gezegd. Ik zie nergens een uitweg. Als er geen wonder geschiedt, zijn wij verloren." „Nu dan zal er een wonder geschieden." „Ach Suze hoe zeer benijd ik udie zulk een onwankelbaar vertrouwen bezit „Vertrouw ook gij op God en u zal geen leed genaken." Bij Suze's vertrek gaf Hermine haar eene kleine som gelds. „Behoud de eene helft voor u zeide zij met aandrang „de andere geeft gij aan uwe arme buurvrouw. Meen niet dat ik daardoor in ver legenheid geraken zalvoegde zijn er op treurigen toon bij„zulk eene kleinigheid beteekent in onzen toestand nietsgij weetdal het eenige duizenden geldt." Van u neem ik het aar.antwoordde Suze getroffen„want ik heb het voor mijue oude moeder noodig." Tegen den avond bereikte de jonge vrouw hare woning. Tot hiertoe was door tusschenkomst harer vriendin het gebrek hier nog niet bin nengetreden doch angst en zorgen drukten loodzwaar op de ziel der beide vrouwen. „Ik zou liever hongerlijden zeide zij tot hare moeder, „zoo Arnold bij mij was. De maaltijd, die miju man niet met mij deeltsmaakt mij niet. Mis- schen heeft hij het als soldaat slechtterwijl ik hier goed leven kan." „Daarvoor ben ik niet banghernam hare moeder„Arnold heeft altijd gezegd dat de gegane geldleeningen ten bedrage van ruim f2000. Aflossing van schuld f 1000. Salaris van de gemeente ambtenaren ruim f2000. Diverse andere uitgaven f1000. f6000. Terwijl de ontvangsten over 1884 nog betrek kelijk weinig bedragen. Van de 8%oo der rijks personeele belasting dienst 1884/5, geraamd op 8000 is nog niets ontvangen evenmin van den hoofdelijken omslag geraamd op f 5000, noch van landpachten en huur van gebouwen geraamd op ruim f2000. Ook is over 1883 van het rijk en de provincie nog te ontvangen ruim f1500, wegens subsidie in de verpleegkoslen vau krankzinnigen, huur van gebouwen enz. Maar toch is er op 't oogenblik niets meer. De heer Timmermens Van Turenhout„Dit is duidelijk, want omdat er geen geld is moet er geleend worden. B. en W. wisten echter zeer goed dat de provincie de som voor het overgeven van den provincialen weg krachtens contract niet hoefde te betalen vóór 1 September; was er een post voor uitgetrokken op de pro vinciale begr. dan had dit geld misschien wel vroeger aan de gemeente overgegeven geworden, maar dit is een toeval, waarop men niet had behooren te rekenen men dient zich te houden aan de letter van hel contract. De voorzitter „'t Is waar er staat vóór 1 September in 't contractmaar ons is gezegd dat 't misschien wel vroeger zou betaald worden." De heer Timmermans Van Turenhout„Dit kan ik slecht aannemen want de provincie zal ook wel zooveel mogelijk rente sparen." De heer Van der Heijden „De voorzitter komt telkens op het geld van den weg terug maar dat is geen gewone inkomst ook heb ik nooit kunnen denken dat die som dadelijk noodig zou zijn geweest voor dagelijksch gebruik, zelfs vóór dat de tijd daar is om ze te ontvangen 't lijkt wel een lombard. Als men zoo voortgaat komt men met dien lastpost van het onderhoud van den weg jaar lijks 4 a f 5000 te kortwaar moet dat vandaan koning voor zijne soldaten als voor zijne kin deren zorgt." „O laat ik buurvrouw Espe niet vergeten Spoedig liep zij naar hare buurvrouw die als gewoonlijk voor het venster zat. De arme vrouw dankte recht hartelijk voor de ruime gift en zeide „Dat is van daag een ware feestdag voor mij." „Hoe zoo, buurvrouw?" „Ik heb een brief van mijn man ontvangen.,/ „Van daag?" vraagde Suze ontsteld. „Dezen middag." „En wat schrijft uw man „Dat hij ongedeerd uit het gevecht is terug gekeerd." „Verder niets „Neen. Voor mij is dat reeds genoeg. De goede God moge mijn man verder beschermen." Treurig verliet Suze de armelijke woning. „Hoe vreemd zeide zij in zich zelve. „Espe staat met mijn Arnold bij hetzelfde regiment van hem is een brief gekomenvan miju man echter niet. Als dat maar geen onheilspellend vöorteeken is Zij gevoelde eene loomheid door al hare leder., en moest op de bank gaan zitten die Arnold kort voor zijn vertrek gemaakt had. Espe had geschreven en haar man niet. Misschien was hem eenig onheil overkomen reeds lang kon er een brief voor haar gekomen zijn. „O, welk een verschrikkelijke tijd fluisterde zij schreiend. „Ik moet lijden als of ik eene misdaad begaan hadDe koning eischt in derdaad te veel van zijne onderdanen. Ach God maar de arme Hermine is nog ongelukki- her, zij moet zich niet alleen beangst maken voor zich zelve en haren Frederik maar ook voor haren vader. In dat licht beschouwd, ben ik eigenlijk niet te beklagen De brief zal nog wel komen." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1