Nummer 54. Zondag 6 Juli 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. X De soldaat van de landweer. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Eene Novelle. UTITMUDIIIII I I I III» W II V ■o.yKf—JWWW.aUl'naMiUfl De Echo van het Zuiden, Ti* Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 cent perregel ons vo In ons ^vorig nummer spraken wij de hoop aitdat ons gemeentebestuur toch eindelijk zou joedvinden de reeds verleden jaar gedecreteerde iproeimachine aan te schaften en in werking te stellen. Wij wenschen thans eenige andere zaken e besprekendie in de hoogste mate het alge meen belang raken en die toch aan de aandacht het dagelijksch bestuur schijnen te ont snappen. In de eerste plaats noemen wij de rioleering. Zekerniemand zal het nut daarvan ontkennen; maar wil zij goed werken wil zij door afvoer ran vuile stoffen de volksgezondheid bevorderen, dan behooren de zinkputten op tijd te worden ;ereinigd, en dit laat, helaas! veel te wenschen over. Op 't oogenblik dan ook verspreiden deze op verschillende punten der gemeente een on- dragelijken stank. Een onzer medeingezetenen, die dezer dagen den fungeerenden gemeente-ar- ihitect hierop opmerkzaam maaktekreeg ten antwoord ,/Och de gemeente-arbeider woont zoover achteraf." En omdat die man „zoover achteraf woont" worden de zinkputten eenvoudig niet op tijd geledigd en verpesten den omtrek. Waarom zorgt het bestuur niet dat het zui veren dier verzamelbakken b. v. minstens om de acht dagen geregeld plaats hebbe en dat dezelve als het noodig mocht blqken worden gedesin fecteerd. Er komt nog bij dat, bij een flinke stortbui, de rioleu dikwijls blijken verstopt te zijn en het water niet kunnen afvoeren alles„omdat ,de gemeente-arbeider zoo ver achteraf woont." Nn wij toch over de rioleering spreken dringt zich de vraag aar. ons op, of het gemeentebestuur niet bevoegdja zelfs verplicht zou zijn te onderzoeken, of alle eigenaars aan de rioleering hebben aangesloten en of er zich hier en daar niet nog stinkpoelen bevinden die, den geheelen dag aan de brandende zon blootgesteld, niet anders dan nadeelig kunnen werken op den algemeenen gezondheidstoestand. Worden er nog zulke poelen aangetroffenzou men dan de eigenaars niet kunnen dwingen ze op te ruimen Ook zou het van het allergrootst belang zijn dat het gemeentebestuur zich op de hoogte stelde van den toestand der pompen vooral van die in de zoogenaamde dammen of mijnen, waarvan een groot getal huisgezinnen het water gebruiken, Wanneer men zich de moeite gaf dienaangaande een onderzoek te doen zou men tot de treurige ervaring komen dal er pompen zijn wier put gelegen is naastja zelfs onder privaatputten XXIV. Op hetzelfde oogenblik vertoonde zich de opperhoutvester Grsaberg aan den hoek der haag, die haar tuintje omgaf. Vriendelijk groette bij de jonge vrouw, die van sohrik niet in staat was don groet te beantwoorden. Grasberg was bij de landlieden hoog geachtniet zoo zeer om zijn rangals wel om zijn inborst. De wild dieven vreesden, de braven vereerden hem. „Toef een oogenblikgoede vrouw „Zeer gaarnemijnheer." Suze beefde over haar geheele lichaam; het was voor de eerste maaldat zij met den vader des houtvesters sprakvan wien zij hulp voor de toekomst verwachtte. „Ik heb heden een brief van mijn zoon gehad. vervolgde Grasbergde hand der jonge vronw grijpende. „Dat is gelukkigzeide Suze. „Ook heeft Espe aan zijne vrouw geschrevenik echter wacht te vergeefs...., Mijnheergij ziet mij zoo treurig aangij drukt mij de handgoede Goduw zoon en mijn man zijn krijgsmak kers „Houd u bedaardgoede vrouw „Waaiom heeft Arnold niet gescheven „Omdat hij niet kon." Snee werd doodsbleek. „Kon hij niet?" die niet altijd 'goed dicht zijn en wier inhoua zich noodwendig met het water vermengt, dat soms door een honderdtal menschen dagelijks wordt gedronken. Naar onze bescheiden meening zou het een gebiedend vereischte zijn het gebruik van water uit dusdanige pompen als schadelijk voor de gezondheid te verbieden. Kan het gemeentebestuur zelf zich de zorg voor dit alles niet behoorlijk aantrekken, zooals toch o. i. het geval wel moest zijn het stelle den raad voor eene gezondheidscommissie te benoemen met een duidelijk mandaat en uit gebreide volmacht het handhave de strenge toepassing der betrekkelijke politie-verordeningen en zijn er die niethet zorge dat zij binnen den kortst mogelijken tijd gemaakt worden. Zoolang dit niet geschiedt blijft wel degelijk het dagelijksch bestuur verantwoordelijk en zou, bij eene eventueële epidemie, de beschuldiging niet kunnen ontgaan dat het door zijne zor geloosheid het ontstaan en den voortgang derzelve had bevorderd. Stappen wij nu van dit onderwerp af om te spreken over de brandweer en de brandputten, want ook van die zijde dreigt gevaar. Jaren en jaren reeds is in den gemeenteraad aangedrongen op het maken van brandputten herhaaldelijk werden voor dat doel op de be grooting posten uitgetrokken de brandmeesters van hunne zijde vroegen hetzelfde alsook de aanschaffing van nieuw materieel in plaats van anderdat minder geschikt bleek te zijn wij zelf zagen ons bij eiken brand genoodzaakt te wijzen op gebreken aan brandbluschmiddelen en vooral aan het gemis van brandputten. In weerwil van dit alles schijnt hetdat ons dagelijksch bestuur hoorende doof en ziende blind iswant het kan er maar niet toe komen een enkelen put te laten daarstellen, die krachtens een onlangs genomen raadsbesluit als proef zou gemaakt worden. Baardwijk en Druuen maken er elk vier, maar een enkele schijnt nog te veel voor Waalwijk dat er zeker grooter behoefte aan heeft dan eerstgenoemde gemeente. Maarwanneer bij eene droogte als nu ge durende eenige dagen geheerscht heeft, onverhoopt een brand uitbrak en dezedoor gebrek aan water de afmetingen eener groote ramp aannam, zou men dan niet gerechtigd zijn te zeggen „burgemeester en wethouders en niemand anders zijn de schuld dat zooveel huizenzooveel „De soldaat is geen meester van zijnen wil hij moet gehoorzamenmoet daarheen gaan waar het hem bevolen wordt. Officieren en soldaten zijn gehoorzaamheid verschuldigd, daarom treft beu in den strijd hetzelfde lot. Suze stond beweegloos als een beeldhet bloed was uit haar gelaat naar haar hart gewe ken zij dreigde te stikken. Haar oog staarde den man aan diezij had het wel begrepen, haar op voorzichtige wijze op eene verschrikke lijke tijding wilde voorbereiden. „Het is eene groote eer het vaderland te die nen, zich voor hetzelve op te offerenzelfs veldheeren wenschen zulks. Ons leger heeft de overwinning bevochtenhet staat daar alleen op het slagveld en dat hebben wij aan uwen dapperen mandie aan de zijde mijns zoons als held gestreden heeftook te danken. Zoo mijn Erederik gevallen wasik zou hem bewee- nen maar tevens mij met schoone bewustzijn troosten Uw zoon is den heldendood voor het vaderland gestorven hij is aan zijne plicht ge trouw geweestals man van eer en moed. De nakomelingschap zal hem eeren zoo zou ik den ken en dat zult gij ookgoede vrouw zoo meD n de tijding bracht, dat Arnold Peters uit den veldtocht niet terugkeert, die voor het groote Duitsche vaderland ondernomen is. Moed ge houden denk om uwe arme oude moeder de staat zorgt voor u „Met een gil stortte Suze ter aarde. Hare moeder kwam buiten adem toeschieten. Toen zij hare schoondochter bewusteloos in de armen van den opperhoutvester liggen zag, barstte in snikken losj had zij niet reeds de inboedels door het vuur vernield zijn, dat zooveel huisgezinnen ongelukkig zijn geworden." 't Is hard dusdanige zaken te moeten schrijven, maar waar het de algemeene belangen geldt zijn wij niet van plan te zwijgen. Zaterdag is het uitvoerend comité der inter nationale tentoonstelling te Antwerpen door den nieuwen minister van landbouw, nijverheid en openbare werken ontvangen en deze heeft het comité verklaard dat het op de meeste onder steuning van de zijde der regeering kan rekenen. Aan den graaf van Vlaanderen zal het eere voorzitterschap worden aangeboden. Sedert den 20sten Junitoen de cholera zich te Toulon begon te openbaren tot en met den 30sten dier maand zijn er aldaar aan die ziekte bezweken 70 personen.. Dat is gemiddeld 6 a 7 's daags. Het grootste sterftecijfer was op den 22sten toen bedroeg het 13 het minste op den 24stea toen overleed er 1. Naar luid van een telegram uit Toulon breidt de cholera zich uit naar de omliggende dorpen. De geheele bezetting van Toulon is thans buiten de stad gelegerd. Bij voortduring worden er vele inlagen uit de spaarbank teruggenomen. De werklieden-in het arsenaal te Toulon hebben een verzoek gericht tot den maritiemen prefect, om hunnen werktijd van 8 uur 's daags tot 4 uur te verminderen ten einde hen in de gele genheid te stellen zich voorloopig op een ee- uigszins verwijderden afstand van de stad met terwoon te vestigen. Een 1500 arbeiders hebben reeds het arsenaal verlaten. De Italiaansche regeering heeft een transport schip naar Toulon gezonden om alle zich aldaar bevindende Italianenwelke die stad verlaten willen aan boord te nemen. Deze zullen dan voor la Spezzia eene langdurige quarantaine moeten houden. De Eransche minister van bin- nenland8che zaken heeft bevolende Italianen bij hun vertrek naar boord te desinfecteeren. De geneesheeren Brouardel en Proustdie van regeeringswege naar Toulon gezonden waren, hebben aan den oppersten gezondheidsraad te PPM————m verschrikkelijke tijding door het venster verno men zij zou thans alles geraden hebben. Met diepste medelijden droeg de opperhoutvester de bewustelooze in de woning en zette haar op den stoeldien de oude vrouw kort te voren verla ten had. De avondzon scheen door het venster op het bleek gelaat der arme Suze. „Zij zal wel spoedig bijkomen troostte Grasberg. „En ook gij moedertje, gij zult u ook met christelijke onderwerping naar Gods weg schikken." „Gij hoeft mij niet meer voor te bereiden; ik heb alles gehoordstamelde vrouw Peters. Zij waggelde naar buiten om water te halen, waarmede zij hare schoondochter de slapen wiesch. Grasberg stond haar naar zijn vermogen bij. Reeds na eenige minuten keerde het bewustzijn weder. Als ontwaakte zij uit een angstigèn droom staarde zij door het vertrek. Toen zij den opper houtvester bemerkte begon zij hevig te beven. „Het is toch waarfluisterde zij. „Arnold i3 in den slag doodgeschoteno, die verschrik kelijke angstdie mij nacht en dag folterde heeft het mij voorspeld! Arnold, gij zijtdood! Men heeft u van mijne zijde weggesleurd om u ter slachtbank te voeren Een vloed van tranen bracht eindelijk verzach ting aan hare smart. „Maar zou het toch wel waar zijn?,, vraagde zij op eens. „Mijr zoon heeft hem zien vallen hij wilde hem te L ^lp komen; maar daar nadert een vijan delijke koL hne die teiuggeslagen moest worden. De vernieuwde aanval scheidde mijn zoon van zijn vrienddie met honderden zijner dappere Parijs verslag gedaan van hunne waarnemingen. Ze zijn vooral ook met het oog op de ver schijning der cholera te Marseillegeneigd te geloovec dat het de Aziatische cholera is, die zich te Toulon heeft geopenbaardmaar niet van den gewonen hevigen aard. Aan den Temps wordt uit Toulon van 2 dezer geseind dat er in de laatste 24 uren 25 per sonen aan de cholera waren bezweken. Er waren in de ziekenhuizen 115 cholera lijders. Den vorigen dag waren er 17 ingebracht. Daarentegen heeft de maritieme prefect aan den minister van marine den 2 dezer getelegra- grafeerd dat er den vorigen nacht in het hos pitaal Saint-Mandrier geen sterfgeval had plaats gehad. Er waren vier lijders ingekomen van welke twee zwaar waren aangetast. In het groote hospitaal waren 's nachts twee overledenen sedert den vorigen avond geen zieken onder gebracht. Evenals Toulon wordt Marseille door velen verlaten hoewel de berichten uit die stad eer aan het af- dan aan het toenemen der cholera doen denken. Te Parijs zijn vele voorzorgsmaatregelen tegen de cholera verordend. De reizigers, die met den spoortrein van Lyon komen moeten zich naar eene bijzondere kamer van het station begeven, die telkens in ruime mate besproeid wordt met onlsmettings vloeistoffen. Terwijl de reizigers daar vertoeven nemen inspecteurs van politie bannen naam en hunne woonplaats op, ten einde den oorsprong van het eerste geval van cholera, dat zich te Parijs mocht voordoen te kunnen nagaan. Alle spoorwagensdie te Parijs van Marseille komen, worden afzonderlijk geborgen en berookt en gedesinfecteerd. Dezelfde voorzorgmaatregelen ten opzichte der reizigers worden genomen aan de tusschenstations, waar treinen passagiers uit Marseille of uit Lyon aanbrengen. Naar de République Eran<?aise verzekert en aanbeveelt, zal Erankrijk van China wegens de bij Longson door de Chineesche troepen gepleegde trouwloosheid niet alleen satisfactiebestraffing en schadeloosstelling eischen maar ook waar borgen tegen eene herhaling in de toekomst. Het dagblad Paris meent te weten dat de geëischte schadeloosstelling 500 millioen francs zal bedragen. In een woning van de Place de la Répu blique te Parijs heeft eergisteren een dubbele strijdmakkers op de plaats gebleven is. Hij staat ook op de lijst der gevallenen. Erederik zou mij zeker den last niet opgedragen hebben, u de treurmare mede te deelen zoo hij ze niet bevestigd had gezien. Ik weet dat Arnold Pe ters met geheel zijn hart hem was toegedaan moed gehouden wij zullen voor u zorgen." Grasberg liet eenige thalers achter en verwij derde zich. Eene dooaelijke stilte heerschte in de hut des houthakkers, toen de laatste schemering haar zwak licht over de beide vrouwen verspreidde. De oude vrouw zat op een bank en droogde hare tranen de jonge weduwein den leun stoel liggendehield haar brandend hoofd met beide handen vast en zag naar den lindeboom voor het huis en naar het wiegen der takken door den avondwind. In de nabijheidvoor de woning van Espe juichten en dartelden de kinderen op het grasveld vroolijk rond. Hunne moeder had hun het avondeten door het ven ster toegereikt. Daar was het louter vreugde hier diepe smart. „Moederzeide Suze zacht. „Wat wilt gijlief kind „Zoudt gij wel een uurtje alleen kunnen blij ven „Ach ja ik zal aan mijn zoon denken." „En ik zal Hermine de treurmare brengen opdat ik mijn hart een weinig lucht geven kunne. O, het is verschrikkelijkDat mijn Arnold zoo ver van mij moest stervendat ik hem in zijne laatste ure niet heb mogen bijstaan hem de oogendie trouwe lieve oogenniet heb kunnen 9luiien (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1