Nummer 56. Zondag 13 Juli 1884. jaargang# Uit, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. volgende week zal |t|HRr deze courant slechts eenmaal verschijnen en wei Woensdag-avond. Advertentiën voor dat nummer worden ingewacht uiterlijk tot Dins dagavond. SCHUTTERIJ. UITVOERINGEN. WC» De Echo van het Zuiden, 1 Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maalterplaat- sing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclameslö centperregel De burgemeester der gemeente Waalwijk, Gezien de aanschrijving van zijne excellentie den heer commissaris des konings in Noordbrabant van 21 Mei 1884, A. no 6 M. S. Roept bij deze op de na te noemen miliciën- verlofgangers dezer gemeente der lichtingen 1881 en 1882, om vóór 4 uur des namiddags op de da gen en plaatsenachter ieders naam vermeld onder de wapenen te komen. 6e regiment infanterie, lichting 1881. 1 Gerardus van Disseldorp, 14 Aug. 1S84, Breda. 2 Marinus Gouda 3 Everardus "W. Papenhoven 4 Johannes Willi. Vugts u 5 Dingeman Voogd nu» u 6 Arnoldus Joh. Alessie u 7 Johannes Jac. v. d. Pennen 3e reg. veldartillerie, lichting 1881. 8 Petrus van der Voort, 15 Juli 1884, Breda. 9 Ludovicus Jansen 10 Johannes Dignes 3e reg. vestingartillerie, lichting 1882. 11 Jacobus M. Henkelman, 6 Aug. 1884, 's Bosch. De genoemde miliciënverlofgangers behoorer zich daags voor het vertrek naar hun korps aan te melden ter secretarie alhier, teneinde de ver lofpas voor vertrek worde geteekend en des ver langend te ontvangen f 0,25 daggeld en een passage biljet om per spoorweg te reizen voor zoover zij daarop aanspraak hebben. Voorts wordt herinnerd dat de verlofganger, die in gebreke blijft, op den bepaalden dag onder de wapenen te komenbij zijn latere opkomst zooveel langer wordt in dienst gehouden, en hij, die aan de oproeping niet voldoet als deserteur zal worden behandeld. Waalwijk, 1 Juli 1884. De burgemeester voornoem 1 VAN DER KLOKKEN. door de gedachte commissie van onderzoek daar toe bepaalde tijdstippen, voor dezelve zullen heb ben te sisteeren, als zullende degenen, welke zulks mochten verzuimen, gehouden worden geene rede nen tot vrijstelling te hebben en voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebbende, niet vallen in de termen van artikel 2, a, b, c, 1, m, en artikel 4 der wet, bij de schutterij worden ingelijfd, tot zij in een volgend jaar liunne reclames op voorschreven voet ingericht, zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwe tendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk11 Juli 1884. De burgemeester VAN DER KLOKKEN. De burgemeester van Waalwijk maakt aan be langhebbenden bekend dat de commissieingevolge art. 15 der wet belast met het onderzoek nopens de ai of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij zijn ingebracht, hare tweede gewone jaarlijksche zit ting zal beginnen op Maandag den 21 Juli a. s., tot onderzoek van alle reclames, door de inge schrevenen en geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden inge bracht, alsmede tot het onderzoek der nummer- verwisselaars zullende zij, die van het voorrecht van substitutie gebruik willen maken, daarvan met opgave der voor te stellen personen, binnen zes dagen na dato dezes, en dus vóór of op den 17 Juli, kennis behooren te geven aan de voor melde commissie. Wijders worden de daarbij betrokken personen geinformeerd, dat zij, die bij de vorige schutterijen ingelijfd zijnde, hunnen vijfjarigen dienst, te reke nen van het tijdstip hunner primitieve inlijving bij de thans bestaande schutterijen, hebben vol bracht, alsmede zij, die langer dan vijf en minder dan zeven jaar bij de oude schutterijen hebben gediend, of in plaats van dien persoonlijken dienst, gedurende vijf jaren of langer, eene verhoogde contributie hebben betaald des verlangende da delijk kunnen worden overgeschreven bij de schut terij, terwijl zij, die hun 34e jaar hebben volbracht en bij de eerst daargestelde schutterij zijn ingelijfd geworden, of door zevenjarigen dienst aan de vroegex-e wet op de schutterijen hebben voldaan, of in 1874 bij de schutterijen zijn gedesigneerd en dus thans tien jaren hebben gediend, zulks verkiezende, finaal kunnen ontslagen worden. Wordende de belanghebbenden ten overvloede uitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen, tot staving hunner i'eaenen van vx-ijstelling, bij de wet ge- voi-derd, alsnog, voor zoover zulks niet alreeds is geschieddrie dagen te voren ter secretarie alhier over te leggen. Kunnende bij hunne inschrijving ongeliuwden, voor zooverre zij nog niet op een der bijzondere rollen zijn gebracht geworden, ingeval zij sedert dien tijd mochten zijn gehuwd, de bewijzen van hnn huwelijkalsnog uiterlijk voor den lOden Augustus e. k., aan de commissie, volgens art. 14 der wet met het opmaken der rollen belast, ter hand stellen. En zij eindelijk aan de geconcerneerde personen kennelijk gemaakt, dat zij zich stiptelijk op de Dinsdag hebben de verkiezingen voor den se naat plaats gehad die ir. het voordeel van de clericalen zijn uit gevallen gelijk te verwachten was. De liberalendie tot heden in den senaat eene meerderheid van vijf stemmen hadden, moeten nu ook daar het veld ruimen. Hoewel wegens de menigvuldige herstemmingendie moeten plaats hebbende juiste stand voor het ver volg nog niet is op te geven is de uitslag van de verkiezingen van Dinsdagmet uitzondering der herstemmingen dat de katholiken een meer derheid van 17 stemmen in den senaat hebben gekregen. Te Brussel zelf heeft geen enkele candidaat de volstrekte meerderheid verkregenzoodat aldaar den 15 dezer een herstemming plaats zal hebben. Dat de liberalen aldaar, in vergelijking met de verpletterende nederlaagdie zij den lOden Juni bij de verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden hebben geledenmet den uitslag tevreden zijn is te begrijpen. Opmer kelijk is dan ook de omkeerdie daar in zoo korten tijd heeft plaats gehad. Den 10 Juni namelijk haalden de zoogenaamde independenten eene meerderheid van 1400 stemmen nu komt hunne heele lijst in herstemming met die der liberalen die zelfs 100 stemmen meer bekwamen dan de independenten. De regeering, vreezende dat ernstige ongere geldheden te Brussel zouden voorkomen, heeft uit Beverloo een gedeelte der troepen laten te- rugkeeren, die aldaar kampeeren. Wel heerscktte er in de stad eene buitengewone levendigheid doch dc burgemeester van Brussel heett de huip der troepen niet behoeven in te roepen. In enkele provinciën zijn ongeregeldheden voorgekomen. Te Ath waar de clericalen hun ne overwinning wilden vieren door het houden van een optochtmoest de sterke macht tus- schenbeide treden. De optocht kon niet plaats hebben daar de menigte den triumfwagen met al zijn vlaggen verbrijzelde. In het lokaal, waar de katholieke kring ge woonlijk vergadert, werd alles vernield. Te Marseille blijven de cholera-sterfgevallen toenemen terwijl zij te Toulon minder worden. In eerstgenoemde plaats kwamen er sedert wij het laatst schreven weer negen nieuwe sterfgeval len bij en te Toulon slechts zes. Te Aix zijn geen verdere gevallen voorgekomen. De geval len te Constanz blijken slechts in de verbeelding te hebben bestaan en officieel wordt tegenge sproken dat te Boulak (in Egypte) zich een geval zou hebben voorgedaan. Door de Duitsche regeering zijn naar aan leiding van professor Koch's rapporten, bevelen gegeven tot nauwkeurig toezicht op alle uit het Westen komende spoortreinen tot desinfectie instelling van plaatselijke gezondheidscomités en oprichting vau cholera-lazaretten. Prof. Koch verklaartdat de epidemie snelle vorderingen maakt dat zij van heftigen aard isdat men hier werkelijk met Aziatische cholera te doen heeften dat zij het gansche vasteland bedreigt. Vooral bedenkelijk acht de heer Koch het, dat Toulon, dat nest van onzindelijkheid en ver- waarloozing der eerste gezondheidsmaatregelen het uitgangspunt der ziekte is. Er schijnt nu te Parijs toch weer sprake te wezen van een uitstel der feesten van 14 Juli, wegens het toenemen der cholera. De Académie de Medicine heeft in die geest gead viseerd. De commissie uit den Franschen senaat die het grondwet-herzienings-ontwerp moet on derzoeken heeft een voorstander der herziening tot haren voorzitter benoemd en een tegenstander tot secretaris, 'l Heel dat, schoon de voordracht in de kamer spoedvereischend werd verklaard, het rapport eerst na de vacanlie zal worden in gediend. MARSEILLE, 10 Juli. (9y2 ure'sochtends). Sedert gisteren avond zijn hier 25 personen aan de cholera overleden. Te Toulon tien personen sedert den vorigen avond. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de kamer van afgevaardigden medegedeeld dat de overeenkomst met Frankrijk is geteekend betreffende het boren van een tunnel door de Pyreneeën bij Canfranc voor eene spoorwegver binding tusschen beide landen. MADRID, 10 Juli. In den afgeloopen nacht heeft een brand het koninklijk wapen-museum vernield. De wapenen zijn wel geredmaar zeer velen zijn beschadigd. Uit Londen komt de ernstige tijding, dat het hoogerhuis bij tweede lezing met groote meer derheid (205 tegen 146 stemmen) Gladstone's nieuwe kieswet verwierp. Dondermiddag te 2 uur 30 min. had er in de hoofdzaal van het Foreign Office eeqe samenkomst van de parlementsleden plaats. Gladstone zeide dattengevolge der verwerping van de Reform-bill door het hoogerhuishet kabinet eenstemmig besloten hadde tegen woordige parlementszitting zoo spoedig mogelijk te sluiten maar dat liet parlement tot eene nieuwe zittingwaarschijnlijk in October, moest worden bijeengeroepen waarin de Reform-bill opnieuw in behandeling gebracht zou worden in de eerste plaats in het lagerhuis. Nam het huis die opnieuw aan dan zou het kabinet de bill weder bij het huis der lords indienen. De verklaring van Gladstone werd door de aauwe- zigen met luiden bijval begroet Thans wordt weer het gerucht verspreid dat Gordon gedood zou zijn en wel door zijne eigene soldaten. In een soort van burgeroorlog, die hierop volgde tusschen de afvalligen en de hem trouw gebleven aanhangers zouden eerst- genoemden hebben gezegepraald en daarop den mahdi binnengehaalddie dan ook op het oogenblik heer en meester te Khartoum zou wezen. 't Begint, wat de talrijkheid en verscheidenheid der geruchten betreft, iets te krijgen van Hicks- pacha. Wanneer maar de eindlezing niet uit eene dergelijke catastrophe bestaat Naar men verneemt zal de Duitsche land huishoudkundige raad (Volkswirthschaftsrath) welks instelling Bismarck indertijd met zooveel kracht heeft doorgedreven, eerlang opgeheven worden. Deze raad die nooit veel nut deed is door den pas ingestelden staatsraad geheel en al overbodig geworden. Het morganatisch huwelijk van den groot hertog van llessen-Darmstadt met gravin Ko- lomine is thans door het Oberlandesgericht ontbonden verklaard. Verleden week zwierven twee Italiaansche arbeiders door het dorp Wanne om werk te zoeken 't geen zij echter niet vonden en waarop ij het dorp weder verlieten. Dicht bij een overweg van den Bergisch-Markischen spoorweg legden zij zich te slapen neder en het bleek laterdat de een toen in zijn slaap door den ander met drie dolksteken om het leven gebracht werd. Men vond het lijk van geld en horloge beroofd doch met kalme gelaatstrekken, waaruit op te maken was, dat hij geen zwaren doodstrijd gehad had. Van den moordenaar is geen spoor meer gevonden. De vermoorde heette Antonelli Pietro en had blijkens zijn papierentot 28 Juni in de nabijheid vaD Belfort aan het werk geweest. De Gletschers van den Mout Blanc, zoo bericht men uit Cbamounixdie zich sedert 1846 al verder terugtrokken dringen nu meer en meer vooruit naar het dal, als om hunne bewonderaars tegemoet te komen. Prof Forelvan Lausanna die er zijn studie van maakteheeft het voorwaarts glijden van verscheidene gletschers de glaciers des Bossous Argentières du Tour la Breuve enz. geconstateerd. Donderdag 1.1. heeft een jong mensch tusschen Divacca en Pola een springbus met kruit gevuld tegen een trein geworpen. Toen de jonkman werd gearresteerdverklaarde hijdat hij betaald was geworden voor deze daad door een man wiens signalement overeenkomt met dat van Ragosa die in het proces-Oberdank is betrok ken. Het jonge mensch verklaarde bovendien dat de begane aanslag slechts een proef was en dat een ernstiger misdaad eenige dagen later zou plaats hebben waarschijnlijk gedurende de reis van den keizer naar Pola waar hij op 't oogen blik is om de manoeuvres der vloot bij te wonen. De keizerlijke trein is echter behouden te Pola aangekomen. Het Russische nihilisme word nu ondermijnd dooi een vijand die het meer schade doet dan de meeste bestrijdingsmaatregelen der regeering, n. 1. innerlijke verdeeldheid. Naar men uit St.-Petersburg bericht hebben de gematigden onder de revolutionnairen zich van de partij afscheiden en zich ter beschikking van de regeering gesteld. Zij zullen volkomen gratie verkrijgen als zij de geheimen der partij verraden en moeten reeds gewichtige //onthul lingen" gedaan hebben. De politie heeft nu hoop het nihilisme geheel den kop te kunnen indrukken. De Zwarte Zee wordt aan de kust van Anatolië tegenwoordig onveilig gemaakt door zee- roovers. Het zijn 15 a 20 mannen, in snelva rende kotters en welgewapend. Zij hebben een paar schepen met een kostbare lading van zijden stoffen geplunderd. Het hoofd van al de Perzische rooverbenden aan de Russische grenzenMollah Sadykis dezer dagen bij Surrah door kozakken gedood. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooijenop Zondag 13 dezer, des middags 12 uur, 1 Sangers Morgenfahrt Abt. 3 O Pepita Müller. Waalwijk, 12 Juli 1884. Deze week is een nieuwe gasleiding gelegd van af de gasfabriek tot aan de straat. Natuurlijk heeft dit wel eenig ongerief veroorzaaktmaar dit kan niet opwegen tegen 't voordeel en gemak, dat zij in de toekomst belooft op te leveren. Morgen ten 8 ure vertrekt van hier naar Breda de harmonie l'Espérance ten einde deel te nemen aan het groot festival voor harmonien en fanfare gezelschappen, met afdeeling concours

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1