L. VAN DER KOLK. Ijskoude Jenever, Handelsberichten. Burgerlijke Stand LAATSTE BERICHTEN ADVERTENTIËN. Kiezers van Waalivijk IJSKOUDE Oude Klare, DE WED. C. J. VERWIEL, AMSTERDAM, 11 Juli 1884. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Die ooren heeft om te hooren, dat hij hoore die oogen heeft om te zien, dat hij zie. KlBZGfS Leest met de advertentie omtrent de verkie zing, voorkomende in het vorig nummer van dit blad; leest het en doet er uw voordeel mede vormt u daardoor een eigen oordeel en laat u daarvan niet aftrekken door advertenties of strooibiljetten, die soms nog mochten komen. Denkt er wel op, bij de keuze die gij gaat doen, zijn uwe beurzen in hooge mate betrokken. Als gij dit alles rijpelijk over weegt zult gij bepaaid tot de con clusie komen, dat het in uw eigen en in het algemeen belang is, niemand anders te kiezen dan steeds voorhanden bij Waalwijk. voor harmonien die gegeven worden ter gele genheid van het I2V2 jarig bestaan der muziek vereniging Cecilia aldaar. Wij wenschen onze jeugdige harmonie het beste succes toe den eersten keer da. zij in het strijdperk treedt zij die haar den laatsten tijd, onder de leiding van haren verdienstelijker onder wijzer, den heer Brohm, de uit te voeren stukken hoorden repeteeren koesteren de gegronde hoop haar bekroond te zien tetugkeeren. Omtrent de feestelijkheden, die te Bieda zullen plaats hebben vernemen wij nader het volgende: Zondag-morgen te 11 uren komen de deel nemende muziekvereenigingen op het stationsplein aldaar bij elkanderom zich van door de Wil lemstraat SophiastraatBoschstraat en St.-Ca- tharinastraat naar het feestterein, de Groote Markt, te begeven voorafgegaan door het muziekkorps der dd. schutterij, daartoe welwillend aangeboden. Aan ieder gezelschap wordt vooraf een afdeelings- commissaris en een schildknaap toegevoegd. Te 12 uren wordt in het feestlokaal de eerewijn aangeboden aan de besturen der medewerkende vereenigingen en- heeft de loting plaats der volg orde voor het festival. Inmiddels worden de vereenigingen opgesteld tot uitvoering van den algemeenen feestmarsch: Festival-P ar ade-Marsch gecomponeerd door den heer J. L. Kroes di recteur der feestvierende vereeniging, aan welke uitvoering circa 1000 excutanter. zullen deelnemen. Te 1 uur heeft de eigenlijke opening van het fes tival plaats door de feestvierende vereeniging met uitvoering van de ouverture Flaiidre au Lion in de kiosk voor het feestlokaal. Te half zeven heeft de plechtige uitreiking plaats der herinne ringsmedailles op deze kiosk. Een half uur later begiut het valksconcert op de Groote Marktuitgevoerd door de kapel van het 3e reg. veld—artillerie onder leiding van den heer Lantinga. Inmiddels heeft in de zaal Concordia het concours voor harmoniën plaats. Maandag te 11 uren heeft eene musicale wan deling plaats door de stad, waaraan de verschil lende muziekgezelschappen zullen deelnemen uitgaande van het feestlokaal. Te 1 uur begint eeue matinee in Concordia welke niet zal ge geven worden door de stafmuziek van het 6e reg. inf., zooals primitief besloten Was, ma-r door het muziekkorps der dd. schutterij. Te half drie uren hebben op de Groote Markt volksvt-r- makelijkheden plaatsals mastklimmen, boeg- sprietloopen mui'loopen kikkerkruien en zak- loopenwelke vermakelijkheden zullen worden opgeluisterd door de muziek van de harmonie Concordia uit Giuneken. Te vijf uren heeft aan het station de ontvangst plaats van het 6e reg. linie- troepen uit Antwerpen bij welke gelegenheid zich weder het muziekkorps der dd. schutterij zal doen hooren waarna men in optocht naar Concordia zal trekken waar te 8 uren vauxhall zal gegeven worden. Gedurende de feesten zullen de groote kerk en toren ter bezichtiging worden gesteld. Namens den koning is door den minister van waterstaathandel en nijverheid aan den heer J. van Tuyl Gz. te Heusden tot wederop zegging vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van eene telegraaflijn tusschen Drunen en Heusden, met de vestiging van een telephoon- kantoor te Drunen. Er is sprake van, dat, met het oog op de cholera-berichten en de warmte dit jaar geen extra-lichtingen tot het houden van najaars manoeuvres onder de wapenen zullen worden geroepen en die manoeuvres achterwege zullen worden gelaten. In den laatsten tijd is bij verschillende adressen door een groot aantal burgemeesters en secretarissen in Noordbrabant ernstig aangedron gen op verhooging van jaarwedde. Gedep. staten erkennen in het verslag van den toestand der provincie dat werkelijk de jaar wedden van burgemeesters en secretarissen niet in verhouding zijn zoo tot de werkzaamheden, welke door hen moeten verricht wordenals tot de kennis welke onmisbaar is om hunne betrekking naar behooren te kunnen waarnemen.Het groot bezwaar dat eene alleszins behoorlijke regeling van de bezoldiging der gemeenteambte naren in den weg staatis ge'egen in de zeer ongunstige geldelijke omstandigheden van verreweg de meeste gemeentendaar vermeerdering van bezoldiging niet anders kan verkregen worden dan door verhooging van belastingen terwijl de belastingen (daaronder ook begrepen de rijks- en provinciale belastingen en de waterschapslasten) toch reeds tot eene zeer aanzienlijke hoogte zijn opgevoerden bovendien nog verhooging van bestaande en invoering van nieuwe belastingen te wachten is. Vooral in gemeenten van eene kleine of middelmatige bevolking zal zelfs eene slechts matige verhooging van de jaarwedde van gemeente ambtenaren eene vrij aanzienlijke verhooging van plaatselijke belastingen tengevolge hebben, die te zwaarder druktomdat zij slechts door betrek kelijk weinige iugezetenen in den regel gedragen worden. Sedert eenige dagen bestaat te Andel eene spanning tuscben den burgemeester en den raad der gemeente. Twee achtereenvolgende raads vergaderingen door het hoofd der gemeente belegd konden niet doorgaan, omdat alle raads leden afwezig waren dienaar men zegt, ter zelfder tijd eene bijeenkomst hadden ten huize van een der wethouders. Het conflict moet ontstaan zijn bij de onlangs plaats gehad hebbende grasverpachting der gemeente doch het fijne van de zaak is onbekend. Tengevolge van het bestaande conflict met den burgemeester hebben alle gemeente raadsleden hun ontslag ingediend. Het terrein waarop de aanstaande land bouwtentoonstelling te Amsterdam zal gehouden worden zal volstrekt niet te groot zijn gelijk velen aanvankelijk dachten. Men heeft de be schikbare ruimte stellig noodig. Met inbegrip van de Fransche inzendingen waarvan de opgave het laatst werd gedaan, worden nu verwacht ruim 1000 koeien ongeveer 500 paarden 600 schapen en 150 varkens. Boven dien telt de tentoonstelling van remonte-paarden, in de tweede week er 600. Hierbij gevoegd de vele werktuigen welke verwacht worden de artikelen boter, kaas, enz., is er geen twijfel of de tentoonstelling zal uit stekend slagen en een menigte bezoekers trekken. Naar wij vernemen zullen in de zaak van den diefstal aan het postkantoor te Breda welke den 22n dezer door het gerechtshof te 's-Bosch zal worden behandeld niet minder dan 50 getuigen gehoord worden. De rechtbank te Maastricht heeft uitspraak gedaan iu zake dr. Oidtman tegen den uitgever van de Overmaassche Courant. Het artikel, door die courant opgenomen, is verklaard te zijn laster en de uitgever veroordeeld tot een schadevergoe ding van f 3000 en in de kosten van het geding. De uitgevers van het Maandblad tegen de kwak zalverij waaraan het geïncrimineerde artikel was ontleend, in vrijwaring opgeroepen,zijn veroordeeld tot schadeloosstelling aan den uitgever der Over maassche Ct. van alles, wat deze aan dr. Oidtman te betalen heeft. Omtrent den voortvluchtigen Pieter den gewezen directeur van IJzendijke, deelt de Amst. het volgende mede Kort na zijn vertrek was P. te Londen en schreef van daar uit naar het ministerie dat hij daar goed en wel was aange komen en hij bij ontvangst van zijn brief iu Den Haag reeds op de woeste zee zou dobberen en in de golven van den oceaan zijne misdaad zou afwasschen. De justitie, meer.ende dat P. nog te Londen zou zijn zond een rechtercheur uit Vlissingen daarheen, die echter tijdig genoeg kwam om te vernemen dat de vogel gevlogen was. Hij was met bet stoomschip the Queen p.aar Boston vertrokken. Omtrent de aanleiding van den diefstal nog dit: Hij ontving van zijn schoonvader ieder jaar eene zekere toelage. Den laatsten tijd was die oelage niet verleend. Hierop begon P. te spe» culeeren en verloor, verloor zooveel, dat hij zelf geheel verloren was en de dreigende crediteuren beslag op zijn traktement legden of zouden leggen. Ziendedat zijn toestand hopeloos werd besloot P. heen te gaan en op de bekende wijze voor reisgeld te zorgen. Reeds was zijn verlof aangevraagd en ingewilligd en zeker zou hij de geheele 60 mille hebben kunnen medenemen, als de administratie der posterijen zich niet zoo waakzaam hadde getoond. Opgave der minste inschrijvers voor de aanbesteding, op 4 Juli jl. gehouden te Amster dam door het departement van koloniëu Perceel 5 4975 M. brugsbont, Prinzen Van Glabbeek Helmond, f 1984,55; perc. 7 donker blauw circassiene en baai en grijs keperlakeu Th. de Beer, Tilburg, f2642,80; perc. 9 1000 zwart cambletine balsdassen D. P. de Booy 's- Bosch f 168.90 ;perc. 10 475 kwartiermutsen I. v Dooren Co., Bokstel f 446.50 perc. 16 signaalhoorns en trombehoeften T. M. van Grinsven 's-Bosch f 398.20. Te Bergen-op-Zoom is een moordaanslag gepleegd waarvan wij nader het volgende ver nemen Zekere J., stalhouder, bekend om zijn ruw karakter bevond zich Dinsdagavond omstreeks half elf in beschonken toestand aan het station in de onmiddellijke nabijheid van zijne woning. Zijne luidruchtigheid gaf aanleidingdat de nachtwaker v. P. hem kalm aanmaande om rustig huiswaarts te keeren teneinde mogelijke onaan genaamheden te voorkomen. J. ontstak hierover in woede en schijnt toen een dolkmes te hebben gegrepen en v. P. onverwachts twee diepe sneden in den onderbuik te hebben toegebracht met het noodlottig gevolg dat deze bewusteloos neer zeeg. Aanstonds snelden verschillende personen toedie evenwel den werkelijken aanslag niet schijnen gezien te hebben, en verrichtten de eerste hulp, terwijl spoedig twee dokters aanwezig waren om v. P. te verbinden en in het gasthuis te doen opnemen. J., die in zijne woning gevlucht was werd nadat de hulp-officier van justitie daartoe de noodige bevelen had gegeven, door tusschenkomst van de maréchaussees tegen twee uur in den nacht uit zijG bed gehaald en geboeid naar de Gevangenpoort vervoerd, v. P. wijst J. als dader aan doch laatstgenoemde blijft ontkennen. De toestand van den gewondegehuwd en vader van vijf kinderen schijnt hopeloos. Maandag middag zijn te Geldorp 13 wo ningen afgebrand. Men vermoedt dat dit is veroorzaakt door het vliegen van vonken uit een bakkerij. Gelukkig dat de fabriek van den heer Van den Heuvel nog gespaard is gebleven, daar het vuur zich ook daaraan reeds had medegedeeld. Donderdag morgen omtstond op de Spransche Vaart onder Loon op Zand brand in het huis, bewoond door de kinderen Vugls hetwelk in korten tijd geheel in de asch werd gelegd. Van den inboedel is nog al iets gered. Het huis was weldoch de inboedel niet verzekerd. Te Stratum bij Eindhoven had een treurig ongeval plaats. Twee broeders die zich bij het baden in de rivier de Dommel te ver waagden verkeerden in levensgevaar; zulks werd opgemerkt door Wvan de Laar bleeker op de fabriek van de heeren Van den Briel en Verster aldaar, en dadeiijk begaf deze zich te water om hen zoo mogelijk te redden. Was het hem reeds her haalde malen gelukt iemand van een wissen dood te redden thans slaagde bij er slechts in één der beide personen op het droge te brengen, en werd bij zijne pogingen om den ander ook te redden het slachtoffer zijner zelfopoffering. VLIJMEN 10 Juli. Gister-avond bij het hevige onwederdat alhier woedde sloeg een bliksemstraal door den schoorsteen van 't huis, bewoond door A. Van Vuchtverbrijzelde de kachelzonder den man die er bij zat eenig letsel toe te brengen doodde vervolgens den kooihond die achter een stoel lagterwijl de vrouw die er op zatongedeerd bleefnam eindelijk zijn loop naar het achterhuis doodde daar van drie koeien ééne en verdween zoo spoor loos zonder ergens brand te hebben gesticht. VERGADERING der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk op Donder dag 10 Juli 1884 des avonds ten 8 ure. Afwezig de heeren Zijlmans en J. B. van der Heijden. Be voorzitter opent de vergadering'waarna lezir.g der notulen van de vorige, die onveranderd werden goedgekeurd. Be voorzitter deelt mede, dat een exemplaar van het jaarverslag der kamer in het begin van Juni jl. aan zijne exc. den heer minister van waterstaat, handel en nijverheid rechtstreeks is verzonden, op verzoek van den hoogedel gestr. heer commissaris des konings in Noordbrabant, aan dezen laatste, aan het gemeentebestuur alhier, zoomede aan al de kamers van koophandel en fabrieken in Nederland en verder aan eenige belanghebbende corporatiën en personen, volgens gewoonte. Verder deelde de voorzitter mede, dat ziin ont vangen de jaarverslagen van verschillende kamers van koophandel over 1883, zoodat die thans van de meeste kamers zijn ontvangenook van Am sterdam en 's Bosch. Be kamer te Rotterdam heeft haar verslag niet ingezonden. Ingekomen a Van het ministerie van waterstaat., handel en nijverheid een exemplaar van de statistiek der scheepvaartbeweging op de rivieren en kanalen in Nederland in 1883. b. Van den hooged. gestr. heer commissaris des konings in Noordbrabant een exemplaar van het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der provincie Noordbrabant over 1883. Be voormelde stukken worden gedeponeerd in het archief ter visie voor de leden en belang stellenden. c. Een schrijven van het Nederl.handelsmuseum te Amsterdam, in datö 23 Juni jl., strekkende tot verzoek om de industrieelen aan te moedigen, teneinde zich bij het agentschap van het museum aan te sluiten voor de tentoonstelling te Antwer pen in 1885. Baar de kamer van verschillende zijden heeft vernomen, dat onze regeering waarschijnlijk bin nenkort eeD regeeringscommissie ten behoeve der Nederl. industrie voor genoemde tentoonstelling zal benoemen, is men van oordeel, dat onthouding van alle inmenging ten deze in 't belang der zaak is. d. Een aischrift van een adres der kamer van koophandel en fabrieken te Kampen in dato 23 Juni 1884, aan zijne exc. den heer minister van waterstaat, handel en nijverheidhoudende ver zoek, om eene regeeringscommissie te benoemen voor meergenoemde tentoonstelling, met verzoek daaraan ten spoedigste adlieesie te verleenen, en bij den minister aan te dringen op spoedige be handeling, daar de sluitingstermijn voor de aan vrage om plaatsruimte bepaald is op 1 Aug. a.s. Aangenomen als voor. e. Missive van zijne exc. den heer minister van waterstaat, enz., in dato 25 Juni 1884, in antwoord op het adres der kamer dd. 29 Mei 11., no 133, betreffende den postdienst alhier, dat, te beginnen Zondag 29 Juni 1884, bij wijze van proef, met de eerste brievenbestelling 'te Waalwijk op zon- en feestdagen te 9.15 -ure voorm. zal worden aangevangen. Aangenomen als voor. The Chambre of Commerce Journal, dd. 5 Juli, uitgegeven door de kamer van koophandel te Londen. g. Eene circulaire van de commissie in zake het verzoek tot het verkrijgen een er schutsluis aan de haven te Waalwijk in verband met den nieuwen Maasmond, ten doel hebbende uitnoodi- ging de pogingen dei commissie te willen steunen, daar waar net der kamer zal mogelijk zijn. Is na eenige gedachtenwisseling besloten even- genoemde circulaire met een exemplaar van het adres van den gemeenteraad van Waalwijk van 4 September 1881 en een begeleidend schrijven op te zenden aan zijne excellentie den heer minis ter van waterstaat, handel en nijverheiden aan heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant. WAALWIJK, 11 Juli. Er was wat meer handel in hoornvee en de aanvoer hoofdzakelijk in prima kalfbeesten ook wat ruimer. Kalfkoeien golden f145 f250. dito vaarzen f135 f195. Biggen waren bij redelijken aanvoer nog al willig, zij werden verkocht van f4.50 h f9.50. Boter. Aangevoerd 541 K. G. De prijzen zijn van fl,33 tot ïl.49 per kilo. Eieren golden f3.50 a f4.50 per 100 stuks. In granen is de handel minder geanimeerd, waarschijnlijk tengevolge van den g'unstigen stand van het graangewas. Voor leder blijft de vraag eu de betere stemming aanhouden. Van alle zijden en voor alle soorten is de opinie gunstiger en, hoewel in dezen tijd van 'tjaar de markt meestal slecht voorzien is, werd de behoefte aan goed zoolleder reeds twee maanden vroeger dan gewoonlijk gevoeld. Waspik, 9 Juli. Boter. Aangevoerd 200 K.G. van f 1,08 h 1.17. Oosterwijk9 Juli. Boter. Aangevoerd 1980 K. G., prijs van f 1.00 h '1.18. Eieren Sl/3 cents per stuk. Huiden zonder eerstehands afdoeningen. Op 18 Juli ek. zijn bij inschrijving aan de markt gesteld: 1153 stuks Oost-Ind. run der- en 3083 buffelhuiden. Inlandsche artikelen niet vlugger. Van den 28 Juni tot en met den 11 Juli 1884. WAALWIJK. OndertrouwdAndries Brok met Wilhelmina van Os. Getrouwd: Andries Brok met Wilhelmina van Os. BevallenAdriana van Os geb. Leijtens d. Adriana Johanna Petronella van Hultên geb. van der Heijden Varia Adriana de Cortie geb.van Belft z. Pieternella Alessie geb. van der Sanden d. Maria Joanna Verwiel geb. Manders z. Cornelia Kuijs geb. Olieslagers d. Catharina Maria Hamers geb. Sleenhoff z. Margaretha Antonia Verhoeven geb. van Belft z. Overleden: Petronella Adriana van Baelen 16 jaren Johanna Catharina Elen 74 jaren Catharina Antonetta Fivie 4 maanden Anna Maria Vaslré 57 jaren. BAARDWIJK. Bevallen: Mechelina van Herpt geb. van Eijk d. Johanna van Gerven geb. van Es d. Cornelia van Roermund geb. van Helvoirt z. Agnes de Folter geb. Brands z. Overleden: Laurens de Nijs 30 jaren, Martina Alida Helena van den Bergh 37 jarenJacoba Kleijberg 15 jaren, Ilubertus Josephus van Roer mund 10 dagenArdina Muskens weduwe van Christiaan Bergmans 76 jaren, Marcelis Schilders weduwenaar van Adriana Maria van der Krabben 78 jaren, Johannes Martinus Baselmans 85 jaren, Antonius van Woensel 2 maanden. Getrouwd: Jan Maas 26 jaren en Goverdina Vissers 34 jaren. SPRANG. Geboren: Jacobus z. van Pieter Kruijfen Maria van Helvoirt Cornelis Willem z. van Johannes Werther en Johanna Brigette Hubert, Hendrik z. van Hendrik de Bie en Bernardina Werther Bastiaan z. van Jan Timmermans en Dora Ver schuren, Johannes z. van Christoffel Jacobus van Uithoven en Johanna Cornelia Holster, Johannes z. van Marijnus van Campenen Cornelia Kuijsten. Overleden: Johannes van der Schans 16 m. BERN, 11 Juli. Langs de Zwitsersche grens in Italië is een militair cordon getrokken. De reizigers moeten te Como en Luïno quarantaine houden. Deze bepalingen zullen worden gehand haafd zoolang Zwitserland geen afdoende maat regelen neemt ten opzichte van het verkeer met Frankrijk. MARSEILLE, 11 Juli. Gisteren zijn hier 26 personen aan de cholera overleden. PARIJS, 11 Juli. Sedert gisteren avond zijn er te Toulon drie personen aan de cholera en 19 te Marseille overleden. Een twintigtal nieuwe choleralijders zijn in het Pharo-hospitaal te Marseille gebracht. MARSEILLE, 11 Juli ('s middags). Sedert heden ochtend zijn er twaalf personen aan de cholera bezweken. PARIJS, 11 Juli. De Fran9ais meldt, dat er heden ochtend een sterfgeval aan cholera te Parijs is voorgekomen in de Rue des Saints-Pères. TToor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden mijner doch ter MARTINA ALIDA HELENA betuig ik, ook namens mijne kinderen, kar- telijken dank. Mevr. Wed. VAN DEN BERGH- Kruijt. Baardwijk, 11 Juli 1884. Waalwijk, 11 Juli 1884. VELE VRIJE KIEZERS.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2