Nummer 58. Donderdag 24 Juli 1884. 7e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. rp„ ANTOON T1ELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Spanje. Rusland. Amerika. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden. ■s, tan, Km, i Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Volgens het Journal de Liège sloeg Zondag middag omstreeks 3 uur gedurende den vesper de bliksem in de kerk te Saint-Hadelin. Twee knapen, die het orgel trapten werden op de plaats gedood en een aantal andere kerkgangers viel bedwelmd ter aarde. De ontsteltenis was hevig, vooral daar er op het koor ook belang rijke materieele schade was aangericht en het eenigen tijd duurde voordat men den omvang van de ramp kon overzien. De kamer heeft de wijzigingendoor den senaat in de wet op de echtscheiding gebracht, alle aangenomen. De commissie uit den senaat heeft de meeste artikelen san het wijzigingsontwerp der consti tutie aangenomen maar art. 8 betreffende de financieele bevoegheden van den senaatver worpen. Te oordeelen naar de berichten die het agentschap Havas mededeelt, zou er kans bestaan, dat het nieuwe ChineescheFransche conflict spoedig uit den weg geruimd wordt. Het deelt althans mede, dat China aan Frankrijk een eerste genoegdoening heeft gegeven door het onlangs genomen keizerlijk besluit, dat in het officieele regeering3blad van Peking van den 16n dezer werd opgenomen. Daarbij toch wordt de ontruiming van Laokoi, Langson en Caobang, volgens het tractaat van Tient-Sin en de te rugtrekking der troepen op de Chineesche grenzen bevolen. De ontruiming moet in het tijdsverloop eener maand worden bewerkstelligd. De onderhandelingen over de schadevergoeding worden voortgezet. Het eskader van admiraal Courbet zal voor Foucheou voor anker blijven totdat de zaken volkomen zijn geregeld. Uit een dépêche uit Shanghai' gezonden blijkt verderdat tengevolge van een heftige discussie tusschen Li-Hung-Chang en Tso eene geheele verandering in den toestand is gekomen, waar door het thans waarschijnlijk is dat het geschil op een vredelievende wijze zal zijn opgelost. De Parijsche gezondheidscommissie heeft zich in verbinding gesteld met den minister van oorlog, om op het terrein der vestingwerken den üjdelijken afstand te verkrijgen van den vereischten grond tot oprichting van twee loodsen als hulp-hospitalen die elk ruimte hebben voor 200 a 300 ledikanten ten einde bij het ver schijnen der cholera te Parijs de lijders aldaar te kunnen verzorgen. De minister heeft aan dit verzoek voldaanen de gemeenteraad heeft thans voor die zaak eene som van 200,000 fr. beschikbaar gesteld. De maatregel van het berooken en ontsmetten der reizigersdie uit Marseille en Tonlon te Parijs komen, is door den prefect van politie ingetrokkenop grond dat de gezondheidsraad en de academie van geneeskunde dien maatregel als geheel onnut verworpen hebben. De prefect van politie heeft daarentegen eene aanschrijving gericht tot de commissarissen waarin zij uitgenoodigd worden om zoodra een geval van cholera te Parijs te hunner kennis komtonverschillig hoedaarvan op staanden voet den médecin-délégué in hunne wijk te verwittigen of den médecin-déléguédie het dichtst bij den choleralijder woonten hem den prefect, het adres vaD den lijder en van den geneesheer onverwijld op te geven. De ministers van binnenlandsche zaken van openbare werken en van koophandel zijn van hunne reis naar Marseille en Toulon in de hoofdstad teruggekeerd. Er zijn thans in Frankrijk 16 vrouwen die versierd zijn met het ridderkruis van het legioen van eer. De laatste gedecoreerde is de liefdezuster Marie Ambroise (Nonat), die, gelijk wij gemeld hebbenter gelegenheid van den nationalen feestdag het ridderkruis bekomen heeft ter belooning van vijftig jaren onafgebroken en onverdroten dienst in het hospitaal voor ongeneeslijke ziekten te Tours. Te Arles waar reeds een paar gevallen van cholera waren voorgekomenhebben zich opnieuw eenige gevallen geopenbaard. (Arles ligt in hetzelfde departement als Marseille.) Ook te Sisteren, in het departement der Beueden- Alpen werden twee personen door die ziekte aangetast. Te Nimes is er één aan bezweken. Een persoon die te Parijs was gekomen om er het nationale feest bij te wonen had zich voor het raadhuis geplaatst om er de school- bataljons te zien voorbijtrekken. Daar kwam hij te staan vlak bij eene vrouwdie pas uit Marseille was aangekomen. Vermits hij ten gevolge der drukkende hitte zich 's nachts al niet wel gevoeld had begaf hij zich tegen den avond naar een dorp vijftien mijlen van Parijs, in het departement Seine-et-Oiseom er de hitte van Parijs te ontgaan. Den volgenden dag openbaarden zich de verschijnselen der cholera bij hem in hevige mate. De toestand van den man was echtervolgens het thans ontvangen berichtzoozeer verbeterd dat hij buiten gevaar werd geacht. Te Parijs zelf zijn almede drie gevallen van cholera voorgekomen. Twee der lijders zijn be zweken. Het leven van den derde zal zooals het zich laat aanzien behouden worden. Deze drie gevallen hebben naar gemeld wordtgeen epidemisch karakter. Een correspondent van de Daily News was dezer dage n te Marseille getuige van het volgende merkwaardige geval. Terwijl hij onder de veranda van een koffiehuis zatkwamen er vier hospitaal-soldaten aan die op eene burrie een cholera-patient naar het hospitaal droegen. Tengevolge der groote hitte waren die mannen zeer dorstig geworden en traden het koffiehuis binnen om zich een kleine verfrissching te doen geven. Dit scheen den zieke zeer te verbitteren, althans hij sprong opwierp de dekens van zich en rende heen. De verschrikte dragers vervolgden hemdoch konden den woedenden daarheen loopenden vluchteling niet inhalen. Een arts dien men 's avonds den man in zijne woning toezond gaf de verrassende verklaring afdat het kolossale transpireeren van den patient tengevolge van den renhem weder geheel her steld had. Dit museum dat door Philips II was gesticht, bevatte een kostbare collectie wapenen, vlaggen, kanonnentropeeën en andere voorwerpen waarop Spanje met recht trotsch was. Men schat, dat twee derden der voorwerpen gered zijn maar de collectie tapijten is geheel verloren en in de verwarring zijn verscheidene voorwerpen beschadigd. Sedert twee jaren was men bezig bet gebouw te restaureeren waaraan reeds 276000 franc3 waren besteed. zonder deze echter te kunnen inhalen. De Swift bereikte hare bestemming te 3.19 de Edith slechts drie minuten later. Feitelijk heeft dus de Edithdie acht minuten later afvoerde overwinning behaald met 5 minuten. Omtrent den brand in het koninklijke wapen museum te Madrid den lOden dezer, verneemt men nogdat de vlammen zich het eerst in de bovenverdiepingen verspreidden. Het gevaar was zeer grootdaar dit museum bij het koninklijk paleis is gelegen en in de benedenzalen van het museum wapenrustingen en een groote voorraad kruit was geborgen. Op het eerste alarm kwamen de soldaten toesnellen die de kisten met kruit het eerst in veiligheid brachten. Voor de aankomst der brandweer die in Madrid zeer onvoldoende geregeld moet zijn was de koning op de plaats des onheils ver schenen en bevond zich te midden van hen die de kostbare wapenrustingen trachtten te redden. Hij zelf sloeg met een bijl een deur in |en moedigde alle aanwezigen aan de kost baarheden die het schoonste museum van Eu ropa vormenin veiligheid te brengen. De koninginnen Isabella en Christina ver schenen met de infanten Isabella en Eulalie op het balkon van het paleis om de soldaten moed in te spreken. Te vier uur in den morgen stortte het dak in. Z. M. Alfonso XII bleef met zijne ministers, vele generaals en hoogwaardigheidbekleeders tot men den brand geheel meester was, waarna men de geredde voorwerpen ging bezichtigen die op de binnenplaats van het koninklijk paleis waren neder gelegd. Uit Londen wordt van een verschrikkelijk spoorwegongeluk melding gemaakt, dat bij Shef field heeft plaats gehad. De sneltrein van Manchester naar Londen is ontspoord, tengevolge waarvan 25 personen gedood en 60 gewond zijn. De trein bestond uit een locomotief, een veewagengoederenwagens en negen personen- waggonsdiezooals gewoonlijk bij sneltreinen het geval isvol reizigers waren. Het ongeluk ontstond door het breken van een as der machine, juist op de plaats waar de lijn een bocht vormt. Indien het breken van de as op een vlak einde gebeurd waszouden de gevolgen minder ver schrikkelijk zijn geweest. De derde en de vierde wagen waren totaal vernield en bijna alle reizigers der eerste klasse, die zich in deze waggons bevonden waren on middellijk dood. De andere wagens kantelden om met de wielen in de lucht. Het ongeluk had des middags om een uur plaats toen de landbouwers in de velden aan het werk waren die dan ook onmiddellijk hulp boden. De aanblik was verschrikkelijk. Langs een vrij groote uitgestrektheid lagen dooden en stervenden te midden der vernielde wagens vervolgens een vijftigtal gewonden die op den grond uitgestrekt lagen of de handen uit de ramen der rijtuigen staken terwijl zij om hulp riepen. Spoedig telde men 19 doodenwaaronder verscheidene vreemdelingen welker identiteit men niet heeft kunnen bepalen. Hierbij waren ook eenige dames. Op een dezer slachtoffers heeft men een portefeuille met een bedrag van ongeveer 18000 gulden in vreemde bankbiljetten gevonden. De meeste lijken werden voorloopig naar het nabijgelegen dorp Penistone gebracht. De ge wonden werden na verbonden te zijn onmiddellijk met extra-treinen naar Manchester vervoerd. Op het oogenblik van de ramp had de trein een snelheid van achttien mijlen per uur. Te Northwich eene stad van 13,000 inwoners in Cheshire heerschte jl. Dinsdag eene vreeselijke paniek. De stad staat op enorme zoutlagenwier uitlooging voortdurende aard stortingen ten gevolge heeft. Dinsdag begonnen de balken van alle huizen te kraken de muren barstten en de verschrikte inwoners die voor onheil vreesden vluchtten vol schrik naar de naburige heuvels. Voor hunne oogen begon daarop een midden in de stad gelegen vierkant van huizen te verzakken en 'savonds stak nog slechts de spits van den schoorsteen der wagen fabriek van Jones uit de gapende opening van de aarde uit. De inwoners van Northwich zijn begonnen de stad te ontruimen. Volgens een telegr. bericht aan Reuter, zou de Nederlandsche bark Dordrecht II schip breuk geleden hebben bij Kaap Agulhas en geheel verloren zijn. Bijzonderheden ontbreken. Het schip kwam van Javamet bestemming naar Amsterdam. Blijkens een bericht in de Huil Express van 14 dezer had er verleden Zondag eene heete wedvaart plaats tusschen deconcurreerende stoom schepen Swift en Edith beiden van Rotterdam naar Huil. De Swift passeerde het Yacht- clubhuis daar ter stede te 10.38 des avonds, de Edith te 10.46. Gedurende den ganschen overtocht de zee was glad bleven de beide schepen nagenoeg in diezelfde positie: de Swift een weinig voorde Edith haar dicht op de hielen, steeds met eene vaart van ruim 13 knoopen. Op het laatst won de Edith een weinig op de Swift Er wordt in de Oostenrijksche bladen weder druk gesproken over de ontdekking te Warschau van een samenzwering tegen het leven van den czaar gesmeed. Deze aanslag moest ten uitvoer gebracht worden tijdens het aanstaande bezoek van den keizer aan deze stad. Omtrent de ontdekking verhaalt mendat Donderdag een vrederechter de heer Bardovsky, bij het verlaten van het gerechtshofop straat werd aangesproken door een kolonel der gendar merie die hemmet een revolver in de hand, arresteerde. Bardovsky trachtte zich het leven te benemen doch hij werd hierin verhinderd. Bij een huiszoeking in de woning van den rechter vond men een koffer bevattende revolvers een belangrijke hoeveelheid ontplofbare stoffen zes bommendolkeneen kleine drukmachine en verscheidene revolutionnaire proclamatiën. Het doel. van den aanslag was om het paleis, waar de keizer te Warschau zou logeeren in de lucht te laten springen. Tegelijkertijd werden gear resteerd twee griffiers .wan Bardovsky een jour nalist en acht studenténten der universiteit. Alle schuldigen zijn Russische onderdanen. Men zou tot de ontdekking van het complot gekomen zijn door de arrestatie van een Russische dame die bij Bardovsky was afgestapt. Te Weenen ontvangen telegrammen uit Warschau melden dat de komst van den czaar tengevolge dezer ontdekking is uitgesteld. Wat van bovenstaande waar is zal eerst later moeten blijken. Uit New-York komt de tijdingdat de Greeley-Pool-expeditie terecht is. Van de 24 man evenwel zijn 17 bezweken. Luitenant Greelydie met zijne weinige overgebleven makkers nog juist bij tijds door kapitein Schley werd opgespoord en gered, beweert de hoogste noordelijke breedte bereikt te hebben, welke tot dusver éénig reiziger halen kon, namelijk 83° 24'. Hij noemde deze plaats Lockwood Island. Van eene hoogte van 2000 voet bespeurde hij noordwaarts en noordwestwaaris geen land. Kapitein Schley bericht dat de vorige winter in het hooge noorden strenger moet geweest zijn, dan sedert twintig jaren. De zachte winters in midden-Europa schijnen dus elders hun equivalent te vinden. Greely en zijne vijf makkers werden juist op het nipje nog gered. Nog 48 uren, en zij zouden mee den hongerdood gestorven zijn evenals de 17 kameraden die hun reeds voorgingen. Zij voedden zich sinds geruimen tijd met gekookte zeehondenvellen mos en garnalen. Dooh hunne krachten waren uitgeputzoodat zij zelfs niet meer op de jacht konden gaan. Vreeselijke ontberingen hebbeü zij gedurende negen maanden moeten doorstaan. Te New-York wordt een geheimzinnige moordaanslag veel besproken. Zekere John Drake, advocaatis belast met de regeling der nalaten- shcap van de familie Rhinelander, een der oudste meest geziene familiën van New-York. Een der leden dezer familie werd door zijn grootvader wegens zijn slecht gedrag onterfd. De onterfde, een jongman van 30 jaren kwam dezer dagen bij den advocaat Drake. Hij had reeds anderhalf uur met den advocaat in het bureau doorgebracht, toen de buren een pistoolschot hoorden knallen; meD snelde toe en vond den advocaat met den jongen Rhinelander worstelende. De advocaat wiens toestand gevaarlijk is wil zijn moordenaar niet vervolgen. Men denkt algemeen dat een geheim achter de verklaring van den advocaat schuilt.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1