BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Turkije. Rusland. Amerika. hun rapport omtrent het brandweer-reglement gereed om die aangelegenheid geregeld te kun nen behandelen weusclien zij echter nog eene conferentie te houden met de commissie; deze zal binnen een paar dagen gehouden worden." De voorzitter „ingekomen is het rapport der schoolcommissie, dat ter visie zal gelegd worden voor de leden." „Is er nog iemand van de heeren die het woord verlangt De heer Hoffmans „Ja, mijnheer de voor zitter 't is onderhand de tijd, dat de begrooting voor 1885 wordt opgemaakt. Ik wensch aan burg. en weth. in overweging te geven in onze gemeente twee veldwachters aan te stellen. Van alle zijden komen er klachten over het slechte toezicht, zoowel in den binnen- als buitenpolder; ik wil wel aannemen dat de veldwachter den tijd niet heeft en onze gemeente te groot is voor één man ik heb mij verleden zomer geergeerd bij het zien hoe de veldvruchten op verschil lende plaatsen verwoest waren 't was een schandaal om te zien ik zou daarom gaarne op de nieuwe begrooting een post uitgetrokken zien zoor een 2den veldwachter." De voorzitter„burgem. en weth. zullen het door den heer Hoffmans gesprokene in aan merking nemen en voor dien tijd ampel be spreken." De heer Van Heijst „mijnheer de voorzitter, ■*ijn de stukken van Van Dijck, betreffende de trottoirs nog niet ingekomen De voorzitter -. „hij heeft beloofd dat zij bin nen acht dagen gereed zullen zijn." De heer Van Heijst„dus zeker voor dc volgende vergadering De voorzitter „zeker." De heer Van Heijst,,'t zal nu wel serieus zijn, daar de burgemeester het verklaart. Ik voor mij begin anders wel te twijfelen of Van Dijck wel bij machte is die bestekken te maken of er wel zin in heefter is altijd iets dat tegen houdt. Nu u het belooft heb ik er vrede mede, maar ik zal er telkens op blijven terugkomen." De voorzitter„nog onlangs heb ik er op aangedrongen dat die bestekken zouden worden gereed gemaakt maar mij werd gezegd dat er niet aan kon gedacht worden." De heer Van Heijst „anders zou ik propo- neeren er een ander mede te belasten 't is toch waarlijk zoo'n groote zaak niet." De voorzitter „ik geloof dat de gascommissie het best zal kunnen oordeelen of Van Dijck tijd heeft of niet." De heer Van Heijst„De gascommissie heeft hiermede niets te maken als Van Dijck geen voortgang maakt aan moet dat werk aan een ander worden opgedragen." De voorzitter „'t is voor mij zoo ook niet prettigzelf kan ik de bestekken niet maken ik zal Van Dijck het gevoelen van den raad mededeelen en hem zeggen dat als hij de be stekken niet gauw gereed maakt, dit aan een ander zal worden opgedragen. De voorzitter sluit de vergadering. Dinsdag is te Brussel de buitengewone zitting van den senaat en van de kamer van volksver tegenwoordiging geopend. Deze gebeurtenis had een buitengewone menigte in den omtrek van het parlementsgebouw op de been gebracht. Een groot aantal politieagenten hadden echter last ge kregen de nieuwsgierigen op een afstand te hou den. Dè zitting der kamer werd geopend des mor gens ten tien uur door den heer De Haerue als oudste lid, een der zeldzame overlevende leden van het congres van 1830, Hij gaf zijn spijl te kennen dat de heer Rogierdie eigenlijk de eer toekwam op dat oogenblik het voorzitter schap te bekleedcn wegens gezondheidsredenen niet aan de parlementaire werkzaamheden kon deelnemen. Onmiddellijk ging men over tot het onderzoek der geloofsbrieven v<m de nieuw gekozenen, welke alle werden goedgekeurd behalve, die van de afgevaardigden van Ostende en Virton. Het bureau der kamer is samengesteld als volgt Pres. de heer Thibautle vice pres. de heer Tack 2e vice president de heer De Lautsheere, allen tot de rechterzijde behoorende. Bij het aanvaarden vau den voorzitterstoel zeide de heer Thibaut dat allen slechts één doel zou den hebben namelijk de bevordering van den voorspoed en het geluk van het geliefde vader land. Het voornaamste van de zitting van Woeusdag is de indiening van twee wetsontwerpen, die door het nieuwe ministerie sedert zijn optreden reeds voorbereid zijn. Het eene ontwerp betreft de herziening van de wet op het lager onderwijs het andere ontwerp strekt tot het toestaan van een krediet van 18.900 francs voor het herstel der diplomatieke betrekkingen met den heiligen stoel. Beide ontwerpen ontlokten toejuichingen aan de rechter- en kreten van afkeuring aan de linker zijde. Tot Dinsdag a. s. is de zitting der kamer verdaagd. Zooals trouwens te voorzien was heeft de beloofde bescherming van den heer Beernaert minister van handel enz. aan de Antw. tentoonstell. eene geheele omwenteling in de bestaande com missiedoor de benoeming van een buitenge woon groot aantal nieuwe leden ten gevolge gehad wier namen meer dan zeven kolommen in den Moniteur beslaan. Bij koninklijk besluit is eveneens eene com missie benoemd welke ten doel heeft de mede werking der Belgische voortbrengers aan de tentoonstelling aan te wakkeren en te leiden. Tot eere-president dezer commissie is benoemd Z. H. K. de graaf van Vlaanderen tot voorzitter de heer Beernaertminister van landbouw enz.; tot adjunct-voorzitter de heer Victor Lynen voorzitter van het uitvoerend comité. De heer De Waelburgemeester der stad Antwerpen eerst tot eere-voorzitter van het uitvoerend co mité benoemd fungeert nu als vice-president van bovengenoemde commissie; de heeren Eug. Meeus en baron Nottebokm zijü eveneens tot vice- voorzitters benoemd. De heer Koch blijft alge meen secretaris. Graaf A. d'Oultremont neemt, door zijne be noeming tot algemeen commissaris van het staats bestuur de plaats van den heer E. Rombaut in die nu als algemeen commissaris voor de Belgische afdeeling in den Moniteur figureert. Buitendien vermeldt het offic. blad nog de be noemingen der commissarissen van de interna tionale afdeelingen en wel van de 1ste afdeeling onderwijs vrije kunsten en kunstnijverheid de heer Thonissen minister van staat en lid der kamer 2e afd. nijverheid de heer Belpaire administrateur van staatsspoorwegen3e afd. zeevaart en koophandel visscherij en vischteelt: de heer Oh. Evard industrieel4e afd. elektri citeit de heer L, Somzéeingenieur en nieuw gekozen kamerlid5e afd. akkerbouw de heer A. Romberg en tuinbouw de heer C. Bernard; 6e afd. schoone kunstende heer Cuylits. Voorts is de heer J. Gody benoemd tot alge meen secretaris bij het algemeen commissariaat van 't staatsbestuurgraaf Duchatel, tot secre taris der buitenlandsche afdeelingen de heer de Cazenave ingenieur tot secretaris der Belgische afdeeling en baron de Woelmont tot secretaris van den algemeenen commissaris van 5t staats bestuur. Het aantal personen, die Marseille ontvlucht zijn hetzij in de nabijgelegene dorpen of naar CorsicaItalië of elders, wordt op 100,000 ge schat. Verscheidene stoomvaartondernemingen hebben haren dienst op Alexandrië Corsica Tunis en Italië gestaakt. Do epidemie verspreidt zich in het zuiden des lands. Daar is geen arrondissement (in het zuiden namelijk)waar geen sterfgeval ten gevolge der cholera is voor gekomen. Er wordt than9 te Marseille een 'verzoekschrift aan het gemeentebestuur geteekend om vergunning tot het houden van de vroegere processiën om de Notre Dame de la Garde. Uit Toulon wordt gemeld dat er gebrek aan brood is begonnen te komen daar de meeste bakkers hunne winkels gesloten hebben. De soldaten hebben nu bevel ontvangen het bak- kerswerk te verrichten. Er zijn vijftien docenten en studenten in de geneeskunde aan de hoogeschool te Montpellier te Toulon aangekomen om in de ambulances hulp te bieden. Te Aries waar Maandag 12 personen aan de cholera bezweken zijn, heerscht eene onbeschrij felijke paniekniettegenstaande de prefect van het departement Bouches du Rhone er aanwezig is en er weer eene processie tol afwering van de ziekte is toegelaten. In massa zijn de inwoners uit de stad gevluchtzoodat deze bijna ontvolkt is. Onder hen die de wijk naar elders genomen hebben zijn ook vele leden van den gemeente raad ten gevolge waarvan deze die bijeen zou zijn gekomen om een votum van afkeuring uit te brengen tegen de leden, die hunnen post verlaten hebben niet in genoegzamen getale wa9 om te beraadslagen en een besluit te nemen. De prefect heeft zijn voornemen te kennen ge geven om twee adjunct-maires te schorsen. Door den Eranschen minister van koop handel is aan de prefecten een circulaire verzonden, waarin wordt medegedeeldwat de Parijsche accademie van geneeskunde over de maatregelen tegen de ziekte heeft besloten. De accademie heeft de volgende besluiten genomen lo. De quarantaine te land onder welken vorm ook ingesteld,is in Frankrijk niet uitvoerbaar; 2o. De middelen, die ter ontsmetting van reizigers en hun bagage aan de stations worden aangewendzijn nutteloos en beantwoorden niet aan het doel 3o. Het is noodig om in de groote stations een geneeskundige post te vestigen, waar den lijders omiddellijk geneeskundige hulp kan ver schaft worden en zij van de andere reizigers kunnen worden afgezonderd 4o. De werkelijk nuttige voorzorgsmaatregelen kunnen alleen door ieder persoon voor zich zelf en zijn woning worden genomen. De gemeen teraden hebben slechts te zorgen voor afzondering der lijders, ontsmetting enz. en voor hetgeen noodig is in het belang der openbare gezondheid. Er schijnt gegronde hoop te bestaan, dat het tusschen China en Frankrijk niet tot vijan delijkheden zal komen. De minister van buiten landsche zaken de heer Ferry deelde althans gisteren aar. zijn collega 's in den ministerraad mededat de onderhandelingen met China een goede wending hebben genomen. Tsong-Li-Yamen heeft den onderkoning van Naukin opgedrageu de hangende quaestiën met den Franschen gezant Patenötre tot een oplossing te brengen vooral die betreffende de schade loosstelling. Een spoedige afdoening van zaken wordt verwacht. Het eskader blijf voor Fout- scheou tot de schadeloosstelling geheel is afbetaald. Omtrent de jodenvervolgingen te Algiers wordt nader gemeld dat zij uitgingen van aanzienlijke Europeesche jongelieden die hier gemeene zaak maakten methet Europeesch gepeupel. Drie dagen lang kon geen jood zich op straat vertoonen zonder beschimpt en mishan deld te worden. De politie was niet bij machte om de rust te herstellen er moesten troepen ontboden worden, maar deze traden niet aanstonds met kracht op. Duizende menschen trokken door de straten; verscheidene winkels van Israëlieten werden ge plunderd en de joden hielden zich schuil in hunne veilige huizen die bijna alle uit den Moorschen tijd zijn van sterke poorten voorzien en zij bombardeerden van de platte daken de vervolgers met steenen. Toen eindelijk de menigte met petroleum de synagoge in brand wilde steken en met een be storming van de prefectuur dreigde kwamen de troepen krachtiger tusschenbeide en de rust werd hersteld. Na eenige dagen werden de gesloten winkels van Israëlieten weder geopend. Parijs is weder in opschudding gebracht door het geruchtdat een Orleanistische samen zwering ontdekt is geworden en wel op de bureaux van den prefect van politie. Bij een onderzoek bleek dat niets anders is voorgevallen dan dat vier beambten der prefectuur afschriften van zekere stukken hadden gemaakt met het doel ze aan royalistische agenten te verkoopen. De ontrouwe beambten werden weggejaagddoch van een strafvervolging is geen sprakedaar aan het misdrijf, hetwelk zij voornemens waren te plegen, nog geen begin van uitvoering gegeven was. Het blad Paris vraagt of thans, nu zoo veel gesproken en geschreven wordt over microben het oogen blik niet gekomen is om Frankrijk eens voor altoos van de microbe van het koningschap te desinfecteeren. In Spanje en vooral te Madrid schijnt men nog zeer ontstemd te zijn over de terechtstelling van de twee hoofdofficieren, die in de republikein- sche woelingen betrokken waren. De koning is, toen hij dezer dagen het stierengevecht te Madrid kwam bijwonen uitgefloten. Een groot aantal agenten waren onder de menigte verspreid en de manifestatie hield spoedig op. Aan het einde echter begon het fluiten op nieuw en toen hebben een aantal arrestaticn plaats gehad. De correspondent van de Débats geeft als aanleiding tot dit loorval op, dat, toen geheel Spanje gratie wenschte voor de twee officieren die te Gerona gefusilleerd zijn er juist te Ma drid een stierengevecht plaats had op den dag aat deze officieren zich in afzondering zouden begeven om zich tot den dood voor te bereiden. De koning zou het stierengevecht bijwonen maar op het laatste oogenblik kwam er tegenbevel. Men had hem ingelicht dat bij zijn vei schijning eene manifestatie, om gratie voor de veroordeel den van Gerona te vragen zou plaats hebben. Hij verscheen ook de volgende dagen niet thans bij zijne eerste verschijning gaf een- deel des volks zijne afkeuring te kennen. In Spanje en vooral te Madrid nemen de moordaanslagen op onrustbarende wijze toe. Voor eenige dagen zijn in den tijd van 24 uren in ver schillende wijken van Madrid vier moorden door middel van revolver of dolk voorgekomen en bovendien nog eenige meer of minder zware ver wondingen. De pers noemt het als iets hoogst zeldzaamswanneer een dag zonder moord of zelfmoord voorbijgaat. Aangaande de zitting der Londensche confe rentie verneemt men nog, dat daarin geen besluit genomen is wegens de volkomen onvereenigbare rapporten der financieele deskundigen. Frank- rijk's voorstellen door Engeland onaannemelijk geachtschijnen echter door de andere mogend heden ondersteund te worden. De Weener Politische Correspondenz heeft een bericht uit Londen ontvangen datnaar aan leiding van den tegenstand dien de mogend heden aan eene reductie van de rente der E- gyptische schuld geboden hebben oene andere oplossing van de bestaande quaestie is voorge steld. In plaats van het verminderen der rente, zoa het heffen van eene inkomsten-belasting worden voorgesteld die door ieder eenigzinss gegoed persoon zou worden betaald. De uii de rente der Egyptische schuld getrokken inkomsten zouden vrijgesteld zijn. De Eng. reg. zou als eigenares van een groot getal aandeelen van ketSuez-ka- naal ook door deze belasting getroffen worden. Volgens den berichtgeverzou de Britsche regeering gezind zijn dit voorstel aan te nemen en verwachtte men dat de andere mogendheden er zich niet tegen zouden verzetten. Eindelijk werd weer eenig bericht van Gor don ontvangen en werkelijk nog al niet ongun stig. 't Zijn wel is waar nie« heel veel meer dan geruchten, die Reuter uit Suakin overseint, maar t is toch altijd iets. Te Suakin dan was het bericht ontvangen, dat Gordon met zijn gewapende en van eene ge- ïmprovisterde pantsering voorziene stoombooten groote ontsteltenis onder de Soudaneezen ver oorzaakt, die zich aan de rivieroevers tusschen Kartoem en Berber bevinden. Al het onmoge lijke werd door Osman Digna gedaan om de werking dier vaartuigen te neutraliseeren. Vice-minister Fitzmaurice heeft in de jongste zitting van het Engelsch Lagerhuis medegedeeld, dat Gordon te Khartoem eene sterke stelling innam dat de Arabieren zeer bevreesd voor hem waren en dat hij vier hunner stammen had ver slagen. Naar Dongola zal de expeditie verzonden wordenom uit te vorschen of de mudir wer kelijk nog looyaal is gebleven dan wel ge lijk de berichtgever van Daily News steeds vol houdt of hij heult met den mahdi en valsche telegrammen zendt. Majoor Kitchener zal hier toe met veertig Bedouïnen van Korosko Daar Dongola opbreken. De zoo veel besproken zaak van den af gevaardigde uit Metz den heer Anloinedie van landverraad beschuldigd werd is volgens de Frankf. Zeit.geheel afgeloopen. Het rijks gerechtshof te Leipzig heeft besloten van een strafvervolging tegen hem af te zien. Gelijk men zich herinnertheeft de Nordd. Alg. Zeit. een reeks van brieven openbaar gemaakt, die in de woning van den heer Antoine zijn in beslag genomen en die door het parket aan ge noemd blad moeten verschaft zijn. Dit feit wordt door de liberale pers als schending van particulier eigendom en van ambtsgeheim beschouwd een handelingwelke verdient streng gestraft te worden. Het is mogelijk dat in de aanstaande zitting van den rijksdag de regeering door een der afgevaardigden uit den Elzas of door een der leden van de liberale partij hierover geïn terpelleerd zal worden. Te Weenen is het verleden week zoo buitengewoon warm geweestdat aldaar twaalf gevallen van zonnesteek zijn voorgekomen, waar van de meeste met een noodlottigen afloop. Een der slachtoffers, een kolendrager, stortte eensklaps neder. Het gerucht liep eerst dat bij aan cholera was overleden doch de geneesheeren constateer den, dat de dood door de warmte was veroorzaakt. Twee koetsiers vielen dood van den bok. Ook zijn verscheidene paarden van de tramwegmaat schappij Vrijdag doodgevallen van de warmte. Met de openbare veiligheid in den omtrek van Constantinopel is het erger gesteld dan ooit. Een dorpsmoskee op 2 mijlen afstands van Pera werd onlangs door een rooverbende omsingeld en de geloovigen werden gedwongen al wat zij bij zich hadden te geven aan de roovers die aan de deuren post hadden gevat. En een an der dorp op korten afstand van de hoofdstad is door een bende roovers geheel geplunderd. Uit Constantinopel wordt gemeld dat er te Jeruzalem een hoogloopende twist is uitge broken tusschen de Grieksche en Roomsche geestelijkheid over eene zaak van ondergeschikt belang. Alleen door de aanwezigheid van Turksche troepen is het gelukt ongeregeldheden te voor komen. De porte doet onderzoek. Omtrent de samenzwering tegen den keizer te Warschau wordt nader berichtdat naar aan leiding der bekentenis van den in hechtenis ge nomen vrederechter Bardowski, den voornaamsten schuldige, nog een groot aantal andere personeD gevat zijn. In de gangen, kelders en riolen van het paleis Lazienski werd geen dynamiet gevonden, hoewel er, volgens bij Bardowski gevonden teekeningen, dynamietmijnen aangelegd schijnen te zijn. Bij de beschuldigden vond men een som van 500,000 roebel, Russische en Poolsche procla- matiën voor het geval dat de czaar vermoord was, enz. De aanslag werd gesmeed op aan stoken van een uitvoerend comité te Moskou, dat daar reeds tijdens de kroningsfeesten bestond. Verraad van een der medeplichtigen bracht het complot aan het licht. In de stad Tsjernigov is een kruitfabriek in de lucht gesprongen. Twee soldaten werden gedood en twee werklieden werden zwaar ge wond. Er bleef geen glasruit gaaf in de geheele stad. Men houdt de ontploffing voor het werk van nihilisten. In het bureau van een bankier te Odessa werd onlangs een groote diefstal gepleegd, welke ongeveer 2 millioen roebel beliep. Na het plegen der misdaad verdeelden de dieven den buit onder elkander en elk van hen sloeg met zijn aandeel oen anderen weg in. Een van hen kwam te Radziwikow en overhandigde aan een armen sukkel zijn pak om het tegen eene belooning van 10 mark over de grenzen te brengen. Op Oostenrijksch grondgebied gekomen wilde de drager, die zich intusschen van den inhoud van zijn pak op de hoogte gesteld had, zijn last gever niet meer erkennen en ontkende van hem een pak ontvangen te hebben. Hierdoor ontstoud tusschen hen een strijd, waarin zich een gendar me mengdedie hen beiden naar het politie bureau te Brody bracht. Hier helderde de zaak zich op en de intusschen uit Odessa aangekomen politie en de eigenaar der bank herkenden de gestolen voorwerpen. De pakjesdrager die be weerde dat hij na vermoed te hebben, dat het geld gestolen wasvoornemens was het der rechtbank over te leveren werd op vrije voeten gesteld terwijl de dief in handen van de Rus sische politie werd gesteld. Een extra-trein op den Connolon-Vally- spoorweg ontspoorde Ziterdag bij Canton (Ohio). De trein stortte naar beneden in een met 3 voet water voorziene sloot. 25 personen werden gekwetstterwijl nog 12 vermist worden. Meü vreestdat deze om het leven zijn gekomen.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2