PINKHOF, INSCHRIJVINGEN IN DE GELDLEENING Huidenberichten. f435000 BINNENLAND. Burgerlijke Stand Handelsberichten. ADVERTENTIËN. Adolph Johannis Rant, (Dentistë) zal Woensdag den 30 Juli in het Hötel „BROCX" te Tilburg en van af Donderdag 31 Juli eenige dagen te zijnen huize in de Kerkstraat te 's Bosch vertoeven. KASSIERS TE WAALWIJK, UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooienop Zondag 27 dezerdes middags 12 uur. 1. Ossian. Beschnidt, 2. Opwaarts. Hol. 4. Les enfants de Paris. Boieldieu. Waalwijk, 26 Juli 1884. Donderdag voormiddag is de onlangs ten behoeve der brandweer geslagen Northonpomp beproefd. Het resultaat was dat ééne buis van ca. 5 cM. niet voldoende bleek voor de spuitweshalve men gisteren begonnen is naast de eerste een tweede te slaan, die dan verbonden zullen worden. De spuit zal aldus uit 2 buizen gevoed wordenop deze wijze verwacht men water in overvloed te zullen krijgenwordt dit vermoeden bevestigd dan zullen rog meer dergelijke brandpompen gemaakt worden. Zondag namiddag ten 6 ure zal de harmonie FEspérance op de markt alhier een volksconcert geven als blijk van dank baarheid voor de belangstelling, van Waalwijks ingezetenen ondervonden bij gelegenheid harer bekroning te Breda. Het programma van dit concert vindt men op de 4e bladzijde van dit nummer. Naar men ons van vertrouwbare zijde mededeeltbestaat bij den burgemeester den heer Van der Klokken het plan den lauwerkrans, dien hij op den 14 Juli j.l. namens de gemeente aan het vaan der over winnende harmonie hechttedoor een meer duurzamen te vervangen. Naar wij vernemen zal aanstaanden Maandag de plechtige prijsuitdeeling plaats hebben aan de leerlingen der teekenschool alhierdie bij den onlangs gehouden teeken wedstrijd de overwinning behaalden. 15 medailles waaronder zeer schoonezullen worden uitgereikt. De prijsuitdeeling zal gevolgd worden door een feestje. De bekroonde teekeningen zullen des voor middags ten half elf ontzegeld en daarna tot des namiddags 5 uur ter bezichtiging worden gesteld op de bovenzaal bij den heer J. W. van Loon. De prijsuitdeeling geschiedt in dat lokaal ten 6 ure. De harmonie St. Chrispijn heeft hare mede werking aangeboden. Woensdag avond omstreeks negen uur ontlastte zich boven deze gemeente een hevig onweder. De ratelende donderslagen volgden de felle bliksemstralen onmiddellijk op. Een dezer Jaatsten:;, gepaard met een don derknal heviger dan al de anderetrof een hoogen populier in den tuin van Dr. de Haan, terwijl in de daarbij gelegen koepel van den heer R. van der Lee eenige ruiten werden verbrijzeld. De regen, die gedurende het onweder bij stroomen neervielkon niet door de riolen, waarvan vele weder verstopt bleken te zijn, verzwolgen worden zoodat de straten als in een zee herschapen werdenin verschillende dammen was men verplicht het water met den bezem weg te vegen. Donderdag namiddag hadden we weer een onweersbui met veel hageleen koe werd in den Baardwijkschen buitenpolder door den bliksem doodgeslagen. De opening van de vereenigde zitting van de beide kamers der staten-generaal zal Dinsdag met hetzelfde ceremonieel gepaard gaan als de gewone vereenigde vergadering bij de sluiting van de zitting. Eene com missie van 8 leden uit de beide takken der volksvertegenwoordigingmet den griffier zal de ministers in- en uitgeleide doen. Onmiddellijk na de aanbieding van het ontwerp zullen de 125 leden in 7 afdeelingen worden verdeeld, tot het onderzoek van het ontwerp. Door den minister van binnenlandsche zaken is onder dagteekeniug van 19 Juli de volgende circulaire aan de commissarissen des konings in de provinciën gericht „Ter afwering der Aziatische cholera en ten einde hare verbreiding tegen te gaan indien zij zich hierte lande vertoonen mocht, komt het mij raadzaam voor, dat de aandacht der gemeentebesturen gevestigd worde op de bepalingen der wet van 4 December 1872 (Stsbl. no. 134), tot voorziening tegen be smettelijke ziekten. Het vervoer van lijders aan Aziatische cholera, bij art. 9 dier wet verboden worde zoo krachtdadig mogelijk tegengegaan en dat artikel streng gehandhaafd. Yooral is het van belang, dat het vervoer van zulke lijders indien het bij uitzondering moet worden toegestaanniet in openbare vervoermiddelen plaats hebbeen dat de gebezigde vervoermiddelen onmiddellijk na het gebruik worden ontsmet. Schoon wij geenszins instaan voor de deugdelijkheid van het aanbevolen middel deelen. wij hier mede wat het Bataafsch Hbl. van 14 Juli 1864 onder het opschrift: „Een nimmer falend middel tot oogenblikkelijke genezing van de hevigste cholera gevallen'7 mededeelt Neem Amonia liquida doe daarbij onge veer een twintigste gedeelte in volume peper muntolie schud zulks goed dooreenen geef daarvan den lijder 15 a 20 droppels in een half bierglas met waterdes verkie zende met suiker vermengd. Binnen een half uur tijds zijn de pijnen verdwenenen dan geve men den lijder warme kamillen-thee, bij gemis daarvan dawoen Semboeng of des noods warm water te drinken. De hoofdzaak is, de oogenblikkelijke toediening der Amonia. Sedert meer dan 15 jaren is dit middel bij honderden gevallen aangewend en ook nu weder nimmer heeft het gefaald. Ook bij de hevigste gevallen volgde de genezing steeds binnen het half uurdoch waarbij dan wel eens een tweede dosis van droppels noodig was. De aanleiding tot de eerste toediening van dit middelnu 15 jaren geleden was het toen bekend geworden feit, dat uitgebraakte en ontlaste stoffen bij aanvallen van cholera steeds zeer sterk zuur reageeren en de ge dachte dat de abnormale vorming van een zuurals onmiddellijke oorzaak der cholera verschijnselendoor de toediening van een alcali kon geneutraliseerd wordenlag dus logisch voor de hand. Moge deze theorie onjuist zijn zeker is hetdat de uitkomsten bij de toediening van het middel, geen twijfel overlaten of het is specifiek. Van eene zijdedie wij volkomen ver trouwen zegt de Arnh. Ct., ontvingen wij de mededeeling, dat de regeering besloten heeft Atjeh door onze troepen te doen ont ruimen met uitzondering van de Kraton. (N. R. Ct.) Men schijnt op het postkantoor te Breda al zeer zonderling met den sleutel van de brandkast omgesprongen te hebben. De sleutel werd 's avonds weggeborgen in een ladeop die lade was een slot met vier gelijke sleutelsdie bij vier verschillende commiezen in bewaring waren. Bovendien was er nog een vijfde sleutel voor 't verliezen en die hing achter een scheur kalender aan den wand onder ieders bereik. Met elk dezer sleutels kan de lade geopend wordende sleutel der brandkast lag dan voor 't grijpen. Tegen de postdieven is door het gerechts hof geëischt tegen Moors 8 jaren en tegen Ballentijn 7 jaren tuchthuisstraf; tegen Van Hal vier jaren correctioneele gevangenisstraf. Men schrijft uit Bergenopzoom dd. 23 dezer aan de „N. Rott, Ct. Nadat gisteren namid. ongeveer 2 uur het overlijden van den nachtwacht v. P. onder het publiek was bekend gemaakt, verdrong reeds ten 5 ure eene groote menigte elkaar voor en in den omtrek van de Gevangen poort, om tegenwoordig te zijn bij de over brenging van den vermoedelijken moordenaar naar het stedelijk gasthuis, alwaar eene con frontatie zou plaats hebben. Met den trein van 7.38 kwam de justitie uit Breda aan, en weinige oogenblikken later begaven zich politie en maréchaussees naar bovengenoemde gevangenis om J. bij het overbrengen tegen de woede van het volk te beschermen. De geheele Lieve Vrouwestraat was als bezaaid met menschendie onophoudelijk kreten van verontwaardiging deden hooren. Met een rijtuig, waarin twee maréchaussées bij den beschuldigde hadden plaats genomen, werd pijlsnel naar het gasthuis gereden. Nauwelijks was J. binnen, of honderden en honderden verdrongen elkander om het ge bouw, gelegen aan een der nieuwe wegen, en beklommen de boomen, hekken en schut tingen in den omtrek, met ongeduld het oogenblik -afwachtende, waarop de gevangene het gebouw zou verlaten. Een gedeelte der houten schuttingbehoorende bij den tuin van het tegenover liggende nonnenklooster, stortte in en een jonge boom werd ontworteld, alles tengevolge van het gedrang der opeen gepakte massa. Na verloop van ongeveer 3 kwartier werd de poort geopend en J., ge ëscorteerd door politie, naar het rijtuig ge leid. Op dat oogenblik was de woede van het volk ongekend. Kreten van afschuw gin gen de lucht in, met steenen en zoden werd geworpen, en het rijtuig omsingeld. De maré chaussées waren genoodzaakt hunne sabels te trekken, om het rijtuig te beschermen en de woedende menigte het doordringen te be letten. 't Was alles evenwel te vergeefs. Onder aanhoudend gejouw en het werpen van steenen werd het rijtuig gevolgd en nadat J. langs een anderen weg tot in de nabijheid van de Gevangenpoort was gena derd, werd het rijtuig opnieuw omsingeld en de ruiten verbrijzeld. Geruimen tijd duurde het eer men met behulp van blanke sabels een doortocht had en J. weder ongedeerd achter slot zat. Politie en maréchaussées moesten nu zich een weg banen door de steeds opdringende menigte en werden onder luid gezang en gehos huiswaarts geleid. Voor het hoofdbureau van politie op de Groote Markt had eene samenscholing plaats, die evenwel dank zij de kalmte der po litie weldra uiteenging en tegen 10 ure in den avond geheel uit elkander was. Beducht voor mogelijke gevolgenheeft men na het ondervondene de voorzichtigheid gehad den besch., in plaats van met den eersten ochtendtreinheden nacht om 2 uur met een rijtuig naar Breda over te brengen Zijn wij wel ingelichtdan is Jook in tegenwoordigheid van het lijk zijn schuld blijven ontkennen. V. P. laat eene zwangere weduwe met drie jeugdige kinderen na. J. is een kost winner van een gezin met zeven kinderen, Donderdag nacht is te Tilburg in den Veldhovenschen Hoek door brand vernield, het huis waarin twee woningenbewoond door de sagarenfabrikanten Hendriks en Bruurs. Van den inboedel tabak sigaren enz. is wei nig gered. Een en ander was verzekerd. Nabij het dorp Zevenbergschen- hoek had Donderdag middag eene botsing plaats tusschen twee werktreinen van den aannemer der nieuwe lijn. De machinist van den treinkomende van Geertruidenberg, geen acht gevende op het gevaarsein op den wegd^ed den trein in groote vaart op een stilstaandén trein inloopen. Het werkvolk op laatstgenoemde trein kwam gelukkig met den schrik vrij, terwijl het materieel in ge ringe mate beschadigd werd. Op een dorp op het eiland Tolen leeft een meisje van 8 jaardat het ongeluk heeft aan handen en voeten lam te zijn zoodat de le dematen zich voor nagenoeg geen eukelen dienst leenen. Niettegenstaande deze gebreken bezit het kind goede geestvermogens en maakt op school flinke vorderingen. Bij het schrijven doet de mond den dienst van de hand, en daar mede weet zij zoo goed griffel of potlood te be sturen dat men inderdaad verwonderd moet zijn over het geregeld schriftdat zij zoo weet voort te brengen. Iederdie haar werk zietmoet dan ook getuigen, dat het kind... een goeden mond schrijft. De politie te Utrecht heeft de hand ge legd op de 13jarige dochter van den arbeider K., die blijken had gegeven van verregaande sluwheid en brutaliteitzooals gelukkig maar zeldzaam voorkomt. Deze jeugdige dienstbode, die boodschappen voor hare meesteresse moest doen en quasi het haar medegegeven geld om de gekochte waren te betalenverloor doch versnoeptekocht het bestelde doch op naam eener geachte fa milie. Een allerdwaasste brief, die zij aan den winkelier schreef en met den naam van die fa milie onderteekende, bracht het feit uit. Ook moet bij haar eene rekening van eene alhier wonende firma gevonden zijn die zij om het door haar gepleegde bedrog te bedekken, eigen handig had gequiteerd. Een en ander is in beslag genomen-, zoodat deze sluwe oplichtster met de justitie zal moeten afrekenen. Voor eenige dagen werd een postpakket van 't Nieuwediep naar Den Haag gezonden, 't Was een blikken trommeltje, waaromheen een papierop welk papier 't adres was bevestigd terwijl 't geheel was omwonden met een touw zonder knoopen en met lak verzegeld, 't Pakket is wel aan 't adres bezorgddoch 't is duidelijk gebleken dat het onderweg is geopend. Eenige geldstukken in papier gewikkeldzijn uit het pakket ontvreemd. Het lak heeft men eenvoudig van het pakje verwijderd en 't geheel weder op nieuw dichtgemaaktzoodat de ontvanger van 't postpakket geen argwaan kon voeder. Van dezen diefstal is bij de postadmistratie aangifte gedaan doch, naar 't schijnt, tot heden zonder gevolg. Uit Zierikzee meldt men Alhier doet zichnaar men verneemteen ernstig geval voor van vergiftiging door de in ademing van stof van met arsenichoudenden verf geverfde bedgordijnen. De vergiftiging moet van zoo ernstigen aard zijn dat de lijderes eene juffrouwin gevaarlijken toestand verkeert. Van den 12 tot en met den 25 Juli 1884. WAALWIJK. Bevallen-. Betje Hakkert, geb. Zwarensteijn,d. Adriana Kleijberg, geb. van Delft, z. Francisca Antonia Brekelraansgeb. Freiissen, d. Maria Brouwers geb. Rijke, d. Johanna van den Dungen, geb. van Iersel, d. Johanna Maria Schonis, geb. Van Riel, z. Overleden-. Adrianus Franciscus van Ingen, 6 maand. Adolpli Johannis Rant, echtgenoot van V aria Sterk, 66 jaren. SPRANG. Getroinod: Marinus Gouda, van Waalwijk, met Dirkje van Dongen. Geboren: Adriana, d. van Johannes de Jong en Maria Cathari..a Timmermans. Matthijs, z. van Maarten in 't Veld en Janneke van Esch. Elisabeth Catharina, d. van Denis Catharinus an Tilborgh en Goverdina Torman. Overleden: Willem van Drongelen, 34 jaren, weduwenaar van Maria Kruijf, wonende te Loon- opzand. WAALWIJK, 25 Juli. Opnieuw was de veemarkt weinig geanimeerd, hoofdzakelijk tengevolge van den geringen aanvoer» Kalfkoeien golden f175 h f265. dito vaarzen f145 f235. Biggen golden bij fermen aanvoer f3 k 10.75 per stuk. In twee marktdagen werden ter botermijn succes sievelijk aangebracht 499 en 489 KG., van f 1.29 tot fl.35 en heden f 1,23 a 1,30 per KG. Eieren golden f3.50 a f4.75 per 100 stuks. In leder blijft de kooplust aanhouden althans wat prima zwaar leder betreft en tegen iets hoogere prijzen. Licht zoolleder is mede gezocht, doch in de goede soorten bijna niet voorhanden. Van inferieure waar is de markt over stroomd en is moeielijk te plaatsen. Paardenleder wordt tegen het aanstaande najaarseizoen reeds veel verwerkt. De prijs is zeer vast. In schors gaat nog weinig om, hoewel de tijd van inkoopen daar is. Men zegt dat de prijzen kunstmatig hoog gehouden worden. AMSTERDAM, 25 Juli 1884. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Huiden. Op zeilende conditiën zijn afge daan per „Prins Prederik" BK. 1350 Oost-Ind. buffel en 250 run derhuiden. G. 1380 Oost-Ind. runderh. GO. 117 GG. 164 GG. 263 buffelhuiden en uit de hand ex „Prins Hendrik": NM. 121 Oost-Ind. buffel, een en ander tot vaste prijzen. Inlandsche artikelen meer aangeboden zon der kooplust. Heden ontsliep onverwachts doch| j"kalmin den ouderdom van ongeveer 67 jaren, onze hartelijk geliefde echt- I genootvader en behuwdvaderde WelEdele Heer in leven notaris te Waalwijk. Mevr. de wed. RANT-Sterk. A. J. RANT. H. C. RANT. A. RANT-Mansfelt. G. J. RANT. A. J. RANT. Waalwijk17 Juli 1884. berichten dat hun kantoor TOT 13 AUGUSTUS 1884 is openge steld voor VAN ten laste van de op te richten tramwegmaatschappij '5 Bosch IieusdenWaalwij k. Ten hunnen kantore worden inlichtingen verstrekt en zijn prospecti en statuten op aanvrage gratis verkrijgbaar.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3