Nummer 60. Donderdag 31 Juli 1884. 7e Jaargang. rr„ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON T1ELEN BUITENLAND. Belgie. De soldaat van de landweer. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. xxvi. De Echo van het Zuiden, ■t, Wan tam, ui Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Bij de begrooting, opgemaakt door den vorigen minister van financien Grauxwaren de kosten voor onderwijs geraamd op 21.710.961 franc3 bij het budget door den tegenwoordigen minister Malou opgemaakt worden die kosten geraamd op 21.961.377 fr». dus */4 aiillioen hooger. Op het gedistilleerd stelt deze minister eene verhooging voor van 5 millioen frs. Het ontwerp brengt natuurlijk in de branders- en slijterswereld een groote opschudding teweeg. De tegenkantingdie tegen dit ontwerp zich openbaart, is zelfs zóó groot, dat het Antwerpsche clericale orgaanl'Escauthetwelk door den afgevaardigde Coremans geïnspireerd wordt verklaardedat de onafhankelijken en de leden der rechterzijdedie tegen de belastingen van het vorige liberale ministerie gestemd hebben insgelijks tegeu het wetsontwerp van den heer Malou stemmen zullen. Volgens l'Escaut zou de heer Malou niets liever wenschen dan zijne ministerieele portefeuille weder neer te leggen en het blad voegt er bij, dat hij dit wetssntwerp heeft ingediendalleen om in de oneenigheid met zijne ambtgenooten daarover of in de ver werping van zijo voorstel tot vermeerdering van 's lands inkomsten eene gereede aanleiding te vinden om als minister weder af te treden. In afwachting dat deze wenschop zoo uiterst kiesche wijze den heer Malou door l'Escaut kenbaar gemaakt vervuld wordtneemt de ontevredenheid der distilleerders en slijters steeds toe. Een vakbladhet weekblad La revue aniverselle de la diatilleriemaakt bekend, dat Woensdag aanstaande alle distilleerders te Brussel zullen vergaderenom gezamenlijk tegen het wetsontwerp te protesteeren. Het schijnt overigensdat de heer Malou niet de eenige minister is die niets liever wenschen zou dan zijne portefeuille maar weder neer te leggen. Generaal Pontus minister van oorlog, maakt er geen geheim van dat hij het met zijne ambt genooten geenszins eens kan worden omtrent de nationale reserveen dat hij er niet aan twijfelt, of het ontwerp, dat hij ne varietur indienen wildoor de kamer zal verworpen worden, en hij dus niet lang meer minister zijn Liever ware Suze te huis gebleven daar zij echter gerechtelijk was opgeroepen moest zij er gevolg aan geven. De schout ontving haar in zijne kamer en deelde haar ambtshalve mede dat Arnold Peters in den strijd gesneuveld was. Hij las haar een brief voor betreffende dit on geval waarna hij haar eene kleine ondersteuning in geld gaf. Met wankelende schreden keerde de weduwe naar hare woning terug. Zoo zij tot nu nog het berichthaar door den opperhout vester het eerst medegedeeldhad kunnen be twijfelen thans zou het langer eene dwaasheid geweest zijn. Ach het geheele dorp was voor haar uitgestorven. Nauwlijks sloeg zij acht op hare bekendendie lot haar kwamen om hunne deelneming te betuigen. Het was als was er een waas voor hare oogen welke reeds lang geen tranen meer hadden. //Het is waar, moeder l" Met deze woorden trad zij haar vertrekje binnen. Hare moeder antwoordde niet; onbeweeglijk bleef zij op haar leunstoel zittenmet hare magere handen gevouwen en hare oogen strak op den grond gevestigd. Suze legde de kleine som, haar door den schout uitbetaaldonverschillig op de tafelhet geld had geen waarde meer voor haar. Werktuigelijk greep zij naar het merinossen kleed, waaraan zij ïeeds eenige dagen gewerkt had, om het af te maken, Na een uur was het werk zal. Opmerkelijk is 'tin verband hiermede dat generaal Pontus nog altijd geen bezit genomen heeft van het hoteldat voor den minister van oorlog bestemd is. Ook loopt het gerucht dat de heer De Moreau, minister van buitenlandsche zaken zijn ontslag zal nemenen dat hij vervangen zal worden door den prins De Caraman-Chimay. Dit ontslag zou veroorzaakt zijn door de re devoering welke de minister aan een banket moet gehouden hebben, en waarin voor Frankrijk minder gunstige uitdrukkingen voorkomen. Op de kermis te Arlon kwamen twee jongelieden in een tir de salon om zich met het schieten met een Flobert-geweer te vermaken. Een van hen legde het geweer aan toen de andere riepSchiet eens op deze juffrouw" waarmede hij een der jonge mesjes bedoelde, die de geweren in orde maakte De jonge man deed dit werkelijk en trof het meisje in haar oogtengevolge waarvan zij den volgenden dag overleed. BRUSSEL, 28 Juli. De koning is heden ochtend van Ostende te Brussel aangekomen om den ministerraad voor te zitten. Er bestaat ernstige oneenigheid tusschen Z. M., den minister van oorlog en andere ministers over het wetsont werp betreffende de nationale reserve. De zitting van den ministerraad heeft meer dan twee uren geduurd. De koning is na afloop naar Ostende teruggekeerd. De algemeene beraadslaging over het grond- wetsherzienDings-ontwerp is door den senaat ten einde gebrachtnadat Jules Ferry de sprekers van den vorigen dag had beantwoord. Hij drukte er vooral op, dat de grondwetsherziening geen zaak waswelke door de regeering licht werd opgenomen en dat zij evenmin in 't leven wa3 geroepen om als kiesmanoeuvre te dienen gelijk een der sprekers van den vorigen dag had beweerd maar dat zij door 330 mandata rissen der kiezers wordt veriaugd. De heer Ferry zeide vervolgens dat hij het besluit der kamer van afgevaardigden om de herziening te beperken als een garantie voor den senaat beschouwde. De heer Jules Simon antwoordde, dat deze waarborg onvoldoende is omdat de kamer dik wijls van opinie verandert. volbracht. De weduwe trok het rouwgewaad dat haar eene nieuwe bevalligheid schonkter eere des overledenen aan. Eene dame uit de stad kon er niet bekoorlijker uitzien dan de we duwe van den houthakker. Hare moeder droeg reeds het kleedhaar door de moeder van Fre- derik geschonken zij moest het immers dragen, daar zij geene keuze haden toch over haren eenigen zoon rouwen wilde. Zoo zaten nu de beide vrouwen treurig bijeen. De middag na derdemaar geen harer dacht er aan, iets tot het middagmaal te bereiden. De aankondiging van regeeringswege had de hartewond op nieuw aan het bloeden gemaakt. Op eens werd de deur geopend en Hermine trad binnen. Weenend vloog Suze haar te gemoet. Zij hielden elkander eenige minuten in de armen gedrukt. De jonge vrouw verhaalde snikkende, dat zij bij den schout geweest was. Hermine zag haar deelnemend aao. z/Alle hoop is thans vervlogen fluisterde zij. //Beiden zijn wij tot jammer en ellende uitver koren laat ons den lastdie ons is opgelegd dragenzoo lang onze krachten het toelaten. Het is mij hier te englaat ons in den tuin gaan." Beiden gingen naar builen. Het was schoon warm weder. De bloemen bloeiden en verspreidden een aangenamen geur. De leenwrik zweefde in de blauwe lucht. De bijen gor.sden en zweefden van bloem tot bloem en de kevers vlogen van blad tot blad. Hoe ordelijk en net waren die bedden van moes groenten aangelegdhoe zindelijk die smalle paden I Suze had den tuin goed onderhouden; Ten slotte heeft de senaat de twee eerste ar tikelen van het ontwerp aangenomen. De Londensche correspondent van de Matin weet mede te deelendat China terwijl het onderhandelt over de schadeloosstelling, welke door Frankrijk wordt geëischtzich geheel op den oorlog voorbereidt. Door de uiterste linkerzijde der kamer van afgevaardigden is een delegatie benoemdaan welke is opgedragen zich naar de streken in Frankrijk te begevenwelke door de cholera bezocht of bedreigd worden. De minister voor landbouw heeft heden ochtend in den ministerraad een voorstel ter tafel gebrachtstrekkende tot verhooging van de invoerrechten op vee. Volgens dit ontwerp zou voor een vetten os 25 fr.voor eene koe of een stier 12 fr.voor een varken 6 fr. voor een kalf 4 fr. en voor een schaap 3 fr. invoer recht verschuldigd zijn. Aan Daily News wordt uit Marseille ge schreven dat er sedert het begin der epidemie 1061 raenschen aan de cholera gestorven en ongeveer 500 genezen zijn. Het aantal genezingen zou grooter zijn geweestals het bureau van bijstand beter georganiseerd wa9. Eéne afdeeling slechts werkt goed en verleent werkelijk hulp. Die afdeeling heeft een staf van 15 geneeskun digen en 200 helpers die de zieken verplegen. Zij is half op militairen voet ingerichtheeft eene keuken en eene apotheek. De helpers ziju dag en nacht bij de hand; een rijtuig staat steeds gereedom de geneeskundigen en zieken te vervoeren. Onder het volk heerscht een nood lottig vooroordeelvele werklieden gelooven, dat de dokters bevel hebben gekregen de epidemie te stoppen en daarom de zieken vergiftigen, zoodat zij hen dwingen zelveu de geneesmiddelen te proeven zoo zij hen niet buiten de deur zetten. Te Vieux-Pontwaar eene kolonie Italiaansche vissckers woont 135 gezinnen of ongeveer 800 personen sterk, werden de ontsmettende middelen, welke het stadsbestuur uitdeelde, op straat gewor pen, en werden de dokters zóó vijandig bejegend, dat deze er niet durven komen. Toen de prefect er heen gingmoest hij de tusschenkomsl van den Italiaanschen consul te hulp roepen. Te Toulon werd de toestand Vrijdag een weinig beteromdat de groote hitte ophield tengevolge van een storm. Aries is zoo goed als verlaten; eenige leden van den gemeenteraad zijn echter teruggekeerd. De zaken staan langs de geheele hoe zou Arnold er zich in verheugd hebben, zoo hij van den krijg had mogen terugkeeren 1 Doch hij zou de vruchten niet genieten waartoe hij het zaad had uitgestrooid. „Suzezoo begon hare vriendin„dezen morgen is Kohier bij ons geweestIk heb hem te woord moeten staan. Ach hij kwam mij verschrikkelijker voor dan ooit, hoe meer moeite hij zich gaf mij te behagen. En ik durfde hem geen afwijzend antwoord geven jamoest zelfs vriendelijk tegen hem zijn om hem niet te be- leedigen. Het kommervol gelaat mijns vaders wees mij mijn plicht aan „Hebt gij hem reeds iets beloofd „Neen maar ik heb den ambtman te kennen gegevendat hij mocht hopen. Suzegij zijt immers zoo ongelukkigzou ik dan nu gelukkig zijn //Hermine ,ik bid u spreek zoo niet 1" riep de jonge vrouw verschrikt. „Uwe ellende verzacht de mijne nietGij hebt een goed edel ka rakter gij wili mij troosten en gerust stellen. Hermine ik zal mij verheugen wanneer gij geluk kig zijn zult. Denk om mij niet 1" „Vergeet nietdat ik mijn vader redden moet „Ach het is waar!" „Door voor hem te zorgen zorg ik ook voor u. Gij zult. geen gebrek lijden maar met mij de aardsche goederen deelen die mij ten deel vallen." „Maar Frederik Hermine sloeg een blik ten hemel, waarin een zee lag van leed en smart. //Hij is dood voor mij, zooals uw Arnold voor kuststreek stil. Zelfs met Algiers is geen ge meenschap meer te Marseillesommige firma 's zenden derwaarts goederen over Port Vendres. De Trausatlantische Maatschappij heeft 15 stoom- booten buiten dienst gesteld zoodat er maar 7 overblijven en eene week lang is er geen uit Marseille vertrokken. De Rubaitino-Maatschappij heeft de stad verlaten. De Messageries Maritimes slechts werkt nogomdat hare booten reizen makendie langer duien. De Alpen zijn vol vluchtelingen. Te Uriage zijn er 2000 te Aix -les-Bains 2500 te Allevard 1000, te Chambery 2500. Naar gemeld wordt heeft de cholera zich ook te Narbonne vertoond. In het geheel zouden thans in Frankrijk zestien plaatsen door de epidemie min of meer aangetast zijn. Er ligt iets troostrijks in de statistieken van het Seine-departement omtrent de verschillen de cholera-epidemien. Op de 100,000 inwoners kwamen in de jaren 1832 1849 1853/54, 1865/66 en 1877 de volgende sterfgevallen aan cholera voor: 2360, 1766, 826, 270 en 37. De cholera trad dus bij elke nieuwe verschij ning met minderheid opwaarschijnlijk ten gevolge van verbeterde toestanden en vooruitgang der wetenschap. Men mag dus hopen dat, als de gevreesde ziekte weder algemeen mocht worden het aantal harer slachtoffers weer minder zal zijn. Dezer dagen is op een boerderij te Mon ti villiers (SeineInférieure) een niet alledaagsch feit voorgekomen. Een vrij oud paarddat steeds zeer mak was geweestscheen eensklaps niet wel te zijnofschoon men niet wist wat het scheelde. Op een oogenblik richtte het zich op begon te hinniken en beet alles wat het bereiken kon. Alles werd aan stukken ge scheurd. Nadat het de staldeur had opengetrapt, vernielde het alleswat op de binnenplaats op zijn weg lag. De zoon des huizes, die het dier wilde grijpen werd flink in den arm gebeten. Door den veearts werd geconstateerd dat het paard dol was en deze beval het dood te schieten. Men vermoedt dat het paard door een hofld is gebeten. De baron de C., te Parijs was dezer dagen op het punt de stad te verlaten. Hij ging het telegraafbureau van het station du Nord binnen om een telegram te schrijven en legde zijn por tefeuilleinhoudende 27000 francs naast zich. Toen de baron het telegram geschreven had u Ook hij mag mij onder de dooden tellen want ik ben gevallen in den strijd voor de eer en het geluk mijns vaders. Mijn hart bloedt, eene vreeselijke smart knaagt aan mijne ziel AchSuzeik zou mij in den stroom kunnen stortenzoo ik mijn vader niet redden moest. Het leven is mij tot een te zwaren last gewor den Saze vraagde bevend „Wat moet ik dan doen wanneer gij aan zulke dingen denkt?" „Gij mijne lieve vriendin, kunt het aandenken van uwen man vereeren en getrouw bewaren; ik moet de vrouw van Kohier worden." „Frederik, Frederik zuchte Suze. „Ook hij moet een offer brengen. Is er dan geen uitweg mogelijk Is er dan niemand, die hulpe brengt „Niemand niemand 1 Mijn arme vader kan de som van twaalf duizend thaler niet bijeen brengen 1" Zwijgend gingen de vriendinnen naast elkander voort. „Zoo ik slechts een uitweg kende riep de ;onge weduwe. „Ach, lieve Suze, gij kunt mij niet redden; ik verwacht ook geen redding van u ik wilde slechts mijn hart lucht gevenhet in het uwe uitstorten." „Gij kunt van mijne innigste deelneming ver zekerd zijndoch deelneming is niet voldoende en redt nietAch waarom ben ik toch zoo arm en ellendig „De oorlog heeft verschrikkelijke dingen aan gericht."

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1