Nummer 61. Zondag 3 Augustus 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN De soldaat van de landweer. UITGEVER: Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. Eene Novelle. XXvn. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60; daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van Woensdag 30 Juli voorm. 11 uur. Afwezig de leden Van Heijst, Timmermans Wz., Timmermans van Turenkout en Bayene deze laatste is nog niet geinstalleerd. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter//mijne keeren door de firma P. J. Van Gils is aangeboden de geneesmiddelen ten bekoeve der armlastigen gedurende een jaar te leveren voor f420." //Secretaris, wees zoo goed de conditiën der aanbesteding en het inschrijvingsbiljet der firma Van Gils voor te lezen. De secretaris geeft hieraan gevolg. Uit de conditiën blijkt dat de aanbesteding geschiedt voor één jaar, van 1 Augustus 1884 tot ultimo Juli 1885, 's nachts 12 uur; dat het contract blijft verder doorloopen, en wel tot nader opzeg ging door een der partijen 3 maanden bevorens; dat de leverancier verplicht is alle 3 maanden in te leveren een specifieke staat der door hem afgegeven geneesmiddelen. De voorzitter//kan de raad genoegen nemen met de voorgelezen inschrijving, dan is de arme verzorgd tot 1 Augustus van 't volgend jaar." De keer Zijlmans.- „in de vergadering van 27 Juni jl., toen het voorstel Mombers behandeld is, heb ik er op aangedrongen geen besluit te nemen, maar het voorstel te stellen in handen eener commissieware die commissie voorgelicht geweest door den gemeentearts, dan zouden wel licht onaangenaamheden zijn voorkomen. Het schrijven van Reijnen aan den raad wordt door velen ongunstig beoordeeldik erken, het is niet parlementair gesteld, maar toch bevat het ver schillende wenken, die de raad niet had moeten verwerpen, maar in de vergadering van 22 Juli had dienen te overwegen die vergadering heb ik niet kunnen bijwonen anders zou ik toen reeds gezegd hebbendat verschillende punten in het adres Reijnen wel overweging verdienden; de raad heeft er echter geen acht op geslagen daar Reijnen zich nu terugtrok en er in het Zij kon niet voortgaaneene krampachtige aandoening verstikte hare stem. „Mijn lief, arm kind zeide de boekhouder aangedaanterwijl hij naast haar plaats nam. „Inderdaad het kost mij moeite u moed toe te spreken en de zaken in een zacht licht voor te stellen. Geloof toch niet dat ik koud en zonder deelneming ben. Met dezelfde liefde hang ik aan u als aan uw vaderhoe gaarne zou ik het voor u beiden goed maken. Hermine, gij kent mij sedeH lang, gij weet dat er geen vonkje van boosheid in mij is, dat ik aan mijn patroon en vriend het bestaan te danken heb, dat ik tot nu toe genoten heb. Gij zijt mij dierbaar als mijn eigen kindUwe smart gaat mij zeer ter harte, ik zou met u kunnen weenen.... Ben ik bij uwen vader, dan zou ik hem willen helpen, hem ge ruststellen met de verzekering, dat Hermine geen groot offer behoeft te brengen....- en hier moet ik de verzekering geven dat het aanraden van het eenige mogelijke redmiddel als een berg op mijne ziel drukt. Zoo beweeg ik mij in den kring cn word aanhoudend geslingerd. Ach, ik wil het u bekennendat ik mij tegenover u harder betoon dan ik ben. Maar moet ik dat niet? Moet ik het koude verstand niet laten spreken, wanneer ik aan het lot van uwen vader dacht? Hermine, ik vrees voor uwe gezondheid! Als uw vader u zoo zag, dan zou hij aan zyn ondergang de voorkeur geven." „Neenneen riep zij verschrikt. „Hem blijft geene keuze „Hij mag niet bezwijken." geheel maar twee apothekers zijn was het een inschrijving zonder concurrentie. Ik geloof dat in 't algemeen genomen de door Reijnen ge noemde punten wel overweging verdienffen 't is niet de loyale weg e n b 1 o c aan te besteden. Ik sta er op heden in deze vergadering te ver klaren, dat ik ben tegen aanbesteding, zooals thans geschiedten wel omdat er een andere weg open staat zonder wrijving, namelijk door levering volgens tarief met rabat. Daarbij zal, tengevolge van den sedert 1 Januari van dit jaar in werking getreden maatregel, om geen armlastigen in behandeling te Demeu zonder bon van den armmeester, de toestand reeds zeer ver anderd zijn en de rekening van geneesmiddelen merkelijk minder worden. Houd men daar goed de hand aan en dringt men bij de apothekers aan op het toestaan van korting, dan zal men tot merkelijk lagere uitgaven komen. Wil de raad echter zijn besluit handhaven, dan onttrek ik mij aan de verantwoording." De heer Van Es „dezer dagen heb ik den armendokter gesprokendeze zeide ook, dat tengevolge van den genomen maatregel, de leve ring van geneesmiddelen merkelijk verminderd is. Wacht men nu tot nieuwjaar dan zou men zien dat de rekening veel lager wasook is f420 zoo heel min niet." De voorzitter „wat Van Es zegt is mogelijk, maar ik begrijp niet waarop zijn gevoelen steunt." De heer Van Es „op de bons voor genees kundige behandeling, die tegenwoordig afgegeven worden en zonder welke niemand in behandeling wordt genomen." De voorzitter „als die goed werkten had men dit al moeten ondervinden." De heer Van Es ,,'t is pas begonnen met den aanvang dezes jaarsondervinding kunnen wij er dus nog niet van hebben." De voorzitter: „de raad heeft besloten de levering en 'oloc aan te besteden er kan vóór en tegen zijn. Het adres Reijnen schijnt op Zijl mans een nogal gunstigen indruk te hebben ge maakt ik vind het compromitteerend voor dok ters en apothekers. Vroeger hebben de genees- heeren in deze gemeente, ik zelf als apotheker en ook de heer Reijnen in persoon de levering „Arme Hermine." „Ach ja wel ben ik te beklagen „Schep moedlief kind Gij beeft als eene ziekeMijn Godwat kan ik dan doen Wat moet ik u aanraden zeide de oude boek houder zijn tranen afwissende. „Hessier gij kent den geheelen omvang mij ner ellende nog nietriep Hermine, zich door haar leed latende medeslepen, „Oik lees in uwe zielals een vader in die van zijn kind." „En toch weet gij nog niet alles O, misken mij nietGij zoudt mij nog meer beklagen." Hermine verborg haar gelaat met haar zak doek. De boekhonder greep haar vriendelijk bij de hand. Mijn lief kind, gij houdt nog een geheim verborgen, dat uw zielestrijd nog pijnlijker maakt! O ik vermoed het welGij doet verkeerd mij uw vertrouwen niet te schenkenIk ben de tusscheupersoon in al deze treurige omstan digheden; ach, zoo gaarne zou ik overal helpen maar dan moet ik ook alles we*enBen ik uw vaderlijke vriend „Hessler ja dat zijt gijgij zult alles weten! Maar beloof mij vooraf met een plechligen eed, mijn geheim te zullen bewaren. Ik kan den lastniet langer alleen dragen ik moet mijn hart uitstorten anders bezwijk ik er onder." „Hier is mijne hand, goed kind" zeide de boekhouder op recht hartelijken toon. „Ik be loof u plechtig onder alle omstandigheden te zwijgen, maar een ding moet gij mij vergunnen." „Wat is dat?" „Dat ik, zoo het mogelijk is, uwe mededee- ling ten voordeele mijns vriends aanwende. Maar ook ten uwe voordeele." „Ik vraag u om raadom hulp „Gij kunt op mij rekenen als op uw trouwsten der medicamenten en bloc aangenomen, zonder dat daarin ooit iets onzedelijks is gezien natuurlijk, wil iemand slecht zijn dan zijn alle middelen goed maar ik voor mij weet niet dat er ooit eenige aanmerking gevallen is op de geleverde geneesmiddelen. Reijnen mag nu dus danige aanbesteding, waarmede hij vroeger genoegen nam, onzedelijk vinden, ik weet niet waarom Op andere plaatsen geschiedt de aan besteding per receptis dit niet hetzelfde De heer Zijlmans „neen, bij aanbesteding per recept kan men beoordeelen wat het kostdan kan men nooit misgrijpen. Bij aanbesteding e n bloc is 't niet mogelijk eenige berekening te maken." De voorzitter „Zooals ik gezegd heb, er kan vóór en tegen zijn. De raad heeft echter met algemeene stemmen zijn besluit genomen en het in de daaropvolgende vergadering nogmaals be vestigd. De vraag is dus nu alleen kan de raad de overeenkomst goedkeuren, die burg. en wetli. met de firma Van Gils voorloopig hebben ge sloten." De heer Van der Heijden „de raad is zede lijk verplicht de inschrijving goed of af te keuren; deden wij dat niet dan gaven wij ons zeiven een slag in 't aangezicht. Overigens zouden wij nooit met een aanbesteding van geneesmiddelen kunnen klaar komen, als wij er ons aan stoorden dat een der apothekers niet mede wilde werken; bij aanbesteding per recept zou de ander kunnen weigeren in te schrijvenzoodoende hadden wij immer de handen gebonden. Vroeger kon het wel lijden dat er 20 of 25 pet. korting op de apothekersrekening werd gegevende laatste jaren is dit opgehouden ik ben overtuigd dat een burger zijne geneesmiddelen niet zoo duur betaalt als hier de armen. Als dr. de Haan de inschrijvingssom niet te hoog vind, zou ik er voor zijn ze goed te keuren. Wij moeten ons niet door Reijnen laten uitlachen." De heer dr. de Haan „Er is wel wat tegen, maar ook veel voor. Vroeger werd alles en bloc aanbesteed dat daarin eenige onzedelijkheid zou schuilen kan ik niet inzien't is nooit in iemands gedachte opgekomen dat een apotheker, enkel uit winstbejagniet de hoedanigheid en hoeveelheid geneesmiddelen zou geven, die de vriend Hesslerfluisterde Hermine, „mijn afkeer van Kohier zoude ik kunnen overwinnenik zou mij met den geheel onverschilligen man kunnen verbindenom mijn vader te redden maar ik bemin reeds een ander Hare stern weigerde haar verder te gaan. „Wien wien vraagde/de boekhouder. „Frederik Grasberg.„ Hermine liet haar hoofd op den schouder des grijsaards zinken. „Frederik Grasberg?" herhaalde hij bevende. „Wij hebben elkander eeuwige trouw gezwo ren „Dat is niet goed Dat is niet goed „De houtvester is een braaf man „Maar hij is ook de zoon van den bittersten vijand uws vaders." „Zoude eene verzoening onmogelijk zijn „Ja ja „Stel alle pogingan daartoe in het werk Hessler." „Het zal niets baten. O God, deze tijding is mij dubbel smartelijk De boekhouder was opgestaan. „Ook gij koestert vooroordeel tegen den op perhoutvester riep Hermine. „Mannendie langen tijd de beste vrienden waren, kunnen niet onverzoenlijk zijn." Hessler had eenige malen de kamer driftig op- en nedergeloopen. „Vooroordeel? Vooroordeel?" riep hij pijn lijk lachende. "Gave God dat het slechts een vooroordeel ware Uw vertrouwen verdient dat ik u ook iets mededeele Hij bleef staan zette de handen in de zijden en sprak„Weet gijvraagde hij„wie de eer uws vaders in gevaar brengt „Neen „Weet gijwie het meest de schuld er van geneesheer voor een zieke voorschrijftmaar dat is zeker, wil een apotheker schelm zijn, dan kan hij even goed stelen bij levering per recept als en bloc. De raad heeft nu besloten dat de aan besteding zal geschieden en blocwel had ik de aannemingssom !iever minder gezien, maar ik ben er voor gedurende een jaar de proef te nemen de leverancier moet toch alle 3 maanden een specifieke staat van het geleverde inzenden wij kunnen dus gemakkelijk nagaan of de som al dan niet te hoog is." De heer Van Es „Het is natuurlijk niet pret tig een raadsbesluit weg te cijferen of de aan nemingssom mee of tegenvalt weet ik nietmij komt ze nogal kras voor met het vooruitzicht, dat de rekening toch minder zou zijn. Bij wijze van proef ben ik er echter voor de inschrijving goed te keuren misschienals de apothekers later eens tegenover elkander staan maken wij wel meer voordeel." De heer dr. de Haan„De som is wel wat hoog, maar 't is voor de apothekers ook ge vaarlijk er kunnen b. v. besmettelijke ziekten komen zij moeten ook op risico rekenen." De heer Zijlmans „is op 't oogenblik f 420 al dan niet te hoog dit is moeielijk, ja onmo gelijk te zeggen. Er is echter een weg open om ons licht le geven. Met nieuwjaar is de be sproken maatregel ingegaan als wij nu de reke ning van Januari tot Augustus vragen, dan hebben wij een zekeren maatstaf." De heer Mombers „de apotheker, die inge schreven heeft, heeft zelf de leverantie dit jaar gehad hij heeft dus gezien wat hij reeds ge leverd heefthad hij nu minder kunnen in schrijven, dan zou hij dit wel gedaan hebben." De heer Zijlmans„dit is nog zoo zeker niet; in alle geval is hij daartoe niet verplicht." De heer Van Es „Hij moet alle 3 maanden een staat indienen. De uitgave is nu toch reeds gereduceerd van gemiddeld f 600 tot f420; dit is al mooiik kan me heel goed met een proef voor een jaar vereenigen. Wij hebben in ons midden als deskundigen twee doctoren en de voorzitterals die bij het einde des jaars de 3maandelijksche staten nazien, zullen zij zonder veel moeite den raad kunnen inlichten of f420 te veel is." is dat wij binnen weinige dagen twaalf duizend thaler moeten betalen „Neen o zeg het mijHessler „De vader van hem dien gij bemint." „Het is onmogelijk riep Hermine ontsteld. „Het doen van rekening en verantwoording is door den opperhoutvester bewerkt." „Hij kan immers de verlegenheid, waarin mijn vader verkeertniet vermoeden „0; hij weet meer dan ons lief is! Moest de rekening geen plaats hebbendan zouden wij door bezuiniging ons nog kunnen redden en er doorworstelen tot betere tijden aanbreken; maar de eer uws vaders staat op het spelen Gras- berg is de partij begonnen die wij schandelijk moeten verliezen. Hoe geslepen hoe boosaar dig gaat hij te werk. Juist in dezen tijd dringt hij aan op de rekening en verantwoording. Het is schandelijkhet is laagO nu koelt hij zijn gemoed nu bevredigt hij zijne wraak, als een volslagen booswicht. Hij wil uw vader geheel vernietigen en hij zal in zijn vooornemen volkomen slagen. Nu kent gij de oplossing van het raadsel geheel. Vraag het nu u zelve af, Hermine of eene verzoening mogelijk is. Zelfs kan Grasberg den loop der dingen niet meer stuitenal wilde hij. De vergadering is opge roepen en moet plaats hebben." „Achzoo Frederik maar hier waresnikte het jonge mijsje. „Niets kan ons redden dan een kapitaal van twaalf duizend thaler. Gij moet weten llermi- ne dat alle handelaars onzer provincie overeen gekomen zijnde loopende wissels drie maanden te laten rusten; deze troostrijke tijding ontvingen wij heden. Wij zouden dus gered zijn zoo de rekening en verantwoording niet moest plaats hebben." „Grasberg kan er de oorzaak niet van zijn!" (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1