BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Turkije. Rusland. De voorzitter„de maatregel om bonnetjes voor geneeskundige behandeling te geven is zeer goed. Ik heb wel eens gehoord, dat kleine lui, die bij den apotheker in 't krijt stonden, dan maar medicijnen van den arme gingen halen du geeft men geen briefje dan aan werkelijk arm lastigen. Ik zal nu in stemming brengen de goedkeuring van de inschrijving door de firma P. J. Van Gils." Alle leden verklaren zich er voor behalve de heer Zijlmans. De voorzitter//Van Dijck heeft twee ont werpen ingezonden voor den aanleg van trottoirs. Burg. en weth. hebben nog geen tijd gehad om er zich een oordeel over te vormen. Wij hebben er nog eenige vroeger gemaakte ontwerpen bij gevoegd, zoodat er nu in het geheel zes zijn. Onder deze alle zal er geloof ik wel een zijn, waarmede de raad zich zal kunnen vereenigen." Wordt besloten de verschillende plans voor het publiek ter visie te leggen en de k. v. kooph. speciaal te verzoeken er inzage van te nemen. De voorzitter//burg. en weth. hebben een conferentie gehad met de commissie der brand weer en brandmeesters en tot onderling genoegen is een reglement op touw gezet. Ook is overeen gekomen dat het pas in werking zal treden op 1 Januari 1885." Het reglement enz. ter visie voor de leden om in volgende vergadering te behandelen. De voorzitter//mijne heeren, er is ingekomen een schrijven van den heer H. van der Ven, te 's Bosch, verzoekende kennisgeving van de con dities voor de verleende concessie voor den aan leg van een stoomtram door deze gemeente. Ter visie voor de leden. Na eenige discussie komt men overeen de volgende week eene vergadering te houden tot installatie van het nieuwgekozen lid en tot be noeming van een wethouder. Daarna zullen burg. en weth. de hangende zaken voorbereiden en zoodra mogelijk in den raad brengen. De heer dr. de Haan //Zou de tijd niet ge komen zijn burg. en weth. in overweging te geven te zorgen, dat alle uitwerpselen, water poelen enz. te laten verwijderen, met het oog op besmettelijke ziekten en hen te verzoeken het oog te houden op het drinkwater, daar het zeker is, dat het water uit verschillende pompen besmet is." De voorzitter //Dit punt is aan burgem. en weth. niet ontgaaner zijn reeds maatregelen genomen en in werking. Het water uit de ge- meentepomp is onderzochtaan verschillende personen zijn aanschrijvingen gericht." De heer Van Es,,'t is hier de plaats niet polderzaken te bespreken maar 't raakt hier ook een gemeentebelang en daarom wensch ik het hier te bespreken. Dezer dagen is er mij op gewezen, dat de bermslooten langs den dijk in heel slechten toestand zijn van die slooten wordt heel veel gebruik gemaakt't is wel ver van de straatmaar ook bij brand zouden zij dienst kunnen doen wanneer nu het polderre- reglement eischt dat die slooten schouwbaar moeten zijndan is het misschien niet overbodig de aandacht hierop te vestigen." De heer Zijlmans /,Die sloten zijn particulier eigendom zij gaan het polderbestuur niet aan; de polder heeft er niets over te zeggen." De voorzitter//Het water dier slooten is heel ongeschikt om te gebruiken." De voorzitter //Eene andere vraag aan den voorzitter van den buitenpolderMij is verteld dat de Poststraat zoo vol onreinheden ligtik heb dit niet persoonlijk nagegaan maar is dit wel het geval dan diende de polder te zorgen dat die onreinheden verwijderd worden." De heer Zijlmans „De weg zelf is zeer goed onderhonden en niet vuil. Maar er zijn zijkantjes aan buiten den weg, en de vuiligheid, die daar soms aangetroffen wordt, is stuitend. Maar het is de taak der gemeente hierop toezicht te houden en te zorgen dat hierin ver andering kome." De voorzitter sluit de vergadering. In het Palais de3 Académies had Maandag namiddag tc drie uur de installatie plaats van de commissie welke de Belgische producenten moet aanmoedigen om aan de Antwerpsche ten toonstelling deel te nemen. Het bureau onder voorzitterschap van minister Beernaertbestond uit de heeren De Waelburgemeester van Ant werpen Lijnen d' OultremontMeens Notte- bohm Koch Somzée Ronnberg Rombaut Godydu Chastelde Cazenove en meer ande ren. Ongeveer vierhonderd leden der commissie waren vergaderd. Nadat de heer Beernaert de zitting geopend hadverklaarde hij dat het staatsbestuur zich gehaast had eeD welwillend oor te leenen aan het beroep der stad Antwerpen. De tentoon stelling voegde hij er bijis geene Ant werpsche zij is eene nationale. De geldelijke steun van regeeringswege is door de kamers nog niet goedgekeurd. Ik wenschte gaarne alvorens de terreinen aan de tentoonstellers op de voor- deeligste voorwaarden ter beschikking gesteld te zien. Wat het goederenvervoer betreftdit zal geheel en al kosteloos geschieden. Ik spreek een dubbelen wensch uit. De Antwerpsche tentoon stelling van nijverheid en schoone kunsten behoort aangevuld te worden door eene landbouwkundige en eene retrospectieve tentoonstelling. De Ant werpenaren hebben daartoe een juweei ter hun ner beschikkinghet museum Plantin. Indien men de binnenplaats daarvan overdektzou dit museum voor de retrospectieve tentoonstelling het meest passend zijn." Na deze woorden, door de aanwezigen harte lijk toegejuichtstond de heer Beernaert den presidentszetel aan den adjunct-voorzitter den heer Victor Lijnen af, die het staatsbestuur voor de welwillende bescherming dankteen daarna verklaardedat hij het welslagen der Antwerp sche tentoonstellingmet het oog op de door hem voorgelezen lijst der landen die hunne me dewerking beloofd hebben zeker achtte. Te zes uur was de zitting afgeloopen. De gemeenteraden van Brussel en van Luik en van andere gemeenten hebben besloten een adres aan de kamer te richten waarin die vergaderingen met kracht tegen het wetsontwerp tot desorganisatie van het lager onderwijs op komen. Tengevolge hiervan is de fractie der indepen- denten tegen Dinsdagavond a. s. bijeengeroepen, ten einde eenige amendementen vast te stellen, die zij op het wetsontwerp wenschen voor te stellen, dat, naar het ooideel van eenigen hunnerde fond en comble dient te worden gewijzigd, indien men eene al ie luidruchtige uitbarsting der on tevredenheid wenscht te voorkomen. Intusschen zijn de voornaamste leden der fractie uitgenoo- digd te onderzoekenwelke wijzigingen met dat doel in het ontwerp-schoolwet dienen te worden gebracht. Zullen die pogingen tot wijziging der regeeringsvoordracht echter eenig practisch re sultaat hebben? That is question. Wel schijnt de heer Jacobs niet zoo afkeerig van eenige ver andering van zijn ontwerp te wezen, als sommige dagbladen beweren dochaan de andere zijde moet men ook rekening houden met de meening van sommige kamerleden, voor wie de wet vol strekt nog niet ver genoeg gaaten die wen - schen dat de staat of gemeente eerst dan tot het stichten van openbare scholen zal overgaan als het bijzonder onderwijs te kort schiet. De herbouw van het paleis der volksver tegenwoordiging te Brusseldat verleden jaar December gedeeltelijk afbranddevordert snel. Omstreeks half September zal het gebouw onder dak zijn. Het plan om de kamer reeds in den aan staanden winter daar zitting te laten houden moest opgegeven worden. Zij zal zich voorloopig nog met de bedwongen ruimte van den senaat moeten behelpen. De belangrijke verzameling parlementaire be richten wetboeken en dagbladen van alle lan den die bij den brand verloren ging, zal slechts zeer onvolkomen door een andere vervangen kun nen worden ondanks de ruime bijdragen voor dat doel. Thans is in het Journal of&ciel de wet tot toelating der echtscheiding afgekondigd. Hoeveel kroonpretendenten mag Frankrijk tegenwoordig wel rijk zijn Was het cijfer vroe ger al niet gering, „de witten van Spanje" heb ben er voor gezorgd, dat het nog vermeerderd werd men mag wel zeggen met twee, want ze zullen zeker evengoed gediend willen zijn van don Carlos als van zijn zoon don Jaime. Als men al de pretendenten bijeentelt, dan krijgt men een rond half dozijn wel wat veel voor een troon die niet vacant is. Ziehier het lijstje: de graaf van Parijs, don Carlos, don Jaime, prins Jérome Napoleon, zijn zoon Victor en Naundorff, die thans te Parijs is om zijne rechten als klein zoon van Lodewijk XVI voor de rechtbank te bepleiten. Onder het cijfer van 6 is nu nog niet begrepen don Juan, vader van don Carlos. Wel is waar heeft hij indertijd ten behoeve van zijn zoon afstand gedaan van de kroon maar hier mede was de Spaansche kroon bedoeld, zoodat bij vermoedelijk de Fransche niet zou weigeren. Reeds Maandag, meent men zullen beide kamers in congres bijeenkomen, en dienzelfden dag nog zullen dan de bureaux de commissie van onderzoek kunnen benoemen. Woensdag uiterlijk hoopt men dan gereed te zijn met het ontwerp van herziening der constitutie. In ons nomraer van Donderdag hebben wij gewag gemaakt van het noodlottig vooroor deel der domme menigte te Marseille die in de geneesheeren menschen ziet, niet geroepen om de cholera-lijders hulp te bieden maar om hen door vergif vaa kant te maken zoodat velen hunnen bijstand weigeren. Treffende staaltjes worden af en toe van dit vooroodeel medegedeeld, en natuurlijk lijden ook de geneesheeren zeiven hier onder. Het gezicht van een dokter werkt op de domme menigte als een roode doek op een stieren zekere volksmenners en natuur lijk ook oude wijven doen hun best om het volk te stijven in dat veroordeel tegen de geneeshee ren. Ik aarzel niet te melden wordt aan de Times geschreven dat het wezenlijk gevaarlijk is voor de dokters in zekere wijken der stad alléén te gaan. Verscheidene hunner zijn aan gevallen geworden. Het mag ongelooflijk schij nen wordt aan de Daily News gemelddat een zoon den dokter die gekomen was om zijne moeder geneeskundige hulp te biedenmet een pistool gedreigd heeftdoch waar is het. Te Avignon heeft zich een geval van cholera voorgedaan bij een persoon die van Aries was gekomen. Het cijfer der slachtoffers der cholera te Mar seille en Toulon men zal het reeds opgemerkt hebben is in de laatste dagen afgenomen. Men schrijft dit toe aan de ingetreden lagere temperatuur. In de kazerne te Marseille zijn twee soldaten, vie de onvoorzichtigheid gehad hebben met open densters te slapen aan de cholera gestorven. De kazerne is dadelijk ontruimd en de soldaten werden onder gebracht in tenten buiten de stad Den 27sten Juli was het eene maand geleden- dat hel eerste geval van cholera zich te Mar seille heeft voorgedaan. In dien tijd zijn er 1146 personen aan die ziekte bezwekennaar den landaard verdeelt als volgt798 Franschen, 322 Italianen 18 Spanjaarden 9 Grieken 1 En- gelschman 1 Oostenrijker en 1 Amerikaan. Reeds herhaaldelijk is gewag gemaakt van de paniekdie te Arles de bevolking heeft aange grepen en dat deze bij hoopen de stad ont vluchtte is geen nieuws meer. Maar wat thans aan de Times bericht wordt, kan wel als nieuws gelden. Niet minder dan vier vijfden der in woners zouden namelijk de stad verlaten heb ben. Te Toulon keeren gaandeweg eene menigte personendie elders een heenkomen gezocht haddener terug. Het aantal terugkeerenden moet thans zelfs aanzieniijker zijn dan dat der vertrekkenden. Een Eugelsch geneesheerdr. Macdowell is er aangekomen om er de verschijuselen en de behandeling der cholera te bestudeeren. De Parijsche rechtbank heeft een speculant veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 5000 francs boete omdat hij een maatschappij had opgericht tot het exploiteeren der woestijn Sa hara en het graven van artesische putten aldaar. De maatschappij werd in 1880 opgericht en er was reeds tot een bedrag van 141000 francs op de aandeelen gestort maar tot nog toe geen poging gedaan om de wel wat zandige maar toch vruchtbare Sahara-gronden te verwerven. Volgens geruchten zou het geschil tus- schen Frankrijk en China bijgelegd en het bedrag der te betalen schadevergoeding op 5,200,000 taels bepaald zijn. Dpze geruchten zijn echter uag geenszins officieel bevestigd. In het lagerhuis is de regeeringspolitiek in Zoeloeland ter sprake gebracht welke door den heer Ashley namens de regeering werd verdedigd. De regeering is tegen inlijving. Het was de schuld van Cetewayodat de rust in dat land gestoord was. De Transvaalsche regeering erkende de verplichting om aan hare onderdanen te verbieden in Zoeloeland te vallen. De Britsche regeering heeft thans in overweging genomen, of zij al dan niet een resident aan de Transvaalsche grens zal benoemen. De toekomst hangt af van het Engelsehe volk. Indien de Angel-Saksers voor hun geestkracht en ondernemingsgeest een veld in Zuid-Amerika zoeken zal de toekomst aan Engeland behooren doch wanneer het Hollandsche ras aldaar in aantal aanzienlijk toeneemtzou het nutteloos zijn te trachten een stelsel te steunen dat zijn tijd heeft uitgediend. Thans komen uit Londen zeer gunstige berichten over de onderhandelingen in de Egyp tische conferentiewaaruit blijktdat de kans op een bevredigende regeling der quasstie verbeterd is. Uit goede bron verneemt mendat een voorstel tot het verkrijgen van overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk verleden Maandag ter conferentie werd ingediend cn aan de ken nisneming der verschillende Europeesche mogend heden onderworpen. Verscheidene gevolmachtig den ontvingen gisteren instructiën, welke de ver wachtingen op een gunstig resultaat wettigen. Het nieuwe voorstel zou niet «oorloopig, maar van definitieven aard zijn. De verledeu jaar in werking gestelde postpakketdienst levert nadeel op en daar de staat met de spoorwegmaatschappijen contracten voor 20 jaar gesloten heeft is men voornemens het tarief te verhoogen. Of deze maatregel strekkeu zal om de algeraeene deelneming te bevorderen zal de toekomst leeren. 't Is echter sterk te betwijfelen. Er heeft een gerucht geloopen dat Osman Dignade legeraanvoerder der aanhangers van den mahdi, vermoord zou wezen. Een Arabisch koopman uit Amarar bracht het bericht te As souan. Osman Digna zou gedood zijn door een man van den Bishareenstamdie den dood van een zijner bloedverwanten op hem wilde wreken. In een telegram uit Cairo evenwel wordt de tijding heden officieel tegengesproken. Weer een bewijs hoe welig in dezen streken het verzinsel- kruid tiert. Een telegram van den mocdir van Dongola meldtdat volgens loopende geruchten Gordon Berber genomen zou hebben. De moedir had een ambtenaar naar Debbah gezonden ten einde zich omtrent dit gerucht zekerheid te verschaffen. Dagelijks worden nog bijzonderheden bekend omtrent de annvaring van de Cubaansche stoom boot Gijon en de Engelsehe boot Laxham. Behalve de 65 personendie door de Santo Domingo gered werdenis een boot met 8 matrozen en 7 passagiers te Muros aan de Spaansche kustbehouden aangekomen. Met de 13 te Gravesend gelande schipbreukelingen zijn van de ongeveer 220 personendie zich aan boord van de beide stoombooten bevonden84 gered. Men neemt aan, dat over de 130 men- achenlevens verloren zijn gegaan. Uit alle berichten blijktdatofschoon de kapitein van dè Gijon met den revolver in de hand zijn plicht deed van het oogenblik af dat de aanvarig plaats vond, eene groote verwarring aan boord heerschte. Een strijd om 't leven ontstond er tusschen de passagiers en de manschappentot hel schip met den boeg onderging. De bootwelke door de Santo Domingo is opgemerktwas tot den waterspiegel beladen en men beweertdat de geredden gedwongen waren geweld te gebruiken, zelfs met messen om de personendie rondom de boot tegen de golven worstelden, te verhinderen, zich aan haar vast te klemmen waardoor voor de boot groot gevaar ontstond van te zinken. Terwijl het nog altooos een raadsel wasom welke redenen de politie te Berlijn eensklaps zulke strenge maatregelen ten opzichte der al daar aanwezige Russen heeft genomen wordt thans gemelddat dit in verband staat met het ontdekte complot te Warschau tot een aanslag op het leven van den czaar. Er moeten namelijk kenteekenen bestaan dat sommige deelgenooten van het complot in verbinding stonden met Russen te Berlijn. Eergisteren in den loop van den dag hebben weder een aantal Russische onderdanen, en daaronder zelfs die een geregeld paspoort hadden onverwacht een schriftelijk bevel ont vangen om de stad te verlaten. Een vrouw te Berlijn die een einde aan een vechtpartij wilde maken door van een bo ven verdieping een kan water over de strijdende partij uit te gietenhad het ongeluk dat zij slechts het oor der kan in de hand hield, terwijl de kan zelve naar beneden tuimelde. Het voorwerp kwam op het hoofd van een jongen terecht die een zware verwonding be kwamen naar het gasthuis moest worden gebracht waar hij acht dagen later stief. De onvrijwillige moordenaarster is met in achtneming vau verzachtende omstandigheden tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld.. Te Wiesbaden is een roover gevatdie in den laatsten tijd den omtrek voor bewoners dier plaats en badgasten onveilig maakte. Hij had een gedeelte van het boschwaar veel ge wandeld werd, voor zijn kwade praktijken ge kozen en hij dwong daar eenzame wandelaars, doorgaans bejaarde lieden met ecu revolver iu de handhun geld en kostbaarheden af. De politie doet nauwlettend onderzoek naar mogelijke medeplichtigen van den roover. Te Pest is weder een groote postdiefstal ont dekt. Uit een zending van geld uit Weenen aan de Hongaarsche staatskas zijn 30.000 florij nen ontvreemd. Te Rome is een gedeelte van het groot zie kenhuis waarin de oogenkliniek was gevestigd, door brand vernield. Menschenlevens zijn hierbij niet te betreuren. De aangrenzende druk kerij en redactiebureaux van de Riforme hebben veel schade geleden. De Turksche roovers maken het hoe langer hoe bonter. In een der drukste straten van Galata (de grootste voorstad van Constantinopel) i9 een lid van het Russische gezantschap mid den op den dag door een vijftal mannen aange vallen en op den grond geworpen en van een portefeuille met ruim f 16,300 in bankpapier beroofd. Van de dieven die zich onmiddellijk uit de voeten maakten is nog geen spoor ge vonden. De berichten over het ontdekte complot te gen het leven van den czaar en de gevolgen dezer ontdekking zijn zeer verschillend. De Berlijnsche correspondent van de Standard verzekert, dat de jongste gebeurtenissen in War schau een zeer pijnlijken indruk op den czaar gemaakien in zijne reisplannen een groote verandering gebracht hebben. Van het uitstapje naar Kopenhagen zal waarschijnlijk niets komen, en aan de juistheid der berichten betreffende 'skeizers reis naar Polen valt nog al te twijfelen. Ook vindt volgens bedoelde correspondent de tijding, in de Czas van Krakau aangaande een te verwachten samenkomst der drie keizers weinig geloof. De Weener correspondent van hetzelfde blad daarentegen beweertop grond van authentieke mededeelingen uit Petersburg, te weten dat al de berichten met betrekking tot een complot tegen het leven van den czaar zeer onnauwkeurig zijnen het publiek thans niet meerzooals vroeger het geval was door schrik en vrees bevangen wordtals het van de dynamiet-partij hoort spreken. Wel behooren hooggeplaatste personen tot deze partij maar feitelijk is zij niet georganiseerd. Hij voegt er bijdat bij de huiszoekingen ter gelegenheid van de vele arrestatien te Warschau geen dyna miet en geen vuurwapenen gevonden zijn. Naar men wil zou de geheele historie der samenzwering niets anders zijn geweest dan een sprookje uitgedacht om den keizer te weerhouden van zijn voorgenomen bezoek aan de hoofdstad van Polen. Bij de laatste trekking der eerste Russische premie-leening te Petersburg op 13 Juli is een hoofdprijs van 40000 roebel gevallen op het lot, dat in 't bezit was van een arme vrouw die in de gevangenis te Petersburg eenige maanden gevangenisstraf onderging. Het toeval wilde dat juist haar straftijd om waszoodat zij met het be;ichtdat zij weder vrij wastevens de blijde boodschap ontvingdat zij een welgesteld persoon was geworden. Van vreugde hierover tot tranen geroerd besloot zij onmiddellijk hare medegevangenen te tracteeren op haring en broou. De Siberische pest, die reeds sedert eenigen tijd in het gouvernement Pskow heerschte, is nu ook in de onmiddellijke nabijheid van St. Peters burg uitgebroken.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2