ZOOLLEDER, Slagersleerling. Huidenberichten. PUIK INLANDSCH Terstond gevaagd: BINNENLAND. LAATSTE BERICHTEN Burgerlijke Stand Handelsberichten. ADVERTENTIEN. J. LE BLANC, EEN STIKSTER, C. VAN DER MIESSEN GI. DE HAND Waalwijk, 2 Augustas 1884. Bij koninklijk besluit zijn benoemd in Noordbrabant in het bestuur van den Zuid- Hollandsche polderonder Dussen, tot dijk graaf P, J, Staelen tot heemraad A. B. van de Koppeltot heemraad van den Ver- voornepolder A. C. Bakker; tot leden van het bestuur van den polder van der Eigen J. Westerlaken en G. J. Van Beektot id. van het waterschap het Hoog Hem aal W. Bomijnders en G. M. van Erp tot id. van het waterschap Hei- of Meerdijk en polder van DrunenH. van Dal; tot hoogdijkheem- raden van het waterschap het Oudland van AltenaA. NaaijenA, B. Snoek en C. A. de Jong. Gedeputeerde staten hebben geen be zwaren ingebracht tegen de toelating van den heer F. A. Bayens als lid van den gemeente raad van Waalwijkzoodat zijne installatie kan plaats hebben. De deze week alhier opnieuw genomen proef met de door den heer Emailsvan Helmond, geslagen Northonpomp, ten behoeve der brandweer, heeft, nu er twee buizen naast elkander in den grond zijn gedreven, uitmuntend voldaan. Waarschijnlijk zal deze eerste weldra door meerdere pompen gevolgd worden. Met 97 tegen 3 stemmen (tegen de heeren Keuchenius, Viruly Verbrugge en BVan Eek) is het wetsontwerp, houdende benoeming van H. M. de koningin tot regentes, aangenomen. Tn de voorafgaande discussie opperden de heeren Gratama en Boëll twijfel of de art. 2 en 3 der wet van 1850 omtrent de aan vaarding van het regentschap nog wel van kracht waren. De regeering hield dit vol. De heeren Keuchenius en Van Eek hadden bezwaar tegen de opdracht van het regent schap aan eene vrouw. De heer Van Houten echter was daar niet tegen. Toch koesterde hij bezorgdheid voor de toekomst, die echter alleen getemperd werd door de overweging, dat de kroon meer een ornament dan het fundament onzer staatsinstelling is. Onder algemeene toejuiching wees echter de heer Schaepman er op, dat de kroon het sieraad is en tevens de sluitsteen van het gebouw onzer staatsinstelling. Minister Heemskerk verdedigde de weten hoopte met den heer Huijdekoper, dat de wet niet zou behoeven te worden uitgevoerd en het leven van Z. M. den koning lang ge spaard mocht worden. De kamers zijn daarop uiteengegaan. Bij de in het hoofdkiesdistrict Haarlem plaats gehad hebbende herstemming voor een lid der tweede kamer zijn uitgebracht 1713 stemmen, waarvan 50 van onwaarde. Gekozen is de heer Jabob Duyvis, met 1023 stemmen. De heer mr. J. Kappeyne van de Coppelo bekwam 639 stemmen. Zooals reeds is medegedeeld, is door de liedertafel Oefening en Uitspanning te 's Bosch eene oppervlakte van 1600 M2 grond aan gekocht op de voormalige esplanadeten einde daarop eene concertzaal met sociëteit te bouwen. De verkoop was gesloten onder voorwaarde dat door het bestunr der lieder tafel vooraf vergunning werd verkregen tot verkoop van sterken drank in de nieuwe sociëteit. De vergunning kon niet verleend worden zonder machtiging van gedep. staten, uithoofde het aantal vergunningen te 's-Hertogenbosch 254 bedraagten het maximum dier ver gunningen volgens de wettelijke bepalingen voor deze stad 62 is. De machtiging is thans door gedep. staten verleend, zoodat de verkoop kan doorgaan. Het plan voor den bouw is bereids opgemaakt en de aanbesteding kan alsnu spoedig worden tegemoet gezien. Naar men berichtheeft het uit Am sterdam gevluchte broederpaar Tobias zich te Buenos Avres gevestigd. Naar het schijnt, zal het glas weldra als een gevaarlijke concurrent van het gietijzer optreden. Het zou nl. aan de fabriek van Siemens gelukt zijn in de fabrikage van gehard kristalglas zulke aanmerkelijke verbe teringen aan te brengendat het zoo taai en vast wordt als gietijzer. Een groot voor deel van deze grondstof isdat het door den invloed van het weder niet lijdt en dat het ook veel lichter is dan gegoten ijzer. De fabriek is voornemens in de eerste plaats uit hardkristal te maken straatlantarenpalen, bal- lustrades trappenalsmede gas- en waterlei dingbuizen. Men heeft berekend dat onder gelijke omstandigheden de artikels uit het lichtere hardkristal ongeveer 30 pet. minder zullen kosten dan dergelijke uit gietijzer. In zake den bekenden defstal aan het het postkantoor te Bredais thans door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch uitspraak ge daan. Het hof verklaarde W. Ballentijn H. Moors en Z. A. v. Hall fschuldig en veroordeelde hen: de eerste tot 7, de tweede tot 8 en de derde tot 5 jaren tuchthuisstraf. Een opvallend bewijs van het bestaan de gebrek aan werk onder den arbeidenden standbood deze week de terechtzitting van de rechtbank te 's Gravenhagewaarin een rij van mannen de meesten in de kracht van hun levenin dezen tijd van het jaar door gebrek aan werk tot bedelarij gedwon gen deswege veroordeeld werden, bijna allen met opzending naar de bedelaarskolonie, eeni- gen zelfs op hun dringend verzoek. Uit Utrecht meldt men aan het D. v. Ned.: Een talrijke menigte had zich Woensdag middag geschaard aan weerszijden van de Singelgracht bij de Willemsbrugwaar men bezig was te dreggen naar de lijken van 't paar jonge menschen, dat sinds Zaterdagavond, na een druk kermishoudenwas vermist. Beide lijken zijn gevondenhet eene te 1 uur ongeveer 't andere (dat van het meisje) te half vier uur. Voorzeker 't was een aangrijpend tooneeltoen de lijken dier twee, in volle uiting van hunnen levenslust teza men den dood gevonden hebbendebijna tezelfder plaatse te zien ophalen, de sporen van een 4-daagsch verblijf in het water dui delijk dragendeen 't liet dan ook niet na op de vrouwelijke belangstellenden, een zicht baren indruk te maken; een indruk, die zich hoorbaar maakte in veler uitroepen en klaagtonen. Wat aanleiding heeft gegeven tot het dubbel en voorzeker treurig onge val schijnt nog niet met zekerheid bekend. De Dordrechtsche Ct. meldt Voor de leden der zwarte bende of hun- collega's schijnt onze stad geen gunstig ter rein te zijn. Dezer dagen voormiddag deden twee onbekende personen bij een koopman aldaar eene bestelling om een voorwerp naar Botterdam te zenden. Na ontvangst zouden zij komen afrekenen. De koopman vertrouw de de zaak echter weinig en verzocht de po litie om inlichtingen. Deze slaagde er spoe dig in de bestellers op te sporen ten einde een onderzoek in te stellenwaaruit bleekdat de hoofdpersoonvolgens zijne opgave te Tiel woonachtigkennelijk herwaarts is gekomen om lichtgeloovige ne ringdoenden goederen afhandig te maken zonder betalingde andere woont hier ter stede en schijnt alleen als wegwijzer dienst- gedaan te hebben. Hunne eerste poging werd dan ook verijdeldterwijl maatregelen genomen zijn den kooplustigen Tielenaar ten spoedigste uit de gemeente te verwijderen en zoodoende anderen voor schade te vrijwa ren. Een ieder zij niettemin op zijne hoede voor dergelijke handelarendie ook in het groote zaken willen doen. De Winterswijksche courant bevat eene klacht van iemand, die weder het slachtoffer geworden is van diefstal gedurende eene spoorwegreis. Per trein WinterswijkZutfen van hier vertrokkenmiste de schijver bij aankomst ter bestemming uit een goed ge sloten reiskoffer allerlei artikelen met zoo veel onbeschaamdheid ontvreemd dat men o. a. van den inhoud van een kistje sigaren juist de helft had tot zich genomen. Ook het slot eener eveneens gesloten toiletdoos had men zonder omslag opengebroken. Van het geval is aan het besuur der Holl. IJz. Spoorwegmtpij kennis gegeven. Daar intuschen diefstallen van dien aard langs de spoorwegen in dit gedeelre van ons vader land volstrekt niets nieuws zijn, achten wij het ter waarschuwing voor reizigers nuttig dat aan de zaak zooveel mogelijk openbaar heid worde gegeven. Naar wij vernemenheeft de justitie te Arnhem een onderzoek ingesteld naar ver duistering van goederen door den gefailleerden koopman De J. aldaar. Het gevolg daarvan is geweest, dat de man op last van den rechter-commissaris is aangehouden. Door rijksambtenaren te Locht (Limb.) zijn aangehaald drie runderendie, in strijd met de wet op de besmettelijk veeziekte, uit Pruisen waren ingevoerd. De Utrechtsche politie zal een nader onderzoek instellen naar de oorzaak van den dood van zekeren v. L., en daartoe bestaat het voornemen het lijk op te graven. Was door den geneesheer, met de dood- schouw belastgeconstateerd dat v. L. ten gevolge van overmatig gebruik van sterken drank was gestikter schijnen nu omstan digheden aan het licht te zijn gekomen, die doen vermoedendat hij een gewelddadigen dood is gestorven. Door de rechercheurs Beyen en Hof stede is op de Handelskade te Amsterdam een man gevatdie beschuldigd Wordt, te Maas tricht een groote som te hebben ontvreemd. Hij was op het punt naar Amerika te ver trekken. Het grootste deel van den buit was nog in zijn bezit. Men schrijft uit Maastricht dd. 30 Juli Hedenochtend bevonden zich eenige Pruisen, die zich voor het Oost-Indisch leger wilden engageeren, ter keuring in het militaire hospi taal alhiertoen juist een brigadier der maréchaussee aldaar iets kwam halen. Als het ware instinctmatig sloot hij de deur en begon een onderzoekmet het gevolg dat hij bij een hunner in een broekzak een horloge en geldswaarde vond. De man had den nacht bij een slaapsteehouder doorgebracht en daar het horloge en het geld waarschijnlijk ont vreemd. Hij is voorloopig in arrest gesteld. MEEUWEN, 26 Juli. Aan de tweede kamer der staten-generaal is een adres ge richt door leden van verschillende polderbe sturen in de landen van Heusden en Altena in het noord-westelijk gedeelte van Noord brabant ter zake van de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer. Adressanten verzoekendat uitvoering worde gegeven aan de bepalingen der wet van 26 Januari 1883 (Staatsblad no 4.) dat te Heesbeen in den Noorder Bandijk een duiker worde gemaakt, en dat in de onmiddellijke nabijheid van Heusden eene vaste brug worde aangelegd en alleen op deze voorwaarden het onteigeningsontwerp aan te nemen. De meeste polder— en gemeentebesturen in het noord-westelijk deel van Noordbrabant zenden aan de tweede kamer adressen van adhaesie. De verschillende diploma's en medailles der bekroningen bij de internationale ten toonstelling in 1883, voor de exposanten in het ressort der Waalwijksche commissie, zijn gearriveerd en zullen in de volgende week worden uitgereikt, FOOCHOW31 Juli. China weigert vergoeding aan Frankrijk. De aan China gestelde termijn is verlengd. FOOCHOW, 1 Augustus. Er heerscht hier groote ontroering, wijl men gelooft dat de oorlog tusschen Frankrijk en China on vermij dellijk is. Vrouwen en kinderen schepen zich in, en vele vreemdelingen en inboorlingen verlaten mede de stad. De Britsche korvet Champion heeft een troep mariniers aan wal gezeten de Britsche kanonneerboot Mertin is bij het vreemdelingenkwartier gestationneerd. Van den 25 Juli tot en metl Augustus 1884. SPRANG. Ondertrouwd: AlbertPieter Steussy 30 jaren met Antonia Chabot 23 jaren. Géboren: Jenneke Jacoba d. van Antonie Vos en Josijna Konings Antonie z. van Hendrik van Zeist en Jenneke van Dommelen. WAALWIJK, 1 Augustus. Hoewel de graanoogst een groot aantal gewone bezoekers van de jaarmarkt terughield, was de., markt druk bezocht en de handel voornamelijk in hoornvee tamelijk levendig. De aanvoer van hoornvee bedroeg ongeveer 200 stuks, meestal bestaande in kalfdragende- beesten. Kalfkoeien golden f160 f275. dito vaarzen f155 f225. Vet vee was zeer gevraagd aan liooge prijzen. Biggen golden bij fermen aanvoer f 4.75 a 13.50 per stuk. Boter. Aangevoerd 481 K. G. van f 1.61 h, 1.67 per K. G. verkocht. Eieren golden f3.50 A f4.50 per 100 stuks. Ter graanmai'kt was de handel redelijk levendig Gedaan Amerikaansche rogge f6,75 Fransche i 7.25 Ristarwe f 9.75 Roode dilo f9. Garst f 5.50 Duivenboonen f 9. Alles per lieetoliter. Haver f 9.25 Mais f 7.75 Tarwebloem f 14 a f 14.25 Roggebloem f 12. Alles per 100 kilogram. Iu leder was de handel stilde vraag blijft echter voor goed zoolleder, zoowel in de zwaardere als lichtere soorten aanhouden. O verleder is alleen in de fijne lichte soor ten gezocht, doch weinig voorhanden. Schors wordt van f 4.A 5.— naar kwaliteit aangeboden, doch weinig verkocht. AMSTEBDAM1 Augustus 1884. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Huiden. Zonder eerstehands afdoeningen. Op 8 Augustus e. k. zijn diverse partijen O. Ind. Bunder- en Buffelhuiden bij inschrij ving aan de markt gesteld. lnlandsche gezouten huiden en vellen flauw gestemd. Voorspoedig bevallen van een flinken ZOON ANNA VAN ROESSEL, geboren Van Sprang. ff aalwijk28 Juli 1884. TToor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden mijner dierbare echtgenoole, betuig ik bij deze mijnen oprechten dank. Waalwijk 29 Juli 1884. Dr. J. B. DE HAAN. 15 a 18 kilo, voorradig bij Waalwijk. WORDT GEVRAAGD TEGEN SEPTEMBER AANSTAANDE tevens bekend met driegwerk. Salaris f 150 met kost en inwoning. Groote MarktGORINCHEM. DIVERSE ARTIKELEN, als: takel met touwen, blaasbalg met toebehooren eenige verfwaren schalen en balansen met stand aard, 3 molens, geschikt voor win keliers, een stel mooie tabak- of snuifpotten, gedeeltelijke winkel opstanden, alsmede een partij fles- schen, potten, enz. Te bevragen bij de firma P. J. VAN GILS, te Waalwijk. EEN Franco brieven onder motto „Slager" aan den uitgever dezer courant. m 5? S.öpO l/l TT> <D

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3