Nummer 64. Donderdag1 14 Augustus 1884* 7e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, De soldaat van de landweer. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Gemeenteraad van Waalwijk. Eene Novelle. xxx. De Echo vim het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Juni. Van Waalwijk. 1. Aart de Graaf. Almkerk. 2. Gerrit Schalken. Doeveren. 3. Teuns v. d. Nes. Dussen. 4. Joh. van Gestel. 5. Dienstbode bij Adr. Kuijpers 6- G. Wolfs. Leeuwen. 7. Jan van Vuuren Meeuwen. 8. Branderhorst n Kunnende de brieven door tusschenkomst van net postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. OPENBARE VERGADERING van Maandag 11 Augustus, namiddags 7 uur. Afwezig de heer Van Heijst. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde I. Installatie van het nieuw gekozen lid F. A. Baijens. Deze legt in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af en neemt zitting, na door den voorzitter en de leden te zijn ge feliciteerd. In zijn antwoord op de gelukwen- schingen van den voorzitter zeide hij «Ik dank den voorzitter en de leden voor de welwillende medewerking; ik vertrouw dat alle leden overtuigd zullen zijn, dat het nooit mijn streven geweest is lid van den gemeenteraad te worden nu mij echter het mandaat is opge dragen is het mij zeer aangenaam; ik zal trachten mede te werken tot het welzijn onzer gemeente en ik hoop dat wij door eendracht datgene zullen bereiken, wat noodig is voor den bloei van Waalwijk." II. Benoeming van een wethouder. Gekozen dr. J. B. de Haan met 6 stemmen 1 briefje was blancode heeren Van der Heijden Tim- Onrust en bekommering dreven Hermine voort. Het pad dat zij was ingeslagen, was gemak kelijk en schoon het liep naar de tuinen buiten het dorp langs den vijver, welks oever door dicht en hoog riet omzoomd was. En hoe heerlijk was de morgenstond De leeuwrikken zongen hoog in de luchtde boschvogels zongen in het dicht gebladert der boomen en op de velden graas den vreedzaam de kudden schapen. Hier ont vouwde zich voor hare oogen een beeld van stillen vrede. De akkers stonden in weelderige pracht een rijken oogst belovende.... waar echter waren de meesten dergenen, die met nijvere hand het zaad in den schoot der aarde hadden uit gestrooid. Zouden de krachtige arbeiders zich over den loon mogen verblijden Zouden zij wel ooit hunne haardsteden wederzien Gedachten van zulk een aard hielden de arme Hermine bezigdie met een zwaarmoedig hart hare wandeling voortzette; zij moest en wilde zekerheid hebben en daarom toefde zij niet. Eensklaps bleef zij staan, hare hand op haar hart drukkende, als gevoelde zij daar een hevige smart. Ter rechterzijde van den weg stond de aangenaam gelegen opperhoutvesterijde woning van twee mannen van welke Hermine den eenen beminde, den anderen vreesde. En Frederik had haar in het verschiet voorgespiegeld dat zij eens in deze vriendelijke woning meesteres zijn zouWelke torenhooge hinderpalen stapelden zich voor haar opeen De opperhoutvester had zélf het geluk van zijn zoon ondermijnd. Hermine kon hare tranen niet weerhouden. #0dat ik hier voorbij moet I" fluisterde zij, mermans Wz. en ZijlmaDs kregen ieder 1 stem. Nadat de nieuwbenoemde wethouder door den voorzitter en de leden was gefeliciteerd sprak hij het volgende //Mijne heeren.- ik ben eenigszins huiverig andermaal het wethouderschap op mij te nemen, omdat ik weet welke werkzaamheden ons wachten; maar ik reken op den steun en de medewerking mijner mederaadsleden en daarom verklaar ik mij bereid nogmaals mijne krachten te wijden aan het behartigen der gemeentebelangen." III. Benoeming van twee eerste en twee tweede candidaten voor lid van het collegie van zetters ter voorziening in de vacaturen de Haan en C. G. van der Heijden le vacature, le candidaat; gekozen dr. J. B. de Haan, 2e candidaat Timmermans van Turen- hout. 2e vacature le candidaat; gekozen C. G. van der Heijden 2e candidaat L. Mombers. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen de beslissing van ged. staten op de reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag. Hieruit blijkt dat de aanslagen van dr. de Haan en dr. van Heijst onveranderd zijn ge handhaafd en dat verminderd zijn die van A. J. Verhoeven van f1500 tot f1000 P- van Es f1700 f1400. Mr. Bits f5000 f4500. L. v. a. Kolk f 1800 f1200. P. C. Baijens f2000 f 1500. V. d. Wijngaerden f2500 f 1800. G. van Loon f3000 f2500. UeBlanc f4000 f3000. Na eenige discussie omtrent de wijze van toepassing van 't besluit van ged. st. wordt het ter uitvoering gesteld in handen van B. en W. De voorzitter .- //Ingevolge vroegere opmerking van ged. staten zijn maatregelen genomen tegen de cholerawij hebben vuilnisputten laten weg doen en reinigenwij hebben de armbesturen aangespoord om reinheid zooveel mogelijk te bevorderen en te zorgen dat er zuivere ligging voor de armen was. Het water der gemeentepomp op de markt de eenige die wij hebbenhebben wij doen onderzoeken het resultaat daarvan is dat het water ten sterkste afgekeurd dient te worden voor drinkioater. Advertentiën 1—7 regels 0,60; daarboven 8 cent per regel- groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. B en W. hebben gemeend zich te moeten wenden tot den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, om van dezen te vernemen of het voldoende is alleen op de pomp een waar schuwing te stellen dat het water voor drink ioater ongeschikt isofwel dat wij ze geheel moeten afbreken. Zoodra hierop rapport is ge komen zullen wij dienovereenkomstig handelen." Nu volgt nog eenige discussie over drinkwater enz., gedurende welke de voorzitter als het voor nemen van B. en W. te kennen geeft een Nor- thonpomp te laten slaan en het water daarvan te laten onderzoeken wordt dit goed bevonden dan zal het voor drinkwater disponibel worden gesteld. De heer Zijlmans vestigt de aandacht van B. en W. op den slechten toestand waarop zich de gemeenteweg op verschillende punten bevindt. Nadat de voorzitter verklaard had hiervan nota te zullen nemen sloot hij de vergadering. Zaterdag heeft het compromis der liberale gemeenteraadsleden te Brussel in de Gothische zaal van het raadhuis plaats gehad. Meer dan 200 burgemeesters waren ter vergadering, die een zeer plechtig karakter had. Er heerschte groote geestdrift, Buis, de burgemeester van Brusselgetuigde van de emotie, welke er ver oorzaakt was door de opheffing van het minis terie van openbaar onderwijs. De burgemeesters, zeide hij kennen hunnen plicht, ^ij zullen de orde niet verbreken. Indien de koning de wet bekrachtigtdan zullen zij haar eerbiedigen doch tevens zullen zij met alle wettige middelen het nieuwe régime bestrijden dat men aan ons onderwijs wil opleggen. De burgemeester van Antwerpen las het compromis voorzeggende dat het ontwerp der regeering strekt tot vernie tiging van het leeksche karakter van het onder wijsdat het strijdig is met de grondwet en het herstel beoogt van de doode hand. Het stoot de onderwijzers in armoedeen brengt de geldmiddelen der gemeente in gevaar door de z/Het gezicht van dit huis weerhoudt mijne schredenen echter drijft het mij voortwant onder dit dak woont de man die mijn vader in het verderf wil storten 1 Zoo ik met den op perhoutvester zeiven eens sprak zoo ik hem openhartig mijn toestand mededeelde l)at zou mij zoo moeielijk niet vallen als met mijn verzoek tot den ambtman te gaanDoch neen wat zou Grasberg voor mijn vader kunnen doen de dag der rekening is bepaald, er is geen herroepen meer aan. En zou ik, de dochter, het misdrijf mijns vaders gaan bevestigen? Wie kan wetenhoe de opperhoutvesterdie een wraakzuchtig mensch schijnt te zijn mij ont vangen zal? Voorwaarts dan, in Gods naam, het eerst beproef ik het redding bij Kohier ie zoeken 1 Wat vorder ik dan van hem Ik zal het noodige kapitaal voor mijn beangsten vader ter leen vragen." Snel ging zij voort. Na een kwartier stond zij voor de poort van het riddergoed dat door zijne eenvoudige grootschheid en bouworde ont zag iuboezemdc. Hier was alles leven en bewe ging uit de hooge schoorsteenen der brauderij stegen zwarte rookwolken opdie eerst als een zuil zich verhieven, om zich vervolgens o^erde velden uit te spreiden. Zwaar beladen wagens met hooi reden de plaats op. Knechten en meiden liepen af en aan. Wagens volgepakt met vaten kwamen uit eene zijpoort te voorschijn. Niets verried hier stilstand of stremming alles getuigde reeds bij den eersten aanblik dat hier een groot handelaar met groote kapitalen werkte. De oorlog scheen hier noch op den landbouw noch op de fabriek eenigen invloed uit te oefe nen. Beschroomd trad Hermine het ruimenette voorplein op. iiIk moetik moet 1" fluisterde zij zacht. Zij beklom de trappen van het heerenhuis. Zij moest eenige oogenblikken stilstaan, want het snelle kloppen van haar hart belemmerde hare ademhaling. Om haren moed te verlevendigen dacht zij aan haren bleeken, neergebogen vader. //Waarheen vraagde een knecht, die het jonge meisje niet kende. Hermine had eenvoudig, zelfs nederig toilet gemaakt. z/Naar mijnheer den ambtman. Hij ia immers te spreken zeide zij beschroomd. //Ik geloof het wel. Wie moet ik aandienen?" Hermine werd verlegen. Ijlings bracht zij haar zakboekje ie voorschijnnam een kaartje er uit en gaf het den bediende over. De knecht verwijderde zich nadat hij een onderzoekenden blik op de vreemde geslagen had. z/Ik verdraag hetdacht Hermine die zich beleedigd gevoelde. „Het is toch beter dat ik hem opzoek dan dat ik hem eene uitnoodiging had toegezonden. Vader, vader, ik lijd vooru! Maar ook voor u mijn Frederik Op hetzelfde oogenblik keerde de knecht te rug „Juffrouw Börner is zeer welkom 1" Hij geleidde haar naar de zijkamer en verwij derde zich toenzonder verder een woord te spreken. Kohier liet zich lang wachten. Reeds waren er tien minuten verloopeu eer hij binnentrad. «Ik vraag u verschooningriep hij reeds toen hij de deur opende, „mijn toilet was zoo danig dat ik zulk een hoog geachte gast er niet mede kon ontvangen..., ik was juist van het land teruggekeerd." Men kon het wel zien dat hij zich met haast had aangekleed. „Ik moet u verschooning vragen," hernam Her mine wie het gelukt was zich een weinig te herstellen, „dat ik u kom storen." //Zoo ik het had kunnen vermoedendgt.gji. bemiddeling van den staat in zake de school kosten af^ tc snijden. Het compromis zal aan al de Belgische gemeenteraden ter onderteekening worden voorgelegd. Op uitnoodiging van Buis legde ae geheele vergadering den eed van adhaesie aan het compromis af. Zondag is de optocht der liberalen te liy4 uur onder geleide eener sterke politiemacht op weg gegaam Er heerschte eene volkomen orde. Er waren vele strooibiljetten verspreidinhou dende den eisch tot verwerping der voorgestelde schoolwet en tot ontbinding der kamer van af gevaardigden welke eisch wordt gedaan met beroep op de troonrede van 1878. Er heerschte eene groote levendigheid bij de talrijke volksmenigte. In de voornaamste straten was de burgerwacht met eene groote politiemacht op de been. De burgemeester had doen afkon digen dat zoodra de beide manifestatiën zouden zijn afgeloopener zich geene manifesteereade groepen meer op straat mochten bewegen. De stoet, met zijne vele muziekkorpsen, heeft vóór het beursgebouw halt gehouden. De heer JaDson hield eene toespraak waarin hij, onder herinnering aan de troonrede van 1878, heftig op het ministerie en de ontwerp-schoolwet aan viel en voorstelde een besluit te nemen, waarin wordt aangedrongen op verwerping van dat ont werp en ontbinding der kamer. Rondom het beursgebouw stond eene geducht opeengedrongen men igte. Toen de optocht bij de departementen van algemeen bestuur kwam, werden de kreten aan geheven „Ontslag Leve de koning Het adres een protest inhoudende, werd door Janson aan de kamers aangeboden. Eenig gesis werd gehoord. De liberale manifestatie was te 1 uur 20 miu. geëindigd. Er heerschte volkomen orde. De optocht der independenten was eveneens talrijk en heeft zich op weg begeven te 10s/4 uur. Overal was een groote toevloed van men- schen. Er had geen enkel incident plaats. In de Rue St. Jean was er een oogenblik wat op schudding die echter spoedig bedaard was. Voor het ministerie van justitie werd eene toe spraak gericht tot Woestedie zich met zijn gezin op het balkon bevond. Woeste bedankte. Aan de kamers werd een adres overhandigd. De manifestatie is in goede orde afgeloopen. mij wensciitet te spreken zou ik u zeer gaarne een bezoek gebracht hebben. Echter ben ik er trotsch op, u in mijn huis welkom te mogen heeten." 65 Hij kuste haar zeer galant de hand. Daarop geleidde hij haarnaar de ottomaneboven welke het levensgroot portret van den landheer hing.^ „Uw vader had met u moeten komen!" riep hij ongedwongen vroolijk. „Hij zou ook zekerlijk met mij gekomen zijn, zoo hij niet ziek was." „Lieve Hemel „De arme man moet het bed houden! voegde zij er bewogen bij. De last der zorgen heeft hem naar lichaam en geest neergedrukt. Ik vrees dat zijn toestand verergen zal Dat zou ongelukkig zijn „De verschrikkelijke handelscrisis, die zoo plotseling ontstaan is, heeft reeds veel onheil aangericht." „Dat is overal, overal het geval! Ik behoor tot degenendie een grooteenig Duitschland verlangenzoo ik echter de offers bedenk die er noodig zijn tot bereiking van dat groote doel, dan zou ik bijna van gevoelen veranderen. Och gij lijdtjuffrouw Hermine dat is natuurlijk het lot uws vaders kan u niet onverschilig zijn! Is het uwe met het zijne niet nauw aan elkan der verbonden. Ik geloof echter dat mijn vriend Börner zijne vrees overdrijft." „Hoezoo vraagde Hermine tot hem opziende. „Ik weet dat het alleen van zijne dochter afhangt, dadelijk eene gunstige verandering in zijn toestand te weeg te brengen." Hermine bewaarde hare bedaardheid. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1