Frankrijk. Engeland. Oostenrijk, Italië. Amerika. BINNENLAND. Een werkman ran den spoorweg van Namen naar Brussel nam in een trein plaats om zich naar Hollogne te begeven, zijn woonplaats. Daar de trein echter niet aan de kleine stations stil hield meende hij dat het hem niet moeielijk zou vallen op eenige meters van het station van den trein te springen. Deze onvoorzichtigheid kostte hem echter het leven. Waarschijnlijk heeft hij misgestapt, waar door hij onder de wielen geraakt zal zijn. Zijn lijk althans werd geheel verpletterd gevonden. Aan zijn plaatsbiljet heeft men hem kunnen herkennen. Zaterdagmorgen is in een mijn nabij Couillet een ontploffing van mijagas ontstaan op een diepte van 619 meter. 40 personen werkten op deze plaats. Allen werden omgeworpen en de lampen werden uitgedoofd. Toen de eerste schrik voorbij was vond men 12 lijken en 19 gewonden. Onmiddellijk werd van alle kanten hulp verstrekt. BRUSSEL11 Augustus. Gedurende den ganschen avond heeft er groote opgewondenheid in de stad geheerschtbehalve hier en daar enkele twisten is nergens de orde gestoord. Te Luik heeft in de Salie de la Renommee eene door een paar duizend personen bezochte meeting plaats gehad om tegen het onderwijs- ontwerp te protesteeren. Er was weinig volk in den omtrek der kamer. Een plakkaat van deu burgemeester noodigde het publiek uit zich voortaan van ma nifestaties te onthouden in den omtrek van het parlementsgebouw tevens doende opmerken dat men kan voortgaan langs wettigen weg door middel van verzoekschrift, vergaderingen enz., tegen het schoolwetontwerp te protesteeren. Bij den aanvang der zitting ontwikkelde Prère Orban het voorstel tot verdaging van het school- debat. Dit voorstellevendig door den minister van binnenl. zaken bestredenwerd met 66 tegen 35 stemmen verworpen. Vijf der inde- pendenten hebben voor verdaging gestemd. Wil- lequetafgevaardigde uit Genthield eene rede om het schoolwetontwerp te bestrijden. De Agence Havas meldt dataangezien de onderhandelingen te Shanghai slechts zijn uit- geloopen op het aanbod van eene bespottelijke kleine indemniteiten de gestelde termijn sedert 4 dezer verstreken isde Fransche regeering zich verplicht heeft gezien aaa hare eischen nadruk bij te zetten door het in bezit nemen van een pand. Admiraal Lespes heeft daarom op 5 dezer de haven en de kolenmijnen van Kelung in bezit genomen en Patenötre heeft terstond den Chineeschen gedelegeerde :e verstaan gegeven dat hij den duur dezer bezetting kan bekorten door de verlangde genoegdoening te geven. De eisch van Frankrijk is verminderd tot 80 milloenen betaalbaar in tien jaarlijksche termijnen. Het beschieten van Kelung door admiraal Lespes heeft slechts één uur geduurd. De ver sterkingen werden vernield en de Chineesche soldaten trokken zich met onbekende verliezen terug. De Franschen leden geen verlies hoe genaamd. Courbet blijft te Foochow. Voor Woosung blijven vier Fransche oorlogschepen gestationneerd. Met eene groote meerderheid zijn in het congresdoor middel der préalable quaestie nog twee amendementen verworpen welke tot strekking hadden, de souvereiniteit van het congres te proclameeren. Het congres heeft de eerste alinea van art. 2 (betreffende den vorm der republiek) met 602 tegen 165 stemmeo aangenomen. De tweede alinea (handelende over de onver kiesbaarheid der prinsen) werd aangenomen met 597 tegen 153 stemmen. Vrijdag kwam aan het station du Nord te Parijs een waggon met blokken hout uit België aan, die door hem, aan wien ze geadresseerd waren, aaü 't station in ontvangst zouden genomen worden. Een douanebeambte meende te bemerken, dat de blokjes hol klonken. Hij maakte in enkelen een opening en vond er tabak in. Za terdagmorgen kwam de eigenaar ze afhalen. In zijn tegenwoordigheid werden alle blokjes open gehakt en men vond er drie duizend kilogram tabak in. De smokkelaar werd onmiddellijk gearresteerd. In de gevangenis op den Boulevard Chave te Marseille is eene samenspanning ter ontvluch ting ontdekt. Vijfentwintig der gevangenen waren voorzien van breekijzers vijlen enz., die, men weet niet hoehun van buiten geworden waren, 's Nachts volgende op den dag der ontdekking, zou de slag geslagen zijn. De cipiers zouden zijn overvallen en gedood. Het geheim werd verklapt door een der hunnen; zij werden daarop allen in boeien geklonken. Te Marseille waar het aantal sterfgevallen ten gevolge der cholera reeds geslonken was tot omstreeks vijf a zes per dag is het cijfer der dooden weer toegenomen. Van den 8sten wordt gemeid dat er in de laatste 24 uren 20 personen aan die ziekte waren overleden. De oorzaak dier vermeerdering moet toegeschreven worden aan den terugkeer van velen, die de stad ontvlucht waren. Zij telden onder de 20 hier genoemde sterfgevallen niet minder dan tien der hunne. Het schijnt dat de terugkeerenden vatbaarder zijn om aangetast te worden, dan zij die in de stad zijn gebleven en er de lucht en het water zijn blijven inademen en drinken. Ook heeft de meerdere zorgeloosheid die onder de bevolking is ontstaan ten gevolge van het afnemen der ziekte zeker bijgedragen tot het verhoogde cijfer der aangetasten en overledenen. Zoo zijn de prijzen van het fruit door het meerder verbruik binnen weinige dagen gemiddeld 60 percent ge stegen. Te Gigean, een plaatsje van 1400 inwoners, drie a vier uren van Montpellierwoedt de cholera in hevige mate. (Dat ze zich aldaar heeft geopenbaard is reeds gemeld.) Den 8sten dezer zijn er veertien personen aan de ziekte bezweken. Er bleven toen nog 30 choleralijders in behandeling. In een enkelen dag waren om streeks 300 inwoners de plaats ontweken. Ook te Montpellier is iemand aan de cholera overledenen te Bordeaux zijn eenige leden van eene enkele familie er aan bezweken. Te Bessèges, in het departement der Vogeezen zijn insgelijks eenige gevallen van cholera waargenomen. Gedurende geruimen tijd miste een melkboer te Parijs dagelijks geld uit zijne winkellade. De politie werd hiervan in kennis gesteld en op heeterdaad betrapte zij een ouden gedecoreerden heer die er dagelijks melk kwam drinken. Bij onderzoek bleek de dief lot een voorname familie te behoorendie den melkboer het gestolene vergoed heeft, lntusschen had de grijsaard, om de schande der straf te ontgaan vergif ingeno men. In Engeland is hetna het mislukken der conferentie, de Egyptische quaestie, waarmede de bladen zich in hoofdzaak bezighouden. In de Times heeft sir Sameul Baker een brief openbaar gemaakthandelende over den tegen- woordigen toestand van Egypte en in overeen stemming met het door sir Baker aangevoerde bevat de Times een hoofdartikel over dit onder werp. In zijn schrijven zegt sir Baker „Wij moeten onmiddellijk een nieuw besluit nemenanders kon Frankrijk of een andere mogendheid wel eene nieuwe conferentie bijeen roepen om den toestand van Egypte tegenover Groot-Brittanie te onderzoeken. Noch protectoraat, noch annexatie moet ons doel zijn een of- en defensief verbond met den khedive zou voldoende zijn. Engeland moet tot eiken prijs Egypte uit de financieele moeielijkheden, waarin het land verkeertredden: reductie van de rente is daartoe het middel. Iedere aarzeling van Engeland zou noodlottig tot gevolg kunnen hebben den val van Khartoem; dit zou Engelands schande zijn. Gordon zelf zou zich ongetwijfeld wel weten te redden maar niet zijn garnizoen dat toch getrouw en loyaal gebleven is met hem." Uit de laatste berichten blijkt, dat Gordon, in een schrijven aan den mudir van Dongola het aantal der belegeraars van Khartoum schat op 16,000, dus het dubbel'.e van de macht, waar over hij zelf te beschikken heeft. De bode die den brief brachtheeft verder mondeling medegedeeld dat Gordon, Stewart en consul Powers welvarend waren. Khartoum werd nog steeds belegerdmaar de opstandelingen waren uit hunne vroegere positie nabij de stad teruggetrokken. Zij bevinden zich tusschen de twee armen van den Nijl. Verder heeft deze bode ve haald dat Gordon 7 versterkte stoom- booten in zijn bezit heeftwaarmede hij de insurgenten in onrust houdt. Kort voor het vertrek van den bode had hij een grooten voor raad levensmiddelen en ammunitie buit gemaakt. In de militaire kringen te Cairo wordt algemeen als zeker aangenomen dat, indien tot de najaar expeditie ter hulpverleening aan generaal Gordon definitief besloten wordthet expeditiekorps den Nijl zal opvaren over Dongola. Van de plannen om Suakim tot basis der operatiën te maken en een spoorweg van Suakim naar Berber aan te leggen moet voor goed zijn afgezien. Het reeds geloste spoorweg-materieel zou voor Indië gebruikt worden. In sommige gedeelten van Hongarije, bepaal delijk bij de Tokajer wijnbergen heeft men in de laatste dagen een tot dusver onbekende vogelsoort gezienwelke groote verwoestingen aanricht door in een etmaal tijds al de planten van eene berghelling geheel te vernietigen Men is ernstig bevreesd voor de mogelijkheid, dat zij later in het seizoen ook de druiven zullen aan tasten daar de bevolking in die streken bijna uitsluitend van den wijnbouw leeft. Dat zij van vruchten niet afkeerig zijn blijkt uit de ver woestingen welke zij onder de moerbezie boomen van Klein-Tokaj hebben aangericht. Deze vogels hebben ongeveer de grootte van een musch zij hebben een vaalbruinen snavel, een grijzen kop, zwarte veerea en zijn nog brutaler dan de musschen. Wanneer men ze door een geweerschot van den eenen boom verdrijft, vliegen zij dadelijk weêr naar een anderen en komen zelfs spoedig op den eersten terug. Naar hun piepend geluid te oordeelen behooren zij tot de klasse der zangvogels Zij leggen hunne eieren in ontoegangelijke holen en bergspleten. Het volk heeft aan deze onbekende gastenwelke het eerst in de jongste warme dagen aldaar zijn verschenenden naam van „sprinkhaanvogel" gegeven. De terechtstelling van den anarchist en moordenaar Stellmacher had Vrijdagmorgen 5 minuten voor het bepaalde uur plaats. De straten voor het gerechtsgebouw waren door de veilig heidspolitie afgezet, hoewel weinig nieuwsgierigen op de been waren. De straf werd bij uitzondering op de binnenplaats van het gerechtsgebouw vol trokken. Stellmacher trad met gebonden handen rustig voorwaarts gevolgd door den gevangen bewaarder terwijl de scherprechter hem bij het schavotzichtbaar zenuwachtig afwachtte. De doodstrijd duurde vier minuten. De toespraak van den geestelijke wees hij van de hand en het anders gebruikelijk doodengebed bleef ook achterwege. Stellmacher bleef tot het laatste oogenblik onverschillig. Hij gaf aan zijn verdediger een afscheidsbrief aan zijn vrouwwaarin hij haar op het hart drukte hunne twee kinderen een goede opvoeding te geven. Volgens het officieele rapport omtrent de cholera hebbeu zich te Cairo Montenotte, in de provincie Genuasedert den vorigen dag drie nieuwe gevallen voorgedaan te Minucciano in de provicie Massa Carrara twee beide met doode- lijken afloopen te Carignano één insgelijks met een noodlottig einde. Te Ossaia kwam een ziektegeval voor. Te Pancalieri waren twee personen van de reeds aangetasten overleden doch nieuwe zieken waren er niet bijgekomen. De verklaringen door den Hamburg Curresp. medegedeeld welke de heer Von Schloezer, de Pruisische gezantaan een medewerker van genoemd blad gedaan zou hebben betreffende het Vaticaan en de moeielijkhedenwaarop de on derhandelingen met Pruisen steeds afsluiten hebben ook te Rome een groot misnoegen opge wekt. De Moniteur de Rome gelooftdat al het door het Hamburger blad medegedeelde officieel tegengesproken zal worden. In Venetië en in Calabric te gelijkertijd is een groote werkstaking onder de maaiers ontstaan, en verscheidene regimenten infanterie en cavalerie zijn uitgerukt om hen tot den arbeid te dwingen. «De groote armoede der landarbeiders in Europa's tuin is reeds tot een spreekwoord geworden. Men weet, dat de grondeigenaars daar niet, zooais in andere landen, meerendeels op hunne goederen wonen, waardoor zij voortdurend met het werkvolk in aanraking komen moeten en zij een buiten gewone mate van ongevoeligheid zouden moeten bezitten om de arbeiders niet vriendelijk te be handelen en hun het bestaan als mensch mogelijk te maken. In Italië woont de grondeigenaar zoowel de bezitter van groote uitgestrektheden als de kleinste wanneer hij tot de klasse der signori gerekend wil worden meest zonder iets te doen in de stad en laat zijn land en ondergeschikten zonder toezicht aan de genade van hebzuchtige pachters of opzichters over. Deze maken van de bekende behoeftigheid van den Italiaanschen arbeider ten hoogste misbruik, en zoowel de loonen ais de huishuren zijn er zoo slecht als maar denkbaar is. Een man, die op bet land werkt, moet van 50 centesimi (25 cents) leven. Een zelfstandigesolide boerenstand wordt in Italië ten eenenmale gemisten aan elk reiziger springt daarom de tegenstelling in het oog tus schen de armoedige hutten en het akelig uitzicht van den arbeider in het vruchtbare Zuiden der Alpen en de krachtige gestalten van hen die de vriendelijke dorpen bewonenwelke men over de Italiaansche grenzen gaande onder de Duitsche en Slavische bevolking aantreft. Tegenover de minachting van den arbeid staat hier zijn bescherming. Het aantal kwartels dat in Italië bij de aankomst dezer vogelsgevangen en gedood wordtwordt op minstens 500000 geschat. Volgens officieele opgaven werden in den loop van een week in de maand Mei in de haven van Messina geladen en verzonden niet minder dan 80000 kwartels. Te Ancona werden van 15 tot 31 Mei door een handelshuis 10.700 stuks verzonden. Het grootste deel dezer vogels wordt in netten gevangen. Te Rome zijn in den nacht van 6 op 7 dezer twee aardschokken gevoeldwelke geen schade hebben aangericht. Ook te Frascali en te Albano werden zij waargenomen. Groote misdaden door soldaten gepleegd schijnen in Italië geen zeldzaamheid meer te zijn. Nog zijn de moorden door Misdea in de kazerne te Napels gepleegd niet uit het geheugen of thans wordt uit Cropanieen kleine stad bij Catanzaro in Calabriëhet volgende gemeld. Den 19den Juli gingen om één uur des namid dags twee karabiniersDe Matteis en Servini naar het station van Cropaniom als naar ge woonte de brieven af te halen. Aan het station ontmoetten zij hun brigadier en met hun drieën gingen zij naar Cropani terug. Nauwelijks hadden zij 600 meters afgelegd of De Matteis verliet eensklaps zijue kameraden en sloeg een zijweg in. Op het roepen van zijn brigadier om met hen voort te gaan antwoordde hij met vier geweerschoten die gelukkig niet troffen. Wan neer de brigadier hem achtervolgd hadom hem met geweld te dwingen met hen den weg te vervolgen zooals zijn plicht was zouden tal van ongelukken zijn voorkomen en de brigadier zelf zou niet met degradatie wegens zijne lafheid gestraft zijn. De karabinier De Matteis was, naar het schijnt, eensklaps krankzinnig geworden en zijn loop op goed geluk af voortzettendeontmoette hij een arme boerin die naar haar werk ging. Door den waanzinnige gesommeerd om te blijven staan, gehoorzaamde de ongelukkige vrouwdie on middellijk een schot in de borst ontving, zoodat zij dood neder viel. Vervolgens wondde hij een achtjarig meisje met zijn bajonet en doodde een pachter. Op korten afstand van daar brak hij den arm van een jongen en schoot naar rechts en links. Eindelijk toen men jacht op den woedenden krankzinnige ging maken en hij zich in 't nauw gebracht zag schoot hij zich zelf dood. In 't geheel waren dus vier dooden en verscheidene gewonden gemaakt. Met betrekking tot den kringstorm die Za terdag 12 Juli in Alleghany county, New-York, geheerscht heeftwordt het volgende onder an dere meegedeeld Zekere Mead een boer ic de nabijheid van Richburg woonachtig stond in de deur van zijn huis te praten met een ander terwijl zijn vrouw in het huis bezig was haar werk te doen. Plotseling hoorde men een ge weldig geluid in een zuid-westelijke richting van het huis, en Mead opziende zag een aantal boomen in de lucht vliegen en op zijn huis aankomen. Een halve seconde later waren bijna alle boomen van zijn appelhof mede opgenomen en met groot geraas vergezeld van een donkere wolk, kwam de massa met vreeselijke suelheid op het huis aan. Mead wilde nog gauw zijn vrouw waar schuwen voor het dreigende gevaardoch werd mede opgenomen en ongeveer honderd el in een roggeveld nedergeworpen. Tegelijkertijd werd het huis en de schuur medegenomen en ver brijzeld. De wervelwind duurde niet langer dan vijf seconden. Mead was niet gekwetst en keerde met spoed naar zijn huis terugverwachtende dat zijn vrouw gedood of door den wervelwind was weggenomen. Aldaar komende vond hij haar in den kelderwaar zij haastig was heengespoed bij de ontdekking van het gevaaren was niet in het minste gekwetst. Slechts een gedeelte van het huis was nog te vinden en alle meubelen waren langs den weg tot vier mijlen van het huis, verstrooid. Verleden Zondag is eene aardbeving waar genomen. Zij strekte zich uit langs de geheele kust van Maine en Maryland, en naar het Oosten tot het Alleghany-gebergte. Hare grootste he vigheid was te Hartford in Connecticutwaar verscheidene personen op den grond geworpen en gekneusd werden hoewel niemand het leven ver loor. Te Boston werden zes afzonderlijke schokken waargenomen. Gebouwen wankelden op onrust barende wijze. Men verzekertdat er sedert honderd jaren geene zoo hevige aardbeving aan de Atlantische kust der Vereenigde staten is voor gekomen. Eene curieuse poging tot diefstal werd onlangs te Mexico gepleegd. Het is daar niet ongewoon begrafenissen bij het krieken van den dag te doen plaats hebben. Zoo werd de pastoor der kerk „Soledad de Santa Cruz" uitgenoodigd om des ochtends ten vier ure eene lijkplechtigheid te houden, en hij gaf vergunning om de kist met het lijk den avond te voren in de kerk te brengen. In het holle van den nacht echter werd de koster wakker door het aanslaan zijner honden. Hij begaf zich in de kerk en had nog even den tijd om iemand te zien vluchten. De kist bevatte geen lijk maar verscheiden reeds geroofde kost baarheden. Waalwijk, 13 Augustus 1884. .?De liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien heeft Zondag een uitstapje gedaan naar Eindhoven en bij die gelegenheid een matinée gegeven voor de leden der koninklijke harmonie Apollo's lust. Als blijk van waardeeriDg heeft het Eind- hovensche gezelschap onzen zangers een prachtige zilveren vergulde medaille tot aandenken vereerd. Verleden Maandag heeft de eerste eigenlijke passagierstreiu geloopen op de spoorweglijn tus schen Geertruidenberg en Waalwijk. Met stoelen op zandwageus gezeten kwamen een aantal leden van de R.C. zangerskoren van Geertruidenberg, Raamsdonk enz. hier aan, om tegenwoordig te zijn bij eene uitvoering van het Waalwijksch zangerskoor in de kapel der zusters alhier. 's Avonds werden zij per zelfde gelegenheid, hun door de aannemers verschaft, teruggevoerd. Voot de Autwerpsche tentoonstelling wordt door de regeering eene centrale commissie benoemdgrootendeels bestaande uit te 's-Hage gevestigde personen, wier betrekking medebrengtdat zij van de belangen van handel en nijverheid op de hoogte zijn en waarin ook leden uit andere plaatsen zullen zitting nemen. De vergaderingen dezer com missie worden te 's-Hage gehouden. Naast deze centrale commissiën worden in de voor naamste plaatsen locale commissiën in het leven geroepen, om de zaak te bevorderen. Te Antwerpen zal tijdens de tentoonstelling eene locale Nederlandsche commissie werk zaam zijnom de belangen der tentoonstel- Iers te behartigen in overleg met de centra le commissie. Als gemachtigde der Neder landsche regeering zal benoemd worden een gedelegeerd commissaris. De regeering zal van de kamers een kre diet vragen waaruit bestreden zullen worden de bureau-kosten enz., en verder aan de ten- toonstellers gedeeltelijke vergoeding zal worden verleend voor de te betalen huur van ruimte. Wat de maatregelen betreft voor de afdeeling Schoone Kunsten is de regeering nog met de eerstbelanghebbenden in besprek. Zooals onze lezers weten heeft de redactie van het Nieuwsblad voor Nederlandsche leer looierijen enz. zich bereid verklaard tot het vertegenwoordigen van alle beoefenaren der leder- en schoenenindustrie en aanverwante vakkendie hunne producten wenschen in te zenden. Zij, die hiervan gebrüik wenschen te ma-

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2