BUITENLAND. Bek Frankrijk. Engeland. Italië. Duitschland. Turkije. Rusland. Oostenrijk, igie. Ü*IT VOERINGÏV Bij vergelijking van hun fabrikaat en hun prijs bij het fabrikaat en den prijs van ande ren was menig afnemer tot de wetenschap gekomendat hij bij hen beter en beter koop terecht kon dan in het buitenland en reeds verscheidene bestellingen waren daarvan het gevolg geweest. Nieuwe relaties waren dus aangeknooptnieuwe klanten verkregen. Ik kon mij dus niet weerhouden de reke ning van mijn braven inzender even na te gaan en te vergelijken. //Zoo, mijnheer", merkte ik hem op. „Gij beklaagdet u over de tweehonderd gulden, welke u de tentoonstelling gekost heeft. Maar ge weet dat u naar aanleiding dierzelfde tentoonstelling monsters gevraagd zijn, dat men die bekeken en onderzocht heeft van binnen en van buiten, dat uwe prijzen bil lijk gevonden werden en datmen u toen bestellingen heeft gedaan, waaraan gij behoor lijk geld verdiend hebt. Hoeveel weet ik met, maar toch stellig wel f50.— Welnu, dat is nu al het resultaat geweest in het eerste jaar na de tentoonstelling. Waarschijn lijk waren die bestellingen uog maar tot proef cn zullen zij later grooter worden. Zelfs al is dit niet het gevalal verdient ge aan al die nieuwe klanten te zamen niet meer dan f50.— per jaar, dan hebt ge uwe f200.— dus uitgezet tegen 25%. Dat vind ik nog al aardigHet is waarhet behoud der verdienste is onzeker, maar die onzekerheid hebt ge goeddeels zelf in uw hand. Blijf uw klanten voortdurend goed bedienen en vooral zorg dat ge steeds op de hoogte van uw tijd blijft en zij zullen niet gemakkelijk naar een ander gaan." Maar, ach, zoo gaat het dikwijls. Men rekent wel wat een tentoonstelling, wat een ander soort van publiciteit kost, o daar houdt men zoo precies boek van; tot op een halve cent toeMaar de voordeelen, welke men daaruit put, steekt men in den zak zonder vooraf het geld na te tellen. z/Ochjadan heeft meu wel een beetje verdiend ook, maar men kan waarlijk zoo niet zeggen, hoeveel dat eigenlijk is. Zie je, je moet dat maar zoo'n beetje door elkaar gooien. Deze laatste zinsnede is eigenlijk klinklare nonsensze slaat op niets ze zegt niets, maar ze vormt een stopwoordje. En een stopwoordjehoe averechts het ook is, is voor menigeen afdoende. Yooralomdat ze het eigenlijk niet begrijpen; iets wat in veel gevallen trouwens niemand doet. B. v. S. Overgenomen uit het Niewsbl. voor Nederl. Leerlooieryen. Namens de linkerzijde wilde de heer Rouvier in de kamer van volksvertegenwoordiging den minister van oorlog interpelleeren over de qumstie der reserve. Hij wilde slechts weten welke de plannen der regeering omtrent dit punt zijn. De minister van oorlog meende dat hel beter was zich hieromtrent nog niet uit te laten, zoodat de interpellatie werd uitgesteld. Hierna werd de behandeling der schoolwet voortgezet. Zondag heeft te Gent een manifestatie der liberalen plaats om tegen het schoolwets-ontwerp te protesteeren. Zoo spoedig le Bien Public dit veruam kondigde zij tegen denzelfden dag een tegen manifestatie der independen ten aan. Een zonderling verschijnsel deed zich dezer dagen tegen twee uur 's middags te Verviers voor. Geheele wolken insecten van microscopi sche afmeting waren in een der wijken neerge streken. Zij bedekten er de ramen drongen de woningen binnen en bezorgden hun op wie zij zich neerzetten een ondr; gelijken jeuk. Bij millioenen waren zij gekomen een blad papier, dat men in een door deze diertjes ingenomen vertrek neerlelwas er onmiddellijk door bedekt. Zij waren niet dikker dan een hoofdhaar en alleen door een vergrootglas kon men zien, dat zij vleu gels hadden. Dit Groningen wordt van een dergelijk ver schijnsel melding gemaakt. Het congres heeft zijne werkzaamheden ten einde gebracht. Het grondwetsherziening ont werp is in zijn geheel aangenomen met 509 tegen 172 stemmen. De senaat heeft met 179 tegen ééne stem het crediet van 5 millioen voor Madagascar toe gestaan. In de kamer heeft Ferry, nadat de rap porteur der begrootingscommissie voorgesteld had het aangevraagde crediet voor Tongkin toe te staan in antwoord op de gestelde vragen gezegd, dat de regeering de verantwoordelijkheid aan neemt voor het tractaat van Tientsin. Hij be toogde dat het gebeurde te Langson eene daad vau verraad en eens schending van het tractaat was; vervolgens gaf hij een overzicht van de jongste gebeurtenissen in Tougkin, en zeide dat men der regcering overhaasting verweet, maar zij integen deel te lang geduld getoond had. Kelung is gebom bardeerd om een pand te hebben maar met China is Frankrijk niet in oorlog. De regeerino- haakt er ook geenszins naar dien te verklaren maar zij vraagt de goedkeuring der kamer op het gebeurde en machtiging oiu zoo r.oodi» zich r.ieuwe waarborgen te verschaffen. China' wacht slechts op het oordeel der Fransche ka mers om toe te geven. Terwijl te Toulon en te Marseille het aantal cholerageva|len afneemt breidt dc gevreesde ziekte zich in verscheidene dorpen en kleine steden van .Zuid-Frankrijk meer en meer uit, en de drukkende warmte die er heerscht werkt haar in de hand. De paniek onder do boeren is al even groot als onder de burgers der aangetaste steden. Zij vluchten bij honderdtallen naar elders Op vele plaatsen is de toestand zeer treurig. Te Omergues o. a., een dorp van 500 inwoners, is men geheel verstoken van geneeskundige hulp. Over den aard der ziekte cn de voorbehoed middelen er tegen worden de geleerde heeren het meer en meer oneens. Het verschil van meening tusschen Dr. Koch, den „bacillenvader", en Pasteur is bekend. Maar nu is een ander voornaam geneeskundige, de Oostenrijksche pro fessor Drasche als bestrijder van Dr. Koch's theorie opgetreden. Volgens hem zijn de bacil len met de oorzaak der ziekte, maar een der uitwerkselen^ er van en hij voorspelt, dat Koch's bacillentheorie weldra algemeen als onhoudbaar opgegeven zal worden. Bc tijdingen uit Gigean, in het departement lieault, omtrent de cholera luiden sedert de laatste dagen iets gunstiger. Dat de ziekte in dat kleine plaatsje zooveel slachtoffers heeft gemaakt kan geen bevreemding wekken als men weet, hoe onzinnig roekeloos sommigen te werk gaan. Zoo wordt verhaald van een man te dier plaatse, die zijne vrouw door de cholera verloren had. Haar lichaam was nog niet koud of hij bond hare kleederen. bijeen en borg die, uit vrees dat de gezondsheidscommissie t als naar gewoonte ze zou verbranden in een rijtuigwaarmede hij naar Cette wilde gaan welke plaats intusschen niet vrij is gebleven van dc ziekte. Doch te nauwernood had hij Gigean verlaten, of hij voelde zich onwel en kreeg kramp. Niettemin zette hij den tocht _voort. Doch zijn toestand werd al erger, en hij stierf in het rijtuig op eenigen afstand van Lapeyrade. In eenige plaatsen van het departement der Beneden-Alpen moet de cholera in hevige mate heerschen. In een dorp van 500 inwoners waren er Zaterdag 21 aan die ziekte bezweken, daaronder eene geheele familie van 13 personen. De maire, bevangen door schrik heeft zelfs nagelaten de meest dringende voorzorgen te nemen. Lijken bleven 30 uren boven aarde staan. Ie la Garde ziju twee personen die Toulon ontvlucht waren aan de ziekte gestorven. Ook te Perpignan iieeft de cholera zich bij eenige personen geopenbaard. Te Montfort-sur-ArgeDs is eén cholera-geval voorgekomen. Te Tulle in heUdeparteraent Corrcze, heeft een brand gewoed, die 44 huizen in de asch heeft gelegd. Eene vrouw en drie kinderen zijn in de vlammen omgekomen. Verleden Maandag is een jong Duitsch koopman Leon hard te Parijs het offer van een misdaad geworden waarvan men de bedrijvers nog niet kent. Des morgens was hij naar een vriend te Bougival gereden met wien hij ont beet. Toen hierop zijn vriend naar Parijs reed, maakte Leonhard een wandeling naar „de Kik kerpoel", een bad-inrichting met restauratie, die druk bezocht wordt. Op de terugwandeling vandaar moet hij over vallen zijn gewórden want des middags te vier uren vond men hem in het riet aan den Seine- oeverhalverwege in het water liggen door drie schoten gewond. Hij leefde nog wel, maar kon niet meer spreken en stiert den volgenden nacht zonder eenige opheldering te hebben kunnen geven. Daar zijn horloge en zijn portemonnaie, in welke laatste 200 francs waren niet meer bij hem werden gevonden, vermoedt men, dat hier met het doel om hem te berooven een moord is gepleegd door een van het leeg- loopersgespuisdat de buitenwijken van Parijs sedert, geruimen lijd onveilig maakt. Het is bijna onbegrijpelijk, dat zulk een daad op klaarlichten dag en op een zoo druk bezochte plaats onbemerkt heeft kunnen geschieden. In de omstreken van Parijs werd sedert eenigen tijd een ongehoorde speculatie gedreven. In de departementen om de stad krijgt elk, die een lijk opvischteen beloouing van 6 francs. Ie Parijs en in het Seinedepartement is die beloo ning 25 francs. Zoo spoedig nu iemand in eerst genoemde departementen een lijk vindt brengt hij het naar zijn collega's der Seine, ten' einde een hoogere belooning te bekomen. Het komt dus meermalen voor dat de inwoners van afgelegen plaatsen de lijken van bekenden in het lijkenhuis te Parijs vinden. De politie heeft thans maatregelen genomen om deze speculatie fe^en te gaan. 1ARIJS 15 Augustus. Bij de voortzetting der beraadslaging in de kamer over het crediet voor Tongkin verklaarde de heer Goblet, nadat eenige sprekers waren voorafgegaan dat hij het crediet zal aannemen maar dc voorgestelde mo tie van vertrouwen in het kabinet zal verwerpen. ervolgens werd er op aanvraag van de rech terzijde eene openbare stemming op de tribune gehouden. De uitslag daarvan wasdat het crediet aangenomen werd met 219 stemmen te gen 44. Hierna had de openbare stemming op de tri bune plaats over de motie van vertrouwen. De rechter- en uiterste linkerzijdeverklaarden zich van stemming te zuilen onthouden. Het vereisebt aantal stemmen om eene beslissing geldig te doen zijn, werd nu niet bereikt, zoodat de stem ming nietig verklaard werd. De zitting weid hieiop verdaagd tot zeven uur. Bij de toen ge volgde stemming werd de motie van vertrouwen aangenomen met 173 stemman tegen 50. PARIJS, 15 Augustus. Ferry heeft formeel het bericht in een der ochtendbladen, meldende de inneming van Tamatave en vermoorden der Franschen door de llovas gelogenstraft. Eene depeche van Miotvan 9 dezergisteren ont vangen meldde dat de toestand der Franschen op Madagascar voortreffelijk is. Na toejuichin gen liep het incident af, en men hervatte de discussie over het krediet voor Tongkin. Volgens berichten uit Cairo, zal waarschijnlijk generaal Earlewiens verlof verkort is het bevel krijgen over dc expeditie tot ontzet van Gordon. Te Wadi-Halfa wordt een kamp voor Engel- sche troepen in geleedheid gebracht. Er is reeds voeder voor 700 paarden heen gezonden. In verband hiermede verwacht men, dat de expeditie spoedig oprukken zal. De bevolking schijnt zeer met het expeditieplan ingenomen schoon men het er wel wat laat voor vindt. Ook the Times betreurt hetdat men de toebereidselen niet veel vroeger begon. Dan zou men nu gereed zijn om onmiddelijk op te rukken en elke dag is er een. De temperatuur is Maandag te Londen hooger geweestdan sedert twintig jaren (zoo verzekert men) het geval was. In du City lees het kwik tot 93° F. in de schaduw te Green wich tot 94.20 (in de zon 150.8°,) cn in het Kristallen Paleis tot 97.5° ir. de schaduw. Een onweder in den nacht koelde de lucht slechts luttel af. Verscheidene personen bezweken aan zonnesteek. Op de inarine-werf te Chatham moest het volk den arbeid aan de pantsersche- peu zoo goed als staken. Men gaf den lieden gortwater te drinken vermengd met een weinig zwavelzuur. Volgen eetien correspondent van het Free man s Journal, zou het thans gebleken zijn dat de verklikkers Casey en Philbin in zake den be- ruckten moord te Maamtrasna valsche getuigenis hebben afgelegd met dien gevolge dat een on schuldig man Milles Joyce (die trouwens zijne onschuld tot het laatste toe bezwoer) opgeknoopt werd en vier anderen thans in dwangarbeid zuchten terwijl de hoofdsckuldige^ nog op vrije voeten loopt. De twee schurken verklaren dat zij tot hunnen meineed verleid werden door den advocaat der Kroon den heer, die hun binnen twintig minuten de keus stelde tusschen zeiven gehangen te worden of anderen te doen opknoo- pen. Ziedaar de reeds talrijke Dublinsche schan dalen nog weder met één vermeerderd. Te Tinsleybij Sheffieldheeft eene ontploffing plaats gehad in eene staal- en ijzer fabriek. Vier mannen werden gedood, cn ver scheidene andereu ernstig gewond. Bovendien werd er groote materieele schade aangericht. Bet zonderlinge geval heeft zich in den dierentuin te Dublin voorgedaan, dat eer. fraaie leeuwin haar eigen staart opat. Eersi begon zij met het einde ter lengte van 12 duim, maar al spoedig ging zij verder. Welke pogingen de op passers ook aanwendden om de wond te genezen en het kwaad te voorkomen, de leeuwin liet zich in haar zucht tot zelfvernieling door niets terug houden zoodat haar staart nu geheel verdwenen is. Zij is nu met een harer voorpooten bezig, en er bestaat weinig hoop, dat het kostbare dfer in het ieven zal kunnen behouden worden. Blijkens berichten uit Calcutta aan de Times, zijn er dingen aan den dag gekomen die het vermoeden wettigen dat de bloeddorstige secte der Thugs welke men door de sterke hand van het Bntsche gezag ganschelijk uitgeroeid waande, in den laatsten tijd weer begonnen is aan het werk te tijgen. In de provinciën Raipoelana en Hyderabad is namelijk het aantal moorden op inlanders gepleegd, 146 in 1880 tot 363 in 1883 toegenomen. Men twijfelt niet of dit is het werk van de weder langzaam uit het duister haar hoofd opstekende vereeniging der Worgers. aankwamen. Het dorp Zebegeny met 130 hui zen is geheel verwoest acht menschen verdron ken er. In het dorp Oresz ziet het er eveneens treurig uit; hier kwamen elf «ïenschen om. Te Ofen liggen de straten vol puin de bestrating is over een groote uitgestrektheid vernield en vele huizen hebben schade geleden. Gelukkig zijn hier geen raenschenlevens te betreuren. In de nabijheid van Bozen (Tyrol) is in de maand Juli een knaap bevroren. Uit Borgo wordt aan een plaatselijk blad geschreven dat op den nabijgelegen berg Ciolera een vader en zoon sedert langen tijd hunne schapen hoedden. In het laatst der vorige maand werden zij door een sneeuwstorm overvallen en dun gekleed, gelijk zij waren gelukte het den ouden man met veel moeite zijn leven te reddenterwijl zijn 13-jarige zoon bevroor. De lieden, die door den vader te hulp waren geroepen vonder, het met sneeuw en ijs bedekte lijk en brachten het naar Telve. Uit een plaats in Hongarije wordt gemeld dat iemand twee dynamiet-patroneh op tafel liet liggen. Een snoepachtig knaapje zijn neef zag de beide capsulesen een vroolijke lach verhelderde zijn gelaat. Hij dacht, dat zijn oom hem een snoeperijtje had medegebracht er. wel maiskoekjes, waarop dynamiet veel gelijkt, en die in zijn woonplaats algemeen als lekkernij worden gegeten. In een oogwenk waren de pa tronen opengemaaktmet smaak gleed het „zoete goed" den. mond in en zonder veel te kauwen, ging alles naar binnen. Later eerst v> ilde oom de patronen in veilig heid brengen. Maar hij zocht vergeefstotdat ontdekt werd wat er mee gebeurd was. Dit viel op den 19en Juli voor, en tot nog toe heeft het ventje er niet de minsten last van gehad. Men mijdt hem echter als een sujet dat ge vaarlijk kan worden. De Osservatore Romano het officieuse orgaan van het Vaticaanweerspreekt beslist hetgeen volgens het Hamburgsche blad de heer Von Schlözer, gezant van Pruisen bij het Vaticaan, gezegd zou hebhen omtrent de onderhandelingen tusschen den heiligen stoel en de Pruisische regeering. In dit entrefiletdat reeds vroeger werd verwachtbevestigt de Osserv. Rom., dat ne heer Von Monts de tegenwoordige zaakge lastigde bij het Vaticaan, officieel aan kardi naal Jacobini verklaard heeft, dat hei door het Hamburgsche blad in quaestie medegedeelde geheel ongegrond is. De Duitsche bladen blijven nog steeds aan de waarheid van het verhaal gelooven en ver wachten nog een officieele ontkenning van den heer Von Schlözer. De Italiaansche marine is Zaterdag met een ontzaglijk groot schip verrijkt ter grootte van 10,000 tons en met 10 stoomketels voor de kolossale machines. Het heeft twee torentjes, welke elk bezet zijn met twee kanonnen van 76 of 100 tons. Het fregat zal dienst kunnen doen als rampschip en als dubbele torpedo-boot. De Duitsche gezant bij den pausde heer Von Schlözer, die eenige dagen geleden te Ber lijn is aangekomen is naar Varzin vertrokken ten einde een bezoek aan Von"Bismarck te bren- eu hem over den stand der onderhandelingen met de curie nader in te lichten. De Duitsche bladen bespreken zijne aanwezigheid te Berlijn en zijne reis naar Varzin levendigen zijn over het algemeen van oordeel dat de onderhandelin gen met den paus niet tot een goed einde zullen leiden. De Norddeutsche A'dg. Zeitung sprekende over dc klacht van de Times, dat Engeland eene onaangename behandeling van Duitschlaud heeft ondervonden zegt Wanneer Engeland zijne tot nu toe gevolgde behandeling van Duitsche belangen in vreemde werelddeelen niet verandert, dan zal datgene wat de Times eene voorbijgaan de vlaag van kwaden luim noemt, eene voort durende ontstemming worden. Duitschland zal in zijne politiek ook voortaan het beginsel vol gen een vriend van zijne vrienden te zijn, maar een tegenstander van hen, die Duitsche belangen op onrechtmatige wijze benadeelen. Volgens een telegram uit Konstantinopelis de zoon van den Engelscheu consut te Redostro, die onlangs door roovers werd weggevoerd voor een bedrag van 4000 Turksche ponden weêr losgelaten. De roovers hadden aanvankeliik 7000 pond geëischt. Een der eerste ambtenaren van den spoorweg in Macedonië werd onlangs door Bnlgaarsche roovers gevangen genomen en de bandieten vroeger een losgeld van 2000 Tursche ponden. Wanneer dit bedrag met werd verstrekt, zou de onge lukkige verminkt en gedood worden. Den 30en Juli zond de vrouw van den gevangene 368 pond alles wat zij bezat, zooals zij schreef, en verzocht dat men haar man in vrijheid zou steken. Het antwoord luidde echter, dat aan haar verlangen voldaan zou worden, wanneer de rest der verlangde som zou voldaan zijn. Het restant werd daarop gezonden en de gevangene losgelaten. Een vreeselijk onweder heeft Zondagnacht op de spoorweglijn laugs Wailzen Veroce, Maros, Zebegeny en Buda—Pesth ongehoorde verwoestin gen aangericht. Geweldige watermassa's spoelden op verschillende^ plaatsen den grond onder de rails wegzoouat de treinen vele uren te laat Tot de meermalen besproken reis van het Russische keizerpaar door het Russische riik moet thans definitief besloten zijn. De keizer en de keizerin zullen in gezelschap van den troon opvolger van den minister van binnenlandsche zaxen en van eer. talrijk gevolg den 24 Augustus de reis aanvaarden en zich eerst naar Warschau begeven en van daar naar Moskau Kostroma en naar het land der Donsche kozakken. De reis zal drie a vier weken duren. Voor eenige dagen meldde men dat de vleugeladjudantvorst Baritinskv uit den dienst des keizers was ontslagen. De oorzaak hiervan is cte volgende: Bariatinsky, die een zeer eigen zinnig karakter heeftverscheen den 3den Augustus naamdag der keizerin in zijn gewone uniform zooals gebruikelijk is. Toen hem hier over eenige opmerkingen gemaakt werden, ant woordde hij dat hij zijn gala uniform verbrand had. De keizer legde hem toen zelf een maand arrest op en ontslag uit zijn dienst. WAALWIJK. Zondag 17 dezer 's middags ten zal door de harmonie FEspérance harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Marche militaire. J. F. 'van Hemert. A Grand air de Stabat Mater. 3. Marchcn aus schoner Zeit. 4. Op weg naar Lindenau 1 12 uur op de Rossini. Strauss. Kom,

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2