Nummer 66. Donderdag 21 Augustus 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. feuilleton. m BUITENLAND. ANTOON TIELEN, Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. rranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 ~0j daarboven 8 cent per regel* groote letters naar plaatsruimte. 'Advertentien 3 maal ter plaatsing ODgegeven. worden 2ma.nl \a opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor CS land worden alleen aangnomen door het ~J1 te zenden advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. telegram uit Shanghae van In de kamer is het onderwijs-debat voortge zet. In antwoord aan den heer Simonseen der Brusselsche independentenheeft de heer Neujean aan het einde de uiterst dubbelzinnige houding dei onafhankelijken in 't licht gesteld. Door hunne stem te geven aan het herstel der diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan, door te stemmen tegen de motie-Barawelke de schending der gemeentelijke autonomiedoor het oproepen van het leger ter handhaving van de openbare orde, afkeurde, en door zich te verklaren tegen de motie tot verdaging van het onderwijs-debat, hebben de //Onafhankelijken'' het bewijs geleverd hunner onvoorwaardelijks afhankelijkheid van het ministerieterwijl zij eindelijk door het besluit hunner partij-vereeni- gingom den 23en geen candidaat voor den senaat te stellen tegenover den liberaal de Brouc- kere en den strijd te ontwijken toonen te be seften dat zij niet de uitdrukking zijn van de wenschen der meerderheid van de Brusselsche kiezers. De /Times" behelst eene dépêche uit Foochow van 15 dezer, waarin gemeld wordt, dat Frank rijk de bemiddeling van Engeland, Duitschland en Amerika in de quaestie met China van de hand gewezen en dat China het vroeger gedane aanbod betreffende de vergoeding ingetrokken heeft. Naar aanleiding van het bericht bevat de //Temps" de volgende dépêche uit Londen Het bericht van de //Times" betreffende de zaak tusschen Frankrijk en Chinawordt als onge grond beschouwd. De Fransche regeering had geen bemiddeling vaD de hand te wijzen, hetzij van Engelandhetzij van Duitschlandhetzij van eene andere mogendheid, om de eenvoudige reden dat die mogendheden zich niet bemoeid hebben met het geschil. China heeft ook niet zijn eerste aanbod betreffende het verleenen eener vergoeding ingetrokken. XXXII. i/Oik ben do bedelaar z/Gij zijt de koude geldman." //Ik bedel uwe liefde van u af, Hermine! Schenk mij die als een aalmoesen ik zal er u voor op de handen dragen ja eeuwig uw dank bare schuldenaar zijn. Beproef het slechts met /k Qiet zoo verwaand zijn van u eene dweepziekte genegenheid te eischen maar gij moet mij achten, hoogachting zal ik u afdwingen, en zoo mij dat geluktzal ik de gelukkigste mensch onder de zon zijn." z/Wilt gij mij uitstel schenken!" smeekte zij bevende. //Vraag het aan uwen vader, hij zal u den uitersten termijn zeggen. Mij zult gij steeds bereid vinden...." Hermine maakte eene buiging en ging wag gelende naar de deur. Kohier wilde haar vol gen. "Laat mij gaan mijnheerik zalals mijn vader het beveeltterugkeeren Zij verliet de zaal en sloot de deur achter zich. Kohier naderde het venster, om het jonge meisje na te zien. z/Ik houd volik houd volzeide hij zacht. z/Hoe fier is zijwat tracht zij de beslissing tot aan het laatste punt uit de stellen Uwe trotschheid schoone Hermine zal moeten buigen! het onwederdat boven het hoofd van uwen vader zich samenpaktis op het punt van los te barsten.... mij zal het rust en geluk aanbrengen! Jaik houd vol 1 de twaalfduizend thalerdie Verder Zondag Er is geene enkele bevestiging uit Pekino* ontvangen van het bericht (in de Times), dat China den oorlog aan Frankrijk verklaard heeft. Integendeelde Chineesche regeering richtte den 14den dezer tot het corps diplomatique een protest tegen Frankrijks handelwijze (op Formo sa) en riep de bemiddeling der mogendheden m om tot eene minnelijke schikking te geraken. De toon dezer mededeeling aan het corps di plomatique was vredelievend. De senaat heeft Zaterdag eene ochtendzit ting gehouden. De heer de Saint-Vallier bracht verslag uit over de credietaanvrage voor Tongkin en beval de aanneming er van aan maar de beraadslaging uit te stellen tot de weder-bijeen- komst van het parlement. De hertog de Broglie verklaarde zich tegen het crediet. De minister president nam het uitstel der beraadslaging aan. Hij zou het goedkeuren van het crediet be schouwen als een bewijs van vertrouwen in de regeering. Het crediet werd hierna toegestaan met 193 stemmen tegen 1. Uit Parijs wordt de plotselinge dood ge meld van dr. Burcq, den /koperdokter". Zijne leer omtrent de heilzame werking van koperzouten als oehoedmiddel tegen cholera en besmettelijke ziekten in het algemeen, werd eenigen tijd geleden door andere medici weerlegdop grond van ervaringen te Falun eu in andere koperdistricten opgedaan. Dr. Burcq bleef echter op zijn stuk, en verleden week nog hield hij te Parijs eene met talrijke getuigenissen gestaafde voordracht over het koper als behoedmiddel tegen cholera. Dinsdag-avond nog toonde hij den correspondent van de Daily News eenen ganschen stapel ver klaringen van mijn-ingenieurs, brons- en ko perwerkers artsen en liefdezustersten gunste van zijne methode. Hij zwoer bij kopervitriool, en zijne grootste voldoening was dat hij, door toedoen van Paul Bertden Parijschen gemeen teraad had doen besluiten om voortaan al het houtwerkin hospitalen te bezigente doen doortrekken met eene oplossing van dit zout. Het dorp Villarlarin in Savoyeis door het inslaan van den bliksem nagenoeg geheel afgebrand. Acht en vijftig huizen zijn vernield; aan de kas ontbreken, zullen u zoo gedwee maken als een lam Het valt mij moeilijkgestreng en onbuigzaam te schijnenmaar moet ik dan de gelegenheid ongebruikt laten voorbijgaan, die mij eene bekoorlijke vrouw schenken zal! Later zal ik het haar mededeelen als zij mijne echt genoot is welk een zielestrijd ik heb moeten voeren. Het hoogste, dat door geld te verkrijgen is zal mij geworden eene bekoorlijke vrouw het ongeduld verteert mijmaar ik zal geduldig wachten en door niets verraden dat de vreese- lijkste angst mij dag en nacht foltert. Neen, Hermine bemint geen anderanders zou zij niet van terugkeeren gesproken hebben. Dat is een heerlijke troosteene geruststelling, die mij goed doet." Dringende bezigheden hielden nu de opmerk zaamheid en de werkzaamheid ran den ambtman bezig. Hermine had het landgoed verlatenzij ging haastig de laan doorals vreesde zij vreesde zij van Kohier vervolgd te worden. De man kwam haar nog verschrikkelijker voor dan ooit; al had zij den houtvester niet bemind, het zou haar toch onmogelijk geweest zijn dezen Kohier hare hand te schenken den man, die haar meer dan afkeer, die haar afgrijzen inboezemde. Zij had een groep wilgen bereiktdie midden in het land stond hier moest zij uitrusten. In gedachten verzonken leunde zij tegen een oudenknoestigen stam welks takken haar tegen de zonnestralen beschut ten. Vroolijk kweelden de vogels boven haar hoofd als spotten zij met het lijden der onge lukkige. //Hermineriep eene stem. Suze kwam van het dorp terug; zij wilde hare vriendin te gemoet gaan. Met snellen tred naderde zij den boom. z/Gij schreit stamelde zij. z/Mijn verzoek was ;e vergeefsKohier heeft alleen de kerk de pastorie en acht huizen bleven gespaard. De ongelukkige inwoners, wier oogst juist binnen was zijn van ailes beroofd. Ook in het Fransche dorp Saint Priraatbij lulle, is groote schade aangericht door een brand die 44 huizen in de asch legde. Bij deze ramp waren ook menschenlevens te betreuren. Drie kinderen en een vrouw kwamen in de vlammen om. Terwijl voor eenige dagen de Fransche luchtreiziger Lhoste andermaal met goed gevolg het Kanaal in een ballon was overgestoken, zijn Vrijdag twee Engelschen generaal Brine en de heer Dale, aan gene zijde van het Kanaal in een ballon opgestegen om den vasten wal in Fraukrijk te bereiken. De tocht is weer gelukt; beiden zijn omstreeks 's middags in het lucht- schuitje gegaan en na vier uren boven het Kanaal gezweefd te hebben zijn ze te Hervelinghen vijf mijlen van Kaap Griz-Nezneergekomen. Zij dachten van daar naar Boulogne te ver trekken. Uit Montceau-les-Mines wordt gemeld dat er Vrijdag omstreeks middernacht in de woning van den mijn-ingenieur eene ontploffing van dynamiet plaats had. De ingenieur en zijne vrouw werden gewond. De ontploffing was van zoodanige uitwerkingdat de vensterruiten van verwijderde huizen tot gruis geslagen werden. In het krankzinnigengesticht te Aix de partement Benedeu Charente, heerscht de cholera. Een twaalftal verpleegden waren aangetast. In de stad zelve moet zich nog geen geval voorge daan hebben. In het departement He'rault maakt de ziekte nog dagelijks in sommige gemeenten eenige slachtoffersdoch te Gigean waar de ziekte vreeselijk gewoed heeft, is zij aan het afnemen. Trouwensverreweg de meeste in woners zijn dit plaatsje, dat 1400 inwoners telt, ontvlucht. Te Payan nabij Avignon in het departemeut Vaucluseheeft zich een geval van cholera voorgedaan. In ettelijke andere plaatsen van het gewest kwamen almede eenige gevallen voor, doch zij worden ar.n onvoorzichtigheid of onmatigheid toegeschreven. Te Carsassonne, departement Aubezijn er van 14 tot 15 dezer elf choleralijders bijgekomen; het aantal sterf gevallen^ is echter betrekkelijk gering. Te Lyon is den 16den een persoon door de ziekte aange tast en zeer kort daarna overleden een ander in dezelfde wijk kreeg insgelijks de cholera! I it Auxerre departement Yonne, wordt bericht dat de toestand te Puits-de-Bons verbeterd is. Hetzelfde kan gezegd worden van Omergues departement der Beneden-Alpen. Te Gap, in de Boven-Alpen zijn twee ziektengevallen waar genomen. In de vrouwengevangenis te Alcalaop iy„ uur afstand van Madrid is een oproer uiioe- broken. De daar gevangen vrouwen, 925°in getalhebben de soldaten gevangenbewaarders en oppassers uit het gebouw gejaagd en zich daar verschanst. Zij worden daar nu door sol daten en 50 uit Madrid ontboden guardias civiles belegerd. Volgens de laatste berichten hadden zij zich nog niet oveigegeven en bestond er plan van een Destorming. De aanleiding tot het oproer was de benoeming van een tapper die niet naar den zin der gevangenen was. zich getoond zoo als ik wel vreesde." //Hardvochtig en wreed?// //Slechts dan wil hij helpen, als ik zijne vrouw word." z/Die afschuwelijke mensch ,/Met recht afschuwelijk, Suzezijne tegen woordigheid jaagde mij schrik aan En ik heb hem mijn verzoek voorgedragen." z/Gij hebt als dochter uw plicht gedaan." //Wat zal er nu van worden?" vraagde Hermine schreiende. De nood mijns vaders stijgt met lederen dag en zoo ik niet help is er geen hoop op redding. Ach, de oorlog!" de verschrikkelijke oorlog Suze droogde hare tranen af met haar voor schoot. //Ja, de oorlog snikte zij „het onheil dat hij aanrichtis nimmer weer te herstellen." „Waart gij op weg op mij eene tijding te brengen?" vraagde Hermine na eenige oogen- blikken zwijgen. „Het was nietsvolstrekt nietsantwoordde de jonge vrouw. "Eu_ toch zijt gij naar de fabriek gegaan." „Mijn verlangen dreef mij tot u." z/Arm kind hoe kan ik troosten die zelve tot in mijne ziel zoo bedroefd ben." //Somtijds word ik door zulk een weemoed eene smart aangegrepeu dat ik luid het zou kunnen uitschreeuwen. Bij u vind ik dan slechts rust die ook ongelukkig zijt. Wij hebben el kander m het berkenbosch misgeloopen; toen ik te huis kwam heeft mijne moeder mij uwen ivensch medegedeeld. Ach Hermino nu kan ik mij den angst verklaren die mij zoo plotse ling overviel „Suzeik ben eindeloos ellendig al i"/?Ch VerlieS t0ch den moed niet Seheel en „Welk besluit zal ik nemen Wat moet ik Een Schotsch zonderling, lord Lauderdale, werd dezer dagen, terwijl hij uit rijden was door den bliksem doodelijk getroffen. Zijn paard werd mede onder hem doodgeslagen. Hemzelven trof de vonk in het voorhoofd en schoot langs de borst en beide beecen naar omlaag. Zfin horloge en ketting waren tot een klomp samen gesmolten. r Noemde men den overledene een zonderling dan was dit niet zonder reden. Eens bleef hij jaren lang spoorloos verdwenen niemand wist waar hij gebleven was tot het eindelijk uit kwam aat hij al dien tijd als portier was ExeteZram ^ederenstation te Een bestuurder van een kar, gevuld met lampenglazen xwam onlangs in een der drukste stra en van Londen in botsing met een rijtuio- zoodat het grootste gedeelte van de breekbare' waar verbrijzeld op de steenen terecht kwam. doen? Ik moet.of mijn vader of mijn Frederik opofferen. En Kohier is zulk een hatelijk mensch. Hoe vaak heb ik den hemel gesmeektmij licht te geven; geen lichtstraal breekt door in miin donkeren nacht, mijne gedachten gaan in een cirkel rond en waarheen mijn oog zich wendt doen zich onoverkomelijke hinderpalen op. Mijn God heb ik dan eene misdaad begaan dat ik zoo lijden moet? Ik kan den wentch niet on derdrukken ware ik maar dood Suze slaakte een zachten kreet. //Zet u toch zoo iets niet in het hoofd Hermine! Lieve hemelhoe bleek ziet gij er niet uit! Gij beeft over het geheele lichaam en uwe oogen zijn rood van t schreien." J Hermine omhelsde hare vriendin. „Ik sta op den rand der wanhoop, Suze! Zoo ik Frederik niet zoo grenzeloos ongelukkig maakte, zou ik mijn vader voor den gesteiden prijs^ redden. Ik zou Kohier huwen en dan Zij verborg haar gelaat aan de borst harèr vriendin. „Is het zoo ver met u gekomen?" fluisterde de jonge weduwe. .«Jfü ken' miJn toestand en moet mijne smart billijken Ik weet niet, wat ik mijn vader moet antwoorden. Hij zelf wil niet, dat ik voor mijn geheele leven ongelukkig worden zal door aan een man gekluisterd ie wordendien ik niet alleen haatmaar dien ik nu, na mijn onderhoud met hem verachten moet. En Frederik, altijd treedt Frederik mij weer voor de oogen, die ge looft dat ik hem tot in den dood getrouw zal zijn! Ach ik moet bovendien mijn geweten met een meineed bezwaren." „Komaan wij kunnen hier niet blijven! In mijn kamertje zullen wij te zamen overleggen. Kohier zal zijne plannen niet verwezenlijkt zien en de houtvester mag niet ongelukkig worden." „Gij vergeet mijn arme vader, lieve Suze

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1