DIENSTBODE, vnsa geopend KATHOLIEKE ILLUSTRATIE, wordt ter overname aangeboden.' ADVERTENTIËN. vraagt tegen 1 November In de gemeente Waalwijk, DE GEHEELE INVENTARIS. Bij ANTOON TIELEN meer in het gelijk worden gesteld door hunne kalme en waardige houding. Men begint te begrijpen, dat zijen niet de meerderheid van den raad de belangen der ingezeten die nen. Intusschen zal deze quaestie thans spoedig beslist zijn. Het wordt dan ook hoog tijd, zoowel in liet belang der wering van de cho lera en andere besmettelijke ziekten, als in het belang van het prestige der daarbij betrok ken colleges. De jonker die te 's Bosch in hech tenis werd genomen wegens het wegvoeren eener minderjarige jonge dameis weder op vrije voeten gesteld. Zaterdag namiddag ontstond er brand ten huize van den verver De Grootaan het Koningsplein te Tilburg. Het vuur nam zoo snel in hevigheid toedat in korten tijd ook het naastgelegen huis van den heer Vollaars in brand stond. Beide huizen zijn geheel uitgebrand. Een groot gedeelte van de inboedels is behouden. Alles was ver zekerd. Zaterdag voormiddag is eene met hui den geladen kar en paardtoebehoorende aan Van Ginneken te Oosterhoutvan den Capelschen dijk gevallen, waarschijnlijk ten gevolge dat het paard naar vliegen sloeg. De kar kwam in de sloot terecht en werd met behulp van twee marechausée's van de Waalwijksche brigade, na veel krachtsin spanning weder op den dijk gebracht. Alles is zonder schade of letsel afgeloopen. De goederentrein van Liers liep Zondag avond te Luik op den personentrein van Eindhoven. Vijf personen werden zwaar en vele reizigers licht gekwetst. De oorzaak wasdat het afstandsein op nveilig" was gezetterwijl de reizigers aan het uitstappen waren. In het anders zoo vreedzame plaatsje Valkenburg bij Maastricht, heeft een brutale diefstal plaats gehad. Zaterdag omstreeks twee uren hebben eenige dieven ingebroken in het kasteel, bewoond door den burgemeester en den kantonrechter. Zij hebben zich weten meester te maken van eene som van f 300 en een aantal zilveren lepels en vorken. De dieven hebben een geladen geweer achterge laten als corpus delictien tevens als bewijs dat zij bij hun bezoek ook op de mogelijkheid van een andere ontvangst waren verdacht geweest. Door eenige arbeiders te Ossendrecht, die 's avonds van hun werk terugkeerden werd op het voetpad een hun onbekend persoon ontdekt. Eerst meende men* dat hij dronken was doch bij nader onderzoek bemerkte men dat twee zakdoeken stevig om zijn hals zaten en hij geworgd was. Na de doeken te hebben losgemaakt werd de brigadier der marechaus sees gewaarschuwd, wien het na eene inspan ning van 3/4 uur gelukte het leven weder op te wekken. De man kon echter niet spreken. Het scheen een Belg te zijn. Terwijl vader naar de kerk, moeder naar Kevelaer en het tiental kinderen alleen te huis wasontstond er Zondag ochtend te Hoeven brand in het karhuis van den land bouwer J. L. Weldra deelden de vlammen zich mede aan de bouwmanswoning die in weinig tijds met den zich daarin bevindenden oogst, eene prooi van het vuur werd. Een tweetal varkens en een aantal konijnen kwamen om. Door gebrek aan water viel aan blussclien niet te denken. De metselaar Josef Peelers te Venloo, werkzaam aan een put voor de rollen der centrale wisselbeweging aan het staatsspoor aldaar, had Maandag voormiddag het ongeluk, onder een rangeerenden trein te komen waardoor hem beide beenen tot aan de knieën werden doorgereden en zijn hoofd gekwetst werd. In dien ellendigen toestand is hij naar het R. K. gasthuis overgebracht en daar aan de gevolgen overleden. Zondag namiddag te ongeveer 5 uren is in de gemeente Hof van Delft een hevige brand uitgebroken in de vóór korten tijd "opgerichte fabriek van aardnotenolie. De brand nam in korten tijd zóó in hevigheid toe, dat nagenoeg de geheele fabriek in asch gelegd is. De spuiten van Hof van Delft, Delft en de stoomspuit van de Rijksconstructiemagazij- nen waren spoedig op het terrein aanwezig, en met veel moeite mocht het gelukken het zaadmagazijn te behouden. 18 reservoirs, elk gevuld met 180 vaten olie, zijn gebarsten en de olie verloren geraakt. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door het broeien der aardnotendoppen. 80 k 90 werklieden zijn door dezen brand tijdelijk zonder werk. Een huisknecht in het hotel Indie te Amsterdam wist sedert eenigen tijd, door losmaking van de scharnieren het hek vau den wijnkelder open te maken en daaruit van den besten wijn weg te nemen. De schade van het ontvreemde wordt op ongeveer vier honderd gulden begroot. Door zich tegenover een anderen bediende op het feit te beroemen, was hij zelf oorzaak, dat de brutale diefstal ontdekt werd. Bij een slager in de Vijzelstraat te Amsterdam was Maandag namiddag een knecht bezig met het uitsnijden eener nier. Het mes gleed uiten bracht hem eene diepe wonde toe in het onderlijf. Spoedig was heelkundige hulp ingeroependoch er bleek niets meer aan te doen. Hoofdzakelijk ten gevolge van het enorme bloedverlieswas de ongelukkige binnen enkele minuten een lijk. Eene vrouw en twee kinderen verliezen in hem een oppassend man en vader. In een logement op de Prins Hen drikkade te Amsterdam is de eigenaresde wed. L., Vrijdag avond met messteken vrij ernstig verwond door den broeder van haren overleden man gewezen koopvaardijmatroos. Door tijdig ontzet uit de handen van den aanvallerdie naar hij zeidehaar wilde dooden werd eene ernstige misdaad voorko men. De toestand van de wed. L. is niet zorgwekkend. De dader bevindt zich reeds in hechtenis. Door rechercheurs te Amsterdam zijn Vrijdag morgen op Rapenburg aangehouden twee schippersknechts en later de machinist der Rotterdammer stoomboot //Nestor'7, als verdacht van diefstal van jenever en andere goederenafkomstig van ladingen. Zij zijn ter beschikking der justitie gesteld. Eene sluwe dienstbode te Amsterdam heeft op eene strafbaremaar eigenaardige manier misbruik gemaakt van de lichtgeloo- vigheid harer meestereseene weduwedie niet ongeneigd was voor de tweede maal het huwelijksjuk op te nemen. Z\j verzon een romannetje van een ziekelijken jonkman, die verliefd was op het weeuwtjezij bezorgde brieven van hem aan de dameen allerlei lekkernijen en versnaperingen van hare mees teres voor den zieken aanbidder en alles ging een tijdlang goed. Maar eindelijk werd het vurig verlangen van de weduwe, om den teederen minnaar te zien en te spreken al te sterk en de dienstmaagd was genoodzaakt op eens een slot te maken aan haren roman, door een brief waarin de jonkman berichtte, dat hij naar Amerika vertrokken was. Dit wekte achterdochtde dienstbode werd in verhoor genomen en zij bekende ten slotte, dat de minaar slechts een denkbeeldig persoon was geweesten dat zij de brieven alle zelve geschreven had, met het doel, de versna peringen voor den zieke machtig te worden, om die aan dezen en genen te verkoopen. Zij werd nu bij de politie aangeklaagd en is wegens oplichting naar de celgevangenis ge bracht. Zij werd ook reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld. Te Kessel (Limburg) zijn door een on bekende oorzaak afgebrand de gebouwen van A. HoltenH. Timmermans en P. Hebben. Van den inboedel werd veel gered, Hoch het vee en de geheele oogst van Holten werd geheel vernield. Het vuur vertoonde zich eerst in den stal van Holten. De schade bedraagt ruim f 15,000. Alles was verzekerd. In het begin der vorige maand ver voegde zichnaar de Zw. Ct. mededeelt, bij een kassiersfirma te Zwolle een net gekleed heerdie opgaf C. Dechantillon te heeten. Hij had een bedrag van p. m. f 1000 aan bank papier bij zich en wenschte daarvan een paar honderd gulden voor vreemde munt te wisselen en het overige, f880, bij die firma te depo- neeren. Men voldeed aan zijn verzoek en hoorde niets van hem vóór het einde dier maand. Hij schreef toen uit Maastricht, dat hij de re<?u voor het gedeponeerde geld ver loren had en verzocht de firma thans een stuk op te stellen dat door hem geteekend, haar van alle verplichtingen jegens hem zou ontslaan. Hij verzocht dat stuk te zenden poste restante Antwerpeu. De bedoelde firma begon toen die zaak te wantrouwen en gaf van het gebeurde kennis aan den commissaris van politie te Zwolle. Deze schreef onmiddellijk aan den hoofdcommissa ris van politie te Antwerpendie bedoelden persoon op het postkantoor liet opwachten waar hij werd gearresteerd, omdat het toen bleek dat hij achtereenvolgens drie verschil lende namen had aangenomen en niemand anders was dan C. C. de Koek, winkelier te Arnhemonlangs gefailleerd. Van Arnhem uit is bevel tot gevangenneming tegen hem uitgevaardigdwegens bij het faillissement gepleegde fraude. Te Steenwijk is een runmolen met schuur en loods door brand vernield. Alles was tégen brandschade verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. Vrijdagavond had te Kampen een droevig ongeluk plaats. Terwijl drie knaapjes van ongeveer acht jaar in een bootje op het Gan- zendiep bezig waren zich te vermaken, kwam een van hen op de gedachte om zich te on t- kleeden en in het water wat af te koelen, met het treurig gevolgdat hij spoedig weg zonk en als lijk werd opgehaald. Door de Kaagsche politie is aangehou den en overgebracht naar het huis van arrest zekere V.die bedelarij gepleegd heeft bij verschillende bewoners aan de Koninginne gracht en Koningskade, onder bedreiging. Hij schreef nl. ongeteekende brieven, waarbij hij aandrong een som gelds neer te leggen op een bepaalde plaats in het Boschzoo niet, dan zou hij de ruiten inslaan. Van een bleekveld op de buitenplaats van den heer v. d. B. v. H. aan den Benrordenliout- schen weg te 's- Hage is een partijtje wasch- goed ontvreemd. De dader van dezen diefstal is nog onbekend. Bij een ingezetene van Kralingen is het ei van een krielkip door een duif uitgebroed. Het duivenpaar bleek weinig ingenomen met het vreemde pleegkind en wierp het reeds den eersten dag het nest uit. Het ouderloos wichtdat nu reeds eenige dagen oud is en in een mand met watten een nestje heeft gevonden verheugt zich echter tot dusverre in een blakenden welstand en schijnt alléén door zijn luid gepiep te kennen te willen gevendat een behoorlijke kloek en eenige broertjes en zusjes hem toch liever zouden wezen dan de zeldzame onderscheiding van door een duif uitgebroed te zijn. Uit Osch wordt gemeld De kloppartijenwaarbij gewoonlijk de messen worden gebruikt en welke in den laatsten tijd voor verschillende personen zulk een treurigen afloop haddenzijn hier Zon dag avond weder herhaald. Bij een twist tusschen twee broeders ont ving een der vechtenden 3 wonden, waarvan eene zelfs gevaarlijk. De dader is gevlucht. Bij andere vechtpartijen kreeg een persoon een steek in den arm en moesten enkele vechtersbazen overdekt met wondenhet strijdperk verlaten. Misbruik van drank is gewoonlijk de oorzaak. Maandag ochtend werd gevankelijk naar 's Bosch overgebracht zekere L. v. D., een oude bekende der politiedie zich op naam van een der fabrikanten eenige pakjes ma nufacturen had weten aan te schaffen, en die voor 1/8 der waarde verkocht had. Later bleek dat de handteekening nagemaakt was. Het Lamgroen in Den Haag is een van de woeligste buurten, en lang niet zoo onschuldig als de zaclitklinkende naam doet vermoeden. Die straat is liet tegenovergestelde van een aristocratische wijk. Orgeldraaiers bedelaars draaimolenbazen kroeghouders, water- en vuur- vrouvven, alles huist daar in de dicht opeengepakte woningen hofjes en poortjes. Daarbij komt nog een aantal slaapstedenwaar het miudere volk uit andere plaatsen gewoon is nachtkwartier te nemen. Kloppartijen en burengeruchten behooren er dan ook niet tot de zeldzaamheden zoodat voortdurende surveillance van de politie daar hoogst noodig is. Tot de bevolking van het Lamgroen of in de volkstaal ,/Het Lammetje Groen", -behoort ook de draaimolenhouder Roos die midden in de straat woont, een breed geschouderd man van een forsche figuur en buitengewone lengte die zeker niet onbekend is aan decarousselliefhebbende jeugd welke hem gedurende de kermis de draaicenten betaalt. Gewoon de meeste kermissen met zijn draaimolen te bezoeken, was Roos met zijn caroussel.naar de Rijs wij ksche kermis getogenbijgestaan door twee knechts genaamd Staas en Wingersdie tegen belooning den baas behulpzaam waren in het ophalen van het draaigeld. Den Zondag van Rijs wij ksche kermis een der drukste dagen van die jaarmarkt, rees er geschil tusschen Roos en zijne bedienden omtrent de uitbetaling van het loon met dit gevolg dat de helpers den dienst verlieten met een te goed van f 5 waarvan zij alstoen de uitbetaling vroegen aan hunnen meesterdieverbolgen over hun tusschentijds vertrek daarop antwoorddedat zij daarover eerst zouden moeten //kloppen". Of deze uitdrukking eene zinspeling was op het treurtooneel gisteren Zondagvoormiddag omstreeks 12 ure in het Lamgroen tusschen Rooszijne bedienden en nog eenige personen vertoond valt moeielijk te zeggen maar zeker is t dat Roos gisteren duchtig aan het kloppen is geweest. Staas, Wingers, Jelders en nog een vierde persoon dan zaten^ op dat uur een borrel te drinken in een kruidenierswinkel met //vergun ning,,, toen weinige oogenblikken later baas Roos de herberg binnentrad en aanleiding gaf tot een bloedige twist. De draaimolenknechts S. en W, begonnen met Roos hun verdiend geld af te vragen en dat wel op een toon zoo hevig, dat het viertal zich spoedig als van zelf op straat had gedrongen en aldaarten aanschouwe van bijna de geheele buurt veldslag leverde gewapend met stoelen glazen en andere gevaarlijke wondwerktuigen. In koelen bloede tastte Roos op een gegeven oogenblik in den zak van zijn wijde broek haalt een mes te voorschijn eü valt daarmede zijn tegenstanders aan. Hij treft met het snijdend wërktuig eerst Staas en vervolgens Wingers. Door het rumoer was liet schier onmogelijk dadelijk ce zien dat verwondingen toegebracht waren. Maar weldra kreeg men de overtuigingdat er bloed geëischt wasnauwelijks was S. met Roos handgemeen geraakt of het bloed spoot met stroomen uit zijn hals en drenkte de straatsteenen als gevolg van een gevaarlijke wond die Roos met het mes in dat lichaamsdeel had gesneden. Het mes was vermoedelijk tot de slagader doorgedrongenwant weinige minuten na de bloedvloeiing zeeg de verwonde bewusteloos in een. Nog vóór dat hij in een brancard naar het ziekenhuis was overgebracht, had hij den geest gegeven waarschijnlijk tengevolge van de verbloe- ding. De man had kort na het ontvangen van de wonde nog het bewustzijn te zeggen: Dat heeft Roos gedaan hij had het echter met zijn handen moeten doen. Trouwens Roos kwam er rond voor uit, daar hij ziju slachtoffer op straat iu zijn bloed ziende baden tot omstanders riep Ziezoo dat heb ik gedaan" en dit zeggende sloeg hij het moord tuig dicht en stak 't weder met de meeste bedaardheid in den zak, datzelfde mes, waarmede hij ook Wingers eenige kruisen op het aange zicht had geteekend zoodanig dat het mes op ziju kaken was afgestuit en de man in deernis- waardigen toestand naar het bijgelegen hospitaal moest gedragen worden. Inmiddels was de politie in sterken getaleter plaatse verschenen. De bedrijver van de gruwel daad die na afloop der enijpartij zijn huis was binnengegaan werd door de politie in arrest genomen en naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven onder stevig geleideovergebracht. De hals van den verslagene vertoonde eene wonde van bijna 8 centimeter diepte. Een zeer vreemden indruk maakte het dat Roos zich naar de slijterij begaf, juist toen zijne tegenpartij aldaar gelag maakte en dat hij niet alleen een scheermes op zak droeg, doch dit werktuig ook des Zondags met zich nam. Reeds is een voorloopig onderzoek ingesteld. Ook in het verhoor voor den commissaris van politie heeft Roos geen oogenblik geaarzeld zijn schuld aan de gruweldaad te belijden. 's-HERTOGENBOSCH, 19 Augustus. De heer E. J. Pompe, oudste wethouder alhier, is heden nacht plotseling overleden. De overledene was alhier geboren den 11 en December 1815. In 1861 werd hij benoemd tot lid van den gemeenteraad en twee jaar later tot wethouder. Om zijn bekenden ijver voor de belangen der gemeente om zijn eenvoudig, oprecht en liefderijk karakter was hij algemeen bemind. Zijn dood wekt algemeen deelneming. 316de STAATSLOTERIJ. lde klasse. Trekking van 18 Augustus. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. No 11518 f20000; no 3008 f5000; nos 11655 en 15525 ieder f 1000 no 2697 f400; nos 7187 en 8743 ieder f200; nos 6331,8578, 13435 20140 en 20396 ieder f 100. Ie klasse. Trekking van 19 Augustus. No. 9675 f1500; no. 6093 13443 f 1000 no. 7208, 15095 16407 f400; no. 1227, 3217, 10090, 11693 14044, 18879 elk f100. MEVROUW VAN DEN BERGH te Baardwijk EENE die goed kan koken en werken. Loon naar bekwaamheid. aan de markt, Lene sedert wemige jareu geheel vernieuwde waarin van ouds met zeer goed succes in kruidenierswaren en sterkedran ken, met vergunning en winkel in glas- en aardewerk wordt uitgeoefend. Te bevragen bij NOTARIS BINK te Waalwijk te Waahoijk is de inteekening op den nieuwen jaargang van de Prijs per jaargang f3.60, te betalen tegen driemaandelijksche quitantie van 0,90, •p O

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3