Nummer 68. Donderdag 28 Augustus 1884. 7e Jaargang II, WML! Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van kt Zuiden, 1 Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duiscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. "i'J'AJlBB'.lfiÜtflPJÜ De Chineesche gezant Li-Fong-Pao heeft Zaterdag avond ten acht ure Parijs verlaten. Havas ontving uit Shanghai van den 24sten, 's morgens te half twaalfberichtdat het bombardement van Foochow den 23sten te 2 uren begon en te 8 uren eindigde. Het arsenaal is vernield zeven Chineesche kanonneerbooten werden in den grond geschoten; twee ontsnapten. Het bericht wordt niet bevestigd, dat er Fransche schepen verloren zijn gegaan. De Parijsche dieven worden hoe langer hoe stoutmoediger. Zij plegen hunne aanvallen nu ook in het midden der stadin de drukst bezochte buurten. In de Avenue de l'Opéra is een student, die laat uit een koffiehuis huiswaarts keerdedoor een man aangevallen, die hem een strop om den hals wierp en poogde hem te worgen. De jonkman die zeer sterk was, bood krachiig weerstand maar de man riep door een fluitje drie makkers te hulp, en de aangevallene had het onderspit moeten delven zonder de hulp van een voorbijganger, bij wiens komst de roovers op de vlucht gingen. Zij werden echter door gerechtsdienaren, die op het gerucht aankwamen nagezet en gevangen genomen. Het proces tegen de ,/bende van Neuilly", die zich verleden najaar door diefstal en moord berucht maakteis voor het gerechtshof der Seine begonnen. Er zijn 44 getuigen opgeroepen ten laste van de vijf beschuldigden. Een boschwachter van het bosch van Vin- cennesdie stokdoof wasis dezer dagen op treurige wijze om het leven gekomen. Hij werd, toen hij 's avonds op de vestingwerken wandelde, door een schildwacht aangeroepen en toen hij na de derde waarschuwing geen antwuord gaf, doodgeschoten. Dezer dagen ontving een juwelier fce Parijs een brief van een collega te Londen hem uit— noodigendeom met een keur zijner waren in XXXIV. „Zou ik dan wel hier gekomen zijn? Zou ik u dan dezen morgen toen wij elkander onver schillig ontmoetten, wel aangesproken en verzocht hebben u hier ie doen vinden z/Dat is waar "Daaruit kunt gij afleidenhoe ik over u denk De jonge weduwe drukte hare beide handen tegen haren boezemhet was als woog er een zware last op haar hartals stremde haar bloed in hare aderen. De gedachte aan de ongelukkige Hermine boezemde haar moed in en stelde haar tot datgene in slaatwat zij voornemens was te volvoeren. Zij kon zelfs een vreindelijk gezicht toonen en lachen. z/Nu is het voorbijfluisterde zij. /,Ik had snel geloopenen dan gebeurt wel zoo iets meer." /,Hebt gij dan niet op mij gewacht?" ,/Ja maar ik had mij niet in dat koele gras moeten nederzetten j doch ik was te vermoeid." Dirk 3taarde de vrouw aan die hij waarlijk lief had. z/Lieve hemelzoo gij u maar geen ziekte op den hals gehaald hebt." z/Wees daarvoor maar niet bang z/Gij ziet er inderdaad bleek uit, en toch staat u het zweet op het voorhoofdSuzezoo gij eens ziek werdt z/De angst, dien de roode verried, was inderdaad niet gekunsteldbevend greep hij de geliefde bij de hand. z/Ik zou mijn gansck vermogen willen geven,// een aangewezen hotel te komen. Hij begaf zich derwaarts met eene doos vol horloges, kettinkjes, ringen enz., eene waarde vertegenwoordigende van 30,000 fr., en werd ontvangen door twee heeren die tot een aanmerkelijk bedrag kochten. Het gekozene zou tegen rembours naar Londen worden overgezonden. Na een praatje scheidde men en de juwelier ging met zijn schat naar huis waar hij met schrik ontdekte dat men diem eene verkeerde doos in handen had gespeeld, gevuld met stukjes lood. Hij spoedde zich naar het hotel terug maar de dieven waren natuurlijk verdwenen. De Fransche scheepsmacht voor Foochow bestaat uit veertien vaartuigen, waarvan twee (de Bayardvan 825 paardekrachten en met zes kanonnen, en de Triomphantevan 575 paardekrachten en met 7 kanonnen) gepantserd. Voor Kelung zijn twee oorlogschepen gestatio neerd de Galesonnièregepantserd, van 500 paardekrachten en met 6 kanonnen en de kruiser Villarsvan 650 paardekrachten en met 15 kanonnen. Voor Sanghai bevindt zich één schipvoor Hongkong en Hué insgelijks één. Voorts zijn nog twee transportschepen ter be schikking gesteld van den vice-admiraal Courbet en drie vaartuigen op weg naar de Chineesche wateren. Havas maakt het telegram uit Shanghai bekend dat de Fransche vloot bij het bombar dement van het arsenaal te - Foochow ODgedeerd is gebleven. Dezer dagen namen een Fransche heer en dame een extra-trein van Lausanne naar Basel, die hun 2600 fr. kostte. Den volgenden dag werden zij in hechtenis genomen, daar het bleek, dat zij de daders waren van een diefstal te Chambéry waarbij voor een waarde van 30,000 fr. aan juweelen gestolen was. Daar kon een extra-trein op overschieten 1 Met de sprinkhanenplaag in Spanje wordt het hoe langer hoe erger. In de midden provinciën, vooral in Ciudad Realzijn alle velden overdekt met deze lastige insekten geen enkel district is stamelde hij„zoo het noodig was, u voor ziekte te behoeden." z/Dirk, is dat in oprechtheid gezegd?" //Waarachtig riep hij. z/De mannen zeggen zoo veelen als zij een maal moeten bewijzendat zij het inderdaad meenen dan zijn zij niet te spreken, dan hebben zij een aantal uitvluchten en voorwendsels Suzeriep hij driftig //gij kent mij niet Wat ik zegdat moet geschieden al zou het mij het leven kosten. Gij kunt van mij vragen wat gij wiltik doe alles z/Dirk //Twijfel nietZoo gij mij niet toegesproken hadtzou ik niet met u gsproken hebben, omdat ik mij zulks had voorgenomen en het u beloofd had. Het kostte mij eene zware overwinning Als ik u van verre zag werd ik tot u getrokken, maar ik sloot mijne oogen en ging den tegen- overgestelden weg. Het was mij dan dikwijls als of ik dieigde te bezwijkenen moest dan geruimen tijd uitrusten. Dat is meerdan zoo ik u een geheelen zak vol geld bracht. En wat beteekent dan ook het geld als men voor het overige ongelukkig is Daar ligt het tehuis in de kast mijns vaders het behoort mij even goed als hem. Had ik er u voor kunnen koopen Neen En gij zijt mij echter zoo noodig, opdat ik eenmaal rust hebben moge." z/Wacht eens Dirk viel zij hem in de rede. z/Wat verlangt gij z/Ik zou u wel eens op de proef willen stellen," //Doe dat z/Als wij getrouwd waren zou het te laat kunnen ziju.,, Dirk beefde loen hij deze laatste woorden uit Suze's mond vernam. «Gehuwdsprak hij schier hoorbaar en zijn gezicht verhelderde„Ik zou waarlijk een goed echtgenoot zijn; gij zoudt vreugde aan mij beleven er vrij van. Alleen in de genoemde provincie moet de schade ongeveer 25 millioen gulden bedragen. Officieel wordt thans gemeld dat generaal Earle de expeditie naar Khartoem zal aanvoeren, met Sir Red vers Bulier als tweede kommandant. De expeditie zal in het geheel omstreeks 5300 Brit- sclie soldaten sterk zijn Het laatste contigent zal Kaïro op 1 November verlatenen men verwacht dat Dongola omstreeks 6 December bereikt zal zijn. Het kameelkorps van het E- gyptische legeronder majoor Marriott za! de expeditie vergezellen en ook de overige Egyp tische hulptroepen zullen door Engelsche officie ren worden aangevoerd. Volgens de jongste berichten was de Nijl be gonnen te wassen voor de mogelijkheid van net vervoer over de watervallen een eerste ver- eischte. Het bericht (zoo zegt de Pall Mall Gazette), dat de boeren te Pretoria dat is niet de vrij buiters aan de grens maar de bewindvoerders in de hoofdstad der Zuid-Afrikaansche republiek een protectoraat over Zoeloeland hebben af gekondigd is inderdaad zeer ernstig. In verband met den aanva! op Montsioa de bitse uitvallen teger. Sir H. Robinson in den volksraad en het aftreden van den heer Mackenzie, wordt de vraag, of Zuid-Afrika Hollandsch zal wezen dan En- gelsch spoediger op den voorgrond dan men verwachtte. Indien wij (zoo zucht het blad") slechts met de Hollanders van de Transvaal te doen hadden zoo ware de zaak gemakkelijk genoeg ia het gereede gebracht. Ongelukkig echter moeten wij ook rekenen met de Hollanders in onze eigene kolonie. Te Bournemouth is bij gelegenheid van een vuurwerk een vuurpijldie aan boord van een stoomboot met toeschouwers werd afgescho ten bij ongeluk op het dek van de boot te land gekomen en ontploft. Een jonkman werd zoo erg gewond dat hij den volgenden dag overleed, en een groot aantal andere personen bekwamen meer of miuder ernstige kwetsuren. IHIWIIII WWUMM—B— Ik zou een nieuw rijtuig koopen om er u in naar de stad te rijden. Al liet mijne is ook het uwe. Gij kunt doen wat gij wilt. En ik kan u geven hetgeen gij verlangt. Er liggen meer dan twintigduizend thaler in de kast en mijn vader voegt er elk jaar nog meer bij." z/Nog meer „Dat verzeker ik u z/Neen het is onmogelijk riep Suze onver schillig. „Ik ben een eenige zoon." „Dat weet ik." „En daarom behoort mij allesen wat mij behoort is ook het eigendom mijner vrouw. Suze, gij zult rijk zijnzoo als er niet een in het dorp en in den geheelen omtrek isIk zou u ook de waarde onzer landerijen kunnen noemen." „Dat is niet noodig; ik sta maar verwonderd, dat uw vader zooveel geld bewaart." Trots hief de schoutszoon het hoofd op „Ja Suze men spreekt niet gaarne van zulke dingenmaar tegenover u is dat geheel iets andersik wil u zonder snoeven ronduit zeggen, dat wij schatrijk zijn en dat mijn vader veel goud zilver en papier bewaart. Niemand mag het weten omdat men hem anders ter leen zou kunnen komen vragenen mijn vader is te wantrouwend en is reeds een paar male" schan delijk bedrogen geworden, daarom sluit hij liever zijn geld weg en neemt het zekere voor het on zekere. Doch spoedig zai het anders zijn, dan zal ik het geld op interest zetten. Mijn vader is nog van het oude stelselhij kent de wereld nietweet de kapitalen niet behoorlijk om te zetten wat mij aangaat, ik heb bovendien genoeg. Zoo gij maar eerst mijne vrouw zijt „Zal uw vader aan ons huwelijk zijne toestem ming geven „Mijn vader doet al wat ik verlang O, hij zal verheugd zijnals ik eindelijk eene vrouw Uit Mallow in Ierland wordt van eeu a- grarische aanranding van eeu brievenbesteller mel ding gemaaktdie voor de bezorging der brieven in het district tusschen Dromashane (ongeveer drie mijlen van Mallow) en Glashabay moest zorgen. De besteller bevond zich te half elf des voormiddags in de nabijheid van het dorp Carrigeleena toen twee mannen uit den slootkant kwamen en den besteller bevalen te blijven staan. De beide personen hadden zwart gemaakte ge- gezichten en droegen lange vrouwenmantels met kappen over het hoofd. Daar de besteller zich om hun bevel niet bekommerdegreep eer. van hen hem aan terwijl de ander hem den brie- ventasch ontrukte. Men Degon toen met bijzon dere opmerkzaamheid alle adressen der brieven le lezen en toen zij daarmede gereed waren in formeerden zij of de facteur, daar zij den ge- zochten brief niet vonden reeds postwissels of aangeteekende brieven had bezorgd en verboden hem dergelijke brieven in dit district af te geven. Het doel van deze twee mannen was waarschijnlijk om zich in 't bezit dier documenten te stellen opdat de geadresseerden in 'tgeheel niet of zeer laat het geld zouden ontvangeu. Zij gaven thans den besteller zijn tasch met brieven ongeschonden terug. LONDEN, 24 Augustus. De stoomboot Ca meroon is van de Westkust van Afrika te Li verpool aangekomen. Zij had niet Bogeida maar Little Popo aangedaande kapitein rapporteert, dat hij daar van ongeregeldheden niets heeft bemerkt en evenmin iets hoorde van een eisch van Duitschland. Zoowel de Duitsche als de Engelsche vlag wapperde van de gebouwen. Aan geen enkel der aan de Cameroon ter aandoening opgeven stations was eene Duitsche kanonneer boot aanwezig. De handel te Liverpool heeft niets gehoord van eene Duitsche annexatie. 25 Augustus. Een telegram uit Foochow, van heden meldt aan de Times dat de Fransche pantserschepen dezen namiddag ten twee uur den mond der rivier opstoomden. Het Chineesche fort opende het vuur met Krupp-kanocnen op eenen afstand van 3 Eng. mijlen. De kanonnade duurde een uurwaarna de Fransche schepen zich terugtrokken. De Chineezen schoten goed. neem. Gij weet het, waarom ik nog ongehuwd gebleven ben en waarachtigik trouw nooit als ik u niet lot vrouw kan hebben." Suze sloeg de oogen neder en fluisterde „Ik zal uwe vrouw worden Dirk Beweegloos als een boom stond hij voor haar; zijn gezicht was afwisselend bleek en rood. „Suze, dat is een woord naar mijn hart.:.... maar heb ik het wel goed gehoord." „Gij hebt zeer goed gehoord." „Mag ik het aan mijne ouders zeggen „Nog nietriep zij haastig. „Waarom toch uiet P" Mijne ouders mogen het immers weten „Ik draag immers nog rouw Dat is waar „De menschen zouden kwaad van mij spreken, zoo ik nu reeds aan trouwen dachtGij begrijpt dat welDirk." „Ja, gij hebt gelijk."* „Maar ik zeg het u nu reeds om u gerust te stellen." „Zult gij dan niet meer van gedachten ver anderen „Neen zeker nietde lieve God heeft mij mijn eersten man ontnomen en daar ik toch niet alleen kan blijven, zoo ben ik tot besluit gekomen uwe vrouw te worden „Suze verlang alles wat gij wilik geef het u dadelijk Suze zag hem ernstig aan. „Ja ik heb ook iets te vragen „Wat dan „U is dus niets te dierbaar op aarde....." „Neen volstrekt niets „Bewijs hetwant ik moet wetendat gij het zoo ernstig met mij meent." „Dirk werd ongeduldig. „Vraag slechts vraag slechts! Gij maakt mij bijna dol." (Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1