Nummer 72. Donderdag 11 September 1884. 7e Jaargang. feuilleton: Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. u ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. De soldaat van de landweer Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. I De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Na de verdaging van de zitting der kamer van volksvertegenwoordiging heeft de senaat de werkzaamheden hervat. Het eerste werk was de behandeling van het ontwerp betreffende het herstel van de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaandat door de kamer van volks vertegenwoordiging is aangenomen. Na een debat van anderhalf uur werd het ontwerp ook door den senaat met 41 tegen 19 stemmen goedgekeurd. De minister var. buiten- landsche zaken verdedigde het ontwerp als nood zakelijk voor de nationale eer en waardigheid. Aan de discussie werd deelgenomen door de heeren Vaucamps, Crocp, De Selys-Longchamps, Grauxenz. Thans is de beraadslaging over de schoolwet aangevangen. Omtrent de manifestatie der clericalen en independenten op verleden Zondag werd het volgende uit Brussel getelegrafeerd (ten 10,30.) De stad biedt eenen zeerleven- digen aanblik. De katholieke troepen, die de boulevards afloopen worden met vreeselijk ge- jouw en gefluit ontvangen. Op verscheidene pnnten hadden vechtpartijen plaats. Het weder is buiig. (1 uur). Van het station du Nord tot het station du Midi verdringt zich eene ontelbare menigte op de boulevards. De personendie aan de clericale betooging deelnemen en zich naar de plaats van vereeniging begeven, moeten een dubbele haag van contramanifestanten door gaan die hen uitjouwen en uitfluiten. Het geraas is oorverdoovend. Herhaaldelijk is men reeds handgemeen geweesten bij die gevechten zijn vaandels en kartels der clericalen onder den voet geraakt. (2 ure namiddag). De opgewondenheid is buitengewoon groot. Eene onmetelijke volks menigte, vijandig gezind tegen de manifestatie der clericalen is op de boulevards samengepakt. De zeer talrijke manifestatie ging op weg te XXXVII. „Zoo Frederik Grasberg er maar niet was fluisterde zij zacht„dan zou zij den ambtman kunnen huwen maar dat hij ook ellendig worden moetdie het met mijn overleden man zoo goed gemeend heeftdat kan ik niet dulden. En dan die vrouw van den houtvester, die zoo medelijdend is en de houtvester zelf..... neen, ik moet trachten voor die brave menschen hnn zoon te behouden. O zoo Dirk een bedaard mensch waszoo hij mij het geld brachtzou ik hem waarlijk uit dankbaarheid kunnen huwen." Tegen den avond wist Suze niet, waar zij zich van aDgst bergen zou zij naderde hare moeder, die treurig in haar leunstoel zat. „Ik wil naar de fabriek gaan moeder." „Wat wilt gij daar doen „Hermine wacht mijik heb haar beloofd te komen." "Zoo ga dan met Godlief kind „Het werk in den tuin is gedaan, uw avondeten staat in de kastwees dus niet ODgerustgij weet dat ik bij Ilermine altijd welkom ben." „Mij zal niamand eenig leed doenga gerust heen ik ben niet bevreesd." „Vrouw Peters was gaarne alleen om haren overleden zoon betreuren zij bad dan voor hem en hoopte op het wederzien in die wereld, van waar de verschrikkelijke oorlog haar niet meer van haar kind zou kunnen scheiden. Suze nam haar hoed en mantel en spoedde zich naar de fabriekwelke zij weldra bereikte. Wij wetendat zij den sleutel der tuindeur bezat. Ongemerkt trad zij in het fraaie park, l3/4 uur te midden van eene ongehoorde ver warring fluiten en uitjouwen. Op sommige plaatsen hadden hevige woordenwisselingen en [gevechten plaats. Er hadden talrijke arrestatien jplaats. Bij de vechtpartijen werden eecige ipersonen gekwetst. Vlaggen werden verscheurd. I Te 21/2 uur werd de manifesteerende optocht iin tweeën gesneden. De gendarmerie nam plaats Jaan het hoofd van den stoet, j Des namiddag ten 3 ure werd de wanorde algemeen. Het voorste gedeelte van den stoet liep doorandere keerden op hunne schreden terug om hunne makkers te helpen mannen vrouwen en kinderen geraakten onder den voet de poiitie moest tusschen beiden komen en van hare wapens gebruik maken. De staart van den stoet kon zich zelfs niet meer aansluiten en moest in verwarring een zijstraat inslaan om aan de handen der woedende menigte te ont komen. Vaandels werden verscheurd schilden vertraptkortom tot laat in den avond was heel Brussel in opstand en aan gearresteerden en gekwetsten was geen gebrek. De kop van den stoet bereikte in vrij desolaten toestand het paleis en overhandigde drie adressen, die voor den koning bestemd waren. Om half tien des avonds bedroeg het aantal arrestatien 185. Het getal gewonden bedraagt ongeveer 100waarvan enkelen ernstig. Hier onder behooren de graaf d'Oultremoutsenator voor Ath graaf De Villermont en de heer Van Oije. Een adjudant van de burgerwacht heeft een revolverschot in het hoofd ontvangen. Men kent den dader niet. De kogel heeft men kunnen verwijderen. Tot dusver heeft het gerucht, dat er 3 dooden zouden zijn zich niet bevestigd. In verscheidene steden zijn ongeregeldheden voorgekomen bij den terugkeer der clericale manifestanten. Omtrent de ongeregeldheden te Antwerpen meldt de Précurseurdat de clericalen uit Brussel aan het oostelijk station door eene tal rijke volksmenigte werden opgewacht.. Velen waren echter zoo voorzichtig geweest bij Stui— venberg Berchem of aan het zuider station af te stappen. In de aveuue de Keyser is men herhaaldelijk handgemeen geweest. Aan een clericaal muziekkorps heeft men de groote trom waar alles als in een lusthof bloeide en een aan- genamen geur verspreidde. Achhoe gelukkig hadden die menschen kunnen zijn zoo het hun vergund geweest warezonder verdriet te leven. Het was eene plaats juist geschikt, om het hart met vreugde en genot te vervullen Suze moest weenen toen zij bedacht, dat Börner met schande van hier verdreven zou worden 1 En de arme Hermine, had deze dan zulk een verschrikkelijk lot verdiend „Ach hoe wreed zijn toch de menschen zij kwellen elkander als of zij geen christenen maar wilde dieren waren. Mijn Arnold hebben zij weggesleurdom zich te laten door schieten dien armen vlijtigen werkman. En ik ben ongelukkig geworden dat het leven mij tot een last is. Ben ik dan eene misdadigster, die zulk een harde straf verdiend heb? Er wordt geen acht gegeven op vrouw of kind Op hetzelfde oogenblik zag zij eene witte ge stalte die langzaam door de groote laan zweefde. Het was de dochter van den fabrikant. Hermine had hoed noch mantel aanzij had hare kamer verlaten zonder aan haar toilet te denken. „Waarheen mag zij gaan?" dacht de weduwe. „God in den hemelde wegdien zij inslaat loopt naar den vijverik ben juist in tijds gekomen om misschien een ongeluk te verhoe den." Zij ijlde de jonge dame na. Hermine was tusschen de struiken verdwenen, die in deze plaats een soort van boschje vormden. Smalle paden liepen tusschen de bloeiende accacia's heen. Welk dezer paden had Hermine ingeslagen? Door angst gedreven sloeg Suze het eerste het beste in; na drie minuten stond zij reeds aan den groenen oever van den vijver, in welks heldere wateren de purperen avondhemel werd teruggekaatst. Achter haar lag het boschje met zijne drie wegen, die aan de vijver uitkwamen. „Nu kaa zij mij niat ontgaan fluisterde zij. ontnomen en die in stukken geslagen. Later heeft men een vuur aangelegd van exemplaren der Patriotdie men van een der uitventers had opgekocht. Het trok aandacht, dat vele cleri calen zonder boed uit Brussel zijn teruggekomen. Tegen half 2 had de politie alle koffiehuizen in den omtrek van het station doen sluiten. In den loop van den avond ziju er 5 personen gearresteerd. Eén is er gekwetst en naar het hospitaal gebracht. In het station stond een piquet van 8 gen darmes te voet. Buiten het gebouw waren een groot aantal politie agenten en 9 gendarmes te paard geposteerd. De politie heeft zeer veel tact aan den dag gelegd maar de gendarmes hebben herhaaldelijk onstuimige charges gedaan en zijn daarvoor dikwijls uitgejouwd. Vele per sonen werden bij die uitvallen door de paarden omvergeworpen terwijl vele anderen onverdiend sabelslagen kregen. Vrijdag nacht is in den hevigen storm op de Belgische kustin het gezicht van Blankcn- bergh een Engelsch pleizierjacht vergaan. Door vier Engelsche heeren was dit jacht voor een maand gehuurd en voor dat de storm was ko men opzetten had men Oostende verlaten om weder naar Engeland terug te keeren. Van de zes personen die zich aan boord bevonden, zijn de kapitein een raatroos en een der passagiers verdronken. De drie audere passagiers zijn met groote moeite door inwoners van Blankenbergh gered. Ondanks de Chineesche aangelegenheden en de verbolgenheid der uiterste linkerzijde heerscht te Parijs in het politieke leven een groote rust. Uit China verwacht men niet voor Woensda°\of Donderdag a. s. bericht. De berichten betreffende den aanslag op ad miraal Dowell te Foochow en de bedreigingen tegen den Engelschen consul in deze stad, zoo dat hij naar men meldde, genoodzaakt was in Chineesche kleeding uit het paleis van den on derkoning te ontsnappen, worden niet bevestigd. Te Londen zijn depeches van den admiraal en den consul ontvangen waarin van dergelijke in- „Als zij komtvindt zij mij hier om haar te ontvangen Ik wenschte wei eens te weten met welk doel zij naar dit gedeelte van den tuin gaat is mijn vermoeden ongegrond aes te beter Suze verborg zich achter een elzenstruik die dich aan het water stond van hier kon zij het gedeelte van den tuin dat voor haar lag, geheel zien. Achter haar verhief zich de koepel, waarvan de deur en vensters gesloten waren, lloe me nigmaal had zich daar bij schoone zomeravonden een vroolijk gezelschap vereenigdthans sloeg men op dat bekoorlijk verblijf geen achthet scheen eene verlatene woonplaats. Tien minuten gingen voorbij, een langen tijd voor de angstig wachtende weduwe. Gaarne had zij het boschje doorzochtmaar de vrees van een verkeerden weg in te slaan en Hermine niet te ontmoeten boeide haar aan hare plaats; zij koos het zekere voor het onzekere. „Ik ben hier I dacht zij. „Een ongeluk zal er niet gebeuren. De goede God heeft mij her waarts gevoerd Zij boog de takken terug en zag aandachtig rond. Hermine ging langzaam voorbijzij scheen kalm tc zijn maar hoe bleek en afgemat zag zij er uitAnders bewoog zij zich snelmet jeugdige veerkrachtthans sloop zij daarheen als een zieke ging naar den koepel, opende hem met zwakke hand en verdween. Suze volgde haar. Toen deze binnentrad zat hare vriendin be- weegloos op de sopha. Het licht, dat door de geopende deur vielbescheen het bleeke gelaat der lijdende, die op het gezicht der jonge vrouw een zwakke kreet slaakte. „Wat .vilt gijSuze „Kom ik u misschien ongelegen De dochter van den fabrikant lachte pijnlijk. „O mijne eenige mijne beste vriendin cidenten geen melding wordt gemaakt. De Parijsche bladen deelen mede, dat Kelung, op het eiland Formosa een Fransch garnizoen zal bekomen. Het is bijna zeker, dat admiraal Courbet ook een garnizoen zal ontschepen te Taiwan de voornaamste haven en de hoofdstad van het eiland. Het bericht aan de Times aangaande een tweede beschieting van Kelung is van allen grond ontbloot. De Fransche consul te Shanghaide heer Lemaire, is tot minister-resident ie Hué be noemd. Admiraal Miot heeft de baai van Passadova zonder tegenstand bezet. Te Tamatava heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Een Franschman de heer Tanncguy de Woganheeft dezer dagen een tocht van Parijs naar Marseille gemaakt in een papieren bootje. Met dit lichte vaartuig waarvaD de kiel 3 streep dik isheeft hij meer dan duizend kilometers afgelegd en ofschoon het bij het afvaren van den Rhone tegen rotsen is geworpen, en nu en dan op zandbanken vastraakteheeft hij het toch zonder belangrijke averij te Parijs teruggebracht. Hij heeft daardoor willen toonen, dat de Fran- sclien in dit opzicht niet achter zijn bij de En gelschen en Amerikanen, die ook reeds met zulke vaartuigen proeven hebben genomen. Voor eenige weken heeft men te Parijs op de „Avenue de la Grande Armee" met een stoomwagen een proef zien nemendie in hooge mate de nieuwsgierigheid der voorbijgangers op wekte. Met een voorraad van 80 liter water, toe reikende voor anderhalf uuren 30 K. G. cokes, heeft die wagen een totaal gewicht van 470 K. G. Het rijtuig maakt zeer weinig geraas het werkt zonder zichtbaar stoom of rook te doen ontsnappen en draait in een omtrek van 2:50 M. straal. Op een goeden weg bereikt het eene snelheid van 40 K. M. in het uur. Sedert de proef heeft het nieuwe toestel dik wijls gewerkt. Vermoedelijk zal het spoedig in de praktijk overgaan. „Ik begrijp u niet „Het was mij als moest gij een brief brengen." „Een brief?" „Ja." „Van wien „Van Frederikdie sedert lang niet heeft geschreven. Misschien is hij dood „Neen neen „Dan zou ik mijn armen vader kunnen redden, zonder mijn geliefde te bedroeven." „Hermine van waar zulke gedachten?" riep hare vriendin sidderende. „Schep moed, verban alle vreesUw Frederik leeft en zal welhaast terugkeeren." „Om mij in den toestand te vinden Zij verborg haar gelaat en weende. Suze viel voor haar Geder en bracht de handen hfirer vriendin aan hare lippen. „HermineHermine riep zij snikkend. „Ach ik ben zeer ongelukkig „Er is vooruitzicht op redding „Suze gij wekt eene hoop op, die niet vervuld worden kan." „En toch zult gij het spoedig zien, verlies den moet niet. Er gebeuren wonderen zoo als gij zelve gelooft. Misschien breng ik u nog dezen avond de twaalf duizend thaler!" „Gijmijne lieve Suze „Ikwees dus gerust." „Als deze dag voorbij is, en er is geen reddding gekomenachnog heden avond zal ik naar Kohier gaan." „Gij zult tot negen uur wachten." Hermine schudde treurig het hoofd. „Hoe zoudt gij kannen doen wat mijn vader en de boekhouder niet vermochten 1 Aan uwen goeden wil twijfel ik geenszinsAch geef mij raad lieve vriendin wat moet ik doen (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1