uTtlotingen. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Naar luid van het officieele bulletin van 5 dezer waren in de laatste 24 uren zes nieuwe gevallen vau cholera te Novelda voorgekomen en zijn er 4 personen aan de ziekte bezweken te Nimfute kwamen 10 gevallen voor en 4 dooden, te Villena 2 doodeu. Te Alicante geen nieuw geval en geen doode. De directeuren der dagbladen te Alicante heb ben een protest geteekend tegen den maatregel der regeeringwaarbij verklaard wordt dat de cholera in die provincie heerscht. Zij geven te kennen dat er geen verdacht geval der ziekte sedert het begin der week wasv voorgekomen het is geen cholera die er zich geopenbaard heeft; 't is typhus of eene andere ziekte en zeggen zeook de vreemde consuls en de handelsstand komen op tegen de afsluiting der provincie. De alcade heeft hiermede instemming betuigd. Te Novelda zijn 25 balen uit Frankrijk bin nengesmokkelde lompen en kleederen verbrand. Men gelooft dat deze de cholera naar de stad overgebracht hebben. Kolonel Colville telegrafeerde „vertrouwelijk", dat hij den moedir van Dongola wantrouwt; en daar hij ter plaatse is zoo kan hij daarvoor wel goede redenen hebben. Aangezien het geheele plan der Britsche expeditie op de trouw van den bedoelden potentaat gebaseerd is en haar al dan niet slagen van dezen factor grootendeels zal afhangen zoo meent de Pall Mall Gazette het bericht vau kolonel Colville als tamelijk zorgwekkend te moeten beschouwen. Misschien zegt zij is het „all right" met den moedir. Doch zoo niet wat beginnen wij dan Aan de Times wordt uit Hongkong van 5 dezer geseinddat de gouverneur bevel van de regeering heeft ontvangen om aan de bepalingen van de Foreign Enlistment Act uitvoering te geven. Aan den Franschen schout-bij-nacht Lespès is hiervan kennis gegeven en deze heeft verklaard dat de Engelsche wet door de Franschen geëer biedigd zal worden. Van Chineeschen kant wordt gemeld dat er een ernstig gevecht in Tongkin heeft plaats ge had. Uit Foochow wordt aan the Times gemeld, dat door de Chineesche autoriteiten bij kennis geving is aangekondigd dat aan Frankrijk de oorlog is verklaard dat Shangai onzijdig is en dat Woo-Suog geblokkeerd wordt met uitzon dering van een onzijdig kanaal. Verder wordt nog uit Foochow gemeld dat de huizen der vreemdelingen zonder onderscheid van nationaliteit door de Chineesche soldaten werden geplunderd. Uit Tientsin schrijft men dat zes leden van het departement van buitenlandsche zaken zijn afgezet omdat zij hebben aangeraden met Frankrijk vrede te sluiten. De raadsheeren, die tot het betalen van de schadeloosstelling advisee- ren worden met straf bedreigd. Door de Japansche legatie te Londen wordt bet bericht tegengesproken als zou door Japan aanspraak zijn gemaakt op de souvereiniteit over de Lioo-Chioo-eilanden. Volgens den Liverpool Courier zijn zoowel te Dublin als te Londen weer verontrustende berichten ontvangen aangaande de werkzaamhe den der dynamietmannen in Amerika. Een aantal bommen moeten in het vereenigd koningrijk zijn binnengesmokkeld. Buitengewone maatregelen werden daarom we der voor de veiligheid van de leden van hel koninklijk huis en den heer Gladstone genomen. Zoo was bijv. de prins van Wales onlangs op zijn tocht naar Newcastle en Edinburgh verge zeld van 4 Londensche 3 Dubliusche en 2 Li- verpoolsche detectives. Het blad noemt de na men der geheime politie-agenten en aan de waarheid van het bericht is dus moeilijk te twij felen. Te Worthing (Sussex) hebben Zondag weer onlusten plaats gehad ter zake van den gbdsdienst. Het gepeupel viel de tenten der salvationisten aan en haalden alles omver. De huizen der leiders van salvationisten zijn ingelijks aangeval len. Verscheidene personen zijn in verzekerde bewaring genomen. Het bericht uit Durban dat Piet Joubert het presidentschap heeft aanvaard over de nieuwe Boeren-republiek in West-Zululand een streek gronds van 5.000.000 acres met 800 boerderijen en eene groote hoeveelheid vee heeft de En gelsche pers zeer ontstemd. The Times van 11. Zaterdag wijdt daaraan een allervinnigst artikel, waarin o. a. het volgende voorkomt: „Het vertrouwen in de vreedzame bedoelingen der Boeren is voor goed uit. De Transvaal heeft in zich ontwikkeld alle heerschzucht, alle vraat zucht alle verachting voor de wetalle min achting voor alles wat recht heetwaardoor de meest autocratische dynastiën der oude wereld zich onderscheiden hebben en getoond dat men daar alleen eerbied heeft voor den sterksten. Het is slechts de quaestie of de macht van Groot Brittannie moet worden uitgeoefend in districten waar onlangs voor vast werd uitgemaakt dat hij kracht hebben zon en of wij toonen moeteE dat plechtig met ons gesloten overeenkomsten eerlijk moeten worden nagekomen." De Pal Mall Gazette komt met dezen radicalen raad voor den dag „Schiet ze neer, wanneer zij doorgaan met moorden verraad en roof in het grootin streken, die onder onze bescherming staan. Indien deze „eenvoudige" maatregel met kracht Was doorgezet gewordenzouden onze tegenwoordige raoeielijkheden in Zuid-Afrika nooit ontstaan zijn." De Echo is nog het gematigdst. Zij eindigt een artikel over hetzelfde onderwerp met deze woorden „Er is een grens aan Britsche concessies en de publieke opinie in dit land zal geen verdere Boeren-overheersching in Bechuana land dul den." Waarschijnlijk zal wel spoedigna de opening van het Engelsch parlement deze quaestie aan de orde worden gebracht. De Norddeutsche Allg. Zeitung meldt, dat de rijkskanselier tegen het midden dezer maand naar Berlijn zal terugkeerenom toebereidselen te maken tot het bijeenroepen van den staatsraad en met den kroonprins in overleg te treden over de daarin te behandelen zaken. Te Bremen is uit Kaapstad bericht ont vangen dat de Duitsche kanonneerboot Wolf thans de geheele streek langs de Zuid-Westkust van Afrika tusschen 18° en 20° Zuider breedte ongeveer een lengte van 120 geographische mijlen heeft in.bezit genomen, met uitzon dering alleen van de Walvischbaai die aan Engeland behoort. Hiermede dus teekent de Kölnische hierbij aan geschiedt aan de Engelschen wat zij aan de factory van den heer Lüderitz te Angra Pe- quenna hadden toegedacht hunne bezitting aan de Walvischbaai is ingesloten en „droog gelegd". In Italië zijn Zondag 167 personen aan cho lera overleden, waaronder 18 in Spezzia en 113 in Napels. De meest ontwikkelden onder de bevolking der stad Arpinoin de Abruzzen hebben een commissie gevormd aan welke de last is opge dragen de noodige maatregelen te nemen om ter eere van den beroemdsten Romeinschen redenaarvoor Ciceroeen standbeeld te doen oprichten in zijn vaderstad. Aan schier alle universiteiten over den ganschen aardbol is een circulaire toegezonden ten einde ondersteuning van dit plan te mogen erlangen. Aan den be roemdsten latinist van Zuid Italië is de taak opgedragen die uitnoodiging op 't papier^ te brengen en algemeen wordt ondersteld, dat Diego Vitrilite Reggioin Calabriëzich van die vereerende opdracht in Ciceroniaansche taal zal kwijten. WARSCHAU, 8 September. De keizer, keizerin kroonprins en grootvorsten zijn heden voormiddag ten 10 ure hier aangekomen. Zij hebben terstond de godsdienstoefening in de Grieksche en de Katholieke kerk bijgewoond. De manoeuvres op het Mokotowskieveld zijn ten half 12 begonnen en ten 2 ure geëindigd. Uit New-York wordt geseind dat Hillde kassier van de <e New-Brunswick gevestigde succursale der New-Yersey National Bank, zich van kant heeft gemaakt. Het schijnt dat hij een millioen dollars waarvan de helft aan de bank toebehoorde verduisterd heeft. Waalwijk, 10 September 1884. Het Maandag afgekondigde koninklijke besluit, betreffende de opening van de zitting der staten- generaal luidt aldus „De gewone vergadering van de staten-generaal wordt op Maandag 15 September 1884 des namiddags te één urein eene verecnigde zitting der beide kamers geopend door eene commissie van onzentwegs waartoe worden benoemd onze ministers hoofden van ministerieele departemen- ten. „Onze voornoemde ministers zijn belast met de uitvoering van dit besluit waarvan afschrift zal worden gezonden aan de beide kamers der staten-generaalaan den raad van state aan de departementen van algemeen bestuur en aan de algemeene rekenkamer, en hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst." De uit den aard der zaak zeer uitvoerige instructie in zake de Leidsche gifmengster is, naar men verneemt geëindigd. Het lijvige dossier van stukken in deze ge ruchtmakende strafzaak berust thans in handen van het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's-Gravenhagp. Het volgende wordt medegedeeld aan de N. R. Ct. Men wordt gewaarschuwd tegen zekeren zich noemende Jozef Zons een Duitsch photograaf met eerwaardig grijs hoofd. Hij verstaat zijn vak goed, maar heeft geen middelen om zich de noodige praeparaten en machines aan te schaffen. Lief9t leeft hij ten koste van anderen zoo moet hij vroeger in Bommel een som van 600 gulden zijn machtig geworden, en thans heeft hij te Oisterwijk bij Tilburg zijne logementrekening onbetaald geia- ten en is met een sommetje van f55 dat hij den kastelein afhandig maakte, verdwenen, terwijl de photograaf uit Crefeld, voor wien hij werkzaam was bij zijne overkomst aldaar gewaar werd dat de man een der instrumenten ter waarde van een kleine honderd gulden, had meegenomen, Met ingang van 12 September e. k. zal de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleeding- stukken en ongewasschen lijf- en bedaegoed uit FrankrijkItaliëSpanjeAlgeriö en Tunis verboden zijn. Gebruikte kleeding9tukken als bagage door reizigers medegebrachtzijn onder dit verbod niet begrepen. Blijkens mededeeling van het Oostenrijksch- Hongaarsch gezantschap worden reizigersdie uit Italië en Zwitserland komen, alsmede hunne bagageaan de Oostenrijksch-Zwitsersche en de Oostenrijksch-Italiaansche grenzen aan een genees kundig onderzoek onderworpen. Vuil linnengoed zal, overeenkomstig de beslissing van den geneeskundigedie met dit onderzoek belast is worden geweigerd of na ontsmetting worden toegelaten. Met het oog op de maatregelen, die in Duitschland tegen overbrenging der cholera uit Frankrijk genomen zijn zijn de vroeger voorgeschreven maatregelen aan de Oostenrijksch-Duitsche grens stations opgeheven. Bij kon. besluit is Jhr. Mr. F. J. J. van Eijsingalid van de eerste kamer der staten- generaal benoemd tot voorzitter dier kamer gedurende de vergadering welke zal aanvangen op den derden Maandag van September 1884. De vedloopen te Breda zijn buitegewoou geslaagd. Het weder was heerlijk cn er waren tal van vreemdelingen verschenen. Bij de provinciale harddraverij met paarden uit Noordbrabant werd de prijs, bestaande in een compleet tilburytuigbehaald door Nellijvan den heer Verschuure te Oosterhoutde premie, Joanna, van den heer Van Sandbergen, te Stan- daarbuiten. Hurdle race voor Belgie en Holland, voor offi cieren en gentlemenriders prijs Bonne avonture van baron Osy te Antwerpen (250 gulden); premie (inleggelden enz) Grateful sociëteit De Witten, 's-Hage. Nationale harddraverij. Prijs f 250 Nellij, van den heer Van Aardennete Voorburgpremie, inleggelden enz. Roza II van den heer Bouter, Officiers-wedren met hindernissen voor officieren in Nederland en Indie. Prijs f 200 Gronometer, van MetelerkainpLeiden premie (inleggelden) DallijErzcy Breda. Internationale wedstrijd met hindernissen (han dicap). Prijs f 300 baron Osy te Antwerpen met Highnes IIde anderen hebben zich allen te ruggetrokken. Aanmoedigings-harddraverij. Prijs f150, uit geloofd door eenige ingezetenen van Breda, voor paarden van alle rassen gespannen voor 2- of 4-wielige rijtuigen prijs Biegawoij van den heer Kolkman te Dordrechtpremie (inleggelden) Gramotiey van denzelfde. Internationale wedren vlakke baan. Prijs f 250 Bonne avonture van baron Osy premie (inleggelden) Alarrow v^n den heer Huitinck Delft. Reeds voor den aanvang Zondagmid dag te éen uur was de groote zaal in „Mai- son Stroucken" te Amsterdam zoo vol van hen die de meeting voor het algemeen stemrecht kwamen bijwonen dat besloten werd ook in de kleine zaal dit onderwerp te doen bespreken. De heer Dr. P. E. C. Froweinvan Goesen de heer Siebenlist leidden de discussie in, waaraan enkele sprekers deelnamen. Met een enkele uitzondering werd door allen op de invoering van het algemeen stemrecht aan gedrongen, opdat de belangen der arbeiders betere behartiging zouden vinden dan tot nu toe. Een wetgeving op den arbeid waardoor voorkomen wordt dat vrouwen en kinderen geëxploiteerd worden bepaling v*m het getal werkuren, rege ling van fabrieksarbeid algemeene dienstplicht, het zouden even zoovele gevolgen van het alge meen stemrecht zijn. Dit eischte liet belang van allen, niet van de arbeidende klasse alleen, ter voorkoming van een revolutie, die waar men den werkman laat voortmorren gelijk de ge schiedenis leert, onvermijdellijk is. En tegen de andere natiën zal het ons kracht geven, niet die van dynastiën en kanonnen maar van vrijheid en recht. Ten slotte werd van wege het bestuur van den Nederl. Bond voor algemeen stemrechtwelke de vergadering belegd had, een motie voorgesteld, luidende „De vergadering overwegende dat bij het tegenwoordig kiesstelsel een behoorlijke behartiging van ware volksbelangen niet mogelijk is dat deze alleen verkregen kanworden door het geheele Nederlandsche volk invloed te geven op het staatsbestuuris van oordeel, dat ten spoe digste het algemeen stem recht bij de grondwet gewaarborgd moet verleend worden." Met algemeene toejuiching werd de motie, ge lijkluidend met die welke op tien of twaalf andere plaatsen in ons land op de meetings aan de orde gesteld werdaangenomen. Een lied van den vierden stand werd door eenigen aan geheven en op uitnoodiging van den voorzitter begaf men zich daarop gezamelijk naar hel te legraafkantoor waar het bericht van de aanne ming der motie naar de voorzitters der eerste en tweede kamer werd geseind. Onder het toe juichen en uitroepen van „Leve het algemeen stemrecht 1" en „Leve de volkswil ging men uiteen. Aangespoord door het aanvankelijke succes, dat de eerste Italiaansche gondel genietheeft zich te Amsterdam eene gondelvereeniging ge vormd met het plan het volgende jaar meer zulk vaartuigen voor vreemdeling en stadgenoot beschikbaar te stellen. Wij zullen dan wellicht ook corsi di fiori op den Amstel kunnen ge nieten. Eenige maanden geleden werd bij een bur ger te Gilze 's nachts de natte wasch uit de kuip gehaald zonder dat de dief ontdekt werd. Dit schijnt zijn lust te hebben geprikkeld; althans in den nacht van Donderdag op Vrijdag nacht werd bij verschillendelieden de wasch van de bleek of uit de tobbe gestolen. Door eene onbekende oorzaak is in de ge meente Heivoort een landbouwerssbedrijf door brand vernield. Behalve de voorraad hooi, rogge, haverhout enz., werden een mestkalf en drie varkens zoomede alle landbouwgereedschappen, eene prooi der vlammen. Alleen het huis was te gen brandschade verzekerd. Zaterdag-avond is de machinist Willemsen, die met den laatsten personentrein van Bokstel vertroktusschen Beugen en Oeffeit van de machine gevallen. Hij werd iu zeer verminkten toestand gevonden en naar het liefdegesticht te Oeffeit overgebracht. Men twijfelt aan het behoud van zijn leven. In de goederenloods te Helmond kwamen Donderdagmiddag onverwachts twee groote ijs vogels binnenvliegen, die aldaar opgevangen wer en thans zorgvuldig verpleegd worden. Vpor het mannetje en wijfje, die zeer prachtig van kleur en grootte zijn is reeds een aauzienlijke som geboden doch de eigenaar houdt ze voorlooplg nog in zijn bezit. Op de aanhouding van een 20jarigen Duit- schen loopjongen is door de Pruisische iegeering eene belooning van 200 mark gesteld met het doel 4600 mark in bankbiljetten en kassierspapier, waarmede hij op den ioop is gegaan, of wel hem zelf dooi middel van uitlevering in handen te krijgen. Hoe gevaarlijk het is menschen met zwakke geestvermogens alleen te latenbleek weer te Hilversum. Vrouw Van Klooster druk bezig zijnde met verhuizen liet haar man die nu en dan aan vallende ziekte lijdende was een nacht alleen in het oude huis. W. Van Klooster hiervan gebruik makendëhing zich in eene vlaag van benauwdheid aan een steil van een trap op, na vooraf deur en vensters gesloten te hebben, zoodat men hedenmorgen eerst na het stukslaan van een venster den treurigen toestand kon waarnemen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Loonqpzand den 8 September 1884. Mijnheer de Redacteur, Wat heeft een dagbladcorrespondent toch een lastig baantje. Hoewel ik de eer niet heb dit te zijn besef ik dit thans ten volle doordat ik een alledaagsch voorvalnamelijk dat de politie misleid wordttot een „Oh zoo inte ressant feit heb opgeschroefd" om de eigene woorden van miju geachten tegenstander te ge bruiken. Immers, loopt hij niet telkens gevaar voor een overdrijverzoo niet voor een leugenaar uitge maakt te worden Gelukkig dan ook, dat ieder inwoner van Loonopzand te goed overtuigd is dat het berichtje in al zijne kleuren de waarheid bevatdan dat het nog tegenspraak zou dulden. Maar waarin heb ik dan toch wel zoo eig over dreven Zou ik mogelijk door „ijverig magistraat" te zeggen zoo zeer gezondigd hebben Mocht hij dit in het oog van mijn geachten tegenstan der vroeger al niet geweest zijnmogelijk is hij voor dezen nog niet in de gelegenheid geweest zijn ijver te toonenthans dunkt mij kan hierin geen twijfel meer bestaan. Was ZE. toch niet aanstonds bereidop dit late uur nog zijne kamermuilen met zijne zevenmijlslaarzen te verwisselen, en alles, zelfs zijne klanten in den steek te latenom aan zijne verhevene plichien als magistraat te voldoen Ten slotte wenschte die tegenstander wel mijn naam te weten van ieder voorval in ons dorp zou men mij verslag geven. Dezen wil ik volgaarne opgeven natuurlijk onder voorwaarde, dat de schrijver, die de gedienstigheid zelve schijnt te zijn, mij eveneens zijn naam bekend maakt te einde ik oordeele of bij voor verslaggever wel bevoegd is en het mij der moeite waard zoude zijn naar hem te luisteren. Na u M. d. R. bij voorbaat reeds mijnen dank voor de plaatsing dezer regelen in uw geëerd blad betuigd te hebbenheb ik de eer hoogachtend te zijn UEd. Dw. Dienaar B. Oosteiirijksehc credietloteii a 11.100 van 1858, 102e seriën- en nummertrekking op 1 Sept. 1884. 19 Serien408, 414, 583, 1079, 1553, 1524, 1556, 1701198924613045 3093 32343306 3373, 3447, 3983, 4133, 4134. Serie 408, no 22, 51, 91, s. 414 no 1336, 71, 96 elk fl. 400s. 414 no 98 fl. 2000 s. 588 no 62 fl. 2000; s. 1079 no 13, 50, 88s. 1453 no 1963 elk fl. 400s. 1453 no 96 fl. 5000; s. 1524 no 26, 92 elk fl. 400s. 1701 no 10 400no 50 fl. 5000no 58 fl. 400s. 1989 no 94 fl. 1000; s. 2464 no 43 fl. 400; s. 3045 no 5 fl. 1000no 15 35, 43, 99 elk fl. 400; s. 3093 no 46 fl. 400; no 78 fl. 1500 s. 3234 no 49, 51 elk 11. 400; no 94 fl. 1000; s. 3306 no 16,65 elkfl. 400; no 100 fl. 1000s. 3373 no 64 fl. 30,000, no 77 95 elk fl. 400; s. 3983 no 3, 25 elk fl. 400; no 26 fl. 15,000 no 33 fl. 400; no 70 fl. 150,000; no 81 fl. 400; no 98 fl. 1500, s. 4133 n. 62, 68, 94, s. 4134 n. 67 elk fl. 400. Alle overige nummers vervat in de 19 boven genoemde serien zijn met fl. 200 aflosbaar. Betaalbaar 2 Januari 1885. 3pCt. loten der Stad Antwerpen ii fr. 100 van 1874. 56ste loting op 14 Augustus 1884. No 3943, 27147, 30864, 97623, 108479, 150106, 150229185416 elk fr. 150; no 192287 fr. 250; no 196250, 207669 elk fr. 150; no 249830 fr. 1000; no 310035 ir. 150: no 319576 fr. 250, nos 415247, 467939483819534666541432566546 607614, 637740, 639972, 695169 elk fr. 150, no 721283 fr. 10,000. Voorts werden er 1130 noe met fr. 100 uitgeloot.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2