Wedstrijd KATHOLIEKE ILLUSTRATIE, Zullen we naai Antwerpen gaan Paraplui! 19 September e. k. BEKENDMAKING. [driegulden zestig et, per jaar &84B7WII een cent per dag. Burgerlijke Stand Handelsberichten. ADV ERTENTIEN. Y. PREMIEV Chr. Dietze GEHEEL UW HUISGEZIN GRAVURES, ©1© II J0IS een geringe uitgaaf Ilfli Slitli De Kaart van de verleg ging van de uitmonding der rivier de Maas is ver krijgbaar bij den boek handelaar Antoon Tielen, te \7aalwijk. CORRESPONDENTIE ONDERTROUWD A, C. PULLES M. A. VAN G ER WEN. om 1Het beste paard van 4 tot 6 jaar, le prijs f25. f 10- 2. Den besten stier van V/9 tot 2i/a jaar- le prijs f25. 3. De beste nagenoeg rijpe kalf- dragende koe 4. De beste dito vaars, H. VAN MiEROP. heb ik mijne woonplaats overgebracht van Bezooien naar Waalwijk. HAGEDOORN. KAN ERVAN PROFITEEREN u abonneert op de een leerzame, nuttige en aangename afleiding kan vinden en dat voor De wervingen zijn veel talrijker dan vorige jaren en men vindt onder de adspiranten bijna alle ambachten vertegenwoordigd. Op ongeveer 50 M. uit den zuidelijken oever en op ongeveer 250 M. beneden de haven van Zwaluwe is in den Amer gezonken het met steenkolen geladen aakschip genaamd De Vier Gebroedersgroot 65 tonen toebehoorende aan J. B. Vermeulen te Oosterhout. De waschblcekerij met aangrenzend woon huis van den heer J. C. de Vet te Breda, gelegen op ruim 1 uur afstand van die gemeente is door eene onbekende oorzaak geheel afgebrand. Het vast goed is verzekerd doch de roerende die voor het raeereudeel gered zijn niet. Er was geen water in de buurt om te blusschen. Eene behoeftige vrouw in de Banulesleeg te Amsterdam wonende, die zes kinderen heeft en des daag3 uit werken moest gaan had tot verlichting van de huur een commensaal in huis genomen dis tijdens hare afwezigheid met een valschen sleutel de woning geopend en de lin nenkast van haren schamelen inhoud gaoscli en al beroofd heeftalleen om aan de zucht naar jenever te kunnen voldoen. Toen al het gestolene verkocht en het geld in de kroeg verteerd was, viel de onverlaat gisterenavond in handen van de politie en werd hij naar de gevangenis ge bracht. Aan den Oo3terspoorweg te Amsterdam is een geheele wagenlading Vlaamsch linnen door ambtenaren der in- en uitgaande rechten bena derd, wien de aangifte der waarde op f 13,000 te laag voorkwam. Benaderingen tot zulke groote bedragen zijn zeldzaam. Woensdagmiddag is te Broekhuizen (Lim burg) de schuur van den landbouwer Litjes met den geheelen oogst een prooi der vlammen ge worden. Er was niets verzekerd. De oorzaak is onbekend. Het buis werd behouden. Aan het bureau van politie te Tiel heeft Dinsdagavond zekere A. T., die aldaar in Mei jl. bedriegelijke oplichting had gepleegd en sedert gezocht werd zich vrijwillig aangemeld. Bij de militaire manoeuvres in het vuur welke in de omstreken van Wassenaar hebben plaats gehad is een artillerist van het Leidsche garnizoen bij het ontbranden van een stuk geschut zoodanig getroffen dat hij kort daarna aan de gevolgen is overleden. Door de Belgische regeeriug is aan de onze uitgeleverd de persoon van De K. uit Arnhem voortvluchtig bankroetier. Hij werd onmiddellijk door dc rijkspolitie naar Arnhem vervoerd om ter beschikking van den officier van. justitie aldaar te worden gesteld. Over de brutaliteit der bedelaars, die eiken dag den Amstelveenscher. weg afloopen wordt zeer geklaagd. Dat zij eene aalmoes van 1 of 2 centeu of een stuk brood weigeren gebeurt telkens eu eenige dagen geleden had een van hen die blijkbaar lang niet nuchter was de onbeschaambeid aan een der bewoners de aalmoes te weigeren en meer te eischen voorts ontzag hij zich niet de dienstbode te dreigen in den stal te komen en den hond te slaan daarbij de noodige venwenschingen voegende. SPRANG. De door de raad voorloopig vast gestelde rekening van ontvangsten en uitgaven over bet dienstjaar 1883 bedraagt in ontvangst f 9339,80 in uitgaaf 8301,63A/g. Van den 5 tot en met 12 Sept. 1884. SPRANG. Getrouwd-. Adriaun Schiedon, 20 j., met Meclie- lina Kruijf, 21 j. Geboren: Adriana, D. van Bastiaan van Beek en Elisabeth v. d. Berg. Adrianus, Z. van Philip van Tilborgh en Elisa beth Klootwijk. Adrianus Joannes, Z. van Janus Marinus de Jong en Wouterina van Vuuren. Xoosje, D. van Gijsbert Kuijpers en H. M. S. Both. Overleden: Johanna Adriana van Pelt, 6 ra. je=i- i 1 - - WAALWIJK, 12 September. Het gunstige weder voor üen landbouw weer hield het bezoek'op onze drukke Vrijdagsmarkt niet. Bij ferme aanvoer van mooi hoornvee was de handel vlug. Belgie was hoofdzakelijk kooper voor kalfbeesten, die van f165 tot f310 spoedig van de markt werden genomen. Ter botermarkt aangevoei'd 792 KG. van fl,41 il 1.49 per KG. verkocht. Eieren golden f 4,50 ii 5,25 de 100 stuks. Iu zwaar leder blijft goede vraag bestaan en hoewel .de droogtijd reeds sedert H 3 weken een aanvang heeft genomenis de voorraad beneden het middelmatigede ver hoogde prijzen souteneeren zich goed. Oosterwijk10 September. Aangevoerd 1810 K.G boter; de prijs was f 1.30 fl,49. Eieren 4 ets- per stuk. Waspik10 September. Aangevoerd 350 K.G. boter de prijs was f 1.16 fl.35. AMSTERDAM, 12 September 188-1 Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Huiden. Op zeilende conditiën zijn afge daan, stoomende per Princes Amalia^ 1200 Oost-Ind. Buffelhuidenen uit de hand per //Madura" 887 Cheribon Buf felhuiden. Verder inwachting der inschrijving 16 September e, k. Eilieve waarom niet Ik zou waarlijk geen enkele reden weten te noemenwelke thuis blijven wettigt. Zooals ik reeds vroeger opmerkte zijn de kosten, er aan verbonden, geld, dat men uitzet op goede renten. Zelfs als die reuten binnen komen of in klinkende munt of in den vorm van indirecte voordeelen, die ook wel degelijk moeten gerekend worden. Bovendien zullen die kosten gering zijn. De gemiddelde prijs van de plaatsruimte is volgens het Antwerpsche tarief fr. 70 per meter, niet inbegrip der kosten van vervoer van bet station van aankomst tot op de ge huurde plaats. De commissaris-generaal voor Erankrijk heeft echter voor de Eransche inzenders een verlaagd tarief weten te verkrijgen. De Eran- schen zullen slechts fr. 4-0 per -meter te betalen hebbenwaarbij echter de zooeven bedoelde kosten van vervoer voor hunne rekening komen. Deze zullen echter van weinig beteekenis zijnwant de goederen worden afgeladen in de macbinengalerij zelve* Zij zijn dus maar een meter of wat te ver plaatsen en men blijft dus in elk geval buiten de banden van dure expediteurs. Thans beeft ook onze regeering eene com missie benoemd tot bevordering der deelne ming onzer industrieelen aan de tentoonstel ling, terwijl tevens een commissarisgeneraal is aangewezen om de belangen onzer inzen ders bij het Antwerpsche comité te beharti gen en bet is niet wel denkbaar, dat die commissaris niet dezelfde gunstige voorwaar den voor zijne landgenooten zal weten te verwervendie aan de Eranschen zijn toe gestaan. W ij mogen dus aannemen, dat de vierkante meter plaatsruimte ook ons nog beduidend minder zal kosten dan fr. 70. Daar komt bijdat het in de bedoeling van den minister van waterstaat, enz. ligt, om een aanzienlijke subsidie aan te vragen aan de kamerseene subsidie, welke uitsluitend zal worden aangewend om den inzenders te gemoet te komen in de kostendie zij voor plaatsruimte zullen te betalen hebben. De minister wil daarvoor een bedrag aanvragen, dat hem in staat zal stellen 50 percent der kosten te restitueeren. Het is waar dat het uitsluitend de kamers zijnwelke daarover te beslissen zullen hebben, doch te vermoe den, dat deze in elk geval een belangrijke subsidie zullen toestaan geloof ik niet dat een gewaagde veronderstelling kan genoemd worden. De Antwerpsche tentoonstelling is zoo wat eene regeeringszaak geworden en de vriend schapsbanden tusscben Belgie en ons, in den laatsten tijd zoo nauw toegehaald, zullen alléén wel een reden zijn, dat onzerzijds ook alles in het werk worde gesteld om de deel neming aan de tentoonstelling door onze industrieelen zoo algemeen mogelijk te maken. En een eerste middel daartoe is de inzen ders te subsidieeren. De kosten zullen dus in geen geval een bezwaar kunnen uitmaken. Maar, als wij naar Antwerpen gaan moeten wij ook zorgen er een goed figuur te maken. Vooral is het de lederindustriewelke er aan een zware concurrentie het hoofd te bieden zal hebben. Dit mag nochtans geen reden van onthouding zijnhet moet alleen een reden wezen om zoo goed en zoo algemeen mogelijk op te komen. Vooral ook versnippere men zijne krachten niet. In Belgie zelf is een speciale commissie benoemd om al de inzendingen der lederin dustrie te vereenigen tot één geheel. Men wil er het schoone Belgische devies V Union fait la force in praktijk brengen. Welnu, brengen wij er ons zelfde aloude devies Eendracht maakt macht in toepassing. Volgen wij het Belgische voorbeeldlaten wij alle kleingeestigheden op zij ie zetten, heenstappen ever onderdeelen, over nietig heden, maar alléén een oog hebben voor het bevorderen van alles, waardoor onze geheele lederindustrie een goed figuur kan maken. Men bedenke dat eene tentoonstelling als de Antwerpsche zoo groot is, dat er zooveel wordt ingezonden en dat een paar huiden of een kastje met schoenen zoo licht over het hoofd gezien worden. Het is waar al de inzendingen betrekkelijk een zelfde tak van nijverheid worden zooveel mogelijk bij elkaar geplaatst, maar dat dit gaat zoover als het voeten heeft, hebben wij te Amsterdam ge zien. In de eene zaal stond wat, in de andere watde rest in een derde. Ware alles bij elkaar geplaatstwat een schoon geheel zou men hebben kunnen vormen Niet alleen dat geheel zou er bij gewonnen hebben, maar ook al de onderdeelen. De Tilburgsche lakenfabrikanten hebben dit ten vorigen jare bijtijds ingezien. Zij hebben een afzonderlijk saLon ingericht voor hunne gezamenlijke inzendingen en zich daardoor een buitengewoon succes verzekerd. Waarom zonden de* beoefenaars der leder industrie te Antwerpen niet hetzelfde doen? Waarom- zoiAcn leerlooiers, riemen- en schoen fabrikant ni en zadelmakers ook niet zulk een salon inrichten de een kan dan toch afzonderlijk anatefl- kunnen dan toch col lectief exposeeren, maar alien voTSen toch niettemin één geheel. Mochten eenige wakkere mannen tot\be reiking van dit doel zich vormen tot eëï?e commissie, dan twijfel ik niet of zulk een gezamenlijke expositie zou gemakkelijk tot stand te brengen zijn. Ik geloof dat ieder inzender zich gaarne eene kleine bijdrage zou getroosten om het Nederlandsche leder-salon door een weinig decoratie een afzonderlijk en aantrekkelijk geheel te doen vormen. Op die wijze zou men een volledig overzicht geven van het standpuntdat de lederindustrie in al hare vertakkingen in Nederland inneemt, en daarbij alleen reeds zou iederen inzender grootelijks gebaat zijn. Men overwege dit plan ernstigmaar ïnen bedenke bij die overwegingen tevens, dat de tijd eisebt kort bestel. Zooals ik zeidede inrichting van zulk een salon zal de kosten der deelneming aan de tentoonstelling eenigszins verhoogen. Die verhooging zal echter voor eiken inzender luttelbijna niet noemenswaard zijn. De voordeelen daarentegen durf ik aanzienlijk noemen. Zij bepalen zich niet bij het beter oog, dat het geheel krijgtzelfs niet bij het beter uitkomen van elke inzending op zich zelve. Zulk een afzonderlijk salon levert nog een ander voordeel op, waarop ik wijzen wil. Het kan niet aan zich zelf worden overge laten er moet iemand bij zijn, voortdurend bij zijn. Er moet een chef wezen, die zorgt voor de opstelling, voor het schoon houden, voor het te woord staan van de bezoekers, voor bet geven van inlichtingen aan de jury, voor het iupakkeu. Die chef moet zorgen, dat het salon geen enkel oogenblik van den dag onbeheerd blijve en elke inzender is dus vooruit verzekerddat zijne belangen voortdurend behartigd worden. Bij een afzonderlijk optreden daarentegen zal hijals hij tenminste geene enorme kosten wil makenniet kunnen verlangen dat zijn vertegenwoordiger den ganschen dag en alle dagen voor zijne inzending staat, en daardoor alléén reeds bestaat de mogelijkheid, dat hem aanzienlijke bestellingen kunnen ontsnappen. Waarlijk wel een nadeel groot genoeg om eén goedkoop middelwaardoor het voorkomen wordt, nauwlettend te wikken en te wegen. B. v. S. Indien het door onzen medewerker geop perde plan bij de lederindustrie bijval vindt, verzoeken wij beleefd allendie tot de v er- wezelijking er van willen medewerken, daar van kennis te geven aan den hoofdredacteur te Waalwijk, met opgave tevens van de plaats ruimte die ieder denkt noodig te hebben. Bij genoegzame deelneming zullen wij dan trachten voor de uitvoering eene commissie te vormen, waarin alle takken onzer leder industrie zijn vertegenwoordigd. Maar zooals hierboven gezegd is de tijd dringtmen gelieve dit in 't oog te houden. Redactie. Overgenomen uit het Nieuwsbl. voor Ncderl. Leerlooierijen. Over die Loonopzaudsche geschiedenis sluiten wij het debat, üe zaak komt ons te onbedui dend voor om er het publiek langer ruede bezig te houden. Redactie. en a'. Zijdie gepasseerde week een ZWART ZIJDEN PARAPLUI in de apotheek van P. J. VAN GILS alhier hebben laten staau kunDen dietegen betaling der adver- tentiekostenterug bekomen. Doof de 14e afdeeling der Maatschappij van Landbouw zullen worden toegekend voor WaalwijkSeptember 1884. Geen receptie. 2e 2e f 10.—. le prijs f20. 2e f 10.—, le prijs flO. 2e f 5. mits alle binnen de 14e afdeeling te huis behoor en. De eigenaren die verlangen mede te din gen zijn gehouden zich met duidelijke be schrijving van het mededingend paard of rund, vóór of uiterlijk op den 14 September e. k. bij den Secretaris der afdeeling aan te melden. Bij gebrek aan genoegzame mededinging of aan voldoende deugzaamheidalles naar het oordeel van het bestuurwordt geen premie toegekend. De bekroonde stieren moeten gedurende bet eerste halfjaar na de bekroning binnen gezegde afdeeling op de gewone voorwaardeu ter beschikking van den veestapel blijven eerst na voldoening daaraan zullen de premiën aan de respectieve eigenaars worden uitgekeerd De keuring zal plaats hebben op den te Waalwijk op de markt, des voormiddags ten tien ure. Het bestuur der 14e afdeeling der Noordbr. Maatscb. v. Landb., J. VAN DIJKVoorzitter. VAN HEIJST, Secretaris. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen DOCHTER geliefde echtgenoot van C. A. VERWIEL. Waalwijk11 September 1884. Op verzoek van eenige geachte ingezetenen Men gelieve zich aan te melden bij J. Beddenfabrikant en zuiveraar. ALS GIJ MEN ONTVANGT voor WEKELIJKS ecu schat van aangename met vele keurige waarin van per week of

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3