1 mm W Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Italië. Amerika. BINNENLAND. M L JÊÊ¥ÊBÊtÊÊÊ¥Êk* l sil 11 vau ft i van fin ancien uitbetaalde geld en verdere |en aan liem worden verboden. Aan de Standard wordt uit Kaïro bericht, dat de geruchten omtrent eene ministerieele crisis gegrond zijn. De khedive aanvaardt vermoedelijk het voorzitterschap van den ministerraad Riaz Pacha wordt minister van binnenlandsche zaken, en Cherif Pacha minister van buitenlandsche zaken. Drie doodvonnissen zullen den 6en October in Engeland voltrokken worden nl. van een man die zijn kind, een die zijn vrouw en een die een politieagent vermoord heeft. Uit de nadere berichten over het vergaan van de Engelsche kanonneerboot Wasp blijkt, dat de zes geredden opgenomen zijn door de Yaliant en naar Lough Swilly zijn gebracht. Zij hebben verklaard dat alle anderen der be manning waren omgekomen behalve dokter Browne de werktuigkundige Hudson en een derde persoonwelke ontscheept was aan de kust vóór het .ongeval plaats had. Uit hunne verhalen omtrent het ongeluk is op te makendat de schuld geheel ligt aan kapitein Nichols, die overigens het eerste slacht offer was. De kapitein heeft het scbip te dicht bij de kust gehouden, ondanks de waarschuwingen van verscheidene leden der bemanning, die hem op de klippea opmerkzaam maakten. Hij wilde echter niet naar de waarschuwingen luisteren. Een kwartier later stootte de Wasp tegen een rots. De kapitein die onmiddellijk naar de brug ging, oordeelde, dat het onmogelijk was alleen met behulp der zeilen de hooge zeepte bereiken zonder tegen een andere gevaarlijke rots te stooten en gaf aan de machinisten bevel met volle kracht voort te stoomen. De vuren waren echter op dit oogenblik niet in voldoenden staat om aan dit bevel gevolg te geven. Daarom beval de kapitein de booten in zee te laten. Deze sloegen echter tegen de rots stuk en te gelijk_ spoelde een groote golf den kapitein en twee officieren die naast hem stonden, van het dek. Eeiiige seconden later liep de Wasp ge heel vol. De rots, waarop de Wasp is gestooten, bevindt zich op ongeveer vijftig meters van de kust. Een kleine afstand verder ligt een andere rots onder waterdie bekend is onder den naam van Bulligraore. De zeilschepen (de Wasp zeilde op het oogenblik van de ramp) laten altijd deze laatste rots tusschen het schip en de kust. Doordat deze voorzorgsmaatiegel niet in acht genomen isheeft de Wasp schipbreuk geleden, vijftig zeelieden in de golven medesleurende. Aan de Norddeutsche Ztg. wordt uit Hamburg berichtdatop uitnoodiging van den rijkskan selier de voornaamste vertegenwoordigers van die Hamburgsche firma's welke handel drijven op Westelijk Afrika, naar Eriedrichsruhe zijn ge gaan. De rijkskanselier zou hen uitgenoodigd hebben om hunne meening over de toekomstige regeling der verhoudingen van de Duitsche volks plantingen in West-Afrika te hooren. Tevens zegt men dat met Erankrijk en Engeland over de° betrekkingen als buren op West-Afrika s kust onderhandelingen hangende zijn, welke alle uitzicht geven op eene vriendschappelijke oplossing van mogelijke verschilpunten. Het bronzen standbeeld van generaal von Goeben is te Cobleutz in tegenwoordigheid van den keizer en verscheidene leden der vorstelijke familie met groote plechtigheid onthuld. Het beeld een werkstuk van prof. Schaper staat op een voetstuk van gepolijst Zweedsch graniet, rondom met vermelding van de vele veldslagen waarin von Goeben zich verdienstelijk heeft ge maakt. Te Bremen liep Donderdag het geiucht dat er zich te Bremerhaven een geval van cholera had voorgedaan. Het is echter ongegrond be vonden. Waarschijnlijk is het ontstaan uit het berichtdat er een geval van cholera heeft plaats o-ehad aan boord van een schip, hetwelk aldaar van Saigon was aangekomen. Doch dit was geschied bij °het vertrek uit Saigon en nu reeds 140 dagen geleden zonder dat er meer gevallen van die ziekte waren gevolgd. zocht een nauwkeurige opgaaf te outvangen van hen die het slachtoffer worden der verpleging van choleralijdersopdat de regeering hunne nagelaten betrekkingen zooveel mogelijk kunne ondersteunen. Ook de minister van oorlog heeft een gelijke circulaire gericht aan de korpscom mandanten ten behoeve der nagelaten betrek kingen van officieren en minderen die het leven laten in het bekampen der cholara. Terwijl bij het heerschen der cholera in Italië de stad Genua tot dusverre tamelijk wel gespaard bleef, kwam voor eenige dagen onver wachts een telegrafisch berichtwaaruit bleek dat de cholera te dier plaatse geducht om zich heen had gegrepen. Dat het officieele bulletin, loopende over den dag van 24 dezer niet de juiste cijfers der aangetasten en overledenen geeft, lijdt geen twijfel. Zoo meldt hetdat er in de provincie Genua 41 personen door de ziekte aangetast werden en 20 overleden zijn als in de stad Genua 9 gevallen en 5 dooden, te Spe- zia 23 en 10 dooden en de overige aangetasten en dooden in andere deelen der provincie. Par ticuliere telegrammen uit Genna insgelijks loo pende over 24 uren doch van een halven dag laterberichten daarentegen dat er 60 volgens eene andere opgave, 68 personen waren aangetast. Volgens een telegram was er den 25sten het cijfer dei aangetasten 51. Of deze opgave ge nomen is naar het officieele bulletin, is niet met zekerheid te zeggen. Ziehier verder eenige cijfers omtrent de cholera in ettelijke andere deelen des rijks naar luid van het bnlletin van den 25sten: In de provincie Napels (de cijfers in de stad Napels zijn reeds door de telegraaf gemeld en worden er dus bui ten gelaten56 gevallen en 38 dooden in de provyicie Bergamo 18 gevallen en 10 dooden, in de provincie Cuneo 12 gevallen en 7 dooden, in de provincie Caserta 13 gevallen en 4 dooden, in de provincie Reggio d' Emilia 10 gevallen en 6 doodenin de provincie Rovigo 6 gevallen in de provincie Turijn 2 gevallen. De graaf van Parijs heeft 1000 fr. voor de behoeftige cholera-lijders en hunne familien naar Napels gezonden de heer Rothschild (te Parijs) 6000 fr. Voor eenigen tijd werd tc Florence een geacht journalistParrinigedood in een twee gevecht met den bankier de Wittwiens nram hij in zijn verslag van het diefstalproces eener bekende vrouw Vittoria Veniurini, genoodzaakt was geweest herhaaldelijk te noemen, en die hem deswege had uitgedaagd. Hij kreeg bij het duel 15 sabelwondeu waarvau een doodelijk was. De bankier de Wit en zijne secondanten ston den dezer dagen voor het hof te Florence terecht, en zij werden vrijgesproken. Dienzelfden dag bevestigde het hof van appel het vonnis, waar bij Victoria Venturini tot 7 maanden gevange- nistraf veroordeeld werd. Een jonkman te Napels, die zijne aan cholera lijdende geliefde wilde bezoeken heeft toen men hem daar niet wilde toelatendoor een paar revolverschoten de moeder van het meisje gedood en het meisje zelf licht gewond. Hij loste daarna twee schoten op zichzelven maar zonder zich ernstig te verwonden. Aan den deurpost van de synagoge te Pest heeft men op nieuwsjaarsfeest der Israëlie ten terwijl een groou aantal menschen in het gebouw godsdienstoefening hieldeneen pak bevestigd gevonden dat een bom en een lont bleek tc bevatten. Het werd door de politie verwijderd en er is een onderzoek ingesteld, of men hier met een aanslag op de synagoge dan wel met een grap te doen heeft. v -j-, i De opening van den Arlberg-spoorwegtunnel is in Italië niet met vreugde vernomen. Voor het oogenblik zal het verkeer over Italië er weinig door lijden en Brindisi zal vooreerst wrl de bevoorrechte haven blijven voor den rechlstreek- schen weg naar Indiëmaar als over eenige jaren het Oostenrijksch-Hongaarsche net met de Turksche spoorbanen verbonden zijn met Salo nika als eindstation dan zal Italie's economiscne toestand er zwaar door getroffen worden. Hierbij komtdat in Griekenland het plan bestaat een spoorweg te maken die Atheae met Salonika in gemeenschap zal brengen. Dan zal Athene of liever de Pireus de hoofdlijn hebben m de richting naar EgypteIndië en China. Niet alleen voor den geheelen Levantschen handel maar ook voor alle transactiën met het verre Oosten zal die weg gebruikt worden en de handelsweg naar het Westen zal door Grieken land TurkijeOostenrijk en Zwitserland loopen om te Parijs, Londen, Antwerpen en Amsterdam te eindigen. In dit geval zal Italië niet meer noodig zijn. De vraag: hoe is dit gevaar te voorkomen? houdt de Italiaansche pers thans bezig. De Italië heeft reeds een artikel aan dit onderwerp gewijd. De minister van justitie heeft per circu lairewelke gezonden is aan de prefecten van die provinciën waar de cholera heerschtver- Ernstige ongeregeldheden hebben te Kiew plaats gehad tengevolge van maatregelen welke door den rector waren genomen bij gelegenheid van het jubileum der universiteit en welke belcedigenu voor de studenten waren. De inspecteur der universiteit is met gefluit en gesis ontvangen; de ruiten zijn ingegooid en professor Subotin moet gewond zijn. Een groote opgewondenheid heerschte in de stad, en talrijke arrestatiën hebben plaats gehad. De waggonfabriek van de Grand Trunk Rail way te OntarioCanada, js een prooi der vlam men geworden. De veroorzaakte schade wordt op 400,000 dollars geraamd. Waalwijk, 1 October 1884. In de raadsvergadering van 26 Augustus j.l. is op voorstel van den heer Timmermans Van Turenhout eene commissie benoemd, om de verschillende plannen voor den aanleg van troit toirs in onze gemeente te onderzoeken en een uitgewerkt voorstel te doen. Op voorstel van den burgemeester werd hieraan de bepaling toe gevoegd dat de commissie binnen eene maand rapport zou uitbrengen. Reeds den 13 September daaraanvolgende waren wij in staat mede te deelen, dat de com missie met haar plan gereed was en het had overgelegd aan het collegie van B. en W., dat er geheel zijne goedkeuring aan hechtte. Sedert zijn nu bijna drie weken verloopen en nog is er geene raadsvergadering belegd ter be handeling van dit onderwerp, waarin a»le ge meentenaren het grootste belang stellen. De ingenomenheid waarmede de heeren wet houders, het project opnamen, (de burgemeester was niet tegenwoordig, toen de commissie hetzelve met het dagelijksch bestuur besprak) schijnt sedertalthans bij een hunner, aanmerkelijk bekoeld. Het publiek, door ondervinding geleerd, begint achterdocht te koesteren en te vermoeden dat men de zaak eenvoudig weer op de lange baan zoekt te schuivenopdat er van 't jaar ten minste niets meer van kome en zij dan weer ouder gewoonte, in 't vergeetboek gerake. Wij vertrouwen dat de uitkomst zal toonen dat het publiek zich vergist, 'i Ia toch^ niet aan te nemen dat juist de wethouder, die in de vergadering var. 26 Aug. zijne vrees uitsprak dat de zaak ad calendar Grcecas zou worden verschovendit nu zou trachten te bewerken enkel en alleen.... omdat volgens het plan der commissie de stoep voor ziju huis eenige centi meters zou moeten zakken. Wij he.halen hetzoo iets mag men niet veronderstellenmaarhoe het ook zij de leden van den raad schijnen ditmaal niet van plan zich zoo gemakkel'ijk te laten afschepen zij hebben het er op gezet dit jaar nog een ge deelte der gemeente met trottoirs te begiftigen. Wordt er niet spoedig op de gewone wijze een vergadering belegddan zullen zij er zeiven het initiatief toe nemen en geen obstructionisme van wie dan ookzal hen van hun voornemen afbrengen. Naar wij met zekerheid vernemen is be paald dat de aanbesteding van den bovenbouw der spoorwegbrug te Geertruidenberg binnenkort ;al plaats hebben. De harmonie l'Espórance heeft te 's Bosch iitstekend voldaan. Vele bevoegde beoordeelaars gaven ons onver holen hunne tevredenheid over dat gezelschap te kennen. Op verzoek der commissie gaf zij voor een talrijk publiek eene matinee in den tuin der societéit Casino waar zij levendig werd toegejuicht. De tentoonstelling van paardenvee en pluimgedierte.verleden Maandag te 's Bosch gehoudenisdank zij de goede zorgen van regelings- en feestcommissien naar wensch ge slaagd. Aan de lijn stonden Hengsten geboren in 1880 zeven. Bekroond le prijs Adam Punt te Fijnaart; 2e prijs Gebr. Hagoort te Dussen; ee:i diploma wed. A. den Ouden te Zevenbergen. Hengsten geb. in 1881 of later, tien; le pr. Gebr. de Bruijn te Babylonienbroek2e prijs Gebr. Hagoort te Dussen opluisteringsprijs A. Straver Jzn. te Babylonienbroek. Merriën van 46 jaren 36, le prijs, H. Loelï te Drongelen en Jac. Luijben te Hedikhuijzen; 2e prijs J. W. de Graaft' te Meeuwen en W. Branderhorst Jzn. te Gen- deren. Werkpaarden niet ouder dan 8 jaren 5, 1e prijs W. A. Godsc'ialx te Empel2e prijs H. N. van Buuren te Meeuwen. Merriën geb. in 1882 20 le prijs J. Nelemans te Zeven bergen 2e prijs Jan Timmermans te Hedekhui- zen. Merries geboren in 1883 15; le prijs W. A. Godschalk te Empel; 2e prijs Jan Luijben te Hedikhuizen. Hitten niet ouder dan 8 jaren, 2 le prijs jhr. G. de Jonge van Zwijnsbergen te Heivoort2e prijs G. J. van Beek te Hintham. Merries niet ouder dan 8 jaren met het veulen der laatste dekking er bij 18 le prijs Jan Buijs te Herpt2de prijs J. W. de Graaft te Meeuwen zoogveulens 18 -. le prijs H. N. van Buuren te Meeuwen 2e prijs Adr. Buijs te Herpt. Spannen paarden 4 le prijs L. Bo- gaerts te 's Bosch 2e prijs J Schefïers te 's Bosch. Tilbury- of chaispaardcn ingespannen van 4—7 jaren 10 le prijs C. L. P. baron van der Borch te Gilze 2e prijs 11. C. God- schalx te Berlikumopluisteringsprijs P. L. Honcoop te Heusden. Stieren, geb. in 1881 of vroeger; le prijs C. Vermeulen Tilburg, g. m. en f25; 2e prijs W. van BoekeiEmpelv. z. m. en f 20. Stieren, geboren in 1883: le prijs A. Straver Jzn., Babylonienbroek, g. m. en f25; 2e prijs B. Branderhorst, Meeuwen, v. z. m. en f20. Trekossen le prijs Joh. van llannen Den Dungen v. z. m. en f 10; 2e prijs Audries de Laat Berlicum z. m. Kalfkoeien prijs Ant. van Loon Elshout v. z. m. en f25. Melkkoeien uit de Kleistreek niet meer dan 5 kalveren gehad hebber.de: le prijs W. A. Godschalx v. z. m. en f 40 2e prijs W. van Geffen Hedikhuizen, z. m. en f20. Melkkoeien als voor uit de Zandstreek le en 2e prijs C. L. P. baron vau der Borch Gilze, v. z. m. en f40 en z. m. en f20, 3 vaarzen met niet meer dan 4 breede tanden Prijs W. A. Godschalx, Empel, v. z. m. en f20. Dragende vaarzen met niet meer dan 4 breede tanden le prijsW. Brok Elshout v. z. m. en f20; 2e prijs N. Murray, Engelen, z. ra. en f 5. 3 pinken zonder breede tanden prijs W. A. Godschalx, Empel, v. z. m. en f 15. 2 vette koeien of schotten le prijs W. A. Godschalx, Empel, v. z. m. en f20. 2 vette vaarzen met niet meer dan 4 breede tanden le prijs L. Diependaal's Bosch v. z. m. en f20; 2e prijs W. A. Godschalx, Empel, z. m. en f 5. Vette kalveren le prijs A. Schakenraad, den Dungen v. z. m. en f 15. Beeren le prijs F. van den Boer Haaren v. z. m. en f20; 2e prijs M. Vorstenbosch Heivoort, z. m. en f5. Zeugen le en 2e prijs H. van Thiel, 's Bosch, v. z, m. en f20 en z. m. en f5. Hoendersbuitenlandsch stelhaan en 4 kippen Prijs J. A. W. Suijs 's Bosch z. m. Hoenders, inlar.dsch stel haan en 4 kippen Prijs Ed. Lulkie's Bosch z. m. Schoonste verzameling duiven: Prijs J. W. A. Suijs'8 Bosch 20 paren, z. m. Schoonste hond geen karn- of herdershond zijnde prijs J. Dobbelaere, Engelsche dog, z. m. Schoonste kartuigPrijs H. A. Bloem te Vucht', v. z. m. Uit Vlijmen wordt geschreven - %an den geconeessionneerden tramweg's Her togenboschWaalwijkmet een zijtak naar Heusden hoort men in den laatsten tijd niets meer. Daar de meeste tramwegen in Nederland sedert lang niet gerendeerd hebben zoo zegt men dat het benoodigde kapitaal voor een stoom tram door deze nijvere streek tot dusverre niet bij elkander is gekomen wat zeer te betreuren is daar de spoorlijn ZwaluweDen Bosch nog wel eenige jaren op zich zal laten wachten en bovendien voor den handel ongeschikt wordt aangelegd. Men schrijft uit Venloo van 27 Sept. In de raadsvergadering van gisteren avond deed de voorzitter mededeeling van verpachtingen der bank van leening en van de onderwijzers woning in de 1ste openbare schoolwaartoe in de vorige vergadering besloten was. Voor de eerste kwam geen enkele liefhebber opvoorde tweede werd f 181 psr jaar geboden. Ofschoon deze som hoog genoemd mag worden, werd de verpachting (en tegelijker tijd het besluit der vorige vergadering) vernietigd want men wilde de woning in de 1ste openbare school viij houden voor eventueele lijders aan besmettelijke ziekten. Ofschoon de voorzitter opmerktedat dit gebouw voor dit doel is afgekeurd en ver klaardemet hel oog op de 250 schoolgaande kinderen het nooit daarvoor te zullen gebruiken, werd het voorstel met 5 tegen 4 stemmem (er waren 9 leden van de 13 tegenwoordig) aange nomen. De heer Van der Loo zeidedat als gedep. staten dit lokaal afkeurden, zij maar eene plaats moesten aanwijzen waar men lijders aan epidemische ziekten moest heenbrengen. De voorzitter merkte op, dat dit aan den gemeenteraad toekomten niet aan ged. staten. De raad schijnt echter vergeten te hebben dat het rijk de geslechte vestinggronden onderhands aan de gemeente verkochtom daarop eene school, een schietterrein en eene barak voor lijders aan be smettelijke ziekten te bebouwen. De rekeningen der weldadigsheidsinrichtingen alhier zijn den gemeenteraad tot onderzoek over het jaar 1883 aangeboden doch de raad besloot, ze niet aan te nemen, omdat ook de rekeningen over 1882 niet zijn goedgekeurd. Tot dat er meer opheldering over de verloren fondsen zal zijn gekomen worden de genoemde stukken ter zijde gelegd. Door den burgemeester werd het bericht in de dagbladendat het dag. bestuur van den minister opdracht had ontvangen de regenten der weldadigheidsiurichtingen wegens de verloren kapitalen in rechten te vervolgen, tegengesproken. De waarheid is, dat van den substituut-officier van justitie te Roermond een brief werd ontvangen, het bericht inhoudende dat er op last van den minister van justitie eene vervolging tegen de regenten der weldadigheidsstichtingcn aanhangig is gemaakt. Ook de heer P. H. Liukskens lid van den gemeenteraad die voorgesteld had tegen de re genten eene actie in te stellen, heeft een schrijven ontvangenwaarin de officier meldtdat het onderzoek reeds eenigen tijd in gang is en alle middelen zullen in het werk gesteld worden om, zooveel mogelijk, de armeninstellingen schadeloos te doen stellen. Beneden en onder de spoorwegbrug te Nijmegen is door den lagen waterstand op de Waal eene belangrijke verontdieping ontstaan, en is aldaar slechts eene nauwe vaargeul zoodat bet aan de schepen veel moeite kost en groote omzichtigheid vereischlom er door te komen en niet vast te geraken. Ten einde de vaargeul open te houden en te voorkomendat schepen in de geul blijven vast zitten zijn door den waterstaat krachtige maat regelen genomen. Vlak vóór de stad, nabij het veer, en ter hoogte van het fort Kraaijenhofop den linker Waaloever, zijn.,waarschuwingsborden geplaatst.waarop de diepte der vaargeul telkens zal worden aangegeven. Zaterdag was daarop 6 voet 9 duim aangewezen. Bij deze forten moeten de schepen bijdraaien om door de waterstaats beambten gemeten te worden alvorens zij de vaargeul naderenen zoo zij meer diepgang aantoonen dan op de borden van de waarschu wingsforten is aangewezen, moeten zij eerst gelicht worden. Er lagen Zaterdag een buitengewoon groot aantal, vaartuigen nabij het fort Kraaijenhof om deze reden voor anker. In de laatste jaren breidt zich de maïsteelt in Limburg al ir.eer en meer uit. Vooral in de omstreken van Roermond, en bepaaldelijk te Horn wordt deze plant op vrij groote schaal verbouwd. Zij heeft daar op sommige plaatsen de verbazende lengte van 4 tot 5 meter bereikt. Ook te Oud-Valkenburg vindt men maïs van ruim 4 meter lengte. De verbouw geschiedt alleen om het groene voeder, wat wel eens wordt uit het oog verloren door enkele landbouwers die de maïs ver uit elkander zaaien waardoor ze grof van stengel en daardoor als voeder minder geschikt wordt. Zaterdag jl. heeft zich de persoon G. T. schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende kleedingstukken in het logement waar hij alhier zijn intrek had genomen. Onze rijkspolitie hiervan verwittigd was den dader spoedig op het spoor en door de met tact genomen maatregelen mocht het. der rijks politie te Geertruidenberg gelukken hem aan te houden. Hij is Zondag gevankelijk hier binnen gebracht eu verder naar 's Bosch getransporteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Men schrijf uit Tilburg Over het ontstaan van deu Vrijdag nacht plaats

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2