"binnenland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. wijst 10 boerderijen toe aan Montsioa en JJjo volk. Beide partijen komen overeen het iracta leven op eene boete yan 10,000 pd. st. De Daily News onderwerpt deze voorwaarden a eene scherpe kritiek. Naar uit Durban aan de Times wordt creseind was de vermoedelijke oorzaaK. dat Joubert in de Transvaal al zijne ambten heef neergelegd, te zoeken in zijn aanvaarden van het presidentschap over de nieuwe bóeren-republiek in Zoeloeland. In eene invloedrijke bijeenkomst, te Londen door het South African Commiteebelegd werden resoluties aaugenomen strekkende om het gou vernement aan te sporen tot het handhaven der orde en het beschermen van leven en eigendom in Bechuanenland alsook tot het nemen van stappen om de conventie met de Transvaal te doen eerbiedige". Uit de gevangenis te Cairo zijn Dinsdag 30 wevaDgenen waaronder twee ter dood veroor deelden, ontsnapt. De mannen vielen onverhoeds de opzichters en de schildwachts aan, ontwapenden hen en zoo wisten dertig hunner de poorten uit te komen. Zeventien zija reeds weer gevat en naar de andere wordt ijverig gezocht. Volgens den berichtgever van The Standard is het oproer te wijten aan het ter kwader ure afschaften van de geeselingde eenige straf waarvoor de gevangenen bang waren. Nu die hun niet meer bedreigt durven zij alles. Naar men uit Britsch-Indic berichtheb ben de doctoren GibbsLingard en Klein, die door de regeeriug belast werden met een onder zoek omtrent de cholera te Bombay, belangrijke ontdekkingen gedaan. Zij moeten echter in strijd zijn met de bacillentheorie van Koch. Dr. Klein moet tien dagen geleden een aantal bacillen ingeslikt hebben zonder nog eenige nadeelige gevolgen te ondervinden. Een Engelsche photograaf, die een kunst reis deed door Indië zoo verhaalt Daily Tele graph vond daar een onderwerp zooals misschien nog nooit naar het leven gephotographeerd is. Terwijl hij zich gereed maakte een fraaien buffel, die op een zeer schilderachtig plekje lag, te plio- tographeeren hoorde hij geritsel in de struiken, en toen hij opkeek zag hij een grooten konings tijger dicht bij hem op den loer liggen. Hij schrikte hevigmaar hij hield zich doodstil zoodat het wilde dier hem niet opmerkte. Daar springt de tijger plotseling op den nek van den stieren dat schouwspel was te merk waardig dan dat de photograaf het ongebruikt zou laten gaan. Hoe ontdaan ookhij richt zijn toestelopent het een oogenblik sluit het weder en gaat zoo gauw hij kon met zijn appa raten op de vlucht. Toen hij in een veilig ver blijf aangekomen was bleek het dat de merkwaar dige photographic goed geslaagd was. Hij maakte een aantal afdrukken er van, die hem een aardig voordeel opleverden. De socialistenwet wordt tegenwoordig in Duitschland met zeer groote strengheid toegepast. Te Mannheim b. v. is dezer dagen een kleeder maker tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in een bierhuis een nummer van het blad //der Sosialdemocrat" gelezen had. Aan den socialistischen volks vertegenwoordiger Hasenclever is het verblijf te Berlijn waar hij zich canaidaat had gesteld in het 6e kiesdistrict, ontzegd. Hij woont sedert twee jaren te Halle, Dooi de politie te Leipzig is aan het station beslag gelegd op vier groote pakken uit Stuttgart, met 50,000 verkieziugscirculaires ten gunste der socialistische candidaten Bebel en Viereck. Een fabrieksarbeiderdie de pakken kwam afhalen, werd in hechtenis genomen. Een vaandeldragerte Bremen in garni zoen was bij de terugkomst van de manoeuvres in een verkeerden trein gestaptzoodat hij te vergeefs in zijn garnizoen werd gewacht. De ongelukkige militair heeft, uit vrees voor de straf die hem wachttezich vaa het leven beroofd. kan het aan u zien, Dirk, gij hebt gedronken 1" „Wanneer ik gehuwd ben drink ik geen drop pel meerzoo waar mijn vader schout in liet dorp is „Gij moet u ook nu niet dronken drinken maar als een ordentelijk man leven en rustig wachten tot ik met eerc een tweede huwelijk kan aangaan." De boer loosde zulk een diepen zuchtdat deze veel van een angstkreet had. Driftig vatte hij de weduwe bij de hand. „Dat kan ik niet riep hij, „Wie zoo lang gewacht heeft als ik, wordt het wachten eindelijk moede. Mijne ouders dringen er ook steeds op aan dat ik eene vrouw zal nemen." Suze beefde over al hare ledenhet aanraken van de gloeiende hand des dronkaards vervulde haar met ontzetting. „Gij hebt plechtig beloofd mijn rouwtijd te zullen eerbiedigen, Dirk; ik herinner het u slechts! Wat moeten de menschen van mij denken als zij zien...." „O, wat bekommer ik mij om de menschen! Niet een der'boeren weet het, hoe het er daar uitziet." Dit zeggende sloeg hij bij herhaling met de gebalde vuist op zijne borst. „Groote God dacht Suze„welk een ver schrikkelijk mensch Ik moet met kracht tegen hem optredenzoo ik hem in bedwang wil houden zoo lang het noodig is." Door eene soort van vertwijfeling aangegrepen, Te WehlWta» Vj is aan een knaao een treurig ongeluk ovejK0\nen. De 5-jawJ! eenige zoon van een» arme weduwe was m M *;in* kameraadjes aau he<; spelen. Een 8lp» W snijden in een nabij gelegcnen bos-! m was op het punt hem W .e ?jaijdcn toen de lange veerkrachtige tax terug;,l08gj mct een den knaap aan zijn das grijpende en hem in de hoogte slingerende. Op deze wijze bleef hij in de lucht zweven en zelfs was hij niet in slaat te roepen daar zijn das de keel had dicht^e- snoerd. Toen de .SD^Tnakkers van den knaap eerst ^fiP,LTnen tijd later zijn afwezigheid opmerk ten en naar hem gingen zoeken, vonden zij het lijk aan den tak hangen. Telegrammen uit Krakau melden, dat de politie aldaar een anarchistisch c omplot heeft ontdekt, Vele werklieden werden beslag gelegd. Een groote Weener suikerfirma, het huis Wein- richis nuna langdurige pogingen lot een schikkingformeel bankroet. Voor het overne men van de contracten der firma met de beet wortelkweekers waardoor de ondergang van een geheel district voorkomen wordtzou een som van 12 millioen gulden noodig zijn. Ook andere suikerfirma's in Bohemen en Mo- ravië zijn in een even treurigen toestand. Een proces dat aan het geding van Tisza Esslar herinnertis nu te Krakau in behande ling. Een joodsch pachterzijn vrouw en een Poolsche boer werden door een provinciaal ge rechtshof schuldig bevonden aan den moord van een christenmeisje. Het vonnis werd echter vernietigd en de zaak moest opnieuw voorkomen. Ook hier wordtevenals in het proces wegens den moord van Esther Solymoszi, de beschuldiging van ritueele doeleinden gehoord en er zijn weer veel geheimzinnigheden als ook blijken van on kunde, leugenachtigheid en bijgeloof aau beide zijden. Aan de cholera overleden Woensdag in Italië 195 personen, waarvan 55 te Napels en 19 te Genua. Toen Maandag de burgemeester van Napels zelf het toezicht hield op de ontsmetting van de huizen in de straat Reclusorïo, werden de werk lieden eensklaps door een volksmenigtemet revolvers en stokken gewapend, aangevallen, met de beschuldiging, dat men de woningen vergiftigde. De troepen moesten aan het tumult een einde maken. Het branden van zwavel in de straten waarvan men te Napels goede vruchten heeft gezien is voor een paar dagen ook te Genua begonnen. Volgens de Stampa bedraagt het aantal dooden te Genua gemiddeld 90 persent van de aangetasten. Het werkvolk gaat zich moedwillig aan den drank te buiten. Zaterdag avond trok een hoop jongelieden met de bedoelingzcide menom de bevolking wat op te beuren in optocht door de straten voorafgegaan door een muziekkorps en zingende of schreeuwende: „Dood aan de cho'era Dood aan de microben?" De Opinione laakt het scherp in het gemeentebe stuur dat het zoo iets niet belet heeft. De heer Grimaldiminister van landbouw is te Genua aangekomen. Van het spoorwegstation heeft hij zich onmiddellijk naar het ckolera-kos- pitaal begeven. Bij elke legerstede heeft hij stil gehouden en woorden van bemoediging tot den zieke gesproken. De koning, die zich thans te Pordenone bevindt, heeft herhaaldelijk het voornemen te kennen ge geven om Genua en Spezia te bezoeken. Iemand uit zijne omgeving zeide toen: „Men moest eene wet maken waarbij het uwer majesteit verboden was haar leven aldus in gevaar te brengen." „In dat geval" antwoordde de koning, „zou ik voor de eerste maal de wet niet gehoorzamen." Men heeft in de laatste jaren de St. Pie terskerk te Rome van een geheel nieuwe looden dakbedekking voorzien. Aan dit werk zijn 12 II II if verkreeg zij den moed, dien zij noodig had, om met uem te handelen. „Dirk", riep zij„thans zijt gij niet voor reden vatbaai laat ons daarom scheiden." „Waarom? Waarom ben ik nu niet voor reden vatbaar „Omdat gij uit de herberg komt." „Oik weet zeer goed wat ik zeg." „Dat weet gij niet. Slaap eer9t uw roes uit en kom mij niet meer in zulk eeu staat onder de oogen." „D....r en blbromde Dirk. „Het spijt mij, zoo met u te moeten han delen." „Suze daar komt mij iets te binnen." „Daarover spreken wij-later." „Neen ik moet het u nu zeggen dat ik u begin te wantrouwen." „Afschuwelijk mensch //Als gij mij misleidt, dan zijt gij verloren. Gij kent mij nog niet, wat ik mij eens in het hoofd heb gezetmoet geschieden. Ik ben goed, maar aL ik driftig word dan is het met mijne goedheid gedaan. Het geld heb ik u gegeven zonder te vragen wat gij er mede doen wildet... en nu noemt gij mij een afschuwelijk mensch... dat is al te erg. Ik laat mij niet bij den Deus rondleiden verstaat gij mij Hij sloeg met zijne vlakke hand op zijn hoed, zoo dat deze diep over zijn voorhoofd zonk. „Houd op riep Suze op gebiedenden toon. „Zoo onnoozel ben ik niet jaren besteed en het kostte ongeveer f96,000. Het nieuwe lood werd uit Spanje ontboden en met het lood van de oude dakbedekking samen gesmolten in de verhouding van een deel oud op twee deelen nieuw. Het nieuwe looden dak is in zijn geheel 354,305 kilogram zwaar en het zou plat uitgelegd, een ruimte van 6152 vierk. meter beslaan. Bij het wegnemen van het oude dak vond men drie platen van verguld koper. Van alle kanten hoort men nu van bestuurbare «ucht oallons. Te Okhta, bij St. Pietersburg, heeft ee.i Russisch officier, kapt. Kosztowitz, proeven genomen met een ballon die ook al bestuurbaar moet zijn. Deze ballon heeft den vorm van een sigaar, evenals die van Renard en Krebsen hij isbehalve van een roerook van twee vleugels voorzien. Als de kapitein er maar niet een kwade pijp, zegge sigaar mede rookt 1 ^en telegram van verleden Donderdag bevat bijzonderheden omtrent een verwoestenden brand, die bij Kostroma is uitgebroken. Daaruit blijkt dat een stoomboot de Druschinamet eene lading thee rum en suikerop het middelge deelte van de Wolga in brand is geraakt. "De Druschina kwam door den stroom tusschen twee schepen in, en stak deze eveneens in brand, welk lot later door verschillende andere koopvaardij- vaartuigen werd gedeeld. Toen het telegram verzonden werd woedde er nog een ontzettende brand die reeds eene schade van verscheiden millioenen roebels berokkend had. Verscheiden lieden kwamen om of werden ernstig verwond. De Chineesche consul te New-York heeft eene dépêche ontvangen, waarin als zeer waarschijnlijk gemeld wordt, dat er weldra eene wapenschorsing of de vrede tusschen Frankrijk en China gesloten zal worden. Er is te Philadelphia een maatschappij opgerichtdie zich ten doel stelt in de baai van Vigo aan de noordwestkust van Spanje naar de schatten van de (tweede) Spaansche zilvervlootwelke daar in 1702 door de En- gelsch-Nederlandsche zeemacht gedeeltelijk ver overd gedeeltelijk vernield werd. In de toen gezonken schepen waren werkelijk schatten ge laden maar of ze het ronde sommetje van 400 millioen bedragen gelijk de Amerikaansche ondernemers beweren en ook of men ze binnen drie maanden machtig zal worden, is een andere zaak. Misschien zal het slot van deze onderne ming wel wezen dat er veel geld in het water gegooid in plaats van er uitgehaald is. WAALWIJK. Zondag 5 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum 1. No 1, 2 en 3 uit Eine Nacht auf dem Meere Tschirch. 3. De Martelaars in het Colyseum. Rille. Waalwijk, 4 October 1884.. '•Met genoegen hebben wij gezien, dat burgem. en weth. druk. bezig zijn met den gemeente architect opmetingen te doen in verband met het plan der commissie voor den aanleg van trottoirs. Daar reeds verleden Dinsdag door drie leden van den raad eene raadsvergadering is gevraagd, kan men deze spoedig te gemoet zien. Gisteren is te Leiden het standbeeld van Van der Werf met veel feestelijkheid onthuld. Donderdag hielden de afdeelingen der eerste kamer zich bezig met het onderzoek van het voorstel tot het in het overwegingneming van „Gij houdt mij dus voor eene bedriegster?" „Omdat gij mij miskent en denkt mij niet meer noodig te hebben. Dat is slechtzeer slecht van u." Suze had eenige oogenblikken nagedacht, voor zij op nieuw begon. „Denk beter over mijDirk 1 Morgen geef ik u uw geld terug en alles is tusschen ons afgedaan. Meen nietdat uw geld mij heeft verloktgij kunt het terugkrijgen en wij zijn beiden vrij." Zij wilde gaan. Zoo zij zich eene krachtige uitwerking van deze woorden had voorgesteld had zij zich niet be drogen, „Suze riep Dirk bedremmeld. „Laat mij gaan gij zijt niet waard dat ik u meer een enkel woord toespreek." Hij had de punt van haar boezelaar gegrepen. „Zoo was het niet gemeend." „Dat is mij onverschillig; wij hebben niets meer met elkander te maken'" „Maar Suze..." „Morgen vroeg breng ik u het geld, dan hebt gij geen recht meer mij lompheden te zeggen." Toornig riep de boer op deze woorden „Ik wil het geld nietin geen geval neem ik het terug 1" Nu hield hij de jonge vrouw met geweld terug. „Wat beduidt dat vraagde zij op gebelgden toon. „Gij durft u aan mij vergrijpen de wijziging van art. 198 der grondwet, zoome de van de overige laatstelijk door de tweede kamer aangenomen ontwerpen. De eerste kamer heeft gisteren het voorstel tot wijziging van artikel 198 der grondwet aan genomen met 31 tegen 3 stemmen. Het gerechtshof te 's-Bosch heeft uitspraak gedaan in zake tegen: H. M. J., 34 jaren, win kelier en huurkoetsier, geboren te Aksel wonende te Bergen-op-Zoom schuldig verklaard aan gewelddadigheid tegen een agent der gewapende macht onder het waarnemen van zijn dienst waaruit de dood binnen 40 dagen is gevolgd en veroordeeld tot vijf jaren tuchthuitstraf met bevel dat een extract van dat arrest zal worden aan geslagen Ie Bergen-op-Zoom en 's-Hertogenbosch. (Nb.) Bij de aanbesteding op 30 Sept. 1884 te Amsterdam door het departement van koloniën gehouden waren o. a. minste inschrijvers. Perceel 33. 2300 mr. blauwe baai, Th. de Beer, (na loting tegen E. Lombarts Zn.), Tilburg f 5727.— 34. 3500 mr. grijs kcperla- ken G. Bogaers Zn. Tilburg 13475.— 35. 3500 mr. grijs keperla- ken Van Dooren Daras, Tilburg 13475.— 36. 3500 mr. grijs keperla- ken G. Bogaers. Zn., Tilburg 13475.— 37. 3500 mr. grijs keperla- ken Van Dooren Dams, Tilburg 13615.— 38. 3500 mr. grijs keperla- ken Gebr. Diepen Tilburg 13440.— 39. 3500 mr. gr. keperlaken Van Dooren Dams Tilburg 13475.— 40. divers laken Th. de Beer,. Tilburg 7943.37 51. 100 paardendeken J. Scheltema Jzn,, Leiden 975. 52. 400 wollendekens Jan Zuurdeeg/, Leiden 940. 53. 500 molton dekens Span jaard Co., Utrecht 840. 54. 1620 ransels van zeil doek D. P. de Booy 's Bosch 5961.60 In Amerika is voor „telefonische boodschap" één enkel woord ingevoerddat zeker mettertijd ook hier wel het burgerrecht zal verkrijgen. De meesten zullen zich nog herinneren wanneer het woord telegram in dagelijksch ge bruik kwam hoewel het nu zoo in de taal is opgenomen dat niemand er aan denkt van hoe jongen datum het is. Het nieuwe woordia Amerika reeds in gebruik, voor wat getelefoneerd wordtis de afleidiDgs-vorm „telepheme" wat bij ons waarschijnlijk „telepheem" zou worden. Van de telefoon wordt nog niet zoo algemeen gebruik gemaaktdat de noodzakelijkheid om eene boodschap per telefoon met een enkel woord te beschrijven reeds gebiedend is geworden. Maar bij toenemend gebruik en bij de steeds grootere eischen van haastigheiddie men zich en elkan der begint te stelleD, kunnen menschen, die het druk hebben niet spreken van „eene boodschap of bericht per telefoon''. Telepheem is een goed woord dat „het uit de verte gesprokene" aan duidt gelijk gram „het geschrevene",— en waarom zou het dus niet aangenomen worden (R.N.) Sedert 242 jaar was Kevelaar eene vermaar- do bedevaartsplaatsmaar nooit zijn er volgens de Zutf. Ct. zooveel duizenden en tienduizenden derwaats getogen als in dit najaar. Dag in dag uit treinen vol bedevaartgangersdie soms aau pleiziertreinen deden denken, zoo lang als zij waren. Aan het station Esschen nabij Rozendaal viel Woensdag een zware pakkist op het hoofd van een arbeider, aan dat station werkzaam. De man bleef op de plaats dood. In den nacht van Zaterdag- op Zondag 11. heeft in den polder Middenstuk onder de ge- Het scheen alsof de roode op eens nuchter geworden was. z/Suzewanneer gij mij zoo verlaatzonder u met mij te verzoenen dan werp ik mij in gindschen stroom 1" „Wat mij aangaat," antwoordde zij kortaf, „ik heb er u geen aanleiding toe gegeven." „Ik bid u om vergeving Suze 1" Hij had zijne hand om haar middel geslagen. „Gij wordt onbeschaamd Dirk 1" „Ik laat u dan eerst los..." „Dat zullen wij zien." „Wanneer gij mij belooft het geld te zullen behouden." De aanraking van die bekoorlijke ranke gestalte werkte electrisch op den verliefden woesteling; hij klemde de weduwe vaster tegea zich aan. Suze greep zijn handen rukte ze met geweld van elkander en sprong ter zijde. Dirk viel tegen den stam van een boom. „Suze,stamelde hij„dat heb ik aan u niet verdiend 1 Ik verteer van verdrietomdat ik u niet altijd bij mij hebben kan en gij be handelt mij als een lastig mensch. Ik ga mij verdrinken zonder u kan ik niet leven.... dan moogt gij een ander huwen en gij zult wel spoedig iemand vinden daar gij nu rijk zijt." Deze woorden had hij op huilenden toon uitgesproken. „Dai komt van uwe onstuimigheid, van uwen overmoed. Die niet hooren wilmoet voelen." „Vergeving lieve Suze 1" (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2