Nummer 80. Donderdag 9 October 1884. 1° Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENEAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. xxxxv. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieveningezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60daarboven 8 cent per regel; g-roote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g Keven borden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames lo cent per regel. De gemeenteraad van Brussel heeft besloten de beide normaalscholen welke door het nieuwe ministerie zijn opgeheven op stadskosten te be houden. De jaarlijksche kosten voor deze scholen bedragen 150000 francs. Vrijdag is weder een republikein Detre genaamd, het land uitgezet die ook redacteur van de National was. Het vertrek van dezen republikein ging weder vergezeld van eene kleine opschudding in de straten van Brussel. Een vrij talrijke groep vergezelde hem naar het station onder het aan heffen van den kreet „Leve de Republiek en het zingen der Marseillaise. Het station was door grenadiers en gendarmen afgezet. Een aeel der groep maakte daarna nog eenige demonstratie voor het paleis en de bureelen der Patriote. De verbannene is naar Rozendaal (Nederland) vertrokken. Zondag had te Brussel in het paleis der academie de uitreiking plaats der prijzen aan de bekroonden bij het algemeen concours tus3chen de inrichtingen van middelbaar onderwijs van de eerste en van de tweede klasse. Deze plechtig heid waarbij de minister van binnenlandschê zaken presideerdewerd vereerd met de tegen woordigheid van den koning en de koningin. Zij gaf aanleiding tot betreurenswaardige mani- festatiën. Bij de komst van hunne mejesleiten werden er toejuichingen gehoord, waaronder zich gejouw en een scherp gefluit mengden. Toen HH. MM. de zaal binnenkwamen, werden zij met gelijke manifestatien ontvangen. Toen de minister Jacobs het woord opnam om eene gelegenheidsrede uit te spreken werd er geroe pen A bas la calotte Daarop volgden protestenen er had een langdurig tumult plaats. Van dit oogenblik af was de plechtigheid zeer geagiteerd. Er hebben verscheiden inhechtenis nemingen plaats gehad. De toegangen tot het paleis waren afgezet door politie en door geheime agenten en gendarmen in burgerkleeding. Toen de koning en de ko ningin met hun gevolg het paleis der academie verlieten werden zij weder begroet met gefluit. Dè kreet „Leve de Koning had luidruchtige raanitestatien in tegenovergestelden zin ten ge volge. De manifestanten volgden de hofrijtuigen tot aan het paleis. De minister van binner.landsche zaken was mede het voorwerp van vijandelijke bejegening. Langen tijd bleven er luidruchtige troepen volks voor het paleis staan. Andermaal hadden er nu arrestaticu plaats. BRUSSEL 6 October. De gemeenteraad heeft eene motie aangenomen inhoudende de verklaringdat de raad betreurt het tumult hetwelk gisteren bij de prijsuitdeeling heeft plaats gehad. Voorts wordt er in gezegd De per soon van den souverein moet niet in politieke twisten worden betrokken de eerbied voor de constitutioneele monarchie is de eerste waarborg der nationaliteit, onafhankelijkheid en vrijheid. Courbet ving Woensdag het bombardement van het fort Kelung aan. De Chineezen boden levendigen tegenstand. Courbet telegrapheert Wij bezetten twee werken ten oosten en ten westen nadat die door de Chineezen ontruimd waren. Wij zullen er ons versterken en 4 dezer de operatien beginnen tegen de overige werken. De Eranschen hadden 4 dooden en 13 gekwetsten, de Chineezen 90 dooden en 250 gekwetsten. De schout-bij-nacht Lespes begon op 2 dezer den aanval op Tam-sé. Volgens officieele tijdingen uit Tongkin van 4 dezer kreeg generaal Brière de I'lsle bericht dat Chineesche troepen al nader oprukten. Zij waren gelegerd tusschen Baclé en Lang-Son. De generaal nam dadelijk maatregelen om den vijand terug te drijven. Drie kanonneerbooten voerden eene° verkenning uit in de richting van Loochnan; zij leverden een schitterend gevecht aan 4000 Chineezen en brachten hun een aanzienlijk verlies toe. Wij hebben aan gewonden verloren 21 matrozen en 10 soldaten terwijl 1 officierde kommandant van de Massue gedood werd. De Chineezen werden bij het afzenden van het tele gram nog steeds terug gedreven. Uit Hongkong wordt van 4 dezer geseind: Er had gisteren hier een ernstig gevecht plaats ouder de koelies tengevolge der weigering van schippers, om de lading van Fransche schepen verder te vervoeren. De werkstaking is algemeen. Er zijn vervolgens troepen bijeengeroepen. Ver scheidene Chineezen zijn gedood en gewond. De ii ii »i hit ir irnwr politie is mishandeld. De agitatie is echter geweken. Naar gemeld wordtis een Engelschman, de colporteur Bagnall door inwoners te Shantung overvallen. Hij is waarschijnlijk gedood. Het bericht, aL zou Amerika aan frankrijk zijne bemiddeling hebben aangeboden wordt door de Agence Tiavas onjuist genoemd. De Vereenigde Staten bewijzen slechts „goede dien st en" Overigens wordt omtrent deze zaak uit Was hington gemeld dat de gezant der Vereenigde Staten dezer dagen dc Amerikaansche consulaten in China heeft bezochten bij deze gelegenheid te Tientsin een onderhoud gehad heeft met Li- Hung-Changdoch hij had niet in last den wensch of het verlangen van Frankrijk naar bemiddeling over te brengen. "Vooraf had de minister verscheidene conferen- tien met Li-Hung-Chang, om ingelicht te worden of China geneigd was maatregelen te nemen geschikt om aan de geschillen met Frankrijk een einde te maken. Het laatstbedoeld bezoek had hetzelde doel maar Frankrijk noch China vroeg bemiddeling. De prefectuur van het departement der Seine moest Maandag ter uitvoering van een plan van uitbreiding, de sacristie der kerk van St. Nicolas des Champs in bezit nemen. Een gemachtigde der prefectuur aldaar gekomen zijnde, zonder voorzien tc zijn van het bewijs zijner machtiging, weigerde de pastoor de sleutels over te geven. Tijdens dat incident heeft eene volks menigte het kerkgebouw overrompeld de Mar seillaise aangeheven en andere ongeregeldheden begaan. Aan de Times wordt het volgende uit Peking van 4 dezer geseind Uit zekere bron wordt gemeld dat China bereid is eene onvoor waardelijke bemiddeling in het geschil met Frank rijk aan te nemen. In een onderhoud dat de heer Fraudin, eerste tolk bij het Fransche gezantschap te Peking, gehad heeft met Li-lIung-ChaDgviel laatstge noemde Frankrijk heftig aan in weerwil dat de heer Fraudin gelooft dat Li-Hung-Chang eene vreedzame schikking met Frankrijk begunstigt. De Fransche troepen hebben bezit genomen van Kelung. Thans bombardeeren zij Tamsui. Havas maakt bekend, dat een particulier telegram uit Shanghai van heden meldt dat Tamsui door de Eranschen bezet is. Het Journal official maakt een besluit van den president der republiek bekend, waarbij de kamers tegen 14 dezer in buitengewone zitting bijeengeroepen worden. Het ontwerp op het samenstellen van een koloniaal leger is gereed. De president der re publiek heeft in den jongslen ministerraad er zijne goedkeuring aan geschonken. De heer de ConrcelFransch gezant te Berlijn is te Parijs aangekomen. Er zijn bij het paleis van justitie te Parijs thans niet minder dan 1800 aanvragen voor echtscheiding aanhangig. Bijna voor de helft gaan de aanvragen uit van mannen. De aan vragen om de reeds vroeger uitgesprokene schei ding van tafel en bed te veranderen in echt scheidingzijn voor verreweg het grootste ge deelte ingekomen van vrouwen. Zij antwoordde niet. „Ik zal niet weder zoo driftig zijn!" zeide hij bevende. „Dat zegt gij nu!" Toen hij zag, dat zij een weinig toenaderde, werd hij weder vrijmoediger. „Zeer zekerSuze ik wil zacht mei u spreken als een lam „Ik geloof u nietantwoordde zij kortaf. „Wie eenmaal liegt, wordt niet meer geloofd." „Och ik wist uietwat ik deed. Houd mij mijne opgewondenheid ten goede." „Dat is het juist!" riep zij met vuur. „Gij kunt wel naar de herberg gaan, maar behoeft u daarom niet dronken te drinken en my erger nis geven. Een dronkaard kan nooit mijn man worden." Woedend wierp hij zijn hoed op den grond. „Ik heb gedronkenom mij te bedwelmen de duivel moge mij halen..." „Laster nietDirk „Van nu af drink ik geen droppel meer „Dan zal ik u ditmaal nog vergeven; bedenk echter alles, wat gij mij beloofd hebt. Zoo gij u stipt houdt aan hetgeen wij overeengekomen zijn dan houd ik ook mijn woord, anders niet." Dirk wilde hare hand grijpen. z/Heden moogt gij mij niet meer aanraken, gij Het Journal des Débats bevat een verslag van zijn militairen correspondentdie de ma noeuvres der Duitsche troepen aan de Rijn heeft bijgewoond. Aan het slot daarvan wordt het volgende gezegd „Ik wil dezen brief (die de eerste is en nood zakelijk in algemeene beschouwingen treedt) niet eindigen zonder een woord te zeggen over de groote „parade" van het zevende legerkorps, die den 19 September bij Wevelinghoven heeft plaats gehad in tegenwoordigheid der keizerlijke familie. „Parade" is het ware woorddat voor deze soort van wapenschouwingen past, al verschijnen de troepen er in veldtenue. Alles wordt er op geofferd aan de rechte lijn en het gezicht, en a's men die onbewegelijkestrikt naar den pas ser op de lijn staande massa's zietals men ze ziet, als men ze-ziet defileeren met die auto matische stijfheidzou men niet denken dat men dezelfde troepen voor zich had die in het veld met zoo veel vlugheid en juistheid manceu- vreeren. Wij voor ons houden niet van die wapenschouwingenwaarbij men tot driemaal toe dezelfde troepen der infanterie wel te verstaan in verschillende formaties en de cavalerie en de artillerie in den pas voorbijziet marcheereu. Wat voor het overige bij de parade van Wevelingshoven mij het meest getroffen heeft, dat was niet de waarlijk fraaie houding der soldaten onder de wapensnoch de tot ver- twiifeling brengende juistheid hunner bewegingen; het was de mannelijke en prachtige houding van den grijzen keizer die van begin tot einde het voorbijtrekken der troepen heeft willen bijwonen moet u zeiven leeren beheerschen, opdat ik aan uwe verbetering geloof kunne hechten." „En het geld „Zal ik behouden omdat gij het verlangt." „Goddank!" „Gij kunt het echter elk oogenblik terugbeko- men.;' „Ik zal u nog meer geven." „Dat behoeft niet. Nu kunt gij met mij gaan tot aan het einde van het berkenboschje dan scheiden wij." De roode was gehoorzaam; zwijgend ging hg naast de jonge vrouw, die zoo spoedig mogelijk het boschje wenschte te verlaten. Weldra had zij haar doel bereikt. Nu reikte zij Dirk de hand en sloeg den weg in naar hare woning. Zwijgend drukte hij hare hand en liep toen, als wilde hij een pijnlijk afscheid vermijden naar het dorp. Suze bleef nog lang in gedachten verzonken op de bank voor hare woning zitten. „Wat moet daarvan worden zuchtte zy „mijn God, wat moet daarvan worden? Zal die Dirk zich altijd naar mijn wil schikken als thans? Zal hij zijn geduld niet eens verliezen en ontstuimig het geld terug eischen, dat ik met meer bezit Eene rilling overvalt mij, wanneer ik zijne stem hoor en ik zou mij in de aarde willen verbergen als mijn blik den zijnen ont moet. Ach Godik heb te groot eene taak op mij genomendan dat ik ze met den besten wil zou kunnen volbrengen. Maar wat is dan toch eigenlijk mijn leven nu ik mijn braven Arnold niet meer heb! Met hem is al mijn geluk ten grave gedaald nooit zal ik meer vrij kunnen ademenhetzij ik alleen leve of gehuwd ben^ Zoodra Frederik en Herraine getrouwd ziju en mijne oude moeder verzorgd is, zal ik doen, wat mijn plicht mij oplegt." Zij weende heete tranen en verborg haar ge laat in haar voorschoot. Een andere uitkomst dan die welke zij vreesde waagde zij niet zich voor te stellen het drama haars levens moest met een volslagen ondergang besluiten nu de dood van Arnold al hare hoop vernietigd had. Niemand moest den zwaren strijd dien zij daar binnen streed vermoeden zij wilde allen met wie zij in aanraking kwam langzamerhand aan hare terugkeerende gemoedsrust doen gelooven. Arme vrouw Hare smart verblindde haar en door allerlei drogredenen zocht zij de stem van haar binnenste te smoren. Zij stond op en sloot hare woning. Spoedig was de tinnen lamp ont stoken bij welker schijnsel zij zoo dikwijls met haren Arnold gezeten had, na hun karigen maaltijd genuttigd te hebben. Ach, hoe geheel anders was het toen geweestal was het dat nood en zorgen dikwijls de woning binnendrongen. Het huwelijksgeluk had er echter niet onder geleden, het was °nog te jeugdig, dan dat het tot een wraad van eentonigheid worden kon, zoo ais zoo dikwijls in het huwelijk plaats heeft. Brood en zout waren genoegom den honger te stillen en het heldere bronwater verfrischte de harten, die in teedere liefde voor elkander klopten. Suze nam de lamp en zag nog eens naar de moeder van Arnold de goede oude vrouw sliep gerust. „Goeden nachtmoeder fluisterde zij zacht. Vervolgons ging ook zij ter rust. Tegen den avond kwam de opperhoutvester Grasberg voorbij de steengroef; hij hield zijn paard staande en beschouwde de witte glinste rende rotsmassa's. Hier en daar vertoonden zich spleten die door het springen ontstaan waren. Op den grond lagen groote blokken die verder moesten verbrijzeld worden. Opeen gestapelde steenen langs den weg bewezen dat de geheele stilstand in de groeve nog steeds voortduurde en er geene aflevering meer plaats had. Het ar beidershuisje stond als geheel verlaten aan den kant der werkplaats, de deur was gesloten, geen rook steeg uit den schoorsteen kronkelend omhoog en o-een gelaat vertoonde zich achter de doffe vensterruiten, van welke er eenige gebarsten waren. In den tuin zag het er treurig uit; het onkruid had de overhand op de bedden in de paden lngen steenen en de bronput stond als peheel verlaten de slinger hing als een verlamde vleugel ter aarde. De weinige groenten waren verwilderd de bladeren waren met een wit stof bedekt en de bruine ranken lagen op den uit- gedroogden grond. Slechts de pompoenen tierden welig, tusschen de bladeren lagen kolossale vruch ten die kleine bergen geleken. Sedert het vertrek van den zoon des werksmans had geene hand de dorstige planten gedrenktgeen zorg de paden schoon gemaakt. De oude hink die sedert lang ziek geweest waswas gestorven en zijne vrouw die zich aan dronkeuschap overgaf, I had zich niet om het beheer bekommerd. Grasberg schudde het hoofddie vervallen en verlaten steengroef maakte een pijnlijken indruk op hem die in zijnen werkkring steeds zorgde voor bloei on nut,

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1