X bl\m:m~vnïk Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. "^TiTv oerTng enT gelsche grondgebied eu iegen liendie onder Engelands bescherming staan de vermoording van een Engelsch ambtenaar en de vernederingen der Engelsche vlag aangedaan, alle deze grieven moeten het kabinet overtuigd hebben, dat de tegenwoordige betrekkingen tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaansche republiek onmogelijk kunnen blijven voortbestaan. Het kabinet heeft volgens denzelfden cor respondent besloten een soort van ultimatum aan de regeering der Transvaalsche republiek te zenden en haar, onder opsomming van alle grie ven, te gebieden binnen een bepaalden tijd het /onrechtmatig" bezette gebied te ontruimen, daar anders een Engelsche expeditie de Engelsche belangen zal komen beschermen en de door de republiek gemaakte veranderingen in den vroege- ren toestand herste'leu. De -uitspraak van den krijgsraad in zake het vergaan van de kanonneerboot „Wasp" luidtdat het schip verloren ging door slecht bestuur en zorgeloosheid, maar dat aan geen der overlevenden de schuld te wijten is. (Zooals men weet kwamen bij de vreeselijke ramp al de officieren om het leven en werden er slechts 6 mannen gered.) Het bericht van den dood van kolonel Stewart heeft overal een grooten indruk gemaakt. Volgens den correspondent van de „Standard" schijnt de verraderlijke moordaanslag zich als volgt te hebben toegedragen. Toen het schip, waarop kolonel Stewart zich bevond, vastliep kwamen drie inboorlingen aan boord en ver zekerden, dat Stewart gemakkelijk te voet het dorp Merawi kon bereiken waar hij alle hulp zou kunnen vinden. De argelooze Stewart, ver gezeld van slechts twee soldaten, ging toen aan wal, doch werd onmiddellijk door een troep die in hinderlaag lag, aangevallen en met zijne metgezellen gedood. De inboorlingen vermees terden daarop de stoomboot en maakten de ge- heele bemanning, op vier na van kant. Kolonel Stewart was een Ier van geboorte, nog geen 40 jaar oud eii een man met veel tact, daar generaal Gordon hem anders niet tot zijn metgezel had uitgekozen. In 1879 was hij viceconsul in K!ein-Azie, in 1882 werd hij tot rapporteur gekozen van de gevangenissen te Tanta en van October van dat jaar tot April 1883 moest hij rapport uitbrengen over het kar?kter der Soedaneesche bevolking en de oorzaak van den opstand. Ook bij lord Dufferin stond Ste wart in groot aanzien. Ook de Fransche consul te Khartoum, de heer Herbin moet zich bevonden hebben onder het gezelschap dat met den ongelukkigen Britschen kolonel Stewart door een verraderlijk inlandsch hoofd vermoord werd. Ofschoon het bericht nog niet bevestigd werd beschouwt men het toch als maar al te waarschijnlijk. Power de bekende berichtgever van the Ti mes verloor waarschijnlijk mede het leven. Men acht het niet onmogelijk dat Gordon en Ste- vartna eu door de ontvangst van het beiicht, dat de Britsche regeering geen leger tot hun ontzet zou zenden, tol zeer gewaagde maatregelen hun toevlucht meenden te moeten nemen. De pokken-epedimie te Londen neemt opnieuw belangrijk toe. Er worden thans in de hospitalen wederom omstreeks 600 poklijders verpleegd. Te Bombay en te- Calcutta komen steeds nog verscheidene gevallen van cholera voor. Een droevig ongeluk heeft Maandagavond te Liverpool plaat gehad door onvoorzichtigheid met eene pretroleumlamp. Door het omvallen der lamp geraakte de kamer van een arbeiders woning in brand en het hoofd er van een op passend timmerman twee zijner zoons en een getrouwde dochter kwamen in de vlammen om. De vrouw des huizes ontkwam met haar jongste kind. Men neemt in Birmahet land van den bloeddorstigen koning Theebau, steeds krasse maatregelen. Om het reeds vermelde oproer in de gevangenis te Mandalay te onderdrukken staken de soldaten de gevangenis in brand en schoten op de gevangenen ,die trachtten te ont vluchten. Zoo kwamen er 430 gevangenen om het leven. Men schrijft uit Londen aan het N. v. d. D. Den 6en October 1.1. is de nieuwe lijn van den Londenschen onderaardschen spoorweg van Man- sionhouse naar Aldgate Street in gebruik gesteld, en daarmede de geheele binnencirkel-spoorweg gereed gekomen terwijl nu ook alle gedeelten van Londen verbonden zijn met de lijnen verder Oostwaarts. Een en twintig jaar heeft het geduurd eer het systeem ten uitvoer is gebracht. De parle- ments acte werd reeds in 1853 gepasseerd, doch eerst in 1863 kwam het eerste gedeelte van den onderaardschen spoorweg en wel van Farring- donstreet naar Paddington gereed. Er waren vele vooroordeelen te overwinnen, en de algemeene profetie wasdat de onderneming een fiasco zou zijn. De gemakken er van werden echter spoedig ingezien en allengs werd de lijn uitge breid. De groote uitbreiding van de hoofdstad naar het Westen is voor het grootste gedeelte te danken aan den onderaardschen spoorwegevenals de uitbreiding van New-York boven Central Park aan den lucht-spoorweg te danken is. Vergelijkt men den laatsten bij den eersten dan valt de vergelijking zeer ten nadeele van Londen uit. In de Elevated Railway zit men luchtig en frisch heeft een aangenaam uitzicht zit in keurig in gerichte wagensen betaalt een zeer gering uniformtarief, onverschillig voor welken afstand, ('s morgens voor half negen en 's avonds van half vijf tot half achtslechts 5 Amerikaansche centeD overige tijden van den dag 10 Amerik. centen), terwijl de atmosfeer in de Londensche tunnel onuitstaanbaar is, de inrichting der wa gens veel te wenschen overlaat en het tarief verre van billijk is tenzij men zich voor een zeker traject voor een geheel seizoen aboneert, en ook dan bedraagt de abonnementsprijs van 1012 pd. st. per persoon. Doch Londen zonder den onderaardschen spoorwegis bijna niet meer denkbaar, en ook een substituut voor stoom-electriciteit bv.zal wel vooreerst tot de vrome wenschen blijven be- hooren. Er zijn echter vele personen die er onmogelijk aan kunnen wennen en hunne be koorlijke woningen die men in zulke groote massa in de westelijke Suburbs aantreft prijs geven voor minder geschikte, of duurdere in het Zuiden of het Noorden vau Londen waarheen men niet sporen kan zonder door den verfoei lijken walm tweemaal daags bijna gestikt uit den trein te stappen. Dat voor personen, die den geheelen dag op het bureau werkzaam zijn en dus ook aldaar weinig frissche lucht genieten zulk een toestand ten hoogste schadelijk voor de gezoudheid is behoeft geen verder betoog. En toch de treinen zijn altijd vol. Men denktnu de geheele cirkel gereed is, en erdus niet zoo gemakkelijk verstopping aan Mansion House zal plaats hebben, meerdere t-einen te doeu loopen ofschoon er van de Metropolitan-maat- schappij alleen 1121 treinen gaan, per werkdag van 21 uren en van de Metropolitan District 570 treinen iu hetzelfde tijdvak. De dienst is dus veelvuldig genoeg, en bedenkt mendat men 's nachts te kwart voor een nog van Charing Cross naar het Westen kan stoo- raendan zal niemand ontkennenen dat de dienstregeling zeer gemakkelijk is. Er blijven echter nog vele verbeteringen te maken, en het zou onzes inziens geraden zijn indien men te Londen vooral op spoorweggebied wat meer van de Amerikanen overnam. De „Nordd. Allg." meldt, dat de Pruisische zaakgelastigde bij het Vaticaan, de heer Schlözer, tegenover kardinaal Jacobini noch nieuwe can- didaten heeft gesteld voor Keulen en Posen, noch hem een vredesprogramma heeft voorgelegd. Er schijnen dus weer dergelijke verzoeningsgeruch ten geloopen te hebben. Naar aanleiding van het bericht omtrent de choleraonderzoekingen in Britsch-Indie, doet men ons opmerkendat dr. Klein's inslikken van cholerabacillen nog niet als een bewijs tegen de theorie van Koch is te beschouwen, omdat, naar de geleerden algemeen erkennen het zure maagsap de cholerabacillen doodt. Van meer gewicht moet de bevinding van twee professoren te Bonn geacht worden, die ontdekten dat dezelfde kommabacillen ook bij lijders aan „cholera nostras" voorkomen, en dus niet uitsluitend het kenmerk zijn van de Azia tische cholera. Ook beweert prof. Lewis de kommabacillen gevonden te hebben in het speeksel van gezoude menschen. 23 graanhandelaars te Berlijn, waaronder hoofden der voornaamste firma's, zullen in het begin der volgende maaDd terecht staan wegens het ontduiken van rechten. De op te leggen boeten kunnen, naar men berekent, ruim 200,000 mark bedragen. Te Mütterholz, een dorp in den Elzas, is een achtenswaardig ingezetene, lid van den ge meenteraad, door zijn eigen zoon vermoord. Deze, die niet wel bij het hoofd is en reeds eeuigen tijd in een krankzinnigengesticht heeft doorge bracht heeft deze daad door middel van een revolver volvoerd. De moordenaar bekent zijne misdaad en verhaalt met de grootste koelbloe digheid de voorbereidselen, die hij getroffen heeft om zijn doel niet te missen. De vader laat eene weduwe met vier kinderen achter. Te Emmerik is het lijk aangebracht van een conducteur van den CölnMindener spoor weg, wiens hoofd tegen een brug bij Sterkrade was verbrijzeld. De ongelukkige laat eene vrouw met 4 kinderen achter. Hij deed het laatst dienst als remmer op den sneltrein. Te Esseggin Hongarije, zijn 14 kinaeren verongelukt. Zij speelden met een aantal anderen aan den waterkant en sprongen in en uit een boot. Dit vaartuig sloeg om en de kleinen verdronken voordat er hulp kon opdagen. Te Luditz, in Bohemen, heeft een groote brand een geheele straal var. 17 oude huizen en een synagoge in de asch gelegd. Slechts met moeite gelukte het den brand tot die straat te beperken. Velen der bewoners van de huizen konden te nauwernood hun leven redden. Men vermoedt dat de brand door kwaadwilligen is aangestoken. In Galicie heeft weer een hevige brand het stadje Tarnalrzey voor een groot gedeelte in de asch gelegd. Twee honderd gezinnen zijn daardoor van hun onderkomen beroofd. Het pas voltooide nieuwe operagebouw te Pest heeft groot gevaar geloopen van af te branden. Gedurende een voorstelling brak nl. in de on middellijke nabijheid een vrij hevige brand uit en door het geruchtdat de opera zelf in brand stond geraakte de geheele stad in groote op schudding. De brand werd echter spoedig ge- bluscht, en door doeltreffende maatregelen had men gezorgd dat het publiek in het opera gebouw er niets van te weten kwam zoodat daar een paniek voorkomen werd. De begrafenis van Hans Makart heeft Maandagmiddag te Weenen met groote plechtig heid plaats gehad, Langen tijd voor het bepaalde uur waren de stratenin de omgeving van het sterfhuis gelegen door een groote menigte bezet en langs den geheelen weg, dien de lijkstoet van het sterfhuis tot de Karlskerk, waar de inzegening plaats vonden vau daar naar het verenigings lokaal van het kunstenaarsgenootschapvolgde, stond het aan beide zijden der straat zwart van menschen uit alle standen. Twee hohderd man der veiligheidspolitie moesten de o;de bewaren doch zij hadden niet veel te doen, daar het publiek zelf de orde hield. De aanblik, welken de straten opleverden was grootsch terwijl de indruk van het oogenblik nog verhoogd werd door de bran dende gaslantaars die met zwart gaas omhangen waren. Om drie uren waren tal van vrienden afge vaardigden van buitenlandsche verenigingen vertegenwoordigers van autoriteiten enz. in het sterfhuis verenigd. Nadat de eerste zegening van het lijk bad plaats gehad en tien jonge kunstenaars de kist naar den met acht paarden bespannen lijkwagen wilden dragen had een treurig schouwspel plaats. De weduwe, die met de twee kinderenomringd door vrieuden en vriendinnende eerste plechtigheid had bijge woond wierp zich op de kisten was slechts met groote moeite te verwijderen. De lijkwageD werd gevolgd door drie rijtuigen, waarin de weduwe met de twee kinderen van den overledene, en eindelijk tal van kunste naars met brandende fakkels. Aan het graf werd door den schilder Grafe een toespraak gehouden waarop de voorloopige bijzetting plaats vond. Later wordt het lijk in een kelder geplaatst, welken de gemeente Weenen voor beroemde mannen opricht. Men zegt dat te Weenenen spoedig een Makart-tentoonstelling zal gehouden worden waarop Makart's scheppingen zoo compleet mo gelijk te zien zullen zijn. De aartsbisschop van Florence heeft tot de geestelijkheid in zijn diocees een brief gericht waarin hij haar mededeelt dat Curci in de armen van den heiligen vader is teruggekeerd en ab solutie heeft gekregen. De aartsbisschop voegt er bijdat hij zijn welbeminden zoon met vreugde omhelst en maant de geestelijken aan met eene oprechte en broederlijke genegenheid den bekeer den piiester weer in hun midden te ontvangen. Onlangs is te Rome een priester overleden, die zijn geheele vermogen vermaakt heeft aan de congregatie van de Propaganda. De bloed verwanten van den overledene gingen eeu proces aan tegen de congregatie en voerden aan, dat deze geen recht had nalatenschappen te aanvaarden sedert het besluit betreffende de onwisseling harer goederen. De rechtbank besliste ten gunste der bloedverwanten. De congregatie kwam van dit vonnis iu hooger beroep bij het hof. Het arrest van dit rechtscollege vernietigde het vonnis der rechtbank en nam de bevoegdheid der congregatie aan om bezittingen bij erflating te aanvaarden doch op de voorwaarde dat zij onverwijld hare vaste goederen in schnldbiieven van den staat omwisselde. Een der hoofdambtenaren van het Italiaansche ministerie van fiuanticn is dezer dagen te Rome in hechtenis genomen omdat hij 70 biljetten van duizend lire, die bestemd waren om vernietigd te worden gestolen heeft om er zijne schulden mee te betalen. In Italië stierven Woensdag 80 personen aan de cholera, waarvan 15 te Napels en 10 te Genua. Woensdag woedde er een hevige orkaan in Catania. Reeds heeft men 27 lijken gevonden; het aantal gekwetsten is 350. De stoffelijke schade wordt op vijf millioen geschat. De politie te St. Petersburg wordt nogmaals versterkt. De stedelijke begrooting is daartoe met 366,000 roebels verhoogd en op 2,160,000 roebels voor de politie gebracht. De residentie zal dan 2084 in plaats van 1653 politie-agenten tellen. Niet alleeD echter wordt hun aantal vermeer derd maar ook hunne bezoldiging verhoogd en tevens hun een recht op pensioen toegekend, dat tot dusver niet bestond. Daartoe zal de ge meenteraad echter 157,000 roebels moeten toe staan de overige 209,000 roebels neemt te regeering voor hare rekening. De raad schijnt weinig geneigd dat besluit te nemen en van oordeel te zijndat de staat ook nog wel die 157,000 roebels dragen kan. WAALWIJK. Zondag 12 dezer 's middags ten 12 ure zal door de harmonie FEsperance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Die nachtliche Wanderung, ouverture Moskou. 2 La grande Duchesse de Gérolstein Offenbach. 3 Musicalische Blümenlese potpourri Thumer. 4 Jubelmarsch, Lurmans. Waalwijk, 11 October 1884. ^Bij Zr. Ms. besluit van 7 Oct. is benoemd tot griffier bij het kontongerecht te Waalwijk jhr. mr. E. J. B. J. M. Verheijen, advocaat en procureur te 's Hertogenbosch. In de gisterenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Waalwijk is besloten a. het salaris van den onderwijzer Yan Lan gen te bepalen op f 600 b. de aan de teekenschoolcommissie toege kende subsidie voor prijsuitdeeling en feestviering, bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der teekenschool, te verhoogen met f 45,06 c. de gemeente-, armen- en gasthuisrekening over 1883 te stellen in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Mombers, Hoffmans en Timmermans van Turenhout d. trottoirs aan te leggen in de gemeente volgeDs het eenigszins gewijzigd plan der raads commissie. Dit plan komt in hoofdzaak op het volgende neer 1. aanleg zooveel mogelijk onder een hoogte- peil 2. bestrating met beste waalklinkers of keien en gekapte trottoirbanden 3. de breedte l1/2 m. maximum, behalve den band 4. de bestaande goede stoepen worden be houden behoudens herbestrating waar zulks noodig wordt geoordeeld tot verkrijgen van het hoogtepeil 5. de trottoirs aan de Zuidzijde der straat zoodra mogelijk te leggen 6. ten opzichte van den aanleg aan de Noord zijde en in de Stationstraat is nader overleg noodig geacht. Eindelijk werd op voorstel van den voorzitter, dr. De Haan bij acclamatie besloten voor de uitvoering aan burg. en weth. als commissie toe te voegen dezelfde leden, die het plan maakten. Het uitvoerig verslag in ons volgend nummer. Tot heden was in de tentoonstelling de strijd van handel en nijverheid voor zoover de producten van dagelijksch verbruik aangaat, beperkt gebleven tusschen de produceerende staten in Europa. Thans komen te Antwerpen voor de eerstemaa! onverwachte mededingers uit de meest verwijderde landstreken zich in het strijd perk mengen, om ons den prijs te betwisten. De kamer van koophandel te Bombay legt de meeste bedrijvigheid aan den dag om in Europa de Engelscli-Indische producten te kunnen af zetten. De republieken van Columbia, Venezuela en San Salvador hebben hun mededinging toe gezegd. Het gouvernement van de Argentijnsche republiek heeft een subsidie van honderd duizend francs toegestaan. Iu Brazilië heeft de maatschappij Centro de lavoura e commercio voor haar alleen een op pervlakte van 300 vierk. meter besproken. Por tugal zal deze gelegenheid te baat nemen om de oogen van Europa te vestigen cp den tegenwoor- digen toestand van haar koloniën, uit een materieel en economisch oogpunt. In ons vorig nummer namen wij een bericht uit Heusden over uit de N. R. Ct. Naar aan leiding van dat artikel ontving de N. R. het volgende schrijven Heusden 6. 10. 84. M. de Redacteur Heden avond werd mij door een welwillend mede-ingezetene dezer stad ter lezing gegeven uw „Derde Blad" van Zondag 5 October 1.1. Hierin komt voor een bericht van hier, dat ten zeerste mijne verontwaardiging heeft gaande ge maakt. Mijn naam toch de eenige die voluit in bedoeld bericht voorkomt worcTt genoemd in verband of in ieder geval tegelijk met broodnijd valsche handteekeuingen, omkooperij, enz. En die naam, M. de redacteur, is mij te dierbaar, om hem door den eersten den besten anonymus op slinksche wijze te laten bekladden voor een der zake onkundig publiek. Ik sommeer daarom uw berichtgever op straffe van infamie in het oog van ieder wel denkend mensch openlijk te verklaren óf dat hij mij bedoelde met dien „men", die genoemde schelmestreken bedreef óf dat zijne combinatie onwillekeurig was, en dat het hem spijtmijn naam op dergelijke wijze aan verdenking te hebben blootgesteld. U dankend voor de opname dezer regelen heb ik de eer te zijn M. de redacteur, Uw dw. II. C. M. van Gorkom Med. Doctorarts te Hemden. De redactie der N. R. Ci. teekent hierbij het volgende aan. Met niet geringe bevreemding namen wij kennis van dit schrijven. In het bedoelde bericht uit Heusden toch wordt wel de naam van den heer Van Gorkom genoemd doch volstrekt niet in het verband door hem aangeduid. De heer Van Gorkom zal wel de eenige zijn die in het bericht eene beschuldiging tegen hem gevonden heeft; zijn geweldige uitval moet daarom een zonderlingen indruk maken. Uit Andel wordt gemeld Aan samenwerking van de leden van den gemeenteraad en van het dagelijksch bestuur met den burgemeester kan r.iet meer worden gedacht. Vergaderingen van den raad en van het dagelijksch bestuur kunnen niet meer gehouden worden. Evenals in de gemeente Zes-Gehuchten komt niemand ter vergadering dan de burgemeester. De toeleg is om dezen laatsien te nopen zijn ontslag aan te vragen Toen de landbouwer Willem l'n 't Veld, van Dubbeldam, gisteren met een beladen boerenwagen de helling van het pont- veer naar Papendrecht te Dordrecht afreed, schrikte door eene onbekende oorzaak een zijner paarden en sprong dit ter zijde, zoodat het met de lies op den krommen disselboom

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2