Nummer 83. Zondag 19 October 1884* 7e Jaargang L nu fflfi Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Li ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie De soldaat van de landweer. Frankrijk. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. i De Echo van het Zuiden, 1 Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Tengevolge van stappen door de hoofden der radicalen gedaan bij de ligues ouvrières, hebben deze besloten af te zien van deelneming aan de gemeentelijke verkiezingen op aanstaanden Zondag. Er zullen van wege die werklieden- vereenigingen geen candidaten worden gesteld tegenover die der association liberale. De raadkamer der rechtbank heeft de onderteekenaars van het republikeinsche mani fest van vervolging ontslagen. b: Men verzekert dat de ligues républicaines in staat van vorming zijn. De Echo du Parlement bericht dat ter gelegenheid der gemeenteraadsverkiezingen een aanzienlijk aantal troepen aanstaanden Zondag te Antwerpen bijeengetrokken zal worden. Het bestuur der openbare veiligheid heeft zich tot de Eransche politie gewend met verzoek om de dossiers mede te deelen van alle in Belgie verblijf houdende Eranschen. Door den kolonel van het 3e linie-regiment te Gent in garnizoen is een dagorder uitgevaar digd waarbij aan onderofficieren, korporaals en soldaten verboden wordtvergaderingen van socialisten bij te wonen. Deze dagorder is in het leven geroepen doordat eenige soldaten in de socialistische meetingwelke verleden week ge houden is, gezien waren. Uit Brussel wordt aan het Handelsblad van Antwerpen gemeld, dat het aantal aanvragen tot schadevergoeding, ingediend bij de burgerlijke rechtbank door het raadplegend comité voor schadevergoedingen in zake de ongeregeldheden van 7 September 11. bij de tegen manifestatie te Brussel, 1200 beloopt, vertegenwoordigende een gezamelijke waarde van een millioen francs. Hierin zijn niet begrepen de aanvragen rechts- streeks door afzonderlijke vereenigiugen gedaan. Wanneer de stad Brussel deze schadevergoe dingen zal moeten uitbetalenzal de 7de September 1884 nog jaren in herinnering blijven. Ingevolge geruchten onlangs te Brussel XXXXVII. Een diepe zucht ontsnapte aan de borst der lieve vrouw. „Ik kan de menschen niet begrijpen", zeide zij het hoofd schuddende. „Hoe zoo, vrouw?" „Daar hebben zij elkander doodgeschoten en schrikkelijk verminkt, niet alsof zij wezens met ecu menschelijk gevoel, alsof zij christenen waren, neen, alsof zij „Laat dat punt onaangeroerd, vrouw er volgt eene vraag uit, die onmogelijk is te beantwoor- en. De oorlog is nu eenmaal een noodzakelijk kwaad, dat vooralsnog niet te vermijden is. Laat ons liever van iets anders spreken dat is beter." „'t Is mij goed, lieve man, daar ik toch door al mijn praten niet de minste wond genezen kan, door den oorlog geslagen." Er had eenige oogenblikken stilte plaats. De opperhoutvester scheen zich met aangename denkbeelden bezig te houden, want hij beschouwde lachend zijn bord en trommelde met zijne vin gers tegen zijn ledig wijnglas. Zijne vrouw vulde het weder. „Hebt gij van Börner niet gehoord vraagde zij onverschillig. „Neen", was het korte antwoord. „Zou hij zijne werklieden weder aan het werk hebben gesteld?" „Men zegt het." „Gij moest er eens naar onderzoeken lieve man Anton zag haar met groote oogen aan. „Ik", vraagde hij met nadruk. „Moet ik er en Dover in omloop over een nieuw dynamiet-, complotworden verdachte personen niet slechts in de Engelsche havens in het oog gehouden maar zouden ook te Antwerpen en in alle Bel gische havens Engelsche detectives de wacht houden. De opening der beide kamers heeft op de gewone wijzezonder eenig incidentplaats gehad. Nadat de president der kamer van af gevaardigden de heer Brissonhet decreet voorgelezen had waarbij het parlement tot eene buitengewone zitting wordt bijeengeroepen, diende de minister van marine een voorstel in, waarbij een crediet van ongeveer 4 millioen francs ge vraagd wordt voor Tonkin. Tevens stelde hij voor aan de dappere strijders in Tonkin ridderorden en herinnerings-medailles te verleenen (Bijval). De minister vaD oorloggeneraal Campenoc bood een voorstel aan, strekkende tot organisatie eener koloniale troepenmacht en de heer Méline een ontwerp betreffende belooningen aan de in zenders ter Amsterdamsche tentoonstelling. Op verlangen van den heer Lockroy werd het verzoek van admiraal Peyron naar een bij zondere commissie verzonden. De interpellatie van graaf Des Roys over den economisclien toe stand van het land is op Zaterdag bepaald. Het eenige gewichtige feitdat in deze eerste zitting plaats vond was de uitdeeling van het Gele Boek, bevattende alle diplomatieke stukkeD, die over de Congo-quaestie zijn gewisseld. Hieruit blijkt dat Frankrijk en Duitschlandin zake de Congo- en Niger-aangelegenheden volkomen overeenstemmen. Beide landen stellen voor de zwarigheden op te lossen naar de beginselen eertijds op het congres te Weenen over de Donau quaestie gevolgd. Zij hebben voornamelijk op het oog de vrijheid van handel op die stroomen te verzekeren. Eene dépêche van Brière van Maandag meldt het volgende Kolonel Doumier veroverde op 10 dezerna een schitterend gevechtde hoogten die de vesting Chuhet knooppunt van het groote naar onderzoeken." „Op grond uwer oude vriendschap." „Laat die vriendschap rusten, ik wil er niets meer van hooren." „Anton", riep zijne vrouw op zacht berispen den toon, „waarvan moet ik dan toch spreken Van den oorlog wilt gij niet hooren en van uw buurman ook niet, die toch wel beschouwd een goed mensch is." De opperhoutvester legde zijn servet neder, stond op en liep de kamer driftig op en neder. „Anton „Wat verlangt gij „Wij zijn zoo gelukkigde goede God heeft onzen zoon in het leven gespaard." „Daarvoor zal ik hem eeuwig danken." „Börner moet zeer ziek geweest zijn, zooals de weduwe Peters mij gezegd heeft." „Hij is weder hersteld en mag, wat mij be treft, nog zeer lang gezond blijven. Ik wensch hem alle goeds, maar met onze vriendschap is het gedaan, geheel gedaan." Zijne vrouw naderde hem en legde hare hand op zijne sehouders. „Anton, gij zijt de beste mensch der wereld, gij hebt voor eiken noodlijdende raad en hulp gereed, sluit dan ook uw hart niet voor uwen buurman, al was het alleen uit liefde tot uwe vrouw, die u er inr.ig om smeekt. Anton wees goed en vergevensgezind, toon uw waar karakter. Ik weet dat het u moeite en strijd kost, ver bitterd te schijnen. Voor uwe vrouw behoeft gij niet te vein ze u." Het gelaat van Grasberg werd rood. „Vrouw", riep hij „gij meent dat ik veins. Gij gelooft dat ik slechts in schijn op Börner vertoornd ben? O, dan kent gij mij niet! de overmoedige fabrikant moge doen wat hij wil, hij is mij onverschillig. En even oprecht als ik handel in het eene, handel ik in het andere." verschanste kamp der Chineezenbeheerschen. De vesting werd verdedigd door vijf forten met casematten. Den volgenden dag waagden de Chineezen een en aanvaldoch ons geschut be dekte den grond met hunne lijken, en zij vlucht ten in de richting van Tangson. Hunne verliezen worden op 3000 geraamd onder welken hun opperbevelhebber. Wij hebben 20 dooden (één officier) en 90 gekwetsen (twee officieren.) De verslagen Chineezen behoorden tot de beste troepen van het rijkzij waren goed gewapend en manoeuvreerden op Europeesche wijze. Brière beschouwt den inval der Chineezen in Tongking als volkomen afgeslagen. Het officieele cijfer van het verlies der Franschen bij de ver kenning op 8 October bij Tamsui is 6 dooden en 49 gekwetsten. Eransche bladen verhalen van een 22jarig meisje te Thenellesin Aisnedat nu reeds zestien maanden in een diepen slaap ligt. Men voedt deze schoone slaapster door haar bouillon geklutste eieren enz. in te gieten en het gevolg is dat haar gezicht niet vermagerde. Haar lichaam ondervindt echter hier en daar de gevolgen van het langdurige liggen. Groote weddenschappen waren in Amerika en in Engeland aangegaan op den afloop van een oceaan-wedstrijd tusschen de Oregon van de Cunard en de America van de National lijn. Deze beide snelvarende booten zijn Woensdag der vorige week op hetzelfde uur van New-York naar Queenslown vertrokken. De Oregon was reeds Dinsdagavond te Queens- town en volbracht de reis in 6 dagen 9 uur en 27 minuten. De America arriveerde Woens dagmorgen vroeg, in 6 dagen, 18 uur en 7 minuten reis. De Oregon legde gemiddeld 418 Engelsche mijlen per etmaal af. De beide booten hebben elkander de geheele reis niet gezien. Het Londensche Electric tricycle carriage boat syndicate heeftom deelnemers in de on derneming te winnen, iederen aandeelhouder een electrischen driewieler volgens het stelsel van Ayrton en Perry als premie beloofd. Dit voer- „Anton Marie „Zoo gij mij nog lief hebt...." „En zoo gij mij lief hebt, zwijg dan voor altijd van Börner. Dat is mijn vaste onveran derlijke wil Zijne vrouw trad treurig ter zijde. „Ik bezit uw vertrouwen niet meer", fluisterde zij aangedaan „zoo de oude goede verstandhou- ding nog tusschen ons bestond dan zoudt gij niet zulk eene geheimzinnige rol spelen, maar met mij te rade gaan en uw hart in dat uwer levensgezellin uitstorten, die niets, volstrekt niets voor u verzwijgt." Anton begon de kamer weder op en neder te loopen. „Ook dat nog", mompelde hij zacht. „Zelfs wordt mijn zalig huwelijksgeluk door dien Börner ondermijnd. Marie beken het...." Plotseling zweeg hij alsof de vrees hem be kroop, dat hij eene dwaasheid zeggen zou. „Wat moet ik bekennen, Anton vraagde zij na eene pauze. Anton wilde niet antwoorden en zette zijne wandeling in de kamer voort. „Vraag maar, vraag maar," riep de vrouw op beleedigden toon. „Wanneer gij niet zegt, wat gij vragen wildet, moet ik het als eene belee- diging aannemen wat op uwe lippen lag." Zij begon de tafel op te ruimen. „Eene beleediging herhaalde hij. „Dat is het nu juist niet. Verre zij het van mij u te willen krenken na zoolang in een gelukkigen echt geleefd te hebben." Marie had het vertrek verlaten. „O, het is onverdragelijk bromde de opper houtvester. „Ik zou wel wat schuldig willen zijn, zoo Börner niet zoo ellendig gedaan had. En nu strooit hij nog twist in mijn huisgezin o, Tk wed dat mijn vermoeden gegrond is. Maar tuig wordt voortgedreven door electriciteit uit vergaarloestellen of accumulatorswelke tevens een gloeilampje voorzien. Het is gemakkelijk ie besturen en het kan twee personen vervoeren met een snelheid van 10 km. per uur. Hoe echter de accumulators op nieuw gevuld worden als de electrische kracht verbruikt iswordt niet gemeld tot dusverre zijn de inrichtigen daartoe maar niet zoo voor de hand. Te Hamburg is eenige weken geleden een student tot veertien dagen gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij zich aan diefstel had schuldig gemaakt. De oorzaak, die den student tot diefstal had gedrevenwasdat zijn vader hem het noodige geld onthield om zijne studiën voort te zetten. Na de uitspraak van het vonnis hebben de ouders van den jongen man, zeker uit schaamte zich van het leven beroofd. In de stallen van de Berlijnsche trammaat schappij te Schöneberg is eergisteravond brand uitgebroken. Dank zij de spoedige hulp, slaagde men er in al de paarden welke in de stallen aanwezig waren los te laten zoodat geen der paarden is omgekomen. Wel waren er eenigen gedurende geruimen tijd niet te vinden daar men zetoen ze uit de brandende perceelen ge bracht waren aan hun lot had overgelaten. Een tiental tramwagens zijn verbrand. Te Leipzig is een treurige familiedrama afgespeeld. De vrouw van een winkelier in handschoenendassen enz. schreef aan hare vriendin de echtgenoote van een dokter dat zij en haar man benevens de kinderen voornemens waren zich het leven te benemen. De dokters vrouw gaf hiervan onmiddellijk aan de politie kennis, die de deur van het handschoenenmagazijn gesloten vond. Met geweld werd de deur open gebroken en een verschrikkelijk schouwspel deed zich voorde ouders hadden zich in de slaap kamer opgehangen terwijl de beide kinderen jongens van 13 en 10 jaarmet bloed bedekt in hun bed lagen. Alle teekenen waren voor handen om te bewijzen dat de kinderen door middel van chloroform bedwelmd waren gemaakt, en dat hun daarna de polsaderen waren doorge sneden. zoo gemakkelijk laat ik mij niet uit het veld slaan ik ben zoo vast als het stalen lemmer van mijn hartsvanger. De fabrikant denkt het slim aan te leggen, maar thans zal hij het mis heb ben. Ga gij uwen weg, overmoedige dwaas, ik zal den mijnen gaan." Marie trad weder binnen. Hij sloeg een blik op haar, die zich gedroeg als ware zij beleedigd. Zonder een woord te spreken ruimde zij alles weg van de tafel. „De goede oude is boos dacht Anton. „Het spijt mij maar, dat ik haar niet meer zeggen kan." Na eenige minuten kwam Marie terug. Zij nam eene breikous en zette zich op hare gewone plaats, zonder een woord te spreken. Anton kon zijn spijt niet langer verbergen. „De avond", zeide hij zacht, „was zoo schoon begonnen en wie vergalt hem mij Börner altijd Börner Marie bleef zwijgen alsof zij deze woorden niet gehoord had. Grasberg liep nog eenige malen heen en weder. „Marie", riep hij opeens, "waarom antwoordt gij niet?" „Gij hebt immers niets gevraagd „Gij moet spreken." „Daartoe is de lust mij vergaan." „Ha, gij steekt den gek met mij." „Neen." „Ik kan niet vriendelijk zijn tegen hem die mij door eene valsche verdenking krenkt. Gij hebt iets tegen mij „Eene vei denking juist niet." „Wat anders." „Een vermoeden, dat ik niet wilde uitspreken." „Wat vermoedt gij dan „Welnu, om des vredes wille zult gij het dan weten ik vermoedde dat gij met de dochter van Börner in het geheim omgang hadt.", (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1