Oostenrijk, Rusland. Turkije. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. In den nacht van 15 October botsten twee goederentreinen tegen elkander tusschen Deutz en Gieaen dicht bij den Kalkerstraatweg. Per sonen werden niet gekwetstmaar drie wagens werden geheel vernield en vele andere zwaar beschadigd. In al de bergdistricten van Oostenrijk is veel sneeuw gevallen en de dalen van Tyrol zijn met een sneeuwkleed bedekt. Ook op de bergen in het noorden en westen van Spanje viel veel sneeuw. Er heerscht daar te lande buitengewoon koud weder. Te Pest zijn weer vier anarchisten gevat als medeplichtingen van den dief en moordenaar Kammerer. Maar de politie der Hongaarsclie hoofdstad schijnt zelf niet te vertrouwen te zijn. Althans er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld tegen het geheele korps politie-agentendat men verdenkt van heulen met de omwentelings mannen. In Zuid Hongarije, waar veel tabak verbouwd wordtklaagt meu zeer over de verwoestingen van den zoogenaamden „draadwormeen daar tot dusverre nog onbekenden vijand der tabaks- plant^ die even geducht voor haar is als de druifluis voor den wijnstok. De worm dringt bij den wortel in den stengel der plant en kruipt als een boorworm, tot boven bij de bloesems door. Van de planten door den draadworm aangetastkan geen tabak gewonnen werden. De bladeren verdorren terstond. De groote tabaksplantages van Naslak leveren door deze plaag dit jaar zeer weinig op. Elders heeft weer de gewone tabaksworm de helft van den oogst vernield. Zouden misschien de veleniet altijd zijden draden die men somtijds in zijn sigaren vindt, ook aan dien draadworm zijn toe te schrijven. De minister van oorlog, Wanowsky, zal binnenkort een langdurig verlof nemen om naar den Krim te gaan daar zijne gezondheid een langer verblijf in het ruwe klimaat niet toelaat. Men vermoedtdat hij om deze reden ook wel zijn ontslag zal bekomen en dan heeft generaal Gourkodie na het verblijf van het keizerlijke echtpaar te Warschau weder in de gunst van den keizer en de keizerin is gestegen, de meeste kans tot diens plaatsvervanger benoemd te wor den. Te Petersburg heeft een groot politiek proces plaats gehad. De beschuldigden behoo- ren grootendeels tot het leger en de marine en werden vervolgd omdat zij tot de nihilisten be hoorden en deel genomen hadden aan verscheidene moordaanslagenwaaronder ook aan dien op keizer Alexander II gepleegd. Zaterdag heeft het gerechtshof uitspraak gedaan en nog zelden is een zoo streng vonnis geveld. Van de 14 beschuldigden zijn 8 ter dood veroordeeld waarvan 6 officieren en eene vrouw, mejuffrouw Eiegner. 't Is de eerste maal dat in een proces zooveel ter dood veroordeeliugen zijn uitgespro ken. In de Russische districten Romano-Boris- soglebsk en Rydinski heeft men grooten last van lijnxen of lossen, welke middelen men ook be proeft om die streek van die roofdieren te be vrijden. Er kwamen dezen zomer weder vescheidene gevallen voor van kinderen, die door lossen aan gevallen en gedood werden. Onlangs nog waren bij het dorp Schcklowo zeven kinderen aan het spelen toen zij opeens een grooten los zagen, die naar hen toe geslopen was en hun den weg naar het dorp afgesneden had. De kinderep snelden doodelijk verschrikt weg maar de los pakte een hunnereen klein meisje, beet en draafde cr mee het naburige bosch in. Eenige jagers gingen terstond op weg om het dier te vervolgen. Men vond in het bosch het gestolen kind dood en vreeselijk verminkt liggen; doch van den los was geen spoor te ontdekken. In den laatsten tijd liepen herhaalde malen geruchten over het uitbreken der Siberische pest in verschillende deelen van Rusland welke ge ruchten aanvankelijk van Petersburg uit werden weersproken en waarin het bekend maken aan de Russische bladen verboden werd. Intusschen schijnt deze een ernstig karakter te hebben aan genomen zoodat dan ook de Westnik (courant van Odessa), met verlof der census dagelijks bulletins over het voorkomen der Siberische pest in de nabijheid van Odessa en wel in het dorp Dofinowkabekend maakt. Enkele aan pest lijdende personen zijn dan ook reeds in bet ste delijk hospitaal te Odessa opgenomen. De Turksche po3t van Bagdad is verleden week bij de Zyorge Sukarich bergen 40 mijlen van Ismid, door roovers aangevallen, die zich van 60.000 pd. st. die aan de regeering toebehoor den meester maakten. De koetsier en twee zaptiehs werden gedood, en verseheidene anderen ernstig gewond. De sultan heeft 300 man troepen naar Ismid doen zenden om de roovers op te sporen maar tot heden zonder gevolg. Te Rio-Janeiro is de keizer van Brazillië toen hij in een stoombootje stapte, in het water gevallen. De vorst is uit het water gehaald door den inspecteur van het marine-arsenaal en den machinist van de boot, De Argentijnsche republiek heeft de uit zetting gelast van dc apostolische delegatie van Buenos-Ayres. De waterval van de Niagara blijft nog altijdnaar het schijntdolzinnige plannen opwekken. Thans heeft weer een schilder te Buffalo, Olivier Vorwald genaamd, het voornemen opgevat om zich ia een dikken gomelastieken bal van 15 voet doorsnede van boven neer door het bruisende water te laten medevoeren als iemand hem voor het waagstuk 1000 dollars betaalt. Hij rekent het tien minuten te kunnen uithouden in den baldie met saamgeperste lucht gevuld moet worden. Maar hij zal, naar te hopen is wel niemand vinden, die gek genoeg is het geld er voor te geven. Omtrent de ontploffing in het parlements gebouw te Quebec verneemt men nog nader dat de eerste ontploffing Zaterdag middag om 1 uur plaats had. De schok was zoo hevig dat alle huizen in de stad schudden. Gelukkig was het juist het etensuur der werklieden, zoodat niemand in het gebouw aanwezig was. De tweede ontploffingdie minder sterk was, viel om 3 uur voor. De voorgevel van het gebouw is bijna van het eene einde naar het andere gescheurd, terwijl verscheidene deelen van het paleis dreigen in te storten. Men vreest, dat minstens de helft van het gebouw geheel afgebroken zal moeten worden voor men aan het herbouwen kan gaan. Aangaande de oorzaak is men alleen te weten kunnen komendat werklieden op de tweede verdieping 's morgens een zak hebben zien lig gen doch in de meeningdat de loodgieters den zak hadden vergeten sloegen zij er verder geen acht op. Thans is men overtuigd dat de zak een helsche machine benevens dynamiet be vatte. Het gebouw had den vorm van een vierhoek met vier vleugeis van elk 90 meter lengte. Drie dezer waren reeds sedert driejaren gereed en dienden tot regeeringsbureaux aan den vierden vleugelwaarin de vergaderzaal van het parlement zou ingericht wordenontbrak nog het dak. Men verdiept zich in gissingen of men te doen heeft met een nieuwen aanval der fenians of met een eenvoudige wraakneming van werklieden. Dit laatste is niet onwaarschijnlijk, want eenige dagen voor de ontploffing hebben de werklieden met den aannemer eenige oneenigheden gehad. WAALWIJK. Zondag 19 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Bezooien in de zaal Musis Sacrum 1. Glockentönen Berthelsman 2. Op het Kerkhof de Vliegh. 4. AbendglockenAbt. Waalwijk, 18 October 1884. De drie kweekelingen van de rijksnormaallessen alhierdie zich aan het najaars-examen ter ver krijging eener akte van bekwaamheid als onder wijzer hebben onderworpen, zijn allen geslaagd. Het zijn de h. h. A. M. de Roon J. A. Both en A. C. van der Heijden. Beroepen te Waalwijk ds. Carlier te Deurne. -■f- Wij vestigen de aandacht van belanghebben den op de vergaderingtegen Dinsdag a. s., 's avonds ten l1/2 ure uitgeschreven door de subcommissie voor de internationale tentoonstelling te Antwerpen. Van verschillende zijden van buiten de gemeen te is bericht ingekomendat men de vergade ring wenscht bij te wonen. De werken aan de spoorbrug in den Baard- wijkschen overlaat vorderen snelmen is aan den 24steu pijler begonnen. Men hoopt er zoo ver mede gereed te zijn als het water mocht komendat de werkzaamheden niet gestaakt behoeven te worden. In den nacht van 16 op 17 dezer zijn bij den heer T. v. T. alhier van de bleek ontvreemd 4 stuks linnengoed. De dader is nog niet opge spoord. X Tegen de personen die met de kermis te Bezooien verwondingen hebben toegebrachtis 18 maanden ceLtraf gerequireerd; voorwaar eene strenge straf! Moge zij anderen tot voorbeeld strekken en hen terughouden van messen misbruik te maken. Den 16e dezer is door de maréchaussee's alhier wegens lanalooperij aangehouden en aan de justitie overgeleverd zekere N. van Delft, die sedert den 3 dezer uit het huis van correctie te Hoorn was ontslagenalwaar hij twee jaren celstraf heeft ondergaanwegens diefstal van eene koe, nu drie jaren geleden onder Capelle gepleegd. (Heistraat). In de Heistraat bestaat eene liefdeshistorie. Zekere v. D. verkeert met de dochter van de de wed. H. v. d. L. Die man schijnt mede minnaars te hebben althans ontving hij in den laatsten tijd brieven met bedreigingen, ook wel afgewisseld door waarschuwingen. In het laatst der vorige week ontving hij weer van dezelfde hand een schrijven waarin hij met den dood bedreigd werd, als hij niet van het meisje afzrg; „men zou hem onverwacht wel iets geven.'' Onderzoek wordt gedaan en men hoopt den anoniemen schrijver te ontdekken. Onder de benaming van postbewijzen aldus leest men in een kon. besluit van 7 October jl., opgenomen in de St. Ct. No. 244 worden in gebruik gesteld postwissels in gewij- zigden vorm tot bedragen door den minister van waterstaat handel en nijverheid vast te stellen doch eene som van f 10 niet te boven gaande. Krachtens het bepaalde bij het laatste lid van art. 26 der wet 22 Juli 1870 wordt het te heffen recht op de postbewijzenonverschillig van welk bedragvastgesteld op 2l/% cents. De postbewijzen zijn tegen betaling van de daarop uitgedrukte waardevermeerderd met 2l/% cents wegens het recht, van 1/2 cent wegens de kosten van het formulier, aan alle postinrich- tingen verkrijgbaar. De afzender is verplicht den naam en de woon plaats van den persoonvoor wien de gelden bestemd zijn, ter plaatse als daarvoor in het formulier is aangewezen duidelijk en met alle nauwkeurigheid te vermelden. De verzending van postbewijzen wordtmet afwijking van art. 1 van het kon. beslnit van 17 Juni 1871, aan de belanghebbenden over gelaten. Ten aanzien van de uitbetaling worden de postbewijzen mei de gewone postwissels gelijk gesteld met uitzondering evenweldat de post bewijzen gedurende 6 maanden te rekenen van het tijdstipwaarop zij zijn uitgegeventer uitbetaling zijn toegelaten. Dit besluit treedt in werking op een nader door deD minister van waterstaat, handel en nij verheid te bepalen tijdstip. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid is aanbesteed de uitvoering van herstellingen en vernieuwingen aan de werken van den Baardwijkschen overlaat met de rijks- sluis in de Oostelijke vaartkade van Waalwijk behoorende tot de werken van de Maasmet het onderhoud van die werken van 1 Januari tot en met 31 December 1885 benevens voor het zoo noodig leggen in 1885 der zomersluiting in genoemden overlaat. Minste inschrijver de heer A. Oerlemans, ie Vrijhoeven-Capelle, voor f 38,325.— De gemeenteraad te Tilburg heeft aan den heer C. L. Borsten, hoofd eener openbare school aldaarop zijn verzoek eervol ontslag verleend. Woensdag avond is in de Wijk Hasselt te Tilburg een huis van P. Kennesbestaande in twee woningengeheel door brand vernieldde gezinnen, die ze bewoond hadden waren daags te voren naar elders verhuisd zoodat geene meubelenmaar alleen 22 HL. aardappelen die door een gezindat een der woningen den vorigen dag zoude betrekkendaar in geborgen waren door den brand vernield. Het huis is bij de Brusselsche maatschappij tegen brandschade verzekerd. Tot bestuursleden der sociëteit Nieuwe Koninklijke Harmonie te Tilburg zijn gekozen in de plaats van den oud-president B. V. J. Mutsaersthans notaris te Oosterhoutde heer A. L. J. van Waesberghe en verder de heeren Ferdinand Kiekens en Louis Jansen-Gram; tot commissaris voor de werkende leden de heer Louis Broekhans. Ter muziekuitvoering van verleden Zondag werden de nieuwe bestuur ders als zoodanig plechtig geïnstalleerd waarna de voorzitterde heer van Waesberghe, eene welsprekende rede hield die daverend werd toegejuicht. Men verwacht eene geheele reorganisatie vooral wat het inwendige beheer der sociëteit betreft. Meermalen is beproefd, een Nederlaudsche landbouwmaatschappij tot stand te brengen; maar dit is steeds afgestuit op verschillende bezwaren, niet het minst op die der Friesche maatschappij van landbouw die de autonomie der afzonder lijke maatschappijen wenscht te handhaven, omdat in verschillende streken verschillende behoeften en belangen zijnwelke niet naar eisch door één algemeene maatschappij kunnen bevredigd worden. Toch zijn er nu en dan gemeenschap pelijke belangen, waarbij samenwerking van allen gewenscht is zooals gebleken is ten aanzien der uitroeiing van de longziekte in het spoeling district. Op uitnoodiging van den heer D. Fontein de Jong is daarom, te Amersfoort, een bijeenkomst gehouden en daar besloten tot oprichting van een Nederlandsch landbouw-comitéwaarvoor de statuten zijn vastgesteld. Het hoofdbestuur der Friesche maatschappij heeft uu met 20 stemmen tegen 1 besloten tot dat de comité toe te treden. Dinsdagnacht is overleden de bisschop van Breda Mgr. van Beek. De overledene was sedert den 19 Juni 1874 bisschop van Breda, nadat hij vaü 17 September 1861 vicaris-generaal was was geweest van het bisdom Haarlem. Vroeger was Mgr. van Beek te Voorhout als president van het 11. K. seminarium werkzaam geweest. Hij was ridder van den Nederlandsche leeuw en grootkruis der orde van het h. graf van Jeruzalem. Hij wès geboren te Amsterdam 25 Maart 1816. De heer H. M. Smits, lid van prov.staten van Noord-Brabantte Breda, heeft gemeend te moeten bedanken voor de candidatuur voor de tweede kamer in het distrikt Zevenbergen hem door de kiezersvereeniging Noord-Brabant aangeboden Door de antirevolutionairen wordt in dat district candidaat gesteld het aftredend lid de heer van der Borch van Verwolde. In de districten 's Bosch en Breda zijn mede de aftredende leden van katholieke zijde candi daat gesteld. In het district Tilburg zijn door de kiezers vereeniging Noord-Brabant nog geen candidaten aangewezen men twijfelt echter niet of dit zullen wel de oude leden zijn de heeren Borret en Bahlmanc. Mej. E. B. E. van Rappard te Sprang is be noemd tot onderwijzeres aan school D ie Zierik- zce. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de uitspraak in zake de Gebr. Filbrij kassiers te Bredaandermaal uitgesteld tot YVoensdag a. s.wegens ziekte van den vice-president. Het gerechtshof te 'sHage heeft in zake de ontvoering van den jeugdigen zoon van Mr. H. te 'sHage, mevr. B. vrijgesprokenals achtende niet bewezen dat zij door bedriegelijke middelen haar kleinzoon uit den Haag heeft weggevoerd en medegenomen. Het talrijke pu bliek begroette 's hofs vrijspraak met applaus en bravo's De officier van justitie te Rotterdam verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Henri D' Hondt, oud 39 jaar, horlogemaker, geboren in België en laatst gewoond hebbende te Rotterdam. Hij is mager, bleek, heeft donkere oogen en vollen baard en was gekleed met zwarte jaquette, grijsachtige drillen broek en zwart phantasiehoedje. Hij wordt verdacht een zilveren horloge (met secondewijzergekartelden rand en op de ach terzijde twee paardjes gegraveerd) dat hem ter reparatie was ter hand gesteld, te hebben ver duisterd. Ook de opsporing van het horloge wordt terzocht. Bij de te Parijs gehouden wedrennen hebben, naar de Dord. Ct. meldt, de beide paarden Gramotiey en Biegawoyvan den heer Paul Kolkman te Dordrechtden prijs en de premie behaald. Een zeer schadelijk insect heeft ons Amerika weder met zijne producten toegezonden. Het is eene meelmotdie met Amerikaansche tarwe of met maïs in Duitschland is ingevoerden thans door hare snelle verbreiding en buitenge wone vermeerdering eene groote tazorgheid doet ontstaan. De entomoloog Zeiler heeft dit insect, welke rups slechts van meel leeft, als een Phicyde doen kennen en het den naam gegeven van Ephestia Külmiella. Reeds in 1879 had dit insect zich voorgedaan o. a. te Maastricht, en moesten onderscheidene fabrieken, ook elders, haar bedrijf tijdelijk staken. Maar sinds dien tijd is de zaak allengs zoo verergerddat het hoogst moeielijk zal zijn het kwaad te keeren. Een werkman uit Geldrop, die Zaterdag ochtend in de kerk te Stratum door een neer vallenden balk werd gekwetst, is aan de gevolgen overleden. Zondag ochtend brak onder de gemeente Nederweert bij den landbouwer G. v. H. brand uitwaardoor in korten tijd stal en schuur, met eene groote hoeveelheid granen alsook het woonhuis met het hu israad werden vernield. De oorzaak is onbekend. Een en ander was verzekerd. Te Woensel ontstond Dinsdag ochtend brand in een perceelbestaande uit vier arbeiderswo ningen toebehoorende aan de heeren P. Vogers c. s. Een gedeelte der inboebels is gered. De spuiten konden de vlammen niet bedwingen zoodat die alleen werkten om de belendende gebouwen te redden. Zonder dat de oorzaak bekend is, brandden Maandag avond te Heeze twee huizen af, waarvan slechts het eene verzekerd was. Omtrent een te Sittart gepleegden moord schrijft men het volgende In een leemgroeve gelegen aan den weg, die van de stad naar de buurtschap Overhovc leidt, vond men op gruwelijke wijze verminkthet lijk van een manspersoon. De vermoorde was een man van middelbare lengte, naar gissing 35 a 36 jaren oud met zwart kort geknipt haar ringbaard en knevelhij droeg een zwarte jas grijze broek en vestwit overhemd en flanellen onderhemd, zwarten das, gestreept zijden foulard, en manchetten met phantasiekcoopen, waarin de woorden „la mauvaise journée" gegraveerd zijn. Roofzucht schijnt de drijfveer tot den moord te zijn geweest, althans het lijk was van horloge en geld (op 2 vijfcentimestukken na) beroofd de zakken waren omgekeerd. Op het lijk vond men verder een kaart waarop de persoonsnaam ontbreekt en alleen de woorden „Rue de Blan- chisaerie no. 38 Bruxelles" te lezen staan; einde lijk nog een sigarenkoker pijpenwroeterhor logesleutel en eenige lucifers. Vier halsboorden lagen naast het lijk. De rechterhand hield een mes omklemd hoewel naar de verklaring van den geneesheer, die de lijkschouwing hield, hier volstrekt aan geen zelfmoord te denkeu valt. De justitie van Maastricht heeft een onderzoek in loco ingesteld. Van dader of daders is tot dusverre nog niets bekend. Te Dordrecht worden zelfs paarden van muilkorven voorzien. Eeu paard gespannefl voor een kar der gemeentereiniging heeft een voorbijganger in den schouder gebeten. Het dier wordtom verdere onheilen te voorkomen, van een ijzeren muilkorf voorzien. In de branderij van den heer J. P. Maijer Jz., aan ds Westerkade te Schiedam, zijn giste renmiddag twee knechts deerlijk gebrand. Door dien zij om de helmpijp van den ruwketel, die verstopt was, door te steken, den helm er af namen, is het kokende vocht hun over het on derlijf en de armen gestort. Nadat hun door den heer Dr. L. J.Del-Baere in genoemde bran derij geneeskundige hulp was verleend zijn zij met diens rijtuig naar hunne woningen vervoerd. Te Haarlem is Woensdag nacht omstreeks 1 uur poging tot inbraak gepleegd ten huize van den makelaar in effecten v. B., in de Schag-

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2