Nummer 84. Donderdag 23 October 1884. 7e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie Frankrijk. De soldaat van de landweer. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, T«G, f Mi* tMISlil ffl Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advenentiën 1—7 regels J 0,60daarboven 8 cent per regel; eroote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g ODeeeeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De te Brussel verschijnende Mouvement Gé- ograpliique deelt mede dat de expeditie onder bevel van luitenant Delizie die van de kust van Loango vertrokken was om de Brazza te Stanley- Pool van levensmiddelen te gaan voorzien aan de oevers der Loudima door hare tweehonderd dragers verlaten is. Zij is den 18den Juli te Mauijango, een station der Association Interna tionale Africaine, aan de Congo-rivier aangekomen, waar zij zich op nieuw zal uitrusten. De vertegenwoordigers voor België op de conferentie te Berlijn over de Congoquaestie zijn Van der Straeten Ponthosgezant te Berlijn, en Lambermontdirecteur van het departement van buitenlandsche zaken. Het Journal de Bruxeiles spreekt van een plan tot het stichten eener gemeenschappelijke Belgische en Nederlandsche academie voor Vlaam- sche en Nederlandsche letterkunde. De gemeente-verkiezingen in Belgie hebben een tamelijk onverwachte, belangrijke overwinning gebracht aan de liberale partij. Niet alleen dat de liberalen te Antwerpen met eene meerderheid van 11100 en te Brussel met eene van 3750 stemmen zegevierdenmaar ook op tal van andere plaatsen behaalden ze zeer belangrijke roordeelen. Reuter's agent te Brussel noemt dan ook het algemeen resultaat der verkiezingen „voor het ministerie verpletterend'' cn daarentegen eene belangrijke zegepraal voor de liberale partij. In alle groote steden en in vele kleinere Mechelen uitgezonderd behouden de liberalen hunne zetelsmet eene grootere meerderheid dan bij de vorige verkiezing. In de liberale kieskringen beschouwt men dezen uitslag als eene veroor deeling van de schoolwet. De straten te Brussel leverden een zeer levendig schouwspel oper hebben echter geen ongeregeldheden plaats. Bij de verkiezingen te Brussel hebben die van Janson het hoofd der radicalen van den oud minister Van Humbecckvan den afgezetten gouverneur van Brabant, Hey vaert, groote geest drift verwekt. De liberale bladen meecen dat naden uitslag der verkiezingen, eene kamerontbinding en het aftreden van het kabinet gebiedend noodzakelijk zijn. De katholieke bladen daarentegen zeggen dat, op eenige geringe wijzigingen nade positiën der beide partijen overal gebleven zijn zooals zij waren. Alles is met betrekkelijke kalmte in zijn werk gegaan. Alleen te Mechelen is hevig gevochten. Te° Antwerpen bleken de genomen militaire voorzorgen onnoodig en te Brussel vielen slechts eenige onbeteekenende vechtpartijen voor, waarbij eenige glasruiten het moesten ontgelden. ANTWERPEN, 20 October. DcPrécurseur bevat een heftig artikel, waarin geeischt wordt dat de waarheid aan het licht kome omtrent de militaire maatregelen die gisteren te Antwerpen zijn genomen buiten weten van de gemeentelijke overheid en welke waren zij geheel ten uitvoer gebracht de stad geheel in staat van beleg zouden hebben doen verkeeren. BRUSSEL, 20 October. De heer Malou heeft heden ochtend een bezoek ten paleize afgelegd. l'Echo du Parlement heeft een entre filet overgenomen uit de Chronique, waarin wordt gemeld dat de koning, toeD hij te paard over den Boulevard ging uitgefloten werd en dat een der fluitenden in hechtenis werd genomen door gendarmes in burgerkleeding. r De independenten alhier zullen heden avond bijeenkomen om te beraadslagen over de vraag, welke houding te volgen naar aanleiding van den uitslag der verkiezingen van gisteren. Een dezer kamerleden, de heer Parmentier, verklaarde, te willen aftreden. door de heeren Baihant en Méline beantwoord. Ten slotte ging de kamer met 259 tegen 175 stemmen over tot de eenvoudige orde van den dagwaarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen. Admiraal Cour bet heeft aan de regeering geene nieuwe berichten gezonden zoodat die welke door de Times zijn medegedeeld, in twijfel worden getrokken. Uit Marseille wordt aan de Daily News ge meld dat groote toebereidselen gemaakt worden om de troepen in Tonkin te versterken en reeds eerstdaags 3000 man met proviand en oorlogs- materieel voor de troepente Toulon zullen scheepgaan. Een telegram van generaal Brière de l'Isle uit Haiphong berichtdat een groote massa vijandelijke troepen opgemerkt werden aan den kant der Roode rivier en den 13 dezer Tuyeng aanvielen. Zij werden met een aanzienlijk verlies teruggeslagen terwijl de Eranschen geen enkelen doode hadden en de gekwetsten ailen buiten gevaar waren. Een telegram van den vice-admiraal Oourbet uit *Kelung van 18 dezer meldt, dat de Franschen liet blokhuis rondom onze stellingen bezet hebben. Het slechte weder verhinderde het aanleggen van verdere werken. In de gevangenis te Roanna had eene dynamiet-ontploffing plaats gehad, waardoor een der cipiers gewond werd. De economische politiek der regeering was hei onderwerp eener interpellatie van den heer Des Roys, welke Zaterdag in de kamer van afgevaardigden heeft plaats gehad. Het debat was niet van langen duur. De heer Prevost keurde het regeeringstelsel af en werd uitvoerig XXXXVIII. Marie schudde het hoofd. ,,Gij moet weienAnton dat ik het niet voor ongeoorloofd houd, met Hermine te spreken, daar zij voorzeker onschuldig is aan hetgeen haar vader u heeft aangedaan zij weet er mis schien even weinig van als ik. Echter heb ik het vermeden op de eene of andere wijze met de Börners in aanraking te komen. De bemid deling, die ik beproefd heb, is een gevolg van eigen inzichteen vrijwillig besluit waarop Börner noch Hermine eenigen invloed hebben uitgeoefend. Zoo ik een van beiden gesproken had, zou ik hei u reeds lang hebben medege deeld, want ik kan voor mijn man geen geheim verbergen al was het ook nog zoo nietsbe— duidend." „Dat was een steek", bromde Anton. „En om u ook nu mijne geheimste gedachten niet te verzwijgen wil ik u ronduit bekenneu, dat ik de beminnenswaardige Hermiue gaarne als schoondochter zou begroet hebben." „Ha, hariep Grasberg. „Ha, ha Zoover gaan dus uwe plannen? Het schijnt dat de vrouwen het koppelen niet kunnen nalaten Marie zag op. Anton", vraagde zij, „Wie heeft ons dan te zamen gekoppeld „Mijne eigene moeder, dat is waar." „En hebt gij er u wel of kwalijk bij be vonden „Het is waar! Eene betere vrouw dan gij had ik nooit kunnen vinden." „Uw vader was tegen onze vereeniging." Zekere Orrock te Londeneen 21-jarig man, was eenigen tijd vóór een veroordeeling tot gevangenisstraf in 't huwelijk getreden. Hij had echter nog iets anders op rekening dan waarvoor hij gevangen zat. Een geruimen tijd was hij in de gevangenis, toen op zekeren dag een detective bij hem kwam. Deze beschuldigde hem twee jaar geleden een constable vermoord te hebben. Ik dacht dat die zaak vergeten was liet hij zich ontvallen. Dus gij bekent Oneen de constable wilde mij gevangen nemen en toen heb ik hem alleen verwond. Ja maar gij waart niet alleen. Twee me deplichtigen van den diefstal van dien nacht hebben het feit met duidelijk wijze gestaafd. Gij hebt hem gedood. Orrock is dan ook ter dood veroordeeld en verleden week in de gevangenis van Newgate opgehangen. Vóór zijn dood heef: hij de misdaad bekend. Het afscheid van de vrouw met welke hij slechts eenige dagen buiten de gevangenis gehuwd was, had Vrijdag plaats en was hartverscheurend. Te Londen ziju twee Grieken in hechtenis genomen wegens het onwettig bezit van kostbare marmeren beelden o. a. een dat f 15000 waard is. Zij beweren de beelden te hebben gevonden bij het bebouwen van hunne velden en ze ten verkoop naar Engeland gebracht te hebben. De zaak wordt verder onderzocht. „Omdat hij u niet kende." „En gij zijt tegen Hermine, omdat gij haar niet kent." „Kent gij haar dan zoo goed vraagde Anton snel, terwijl hij slaan bleef en zijne vrouw scherp aanzag. „Ik meen het tenminste." „Gelooft gij dan ook, dat Frederik lust heb ben zal dat meisje te huwen? Marie zweeg. Zij breide zoo ijverig dat de naalden klapperden. „En nu", vervolgde Grasberg, „moet ik u de gewichtigste vraag voerleggen aangenomen dat Hermine onzen Frederik niet afwijst, wat ver zekert mij dat de oude zijn toestemming geven zal, die met zijne dochter zulke hooge plannen heeft? O, ik zou het van schaamte besterven, zoo Börner ons weigerde. Luister eens, vrouw over de huwelijksgeschiedenis denk ik geheel 1 anders. Frederik is kapitein geworden en zal weldra opperhoutvester zijn. "Weet gij wat zulks beteekent? Neen, gij weet het niet. Onze zoon neemt een hoogen rang in en staat met eiken edelman gelijk. Frederik kan zich nu eene vrouw kiezen nit een geheel anderen kring, hij behoeft niet bij den fabrikant aan te kloppen. De dochter van den landraad is niet te goed voor hem. Frederik, mijn eenig kind, is mijn trotsch en mijne vreugde. Rijkdommen kan ik hem niet nalaten; maar hij zal een hooggeacht man zijn als ik eens mijne oogen sluithij zal het woordje non voor zijn naam zetten." „Anton." „Börner streeft naar geld, ik streef naar raüg en adel." „Anton, wat moet ik hooren „Een plan, dat ik in mijne hersenen heb ont worpen en dat gij nu niet kunt verijdelen. Dezen namiddag heb ik den landraad een bezoek ge bracht. Nu weet gij het waarom ik zoo laat te In een telegram uit Calcutta aan de Times wordt bevestigd dat de ministers van koning Theebaw de moorden in de gevangenis te Man- dalay hebben geprovoceerdomdat er onder de gevangenen eenigen waren die konden getuigen van een complot, ten opzichte waarvan de ministers mede schuldig zijn. Aan de Daily News wordt uit Marseille gemeld dat er groote toebereidselen worden gemaakt tot versterking der troepen in Tongkin. Eerstdaags zullen er 8000 man met proviand en oorlogsmaterieel voor de troepen, uit Toulon in zee gaan. huis gekomen ben. De heer Von llagestein is wel is waar geen Croesus, maar hij bezit toch een aanzienlijk riddergoed." „Dat meer dan zwaar met schulden belast en de eenige huwelijksgift voor het vijftal dochters is. O, ik geloof het gaarne dat zij alle vijf onzen Frederik tot man begeeren zouden Een edelman neemt geen dier blonde dames omdat zij arm zijn." „Maar llagestein is baron en heeft zeer veel invloed in de hooge kringen. Geld behoeven wij niet, maar adelVon Grasberg klinkt zoo kwaad niet." Maria zag haar man verwonderd aan zij wist niet wat zij van hem denken moest. Nog nooit had hij zulke bedoelingen geuit, al had hij altijd voor den adel eene hooge achting ge had en gaarne zijn omgang onder edellieden ge zocht. Alles was echter toe te schrijven aan de liefde tot zijn zoonmisschien -had Frederik's bevordering tot zulke gedachten aanleiding ge geven. Marie schudde het hoofd, breide nog eenigen tijd ijverig voort en herinnerde toen haren echtgenoot, dat het meer dan tijd was van naar bed te gaandaar het gewone uur reeds lang verstreken was. Anton was kalmer gewordenziju booze luim was bedaardmet een glimlach zette hij zijne wandeling in de kamer voort, tot Marie hem bij den arm naar het slaapvertrek geleidde. Het vermelde huwelijks plan was echter door eene geheel andere oorzaak ontstaanwaarvan de anders zoo schrandere Marie niet het minste vermoeden kon. Wij voeren den lezer nogmaals naar de brug terug waar Grasberg met Frans Flink het reeds vermelde gesprek had. De ontslagen soldaat stond aan de leuning en staarde in den vloed, die met donderend geraas tegen de steenen pijlers brak. Hij was naar deze plaats terug- De hertog van Brunswijk is verleden week overleden. Hij was in zijn 79ste jaar en laat geen kinderen na. Na keizer Wilhelm was hij de oudste vorst van Europa. Uit Brunswijk wordt gemeld, dat de regent- schapsraad reeds Zaterdag is bijeengekomen en bekend heeft gemaaktdat hij, na het overlijden van den hertog op grond der regentschapswet van 1879 voorloopig het bewind zal voeren. De vertegenwoordiging des lands zal onverwijld worden bijeengeroepen teneinde, overeenkomstig de grondwethare medewerking te verleenen tot de stappen welke door de omstandigheden —MM—— gekeerd, zoodra hij den hoefslag van het paard des opperhoutvesters in de verte hoorde weg- sterve i. Frans was een rijzig, krachtvol man van achtentwintig jaren. Anders vlug en rap leunde hij thans als verlamd op de balken, die de leuning vormden. De nachtwinddie koel over den stroom blies, deed zijn brandend ge zicht goed. „Ik ben een lafaard 1" bromde hij na een lang stilzwijgen. „Weg met die dwaze gedachte, die de oude Grasberg in mij heeft opgewekt. In derdaad het is geen gekheid tot zich zeiven te moeten zeggen gij zijt verminkt en kunt niet meer werken en uw brood verdienenIk behoef niet meer te werken het geld zal toch wel komen en mijne denkbeelden aangaande het gevecht zullen ook wel veranderen. Zou ik zoo dom zijn en den moed verliezen? Ik zou ver gereisd zijnom hier een ellendigen dood te vindendat is nog tijdig genoeg, als alles mislukt. Nu zal het eerst goed met mij worden, ik zal een gemakkelijk leven kunnen leiden en voor mijne moeder zorgen, die mijne bescherming behoeft. Dirk Starke zou in zijn vuistje lachen, als ik, aan mijn dwazen inval toegevende, morgen levenloos uit het weter werd opgehaald. Neen, die blijschap zal ik hem besparen; woord houden moet hijal zou hij er desduivebom worden." Hij begon te fluiten richtte zich op en ging verder. In de duisternis van het bosch begon hij zelfs te zingen. Maar hoe treurig klonk dat een voudige volkslied wie hem gehoord had zou hem voor een half waanzinnige of dronkaard gehouden heobeu. Langzamerhand werden die ruwe tonen zachter en gingen eindelijk in een dof gebrom over. Met een krachtigen vloek eindigde de soldaat zijn lied, terwijl hij bleef staan en naar de ruischende toppen der boomen opzag. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1