Duitsehland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand IT VOE RIN GEN. heeft ingesteld en dat het binnen eene maand de uitkomst daarvan aan het parlement zal overleggen. Uit Durban wordt aan de Times geseind dat de volksraad na langdurige debatten het ontslag van den heer Joubert beeft aangenomen. Als reden van het ontslag wordt-verschil van meening over de bekende zaak van Montsioa opgegeven maar toch gelooft de correspondent van het blad dat de wezenlijke oorzaak moet gezocht worden in eene oneenigheid van staat kundigen aardwelke voor de naaste toekomst van Zuid-Afrika belangrijke gevolgen zou kunnen hebben. Voorts geeft hij aan de schending der grens deze verklaringdat de regeering van de Transvaal aan de jonge mannen in de republiek geschikte terreinen wil verschaffen. Bij de opening van het parlement werd in de troonrede gezegd dat in de nieuwe zitting de kiesrechihervorming op nieuw in behandeling zal komen. De betrekkingen met a'le mogend heden zijn vriendschappelijk. De berichten uit Soedan geven aanleiding tot pijnlijke onzekerheid, maar de energie en de moed door Gordon bij de verdediging van Khartoem aan den dag gelegdverdienen de warmste erkentelijkheid. Het optrekken der EGgelsche troepen naar Don- gola heeft ten doel Gordon te bevrijden en tevens hen, die hem get-ouwelijk hebben bijgestaan. „Ik wend in Egypte", zoo vervolgt de troonrede „mijne beste krachten aan om de verbetering van den toestand zekerder te doen worden en ik heb mijn steun verleend aan de Egyptische regeeriug bij de fiuancieele moeilijkheden waarin deze zich bevindt ten gevolge van het mislukken der Londensche conferentie. In overleg met de regeering van de Kaap de Goede Hoop houd ik mij bezig de middelen na te gaan, welke noodig zullen blijken om den eerbied voor de conventie met de Transvaal te bevestigen. De operatiën in Soedan zullen het aanvragen van een nieuw crediet noodig maken. Andermaal hebben in Engeland de liberalen zich aan handtastelijkheden tegenover hunne staatkundige tegenstanders schuldig gemaakt. Lord Salisbury namelijk is Dinsdag in de Schotsche stad Dumfries waar hij een redevoe ring over de kies-quaestie gehouden had, door eene volksmenigte met steenen geworpen toen hij naar het station reed. Hij werd echter ge lukkig niet gedeerd evenmin als een der heeren die hem vergezelden. Aan het spoorwegstation en voor het gebouw waar de vergadering der concervatieven gehouden was, werd geduchtig geklopt en hadden nog allerlei ongeregeldheden plaatswaarbij een politieagent gewond werd. Behalve door Salisbury te Dumfries werden nog door een aantal parlementsleden van beide partijen in verschillende steden van het vereenigd koninkrijk redevoeringen gehouden. Nu de par- lements-opening voor de deur staatbegrijpt men moet men zich haasten nog aan zijne kiezers te zeggen wat men op hart heeft. Wat de sprekers zeiden evenwel was reeds herhaaldelijk door hunne voorgangers gezegd. Een man te Dublin O'Toole genaamd heeft zich Dinsdagavond aan de politie te Limerick overgegeien. Hij zegt tegenwoordig en betrokken te zijn geweest bij den Phoenix Park-moord. Een plan tot herstel van de Westminsterabdij is bij de Engelsche regeering in overweging. Een groot deel der daartoe noodige gelden zou door de geestelijkheid verstrekt moeten worden bij het parlement zou een som wordenaan gevraagd voor het herstel van de koninklijke praalgraven, de nationale gedenkteekenen enz., en het overige zou gevonden worden door eenige bezuinigende hervormingen in het bestuur van de abdij. De Weser-Zeitung behelst een uitvoerig patent, door den hertog van Cumberland onder den naam Ernst August uitgegeven en van den 18den dezer te Gmüden gedagteekend. Door dit in de Weser-Zeitung openbaargemaakt stuk wil de hertog de regeering over Bronswijk aanvaard en het land in bezit genomen hebben. Hij verklaart te willen regeeren overeenkomstig de consitutie van het rijk en van het land. Hel stuk is toegezonden aan alle vorsten en vrije steden in Duitsehland. De Norddeutsche Algemiene zegt dat de rechtelijke zijde van het vraagstuk der Brunswijk- sche troonsopvolging aan de beslissing van den bondsraad moet overgelaten worden. In staat kundig opzicht mag men zich niet ontveinzen welke gevaren het rijk zouden bedreigen wan neer een aanhanger der Welfenpartij als hertog van Brunswijk souverein lid van het rijk werd. De souvereine rechtenwelke hij alszoodanig over een bepaald gebied uitoefende, zouden door hem misbruikt worden om zijn hof tot het brandpunt van het drijven der Welfenpartij te maken en onder hertogelijk Brunswijksch gezag de middelen voor te bereiden om de plannen der Welfenpartij te verwezenlijken, zoodra ver wikkelingen van eenigen aard in het Duitsche rijk het oogenblik daartoe gunstig zouden doen schijnen. Het programma en de houding der Welfen partij dus eindigt de Norddeutschehebben het aan het rijk onmogelijk gemaakt haar bin nen het rijk een steunpunt te verleenen zooals haar het verblijven van een lid der partij als souverein te Brunswijk zou verschaffen. Te Sigmaringen is het 50-jarig huwelijks feest gevierd van vorst Karei Anton van Ho- henzollern ("het hoofd van den jongeren tak van dit vorstenhuis), en prinses Josephine van Ba den, wier moeder, Stephanie de Beauharnais, een aangenomen dochter van Napoleon 1 was. Keizer Wilhem en de keizerin (die hun gouden feest reeds vijf jarer. achter den rug hebben), de kroonprins de koningin van Rumanië en vele andere bloedverwanten van het vorstelijk huis waren bij deze gouden bruiloft tegenwoordig. De Engelsche verkiezingsmanieren schijnen meer en meer op het vasteland navolging te vinden. Te Siegen in Rijn-Pruisen, is een ver gadering van leden fier Eortschritt partij over vallen en uiteengejaagd door een troep natiouaal- liberalen die de vergaderzaal aanmerkelijk be schadigden en den trein, waarmee hunne tegen standers vertrokken, met steenen bombardeerden. De firma Krupp te Essen vervaardigt op het oogenblik een reusachtig kanon, dat niet minder dan 130.000 kilog. .veegt en waarvoor twee spoorwegwaggons elk met acht assen en een draagvermogen van 75000 kg.,gebouwd moeten worden om het naar Italië te kunnen vervoeren. Te Hamburg wordt op dit oogenblik een bok opgesteld van 150 ton draagvermogen. Het havengereedschap aldaar had tot nu toe slechts een bok, waarmede hoogstens 40 ton kon gelicht worden. Maar nu Krüpp bezig is stukken geschut te maken van 125 ton zwaar, liet het zich voor zien dat deze monsterkanonnen nergens in Europa scheep konden gebracht worden, daar de bokken te Antwerpen 120 te Amsterdam 80 en te Bre merhaven slechts 60 ton kunnen verplaatsen. Men zal zich herinneren dat de bok op de internationale tentoonstelling een vermogen van 100 ton (100.000 KG.) had. De politie te St Petersburg dus wordt via Berlijn gemeld heeft Zondagavond eene geheime drukkerij ontdekt en vele papieren in beslag ge nomen welke betrekking hadden op een aanslag op het leven van den czar. Verscheidene in hechtenisnemingen hadden terstond plaats en nog zeer vele later. Het proces tegen de deelnemers aan de jodenvervolgingen te Kunawino (Rusland) is thans geëind. Veroordeeld werden wegens manslag elf beschuldigden tot twaalf a twintig jaren dwang arbeid wegens roof zeven-en-twintig tot een a drie jaren tuchthuiszestien tot een gevange nisstraf van twee weken a drie jaren een tot verbauning naar Siberië terwijl elf werden vrij gesproken. Charthago is verwoestnl. de stad van dien naam in den Araerikaanschen staat New-York. Een hevige brand heeft er 160 gebouwen, waar onder verscheidene fabrieken en kerken in de asch gelegd, en de overblijvende zijn lang niet voldoende om de bewoners der verbrande onder dak te brengen. De schade wordt op f 2.500.000 geraamd. WAALWIJK. Zondag 12 dezer 's middags ten 12 ure zal door de harmonie FEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Osman pacha, marsch, Curth. 2 Marchen aus schoner Zeit YYalzer, Strauss. 3 Potpourri populaire Rethez, 4i Ons genoegen, pas redouble, Korn. "WASPIK. Buitengewoon concert Zondag 26 Oct. 's namiddags ten 6 ure door de liedertafel Oefe ning en Vermaak van Waalwijkdirecteur de heer E. De Cortie in de groote zaal der vereeniging Volksvlijt en Volksvermaak bij den heer Montens. Waalwijk, 25 October 1884. Door de kiesvereeniging Noordbrabant te Tilburgzijn de aftredende leden voor dat dis trict, de heeren E. H. Borret te Klundert en B. M. Bahlmann te Rotterdam weder tot can- didaten gesteld. Voor Zevenbergen stelt die vereeniging candi- daat mr. C. J. A. Heijdenrijck, oud lid thans lid van den raad van state. In dit district staan drie candidaten tegen over elkander namelijk: Mr. R. van de Werk raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam en oud afgevaardigde voor dat district; Mr. van der Borch van Verwolde, die de plaats van den heer Van de Werk in nam en Mr. Heijdenrijck. Te Eindhoven zijn door de vereen. Noord- Brabant gesteld de aftr. leden Mr. A. J. H. van Baar en Dr. P. J. F. Vermeulen. Bij kon. besluit isop hun verzoek eer vol ontslag verleend aan L. C. Van Kerkwijk dr. J. Th. Mouton R. Van de Wall Bake en en D. L. Wolfson als leden der hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederlandsche be langen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen en zijn als zoodanig benoemd J. J. Beynes fabrikant van spoor- en trarawegma- terieel en rijtuigen te Haarlem; J. J. B. J. Bouvy, glasfabrikant te Dordrecht; A. Daniels, directeur der koninklijke diamantslijperij te Amsterdam JacobDuyvis stijfselfabrikant te Utrecht; G. J. Van Heek chef der firma Van Heek en Cie,. te EnschedéH. B. Swagemakers van Alphen fabrikant van wollen goederen te TilburgJ. H. A. Diepen, lakenfabrikant te Tilburg, W. M. Visserdirecteur van de Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam; L. Lhoest, directeur der koninklijke Nederlandsche papier fabriek te MaastrichtI. Thooftfabrikant van aardewerk te DelftC. N. J. Moltzer, chef der firma Erven Lucas Bols te Amsterdam R. A. W. Sluiter oud-kolonel der artillerie te 's Gra ven hage. In den hooihandel komt veel meer leven digheid. Dagelijks worden in de Langstraat groote en kleine partijen voor de verschillende persen afgeleverd. Die aflevering komt vooral den kleinen boer om dezen tijd des jaars te pas want er moet stalvee gekocht worden en daarvoor is heel wat geld noodig. Intusschen brengen de hooiprijzen zeer weinig bijen hoe wel velen voor het oogenblik uit den nood zijn gered, wordt algemeen gevreesddat bij het be talen der pachtsommen het hinkende paard achter aan zal komen. De vette varkens worden in de Langstraat niet zeer gezocht. Voor beste qualiteit wordt slechts 56 cent per KG. schoon, gemaakt, zoodat ook de mesterij meer schade dan voordeel op levert. 't Is daarom geen vreemd verschijnsel, dat vele boeren tegenwoordig ook spekslagers zijn en hunne waar tegen 65 cent per KG. rondbrengen. Dit geschiedt natuurlijk zeer ten gerieve en ten bate van den burgerstand maar tot niet geringe schade voor de eigenlijke vleeschhouwers en spekslagers want terwijl men in Den-Bosch voor het rundvleesch slechts 70 cent moet betalen kan men het daar niet min der dan voor 90 cent per KG. bekomen. Volgens den Haagschen correspondent der Midd. Ct. gaan de ministers kalm en rustig voort met arbeiden ten einde bij de behande ling der begrootingen steun te vinden door te kunnen wijzen op verschillende voorbereidende wetsontwerpen. Vele hoofden van departemen ten zullen de vertegenwoordiging dan verrassen door de indiening of de toezegging van onver wachte ontwerpen. De raad van state heeft het tegenwoordig vrij druk met het onderzoek van dit alles. In de eerste plaats met de re- geeriogsvoorstellen tot wijziging der grondwet. De verschillende hoofdstukken zijn in den mi nisterraad vastgestelden daarna zijn aan de betrokken departemeuten de toelichtende me mories daarvoor pasklaar gemaakt. Natuurlijk heeft binnenlandsche zaken in dien arbeid het leeuwenaandeel gehad al wat op meerdere de partementen betrekking had, of niet gevoeglijk tot den werkkring van één bepaald ministerie kon ge rekend worden is op dat van den heer Heems kerk terecht gekomen. De bureaux daar hebben er echter niet veel last van gehad, daar de premier, oudergewoonteook hier weer ontzaglijk veel zelf heeft verricht. De minister van financiën doet ook weer maar alsof er niets met zijn belastingplannen gebeurd ware. Hij laat den moed niet zinken en neemt telkens maar weer iets nieuws ter hand. Ver moedelijk zal het eerst zijn hervorming der staats loterij in de kamers inkomen het wetsontwerp daartoe heeft den raad van state reeds verlaten. Naar men zegtzal het ook weer van tijde lijke strekking zijn en alleen voor enkele jaren gelden. Overigens zal het den staat een niet te versmaden voordeeltje aanbrengen maar ten koste vau de collecteurs. De begrooting voor 1885 der gemeente Baardwijk is door den raad vastgesteld op t 6755,55 in ontvangst en f 6755,55 in uilgaaf. Gisteren overleed in het groot seminarie te Haaren de hoogweleerw. heer J. Cuijten, presi dent van genoemd seminarie proost van het kathedraal kapittel van 's Bosch, proto-notarius apostolicus ridder in de orde van den Neder- landschen leeuw en commandeur in de orde der Eikenkroonin den ouderdom van ruim 85 jaren, van welke hij er 47 als president aan de opleiding der geestelijkheid van het bisdom van 's Bosch is werkzaam geweest. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de gebroeders B. en H. Filbrij, kassiers en effec tenhandelaars te Breda schuldig verklaard aan bedriegelijke bankbreuk, en hen veroordeeld, hun jeugdigen leeftijd en gunstig verleden als ver zachtende omstandigheden aannemende, ieder .ot 5 jaren correctionneele gevangenisstraf. Aan ons bericht over de vermeerdering van het getal provinciale veeartsen in Noord-Brabant moeten nog toegevoegd worden de namen der gemeenten BredaZevenbergen en Bergen-op- Zoom alzoo te zaaien dertien vee-districten. Iemand uit TilburgL. genaamd die te Breda op eene fabriek als bankwerker werkzaam waswordt sedert Maandag avond 11. vermist. In de onderstelling dat hij zou verdronken zijn, werd bij de inundatiesluis, in den omtrek waarvan hij het laatst is gezien naar hem ge- vischt. Zijn lijk is evenwel Diet gevonden, zoodat men omtrent hem nog steeds in onzekerheid verkeert. Uit Rozendaal wordt gemelddat de over de grenzen gezette redacteur van het Belgische blad Le National die plaats metterwoon heeft verlaten en naar Londen is vertrokken. Te Rijsbergennabij Breda heeft de landbouwer A. V. in dronkenschap zijn zwager zoodanig met een stuk hout op het hoofd geslageD, dat deze in een gevaarlijken toestand verkeert. De dader is gevankelijk naar Breda gebracht. Onder de gemeente Hees (N.B.) zijn het woonhuis met lintfabriek van J. Verspeek en het huis met schuur en stal van J. Smulders door brand vernield. De schade bedraagt ruim jfiOOO. Alleen de eigendommen van Verspeek waren verzekerd. Men schrijft uit Osch dd. 21 October Nog altijd blijft hier de vreeselijke moordaanslag te Heesch het onderwerp der gesprekken. Tot heden toe is het, ondanks de ijverige nasporingen der politie en justitie niet bekend, wie de dader of daders zijn van den moord op Zondag 12 Oct. onder Heesch gepleegd. Wel zijn verleden week deheeren van het gerecht tweemaal hier ge weest om verschillende getuigen te hooren, zonder echter tot eenige inhechtenisneming te kunnen overgaan. Vandaag zijn een zestiental getuigen uit Heesch naar 's-Bosch gedagvaard. Of er iets uitgelekt isweet men nog niet. Op last van de justitie te 's Boschdie weder een onderzoek heeft ingesteldzijn te Heesch drie personen gearresteerd en naar 's Bosch overgebrachtals vermoedelijke daders van den moord op Zondag 12 dezer gepleegd. Een reizigerdie te Zwolle uit Meppel aankwam de heer D. van Utrechtmiste zijn portemonnaie. Hij had haar in een eoupé 2e kl. laten liggen. Een der heeren, mede ingezeten, had haar opgeraapt en gezegd ik zal ze aan den chef ter hand stellen. Dit was echter niet geschied. De trein was inmiddels naar Utrecht vertrokken. Onmiddellijk werd geseind, eerst naar Harder wijk later naar Amersfoort. In laatstgenoemde plaats werd de portemonnaie welke ruim f 220 in papier en geld inhield nog bij den vinder aangetroffen. Hij had vergeten haar aan den chef te gevent Uit Slikkerveer meldt men J.l. Maandag vervoegde zich alhier een persoon bij de huisvrouw van L. de W., onder voorgeven agent van politie te Rotterdam te zijn en door haren man te zijn gezonden om zijn horloge en medaillon. De vrouw van geen kwaad bewust, gaf argeloos het gevraagde en de man vertrok. Toen hij weg was kreeg zij evenwel achter docht, en spoedig werden nu maatregelen geno men om hem op te sporen en wel met goeden uitslag. Den volgenden morgen reeds werd hij in het Zeemanshuis te Rotterdam gearresteerd. De man heeft nu voor de derde maal in dit jaar diefstal gepleegd. Den vorigen keertoen hij ook pas op vrije voeten was, maakte hij zich aan soortgelijk feit te Charlois schuldig. Maandagavond ongeveer 8 uur is door den rijksveldwachter A. Haasbroek te Hintham op den weg tusschen 's Bosch en Hintham de hand gelegd op 221/s 1. ongedekte spiritus van 944/io°/o* Na een hevig gevecht zijn de twee geleiders met kar en paard op de vlucht gegaan beiden werden door den wakkeren Haasbroek die zich flink verweerdegoed toegetakeld, zoodat een hunner zelfs bedlegerig is. Nadat de in beslag genomen spiritus met behulp van den brigadier-majoor der rijks veld— wacht J. E. van Doesburg alhier, naar 't kantoor des ontvangers was overgebrachtzijn de ver voerders door de rijksveldwachters A. Haasbroek er. H. Bouwman, beiden gestationneerd te Hint ham te Rosmalen opgespoord en tot bekentenis gebracht. (P.N.G.) De Delftsche Ct. vestigt de aandacht op eene sluwe bedriegsterdie met behulp van verschillendewaarschijnlijk door haar zelf ge schreven brieven en verhalen omtrent een nu eens doodzieken, dan weder reeds gestorven vader te Amsterdam reeds menigeen te Delft tot dupe hteft gemaakt. Zich voor eene behoeftige weduwe uitgevendemeldde zij zich bij een der predi kanten aan met verzoek om Zondag jl., wanneer haar kind zou worden gedoopthaar benarde omstandigheden in het gebed te gedenken aan welk verzoek natuurlijk werd voldaan terwijl later bleek dat het geheele verhaal een verzinsel wasen die doopplechtigheid moest dienen tot bevestiging van eene andere leugen, bij een der andere predikanten gedaandie dan ook uit medelijden een rijksdaalder aan de bedriegster schonk. Eenige dagen te voren had zij zich bij een derden predikant aangemeld met het verzoek om hare kinderen op cateehisate te ne men. Zij nam de gelegenheid waar om dominé te vragen of hij eens inzage van een brief wilde nemen zij zelf kon niet lezen. Die brief bevatte het aandoenlijk verhaal van een vaderdie op het sterfbed lag maar blijkbaar niet van hier kon gaan voor hij zijn Antje (dat was onze be droefde weduwe) nog eenmaal had gezien. Door medelijden getroffenwachtte dominé niet op een verzoek om hulpmaar gaf haar eenig geld en eene aanbeveling aan eenige milddadige dames, dia zich mede niet aan haar onbetuigd lieten. Op deze wijze heeft zij alle predikauten daar te stede met hare verhalen om den tuin geleid en geld afgezettelkens met verandering van naam en eene kleins wijziging in de bijkomende om standigheden van haar gefingeerden toestand. Doch zij bewoog zich niet alleen op kerkelijk gebied. Ook bij het gemeentebestuur klaagde zij haar nood en bracht het zoo ver dat haar een politieagent werd medegegeven om een spoor kaartje voor haar naar Amsterdam te Demen. Tot hoever zij deze reis heeft volbracht is niet bekend maar wel dat zij reeds den volgenden dag weder te Delft is gezien: De vrouw noemde zich nu eens weduwe Yocrmansdan weder weduwe Dijkstra. Yan af onze laatste opgave tot 24 November. BAARDWIJK. OndertrouwdJ. van der Elzen, 30 j., met H. Burmanjc, 23 j. BevallenPetronella van de Wielgeb. Van Loon, Z. "Elisabeth Walthera Maria Kuster, geb. Hurkens, Z. Catharina van Woensel, geb. Stok- kermans, Z. Anna Heesbeen, geb. Hessels, Z. Johanna van Heeswijk, geb. van Cromvoirt, Z. Christina van Herwijnen, geb. van Heiist, D. Pieternella Johanna Leijtens, geb. Van de Leur,

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2