Nummer 88. Donderdag 6 November 1884. 7e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. 'I AJ ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie Frankrijk. Spanj e. Engeland. De soldaat van de landweer. UITGEVER: Waalwijk. Eene Novelle. De Echo van het Zuiden, DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De vereenigingdie onlangs is opgericht, met het doel hulp te verleenen aan hen, die door de nieuwe schoolwet getroffen worden waarvan de zetel te Brussel is gevestigdheeft een circulaire rondgezonden waarin bijdragen worden verzocht om in de dringendste behoefte van de afgedankte onderwijzers te voorzien. De circulaire deelt ook mede, dat te Antwerpen, Arlon Brugge Gent, Namen, Bergen, Verviers, Leuven Hoey en Doornik zich reeds sub comités gevormd hebben terwijl in verscheidene andere steden sub comités zich ook belasten met het in betrekking brengen der onderwijzers tot die me deburgers die hun eenige bezigheden zouden kunnen bezorgen en iu de circulaire wordt er nog uitdrukkelijk op gewezendat men nooit een betere gelegenheid zal vinden om zich goed onderwezen werkzame ea eerlijke beambten te verschaffen. De eerste ondertekenaai dezer circulaire is de heer Van Humbeeck, oud-minister van openbaar onderwijs, terwijl voorts de namen der voornaamste liberale senatoren en afgevaardigden er op voor komen. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Thonissen, die Vrijdag aan de hoofdofficieren der Brusselsche garde civique audiëntie verleende, heeft zich beijverd hen op de vriendschappelijkste wijze te ontvangen en heeft hun gezegddat hij altijd een bezadigd man geweest is en hoopte er in te zullen slagen de kalmte in het land te doen terugkeeren. De Patriote verzekertdat de laatste po litieke gebeurtenissen de gezondheid des konings ernstig hebben geschokt. Zondag had de koning een zenuwtoeval. Dit bericht is eenvoudig een verzinsel. Een jong paartje te Antwerpen heeft zijn huwelijksverbintenis zoo krachtig met heildronken ingezegend dat alle bruiloftsgasten eindigden met elkander de glazen naar het hoofd te werpen. De jong gehuwde vrouw heeft een bierkruik op het hoofd van haar echtgenoot stuk geslagen en is naar de gevangenis vervoerdwaar zij den nacht heeft doorgebracht. Het hospitaal „Pharo" te Marseille, waar cho- leralijders verpleegd werden heeft zijne deuren gesloten die meer dan vier maanden open waren gebleven. Er werden omstreeks zeven honderd lijders behandeldvan welke er meer dan vier honderd genezen werden. Het hospitaal „Pharo" is echter niet het eenige ziekenhuis te Marseille, waar de cholera-lijders behandeld werden. In 't geheel zijn er sedert het laatst der maand Juni in de stad 1681 personen aan de cholera over leden. Dr. Darember heeft eenige mededeelingen gedaan treffende het water der Seine en betreffende de wijze, waarop de Compagnie des Eaux zich te Parijs water verschaft. Wat uit deze mede deelingen aan het licht gekomen isheeft alge meen verbittering gewekt. Daaruit toch blijkt, dat bet water zoowel tot besproeiing der straten als voor huiselijk gebruik, voor een deel uit de Seine wordt opgepompt op plaatsen waar het door invoering van riolen en latrines zoodanig vervuild is dat er niet minder dan 38 milligram organische stoffen per lite" in voorkomen. Reeds wanneer de organische stoffen meer dan 3 milli gram per liter bedragen is het water niet meer drinkbaar. Krachtig dringen de bladen er dan ook op aan, dat hierin verandering worde gebrachtdoor hetzij te Parijs het verderfelijke stelsel van tout a l'égout vaarwel te zeggen of ten minste geen water meer uit de Seine tot huiselijk gebruik te bezigen dan dat boven Parijs. Ook daar zelfs zal het water der Seine nog bezoedeld zijn met het vuil van 80,000 personen die de oevers der Seine ten oosten van Parijs bewonen. De typhus en diphtheritis, die Parijs gedurende de laatste jaren teisterden zijn ernstige vinger wijzingen om verbeteringen te brengen in den toevoer van het water. Op verzoek van verschillende corporatiën heeft de Academie van geneeskunde besloten in hare volgende vergadering de quaestie rakende de Compagnie des Eaux ter tafel te brengen. Den 30sten October zijn voor het eerst sedert den lsten Juli de schepen uit Marseille weer in zee gegaan met een schoonen gezondheids pas. Naar luid van een telegram uit Shanghai van 31 October (uit eene Chineesche bronj heeft de vloot bij Yangt-Seking bevel ontvangen naar Formosa te stevenen en is het aan twee stoom- booten geluktondanks de blokkade der kust manschappen en oorlogsammunitie te Thawian aan wal te brengen. Maandag hebben de wedrennen te Vincennes bij Parijs waarschijnlijk aan drie jockey's 't leven gekoet. Voor den prijs prix de Saumur, waren drie paarden ingeschreven. De afteleggen baan telde 3800 meters. De drie concurrenten ver trokken te gelijk en kwamen gemakkelijk over de eerste hinderpalen. Met spanning volgden de toeschouwers met hunne blikken de paarden, tot zij uit het gezicht verdwenen waren. Vijftien minuten verliepen zonder dat men een der ruiters uit het boschje zag te voorschijn komen. Men vreesde dat de paarden de ruiters uit het zadel hadden geworpen en de renbaan hadden verlaten. Eindelijk waren twintig minuten verloopen en de koers mocht een half uur duren. Na 23 minuten kwam een paard langzaam voor den dag en ach tereenvolgens kwam hij over de negen hinderpalen heen. De ruiter kwam echter voor de tribune terug zonder petmet verbrijzelde kaken en een wond aan het voorhoofd. Hij werd met zijn bebloed gezicht naar de waag gedragen en als overwinnaar begroet. De aandoeningdie zich van het publiek had meester gemaakt, was groot en nam nog toe, toen men eerst een rijtuig zag naderen waarin zich de tweede jockey in be- denkelijken toestand bevonden vervolgens een draagbaar waarop de derde met eenige gebroken ribben lag uitgestrekt. Een doodsche stilte heerschte toen onder de aanwezigen. De Parijsche bakkers hebben in een zeer woelige vergadering met 1149 tegen 150 stem men geweigerd den prijs van hei brood met 5 centimes per kilogr. te verlagen, ingevolge een voorstel hun door de regeering en het gemeente bestuur onder bedreiging met de wederinvoering van officieele broodprijzen gedaan. De bakkers waren zeer opgewonden. Zij dreigden het brood minder goed te maken het loon der knechts te verlagen den arbeiders geen crediet meer te geven enz. De stad Parijs is nu voor nemens gemeentelijke bakkerijen op te richten. Elderste Angoulême o. a. nam men een welgeslaagde proef met coöperatieve bakkerijen. Het groote publiek is tegen de bakkers. Al leen de meelhandelaars trekken hun partij. Zaterdag hielden de arbeiders te Lyon eene woelige vergaderingonder leiding van arnar- chisten. Ongeveer 2000 mannen waren er tegenwoordig. De sprekers veroordeelden vooral de houding van den burgemeester bij den tegen- woordigen nood onder de werklieden, en er werd besloten te verhinderen dat arbeiders, die hun huur niet betalen kunnen uit hunne woningen gezet worden. Men vreest dat een aanslag beraamd wordt tegen het tuighuis te St Eons en er zijn door de militaire macht voorzorgsmaatregelen genomen. MADRID 31 October. Een vreeselijke brand heeft gisteren te Huete Cuen9a gewoed, tengevolge waarvan er 27 personen gedood en 12 gewond zijn. Uit Kairo wordt van 31 October geseind Heden zijn de berichten ontvangen door in landers uit eene bron, die vertrouwen verdient, volgens welke de troepen van den mahdi het dorp Anderman voor Khartoem gelegen, voor eenige dagen hebben aangevallen, maar op flinke wijze afgeslagen zijn. Dit is het eenige bericht, sedert eenigeu tijd omtrent Khartoem ontvangen. Aan het uitblijven van tijdingen worden de aanhou dende geruchten omtrent de inneming van Khartoem toegeschreven. De Times verneemtdat de khedive Za terdag avond aan de koninigin en den prins van Wales heeft geseind dat Khartoem gevallen en Gordon de gevangene van den mahdi is. Daartoe per telegraaf aangezochtherhaalde de khedive Zondag ochtend vroeg dezelfde tijding. Te Northampton had op 25 October de inwijding van een nieuwe kerk plaats wier ge meente uitsluitend uit sehoenmalers bestaat. De kerk is natuurlijk aan St. Chrispijn gewijd en heeft 3000 pd. st. gekost. In een te Londen gespeelde beslissend» partij van 600 punten tusschen de bekende Engelsche biljartspelers Mitchell en Peall had Peall 384 punten gemaakttoen Mitchell nog op 50 stond. Mitchel maakte toen evenwel een serie van 302 punten, waaronder 97 roode ballen, geen van allen op het kruis. In drie volgende seriën maakte Mitchel daarop de partij uit; Peall kwam niet tot 500. In het Startheater te Glasgow ontstond Zaterdagavond eene ernstige paniek op hel geroep LIL wMoeder riep de zoon de binnentredende toe„gij hebt nog geen enkel woord van vader gesproken." „Wat zal ik van hem zeggen Het is ge lukkig dat de goede God een einde aan zijn lijden gemaakt heeft. Hij was zich zelve en mij tot last, ik kon hem bijna niet meer verzorgen. Zoo Dirk Starke van tijd tot tijd geen geld ge geven hadzouden wij beiden honger hebben moeten lijden. Börner heeft zich om ons niet bekommerdniemand is aan de steengroef ge weestdie thans daar als eene woestenij ligt. Wat er van worden moet, is God alleen bekend; gij zoudt eens naar den fabrikant kunnen gaan en met hem spreken." Een bittere lach vertoonde zich op het gelaat van den invalidehij dacht aan zijn stijven arm en aan zijne ongeschiktheid om te werken. „Ik zou diep ongelukkig zijn bromde hij „zoo ik Dirk niet in mijne macht had Ieder helpt zich zoo goed hem mogelijk isik zal niet meer als een lafaard denken maar mij het leven zoo aangenaam mogelijk maken. Gedane zaken hebhen geen keer. Weg is weg en die dood is behoeft zich zelf niet meer te kwellen." Hij zette zich aan zijn ontbijt dat de oude intusschen gereed gemaakt had. De warme koffie deed hem goed en het brood smaakte hem. Hij werd spraakzaam, verhaalde van de bloedige gevechten en toonde zijne verbaasde moeder zijnen arm. „Dat God zich erbarmeriep de oude. „Het is nu met ons gedaan wij kunnen den bedelzak opnemen en van dorp tot dorp rond gaan." „Zoo ver is het nog niet gekomen; ik zal wel zorgen dat wij geen gebrek lijden." Frans stak zijne pijp aan en ging naar de steengroef. Met smart dacht hij aan den tijd toen hij hier met gezonde leden gewerkt had hij dacht er ook aanhoe gelukkig hij was toen hij na den last en de moeite des daags kon rusten en zich aan een verkwikkenden slaap overgeven. Toen hadden spijs en drank hem geheel anders gesmaakt dan thans het geval was. „Oo riep hij„ware ik maar een jaar jongerdaD zou ik veel nalatendat ik r.u gedaan heb. De roode is een slechte kerel hij heeft het slim weten aan te leggen om mij aan zijne verleidingen gehoor te doeu geven. Dirk zoo ik in het verderf moet storten dan sleep ik u met mij medealleen wil ik de ge volgen van dat noodlottige schot niet dragen." En toornig hief hij de gebalde vuist omhoog, als wilde hij dien uitroep bekrachtigen. Zoo wisselden de gedachten en voornemens elkander af in dien man al naar de indrukken die hij van buiten ontving. Vastheid van karakter had hij nimmer bezetenzijne handelingen werden altijd door vreemden invloed geleidzoowel goede als slechte. Bedorven en boosaardig kon men hem eigenlijk niet noemen hij was licht zinnig geheel beginselloos. Die hem goede daden ah eene verdienste had willen toerekenen, zou hem even valsch beoordeeld hebben als hij, die hem wegens slechte streken veroordeelde. Het uitzicht op een huwelijk met Katharine, die hij inderdaad bemindehad hem aan de inblazingen van den roode gehoor doen geven. Den eersten dag na zijne tehuiskomst gebruikte Frans om uit te rustende reis had hem zeer vermoeid. Tegen den avond haalde hij zijn zondagspak te voorschijn en kleedde zich. Zijn arm droeg hij in een draagband ofschoon deze voorzorg niet meer noodig washij wilde bij de boeren het voorkomen hebben van een gewond soldaat en opzien wekken zonder door woorden zijne daden te verhalen. „Waar gaat gij heen vraagde zijne moeder, die in den tuin bezig was. „Naar het dorp ik heb met Dirk afgesproken hem dezen avond te ontmoeten. Mocht ik wat laat te huis komen dan behoeft gij niet bezorgd te zijn." „Neem u in acht voor den roode 1" riep de oude hem na. Frans wenkte met zijn stok en verdween tus schen de nabijzijnde boomen. Men wist het reeds in de herberg dat de soldaat teruggekeerd was want enkele boeren hadden hem gezien toen hij den vorigen avond door de straten van het dorp gekomen was. Ook had Dirk Siarke er van gesproken en zoo was het gerucht weldra verspreid. In die gezinnen welke een dierbare hadden te betreuren werd de wond op nieuw opengescheurddaar echter waar men gunstige berichten ontvangen hadheerschte vreugde want ook daar kon men den terugkeer der dier baren als aanstaande verwachten. Frans had als de eerst aangekomene opzien verwekt. Het was nog dagtoen de invalide in de nabijheid van het dorp kwam. Met een gevoel van trotsch bemerkte hijdat de arbeidersdie van het veld terugkeerden hem met bewondering aan zagen. Knapendie aan den weg stonden zagen hem met eerbied na hij leunde te meer op zijn stokom de wonddie hij ontvangen had nog ernstiger te doen voorkomen. Inder daad men moest medelijden hebben met den kloeken man dievan het gebruik zijner ge zonde ledematen beroofd als een zwak grijsaard zich voortsleepte. En Frans Fink stond bekend als een buitengemeen sterke kerelmet wien de boeren het niet gaarne aan den stok kregen. Nu zag hij er bleek uithad zijn arm in een draagband en sleepte zich met moeite voort. Hij kwam aan den vijver die voor de herberg was. Hier ontmoette hem eene in het zwart gekleede vrouwdie hem strak aanzag. Het was Suze die uit de herberg kwam waar zij kleine aan- koopen voor de huishouding gedaan, had. De jonge weduwe bleef staan, eene vreeselijke smart deed haar hart ineeD krimpen op het gezicht van den teruggekeerden soldaatdie met haren Arnold gelijk was uitgetrokken. Bij Frans echter bracht die ontmoeting een geheel anderen indruk te weeg; hij kende de jonge weduwe en wist dat zij om haren overleden echtgenoot nog treurde. „Vervloekt 1" dacht hij. „Zoo moest de eerste, die ik heden ontmoet, deze vrouwzijn. Ik zal mij goed houden niet beven, geene verlegenheid toonen zij zal mij toch niet aanspreken." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1