t Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. van brand. Er werden in het gedrang 15 per sonen gedood en 12 gekwetst. In het hoogerhuis heeft lord Granville Maandag verklaard dat het belichtvolgens hetwelk de khedive aan de koningin en den prins van Wales den val van Khartoem heeft getele grafeerd te eenenmale onwaar is. Ook hecht Baring geen geloof aan de in omloop zijnde geruchten. Maandag is Wolseley te Dougola tegen den avond aangekomen en ontvangen door den mudir, wiens staf en troepen tot aan zijn paleis geschaard stonden. Niet ver van Londonderry is in een mijn, toen zes personen naar beneden gelaten werden, de windas gebrokeu waardoor de mand in eeu diepte van 60 meter storttemet het treurig gevolgdat drie personen door den schok op de plaats dood bleven en de overige drie zwaar gekwetst werden. De geheele uitslag der verkiezingen is nu of ficieel bekend. Volgens de officieele partijsplitsing zijn gekozen 69 conservatieven 95 leden van het centrum. 24 van de rijkspartij35 nationaal liberalen, 31 vrijzinnigen, 9 socialisten, 16 Po len, 2 van de volkspartij14 Elzassers 5 Welfen. Er moeten 97 herstemmingen plaats hebben. Te Lindau heeft een duel op pistolen plaats gehad tusschen een eersten luitenant der infan terie en een aldaar wonenden dokter. Bij de eerste wisseling der kogels bleef de officier op de plaats dood. Een twist bij het kaartspel was de aanleiding tot dit duel geweest. Bij Oletzko (Pruisen) is een Pool, die een som van 1000 Thaler bij zich had, vermoord en beroofd. Twee andere Polen zijn onder verden king van de misdaad in hechtenis genomen. Bij het Pruisische dorp Wandersleben is een werkman vermoord door een man en eene vrouw, wien het om diefstal van zijn paard te doen was dat zij laier voor 50 Mark verkochten. De ver moedelijke daders zijn gevat. BERLIJN3 November. Het in sommige bladen opgenomen berichtdat er een wetsont werp wordt gereed gemaakt tot verhooging van invoerrecht op granen, is gelijk van zeer goed ingelichte zijde wordt verzekerd ten eenenmale uit de lucht gegrepen. Bij het onderzoek omtrent het verraad der politie-beambten te Pestdie met de dieven benden heulden is men tot de ontdekking ge komen dat een der hoogste ambtenaren door bemiddeling van zijn vrouw een regelmatige schatting hief van verdachte huizen daar ter stede, voor het oogluikend toelaten van kwade praktijken. Het geld werd door een helpster geïnd en men zorgde steeds dat men nooit in de termen van strafbare omkooperij vervielhet waren altijd //geschenken." Op die manier had de bedoelde ambtenaar in //goede jaren" eer. bij-wverdienste" van f30.000 a f40.000. Uit Hongarije wordt v^eer een misdaad bericht. Bij hel dorp Gyarmath is een postwagen 's nachts vermoedelijk door roovers aangevallen en geplunderd. Men vond den ledigen wagen aan den kant van den weg. De inhoud was met den voerman en de paarden spoorloos verdwenen. De Popoio Romano, een met de regeering in betrekking staand blad zegt het als zeker te achten, dat de koning vóór de weder-bijeenkomst van de kamers twintig nieuwe senatoren zal benoemen. De Propaganda Fide heeft de tijding ont vangen dat in de provincie Canton eeu groot aantal katholieke kapellen vernield meer dan 200 huizen van christenen verbrand vrouwen beleedigd en mannen gemarteld en verbannen zijn. Twee bisschoppen 30 zendelingen en 700 ande re christenen hebben de wijk genomen naar Hongkong. Voor den krijgsraad te Rome heeft Woens dag de Italiaanssche luitenant Ludovizi terecht gestaan de held eener zeer tragische geschie denis welke in Italië druk besproken is. In een twist had luitenant Ludovizi een anderen officier een klap in het aangezicht gegeven, zoo dat hiervan een duel het gevolg was. In dit duel had Ludovizi het ongeluk zijn tegenstander te dooden. Over deze feiten had de jonge officier zich voor den krijgsraad te verantwoorden en werd slechts tot twee jaren opsluiting veroor deeld wegens het toebrengen van een klap aan een wapenbroeder. Ofschoon het duel als een misdaad in het strafwetboek staat aangeschreven heeft het hof gemeend den luitenant hiervoor niet te moeten veroordeelen, daar de reglementen van het Ttaliaansche leger elk soldaat verplich ten sen duel aan te nemen op straffe van uit zetting uit den dienst. De diepe onwetendheid van het ltaliaan- sche volk op sommige plaatsen blijkt op nieuw uit de rechtvaardiging, welke óe prefect van Reggiodie zijn post verlietvan zijn gedrag trachtte te geven. Hij zegt, dat hij de waarheid van het legen hem aangevoerde niet kan ont kennen maar dat één man in een provincie vol gekken den stroom derx dwaasheid niet stuiten kan en hij verhaalt o. a. het volgende Een grappenmaker had ergens twee eieren een wit en een zwart gemaakt's morgens vroeg voor de deur van een huis gelegd de bewoners opgeroepen en hun wijsgemaakt dat „cholera- eieren" voor hun deur lagen. Het volk was doodelijk verschriktde burgemeester werd ge roepen en hij liet het huis door karabiniers om singelen terwijl de overheden overlegden, wai er gedaan moest worden. Men besloot eindelijk de eieren op te nemen in een net, aan een lan gen stok. Zij werden zoo in optocht door den burgemeester de karabiniers, alsmede een aantal burgers naar een veld gebracht en daar onder een dikke laag ongebluschte kalk in den grond gestopt. Toen zoo de //ckolera-eieren" onscha delijk gemaakt waren keerde men gerustgesteld huiswaarts. Dezer dagen stond te St. Petersburg een ge wezen rechterFeodorof terecht wegens 49 afpersingen van geld waaraan hij zich schuldig maakte in de uitoefening van zijn ambt, dat hij zeven jaren vervulde. De mandie de be schuldigden zoowel kleine als groote sommen afzette, leefde zeer ingetogeu. Hij moet, naar men zegt, zijn onrechtvaardig gekregen geld alleen besteed hebben om zijn zieke vrouw alle moge lijke gemakken en lekkernijen te verschaffen. Feodorof is tot ballingschap in Siberië ver oordeeld. Op den spoorweg tusschen Moskau en Raisan bij het station Tichonrowoheeft een botsing plaats gehad tusschen twee goederentrei nen op een van welke zich 30 niet-betalende passagiers bevonden. Een vrouw werd gedood, drie mannen werden zwaar gewond en al de anderen bekwamen meer of minder ernstige kneuzingen. Blainede republikeinsche candidaat voor het presidentschap der Amerikaansche Unie, -besloot Woensdag 11. zijne zesweeksche verkiezingsreis. Hij heeft in dien tijd 9000 mijlen afgelegd en van 10 tot 29 toespraken per dag gehouden. Cleveland zijn democratische tegenstander is een man van minder woorden. Trouwens bij beider manifesten bleek dit indertijd reeds dui delijk. Tweehonderd millionairs boden Blaine Don derdag bij Delmonico te New-York een diner aan. Zij vertegenwoordigden het zij terloops gezegd met elkander een kapitaal van on geveer 1500 millioen Hollandsch. Een collecte in de zaal voor "het republikeinsche campagne fonds bracht f 1,250,000 op. Waalwijk, 5 November 1884. De commissie tot aankoop van paarden! voor het leger heeft hier gisteren uit een hon-i derdtal aangeboden paarden 6 stuks gekocht/ Te Raamsdonk kocht zij er Maandag 4. De stand der partijen in de tweede kamer isvolgens de bekend geworden stemmingen deze Liberalen 37 de hh. Rutgers van Rozenburg, Dirks GildemeesterKist, Gleichman, Schepel, De Ruyter, Zylker, Van der Sleyden, Gratama Van der Feltz Van Delden, BlusséVan der Linden Van Oseubruggen, Van Houten, Duyvis, De Jong, W. K. van Dedem, Hingst, Lieftinck, Mees, Van Gennep, Verniers vau der Loeft', Viruly Verbrugge, Wybenga Van Blom, Buma, Roëll Borgesius, De Vos van Steenwijk, Cremers, Vau der Kaay en Van Kerkwijk, allen leden der vorige kamer Cremer De BeaufortAttema en Kielstra nieuwgekozen leden. Anti-revolutionairen 18, de hh. E. Mackay Van BijlandtKeucheüius Seret, Godin de Beaufort, Huber, T. P. Mackay, Van Wassenaar CatwijckDonner, Van der Hoop, Beelaerts Brantsen van de ZijpA. van DedemVan Asch van Wijk A. F. de Savornin Lohraan Pompe van Meerdervoort er. 't Hoofd, allen leden der vorige kamer; de heer Van Pallandt, nieuw gekozen lid. Katholieken 17 de hh. Haftmans, Clercx Schaepman Van der HoevenVan Baar, Ver meulenReekers, Van der Schrieck, Vos de WaalRuys van Beerenbroek, Kolkman, Reuther, BrouwersLambrechtsBorret en Bahlman. Conservatief 1 de heer Schimmelpenniuck. De herstemming op 11 Nov. betreft13 li beralen 7 anti-re vol utionnairen 4 katholieken en 2 conservatieven. Uit eene nauwkeurige aanteekening er. op telling blijkt, dat van de 128192 kiezers, die ons land telt, slechts 88080 gestemd hebben 40112 verzaakten dus hun plicht. De 37 liberale leden die tot dusverre gekozen zijnwerden te zamen gekozen met 56994 stemmen, zegge door elkaar met 1540 stemmen; de 16 anti-liberale leden werden te zamen gekozen met 44879 stem men zegge door elkaar voor ieder 1246 stemmen. De raad der gemeente Kapelle (Noord- Brabant) heeft besloten tot het aangaan van eene 4 pCts. geldleening groot f35,500. kamer van koophandel te 's-Hertogen- bosch heeft zich bij adres tot den minister van waterstaat enz. gewend om aan te dringen op de voltooiing van de spoorweglijn Zwaluwe's Hertogenbosch. Tevens woi dt in dit adres gewezen op het groot belang van het ter gereeder tijd in gebruik stellen van het voetpad over de brug van den Baardwijkschen Overlaat. Verder werd door de kamer besloten de be hartiging van de belangen der in 1885 ie Ant werpen te houden internationale tentoonstelling aan eene commissieuil haar middenop te dragen. Daarbij werden gekozen de heeren B. Lutkieals voorzitter, T. Pels, secretaiis, en v. d. ^en, v. d. Schuijt en Reijnders, leden. De handel in hooi is dezer dagen iets meer geanimeerd hoewel de prijzen (f 12 a 13.50 per 500 kilo) niet veel zijn vooruitgegaan. Aan de hooipersen zoo te Kapelle als in de naburige gemeentenis men dan ook weer werkzaam hetwelk, indien dit eenigen tijd mocht blijven voortgaan voor het werkvolk alhier veel waard is. De blijde tijding is ontvangen dat al de opvarenden van het verbrande stoomschip Maas dam passagiers Jen bemanning, te zamen 186 personen door het stoomschip Rhein van de Bremer Lloyd, behouden teNew-York aangebracht zijn. Later seinde de gezagvoerder van de Maasdam deze bijzonderheden omtrent de ramp Tijdens een hevigen storm begon de petrefteum uit het reservoir te loopen waarop eene ont ploffing volgde. Het schip geraakte in brand en alle pogingen tot blusschen bleven vruchteloos. Passagiers en bemanning namen piaaats in de sloepen. Niemand bekwam eenig letsel. Omtrent den toestand van het verbrande schip zelfheeft de Directie van den Ned.-Amerikaan sche stoomvaart-maatschappij te Bremerhaven door een vau haar gezagvoerders mondeling nadere inlichtingen doen inwinnen van kapitein Sanders van het ss. Oder die 11. Zaterdag het uitgebrande ss. Maasdam is gepasseerd. Kapitein Sanders rapporteerdedat hij rond de Maasdam was gestoomd zoo nabijdat hij den naam van het schip op den achlerspiegel ontwijfelbaar zeker konde lezen en duidelijk konde zien dat het dek met al wat er op had gestaan, geheel was weggebrandterwijl er geen spoor van eenig levend wezen was te ontdekken. Men had geen pogingen gedaan om aan boord der Maasdam te komen, daar de zijden van het reeds zeer hoog boven water liggende schip klaarblij kelijk zoo hee' waren dat aan opklimmen daar langs niet viel te denken. De geheele tuigage ook zelfs de ma9ten waren weg; alleen de schoor steen stond nog. Uit den toestand van de bootsdavits was niet op te maken of de booten al dan niet te water waren gelaten. Er was niets van booten te zien, ook had men niets hoegenaamd zien drijven in den omtrek, hoezeer men daar zeer scherp naar had uitgezien. Het weder was toen Zaterdagtamelijk kalm Er was wel eene vrij hooge deiningdoch niet zoo of een boot konde wel zee bouwen. De vorige dagen en ook de volgende, hadden er stijve Westenwinden geheerscht, met onrustige en hooge zee. Kapitein Sanders was van gevoelen dal het schip minstens reeds 36 uren moest gebrand hebben toen hij er bij was. De voortvluchtige vroegere postdirecteur te YzendijkePieteris te Athene gearres teerd. Omtrent deze aanhouding meldt het. N. v. d. D. de volgende bijzonderheden Zoodra bekend was, dat Pieter zijn land verlaten had heeft de Hollandsche politie overal in Europa zijn poitret verspreid, en na voortdurend onderzoek kwam men ten laatste, uit de brieven aan zijne echtgenoote geadres seerd tot de overtuigingdat hij zich waar schijnlijk te Athene moest bevinden. Yan dit vermoeden werd kennis gegeven aan den heer v. Lennepconsul-generaal der Nederlanden te Piraeusdie er de politie van verwittig de onder overlegging van PietePs photogra phic. Al zeer spoedig vernam de politie, dat bedoelde persoon eenigen tijd onder den naam van Johannes Meyer in het Hotel dhkthene verblijf had gehouden en nu aan de Plaka woonde, doch nog geregeld in het hotel kwam dineeren. Tegen 12 ure 's middags verzocht men den heer Yan Lennep mede te'gaan en gelukte het dezen den beruchten oplichter te arresteeren juist op het oogenblik dat hij het hotel verliet. Bij hem werd slechts 600 a 700 frank gevonden, doch bij de daarop gevolgde huiszoeking heeft men ook ontdekt aan welk bankiershuis een Hollandsch hij de gestolen gelden toevertrouwd had. Ongelukkig schijnt er geen uitleveringstrac- taat te' bestaanen zal hij naar men zegt, eerstdaags volgens de wet buiten de peripheric der Atheensche politie gebracht worden, om dan te kunnen gaan waar bij wil. Woensdag heeft de commissionair in effecten (firma S. Co) te 's ITage zich ver wijderd met achterlatiug van een niet onbe langrijk passief, waaronder een belangrijke som aan dat huis nog j. 1. Vrijdag in depo sitie gegeven, Omtrent deze vlucht loopen allerlei over dreven geruchten. Toch is de zaak erg ge noeg en zijn er genoeg, voornamelijk kleine burgers die aan den defaillant te kort komen. Het totale bedrag van het deficit kan gerust op tachtig duizend gulden geschat worden. Ons is o. a. bekend dat een burgerman, die een spaarduitje wilde beleggen, dit bij S. deponeerde om er een //pampiertje// voor te koopen. Een paar dagen later zou dit papier tje disponibel zijn; maar ziet, toen de recht hebbende zich op het kantoor vervoegde ontving hij de mededeeling dat meneer'' zich des ochtends „verwijderd" had, zelfs de lessenaar van den klerk had opengebroken en het daarin aanwezige geld had medegeno men. Een ander ingezetene moest op den dag, dat S. zoek was een bedrag van f12.000 van hem ontvangendoch moest zich eveneens tevreden stellen met het berichtdat de patroon was afgereisd zonder zijn adres achter te lateu. D. Te Dordrecht loopt het geruchtdat eene der grootste firma's in steenkolen en olie aldaar zou zijn gefailleerd. Men spreekt van een passief van f 4-00,000. Men schrijft uit Maastricht De instructie in zake den moord op den ongelukkigen Ernst Caron te Sittard en van den diefstal van 3600 mark, ten nadeele der spoorwegmaatschappij G. C. B.is nog in vollen gangdoch vordert langzaam. De van deze feiten beschuldigde en gearresteerde personen blijven hunne schuld ontkennen. O., die van den moord wordt beschuldigd kan zijn alibi op den noodlottigen avondnoch de herkomst van een portefeuille, die bij hem gezien was, bewijzen, terwijl L, die verdacht wordt de 3600 mark te hebben ontvreemd de getuigenissen niet kan ontzenuwen, dat voorwerpendoor hem gekochtin marken en nietzooals hij beweertin franken zijn betaald. De instructie zal nog wel eenigen tijd voortduren. Een karrevoerder uit Tilburgop den weg naar Breda rijdendewerd door iemand aangesproken die om een plaatsje op de kar verzocht. Niets kwaads vermoedende, stond de man dit verzoek toe, doch juist toen de landlooper op de kar wilde klimmen, sprong er een knoop vau zijn jas, waardoor een revolver en een dolk zichtbaar werdendie den karreman eene rilling door de leden joeg. Hij herstelde zich echter dadelijk, pakte den vreemdeling bij den kraag en gaf hem eene dracht slagen, zoodat de verdachte van den wagen rolde en in het zand terecht kwam. De politie is den aanrander nog niet op spoor. Uit Osch meldt men Het schijnt dat onze ijverige politie er dit maal in geslaagd is de werkelijke daders te vinden van den onlangs gepleegden moord. Yan de 3 personendie de vorige week in arrest zijn genomen, moeten 2 bekend hebben. De rechtbank te 's-Bosch heeft beslist dat deze 2 personen voorloopig in hechtenis zullen blij ven. De 19jarige zoon van den landbouwer Barten te Maasheesdie Vrijdagochtend met zijn kar naar het spoor zou rijdenhad het ongeluk dat zijn paard nabij Yierlingsbeek op hol geraakte, waardoor hij van de kar viel en onmiddellijk dood bleef. Uit Den Bosch wordt in de P. Nb. Ct. gemeld Gedurende de beide feestdagen heeft 'trnin- der fatsoenlijke publiek weermeestal ten gevolge van overmatig gebruik van sterken drank der politie heel wat werk gegeven. Op verschillende plaatsen kwamen grootere of kleinere botsingen voor; vooral Zaterdag avond was het op de Groote Markt zeer woelig en werd daartoe aanleiding gegeven niet door lieden uit de volksklasse maar door mannen, wier rang en stand ver verheven is boven dergelijke handelingen. Zondagnamiddag had eene vechtpartij met messen plaats in de Tolbrugstraat tusschen eene vrouw en twee mannendie beiden werden gewondMaandag verwondde op de Hofstad een persoon een ander, die rustig stond te kijkenMaandag nacht had in de Tolbrugstraat eene vechtpartij plaats tusschen twee huzaren en een vrouwspersoon, die aan 't hoofd werd gewond. Nog hebben dezen nacht een tiental lie derlijke brooddronken kerels aan de woning des heeren Wansink, Ververstraat, schande lijke baldadigheden aangericht en o. a. een spiegelruit stukgeslagen, 't geen de gestatio neerde politiebeambte niet kon beletten; toen hij weldra versterking ontving eindigde 't schandaal met de arrestatie van twee bel hamels. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ontstond te Roermond twist tusschen twee smidsknechts, van de fabriek van den heer H. Een hunner trok het mes en bracht zijn tegenstander daarmede verschillende steken toe. De gewonde verkeert in levensgevaar; de dader is aangehouden. Vrijdag ontsnapte een verpleegde uit het krankzinnigen gesticht te Medemblik en liep naar het strand. Toen hij bemerkte dat hij achterhaald werd liep hij de zee in tot aan zijn halsmaar keerde toen gewillig weer terug. Zondagavond te 874 uur heeft aan den Overtoom te Amsterdam (drukste zijde) bij de Pestburg eene brutale aanranding plaats gehad. Eene dienstbode werd door een onbekend manspersoon aangesproken, die haar op ruwen toon om geld vroeg. Op het antwoord, dat zij geen geld bij zich had, greep hij haar bij

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2