Duitschland. Oostenrijk, Italië. Griekenland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Een dei- grootste Engelscbe arbeidersver- eenigingen in het vak van scheepsbouwvan wier 36000 leden thans 11000 zonder werk zijn, heeft twee afgevaardigden naar Frankrijk gezon den om daar den toestand van den scheepsbouw te onderzoeken en te trachten op Eransche werven werk te vinden voor hunne broodelooze vakge- nooten. Het is echter zeer te betwijfelen of zij zullen slagen. Want in Frankrijk zijn handel en nij verheid zooals men weetook zeer gedrukt. Als bewijs daarvan kan strekkendat aan de gemeentelijke verbruiksbelastingen in de tien verloopen maanden van dit jaar ruim drie mil- lioen francs minder ontvangen werd dan in het zelfde tijdperk van verleden jaar. Het aantal arbeiders zonder werk bedraagt alleen te Sunderland en omstreken 25,000 mannen, die met vrouwen en kinderen een geheel leger van noodlijdenden vormen. En de nood in dezen tak van nijverheid is van iuvloed op al de met haar verbonden vakken door het geheele land. In Wales loopen groote menigten mijn wolkers en te Londen een aantal dokarbeiders ledig. Men geeft de schuld van den treurigen toe stand aan de beschermeude maatregelen in het buitenland invoerrechten suiker- en scheeps- premiendie den verkoop van de Engelsche artikelen op de markten benadeelen. De keizer is weer op den parketvloer in zijn paleis uitgegleden en gevallen. Hij schijnt zich echter niet ernstig te hebben bezeerd althans hij verrichtte den volgenden dag weder zijne gewone werkzaamheden en verleende audiëntie. Groote schrik werd Dinsdagavond in den schouwburg te Frankfort a/M. bij de opvoering van Don Juan's Ende veroorzaakt, toen aan het eind van het vierde bedrijf een der zijschermen met een plank vol sehalen en kruiken onder donderend geraas neerstortte op den acteur Ell- menreich, die juist door het publiek teruggeroepen werd. Een kreet van angst ging door de zaal. Maar alles liep beter af dan men dacht. De tooneel- speler was niet omver gevallen; het zware scherm was op zijn stevige schouders blijven liggen en toen men hem ten spoedigste van zijn onaange- namen last bevrijd hadbleek hij volkomen ongedeerdzoodat hij zijn rol ongehinderd af kon spelen. Niet minder dan 400 Beiersche brouwers wordenvolgens de Bayer-Kur gerechtelijk vervolgd wegens vervalschen van hun bier. Te Weenen zijn bij twee geldwisselaars door twee Engelschen valsche banknoten gewisseld ten bedrage van 1800 pond sterling, Spoedig be merkte men, dat de biljetten valsch waren. Een individu werd als uitgever der valsche bank noten gearresteerdde tweede is gevlucht. Te Krakau hebben weder ongeregeldheden tegen de joden plaats gehad. Verscheidene israë- lieten werden door de volksmenigte mishandeld en in al hunne winkels werden de glazen inge gooid. Slechts met moeite voorkwam de politie ernstiger gewelddadigheden. Verscheidene aan stokers van de volkswoede werden in hechtenis genomen. Uit Turijn wordt gemeld, dat toen de koning, die er gekomen was ter gelegenheid van de prijsuitdeeling aan de bekroonden der nationale tentoonstelling met zijn rijtuig in eene der straten verscheeneen goed gekleed persoon geroepen heeft„weg met den koning De menigte wierp zich onmiddellijk op den man, scheurde zijne kleederen aan flarden en spuwde hem in 't gezicht. Eenige politiedienaren scho ten tijdig te zijner bescherming toezonder dat zou de persoon vermoedelijk het leven er niet bij afgebracht hebben Te Athene heeft in een magazijn, waar ook kruit geborgen was, eene ontploffing plaats ge had, die groote schade aan de geheele wijk (de Neapolisj toebracht. Niet alleen dat het maga zijn in de lucht vloog, maar ook een paarden- station viel in, eenige muren van huizen barstten en overal werden de ruiten vernield. Persoon lijke ongelukken hebben er, daar het nog vroeg in den morgen was, niet plaats gehad. WAALWIJK. Zondag 9 dezer 's middags ten 12 ure zal door de harmonie FEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Marche militaire J. v. Hemert. 2. Une nuit a Grenade fantaisie Kreutzer. 3. Potpourri sur l'opéra Alessandro Stradella Flotow. 4. Galop Kom. Waalwijk, 8 November 1884. Tot leden van de eerste kamer der staten- generaal zijn door de provinciale staten van Noordbrabant gekozen de heeren mr. J. G. de Bruijn, mr. J. B. Hengst, mr. P. J. A. Smits, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijeu en Smits van Oijen. De verhouding in die kamer blijft als voor de ontbinding. Door mgr. Godschalk, bisschop van 's Bosch, zijn benoemd tot president van het bisschoppelijk seminarie te Haaren de hoogeerw. heer A. J. F. Mutsaerstot professor aan dat seminarie de eerw. heer F. A. L. Bronsgeest, tot kapelaan te Valkensweerd de eerw. heer J. C. A. Mathijsen, tot kapelaan te Oirschot de eerw. heer J. B. Mcmmersteeg en tot adsistent te Milheeze (Ba- kel) de eerw. heer A. J. L. van Gils. Op de laatste bladzijde van dit blad vin den onze lezers de nieuwe dienstregeling van den Noordbr. stoomtram, zooals-'die Maandag 10 November a. s. in werking treedt. De hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederlandsche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen in 1885 te houden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, van verschillende zijden aangezocht om den termijn tot inlevering van inschrijvingsbiljetten die op 1 November verstreken was, verlengd te krijgen, daartoe pogingen te Antwerpen heeft aangewend. Zij is er met veel moeite in geslaagd verlen ging te krijgen tot 1 December a. s., zoodat inschrijvingsbiljetten tot dien datum bij haar wor den ingewacht. Zij deelt verder nog mede dat er eene zeer uitvoerige algemeene klassenindeeling ter perse is die van a. s. Maandag af te haren bureele, no. 57 Willemstraat te 's Gravenhageop aan vraag verkrijgbaar zal zijn. Door de provinciale staten van Noord brabant is besloten afwijzend te beschikken op het voorstel tot opheffing van het waterschap de Aa of Weerijs, alsook op het adres van het gemeentebestuur vrn Herpen, om eene bijdrage voor te maken waterkeerende werken voor den binnenpolder van Herpen. Verder werd vastgesteld het bijzonder regle ment voor het waterschap de Hill ekens en achter- boerkens, terwijl de vereeniging der waterschappen Hinterlaken, Asterd, Lange Bunders en Slangen tot één waterschap alsnog niet goedgekeurd kon worden. Door de vergadering werden o.a. aangehouden de adressen omtrent de zomersluiting der Beer- sche Maas en het maken eener tweede door- iaatbrug in den provincialen weg van Beek naar den Maasdijk. Vastgesteld zijn de bijzondere reglementen voor de waterschappen van 's Lands van Megen, van den polder van Oijen en den polder „het Meerschot" onder de gemeenten St. Michiels- Gestel en Schijndel. Verleend is aan de Noordbr. maatschappij van landbouw over 1885 eene subsidie van f 1000, onder voorwaarde dat die bijdrage uitsluitend zal strekken tot verbetering en veredeling van vee en paarden enz. en niet voor het houden van tentoonstellingen of openbare vermakelijk heden. Door het lid Mastboom werden aan gedep. st. inlichtingen gevraagd omtrent den stand van den bouw van een nieuw krankzinnigengesticht, tot verpleging van armlastige lijders uit Noord brabant. Door den voorzitter werden die inlich tingen tegen de volgende vergadering toegezegd. De rapporten over verschillende onderwerpen uitgebracht werden ter visie gelegd. Daarna werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag den 18 November, 's middags ten 1 ure. Door gedep. staten is aan den heer A. L. Festen te Heeswijk concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Osch naar Oijen. Door de regeering is aan den heer H. M. van Fenema te Breda vergunning verleend om ten behoeve van een stoomtramweg van Breda- Oudenbosch gebruik te maken van een gedeelte rijksweg der le klasse No 3, en van den eersten zijtak van dien weg a. van de grens der ge meentelijke bestrating te Breda tot den boven vermelden zijtak aanvangende in de gemeente Prinsenhage, b. van het begin van den eersten zijtak te Prinsenhage tot aan de traverse door Et ten. Bij de monstering van paarden voor het leger te Moergestel waren 103 paarden aange boden. Een enkel slechts is er aangekocht, dat den vorigen dag reeds te Waalwijk op de mon stering geweest was. De liberale kiesvereeniging te Zevenbergen heeft besloten, zich bij de aanstaande herstem ming tusschen een katholiek en een antirevolu tionair candidaat te onthouden. Ter uitvoering van de wet houdende intrekking der bepalingen omtrent tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor gebouwde eigendommen is o.a. het volgende bepaald De wet mag geen nadeei toebrengen aan hen, die op 1 Januari 1885 aan bouwplannen reeds een begin van uitvoering hebben gegeven. Wie voor dat tijdstip met stichting, herbouw, bijbouw of vernieuwing begon heeft aanspraak op den vrijdom, in de Ve afdeeling der wet van 1870 bepaald. Na de ingebruikstelling van die gebouwen behoort op den voet dier afdeeling, vrijdom voorgesteld of wel de verkorte termijn toegekend te worden, onverschillig of die gebouwen eerst in den loop van 1885 of later in gebruik zijn gesteld. Daar de vraag of een bouw voor 1 Januari 1885 is begonnen later bij de uitvoering der wet soms niet met zekerheid zou te beantwoor den zijn dienen de controleurs der directe belastingen en van het kadaster tijdig te onder zoeken en aan te tcekenen, voor welke gebouwen nog aauspraak kan worden gemaakt op de gnnstige bepalingen, die bij de wet van 1884 zijn ingetrokken. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebrachtdat door de regeling van den win ter- dienst geene verandering is gekomen in de tijd stippen voor het openen en sluiten van de spoor wegbrug over de Koningshaven te Rotterdam. De onthulling van hei standbeeld van ko ning Willem II te Luxemburg heeft Woensdag in alle plechtigheid plaats gehad. Willem II staat afgebeeld te paard, blootshoofd, de menigte groetend bij zijn intrede ta Luxemburg. Bevoeg de beoordeelaars verzekeren, dat het beeld zeld zaam welgelijkend is. Het voetstuk i3 zeer ariistiek. Rondom het blazoen dat het versiert, zijn de Moezel en de Alzette zinnebeeldig voor gesteld. Duizenden Luxemburgers waren uit alle cleelen van het hertogdom toegesneld en gaven aan de zwierig versierde stad een levendig aanzien. De koning en de koningin, van Coma;berg vertrokken zijn te Dommeldange uit den trein gegaan en deden eenige minuten later hunne in trede in de stad, begroet door kanongebulder klokgelui en het gejuich der menigte. Op het Willemsplein was eene enorme meuschenmassa aangestroomd. Het vorstenpaar werd bij zijne komst aldaar verwelkomd met het Wilhelmus terwijl het „Leve de koning! Leve de koningin!" uit alle monden weerklonk. De koning droeg de uniform van kolonel der grenadiers, de koningin een zeer elegant kleed van granaatkleurig fluweel. De erfhertog van Saksen Weimar vergezelde hunne majesteiten. Op de koninklijke estrade hadden de staatsraden plaats genomen, benevens prinses Karei Arenberg van Blockhausen. Na een saluut aan den koningdoor muzikanteu uitge voerd en terwijl een feestcantate gezongen werd, viel het omhulsel van het monument, onder het gejuich der menigte. De voorzitter der kamer hield toen eene redevoering, in welke hij de verdiensten van koning Willem II in herinnering bracht, en eindigde met den wensch „Moge de hemel aan dit getrouwe volk het geluk schenken van nog lang te leven onder de regeering van des overledenen Willems doorluchten zoon." De koning antwoordde Ik dauk u voor de woorden die gij gespro ken hebt uit naam van het groothertogdom. Ik dank de Luxemburgsche bevolking voor hare vaderlandslievende gevoelens en hare ver knochtheid aan hare vorsten. Dank uit mijnen naam en uit naam van het huis van Oranje Daverende toejuichingen begroetten deze woor den. De koning en de koningin met gevolg be zichtigden daarop het monument en namen ver volgens weder in hunne rijtuigen plaats terwijl de vereenigingen voor het monument defileerden eu daar kransen en bloemen op neerlegden. Er heerschte groote geestdrift in de stad. Het gerechtshof te 's-Gravenhage behan delde Donderdag de zaak van den carousclhou- der Roos, beschuldigd van moedwilligen manslag van een knecht en moedwillige verwonding van een anderen knecht in het Lamgroen. De eisch van het openb. ministerie is 15 jaren tuchthuis straf. Maandag ontstond te Schijndel in een bierhuis twist over een glas bier die zoo hoog liepdat het tot een gevecht kwam waarbij een persoon niet minder dan zeven sneden aan het hoofd ontving. Te Vessem is Zaterdag jl. de woning met stal en schuur afgebrand van den landbouwer G. Olieslager. Alleen het vee werd gered. Niets was verzekerd. Een meisje uit Stratumdienstbaar te Antwerpen zond voor ruim drie weken een koffer met lijfgoed aan hare betrekkingen. Zij liet daarbij een brief volgen met het bericht dat zij nog een som van fr. 500 hare spaar penningen van de bank had te halen waarna zij onmiddellijk ie Stratum zou terugkeeren. Ondanks alle nasporingen heeft men sedert dien tijd niets meer van haar vernomen. Twee bekende vechtersbazen te Eindhoven, die Zondagavond j.l. het gelaat van een vreem deling vreeselijk door messneden misvormd hebben zijn gevankelijk naar 's Hertogenbosch overgebracht. Ds wisselwachter Peltzcr aan het station ten Venloo is tusschen de buffers van een ran geerenden trein geraaktwaardoor hij in zeer gekwetsten toestand naar het R. K. gasthuis moest worden overgebracht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. is uit eene weide onder Weurtnabij Nij megen bij den steenbakker J. Geurts eene zwartbonte koe gestolen en over de grenzen vervoerd. De dief werd te Kranenburg door Pruisische grensbeambten aangehouden en bevindt zich thans in de gevangenis te Kleef, in afwachting zijner uitlevering welke door de justitie is aangevraagd. Hij is genaamd Willem van den Hoogewoud 42 jaar koopman in fruit, wonende te Nijmegen. Reeds vroeger maakte hij kennis met de justitie. Zondag ochtend brak onder de gemeente Weertin het gehucht Tungelroijdoor eene onbekende oorzaak brand uit bij den landbouwer P. J. De stal en de schuur met eert groote hoeveelheid graan werden geheel vernield. Het verbrande was niet verzekerd. Uit Athene zendt men ons berichtdat Pieter reeds buiten het rechtsgebied der Atheen- sche politie is gebracht en zich naar Kalamakion heeft begeven. Eenige gelden aan zijn valsch adres gerichtzijn nog in beslag genomen en wat de ontvreemde sommen aangaat, die moet n niet bij één maar bij verschillende Hollandsche bankiers gedeponeerd zijn. v. d. D.) De commissaris van politie te Dordrecht wenscht te worden bekend gemaakt met het verblijf van Arie de Bruin, oud 26 jaren, arbeider, geboren aldaarhaar donkerknevel blond kleeding korte Friesche jaszwart met blauw gestreepte broekpet met rechte klep, blauw en wit gestreept boezeroen geel katoenen hemd militaire onderbroek eu laarzen hij was in het bezit van een portemonnaie, waarin een gouden ring met plaatje waarop de letters L. v. d. G. waren gegraveerd. Hij heeft op 20 October jl. de woning zijner zusterbij wie hij inwoonde verlaten en wordt sedert vermist. De machinist van een papierfabriek te Oude Pekela is ongelukkig zoodanig met de machine in aanraking gekomen, dat hij onmiddellijk dood was. Hij laat zes kinderen onverzorgd achter. Te Kuilenburg is een oude bedelaarster overledenwaarschijnlijk aan de gevolgen van kneuzingen opgeloopen bij het grabbelen naar uitgestrooid suikergoedbij gelegenheid eener trouwpartij te Schalkwijk. Zij geraakte daarbij op den grond en onder een tilbury, waardoor zij inwendig zwaar verwond werd. De plotselinge verdwijning van den effectenhandelaar Schouten heeft volgens een schrijven uit den Haag aan de „N. Schied. Ct.// vele gezinnen tot. groote verslagenheid gebracht. Het zijn meestal duur gewonnen spaarpenningentot een bedrag van circa f 80,000, die langs dezen, helaas, „meer en meer gebruikelijken weg" den kleinen burger worden ontvreemd. Maar zoo vraagt men ook hier wederom hoe komen de men- schen er dan ook toe om hunne gelden aan zulke onsoliede, hun meestal onbekende en reeds op dien grond wantrouwen inboezemende personen toe te vertrouwen Het geval van zulk een plotselinge verwijdering heeft zich in den Haag reeds meermalen voorgedaan en nochtans hebben de beunhazen van den effectenhandel er hun crediet nog niet ver loren, getuige weer dit nieuw geval van op lichting op groote schaal. Schroom om zich tot de soliede kantoren te wenden, aan den anderen kant zucht naar groote winsten schijnen hier nog maar altijd velen in de fuik te doen loopen. Maar het meest zal er wel toe bijdragen de manier, waarop die fuik door de zwendelaars en gewetenlooze schurken wordt uitgezet. Zoo ontmoette ik gisteren een der slacht offers van de nieuwe Haagsche effectenramp. De man deelde mij met nokkende stem mede, dat zijn laatste f600 gevlogen waren, en uit het verdere gesprek bleek, tot mijn niet geringe bevreemding, dat het niet de eerste keer wasdat de man op die manier was bedrogen. Hij wilde er eerst niet goed voor uitkomen, hoe hij er dan toch wel toe ge komen was om zich zoo te laten beetnemen, maar op mijn aandringen, dat zijn voorbeeld allicht tot leering voor anderen zou kunnen strekkenverhaalde hij mij het volgende Mijnheer zei hij ongeveer toen ik het geld in mijn la had liggen en er geen rente van trokzei mijn vrouw „Frans koop er een papiertje voor!" Ik had daar aanvankelijk geen ooren naaromdat ik van de oneerlijke praktijken der handelaars in die papieren juist weer zooveel leelijke noten in de krant had hooren kraken. Maar toen mijn neef, die er ook heeft, zei dat ik er volstrekt geen kwaad mee konals ik de stukken zelf bij mij hield en hem naar den koers liet kijken besloot ik een solied papier te koopenen ging met mijn geld op zak naar het kantoor van S. en Co.van wie mijn neef ook effecten had. De mijnheer op het kantoor had op dat oogenblik het door mij verlangde stuk niet voorhandenmaar vroegof ik een ander wilde hebbendat ook zeer soliede was. Op mijne stellige verklaringdat ik niet anders begeerde dan het door mij genoemde, vroeg hij mijof ik dan over twee dagen terug wilde komen. Hij zou het dan inmiddels op de beurs voor mij koopen. Met die afspraak nam ik natuurlijk genoegen en kwam een paar dagen later met mijn geld terug. Tot zijn groot leedwezen had de mijnheer van 't kantoor het stuk nog niet los kunnen krijgen voor den voordeeligen prijsdien hij op 't oog haden om mij nu dat voordeeltje niet te doen misloopenvroeg hij of ik nog een paar dagen geduld zou willen hebben en mij intusschen tevreden stellen met een even soiled papier. De man zei mij dit met zulk een eerlijk gezicht, dat ik het mij aangeboden papier aannam in ruil voor de banknoten en onder de stellige verzekeringdat het uiter lijk over twee dagen tegen het door mij verlangde zou zijn ingewisseld. Ik zou dan gewaarschuwd worden. Werkelijk verscheen er reeds den volgenden dag iemand van het kantoorwat mij zeer gerust stelde. Hij kwam mij echter het stuk niet bren gen dat kon eerst den anderen dag, zooals afgesproken was, los komen; doch nu had hij het mij verkochte papier dringend noodig, omdat een zijner clienten juist dien dag er naar gevraagd had. Meer denkende aan het stuk dat ik verlangd hadgaf ik in ver trouwen het effect, dat ik toch niet wilde

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2