Nummer 91. Zondag 16 November 1884. 7' Jaargang. 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Het Carbol-Papier, ANTOON TIELEN, Bekendmakingen UITGEVER: Waalwijk. V Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, s Til, Dit blad. verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; eroote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. als behoedmiddel tegen voclitmotwitte mieren, enz. Nog niet zeer lang geleden werd er in de "Vereenigde Staten van Noord-Amerika groote schade aangericht door de motmijten en andere lastige insekten, die gedurig in aantal toenamenzeer ten spijt van handelaren en particulieren. Ook het leger leed enorme verliezendoordien de lakens en andere stof fen, welke men in balen of kisten verzond, gedeeltelijk door het ongedierte aangetast gedeeltelijk door vocht beschadigd werden. Al de aangewende middelen bleken vruchte loos te zijntot dat eindelijk de kapitein John E. Rodgersintendant van het leger der Vereenigde Staten, een zeker soort papier uitvonddat hij met den naam van „Le Préservateur" bestempelde. Wat nu is het hoofdbestanddeel voor dit papier Het carbolzuur. Dit chemische product werd door Runge in het jaar 1834 ontdekt en uit koolteer bereiddit ge schiedde door distillatie bij de temperatuur van 150 tot 200 graden Celsius. Runge gaf er den tegenwoordig meest gebruikt worden den naam van carbolzuur aan; later, in 1841 is de stof nader onderzocht en bestudeerd door Laurentdie er den naam van phonol aan gaf, terwijl nog later verschillende andere onderzoekers dit product als phenylzuur phenyl-alkoholen monoxybenzol betitelden. Als carbolzuur is het echter 't meest bekend. Sedert 1844 is de stof het voorwerp van onderzoek geweest van verschillende geleer den waaronder zeer vele geneesheeren; door die onderzoekingen is zij langzamerhand in ons vaderland populair geworden. De Amerikaan John E. Rodgers nam zoools reeds gezegd ishet carbolzuur als hoofdbestanddeel van zijn papier. Na dit door eu door waterdicht, dus ondoordringbaar gemaakt te hebben, deed hij het carbolzuur door dit geprepareerde papier heentrekken om zoodoende met behulp van een reusachtige naar zijne teekening uitgevoerde machine, het carbol met het geprepareerde papier in de „Préservateur" te herscheppen. Door deze uitvinding heeft Rodgers de menschkeid zonder eenigen twijfel een grooten dienst bewezen. Terwijl men vroeger te ver geefs middelen beraamde om motmijten en schimmel te werenbehoeft men nu slechts zijnen toevlucht tot het carbol-papier te nemen, oiïi aanstonds van vocht en onge dierte bevrijd te wezen. Immers alle lagere vormen van plantaardig organisch leven worden door de Préservateur vernietigdze gaat de gisting tegen en ver delgt de schimmelplanten. Op het dierlijk organismus werkt het even zeer vernietigendvooral op de lagere vor men zooals mot, spinnenklandersduizend- pootenkakkerlakkenwitte mieren en nog walgelijker dieren. De toepassingen van het carbol-papier zijn zoo talrijkdat wij ze in een opstel als dit onmogelijk alle noemen kunnen; in hoofdzaak komen zij hierop neerten gevolge van de anti-septische eigenschappen doodt het car bol-papier het dierlijk organismus zooals motwitte mieren enz. en beschermt dit ver der tegen bederf en ontbinding. Dit alles maakt de Préservateur zeer geschikt tot ont smetting van ziekenkamers en voorbehoedmid del tegen insekten en vocht. Uit een en ander volgt dat het carbol- papier een buitengewoon nuttig artikel en een weldaad voor het menschelijk geslacht is, juist ten gevolge van die doodende werkingen waardoor ziekten-kiemen alsook het dierlijk organismus onschadelijk gemaakt worden. Zelfs de eigenaardige reuk, die het carbol- papier verspreidt en door velen zoozeer ver oordeeld, werkt niet anders dan voordeelig op den gezondheidstoestand. En om te bewijzen dat wij niet alleen deze raeening toegedaan zijnlaten wij ten slotte nog enkele gevoelens van bekende weten schappelijke mannen volgen. Dr. Labry de Bruijn, Nederlandsch ge neesheer, schrijft o. a. over het carbol-papier „Gaarne verklaar ik dat de carbolreuk van het carbol—papier Le Préservateur niet al leen niet schadelijk is voor de gezondheid maar in tegendeel geschikt om den damp kring te zuiverenen dat het gebruik daar van als vocht- en bederfwerend middel aan te bevelen is. Van hetzelfde gevoelen zijn de doctoren M. J. Baard de la Eaille Van Wageningen Middelburg Heindersma en andere. Prof. Stoeder, buitengewoon hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit, is van oordeel, dat „in die gevallen, waar bij verpak - kiug bewaring of verzending van velerlei goe deren voor beschadiging door insekten of vocht is te vreezen het carbol—papier alle aanbeveling verdient.Ook de beroemde Afrika-reiziger Henri M. Stanley, de PAsso- ciation Africaine Internationale schreef o. a. „De goederen, die door de binnenlanden van Afrika verzonden werden, wikkelden wij even eens in het carbol-papier, ze werden bewaard voor vochtongedierte en bederf. Kortom bedoeld papier is met het beste gevolg ge bezigd en verdient boven andere aangewende middelen de voorkeur. Gaarne verklaar ik dau ook, dat het carbol-papier wegens zijne uitstekende eigenschappen mijne groote te vredenheid wegdraagt/' Uit dit alles blijkt hoe doeltreffend deze uitvinding ook voor Nederland werken moet, want hoe vele bewoners van dit terecht bekend vochtig land hebben herhaaldelijk last, dat hunne have en goed door vocht, niet alleen aangeslagen, maar helaas al te dikwijls ge heel en al vernield wordtNiet zonder rede werd de uitvinder van dit chemisch bereid papier John E. Rodgers met de orde „Pour lé Mérite vereerd. Wij twijfelen dan ook niet, dat het carbol-papier binnen korten tijd algemeen bekend zal worden en zeer velen hun heil tegen insekten en vocht hierin zul len vinden. Is het te verwonderen dat er reeds zoo velen waren die dit papier trachtten na te maken! Doch te vergeefsdaar Rodgers alleen het geheim bezit dit papier de bekende goede hoedanigheden te verschaffen. Om de ver bruikers in de gelegenheid te stellen het echte carbol-papier van namaak te onderschei den, heeft de uitvinder zijn fabrikaat voorzien van een gedeponeerd fabrieksmerkbestaande in een arend aan vier zijden omgeven van de letters R. W. A. Het carbol-papier wordt bij groote hoe veelheden en met het beste gevolg gebezigd in Amerikaalsook in de meeste Europeesche staten en onze Oost- Sf IVest- Indische be zittingen; naar wij vernemen is Le Préservateur sedert eenigen tijd ook bij ons ingevoerd. PROP. STOKVISCH. aanwezige schietbaan op den Meerdijkgelegen alhier in sectie B no 552. Waalwijk, 11 November 1884. Het gemeentebestuur voornoemd. De burgemeester, VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekend dat de begrooting van plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1885 den ge meenteraad is aangeboden en gedurende 14 dagen ter secretarie alhier voor een ieder ter inzage is nedergclcgd alsmede dat afschriften er van verkrijgbaar zijn tegen betaling der kosten. Waalwijk, 11 November 1884. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. /K OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 11 November 1884, nam. 6 uur. Afwezig de hn. Zijlmans en Timmermans Wz. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde I. Vaststelling der gemeente-armen- en gasthuisrekening. Ue voorzitter „zoo even M. H. is het rap port der commissie ingekomen ik verzoek den secretaris hetzelve voor te lezen." De conclusie van dit rapport is de verschillende rekeningen onveranderd goed te keuren. Conform besloten. De gemeenterekening bedraagt in ontvangst f 58543,71° in uitgaaf f 56189,49 batig saldo De armenrekening ia ontvangst f3719,97 in uitgaaf f 4058,955 nadeelig saldo De gasthuisrekening in ontvaDgst f 1015.16 in uitgaaf f 793,98 batig soldo f 2354,225 f 338,985 !et gemeentebestuur van Waalwijk gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no 95); maakt bekend dat uitvoering zal worden gegeven aan het besluit tot het herstellen en uitbreiden der thans f 221,18 II. Aanbieding der gemeentebegrooting over 1885. De aangeboden begrooting wordt gesteld in handen cener commissietot leden waarvan ge kozen worden de heeren Timmermans Van Tu- renhoutVan der Heijden en Quirijns. Aan elk de raadsleden zal een afschrift der begrooting worden uitgereikt. III. Aanvraag van den onderwijzer A. Jaspers om eervol ontslag als zoodanig tegen 15 November, wegens benoeming tot hoofd der 2e openbare school te Bergeijk. Het gevraagde eervol ODtslag wordt bij accla matie verleend. De voorzitter: „de onderwijzer Jaspers vraagt eene gratificatie van f 50 voor bewezen buiten gewone diensten gedurende het verlof van zijn collega Goossen. Daar adressant zich met den meesten lof van zijne taak gekweten heeft stellen B. en W. voor de gevraagde gratificatie te verleenen." Bij acclamatie conform besloten. IV. Adres van A. C. van der Heijden alhier om te worden benoemd tot onderwijzer aan de openbare alhier op eene jaarwedde van f 600. De voorzitter„het gemeentebestuur heeft aan den schoolopziener toestemming gevraagd om Van der Heijden, zonder eene oproeping te doen te benoemen. Deze antwoordde dat hij er niet tegen had, indien Van der Heijden werd voorgedragen voor dezelfde klasse waarmede hij thans belast is en voor Jaspers een ander werd benoemd. Ook het hoofd der school heeft tegen deze benoeming geen bezwaar. Van der Heijden vraagt een salaris van f 600 terwijl Van Langen begonnen is met f 550. B. en W. stellen daarom voor te be ginnen met f 550." Hierover ontstond eene ko*te discussie, totdat bij stemming de heer Van der Heijden benoemd werd op een salaris van f600. Voor f550 stemden de heeren van Es en Mombersde heer C. G. van der Heijden onthield zich de overige leden waren voor f 600. De voorzitter „wij zullen r.u in de nood zakelijkheid komen in de plaats van Jaspers een ander te benoemenwat zullen wij daarvoor uitloven De heer Van Es„ik zou f 600 uitloven met bepaling dat zij, die een aanteekening hebben voor het Fransch de voorkeur genieten." Conform besloten. Een verzoekschrift van A. Brekelmans om te worden aangesteld tot kweekeliDg aan de openbare school alhier kon voor 't oogeublik niet in aanmerking komenomdat er voor Mei geen kweekeling benoemd wordt. De heer Van Heijst„mij dunkt dat de schoolcommissiewaarvan ik de eer heb voor zitter te zijn zoo weinig gekend wordt't is altijd B. en W.de commissie kou toch ook wel gehoord wordenzij is er toch voor om den raad nopens de schoolaangelegeoheden voor te lichten." De voorzitter: B. en W. hebben daarvan de noodzakelijkheid niet ingezien. De voorziening in de vacaturen Jaspers en Van der Heijden duldde geen uitstelhadden wij de zaak eerst in handen der schoolcommissie gesteld, dan had zij wellicht getraineerd." De heer Van Heijst„wat in handen van B. en W. is traineert nooitdit weten wij bij ondervinding. Ik behoud mij voor den inspecteur van het lager onderwijs hiermede in kennis te stellen. Ik spreek niet voor mij alleenmaar ook voor de overige leden der commissie; die loopen zoo maar voor evenveel." De voorzitter „gij hebt groot gelijk maar dan zal men u antwoorden dat de schoolopziener behoorlijk gekend is en die geadviseerd heeft. Overigens hebben B. en W. niet het minst idee gehad de schoolcommissie te mankeeren maar zooals ik reeds zeide er was haast bij." De voorzitter„ik heb de eer ter kennis van den gemeenteraad te brengen dat het ge meentebestuur heeft aangekocht lo. 200,000 klinkers voor de trottoirs van N. Paré te Druten voor f 13.50 de duizend te leveren franco voor den wal alhier 2o. de noodige trottoirbanden van 11. J. Bosman te Rotterdam voor f2.11 per M." De voorzitter laat den secretaris lezing geven van een schrijven van den kapitein kommandant der d.d. schutterij alhier. Dit schrijven is van der. volgenden inhoud Waalwijk, 1 September 1884. Aan edel achtbare heeren leden van den gemeenteraad van Waalwijk. Bij deze heb ik de eer uw edelachtbaar col lege eerbiedig te berichten Dat volgens rapport van den le luitenant der schutterij J. Bolk en den 2e luit. J. van der Heijden al de equipementstukken der in Augs. 1.1. afgetredenen behoorlijk zijn ingeleverd en geplaatst in het lokaal der teekenschooldat als bergplaats werd opgegeven. Alvorens echter de inlijving der nieuwelingen te doen plaats hebben meende ik een onderzoek naar den staat van genoemde en andere vaa rijkswege aan de gemeente ten behoeve der schutterij geleverde equipementstukken te moeten instellen, welk onderzoek op 26 Augustus 1.1. is gehouden. Het is mij onaangenaam u weledelachtbare heeren te moeten wijzen op de verregaande achteloosheid, waaraan de voor het magazijn der schutterij bestemde goederen zijn prijs gegeven ik heb met verbazing maar ik heb ook met leedwezen het geheel (een chaos van stof en roest) aanschouwd. En hoe zal ik controleeren of alles, wat tot de wapening der schutterij behoort, ook wer kelijk aanwezig is en zich nog in bruikbaren staat bevindt? Van een magazijn was sinds geruimen tijd niets meer te ontdekken en vol gens verklaring van den heer Plas, magazijn-

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1