Duitschland. Frankrijk. Italië. Oostenrijk, Spanje. Engeland. BUITENLAND. Belgie Turkije. Amerika. meester, zijn door ZEd. èn van de vliering van het raadhuisèn uit een bergplaatsje vooi de overtuigingsstukken van het kantongerecht èn nog op zooveel andere plaatsen meer, schimme lende chacotsbestoven jassen en gescheurde broeken alsmede diep ingeroest wapentuig bijeen verzameldom dit nog zooveel doenlijk ouder een oud tapijt op de vliering te sauveereu. Bevoegde autoriteiten zijn herhaaldelijk door mij en ook door den magazijnmeester op dezen toestand gewezen en thans, na zooveel dagen en weken en maanden uitstel, is onder de helling van het dak van het raadhuis een hokje van circa iy2 meter met latten afgemaakt. Een hokje, met zoo opvallende bekrompenheid daar- gesteld, dat het voor magazijn te klein en totaal ongeschikt is. Na zooveel leeds zal het u weledelachtbare hoeren wel niet verwonderen, dat ik mij van alle verantwoordelijkheid over bedoelde goederen moet ontheven achten en dat ik bij deze tevens de vrijheid neem er bij uw geacht college op aan te dringen, de noodige maatregelen te willen nemen, dat die toestand spoedig de noodige ver andering moge ondergaan, opdat, bij het opmaken van den staat van wapens en ledergoed der schutterij van Waalwijk (ook tot nadeel der ge meentekas; niet zal blijken dat veel defect of zelfs niet aanwezig is en opdat mij anderzijds de gelegenheid zal worden verschaft, om te voldoen aan art 41 letter a der wet op de schutterijen van 1827 waarbij aan de kommandanten der schutterij wordt opgedragen te zorgen dat de schutters overeenkomstig de vastgestelde modellen zullen worden gekleed. De kapt. kom. der d.d. schutterij van Waalwijk MART. TIMMERMANS. De voorzitter „de kommandant der schutterij heeft getracht een laakbare beschuldiging naar het hoofd van het dag. best. te slingeren het gemeentebestuur werpt die met verachting van zich afniet op het dag. best. maar op den kommandant der schutterij komt die beschuldi ging neer. Eerst meende ik er veel over te zeggen, maar ik zal het niet doen. Ik zal voorstellen het schrijven te stellen in handen van burgemeester en wethouders die daarop dan ampel zullen rapporteeren. Eigenlijk gezegd is 't een bruta liteit." De heer Van Heijst„Is het dan zeker niet waar wat in dat schrijven staat?" De voorzitter „neen 1 Ik zou mij hierover ampel willen verantwoorden." De heer Van Heijst „dan is het mij goed." De voorzitter„elke schutter moet voor zijn eigen goed zorgen. Wie moet er voor waken dat dit geschiede Waarvoor dienen de inspecties Ik blijf bij hetgeen ik gezegd heb." De heer Van Es„ik zou den leden van den raad in overweging geven zelf het magazijn even te gaan zitn." De voorzitter „Dit is des te noodzakelijker omdat de begrootingscom missie zal zien welk voorstel de schutterij doet. Wij vragen geen complimentjes. Maar dezer dagen is de kapitein van de maréchaussees hier geweestdeze heeft ons een compliment gemaakt over het magazijn." De heer Van der Heijden: „was dit gemeend of was het soms fopperij De heer Van Heijst„Hoelang i3 er dit magazijn al De heer Van Es//drie of vier maanden." De voorzitter „'t is er altijd geweest, maar onder den kommandant Rits werden de goederen met onderling goedvinden geborgen in hetzelfde locaal als de overtuigingsstukken der griffie toen dit later niet meer kon, zijn zij afzonderlijk geborgen. Er is ruimte noodig hoogstens voor 3 4 of 5 chacots en pakken en evenveel ge weren de overige moeten de schutters zelf be waren. De onlangs ingeleverde geweren droegen alle sporen van verwaarloosd te zijnmet de uniformen was 't hetzelfdeen alles was inge leverd 3 a 4 dagen na de inspectie. Aangenaam zal het mij zijn dat het schrijven van den kommandant gesteld worde in handen van B. en W. ter fine van bericht en raad." Conform besloten. Op eene vraag van den heer Mombers of de rekening reeds was ingekomen van de ge durende de afgeloopen drie maanden aan arm lastigen verstrekte geneesmiddelen antwoordde de voorzitter dat dit nog niet 't geval was maar dat hij den leverancier er om zou vragen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. van twee candidaten voor het lidmaatschap van het hof van cassatieis de senaat voor onbe paald en tijd uiteengegaan. Een telegram der Agence Hava9 meldt uit Romedat de nieuwe nuntius mgr. Rotelli nog niet komt. De paus schijnt te willen af wachten welken loop de zaken nemen na de heropening der kamers. De Réforme zeide Woensdag, dat te Brussel verscheidene cholera gevallen geconstateerd zijn en eenige er van een doodelijken afloop gehad hebben. Dit bericht is door de gezondheidscommissie onmiddellijk tegengesproken. Geen enkel geval is nog te Brussel of in een der voorsteden voor gekomen. Ten einde de bevolking gerust te stellen heeft dr. Yseux den burgemeester van Brussel zijn voornemen, medegedeeld om hem Maandag in de gemeenteraadszitting omtrent den gezondheidstoestand der stad te interpelleeren. het besluit der vergadering, om zich tegen de aanneming van het ontwerp op de kieshervorming te blijven verzetten. Het kabinet en de pas opgetreden minister van handel, de keer Rouvier, in de eerste plaats, heeft Woensdag een gevoelige nederlaag geleden in de kamer van afgevaardigden. Bij de behandeling van het ontwerp betreffende de op wijnen te heffen rechten is een tegenontwerpwaarmede de regeering zich vereenigd had en dat op de tribune door den minister Rouvier uitdrukkelijk verdedigd was, met 148 tegen 219 steramen verworpen. Een nieuw tegen-ontwerp dat ook door deD minister van handel was ondersteund werd eveneens verworpen. Een nieuwe nederlaag der Chiueezen wordt uit Hongkong gemeld. De Chineezen hebben de Fransche troepen te Kelung aangevallen maar werden met groote verliezen teruggeslagen. De verliezen aan de Fransche zijde waren gering. De Chineesche kanonneerboot Fechoo i9 door de Franschen bemachtigd. Naar men uit Marseille verneemt, worden er te Toulon met groote bedrijvigheid vier stoom schepen uitgerust tot het overbrengen van Al- gerij nsche troepen en ook van oorlogsbehoeften naar Tongkin. De Fransche regeering in Algerie rust vliegende kolonnes uit aan de Marokkaansche grens terwijl stoomschepen de kust van Marokko bewaken zullen. De Rheiniscke Kurier verneemt uit Wolfen- hausen bij Wiesbaden dat er in den avond van 4 dezer twee dynamietpatronen werden nedergelegd op de bovenste trede der trap in de woning van den burgemeester Halm. Eerst ontplofte er n met een vreeselijken knal, die de muren van het hnis deed sidderen en al de vensterruiten springen. Toen de burgemeester van den eersten schrik hersteld was, snelde hij, gevolgd door vrouw en kinderen naar de deur om den misschien nog in den nabijheid vertoevenden dader te grijpen. Gelukkig maakte een sissend geluid hen opmerk zaam op de tweede patroon, waarop allen weder terug in de kamer gingen en de deur sloten. Een seconde later volgde een tweede knal, nog heviger dan de eerste die echter ook slechts materieele schade aanrichtte. Het geheele stadje is in op schudding vooral daar de burgemeester er zich in een groote mate van populariteit magverheugen. De paus heeft ia het op 10 dezer gehouden geheim consistorie acht nieuwe kardinalen be noemd als zes Italiaansche prelaten, 1 Spanjaard (de aartsbesschop van Sevilla) en 1 Oostenrijker (de aartsbisschop van Weenen, magr. Ganglbauer). De zeer bekende Hongaarsche romanschrijver Maurice Jokai heeft onlangs een handboek der geschiedenis van Hongarije uitgegeven. Dit werk kon ongelukkiger wijze den studenten van Pest niet behagen die er te weinig nationale inge nomenheid in meenden te zien. Op den geboortedag van Jokai vereenigden zij zich voor" zijn huis° legden onder zijne vensters een groot vuur aan en verbrandden op plechtige svijze hel gehoonde boek. De politie kwam te laat om dit schandaal te voorkomen. Een dynamietpatroon is op de spoorwegrails te Valladodid gelegd. De ontploffing heeft geen verlies van menschenlevens veroorzaakt. De eerste zitting van kamer en senaat heeft zich door niets belangrijks gekenmerkt. De kamer is terstond weder uiteengegaan, om daags daarna haar bureau te kiezen en hare werkzaamheden te regelen. Die keuze bestaat in den heer de Lantsheereoud-minister van justitie tot voorzitteren de heeren Tack en van Wambeke tot ondervoorzitters. De heer Thibautoud voorzitter had ter. stelligste verklaard in geen geval zich eene nieuwe keuze tot dit ambt te laten welgevallen. De heeren Jacobs en Woeste, wien de rechterzijde achtereenvolgens dit eereambt heeft aangeboden, bedankten beiden voor de eer, evenals de heeren Cornesse en Simons de laatste een Brusselsche independent voor het ondervoorzitterschap. De senaat heeft zijn bureau der vorige zitting herkozen baron d'Anethan voorzitter, en graaf de MérodeWesterloo en baron 't Kint de Roo- denbeeke ondervoorzitters. Na de verkiezing In het lagerhuis zeide lord Fitzmaurice dat de regeering geen bevestiging had ontvangen van het geruchtdat Gordon gesneuveld is. Het eenige bericht dienaangaande is van den Franschen con sul die den heer Baring mededeeldedat over Massowa en Soeakiu het bericht ontvangen was, dat Kartoem gevallen en Gordon vermoord was. Naar het schijnt is dit slechts eene herhaling van het geruchtdat vroeger in omloop is ge weest. De khedive ontving eene de'pêche door den moedir van Dongola den 12den verzonden. De moedir deelt eene dépêche van den onder- gouverneur van Meraroi mede, meldende dat een boodschapper uit Kartoem is aangekomen die berichtte dat Gordon met den mahdi heeft ge vochten te Omderman met dit gevolgdat de mahdi terugtrok naar het dorp El-Margatt, acht uren ten noorden van Kartoem. Deze stad werd nog altijd aan alle zijden door de opstandelingen omsingeld. In liet lagerhuis diende Hartington het aanvullingskrediet voor de Nijl-expeditie in. Wolseley zalzoo het mogelijk is, eene afdeeling door de woestijn van Dcbbeh naar Kartoem zenden. Het hoofddoel der expeditie is hel ontzet van Gordon, maar niets zou beletten dat Woheley te Kartoem stappen doet om daar eene geregelde regeering achter te laten. De regeering gelooft dat de kosten der expeditie hei gevraagd krediet niet ver te boven zullen gaan. Het kradiït voor de Nijlexpeditie werd met 73 tegen 17 stemmen aangenomen. - Woensdag had in het hoogerhuis de eerste lezing van de reformbill plaats, die door het la gerhuis met groote meerderheid is aangenomen. Het hoogerhuis zal dan te beslissen hebben of het, zonder zijn eigen bestaan in gevaar te beengen dien maatregel, welke algemeen noodig wordt geacht, nog verder zal kunnen tegenhouden. Indien de lords hardnekkig bij hun verzet vol harden zal het kabinet of zooveel nieuwe pairs moeten benoemendat de aanneming van het wetsontwerp verzekerd wordtof zijn ontslag nemen. In het laatste geval zou een coRservatie°f kabinet met de ontbinding van het lagerhuis moeten beginnen en bij de verkiezingen de vraag op den voorgrond treden moet het hoogerhuis al dan niet langer blijven bestaan. Volgens Daily News zouden de lords niet aarzelen dien storm uit te lokken, en zich tegen de goedkeuring van het ontwerp blijven verklaren. Het blad meldt, dat de hoofden der conservatieve partij dezer dagen bijeenkwamen om den uitsla» der verkiezingen in ZuidWarwickshire te bespre ken. De markies van Salisbury deed toen uitkomen, dat de daar verkregen groote conservatieve meer derheid tot bewijs strekte van de juistheid zijner meening betreffende de goede kansen zijner partij, indien de algemeene verkiezingen onder de werking der thans bestaande wet geschiedden. Vandaar De Daily News verneemt uit Varna, dat aldaar ontvangen depêches uit Konstantinopel melden dat er tusschen Turkije en Engeland onderhan delingen worden gevoerd over eene bezetting van Egypte door Engeland voor den tijd van 20 jaren, met behoud van des sultan's souvereiniteit. De door Egypte op te brengen schatting zou gedeel telijk gekapitaliseerd worden. Uit Konstantinopel wordt aan de Times geseind, dat de Porte eene memorie heeft gerichi tot de mogendheden die het tractaat van Berlijn hebben onderteekend en daarin aandringt op de uitvoering der artikelen van het verdrag krachtens hetwelk Servie, Griekenland, Bulgarije en Montenegro een gedeelte moeten overnemen van de Turksche schuldgeëvenredigJ aan de vergrooting welke hun gebied heeft ondergaan. NEW-YORK, 12 November. Door de officieele rapporten uit 14 counties van den staat New- York worden de cijfers der voor Cleveland uit gebrachte stemmen bevestigd. Waalwijk, 15 November 1884. Tot voorzitter van de eerste kamer ter staten- generaalgedurende de buitengewone vergadering der staten-generaal die zal aanvangen op 17 No/ember 1884, is bij kon. besluit van 11 dezer benoemd Jhr. Mr. F. J. J. van Eysinga, lid dier kamer. Ue uitslag der herkiezingen heeft de par tijverhouding in de tweede kamer in zooverre gewijzigd, dat de liberale partij niet meer de meerderheid heeft. Tegenover 42 leden, behoo- reude tot de verschillende groepen der liberale partij staan thans 44 anti-liberalen verdeeld als volgt22 anti-revolutionnairen, 19 katholie- en 3 conservatieven. De verkiezingen leverden in het geheel voor de liberalen een verlies van 4 zetels op (Tiel UtrechtAmeloo en Middelburg) en eene winst van I (Arnhem) voor de anti-revolutionnairen eene winst van 3 (Tiel, Utrecht en Middelbur») eu een verlies van 1 (Arnhem) voor de catholieken eene wiust van 1 (Almeloo). In twee districten zal nog een vrije stemming moeten plaats hebben door de dubbele verkiezing van den catholieken candidaat Mr. A. H. M. van Berckel (Delft en Almeloo) en van den anti- revolutionnairen candidaat Mr. L. W. C. Keuche- nins (Middelburg Gorinchem). Laatstgenoemde heeft reeds bij voorbaat verklaard voor Middel burg zitting te zullen nemen, indien hij daar ge kozen werd. Alzoo nog eene verkiezing in het district Gorinchem en eene in een van de dis tricten Delft of Almelo. Winnen de liberalen daarbij een zetel dan staan de 2 hoofdgroepen 43 tegen 43. De uitkomst dezer verkiezingen is dus enkel, dat het ministerie Heemskerk vaster in den zadel zit dan ooit, d ar het zijne kracht put uit de machteloosheid der partijen om zelfstandig als regeering op te treden. Nadat uit bij de regeering ontvangen ambts berichten is gebleken, dat de cholera Asiatica te Parijs epidemisch heerschtwordt aan onze zui delijke grenzen op de spoorwegstations het toe zicht op reizigersrechtstreeks komende uit Frankrijkverscherpt. Reizigers lijdende aan genoemde ziekte worden ter plaatse afgezonderd en verpleegd. Daartoe wordt de oprichting van gelegenheden tot verpleging dier lijders op de grensstations voorzoover dit niet reeds geschied is, met spoed voorbereid en het noodige tot ontsmetting van rijtuigen en goederen gereed gehouden. Voorts wordt voor onafgebroken geneeskundig toezicht, onder leiding van den geneeskundigen in specteur voor Noord-Brabant en Limburgte Rozendaal door een officier van gezondheid zorg gedragen en zooveel mogelijk ook op de ande re grensstations wordt hiertoe geneeskundige bijstand beschikbaar gesteld. Lompen gedragen kleederen en ongewasschen lijf- en beddegoed worden langs de zuidelijke grenzen des rijks na 15 November e. k. niet meer tot invoer toegelaten; ongewasschen lijf- en beddegoed, door passagiers als bagage medegevoerd, is hieronder begrepen indien de reizigers recht streeks komen uit Frankrijk. Op toepassing der bepalingen der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), voor zoover die toepassing aan het initiatief van de burge meesters en de gemeentebesturen is overgelaten, wordt van regeeringswege krachtig aangedrongen. Blijkens mededeeling van het consulaat der Nederlanden te Buenos-Ayres is het wetsont werp tot verhooging van het invoerrecht op eenige artikelen in de Argentijnsche republiek (zie Staatscourant van 31 October jl, no. 257), ook door de eerste kamer aangenomen en zal het verhoogde tarief met het aanstaande jaar in wer king treden. Bij de nieuwe wet zijn de invoerrechten op wollammeren- en schapenvellen van 6 pet. tot 4 pet. en die op de huiden talk beenderen enz. van 5 pet, tot op 3 pet. van de waarde verminderd. Deze vermindering zal op een nader te melden tijdstip in werking treden. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed Donderdag uitspraak in de zaak van W. F. J. Roos carouselhouder te 's-Hageen heeft liem met verwerping der beweerde provocatie, wegens moedvvilligeu doodslagvoorafgegaan door ver wonding veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Vrijdag jl. was door de rechtbank le Arn hem opgeroepende hr. G. v. d. W. te Nijme gen vroeger eigenaar van den bekenden hard draver Nelle. Zooals men weet, had hij dit paard als een mlandsch paard verkochtterwijl later is geble ken, dat het van buitenlandsch ras was. Hiervoor moest hij zich voor de rechtbank verantwoorden. In plaats van aan de oproeping gehoor te geven, heeft V. d. W. zich uit de voeten gemaakt. De minister van binneal. zaken heeft aan ge deputeerde staten der provinciën de volgende aanschrijving gericht Volgens art. 45 der wet tot regeling van het lager onderlijs laatstelijk gewijzigd bij die van 11 Juli 1884 (Stbl. no. 125), wordt door het rijk 30 ten honderd vergoed van de kosten van het herhalingsonderwijs. De vraag is gedaan of onder deze kosten ook begrepen zijn die van vuur, licht, schoolboeken, leermiddelen schoolbehoeften enz., welke uitga ven voor het lager onderwijs gedaan, niet voor de rijksbijdragen in aanmerking komen. Het antwoord daarop luidt ontkennend. Uit de ge schiedenis der wijzigingswet van 11 Juli 1884 (btbl. no. 123) blijkt, dat het doel van den wetgever met die wijziging is geweestal die uitgaven voor de bijdrage van 30 pet, uit te sluiten die voor eene ernstige controle van de zijde van gedeputeerde staten en van den minister, met de uitvoering der wet belast, volkomea onvatbaar zijn. Onder de kosten van het herhalingsonderwijs, die voor 30 pet. in aanmerking komen, kunnen alzoo niet gerangschikt worden de kosten van het instandhouden van lokalen en die vermeld onder letter f tot en met i van art. 44 van meerge noemde wet. tn de te Breda gehouden najaarsvergad jrin» der Noordbrahautsche Vereenigiog van burge meester, secretarissen enz. is besloten tegen°de aanstaande voorjaarsvergadering aan ged. staten een adres te richten waarin opnieuw op eene betere regeling van de jaarwedden zal worden aangedrongen. Voorts werd besloten de aanvragen om in lichtingen aan gemeentebesturen door daartoe onbevoegden, voortaan onbeantwoord ter zijde te leggen. Door het hof te Arhem zijn J. H. S. bakker te Nijmegen en L. K., voerman te Öos- terhout, beschuldigd van: de lo bedriegelijke bankbreuk door het verduisteren van goederen van zijnen boedel en het doen van verdichte verkoopen de 2o. medeplichtigheid daaraan, door met den bankbreukige samen te spannen en diens roerende goederen ten deele te verduisteren beiden vrijgesproken. Het gerechtshof te 's-Bosch heeft uitspraak gedaan in zake tegen G. v. E.45 jaren, da»- looner geboren en wonende te Maastricht, hem schuldig verklaard aan moedwilligen manslagen veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, met bevel dat een extract van dat arrest zal worden aan geslagen te Maastricht en 's-Hertogenbosch (Nb). De Prov. N.-Br. Ct. meldt Tengevolge het tijdelijk staken der gasproductie gedurende den dagten behoeve van werkzaam heden in de fabriek te 's Hertogenbosch, waren de ovens Maandag-avond zoozeer verhit, dat na lading der retorten de hoeveelheid gas te groot

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2